Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

χθες παρέλαβα το defy.ολη την ημέρα προσπαθούσα να το συγχρονίσω με το outlook του laptop ,τελικα εγκατέστησα στον υπολογιστή το android manager wifi και στο κινητο το ιδιο απο το market.ακολούθησα τις απλες οδηγίες και περασα τις επαφές μου στο κινητό μεσω wifi.πολύ απλή διαδικασία.το πηρα απο open247 325 με μεταφορικα και εχει αγγλικό μενού.επικοινώνησα με motorola και μου είπαν οτι μπορώ να τους το παω και να μου περασουν ελληνικά αλλα δεν θα υπάρχει το motoblur.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άνοιξα επιτέλους το υπέροχο κουτί της μότο...παιδιά το κινητο είναι πολυ καλό.δοκίμασα και τα ακουστικά και όλα οκ, επίσης δουλεύει κανονικά στις αποσυνδέσεις και επανασυνδεσεις γιατί δεν έχω άλλο ρούτερ για να δοκιμάσω αλλαγή...επίσης τα ελληνικά κανονικά με το swype..όσο για την μπαταρία δεν ξέρω, είναι ακόμα δεύτερη μέρα.Έχω περάσει κάποιες εφαρμογές μέσα αλλά δεν νομίζω τόσες ώστε να μου έμειναν μόνο 300 μβ,το περίεργο είναι ότι πήγαν στην κάρτα και θέλω να τα μεταφέρω στο κινητο..
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου πει πως ακους ραδιο απο τα εξωτερικα ηχεια;

 

Δεν έχω δοκιμάσει το FM radio, μόνο το internetικό, αλλά νομίζω ότι στο FM χρειάζεται τα ακουστικά γιατί λειτουργούν σαν κεραία.

 

Έχω περάσει κάποιες εφαρμογές μέσα αλλά δεν νομίζω τόσες ώστε να μου έμειναν μόνο 300 μβ,το περίεργο είναι ότι πήγαν στην κάρτα και θέλω να τα μεταφέρω στο κινητο..

 

Μήπως μπερδεύεις τη ram με τη rom?

Επειδή η διαθέσιμη ram (αφού δεσμεύει το λειτουργικό κάποια MB) πέφτει στα 300κάτι.

Εγώ έχω περάσει καμια 40ριά εφαρμογές και έχω ακόμα 1GB στη rom.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Όσοι έχουν όρεξη για σκάλισμα και δεν φοβούνται το terminal, υπάρχει ένα custom scriptάκι για το Milestone Overclock που ορίζει χαμηλότερα ρεύματα (vsel) για όλες τις ενδιάμεσες συχνότητες, με αποτέλεσμα να διπλασιάζεται σχεδόν η αυτονομία!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=880851

Πληροφοριακά, τα stock ρεύματα και συχνότητες έχουν ως εξής:

300 MHz, 33 vsel

600 MHz, 48 vsel

800 MHz, 56 vsel

 

To script τα τροποποιεί σε:

300 MHz, 28 vsel

600 MHz, 38 vsel

900 MHz, 46 vsel

 

Εγώ το πείραξα επιπλέον για να φτάσω το 1GHz με 52vsel.

Quadrant score: 1200 :D

 

[ATTACH]17960[/ATTACH]

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

Καινούριος, (αρκετά) πλήρης οδηγός για modding

[Guide] How I tweak, mod and hack my Defy

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις εχω σαν ασχετος.εχω τις επαφες μου στο gmail.συνχρονιζω και καθαρισα?

και ενα δευτερο στο σπιτι εχω μονο ενσυρματο ρουτερ.μπορω να συνδεσω το κινητο με τον Η/Υ μεσω usb και να εχω στο κινητο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οχι

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις εχω σαν ασχετος.εχω τις επαφες μου στο gmail.συνχρονιζω και καθαρισα?

και ενα δευτερο στο σπιτι εχω μονο ενσυρματο ρουτερ.μπορω να συνδεσω το κινητο με τον Η/Υ μεσω usb και να εχω στο κινητο ιντερνετ?

