Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/devices/thumb-1360.jpg[/imgalign]Το καλοκαίρι αυτό, αναμφισβήτητα, κατέδειξε πρωταθλητή δημοσιότητας το iPhone 4 καθώς η κυκλοφορία του πυροδότησε, τόσο στον έντυπο όσο και στον ψηφιακό Τύπο, πολυάριθμα άρθρα, σχόλια και αναλύσεις. Ίσως τον μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό, έπαιξε το «Antenna Gate» το οποίο προκάλεσε έναν πραγματικό... κυκεώνα αντιδράσεων, τόσο από την ίδια την Apple, όσο και από τις ανταγωνίστριες εταιρείες, ενώ και στο δικό μας forum γίναμε μάρτυρες - για άλλη μια φορά - ενός «άτυπου πολέμου» μεταξύ των υπερασπιστών και των επικριτών της Apple.

 

Ορισμένα άρθρα με τα οποία καλύψαμε τα γεγονότα, είναι τα εξής:

 

 

Τελικά, μιας και το iPhone 4 έφτασε και στην χώρα μας και ήδη διατίθεται από την Cosmote και την Vodafone, ήρθε η ώρα να κάνουμε έναν τελικό απολογισμό ώστε να δούμε τι «γεύση» μας άφησαν όλα αυτά.

 

Αφήνουμε λοιπόν τα ερωτήματα και τις απαντήσεις σε εσάς.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ ήδη το απολαμβανω...!!

Στα + βάζω:

Κάμερα και βίντεο: απροσδόκητα καλή ποιότητα ληψεως ακόμα και τη νυχτα, το led κάνει δουλειά!!

Οθόνη: θυμοσαστε το nokia N80; Βάλτε x4 στο μέγεθος και έχουμε την οθόνη του iPhone 4. Απίστευτη ευκρινια.

Μπαταρία: μόλις το φόρτισα για 1η φορά ύστερα απο τις πρώτες 24 ώρες μαζί του!!! Το 3GS με απλή καθημερινή χρήση έβγαζε 12 ώρες...

Ποιότητα κατασκευής: για χιλιοστη φορά θα γράφει, οποίος δεν το πιάσει δεν μπορεί να καταλάβει...

2ο μικρόφωνο: έχτες είχα βγει και μιλούσα σε κάποιον ενώ έπαιζε δυνατά μουσική. Ο άλλος ακουγε μόνο τη φωνή μου....

 

Στα - βάζω:

Σήμα - κεραία και όλο το πακέτο του antennagate. Αν και δεν μπορώ να το αναπαραγω. Απλά μου τη σπάει.

Ακόμα νοιώθω κάπως που ξέρω πως τα μέταλλα που πιάνω είναι η κεραία του τηλεφώνου....

Πάχος: μπορεί να είναι πιο λεπτό όμως το 3GS ήταν πιο βολικό με την καμπυλωτη πλάτη. Ογκομετρικα πιστεύω είναι πιο μεγάλο το 4.

Διακοπτακι δόνησης: λίγο πιο δυσχρηστο, πιστεύω συνηθίζεται.

Ηχειο: παίζει να είναι πιο αδύναμο απο το 3GS. ...

 

Αυτά, τελείως υποκειμενικα ως απλά δική μου γνώμη!!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα περιμενω να ερθει το 2011 οπου θα ισχυσει ο ενιαιος φορτιστης,δεν θα παρω μια τοσο ακριβη συσκευη,θα περιμενω
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
εγω προσωπικα θα περιμενω να ερθει το 2011 οπου θα ισχυσει ο ενιαιος φορτιστης,δεν θα παρω μια τοσο ακριβη συσκευη,θα περιμενω

 

Τι σχέση έχει ο ενιαίος φορτιστής με όλα αυτά και τι σε κάνει να πιστεύεις πως το iphone θα αποκτήσει micro usb υποδοχή???

:p

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στην δημοσκόπηση η επιλογή «Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό». Όποιος ψήφισε ήδη και θέλει να πάει εκεί η ψήφος του, να μου στείλει ΠΜ. Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη το απολαμβανω...!!

Στα + βάζω:

Κάμερα και βίντεο: απροσδόκητα καλή ποιότητα ληψεως ακόμα και τη νυχτα, το led κάνει δουλειά!!

