Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Εμαθα απο αξιοπιστη πηγη της Cosmote οτι το προβλημα εχει αναφερθεικαι σε αλλες χωρες και οφειλεται σε καποιο ελλατωμμα του μικροφωνου της συσκευης. Καποια στιγμη θα το στειλω στο service. Δεν καιγομαι γιατι ειναι πολυ μικρο το προβλημα και σε καμια περιπτωση δεν ενοχλει την ακροαση των κλησεων.

 

Το ιδιο "αξιοπιστο" service της Cosmote προσπαθουσε να βγαλει μια ολοκληρη γειτονια τρελους και στο τηλεφωνο μας ελεγε να βγαλουμε το 3G και διαφορες αλλες χαζομαρες την στιγμη που σε ολες τις τοπικες ιστοσελιδες τα παραπονα επεφταν βροχη για το σημα. Αρα μην πολυπιστευεις αυτα περι μικροφωνου με δεδομενο οτι εδω μεσα το εχουν και αρκετοι αλλοι χωρις κανενα προβλημα. Παντως επιβεβαιωσε οτι οντως το κανει σε ολες τις κλησεις και σε διαφορετικες τοποθεσιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)μπορει καποιος να μου εξηγσει γιατι το βλεπω σε καποια σιτε με την ονομασια defy GR? παει να πει οτι εχει ελληνικο μενου? αλλιως αν δεν εχει το GR δεν εχει ελληνικο μενου?

2) μπορει ακουσα να το βαλεις 1 μετρο κατω απο την επιφανεια νερου για 30' χωρις να παθει τπτ? το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα με 2 λογία κάποιος να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά, για να κάνω root το Defy.
Link to comment
Share on other sites

1)μπορει καποιος να μου εξηγσει γιατι το βλεπω σε καποια σιτε με την ονομασια defy GR? παει να πει οτι εχει ελληνικο μενου? αλλιως αν δεν εχει το GR δεν εχει ελληνικο μενου?

2) μπορει ακουσα να το βαλεις 1 μετρο κατω απο την επιφανεια νερου για 30' χωρις να παθει τπτ? το εχει δοκιμασει κανεις?

 

1)Ναι. Ναι. Όχι.

2)Ναι. Ναι.

 

Γεια σας. Θα ήθελα με 2 λογία κάποιος να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά, για να κάνω root το Defy.

 

Τα έχουμε ξαναπει. Κάνε μία αναζήτηση στο thread.

Εφόσον όμως ρωτάς, μάλλον δεν σου χρειάζεται.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

1)μπορει καποιος να μου εξηγσει γιατι το βλεπω σε καποια σιτε με την ονομασια defy GR? παει να πει οτι εχει ελληνικο μενου? αλλιως αν δεν εχει το GR δεν εχει ελληνικο μενου?

2) μπορει ακουσα να το βαλεις 1 μετρο κατω απο την επιφανεια νερου για 30' χωρις να παθει τπτ? το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Για ποιο λογο να το βαλει καποιος για 30 λεπτα στο ενα μετρο βαθος??Για ψαροντουφεκο με το κινητο θα παει?:lol:Αν το παρεις δοκιμασε το εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπερδευτηκα λιγο με την εκδοση GR. :blink: αν δεν την εχει θα εχουμε για παντα αγγλικο μενου? ουτε μετα απο καποια αναβαθμιση θα μπει ελληνικο μενου?

και κατι ακομα ακουσα οτι υπαρχει τροπος να το τρεξεις στο 1.2ghz??

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να το βαλει καποιος για 30 λεπτα στο ενα μετρο βαθος??Για ψαροντουφεκο με το κινητο θα παει?:lol:Αν το παρεις δοκιμασε το εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε

όχι απλά αν δεις και στο youtube κάποιοι έχουν τραβήξει υποβρύχια βιντεάκια και είναι καλή φάση, τράβαγε και καλά αν κι εγώ θα φοβόμουν να το βάλω αν το είχα πιστεύω αλλά όχι να το πάρω πχ να ερθω σε επαφη με νερό και πιτσιλιές