1 ναι

2 οχι

 

 

Οπ. Με πρόλαβε ο Βαγγέλης.

Edited by kost_pap
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πείραξα επιπλέον για να φτάσω το 1GHz με 52vsel.

Quadrant score: 1200 :D

 

[ATTACH]17960[/ATTACH]

 

Με JIT: [ATTACH]17961[/ATTACH]

:up:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρονια πολλά και απο μένα! Ειχα καιρο να μπω ξανα στο thread εδώ και απ' ότι ειδα εγιναν πολλα!

 

Εγω να αναφέρω ότι το είχα πάρει απο Γερμανία στα 345 ευρω περίπου μαζί με τα μεταφορικα, Αγγλικό μενου και ελληνικό swype. Εδώ και 1 μήνα που το έχω δεν έχω αντιμετωπίσει κανενα προβλημα ούτε με το wifi ούτε και με το 3.5mm jack.

 

Η αυτονομία φτάνει και μένα γύρω στις 2 μέρες. Tώρα τελευταία που δεν παίζω και πάρα πολύ μαζί του φτάνει μέχρι και 2.5. Έχω την εντύπωση ότι ίσως να οφείλεται και στο ότι έχω αφαιρέσει κάτι email λογαριασμους από το Motoblur οι οποίοι με τα συνεχή push notifications μου ρουφάγανε τη μπαταρία.

 

Είδα και στα τελευταία posts τα περι overclocking. Εντυπωσιακό αλλα εγω προσωπικά δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό λόγο για να το κάνω, τουλαχιστον όχι ακόμα. Όσο αφορά στο lag, αφαιρώντας απο το Home όλα τα μη απαραίτητα live widgets του Motoblur δεν παρατηρώ κανένα lag. Ίσως επειδή δεν έχω δει απο κοντά κάποια υποτιθέμενη lag-free συσκευή να μην καταλαβαίνω τη διαφορά, δε ξέρω.

 

Α και κάτι τελευταίο, μπήκα στη διαδικασία να δοκιμάσω το πρόσφατο παιχνίδι της EA για Android, το NFS Shift. Το κατέβασα και το εγκατέστησα βάσει αυτών των οδηγιών:

http://getandroidstuff.com/speed-shift-full-galaxy-milestone-droid/.

 

Τράβηξα και ένα βιντεάκι για να δείτε το gameplay:

Link to comment
Share on other sites

Είδα και στα τελευταία posts τα περι overclocking. Εντυπωσιακό αλλα εγω προσωπικά δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό λόγο για να το κάνω, τουλαχιστον όχι ακόμα. Όσο αφορά στο lag, αφαιρώντας απο το Home όλα τα μη απαραίτητα live widgets του Motoblur δεν παρατηρώ κανένα lag. Ίσως επειδή δεν έχω δει απο κοντά κάποια υποτιθέμενη lag-free συσκευή να μην καταλαβαίνω τη διαφορά, δε ξέρω.

 

Όλη η ουσία είναι το undervolting. ;)

Διάβασε το προηγούμενό μου post. Πλέον, τη νύχτα (6 ώρες στο standby, κλειστά wifi & 3G) κατεβαίνει μόλις 10% η μπαταρία!

Σημείωση: Η ενδειξη της μπαταρίας μεταβάλλεται με 10% steps, άρα δεν είναι και πολύ ακριβές.

 

Όσο για το Home, και εγώ είχα απεγκαταστήσει όσα apps μπορούσα (ακολουθώντας τους ανάλογους οδηγούς), αλλά με το που έβαλα το LauncherPro είδα τρελή διαφορά!

Από βδομάδα θα δοκιμάσω την BlurlessGinger rom του Jboogie3.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Όλη η ουσία είναι το undervolting. ;)

Διάβασε το προηγούμενό μου post. Πλέον, τη νύχτα (6 ώρες στο standby, κλειστά wifi & 3G) κατεβαίνει μόλις 10% η μπαταρία!

Σημείωση: Η ενδειξη της μπαταρίας μεταβάλλεται με 10% steps, άρα δεν είναι και πολύ ακριβές.

