Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Από το πρωί έχω κι εγώ το κινητό στα χέρια μου. Από ποιότητα κατασκευής είναι πραγματικά αστέρι! Όσον αφορά τη λειτουργία του, το βρίσκω ταχύτατο σε όλα! Το android έχει πολλά να δώσει, αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο και δυστυχώς από χρόνο είμαι τρομερά πιεσμένος αυτό το διάστημα...:( Απ' ότι έχω κοιτάξει ως τώρα, μόνο ένα πράγμα δεν έχω καταφέρει να βρω, κάτι πολύ απλό και χρήσιμο συνάμα. ρε παιδιά, υπάρχει κάποιος γρήγορος τρόπος για να μπαίνει το κινητό σε δόνησης; Ως τώρα με γρήγορη εναλλαγή μόνο το κανονικό προφίλ και το αθόρυβο μπορώ να εναλλάξω από την οθόνη ξεκλειδώματος. Ο πιο εύκολος τρόπος που βρήκα για να έχω μόνο δόνηση είναι μέσω της εφαρμογής "quick settings" που κατέβασα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει και κάποιος πιο εύκολος τρόπος μπροστά στα μάτια μου που δεν τον έχω δει...:wacko: μου είναι πολύ χρήσιμη αυτή η εναλλαγή λόγο δουλειάς κλπ και έχω σπάσει το κεφάλι μου χωρίς αντίκρισμα ως τώρα... Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη... Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Ring Toggle απο android market. απλο και ωραιο:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Έβαλα το παραπάνω widget που όντως βολεύει πολύ, αλλά και με το κουμπί μείωσης της έντασης, γίνεται δουλειά... Να είστε καλά! :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει τσεκάρει κανείς αυτές τις ημέρες με το Motorola software update, αν ήρθε η αναβάθμιση σε Froyo?? Γιατί από χθες οι Γερμανοι στη γνωστή σελίδα της ΜΟΤΟ europe στο facebook, γράφουν οτι επιτέλους το πήραν! Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω μέχρι το Σάββατο για αυτό και σας το αναφέρω - όποιος έχει όρεξη λοιπόν....και ας μας ενημερώσει :thanks:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει τσεκάρει κανείς αυτές τις ημέρες με το Motorola software update, αν ήρθε η αναβάθμιση σε Froyo?? Γιατί από χθες οι Γερμανοι στη γνωστή σελίδα της ΜΟΤΟ europe στο facebook, γράφουν οτι επιτέλους το πήραν! Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω μέχρι το Σάββατο για αυτό και σας το αναφέρω - όποιος έχει όρεξη λοιπόν....και ας μας ενημερώσει :thanks:

τώρα το συνέδεσα κι εγώ όλο χαρά να αναβαθμίσω αλλά άνθρακες ο θησαυρός... δεν υπαρχει νέα έκδοση. Μετά σκέφτηκα οτι Γερμανία λογικά κυκλοφορεί η έκδοση με motoblur

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει αυτός είναι οτι φουρνιά απο DEFY που παραδόθηκαν σε εταιρία κινητής στην Κροατία έχουν ήδη φορτωμένη Froyo. Αλλά στο online update ακόμα τίποτα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, άρχισε να μου κάνει κι εμένα νερά με το ασύρματο... Από εκεί που συνδέονταν κανονικά (δοκιμασμένο σε 2 δίκτυα) χθεςτο απόγευμα αποφάσισε να μουλαρώσει... Σε πρώτη φάση συνδέονταν έπειτα από επανειλημμένες προσπάθειες, μέχρι που κατέληξε να μη συνδέεται με τίποτα! Σε 3 διαφορετικά δίκτυα που δοκίμασα, τα ίδια... Στο προσωπικό μου δίκτυο άλλαξα δοκιμαστικά και encryption σε wep, αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι.. Ακόμα και να βγάλω την ασφάλεια του ασύρματου επιχείρησα, αλλά τίποτα! Ούτε πειράζοντας τις ρυθμίσεις της συσκευής κατάφερα κάτι... Φυσικά και δοκίμασα αρκετές φορές έπειτα από επανεκκίνηση της συσκευής (καναδυό φορές έκανα restart και το router), αλλά τζίφος! Ανατρέχοντας στο θέμα, αυτά βρήκα βασικά, αλλά δεν κατάφερα τίποτα δοκιμάζοντάς τα... Κι εκεί που βρίσκομαι σε απόγνωση και αρκετά ξενερωμένος, ως δια μαγείας και χωρίς να αλλάξω τίποτα απολύτως, πριν πέσω για ύπνο, συνδέθηκε! Περίεργα πράγματα! Δουλεύω κι όλας πάνω στα δίκτυα και δε θυμάμαι να μου έχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο... Τι να πω; Έχει βρεθεί κάποια λύση για τα προβλήματα αυτά;