Οθόνη: θυμοσαστε το nokia N80; Βάλτε x4 στο μέγεθος και έχουμε την οθόνη του iPhone 4. Απίστευτη ευκρινια.

Μπαταρία: μόλις το φόρτισα για 1η φορά ύστερα απο τις πρώτες 24 ώρες μαζί του!!! Το 3GS με απλή καθημερινή χρήση έβγαζε 12 ώρες...

Ποιότητα κατασκευής: για χιλιοστη φορά θα γράφει, οποίος δεν το πιάσει δεν μπορεί να καταλάβει...

2ο μικρόφωνο: έχτες είχα βγει και μιλούσα σε κάποιον ενώ έπαιζε δυνατά μουσική. Ο άλλος ακουγε μόνο τη φωνή μου....

 

Στα - βάζω:

Σήμα - κεραία και όλο το πακέτο του antennagate. Αν και δεν μπορώ να το αναπαραγω. Απλά μου τη σπάει.

Ακόμα νοιώθω κάπως που ξέρω πως τα μέταλλα που πιάνω είναι η κεραία του τηλεφώνου....

Πάχος: μπορεί να είναι πιο λεπτό όμως το 3GS ήταν πιο βολικό με την καμπυλωτη πλάτη. Ογκομετρικα πιστεύω είναι πιο μεγάλο το 4.

Διακοπτακι δόνησης: λίγο πιο δυσχρηστο, πιστεύω συνηθίζεται.

Ηχειο: παίζει να είναι πιο αδύναμο απο το 3GS. ...

 

Αυτά, τελείως υποκειμενικα ως απλά δική μου γνώμη!!

Ακριβώς και εγώ συμφωνω με τον φιλο μας απο εδώ.Θα διαφωνήσω όμω στο μέγεθος και στα ηχεία.Απο μέγεθος είναι πολύ λεπτό και φένεται κι'ολας επειδή εχει αυτόν τον πλακε σχεδιασμό σε σχέση με τα υπόλοιπα που εκριβαν το παχος τους στην καμπύλη.Όσο για τα ηχεία είναι σίγουρα πιο δυνατα μεγάλη διαφορα απο 3g που είμουν

.Ακόμα θέλω να πω πως το antennagate δεν εχει εμφανιστεί σε εμενα τουλάχιστον.Είμε απόλυτα ευχαριστημένος.Και κυρίως για το multitaskinh,battery,retina display και ενοείται το λογισμικό που τα σπάει.Θα μπορούσα πως ανταξια θα μπορούσε να μπει στα τοπ 2 smartphone στην Ελλάδα τουλάχιστον.Μην σας πω top 1 ,εξαρτάτε απο τα γούστα του καθενώς:happy::happy:

Θα το πρότεινα σε όποιο θέλει ένα δυνατό smartphone.Καλές αγορές:D

Edited by nikos1995
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι το πηρα...και δηλωνω κατευχαριστημενος για αλλη μια φορα.

οθονη απλα αψογη σε απεικονηση,φωτεινοτητα.

το touch της οθονης του δε σηκωνει συγκρισεις η θεμα συζητησης μιας και ειναι το καλυτερο.

ηχειο λιγο καλυτερο απο του 3gs.

το θεμα σημα το σχολιαζω απλα σαν απαρατηρητο,καμπανα σημα και ποιοτητα συνομιλιας αριστη.

ποιοτητα κατασκευης super.

το σχημα του προσωπικα με βολευει.

απο μενα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στην δημοσκόπηση η επιλογή «Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό ». Όποιος ψήφισε ήδη και θέλει να πάει εκεί η ψήφος του, να μου στείλει ΠΜ.

 

Να προσθέσω πως όσοι το αγόρασαν την Παρασκευή, ψηφίζουν στην 1η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το iPhone 3G 16GB την ημέρα που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από την Vodafone, σχεδόν ακριβώς δυο χρόνια πριν. Είμαι Mac user από το 2006 και συνδρομητής στο MobileMe, συνεπώς ενσωματώθηκε στην ζωή μου και την διευκόλυνε όσο καμία άλλη συσκευή μέχρι σήμερα.

 

Θα μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμη, αλλά η σύζυγός μου το ήθελε, οπότε την Παρασκευή το πρωί πήρα το iPhone 4 32GB για €252 από τη Vodafone (ανανέωσα δύο συμβόλαια ~€40/μήνα για 18 μήνες).