 

Όσο για το Home, και εγώ είχα απεγκαταστήσει όσα apps μπορούσα (ακολουθώντας τους ανάλογους οδηγούς), αλλά με το που έβαλα το LauncherPro είδα τρελή διαφορά!

Από βδομάδα θα δοκιμάσω την BlurlessGinger rom του Jboogie3.

 

Πολύ δελεαστικά αυτά που λες. Μπαίνω στο πειρασμό να τα δοκιμασω όλα. Με ενθουσιάζει η ιδέα του undervolted 1Ghz JIT-enabled. Μια παράκληση μόνο. Μήπως μπορείς να τρέξεις ένα Quadrant στα undervolted 800Mhz (jit enabled) και να ποστάρεις το αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δελεαστικά αυτά που λες. Μπαίνω στο πειρασμό να τα δοκιμασω όλα. Με ενθουσιάζει η ιδέα του undervolted 1Ghz JIT-enabled. Μια παράκληση μόνο. Μήπως μπορείς να τρέξεις ένα Quadrant στα undervolted 800Mhz (jit enabled) και να ποστάρεις το αποτέλεσμα?

 

[ATTACH]17964[/ATTACH]

800MHz, 46vsel (μπορεί να πηγαίνει και παρακάτω, απλά το έβαλα εκεί για να είναι safe μιας και δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές στα 800MHz, δεν παίζει ρόλο το ρεύμα στο score άλλωστε), JIT-enabled (Frozen Eclair v2).

Είναι αλήθεια ότι με ξάφνιασε το αποτέλεσμα! Το έτρεξα 3 φορές, το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]17964[/ATTACH]

800MHz, 46vsel (μπορεί να πηγαίνει και παρακάτω, απλά το έβαλα εκεί για να είναι safe μιας και δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές στα 800MHz, δεν παίζει ρόλο το ρεύμα στο score άλλωστε), JIT-enabled (Frozen Eclair v2).

Είναι αλήθεια ότι με ξάφνιασε το αποτέλεσμα! Το έτρεξα 3 φορές, το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα.

 

Η αληθεια είναι ότι δεν το 'χω ψαξει καθόλου το undervolting. Αλλά υποθέτω πρόκειται για ένα "έξυπνο" underclocking. Κάποιες "ελαφριές" λειτουργίες ισως να τρέχουν εξίσου γρηγορα τόσο στα 56 vsel όσο και στα 46. Απο κει και πέρα σε απαιτητικές λειτουργίες ίσως τα επιπλέον vsel να πιάνουν τόπο. Έχοντας όμως τη CPU να τρέχει πάντα με 56 vsel είναι εις βάρος της μπαταρίας φυσικά!

 

Ένα απείραχτο Defy όπως το δικό μου δίνει περίπου 1124 score στο Quadrant. Δηλαδή στα 800 Mhz, 56 vsel, JIT-disabled δίνει μόλις 101 λιγότερο score από ένα πειραγμένο Defy στα 800 Mhz, 46vsel, JIT-enabled.

 

Κανονικά με το JIT-enabled, αν το undervolt δε παίζει ρόλο θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο score. Εσύ τι λες?

 

Μέχρι εδώ θα φτάσω με τις υποθέσεις, απο κει και πέρα δε θα το κουράσω άλλο χωρις να διαβάσω και να μάθω για το undervolting!

 

Α! Και ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση για το benchmark :-) !

Link to comment
Share on other sites

Ένα απείραχτο Defy όπως το δικό μου δίνει περίπου 1124 score στο Quadrant. Δηλαδή στα 800 Mhz, 56 vsel, JIT-disabled δίνει μόλις 101 λιγότερο score από ένα πειραγμένο Defy στα 800 Mhz, 46vsel, JIT-enabled.

 

Κανονικά με το JIT-enabled, αν το undervolt δε παίζει ρόλο θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο score. Εσύ τι λες?

 

Και από άλλους με JIT, τα ίδια αποτελέσματα είδα.

