Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Παιδιά το κινητό ειναι συμπαθητικό αλλα μέχρι εκει. Δηλαδή προερχόμενος απο Μηλόφωνα 3ΓΣ και 4αρι οκ νομίζω πως εκφρασεις "το Ντεφι τους ρίχνει ξύλο και ειναι πολύ καλύτερο" νομίζω λέω πως είναι λίγο ακραίες. Ως ιδιοκτήτης που το πήρα στην τραγική τιμή όπως φαινεται των 326 ευρώ, όταν ακους ατομα να λενε..."το πήρα 210 και όχι για αλλο λογω αλλα βαριομουν να το ψαξω επιπλέον", " ΟΟΟΟΟΟΟ ΗΜΕΕΕΕΕΕε τι τραγικό το λάθος μου ωθέλο να δωσω 240 τελικά απο Γαλλία και με 3 Μπιγκ Μακ μενου δωρο". Από εκει και πέρα το κινητό εχει σχετικά μικρή αυτονομία, δλδ με μια λογικη χρηση και αντε πες κανα ΠΑΙΡΙΝΓΚ σε μπλου τουθ αυτοκινήτου να μιλήσεις όσο είσαι κολλημενος στη κινηση, θέλει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ καθε 20-25 ώρες φόρτιση. Απο εκει και περα κινήσεις που εδω κρινονται αναγκαιες όπως το να σβηνεις wi-fi οταν δε το χρησιμοποιεις, να το βαζεις στο 2-ΤΖΙ όταν δε σερφάρεις ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ερχόμενος απο μηλόφωνο μου φαίνονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΕΣ.

Οκει συμπαθητική οθόνη, το μότο -μπλερ σε μένα οδηγεί το κινητό να λαγκ-αρει εντυπωσιακά, το ΓΟΥΑΑΑΑΑΙ ΦΑΑΑΑΑΙΙΙΙ συνδέεται ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΑ σε δίκτυα, πχ στου σπιτιου μου, ενώ στης γκόμενας μου κάνει ναζάκια και δε μπαίνει με ΤΠΤ....τι άλλοοοοοοο ΤΡΑΓΙΚΗ η πολιτική της ΜΟΤΟΡΟΛΑΣΣΣΣΣΣ να κάνει απ-ντειτ το 2.2 στο τέλος του πρώτου εξαμήνου του 2011 οπότε μέεεεχρι τότε δε θα μπορουμε να σωσουμε αππλικασιον στην επεκτάσιμή μνήμη.....

Ειλικρινά για 326 μέσω αμαζόνας το θεωρώ απλά συμπαθητικο. Τα άλλα σε παρόμοια τιμή ειναι το ίδιο και ίσως χειρότερα. Τώρα αν τα παιδια το βρισκουν στα 210 ευρω...ειναι κυριολεκτικα ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ....

 

Εγώ το κινητό το πήρα από Ελλάδα 399 ευρώ ... αλλά δεν έχει Moto Blur και δεν μου lagarei σχεδόν καθόλου ... Επίσης μου έχει βγάλει μέχρι τώρα 24 ώρες με πολύ δούλεμα και δείχνει 40% η μπαταρία του ... Όσο για παιχνίδια και εφαρμογές έχει πάρα πολλές και για όλα τα γούστα . δεν είναι τυχαίο που εδώ και ένα χρόνο ότι βγαίνει για Iphone βγαίνει και για Android.

Τέλος η σύγκριση με το 3gs Και το 4 είναι τουλάχιστον ατυχέστατη και λόγω διαφορά τιμής και λόγω διαφορά δυνατοτήτων. Το Defy είναι πολύ καλύτερο από το 3gs σε όλους τους τομείς ενώ υπολείπεται από το 4 σε κάποιους όπως η κάμερα.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει από τους κατόχους DEFY. Γενικά το κινητό κατεβάζει συνέχεια δεδομένα από το net. Το έχω 30 ώρες και έχει κατεβάζει 20 MB από τα οποία το πολύ τα 8 να είναι με χρήση internet. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή ρύθμιση που να απενεργοποιούμε την σύνδεση στο net μέσω GSM δικτύου ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει από τους κατόχους DEFY. Γενικά το κινητό κατεβάζει συνέχεια δεδομένα από το net. Το έχω 30 ώρες και έχει κατεβάζει 20 MB από τα οποία το πολύ τα 8 να είναι με χρήση internet. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή ρύθμιση που να απενεργοποιούμε την σύνδεση στο net μέσω GSM δικτύου ?