Μακάρι να βγει επιτέλους η επίσημη froyo και να διορθωθούν τα υπάρχοντα προβλήματα... Την θέλω και ΟΤΑ, ζητάω πολλά;:p Λόγω τρομερής πίεσης χρόνου δεν προλαβαίνω με τίποτα να ψαχτώ με custom roms προς το παρόν, ασχέτως που δεν ξέρω αν θα το έκανα ούτως ή άλλως σε συσκευή τριών ημερών...

Μια ακόμα απορία που μου ήρθε γράφοντας αυτό το post στο κινητό χρησιμοποιώντας swype: αυτά τα μηνύματα βοήθειας που συχνά πυκνά πετάει, δε σταματάνε να βγαίνουν ποτέ; Είναι λιγάκι πρήξιμο νομίζω...

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα ρε παίδες! Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ...:O Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!:)

Link to comment
Share on other sites

θελω να μπω στο μαρκετ αλλα δεν μπορω.. εκανα καινουργιο στο gmail. προσπαθω να μπω μεσο του κινητου δινο username και kωδικο αλλα δεν μπαινει..θελει καποια επιπλεον ρυθμιση στο κινητο?ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΕδομενων μου βγαζει συνεχως..μπηκα και στη διαχειριση δεδομενων και τσεκαρα ολα τα δεδομνα κινητης και μεσα σε 2 λεπτα μου χρεωσε η cosmote 1ευρο κατα τριτη συνεχομενη μερα.......χαλια παμε απελπιστικα..βοηθηστε παρακαλω.....:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το Defy εδώ και ένα μήνα περίπου.Το αγόρασα από αγγελία 220€ σε κατάσταση καινούργιου με απόδειξη αγοράς από WIND.

Το κινητό μου έχει πάνω :

Android 2.2.2

Έκδοση συστήματος : Moto_version.34.177.5.MB525.retail.en.ND

Έκδοση βασικού φάσματος : EPU93_U_0059.01

Έκδοση Kernel : 2,6,32,9-ga28fcc4 fdc376@zch68lnxdroid12#1

Έκδοση BPflex : UCAJRDNEMARAB1B80AA03A.OR

Έκδοση APflex : GAS_EMEA_USAJRDNFROYORTNORD_P003

Αριθμός έκδοσης : JOREM_U3_3.4.2_177-5

 

Επειδή δεν κατέχω και πολλά , μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνουν πρακτικά όλα αυτά;

Να πω ότι το κινητό δε μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα , η μπαταρία του με πάει 4-5 μέρες με επιλεγμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και με μικρή καθημερινή χρήση.

Επίσης έχω ένα θέμα με τα SMS : Έχω κατεβάσει το multiLing για Ελληνικούς χαρακτήρες , αλλά όταν στέλνω SMS δεν εμφανίζονται στους παραλήπτες τα τονισμένα γράμματα (αυτά που έχουν τόνο - όχι τα bold).

Συγνώμη για το μακροσκελές αλλά σαν πρώτο μήνυμα....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το Defy εδώ και ένα μήνα περίπου.Το αγόρασα από αγγελία 220€ σε κατάσταση καινούργιου με απόδειξη αγοράς από WIND.

Το κινητό μου έχει πάνω :

Android 2.2.2

Έκδοση συστήματος : Moto_version.34.177.5.MB525.retail.en.ND

Έκδοση βασικού φάσματος : EPU93_U_0059.01

Έκδοση Kernel : 2,6,32,9-ga28fcc4 fdc376@zch68lnxdroid12#1

Έκδοση BPflex : UCAJRDNEMARAB1B80AA03A.OR

Έκδοση APflex : GAS_EMEA_USAJRDNFROYORTNORD_P003

Αριθμός έκδοσης : JOREM_U3_3.4.2_177-5

 

Επειδή δεν κατέχω και πολλά , μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνουν πρακτικά όλα αυτά;

Να πω ότι το κινητό δε μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα , η μπαταρία του με πάει 4-5 μέρες με επιλεγμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και με μικρή καθημερινή χρήση.