Πάντως, 10% στο score με χαμηλότερη κατανάλωση, δεν είναι και άσχημα. ;)

Υπόψιν ότι το Quadrant δεν είναι αμιγώς CPU benchmark, έχει και το 2D και 3D κομμάτι (που από όσο πρόσεξα, επηρεάζεται πολύ λίγο από το OC και JIT).

Επίσης, η hackιά για το JIT σίγουρα δεν είναι ακόμα όσο optimized θα είναι η official 2.2 Froyo. ;)

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ φιλικα θα ηθελα να αναφερω το εξης.

μην παιρνετε υποψην σας quadrant και δεν ξερω κι'εγω ποιο αλλο προγραμμα για benchmark.

εχω δει τηλεφωνο με υψηλες τιμες σε quadrant και δουλευε λιγοτερο smooth απο ιδιο τηλεφωνο με χαμηλοτερες τιμες παλι στο quadrant.

μην παιζετε με τους αριθμους. ο καλυτερος κριτης ειναι η καθημερινη κριση η δικη σας !!!!

 

σας το λεω γιατι καποια στιγμη θα φτασετε στο σημειο να φλασαρετε και να πειραζετε την συσκευη σας για να κερδισετε 100 ποντους στο quadrant. στην πραγματικοτητα θα χαετε τον χρονο σας και θα κινδυνευεται να χαλασετε την συσκευη σας με ολα αυτα που κυκλοφορουν στο xda.

δεν λεω, πολυ καλο το xda και οχι απλα καλο, αλλα κορυφαιο !!!!

αλλα μην ξεχνατε. διαβασμα πρωτα πριν κανετε οτιδηποτε ωστε να ειστε σιγουροι για το τι κανετε.

και φυσικα, παν μετρον αριστον !!!!

 

καλο ρεβεγιον σε ολους !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

παντως στο εξωτερικο προβληματακιθα με το ακουστικο εβγαλαν τα γαλλικης προελευσης...

 

αντιθετα τα γερμανικης μια χαρα λειτουργουν....

μηπως καποια διαφορα στις προδιαγραφες;

ποιος ξερει...

 

αξιολογο κινητο ομως...

πραγματικα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

@TonyK

Καλά εννοείται ότι δεν κρίνουμε ένα κινητό μόνο από ένα benchmark. Απλά, σε δουλειά να βρισκόμαστε. :p

Και εννοείται ότι πάντα πέφτει πρώτα το ανάλογο διάβασμα. Εγώ διάβασα όλο το xda τις 2 βδομάδες που περίμενα το κινητό. :lol:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η κινεζική 2.2 για το defy οπότε περιμένουμε τους μαγειρες και να δώσουμε τέλος στις αλχημείες για jit και τα λοιπά.

 

παντως στο εξωτερικο προβληματακιθα με το ακουστικο εβγαλαν τα γαλλικης προελευσης...

αντιθετα τα γερμανικης μια χαρα λειτουργουν....

 

Εχω αγορασει απο Γαλλία το defy μαυρου χρωματος και κανενα προβλημα!

Μαλλον ηταν η πρωτη παρτίδα που ειχε θεμα με το ακουστικό.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ακούσει ότι τα Γερμανικά μαύρα είχαν πρόβλημα στο ακουστικό αλλα το έχω μόνο 3ης μέρες βέβαια αλλά κανένα πρόβλημα...Εχθές όμως μου έκανε μανούρες..Έκανα ένα βίντεο εχθές πριν τις 12 μέχρι 10 λεπτά μετά τις 12 και έκλεισα το βίντεο.Όταν πήγα να δώ το βίντεο δεν έπαιζε ούτε στο κινητό αλλά ούτε και στον υπολογιστή.Το βίντεο είναι 3gp.Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ακούσει ότι τα Γερμανικά μαύρα είχαν πρόβλημα στο ακουστικό αλλα το έχω μόνο 3ης μέρες βέβαια αλλά κανένα πρόβλημα...Εχθές όμως μου έκανε μανούρες..Έκανα ένα βίντεο εχθές πριν τις 12 μέχρι 10 λεπτά μετά τις 12 και έκλεισα το βίντεο.Όταν πήγα να δώ το βίντεο δεν έπαιζε ούτε στο κινητό αλλά ούτε και στον υπολογιστή.Το βίντεο είναι 3gp.Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο?