 

Settings

Wireless & networks

Mobile networks

Access point names

Πάτα το πλήκτρο μενού (αριστερό)

Επέλεξε το New APN

Ως όνομα βάλε ότι θες (εγώ έβαλα το "Fake"

Συμπλήρωσε τα υπόλοιπα με ότι σου κατέβει.

 

Πάτα το επιστροφή

 

Επέλεξε το APN που δημιούργησες και No more 3G

 

Όταν θελήσεις ξανά 3G πάνε και επέλεξε το APN που είχε.

Link to comment
Share on other sites

Settings

Wireless & networks

Mobile networks

Access point names

Πάτα το πλήκτρο μενού (αριστερό)

Επέλεξε το New APN

Ως όνομα βάλε ότι θες (εγώ έβαλα το "Fake"

Συμπλήρωσε τα υπόλοιπα με ότι σου κατέβει.

 

Πάτα το επιστροφή

 

Επέλεξε το APN που δημιούργησες και No more 3G

 

Όταν θελήσεις ξανά 3G πάνε και επέλεξε το APN που είχε.

 

Ευχαριστώ. Ανακάλυψα έναν πιο εύκολο τρόπο .... Ρυθμίσεις -> Διαχείριση Δεδομένων -> Παράδοση Δεδομένων -> και ξετικάρεις την πρώτη επιλογή που λέει Όλα τα δεδομένα κινητής. Σουπερ

Άλλη ερώτηση ... ξέρουμε πως βάζουμε ένα Mp3 ώς ringtone καθώς και κάποιο πρόγραμμα για Task manager ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε πως βάζουμε ένα Mp3 ώς ringtone?

Υπάρχει ένας φάκκελος με όνομα ringtones.

Ότι έβαλα εκεί μέσα μου το δίνει ως επιλογή για ήχο κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το ντιφάϊ και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για αυτό...

Μέχρι τώρα το έχω δει μόνο από το internet και μου φαίνεται κάπως χοντρό....είναι πράγματι;

Αν του κάνω overclocking στο 1ghz λογικά θα έχω λιγότερη αυτονομία σωστά;

Αν κάνω overcllock θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να τραβάω hd video;

Το κινητό έχει ενσωματομένο δέκτη ραδιοφώνου;

Μπορώ να περάσω την έκδοση 2.2 έστω και ανεπίσημα;

To motoblur υπάρχει τρόπος να το παρακάμψω;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

1.Αν του κάνω overclocking στο 1ghz λογικά θα έχω λιγότερη αυτονομία σωστά;

2.Αν κάνω overcllock θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να τραβάω hd video;

3.Το κινητό έχει ενσωματομένο δέκτη ραδιοφώνου;

4.Μπορώ να περάσω την έκδοση 2.2 έστω και ανεπίσημα;

5.To motoblur υπάρχει τρόπος να το παρακάμψω;

 

1. Οχι απαραιτητα, εξαρταται απο την χρηση κ τι ρυθμησεις εχεις κανει για το sleep και τα λοιπα.

2. Οχι ακομη. Ειναι καινουρια συσκευη κ τωρα μαζεύει developers και σιγουρα θα δουμε παπάδες!! ;)

3.Nαι εχει fm ραδιοφωνο

4. Ιδια απαντηση που εδωσα στο 2

5. Αν το αγορασεις απο Ελλαδα δεν θα εχει blur, αν το παρεις απ εξω πιθανοτατα να εχει, αλλα κ παλι αυτο αλλαζει.

 

 

Μια ερωτηση γιατι θες 2.2?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

καθώς και κάποιο πρόγραμμα για Task manager ?

 

Καταρχήν, δεν χρειάζεται task manager το android γιατί κλείνει αυτόματα εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς όταν βλέπει πως γεμίζει η ram.