 

Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν απόλυτα θετικές... εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα του, την οθόνη (ευκρίνεια, γωνιά θέασης, φωτεινότητα) και την ποιότητα ήχου κατά την διάρκεια της συνομιλίας. Είναι πραγματικά πολύ διαφορετική εμπειρία από το 3G το οποίο λίγες ώρες μετά την χρήση του iPhone 4 μου φαίνεται πια απελπιστικά αργό! Πολύ καλός επίσης και ο φωνητικός έλεγχος για μουσική κλπ (μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα τον φωνητικό έλεγχο του car kit μου με το 3G).

 

Δυστυχώς εδώ παρατήρησα και το πρώτο προβληματάκι... αν επιλέξω αγγλικά για φωνητικές εντολές δεν αναγνωρίζει τις ελληνικές μου επαφές, ενώ αν επιλέξω ελληνικά τότε δουλεύει αψογα για κλήσεις αλλά πολύ σπάνια καταλαβαίνει αγγλικά ονόματα συγκροτημάτων. Μάλλον θα χρειαστεί να βρω τρόπο να χρησιμοποιώ το car kit για κλήσεις και να μείνει στα αγγλικά για να μπορώ να λέω πχ "play album the wall" ή "what's playing?"

 

Όσον αφορά το πρόβλημα λήψης, δεν με αποσχολεί/αφορά αν και αριστερόχειρας γιατί απλούστατα μου φαίνεται αφύσικο να το κρατάω έτσι και ακόμη και όταν το δοκίμασα ζήτημα να έχασα μια μπάρα.

 

Αναρωτιέμαι το μεθεπόμενο iPhone (που λογικά θα θέλω να πάρω σε ~2 χρόνια) πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ψήφισα δεν θα το αγόραζα ποτέ. και για το πρόβλημα που έχει αλλά και για τον τρόπο που το αντιμετώπισε η εταιρία.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ψήφισα δεν θα το αγόραζα ποτέ. και για το πρόβλημα που έχει αλλά και για τον τρόπο που το αντιμετώπισε η εταιρία.

 

Για το πρόβλημα???μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι εχει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την πλύση εγκεφάλου που έγινε (ειδήσεις, Star, Alpha, Mega), internet, Vodafone, Cosmote θα γίνει μόδα σαν το 3GS.
Link to comment
Share on other sites

Το iphone θα το αγόραζα, άν..

 

Δεν είχε περιορισμούς στους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms

Eπαιζε αρχεία flash

Aν μπορούσα να ανταλλάσσω αρχεία μέσο BT

Av είχε ραδιόφωνο fm

Δυνατό ηχείο

Δεχόταν κάρτα SD

Κανονική sim

Aν το έβλεπε ο κάθε υπολογιστής, χωρίς να χρειαζόταν το καταραμένο itune

Aν είχε έξοδο HDMI ή έστω απλή ΤV

Είχε υποδοχή micro usb

Aν υπήρχε η δυνατότητα να συνδέω πάνω του usb stick

Αν δεν έχανε το σήμα του ανεξάρτητα με πιο χέρι το κρατάω

Αν έκανε βίντεο κλήση

Αν έκανε βίντεο κλήση μεταξύ κινητών διαφορετικής μάρκας..

Αν ήταν 150€ φθηνότερο...

 

Δεν θα αγορασω το Νοκια Ν8

 

Αν δεν μου δώσουν θήκη δώρο ..

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα???μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι εχει

 

Αρα η ιδια η Apple που το παραδεχτηκε ειναι υποπτη...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το αγοράσω ποτέ για τους λόγους που ανέφερε ο fikast... Πήρα το HTC HD2 πριν λίγους μήνες. Με την επιδότηση που είχα μπορούσα να πάρω τσάμπα οποιοδήποτε κινητό κυκλοφορεί στην αγορά... Επέλεξα το HTC γιατί έχει τα πάντα (εκτός από βίντεο κλήση που δεν με ενδιαφέρει καθόλου), ΔΕΝ έχει κανένα κλείδωμα και κανέναν περιορισμό και επιπλέον αν θέλω μπορώ να το "σκαλίσω" και να το κάνω να ψήνει μέχρι και καφέ... Από εμένα η Apple έχει φάει άκυρο για πάντα. Το μόνο προϊόν της που έχω είναι το iPod Video 60GB (και αυτό τσαμπέ το πήρα), το οποίο βέβαια φοράει Rockbox και έχουν πάρει δρόμο όλοι οι περιορισμοί της Apple και κυρίως το καρκίνωμα που λέγεται iTunes :) Edited by dimangelid
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το iphone θα το αγόραζα, άν..