Επίσης έχω ένα θέμα με τα SMS : Έχω κατεβάσει το multiLing για Ελληνικούς χαρακτήρες , αλλά όταν στέλνω SMS δεν εμφανίζονται στους παραλήπτες τα τονισμένα γράμματα (αυτά που έχουν τόνο - όχι τα bold).

Συγνώμη για το μακροσκελές αλλά σαν πρώτο μήνυμα....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

 

αυτό σημαίνει οτι έχεις την NORDIC (αυτήν έβαλα και εγώ) το σχετικο thred ειναι εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037076

σχετικά καλή froyo (αν και έχει κάποια κολλήματα. Η 34,2,155-2 ήταν νομίζω πιο σταθερή)

για μηνηματα σου προτείνω να κατεβασεις το go sms, και το ΗΤC IME σαν πληκτρολόγιο εδω είναι link του φιλου μας του Demolition http://www.multiupload.com/FCO2LB0GIO

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει οτι έχεις την NORDIC (αυτήν έβαλα και εγώ) το σχετικο thred ειναι εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037076

σχετικά καλή froyo (αν και έχει κάποια κολλήματα. Η 34,2,155-2 ήταν νομίζω πιο σταθερή)

για μηνηματα σου προτείνω να κατεβασεις το go sms, και το ΗΤC IME σαν πληκτρολόγιο εδω είναι link του φιλου μας του Demolition http://www.multiupload.com/FCO2LB0GIO

Ευχαριστώ για τα ''φώτα σου''.

Εγκατέστησα το go sms και το HTC IME.

Με το πρώτο δεν ενθουσιάστηκα.Δεν έχει και αναφορά παράδοσης (ή δε τη βρήκα εγώ) σε αντίθεση με το προεγκατεστημένο που έχει.

Το HTC IME είναι πολύ ωραίο πληκτρολόγιο.Έχει και πρόβλεψη κειμένου , μια χαρά.Όμως το πρόβλημα δε λύθηκε.Γράφοντας Ελληνικά μικρά , τα φωνήεντα που τονίζονται εξακολουθούν να μην εμφανίζονται στο παραλήπτη.Και επίσης ενώ εγώ στέλνω μικρά , στο παραλήπτη εμφανίζονται κεφαλαία.Γράφω για παράδειγμα Γιώργος και εμφανίζεται ''ΓΙ ΡΓΟΣ''.

Μήπως παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις της γλώσσας ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα ''φώτα σου''.

Εγκατέστησα το go sms και το HTC IME.

Με το πρώτο δεν ενθουσιάστηκα.Δεν έχει και αναφορά παράδοσης (ή δε τη βρήκα εγώ) σε αντίθεση με το προεγκατεστημένο που έχει.

Το HTC IME είναι πολύ ωραίο πληκτρολόγιο.Έχει και πρόβλεψη κειμένου , μια χαρά.Όμως το πρόβλημα δε λύθηκε.Γράφοντας Ελληνικά μικρά , τα φωνήεντα που τονίζονται εξακολουθούν να μην εμφανίζονται στο παραλήπτη.Και επίσης ενώ εγώ στέλνω μικρά , στο παραλήπτη εμφανίζονται κεφαλαία.Γράφω για παράδειγμα Γιώργος και εμφανίζεται ''ΓΙ ΡΓΟΣ''.

Μήπως παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις της γλώσσας ;

 

δοκίμασε να βάλεις στις ρυθμίσεις απόστολής-υποστηριζόμενες γλώσσες-μέθοδος ελληνικών sms (θα εχεις tickαρει και το "ενεργοποίηση υποστηριξης για τοπικες ρυθμίσεις" )

στις ρυθμήσεις λήψης θα έχει να τσεκάρεις το "αιτηση αναφορας παράδοσης"

Αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το go sms pro το οποίο είναι δωρεάν και αυτό , μπορείς να το κατεβάσεις, και να απεγκαταστήσεις το άλλο.