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά αν δεις και στο youtube κάποιοι έχουν τραβήξει υποβρύχια βιντεάκια και είναι καλή φάση, τράβαγε και καλά αν κι εγώ θα φοβόμουν να το βάλω αν το είχα πιστεύω αλλά όχι να το πάρω πχ να ερθω σε επαφη με νερό και πιτσιλιές

 

Τα εχω δει τα βιντεακια απλα εγω νομιζω οτι δεν θα πρεπει να φερνουμε την συσκευη στα ορια της.εγω το εχω το κινητο σε περιβαλλον με παρα πολυ σκονη (δουλευω σε εργα)και πιστεψε με κανενα νορμαλ κινητο δεν αντεχει εκει!Δεν φοβαμαι να ερθει το κινητο σε επαφη με νερο π.χ να χυθει ενα ποτηρι νερο η να πιασει βροχη αλλα για μπανιο στην θαλασσα με το κινητο και να κανω και βουτιες δεν υπαρχει περιπτωση να κανω!!!Αλλωστε και στο manual η μοτορολα δεν συστηνει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπερδευτηκα λιγο με την εκδοση GR. :blink: αν δεν την εχει θα εχουμε για παντα αγγλικο μενου? ουτε μετα απο καποια αναβαθμιση θα μπει ελληνικο μενου?

και κατι ακομα ακουσα οτι υπαρχει τροπος να το τρεξεις στο 1.2ghz??

 

Ελληνικα μπορεις να περασεις πανευκολα, το εχω κανει κ εγω.

Θ χρειαστεις ενα pc και ενα 10λεπτο ακολουθοντας τις οδηγιες απο εδω.

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Και ναι μπορεις να τρεξεις το defy στα 1200mhz ακομη και στα 1300, αν θες.

Αλλα καθε επεξεργαστης συμπεριφερεται διαφορετικα.

Εμενα ειναι σταθερος και στα 1300.

Αλλα για λογους οικονομιας μπαταριας το τρεχω μονιμα στα 900mhz!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

το ντιφαι εχει πιστοποιηση IP67 για οσους ρωτανε για τις αντοχες του.το οποιο σημαινει:

 

IP Ratings: (Ingress Protection or International Protection) - The Ingress Protection rating system is a classification system showing the degrees of protection from solid objects and liquids. The first number refers to the protection against solid objects. The second number of the IP rating system refers to protection against liquids.

 

The number 6 is for total protection against dust.

The number 7 refers to protection against the effects of immersion in water to depth between 15 cm and 1 meter.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

 

Έχω ένα Motorola Defy εδώ και κάποιες μέρες και προσπαθώ να δουλέψω το iGO σωστά.

Έχω βρει την σωστή version, αλλά τώρα θέλω πρόσβαση στο sys.txt αρχείο που γίνονται όλες οι ρυθμίσεις του iGO , ώστε να προσθέσω πληκτρολόγια κλπ κλπ

 

Για να το βρω, διάβασα πως χρειάζομαι root access.

 

Έχω κάνει temp root με το z4root και έχω και τον root explorer, αλλά στον φάκελο data της συσκευής που θα έπρεπε να βρίσκω το sys.txt, δεν βρίσκω κάτι!

:cry:

 

Κάνω κάτι λάθος, ή ψάχνω κάπου λάθος; Και search που έκανα με τον root explorer, δεν βρήκα κάτι! :wacko:

 

Όποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να βοηθήσει! :O

 

Σε συνέχεια αυτού που έγραψα εδώ, τελικά δεν είχε πάει καλά το root.

Είχα επιλέξει temporary root, ενώ θέλει permanent. Μετά το restart, δούλεψε μια χαρά και έχω root access παντού. Unroot γίνεται πάλι εύκολα με το z4root.:p

 

Μια άλλη ερώτηση γιατί απ' όσο διάβασα δεν αναφέρει κάποιος θέμα:

Έχω ένα bluetooth ακουστικό Plantronics Discovery 650E. Έχει κάνει κανονικά pair, αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν συνδέεται αυτόματα όταν φεύγω και επιστρέφω στο χώρο που βρίσκεται το κινητό. :wacko:

 

Είναι πρόβλημα της συσκευής, του ακουστικού μου, της έκδοσης του Android;

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι επ' αυτού; :worry:

Ένα κι Ένα -->
Link to comment
Share on other sites

...Οταν μιλαω σε μια κληση, ακουω λιγο την φωνη μου απο το ακουστικο. Ειναι σε ολους ετσι ή κατι τρεχει με το δικο μου?...