Δυνατό ηχείο

Aν είχε έξοδο HDMI ή έστω απλή ΤV

Αν δεν έχανε το σήμα του ανεξάρτητα με πιο χέρι το κρατάω

Αν έκανε βίντεο κλήση

Αν έκανε βίντεο κλήση μεταξύ κινητών διαφορετικής μάρκας..

 

Ξεκιναω λεγοντας πως προιον apple δεν θα αγοραζα ποτε και συνεχιζω...

λεν πως εχει δυνατο ηχειο

εχει tv out

λεν πως δεν χανει πλεον το σημα

κανει βιντεοκλησεις

και μεταξυ αλλων κινητων μιας και χρησιμοποιει το skype.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone θα το αγόραζα, άν..

Δεν είχε περιορισμούς στους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms

Τι περιορισμούς έχει; Επειδή έχω την 3.1.3 σε ένα iPhone 2G και δεν έχω δει κάτι. Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση.

 

Eπαιζε αρχεία flash

Το flash όσο πιο γρήγορα πεθάνει τόσο καλύτερα είναι. Αν διαβάσεις δε την κριτική που δέχεται για την κατανάλωση μπαταρίας αλλά και για την ποιότητά του στις συσκευές που το υποστηρίζουν, θα καταλάβεις γιατί ο τελειομανής Jobs το έκοψε από νωρίς.

Aν μπορούσα να ανταλλάσσω αρχεία μέσο BT

Χρήσιμο αλλά όχι deal breaker, ιδίως με τόσες εφαρμογές που κάνουν sharing σε υπηρεσίες όπως drop box, mobile me etc.

Av είχε ραδιόφωνο fm

Προσωπικά δεν νιώθω την ανάγκη για ραδιόφωνο.

Δυνατό ηχείο
στο 2G που έχω εγώ το ηχείο είναι πράγματι πρόβλημα κυρίως γιατί πολλές φορές δεν ακούω το ringtone :p

Δεχόταν κάρτα SD

Δεν υπάρχει λόγος με 16 ή 32GB να προσθέτεις κάρτα. Αν δεις τα κινητά που υποστηρίζουν κάρτες SD συνήθως έχουν μικρή εσωτερική μνήμη.

Κανονική sim

Αυτό γιατί είναι πρόβλημα; :S

Aν το έβλεπε ο κάθε υπολογιστής, χωρίς να χρειαζόταν το καταραμένο itune

Όλα τα κινητά αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από drag 'n' drop αρχείων θέλουν το δικό τους software. Με το iTunes τι σε πειράζει; Άλλωστε το iTunes είναι ο κύριος λόγος που πιάστηκαν τόσο πολύ τα iPod και το iPhone. Ένας κεντρικός τρόπος διαχείρισης του περιεχομένου. Εγώ π.χ. είμαι χρήστης iTunes πολύ πριν πάρω iPod, iPhone ή Mac. Το πρόγραμμα αυτό το λατρεύω!

Aν είχε έξοδο HDMI ή έστω απλή ΤV

Έχει Video Out. HDMI δεν θα ήταν άσχημα αλλά όλα αυτά προσθέτουν στο κόστος και στην κατανάλωση ρεύματος.

 

Είχε υποδοχή micro usb

Aν υπήρχε η δυνατότητα να συνδέω πάνω του usb stick

Για ποιό λόγο;

Αν δεν έχανε το σήμα του ανεξάρτητα με πιο χέρι το κρατάω

Όσοι το χρησιμοποίησαν στην πράξη έχουν δηλώσει ότι δεν χάνει το σήμα περισσότερο από άλλα κινητά. Άρα ουσιαστικά ανύπαρκτο πρόβλημα

Αν έκανε βίντεο κλήση

Όσα 3G κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν έχω κάνει ούτε μια βίντεοκλήση. Αν για σένα είναι σημαντική τότε πράγματι δε σου κάνει το κινητό.