μην περιμένεις αναφορές σαν μήνυμα (στυλ νοκια) ,απλώς εμφανίζει ΄στο πλαίσιο του μηνήματος σου ένα "ν"

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις στις ρυθμίσεις απόστολής-υποστηριζόμενες γλώσσες-μέθοδος ελληνικών sms (θα εχεις tickαρει και το "ενεργοποίηση υποστηριξης για τοπικες ρυθμίσεις" )

στις ρυθμήσεις λήψης θα έχει να τσεκάρεις το "αιτηση αναφορας παράδοσης"

Αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το go sms pro το οποίο είναι δωρεάν και αυτό , μπορείς να το κατεβάσεις, και να απεγκαταστήσεις το άλλο.

μην περιμένεις αναφορές σαν μήνυμα (στυλ νοκια) ,απλώς εμφανίζει ΄στο πλαίσιο του μηνήματος σου ένα "ν"

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Τελικά είχες δίκιο , το go sms (pro έκδοση είχα κατεβάσει έτσι κι αλλιώς) είναι εξαιρετικό προγραμματάκι.Απλά εγώ δε το είχα ψάξει καθόλου.Έκανα τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες και όντως δουλεύει .... εν μέρει. Τι εννοώ : εγώ γράφω με μικρά και αυτό τα στέλνει κεφαλαία !!!Πάντως ο παραλήπτης το διαβάζει πλέον άνετα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Τελικά είχες δίκιο , το go sms (pro έκδοση είχα κατεβάσει έτσι κι αλλιώς) είναι εξαιρετικό προγραμματάκι.Απλά εγώ δε το είχα ψάξει καθόλου.Έκανα τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες και όντως δουλεύει .... εν μέρει. Τι εννοώ : εγώ γράφω με μικρά και αυτό τα στέλνει κεφαλαία !!!Πάντως ο παραλήπτης το διαβάζει πλέον άνετα.:)

 

Μπορείς να το ρυθμίσεις να μην τα κάνει όλα κεφαλαία και να τα στέλνει μικρά, με τόνους κλπ: Μέσα από το πρόγραμμα πας Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις αποστολής -> Ενεργοποίηση υποστήριξης για το πικές ρυθμίσεις: το ΞΕτικάρεις! Τότε το μήνυμα όμως πέφτει στους 70 χαρακτήρες από τους 160, ε; Και αυτό δεν είναι "θέμα" του Defy, αλλά γενικό φαινόμενο λόγω ελληνικών.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ρυθμίσεις να μην τα κάνει όλα κεφαλαία και να τα στέλνει μικρά, με τόνους κλπ: Μέσα από το πρόγραμμα πας Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις αποστολής -> Ενεργοποίηση υποστήριξης για το πικές ρυθμίσεις: το ΞΕτικάρεις! Τότε το μήνυμα όμως πέφτει στους 70 χαρακτήρες από τους 160, ε; Και αυτό δεν είναι "θέμα" του Defy, αλλά γενικό φαινόμενο λόγω ελληνικών.;)

 

Σωστά !

Μόνον που στα ''συμβατικά'' τηλέφωνα (τουλάχιστον στα 3-4 SE που έχουν περάσει από τα χέρια μου) όταν ενεργοποιείς αυτή την επιλογή , τότε μπορείς να γράψεις μόνο κεφαλαία.Φαντάστηκα ότι στα smartphones τα πράγματα θα είναι διαφορετικά...:(