 

Αν χαμηλώσεις λίγο την ένταση του ακουστικού το πρόβλημα λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οι συζητήσεις για την τροποποίηση του λειτουργικού της συσκευής παρακαλώ να γίνονται στο παρακάτω θέμα ώστε αυτό να μείνει κυρίως για θέματα που αφορούν τις κανονικές,μη μονταρισμένες συσκευές.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292991

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και παίζει ρόλο και η κάμερα,όμως το βίντεο αν το σκεφτείς καλύτερα είναι 30 φωτογραφίες (καρέ) το δευτερόλεπτο σε μια ανάλυση,συγκεκριμένα στο hd είναι 1280x720 pixels....

Το αν μια κάμερα μπορεί να τραβήξει hd video εξαρτάται από την μέγιστη ανάλυση που μπορεί να δώσει ο φακός της και από το αν ο επεξεργαστής της συσκευής έχει την απαιτούμενη ισχύ ωστέ να καταγράψει 30 καρέ το δευτερόλεπτο σε ανάλυση hd + τον ήχο...

.

 

Επειδη υπαρχει σε προσφορα απο cosmote και το βρισκω πολυ καλο αλλα εχω επιφυλαξεις για την καμερα θα ηθελα (καθοτι ψιλοασχετος) να ρωτησω αν γενικα οι φωτο και τα βιντεο ειναι αρκετα ικανοποιητικα, δλδ αν απεχει πολυ το αποτελεσμα απο τα HD και ποσα pixels ειναι φωτο και βιντεο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να το βαλει καποιος για 30 λεπτα στο ενα μετρο βαθος??Για ψαροντουφεκο με το κινητο θα παει?:lol:Αν το παρεις δοκιμασε το εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε

 

Νομίζω ότι έχει σημασία η ερώτηση. Εγώ για παραδειγμα θέλω να το χρησιμοποιησω στο κολυμβητηριο για να μετραω την αποσταση που διανύω με το GPS χωρίς να μετράω τους γύρους. Φυσικά θα το έχω στο σκουφάκι οπότε δεν θα ειναι και πολύ μέσα στο νερό αλλά σε υγρό περιβάλλον σίγουρα. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορουμε να εγκαταστησουμε εφαρμογεσ στην καρτα μνημης?και αν ναι πως?

 

2GB στη συσκευη για εφαρμογες δεν σου φτανουν???:wacko:

Εχω εχω πανω απο 300 εφαρμογες και εχω ακομη 1gb ελευθερο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,είμαι κι εγώ πλέον κάτοχος του defy!Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή!Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να συγχρονίσουμε τις επαφές μας με το fb?Προσπαθω να το προσθέσω στους λογαριασμούς και δέν μπορώ..
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,είμαι κι εγώ πλέον κάτοχος του defy!Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή!Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να συγχρονίσουμε τις επαφές μας με το fb?Προσπαθω να το προσθέσω στους λογαριασμούς και δέν μπορώ..

Εχει θεμα με τον συγχρονισμο με το FB η ευρωπαϊκή εκδοση του defy.

Πρεπει να περιμενουμε αναβαθμηση για να φτιαχτει.

Δοκιμασε με καποιο προγραμμα απο το market, υπαρχουν πολλα που κανουν συγχρονισμο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σημερα δούλεψα κι εγώ το κινητό. Το υψηλό sar δεν είναι πολύ ενοχλητικό (δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά στη δουλειά με ίδια κάρτα sim πιάνει καλύτερα από άλλα κινητά που είχα). Το πολύ να βάλω κανά bluetooth (αν βρώ πως γίνεται, καθότι άσχετος με το android:lol:)

