Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

παιδες τωρα με την official froyo υπάρχει κάποιος λεπτομερής οδηγός για root με το superoneclick?

θέλω να διαγράψω ένα κάρο άχρηστες εφαρμογές και δεν μπορώ.

Θέλω να βρώ ένα step-by-step όμως γιατι φοβαμαι οτι θα κάνω μ.......ια και θα το αχρηστέψω...ακόμα δεν το πήρα !!!!! (nooob:lol:)

αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

 

Δύσκολα brick-άρεται το DEFY, μόνο αν διαλύσεις τον bootloader, κάτι που δε γίνεται απλά σβήνοντας system apps.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η διαδικασία του root δηλαδή gia to defy είναι αυτή που περιγράφεται εδώ με τα πολλα on-off του USB-Debugging ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=913709

sorry που ξαναρωτάω αλλα για να είμαι σίγουροζ...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία τουγυ rootφυσικό δηλαδή gia to defy είναι αυτή που περιγράφεται εδώ με τα πολλα on-off του USB-Debugging ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=913709

sorry που ξαναρωτάω αλλα για να είμαι σίγουροζ...

 

Ανοίγεις με δεξί κλικ το supetoneclick και πατάς άνοιγμα ως διαχειριστής. (έχεις συνδέσει το τηλέφωνο με usb) πατάς root και αυτό είναι όλα. Περιμένεις λίγο να τελειώσει η διαδικασία και στο τέλος θα σου βγάλει device rooted. Επίσης στις εφαρμογές σου θα σου έχει προστεθεί και το superuser

η διαδικασία με τα on off είναι για όταν δεν δουλέψει η πρώτη. Εγώ εχω κάνει τρεις φορές απροβληματιστα με την παραπάνω διαδικαδια

 

 

 

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι στις επαφες που εχω περασμενα γεννεθλια, μου εμφανιζει εκτος απο την πραγματικη ημερομηνια γεννεθλιων και μια ημερομηνια 1 Ιαν 1970, η οποια δεν μπορει να διαγραφει καθως στην επεξεργασια εμφανιζεται μονο η σωστη ημερομηνια!!! :wacko:

 

Το "αντιδοτο" που βρηκα για να μην εμφανιζεται η ημερομηνια 1 Ιαν 1970 ειναι να σβησεις την κανονικη ημερομηνια, να κανεις αποθηκευση και να την ξαναπερασεις!

 

Πολλα τρελα με την froyo!!!! :X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις με δεξί κλικ το supetoneclick και πατάς άνοιγμα ως διαχειριστής. (έχεις συνδέσει το τηλέφωνο με usb) πατάς root και αυτό είναι όλα. Περιμένεις λίγο να τελειώσει η διαδικασία και στο τέλος θα σου βγάλει device rooted. Επίσης στις εφαρμογές σου θα σου έχει προστεθεί και το superuser

η διαδικασία με τα on off είναι για όταν δεν δουλέψει η πρώτη. Εγώ εχω κάνει τρεις φορές απροβληματιστα με την παραπάνω διαδικασία

 

 

Για να κάνουμε root με supetoneclick πρέπει να έχουμε βγάλει την microsd ή όπως είναι το τηλέφωνο με κάρτα sim και microsd?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα το πιάσε η άλλη μια λειτουργία που έφυγε και μου χε σπάσει τα νεύρα;;

βασικά μέχρι τώρα όταν κατέβαζες την ένταση από τα πλαινά κουμπιά μειωνόταν τελείως και έμπαινε στη δόνηση και μέ ένα ακόμα κλικ έμπαινε σε τελείως αθόρυβη λειτουργία πράγμα πολύ βολικό γιατί συνήθως θέλω τη δόνηση μόνο όταν ειμαι στη δουλειά και το τελείως αθόρυβο όταν κοιμάμαι πλέον δε κάνει το ίδιο κλείνει ο ήχος μπαίνει στη δόνηση και μετά με ένα ακόμα κλικ δε μπαίνει σε αθόρυβο δοκίμασα και τις άλλες επιλογές που έχει πλέον στη δόνηση αλλά τζίφος ή θα κλείνει ο ήχος-δόνηση τελείως ή θα μένει στη δόνηση, τι κουφό ειναι αυτό;;πρέπει να μπαίνεις πλέον στο μενού η να βάλεις προφιλ για να αλλάξει αυτό που τοσο καιρό το κανε τόσο εύκολα κι απλά πως το σκέφτηκαν;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω τον τον φάκελο της μνήμης του τηλεφώνου...(είμαι rooted).