Link to comment
Share on other sites

Αισίως αύριο κλείνει μια βδομάδα το κινητό στα χέρια μου. Σε γενικές γραμμές είμαι από ικανοποιημένος μέχρι ενθουσιασμένος με τις δυνατότητες και τη χρηστικότητα του. Το android είναι τελικά ένα πολύ δυνατό λειτουργικό, το Defy αποδεικνύεται μια ιδιαίτερα αξιόλογη συσκευή και χαίρομαι πραγματικά με την επιλογή μου.:) Έχω καναδυό θεματάκια μόνο, των οποίων υποψιάζομαι την απάντηση, αλλά θα ήθελα να το σιγουρέψω. Με το flash τι γίνεται; Βρίσκω link για κατέβασμα full flash τον υπολογιστή, τα δοκιμάζω στο κινητό (συνήθως με QR) ή ακόμα και απ' ευθείας ψάχνοντας στο κινητό, αλλά όταν τελικά ανοίγει το market μου λέει ευθαρσώς πως "Δεν υπάρχουν αντιστοιχίες στο Android Market για την αναζήτηση τάδε"! Αν δεν μπει froyo δε βλέπουμε flash ή ιδέα μου είναι; Επίσης θα ήθελα με κάποιον τρόπο να χωρίσω σε κατηγορίες τις εφαρμογές στο κύριο menu. Κι εδώ δε γίνεται τίποτα χωρίς froyo plus; Τέλος, θα ήθελα να βρω αν υπάρχει κάποιον τρόπο για να κάνω εύκολα soft reset τη συσκευή, χωρίς να χρειάζεται να την κλείνω και να την ξαναανοίγω. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Η συσκευή είναι όπως βγήκε απ' το κουτί, με firmware 2.1-update 1 (2.34) και unrooted. Υποψιάζομαι ότι χωρίς root δε γίνεται τίποτα, αλλά το θεωρώ τραβηγμένο να ισχύει.:rolleyes:

 

Στη συνέχεια ακολουθεί ένα "σεντόνι" με ένα θεματάκι με το ασύρματο που είχα και φαίνεται πως κατέληξα κάπου, χωρίς να βρίσκεται όμως λύση...:( Τα γράφω όλα αναλυτικά, με αποτέλεσμα να βγουν πολλά... Όσοι δε θέλουν, ας μην μπουν καν στον κόπο να διαβάσουν το υπόλοιπο μήνυμα, αφού αποτελεί μάλλον μια αρκετά ιδιαίτερη περίπτωση...:)

Ξεκινώ παραθέτοντας το πρόβλημα που αντιμετώπισα αρχικά όπως είχα γράψει την Παρασκευή:

Το λοιπόν, άρχισε να μου κάνει κι εμένα νερά με το ασύρματο... Από εκεί που συνδέονταν κανονικά (δοκιμασμένο σε 2 δίκτυα) χθεςτο απόγευμα αποφάσισε να μουλαρώσει... Σε πρώτη φάση συνδέονταν έπειτα από επανειλημμένες προσπάθειες, μέχρι που κατέληξε να μη συνδέεται με τίποτα! Σε 3 διαφορετικά δίκτυα που δοκίμασα, τα ίδια... Στο προσωπικό μου δίκτυο άλλαξα δοκιμαστικά και encryption σε wep, αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι.. Ακόμα και να βγάλω την ασφάλεια του ασύρματου επιχείρησα, αλλά τίποτα! Ούτε πειράζοντας τις ρυθμίσεις της συσκευής κατάφερα κάτι... Φυσικά και δοκίμασα αρκετές φορές έπειτα από επανεκκίνηση της συσκευής (καναδυό φορές έκανα restart και το router), αλλά τζίφος! Ανατρέχοντας στο θέμα, αυτά βρήκα βασικά, αλλά δεν κατάφερα τίποτα δοκιμάζοντάς τα... Κι εκεί που βρίσκομαι σε απόγνωση και αρκετά ξενερωμένος, ως δια μαγείας και χωρίς να αλλάξω τίποτα απολύτως, πριν πέσω για ύπνο, συνδέθηκε! Περίεργα πράγματα! Δουλεύω κι όλας πάνω στα δίκτυα και δε θυμάμαι να μου έχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο... Τι να πω; Έχει βρεθεί κάποια λύση για τα προβλήματα αυτά;

 