 

Ίσως να έτρεχες πολλές εφαρμογες στο background. Κάτι τέτοιο διάβασα σε ένα γρήγορο google που έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα για όσους έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το Android από εμένα (10-12 μέρες μόνο). Υπάρχει κάποια εφαρμογή , κάποιο widget ή κάποια συντόμευση ώστε να μπορούμε να ενεργοποιούμε/απενεργοποιούμε την αποστολή δεδομένων για ιντερνετ από την επιφάνεια εργασίας όπως κάνουμε από τα έτοιμα widget που υπάρχουν για Bluetooth/WiFi/Gps ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα για όσους έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το Android από εμένα (10-12 μέρες μόνο). Υπάρχει κάποια εφαρμογή , κάποιο widget ή κάποια συντόμευση ώστε να μπορούμε να ενεργοποιούμε/απενεργοποιούμε την αποστολή δεδομένων για ιντερνετ από την επιφάνεια εργασίας όπως κάνουμε από τα έτοιμα widget που υπάρχουν για Bluetooth/WiFi/Gps ?

APN on-off Widget

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω μια ερώτηση μήπως κάποιος το έψαξε, γνωρίζει κανείς πως ακούμε ράδιο από τα εξωτερικά ηχεία? Φυσικά, εννοείται οτί συνδέουμε τα ακουστικά, πως μεταφέρουμε τον ήχο στο εξωτερικό ηχείο ρωτάω, έχει κουμπί για mute των ακουστικών αλλά έχω φάει τα ρούχα μου και δεν μπορώ να βρώ πως ακους από το εξωτερικό ηχείο (επαναλαμβάνω, γνωρίζω οτί για να έχω ράδιο πρέπει να συνδέσω τα ακουστικά, πως όμως με συνδεδεμένα τα ακουστικά επιλέγεις να ακούγεται από το εξωτερικό ηχείο ρωτάω.)

Επίσης να προσθέσω οτί είναι πολύ επιλεκτικό όσον αφορά ενσύρματα hands free, δοκίμασα του iphone, 2 διαφορετικά από nokia, 1 noname και σχεδόν σε όλα για απροσδιόριστο λόγο ενεργοποιεί από μόνο του την φωνητική κλήση την ώρα που ακούς μουσική ( όχι ράδιο, κυρίως mp3, mp4).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε!

εχω 2 αποριες και θα ηθελα την βοηθεια σας!

1: βαζω στο τηλ μου τις επαφες που θελω για ταχεια κληση

και μεχρι εκει ολα καλα!

οταν ομως κλεινω και ξανανοιγω το τηλ και παω να δοκιμασω

να κανω κληση μεσω ταχειας κλησης, δεν υπαρχει καμια αντιστοιχια επαφων

και πρεπει να τις ξαναπερασω απο την αρχη:mad:. και αυτο συμβαινει παντα. πηρα και την motorola αλλα δεν

ηξεραν κατι για αυτο.

 

2: εαν κανω στην συσκευη root, τι πραγματικα θα κερδισω σε σχεση με οπως ειναι τωρα?

Edited by plants
Link to comment
Share on other sites

2: εαν κανω στην συσκευη root, τι πραγματικα θα κερδισω σε σχεση με οπως ειναι τωρα?

 

Θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές όπως οι Milestone Overclock, ShootMe, καθώς και να κάνεις backup εφαρμογές ή μέχρι και ολόκληρη τη rom.

Αν δεν έχεις ιδέα τί κάνουν τα παραπάνω, δεν το χρειάζεσαι.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Sorry για την κάπως χαζη (νομίζω) ερώτηση: αυτη εφαρμογή που μετρά ταχύτητα cpu πως λέγεται? Thanx Edited by mistirio6742
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...