 

Με έναν file manager πχ astro

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς ψάξε καλύτερα, κοιταξα παντού στις ρυθμίσεις που μπορει αλλού να το έχουν βάλει δηλαδη;; Με κάμερα οκ πλεον!

 

ουτε εγω το βρισκω

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε Froyo και ένα Hard reset για να είναι καθαρό το τηλέφωνο έχω τα εξής θέματα .... 1ον όταν ακούω ραδιόφωνο και θέλω να το κλείσω ... ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ :X με αποτέλεσμα να πρέπει να κλείσω και να ανοίξω το τηλέφωνο για να σταματήσει το ραδιόφωνο ... 2ον Η μπαταρία όταν έχω ανοιχτά τα Data πέφτει σαν τρέλη ....30% μέσα σε 7 ώρες ... Αντίθετα με κλειστά τα data πέφτει 10% ανά 6 ώρες περίπου .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω το βρισκω

motorora πως να τα βρεις αφου τα αφαίρεσε τελείως!!! Το διπλό χτύπημα δε λειτουργούσε καν εμενε βουβο το τηλ τελείως το κλεισιμο του ηχου με τη περιστροφή του ομως έπαιζε μια χαρά τώρα γιατι το αφαίρεσαν τελείως;

Αυτο με το χαμηλωμα που γραψα πιο πάνω επίσης αφαιρέθηκε τελικα ε;;

 

 

ΥΓ: Η μπαταρία κάπως καλύτερα πάει βλέπω ως τώρα αν και δε μπορω να αποφανθω ακόμα αλλά τουλάχιστον το 80-100% που έπεφτε πολυ γρηγορα πλεον μου φανηκε οτι πέφτει πολυ φυσιολογικά μπορει να ναι και ιδέα μου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Η μπαταρία κάπως καλύτερα πάει βλέπω ως τώρα αν και δε μπορω να αποφανθω ακόμα αλλά τουλάχιστον το 80-100% που έπεφτε πολυ γρηγορα πλεον μου φανηκε οτι πέφτει πολυ φυσιολογικά μπορει να ναι και ιδέα μου

 

Θα συμφωνησω κι γω για την μπαταρια! Εχω την αισθηση οτι κραταει πολυ περισσοτερο μιας και απο χθες που ηταν στο 100% λογω της αναβαθμισης τωρα ειναι στο 70% με πολυ ομιλια σημερα και λιγο ιντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας! Πιθανον, να ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου. Βασικα, ειμαι σε διλλημα, δηλαδη αναμεσα στο Ideos X5 και σε'αυτο. Εχω βρει βεβαια το Moto, περιπου σε ιδια τιμη και το ψηνω πολυ, διοτι, μου αρεσει και η ιδεα της "ανθεκτικοτητας". Τι λετε, εσεις που εχετε εμπειρια απο το τηλεφωνο; Να κανω αυτη την κινηση; Αντιμετωπιζεται προβληματα; Ευχαριστω.
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλησπερα σας! Πιθανον, να ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου. Βασικα, ειμαι σε διλλημα, δηλαδη αναμεσα στο Ideos X5 και σε'αυτο. Εχω βρει βεβαια το Moto, περιπου σε ιδια τιμη και το ψηνω πολυ, διοτι, μου αρεσει και η ιδεα της "ανθεκτικοτητας". Τι λετε, εσεις που εχετε εμπειρια απο το τηλεφωνο; Να κανω αυτη την κινηση; Αντιμετωπιζεται προβληματα; Ευχαριστω.

 

Θα συνιστούσα να απευθυνθείς και εδώ όπου συζητάμε για συγκρίσεις συσκευών... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

2)Λέει ανίχνευση in-pocket και καλά κλειδώνει αυτοματα τη συσκευή οταν μπαίνει σε τσέπη... μας κοροιδεύουν οσες φορες κι αν δοκίμασα δε κλείδωσε...

 

2) δεν δουλευει

 

Σε εμενα λειτουργει κανονικα αυτη η λειτουργια. Μολις βαζω την συσκευη ανοιχτη στην τσεπη μου και την βγαλω μετα απο 2-3 δευτερολεπτα (που ουτως ή αλλως δεν εκλεινε τοσο συντομα) η συσκευη ειναι κλειδωμενη. Το θεμα ειναι οτι μετα απο πολλες προσπαθειες προσεξα το εξης:

Οταν εχω τρεξει καποιες εφαρμογες και το βαζω στην τσεπη μου οταν το ξαναβγαλω η συσκευη δεν ειναι κλειδωμενη. Οταν ομως πατησω τον task killer που εχω κλειδωνει κανονικοτατα.