Σαν να ξετυλίγεται το μυστήριο με τα.. "ναζάκια" του wifi στη συσκευή μου. Το απόγευμα επιχείρησα να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο eduroam του ΑΠΘ με τη συσκευή να αρνείται πεισματικά. Τότε θυμήθηκα - συνειδητοποίησα ότι και την προηγούμενη φορά που μου έκανε νερά ήταν έπειτα από σύνδεση με το συγκεκριμένο ασύρματο δίκτυο. Το "ιδιαίτερο" που έχει το δίκτυο αυτό είναι ότι για να μπορείς να συνδεθείς πρέπει να εγκαταστήσεις ένα ψηφιακό πιστοποιητικό OTA, για να μην μπορεί να συνδέεται οποιοσδήποτε. Κάνω μια δοκιμή να απεγκαταστήσω το εν λόγω πιστοποιητικό από Ρυθμίσεις τοποθεσίας και ασφάλειας -> Εκκαθάριση χώρου αποθήκευσης διαπιστευτηρίων κλπ και να το ξαναπεράσω για να δω τι θα γίνει. Όντως, αφού το ξαναπέρασα, συνδέθηκε κανονικά στο eduroam. Αποσυνδέομαι και προσπαθώ να ξανασυνδεθώ και, ως δια μαγείας, το κινητό αδυνατεί να συνδεθεί τόσο στο συγκεκριμένο ασύρματο δίκτυο, όσο και σε άλλα που δοκίμασα! Ξανά λοιπόν αφαίρεση του πιστοποιητικού, restart το Defy και η συσκευή συνδέεται κανονικά σε όλα τα ασύρματα δίκτυα πέραν του eduroam! Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το android έχει κάποια ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο τουλάχιστον ψηφιακό πιστοποιητικό, με αποτέλεσμα να μην το αφήνει να επιχειρεί σύνδεση σε όλα τα ασύρματα δίκτυα. Το συγκεκριμένο πιστοποιητικό πάντως δουλεύει κανονικά σε άλλες συσκευές, όπως αυτές τις "εναλλακτικές" με σήμα το δαγκωμένο μήλο...:down: Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ότι την προηγούμενη φορά που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, η συσκευή το... "ξεπέρασε" από μόνη της κάνα δωδεκάωρο μετά την εμφάνισή του, χωρίς να αφαιρέσω το ψηφιακό πιστοποιητικό (δεν πήγε εκεί το μυαλό μου, αφού αρχικά δούλεψε άψογα) και ενώ είχα άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης σε διάφορα δίκτυα... Θα επιχειρήσω να απευθυνθώ στην αρχή λειτουργίας και διαχείρισης του δικτύου, αλλά δεν περιμένω να πάρω κάποια ουσιαστική απάντηση για τόσο εξειδικευμένο θέμα...:( Τέλος πάντων, ας μην προδικάζουμε καταστάσεις, θα δείξει... Κρίμα γιατί μου είναι πολύ χρήσιμο το ασύρματο εντός του πανεπιστημίου...:( Μπορεί να φανταστεί κανείς να επιχειρήσω κάτι που δεν έχω σκεφτεί ή δοκιμάσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε πιθανή απάντηση, αλλά και για το χρόνο που διαθέσατε κάποιοι να διαβάσετε και μόνο όλο αυτό το κατεβατό!:)

Edited by Koulou
Link to comment
Share on other sites

Flash θα δεις μόνο με froyo -που έρχεται σύντομα- και μετά θα εγκαταστήσεις flash player από το market. Μέχρι τότε μην ασχολείσαι

Υπάρχουν εφαρμογές για εύκολο reboot αλλά χρειάζεσαι root.

Btw, υπάρχει ένα minor update από την Motorola εδώ και καιρό (2.34 --> 2.51). Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή, τρέξε το Motorola software update και λογικά θα σου βρει το σχετικό update

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία περίπου ώρα άκαρπης αναζήτησης , θέτω το ερώτημα :

Θέλω να αντικαταστήσω την sd card με μία μεγαλύτερη (8Gb).

Κάνω απλά copy - paste τα δεδομένα της πρώτης κάρτας ή υπάρχει κάποια διαφορετική διαδικασία.Κι αν υπάρχει ποια είναι ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μετά από μία περίπου ώρα άκαρπης αναζήτησης , θέτω το ερώτημα :

Θέλω να αντικαταστήσω την sd card με μία μεγαλύτερη (8Gb).

Κάνω απλά copy - paste τα δεδομένα της πρώτης κάρτας ή υπάρχει κάποια διαφορετική διαδικασία.Κι αν υπάρχει ποια είναι ;

 

Ναι... απλά copy/paste και είσαι έτοιμος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία περίπου ώρα άκαρπης αναζήτησης , θέτω το ερώτημα :

Θέλω να αντικαταστήσω την sd card με μία μεγαλύτερη (8Gb).

Κάνω απλά copy - paste τα δεδομένα της πρώτης κάρτας ή υπάρχει κάποια διαφορετική διαδικασία.Κι αν υπάρχει ποια είναι ;

 

αφου ομως ενεργοποιησεις να φαινονται τα κρυφα αρχεια και τα αρχεια συστηματος στον υπολογιστη σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...