Αν έκανε βίντεο κλήση μεταξύ κινητών διαφορετικής μάρκας..

Καθώς είναι ανοιχτό το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί πιστεύω σύντομα θα αρχίσει να κάνει με διάφορες άλλες συσκευές, ίσως και κινητά. Αυτό εξαρτάται από τη διάθεση των άλλων κατασκευαστών.

Αν ήταν 150€ φθηνότερο...

Εδώ μου θυμίζεις τη διαφήμιση της Wind (ή όπως τη λέγανε τότε, έχει αλλάξει 10 ονόματα ως τώρα) "Μπορώ να έχω τις καλύτερες επιτυχίες στην τιμή της σούπερ προσφοράς;"

 

Θέλεις να έχει 5 επιπλέον χαρακτηριστικά σε χαμηλότερη τιμή. Δεν γίνεται. Αν πάλι συγκρίνεις όλα τα χαρακτηριστικά που έχει με φτηνότερα κινητά θα δεις ότι υπάρχει λόγος που είναι πιο ακριβό.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το οχι γιατι απο μενα απλα η apple δεν θα παρει ουτε cent ποτε :)

 

Ξερω ειμαι υπερβολικος αλλα ετσι νιωθω...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

@valerio

 

Τι περιορισμούς έχει; Επειδή έχω την 3.1.3 σε ένα iPhone 2G και δεν έχω δει κάτι. Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση.

 

Το flash όσο πιο γρήγορα πεθάνει τόσο καλύτερα είναι. Αν διαβάσεις δε την κριτική που δέχεται για την κατανάλωση μπαταρίας αλλά και για την ποιότητά του στις συσκευές που το υποστηρίζουν, θα καταλάβεις γιατί ο τελειομανής Jobs το έκοψε από νωρίς.

Εγω παλι λεω "οτι δεν φτανει η αλεπου το κανει κρεμασταρια". με πολυ απλα λογια, η apple δεν μπορει να εγγυηθει οτι αν υποστηριζει flash στον safari, οτι θα λειτουργει οπως πρεπει και θα ειναι stable. και επειδη δεν μπορει να το κανει αυτο, εχει περασει την αποψη οτι το flash δεν χρειαζεται.

κι'εγω λεω, μην σας πιπιλιζουν με οτι βλακεια τους ερθει. δειτε τα πραγματα οπως ειναι και οπως πρεπει να ειναι.

γιατι εμεις δινουμε τα χρηματα μας.

 

Χρήσιμο αλλά όχι deal breaker, ιδίως με τόσες εφαρμογές που κάνουν sharing σε υπηρεσίες όπως drop box, mobile me etc.

 

τωρα παλι τι φιλοσοφια ειναι αυτη ? δεν υπαρχει συσκευη που να μην εχει πληρη υποστηριξη μεταφορας αρχειων μεσω Bluetooth απο συσκευη σε συσκευη ανεξαρτητου μαρκας.

το dropbox ειναι φοβερη υπηρεσια και την χρησιμοποιω αλλα επειδη η apple εχει βλακεια στον εγκεφαλο και δεν με αφηνει να στειλω μεσω bluetooth, εγω πρεπει να εχω ιντερνετ στη συσκευη μου για να μπορω να στειλω αρχεια ?

και πρεπει να υποχρεωσω και τον αλλο να βαλει dropbox ?

ενταξει, μην τρελαθουμε κιολας.

 

Προσωπικά δεν νιώθω την ανάγκη για ραδιόφωνο.

δεν υπαρχει κινητο στην κατηγορια χρηματων του iphone αλλα ακομα και με πολυ λιγοτερα χρηματα, που να μην εχει ραδιοφωνο. αυτο απο μονο του τα λεει ολα. το αν δεν ακους εσυ φιλε μου ραδιοφωνο, δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να στο παρεχει η apple.

δηλαδη αν εγω δεν στελνω ποτε με bluetooth, δεν ακουω ποτε ραδιοφωνο, δεν βγαζω ποτε φωτογραφιες και δεν στελνω ποτε sms, πρεπει η apple να τα κοψει ολα και να μου δωσει ενα τηλεφωνο στα 600 ευρω για να παιρνω τηλεφωνο μονο ?