Αν εξακολουθείς να θέλεις, το πιο πλήρες λένε είναι το TaskPanel XTRA.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το ντιφάϊ και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για αυτό...

Μέχρι τώρα το έχω δει μόνο από το internet και μου φαίνεται κάπως χοντρό....είναι πράγματι;

Αν του κάνω overclocking στο 1ghz λογικά θα έχω λιγότερη αυτονομία σωστά;

Αν κάνω overcllock θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να τραβάω hd video;

Το κινητό έχει ενσωματομένο δέκτη ραδιοφώνου;

Μπορώ να περάσω την έκδοση 2.2 έστω και ανεπίσημα;

To motoblur υπάρχει τρόπος να το παρακάμψω;

 

1ον όχι μόνο δεν είναι χοντρό αλλά είναι και πιο μικρό και ελαφρύ από τα περισσότερα κινητά με οθόνη 3,7 ίντζες

2ον Λογικά ναι αν και εξαρτάται

3ον Το overclocking είναι άσχετο με το HD video

4ον Ναι έχει και πολύ χρηστικό μάλιστα.

5ον Δεν ξέρω ...

6ον Εγώ που το πήρα από Γερμανό - Cosmote δεν έχω Motoblur

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Στο http://and-developers.com/sbf:defy ανέβηκε ένα firmware χωρίς motoblur.

Είναι το ελληνικό άραγε?? :happy:

 

edit: Είναι όντως το ελληνικό :D

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10023692&postcount=8

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Στο http://and-developers.com/sbf:defy ανέβηκε ένα firmware χωρίς motoblur.

Είναι το ελληνικό άραγε?? :happy:

 

edit: Είναι όντως το ελληνικό :D

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10023692&postcount=8

 

Erebos,

Για πες μου οδηγιες για το πως θα φλασαρω αυτη τη rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

3ον Το overclocking είναι άσχετο με το HD video

Έχω διαβάσει οτί η ισχύς του επεξεργαστή δεν επαρκεί για να τραβήξει hd video το κινητό κάτι που λογικά ισχύει οπότε αν αυξήσουμε την συχνότητα στον επεξεργαστή στο 1ghz λογικά θα μπορούμε μετά να τραβήξουμε hd video...αυτό ρωτάω...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω διαβάσει οτί η ισχύς του επεξεργαστή δεν επαρκεί για να τραβήξει hd video το κινητό κάτι που λογικά ισχύει οπότε αν αυξήσουμε την συχνότητα στον επεξεργαστή στο 1ghz λογικά θα μπορούμε μετά να τραβήξουμε hd video...αυτό ρωτάω...

 

Δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή, είναι θέμα κάμερας. Αν δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα από την κάμερα δεν πρόκειται να δουλέψει όσα GHz και να φτάσεις τον επεξεργαστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή, είναι θέμα κάμερας. Αν δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα από την κάμερα δεν πρόκειται να δουλέψει όσα GHz και να φτάσεις τον επεξεργαστή.

 

Προφανώς και παίζει ρόλο και η κάμερα,όμως το βίντεο αν το σκεφτείς καλύτερα είναι 30 φωτογραφίες (καρέ) το δευτερόλεπτο σε μια ανάλυση,συγκεκριμένα στο hd είναι 1280x720 pixels....

Το αν μια κάμερα μπορεί να τραβήξει hd video εξαρτάται από την μέγιστη ανάλυση που μπορεί να δώσει ο φακός της και από το αν ο επεξεργαστής της συσκευής έχει την απαιτούμενη ισχύ ωστέ να καταγράψει 30 καρέ το δευτερόλεπτο σε ανάλυση hd + τον ήχο...

Αν δεν με πιστεύεις μπορείς να πάρεις μια συσκευή η οποία τραβάει hd video,να της κάνεις underclocking και να δεις οτί μετά το βίντεο που τραβάει είναι συνεχώς σπασίματα και χαμένα frames....

Το έχω δοκιμάσει στο wave που έχω και πραγματικά έτσι είναι...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ αλλά εδώ συζητάμε για το DEFY. Η κάμερα του έχει τη δυνατότητα για HD video rec; Όχι. Αυτή είναι και η απάντηση στην ερώτησή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Erebos,

Για πες μου οδηγιες για το πως θα φλασαρω αυτη τη rom.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3434456#post3434456

 

Δεν το έχω δοκιμάσω ακόμα by the way. Διάβασα πάντως ότι rootάρεται και μπαίνει το clockwork mod κανονικά.