Το κινητό με έχει ενθουσιάσει, η απόκριση του, τα μενού, το σερφάρισμα του στο ίντερνετ. Και η κάμερα για βράδυ βγάζει αξιοπρεπείς φωτο, λίγο πιο δυνατό το φλας να ήταν, έχω βάλει και νυχτερινή λήψη, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση. Στα θετικά επίσης ότι παίζει βινεικλίπ που προηγούμενα κινητά (έρικσον w995, nokia n97 mini) δεν έπαιζαν, επίσης δυνατό ηχείο. Δυστυχώς στη δουλειά δεν έχω το περιθώριο να το πολυσκαλίσω. :( Σαν άσχετος λοιπόν, μην γελάτε, θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις

1) Τις επαφές πως τις περνάω (τις έχω στην κάρτα μνημης)

2) λίστες αναπαραγωγής για μουσική, πως κάνω;

3)ήχους κλήσης και ήχους μηνυμάτων δικούς μου πως βάζω, από mp3;

4)το να κάνω λογαριασμό gmail, που χρησιμεύει; (μου το είπε κάποιος αλλά δεν το έπιασα)

5)το root που διαβάζω, τι είναι;

 

Ελπίζω να γελάσατε, αλλά αν μπορείτε βοηθείστε λίγο τον άσχετο:):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , από το Σάββατο είμαι και γω ένας ευτυχισμένος κάτοχος του DEFY . Πρώτο μου smartphone , αλλά το βρήκα εξαιρετικό και το Android και το ίδιο το τηλέφωνο .

 

Το μόνο που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει καμιά εφαρμογή που να ανάβει το LEDακι όταν φορτίζει με κλειστή την οθόνη ; Ή ακόμα και αν γίνεται να ανάβει το LEDακι όταν είναι κλειστό και φορτίζει .

Είδα ότι έχει προταθεί το vizbattery σε πιο παλιό post αλλά δεν βλέπω τίποτα ρυθμίσεις όταν το ανοίγω .

Αα και πως "μπαίνει" η αναφορά στο handcent sms ?

Edited by yorke
Link to comment
Share on other sites

Αα και πως "μπαίνει" η αναφορά στο handcent sms ?

 

ρυθμισεις --> ρυθμισεις ειδοποιησης --> Ειδοποιηση αποστολων --> Ειδοποιηση κατα τη ληψη

 

δεν χτυπαει νεο μηνυμα, απλα διπλα στο απεσταλμενο, οταν το παρει ο αλλος μπαινει ενα " ν ".

σε μενα κανει και μια διακριτικη δονηση, αλλα δεν θυμαμαι απο που το ρυθμισα και βγαινει αυτο

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν βγαζω ακρη οσο καινα εχω διαβασει.

το motoblur ειναι μια εφαρμογη η οποια τι κανει ακριβως?

ορισμενα κινητα εχουν το motoblur και αλλα δεν το εχουν? ακουσα πολλους απο εδω μεσα οτι οταν εχει το motoblur lag-αρει.. που θα το ξερω αν το εχει?

υπαρχουν 2 εκδοσεις μια ελληνικο μενου και μια με αγγλικο?

Link to comment
Share on other sites

Zspanos δεν παιζεσαι.....αν δεν καταλαβες τοτε μην ασχολεισαι καν..τι αλλο να σου πουμε.

το μοναδικο μειον που μπορω να αναφερω για το κινητο ειναι η καμερα.ειδικα το βραδυ το φλας ειναι παρα πολυ χαμηλο.αλλα δεν με ενδιαφερει και τοσο γιατι ποτε δεν χρησιμοποιησα το κινητο ως φωτογραφικη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για την καμερα το βραδυ. Ειναι σχετικα χαμηλο το led. Νομιζω ομως οτι ισως και να ειναι bug της καμερας. Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει σωστος συγχρονισμος μεταξυ κλειστρου και αναμματος του led...

 

Κατι αλλο που παρατηρησα. Δεν μπορεις να ενεργοποιησεις μονιμη αναφορα παραδοσης SMS. Πρεπει καθε φορα που γραφεις μηνυμα, πριν το στειλεις να το ενεργοποιησεις.

Επισης με το Swype γιατι δεν στελνει 160 χαρακτηρες? Το σπαει το μηνυμα ανα 60 ή 70. Τι κουλο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...