 

στο 2G που έχω εγώ το ηχείο είναι πράγματι πρόβλημα κυρίως γιατί πολλές φορές δεν ακούω το ringtone :p

 

Δεν υπάρχει λόγος με 16 ή 32GB να προσθέτεις κάρτα. Αν δεις τα κινητά που υποστηρίζουν κάρτες SD συνήθως έχουν μικρή εσωτερική μνήμη.

κι'εδω λαθος ειναι. το samsung galaxy s βγαινει με 8gb και 16gb εσωτερικη μνημη και δεχεται και εξωτερικη sdcard.

και αν θελεις μπορω αν σου βρω 10 τουλαχιστον λογους γιατι ειναι πολυ καλο και χρησιμο να υποστηριζει εξωτερικη καρτα.

ενα απλο παραδειγμα με το δικο μου hd2. αν δεν το γνωριζεις, στο hd2 μπορει καποιος να τρεξει κανονικα android λειτουργικο παραλληλα με τα windows mobile. ειναι ακομα σε δοκιμαστικη εκδοση αλλα δουλευει αρκετα καλα. εχω λοιπον μια sdcard που εχω το android μου και την βαζω οποτε θελω να κανω τα πειραματα μου και οτι αλλο θελω, χωρις να γινει καμια βλακεια και μου πειραξει την καρτα που δουλευω στα windows mobile.

αλλο παραδειγμα πολυ απλο. εχω εναν υπολογιστη ενος φιλου χωρις να εχω ιντερνετ καθολου γιατι εχω παει καπου π.χ καμπινγκ. και θελω να περασω μερικα τραγουδια αλλα ο υπολογιστης δεν εχει το itunes και δεν εχω και ιντερνετ να το κατεβασω. βγαζω την καρτουλα, την βαζω στον υπολογιστη, περναω οτι θελω και την βαζω παλι πισω ομορφα και ωραια.

 

η δυνατοτητα εξωτερικης μνημης δεν ειναι πολυτελεια. ειναι καθημερινη αναγκη φιλε μου. ετσι απλα

 

Κανονική sim

Αυτό γιατί είναι πρόβλημα; :S

 

Όλα τα κινητά αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από drag 'n' drop αρχείων θέλουν το δικό τους software. Με το iTunes τι σε πειράζει; Άλλωστε το iTunes είναι ο κύριος λόγος που πιάστηκαν τόσο πολύ τα iPod και το iPhone. Ένας κεντρικός τρόπος διαχείρισης του περιεχομένου. Εγώ π.χ. είμαι χρήστης iTunes πολύ πριν πάρω iPod, iPhone ή Mac. Το πρόγραμμα αυτό το λατρεύω!

ποιος ειπε οτι ολα τα κινητα θελουν το δικο τος λογισμικο για να κανουν αυτα που λες ?

και στο android αλλα και στο symbian αλλα και στα windows mobile, υπαρχει ενσωματωμενος file explorer και κανεις απλα....τα παντα απο τη συσκευη σου χωρις να χρειαζεσαι itunes και υπολογιστη.

οταν λεμε κατι να ξερουμε τι λεμε !!!! γιατι θα το διαβασουν και καποια παιδια που τωρα μαθαινουν και θα παραπληροφορηθουν !!!!

 

Έχει Video Out. HDMI δεν θα ήταν άσχημα αλλά όλα αυτά προσθέτουν στο κόστος και στην κατανάλωση ρεύματος.

η εξοδος video out και hdmi δεν ειναι για μενα απαραιτητη και ανακαια. ειναι κατι εξτρα που πιστευω οτι το χρησιμοποιει η μειονοτητα και δεν ειναι λογος για να αγορασεις μια συσκευη. εδω συμφωνουμε !!!!

 

Για ποιό λόγο;

 

Όσοι το χρησιμοποίησαν στην πράξη έχουν δηλώσει ότι δεν χάνει το σήμα περισσότερο από άλλα κινητά. Άρα ουσιαστικά ανύπαρκτο πρόβλημα

αυτο θα το δειξει ο χρονος. το προβλημα εφοσον εχει εμφανιστει σε καποιους και το εχει παραδεχτει και η ιδια η εταιρεια, ειναι υπαρκτο. το αν ειναι μεγαλο η μικρο θα το δειξει ο χρονος και μονο !!!!