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ψυχραιμια..μας πεθανατε οσοι κανατε αναβαθμιση σε froyo. καλο ειναι οταν κανουμε αναβαθμιση να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα.τα τηλεφωνα δεν χανονται ουτως η αλλως γιατι υπαρχουν στο gmail.

οτι αφορα ροοτ και moding παρακαλω να τα ρωτατε στο αντιστοιχο θεμα.υπαρχει αναλυτικος οδηγος.

για τους νεους στη φρογιο τωρα δεν λειτουργει η σιγαση οπως δουλευε στην εκλαιρ.

η γαλλικη φρογιο φυσικα δεν εχει ελληνικο swype.

τωρα για τη μπαταρια μηπως να δοκιμαζατε να κανετε wipe τα battery stats μπας και φταιει αυτο?

εμενα η μπαταρια με setvsel μου κραταει 3,5-4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το έχω αγοράσει από Ισπανία του έκανα ρουτ και του πέρασα την Ελληνικη ρομ 2.1update 1( Central Europe).Το θέμα που έχω είναι ότι δεν μου το αναγνωρίζει το software updater και δεν μπορω να του βάλω την νέα αναβάθμιση.Υπάρχει κάπου σε .sbf?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το έχω αγοράσει από Ισπανία του έκανα ρουτ και του πέρασα την Ελληνικη ρομ 2.1update 1( Central Europe).Το θέμα που έχω είναι ότι δεν μου το αναγνωρίζει το software updater και δεν μπορω να του βάλω την νέα αναβάθμιση.Υπάρχει κάπου σε .sbf?

 

παρτο απο εδω

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβαθμιση ,στην πθονη υπηρχε ενα εικινιδιο (recent) και εδειχνε τις προσφατες κλησεις.

Τωρα υοαρχει στη θεση ενα εικονιδιο ,ενα γραναζακι, και οταν το πατας λεει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.

Πως το επαναφερω??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα λειτουργει κανονικα αυτη η λειτουργια. Μολις βαζω την συσκευη ανοιχτη στην τσεπη μου και την βγαλω μετα απο 2-3 δευτερολεπτα (που ουτως ή αλλως δεν εκλεινε τοσο συντομα) η συσκευη ειναι κλειδωμενη. Το θεμα ειναι οτι μετα απο πολλες προσπαθειες προσεξα το εξης:

Οταν εχω τρεξει καποιες εφαρμογες και το βαζω στην τσεπη μου οταν το ξαναβγαλω η συσκευη δεν ειναι κλειδωμενη. Οταν ομως πατησω τον task killer που εχω κλειδωνει κανονικοτατα.

 

Δεν υπαρχει σαω εφαρμογη .Αν δεις στη διαχειριση λεει 0 mb

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σαω εφαρμογη .Αν δεις στη διαχειριση λεει 0 mb

 

Εχεις δικιο, αλλα το θεμα ειναι οτι λειτουργει σε μενα κανονικα. Και πριν ποσταρω το δοκιμασα και η συσκευη κλειδωσε μολις εβαλα το κινητο στην τσεπη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα και εγώ την αναβάθμιση από την 2.51.1 (επίσημη 2.1-update1) στην 3.4.2_179-002 (επίσημη 2.2.2) εντελώς αναίμακτα και χωρίς να χάσω κάτι. Έκανα root με το superoneclick 1.9.1 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και τώρα όλα τρέχουν όπως πριν.

 

Στα πολύ γρήγορα, έχω δει τα εξής bugs διορθωμένα:

1. Δεν κολλάει πια σε HD videos στο YouTube.

2. Λύθηκε το πρόβλημα που ξεχνούσε τα ρυθμισμένα quick dial keys μετά από κάθε επανεκκίνηση της συσκευής.

3. Μπορεί επιτέλους και συνδέεται σε PPTP VPN (πολύ σημαντικό για εμένα).

 

Αυτό που έχει παραμείνει είναι ότι η εργοστασιακή εφαρμογή των επαφών δεν τις ταξινομεί με βάση το επίθετο αλλά μόνο το όνομα, έτσι αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ το Contact Group Manager. Αντιθέτως, το 2.2 update στο Milestone το είχε διορθώσει αυτό. Έχει κάποιος καμμιά ιδέα;

 

Για μπαταρία είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πω οτιδήποτε, ας περάσουν μερικές ημέρες πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβαθμιση ,στην πθονη υπηρχε ενα εικινιδιο (recent) και εδειχνε τις προσφατες κλησεις.

Τωρα υοαρχει στη θεση ενα εικονιδιο ,ενα γραναζακι, και οταν το πατας λεει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.

Πως το επαναφερω??:blink:

 

OK λυθηκε:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...