Αν δεν σου αρέσει τελικά ή κάτι δεν δουλέψει σωστά, ξαναφλασάρεις με τον ίδιο τρόπο την 2.21 UK rom.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κάνω διακοπή της εφαρμογής που κατεβάζω?

ευχαριστώ

 

Για ποιο λογο να κανεις διακοπη της εφαρμογης οταν την κατεβαζεις?

Την κατεβαζεις και αν δεν σου αρεσει την κανεις απεγκατασταση και τελειωσε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κάνω διακοπή της εφαρμογής που κατεβάζω?

ευχαριστώ

 

Στο μαρκετ πας στις ληψεις και πατησε ακυρωση ληψης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μολις το δοκιμασα στην cosmote.Αυτο που σε εντυπωσιαζει ειναι η οθονη του....πολυ καλυτερη απο ολες τις low end android συσκευες οπως optimus,wildfire,se x8 etc γιαυτο αλλωστε κοστιζει κατι μεταξυ των low end και των hig end android...για μενα δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο τις SLCD οπως για παραδειγμα του Desire.Το blur αν και δεν ειναι βαρυ customization δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε (ειδικα το widget για το wifi/δοντι/aeroplane mode ειναι οτι πιο αθλιο εχω δει ποτε μου σε σχεδιαση)....ωραια χρωματα αλλα εγω θα το ξηλωνα.Πολυ ωραια και η σχεδιαση πραγματικα δεμενη κατασκευη με αψογο πιασιμο στο χερι....αλλα με ξενερωσε ενα πραγμα...ενω σαν συσκευη φαινεται οτι ρολαρει πολυ γρηγορα δλδ σε αποκριση δειχνει να ειναι πιο γρηγορο και απο το LG Optimus P500...αρκετες φορες μερικα menu ηθελαν αρκετη πιεση για να νιωσουν (αναλογο προβλημα ειχα και στο se x8) και μερικες φορες το ρολαρισμα lagare).....δεν ξερω αν το κινητο φορουσε προστατευτικη μεμβρανη η ειναι βαρυ το blur αλλα ενω σου δινει την αισθηση οτι ειναι ταχυτατο πολλες φορες δεν αποκρινοταν αμεσα και lagare.Για μενα αν λυθει αυτο το προβλημα αξιζει καποιος να δωσει τα περιπου 100 ευρω παραπανω εναντι του p500,wildfire και λοιπων low end anroid συσκευων. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιθεται πως το ελληνικο firmware ερχεται χωρις το motoblur?Πως υπηρχε σε κινητο της cosmote?

 

Δεν είναι τελείως de-blurred δλδ Vanilla.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10023692&postcount=8

 

The apps removed are:

FriendFeed

megamaid

newswidget

socialmessaging

socialshare

statuswidget

και έχει παλιότερη έκδοση του facebook app.

 

Ο μόνος λόγος για να φλασάρει κάποιος αυτό το firmware είναι το native ελληνικό πληκτρολόγιο και μενού.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να φλασάρει κάποιος αυτό το firmware είναι το native ελληνικό πληκτρολόγιο και μενού.

 

Και οπως αναφερουν εδω τα παιδια, rom χωρις lag!

Ενας λογος παρανω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Και οπως αναφερουν εδω τα παιδια, rom χωρις lag!

Ενας λογος παρανω!

Oποτε το θεμα lag ειναι υπαρκτο δεν ηταν ιδεα μου.

Link to comment
Share on other sites

Και οπως αναφερουν εδω τα παιδια, rom χωρις lag!

Ενας λογος παρανω!

 

Οι περισσότεροι υποθέτω ότι rootάρουν και βάζουν ADW Launcher ή LauncherPro, οπότε δεν έχει και πολύ σημασία αυτό.

 

Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν το ελληνικό DEFY?

Εφόσον έχετε ελληνικό πληκτρολόγιο, δεν έχετε swype, έτσι δεν είναι?

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...