 

Όσα 3G κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν έχω κάνει ούτε μια βίντεοκλήση. Αν για σένα είναι σημαντική τότε πράγματι δε σου κάνει το κινητό.

κι'εδω συμφωνουμε. γενικα η βιντεοκληση δεν εχει "πιασει / διαδοθει" στην Ελλαδα. ομως σιγουρα καποιοι την θελουν.

 

Καθώς είναι ανοιχτό το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί πιστεύω σύντομα θα αρχίσει να κάνει με διάφορες άλλες συσκευές, ίσως και κινητά. Αυτό εξαρτάται από τη διάθεση των άλλων κατασκευαστών.

Εδω εισαι λαθος !!!! δεν ειναι θεμα των αλλων κατασκευαστων !!!! ειναι θεμα της apple και της απαρχιωμενης νοοτροπιας της, που δεν εχει συμβατοτητα με τους αλλους κατασκευαστες. να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.

και το οτι ανακοινωσε την βιντεοκληση μεσω wifi και το εκθειασε το συγκεκριμενο θεμα, αυτο λεει πολλα. βγηκε δηλαδη ξαφνικα η apple και ανακαλυψε την βιντεοκληση μεσω wifi !!!!

χα χα χα χα !!!! καλο !!!!

Εγω με το skype και windows mobile, κανω βιντεοκληση μεσω wifi εδω και.....5-6 χρονια !!!! ετσι απλα !!!!

 

Εδώ μου θυμίζεις τη διαφήμιση της Wind (ή όπως τη λέγανε τότε, έχει αλλάξει 10 ονόματα ως τώρα) "Μπορώ να έχω τις καλύτερες επιτυχίες στην τιμή της σούπερ προσφοράς;"

 

Θέλεις να έχει 5 επιπλέον χαρακτηριστικά σε χαμηλότερη τιμή. Δεν γίνεται. Αν πάλι συγκρίνεις όλα τα χαρακτηριστικά που έχει με φτηνότερα κινητά θα δεις ότι υπάρχει λόγος που είναι πιο ακριβό.

πες μου εσυ 5 λογους που ειναι πιο ακριβο απο το samsung galaxy s, το htc desire και το htc hd2 ????

και τεκμηριωσε μου σε ποιους τομεις υπερεχει για να πουλιεται σ'αυτη την τιμη.

 

γιατι εγω πιστευω οτι η πραγματικη τιμη του iphone επρεπε να ειναι γυρω στα 400-450 ευρω και πολυ τραβηγμενα !!!!

μην ψαχνεις, δεν θα βρεις λογους :).

 

Σου απαντησα με μπλε χρωμα για να φενεται σε ποιο κομματι απανταω.

και φυσικα δεν εχω κατι μαζι σου. κανω διαλογο γιατι οπως ειπα, εμεις τα πληρωνουμε ολα αυτα και εμεις ειμαστε και οι κριτες των χρηματων που δινουμε !!!!

 

φιλικα παντα !!!!

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4 μας έκαψε. Προσωπικά θέλω προσιτές τιμές όχι την άνοδο που έχουν πάρει τελευταίος. Το iPhone είναι το τελευταίο μου με νοιάζει.
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4 μας έκαψε. Προσωπικά θέλω προσιτές τιμές όχι την άνοδο που έχουν πάρει τελευταίος. Το iPhone είναι το τελευταίο μου με νοιάζει.

 

Συμφωνώ απολύτως. Άσε που όλο το καλοκαίρι περίμενα να έρθει και στο τέλος έφαγα μούντζα

Link to comment
Share on other sites

Valerio, ο TonyK έχει δίκαιο, εκτός ότι θίγεις προτιμήσεις που αφορούν προσωπικά τον καθένα (MemoryCard, microSIM, Bluetooth, FM, 3G, microUSB, δεν είναι και μικρή λίστα και γι αυτό τον λόγο δεν προκειται να πάρω το συγκεκριμένο τηλέφωνο) αναφέρεις και πράγματα που είναι καθημερινότητα για σένα μεν, παράλογα δε από πλευράς Apple, όπως το flash ή το iTunes ...

 

Και ναι, όντως το iPhone έπρεπε να κοστίζει πολύ φθηνότερα (εντάξει, όχι και 400 ευρώ, είπαμε) επειδή σε αναλογία με ανταγωνιστικά μοντέλα φθηνότερα κατά 150 - 200 δεν προσφέρει κάτι παραπάνω που να αξίζει τόσο ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αν και σαν λειτουργικό είναι αρκετά βελτιωμένο αλλά και πάλι δεν είναι κάτι που με ενθουσιάζει γιατί φαίνεσαι αρκετά εξαρτημένος από το I store.

Και στο κάτω κάτω υπάρχουν καλύτερες συσκευές που σου προσφέρουν παρόμοια χαρακτηριστικά και σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερα, αν επιλέξεις και android ακόμη καλύτερα, εγώ είμαι και της άποψης στο ελεύθερο ανοιχτό λογισμικό.

:)) GEIA SOU
Link to comment
Share on other sites

Αν και σαν λειτουργικό είναι αρκετά βελτιωμένο αλλά και πάλι δεν είναι κάτι που με ενθουσιάζει γιατί φαίνεσαι αρκετά εξαρτημένος από το I store.

Και στο κάτω κάτω υπάρχουν καλύτερες συσκευές που σου προσφέρουν παρόμοια χαρακτηριστικά και σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερα, αν επιλέξεις και android ακόμη καλύτερα, εγώ είμαι και της άποψης στο ελεύθερο ανοιχτό λογισμικό.

Ελευθερο λογισμικο !!!!

φιλε μου μολις ειπες την μαγικη λεξη !!!!

 

ο κοσμος βλεπουμε οτι σιγα σιγα αφηνει ακομα και τα windows xp/vista/7 και πηγαινει και προς το linux (ubuntu κ.τ.λ).

 

βλεπουμε το android σε τοσο λιγο χρονο οτι εχει αρχισει και χτυπαει πλεον στα ισα το iphone os, το οποιο για οποιους δεν το γνωριζουν ειναι στην πραγματικοτητα επισης linux κωδικας.

 

η μονη διαφορα του android απο το iphone os ειναι οτι το android ειναι λογισμικο ελευθερο, δημιουργικοτατο, πολυ πιο ευελικτο και στον λιγο χρονο που υφισταται εχει παρουσιασει βελτιωση τουλαχιστον 10 φορες μεγαλυτερη απο το iphone os, το οποιο η apple συνεχιζει το βιολι της και το θελει κλειδωμενο.

 

κοιταξτε την βελτιωση, τις δυνατοτητες και τις αλλαγες που εχει κανει το android os απο τοτε που εμφανιστηκε, και κοιταξτε το αντιστοιχο iphone os.

στο iphone 4 και στην εκδοση 4.0 και μετα, η apple εβαλε την δυνατοτητα της δημιουργιας φακελλων και την λειτουργια του task manager, και τα αναφερει λες και ειναι μοναδικες υπηρεσιες και απιστευτες βελτιωσεις.

 

απλα υπενθυμιζω οτι αυτα τα δυο γινονται στο symbian απο την εποχη του 2000 και φυσικα το ιδιο ισχυει και στα windows mobile. τι να λεμε τωρα !!!!

 

τα πραγματα ειναι τοσο εμφανη που αναρωτιεμαι πως καποιοι κλεινουν τα ματια και συνεχιζουν να υποστηριζουν φανατικα το iphone.

Εγω αν εκανε η htc κατι το οποιο με δυσαρεστουσε και δεν σεβοταν τα χρηματα που δινω για να παρω μια συσκευη της, θα την εκρινα το ιδιο με την apple.

το εχω κανει αλλωστε με παλαιοτερα μοντελα που ειχα htc, στα οποια ειχε κανει καποια λαθακια (βλεπε μικρη μπαταρια στο htc diamond κ.τ.λ).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον τιτάνα HTC DESIRE !! Και δώξα το Θεο που δεν κυκλοφόρησε το iphone πιο νωρίς για να μπαίνω σε διλήμματα..

Επίσης για ενα περίεργο λόγο (ίσως λόγο του "κλειστού κυκλώματος" που πεισματικά υιοθετεί η apple: 4G to 4G, itunes κτλ κτλ) δεν σκέφτηκα ποτέ σοβαρά να αγοράσω iphone (και παλιότερα και τώρα).

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...