Jump to content

Κλοπή και απώλεια κινητών


TN97
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;  

823 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;

    • Μου το έχουν κλέψει
      174
    • Το έχω χάσει
      96
    • Και μου το έχουν κλέψει και το έχω χάσει
      40
    • Ούτε μου το έχουν κλέψει, ούτε το έχω χάσει
      513


Recommended Posts

στην τσεπη το κινητο και με δονηση δε χανω καμμια κληση, ενω εαν ειναι πανω στο τραπεζι, και εχει φασαρια τριγυρω (εκτος απο το κινητο) μπορει να χασω τη κληση..

 

Μπορεί κουβαλώντας πάνω μας τα κινητά μας να είναι ασφαλέστερα από τους κλέφτες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε εμείς οι ίδιοι ασφαλείς από το ίδιο μας το κινητό που εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία κατευθείαν πάνω στο σώμα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το παρόν θέμα αφορά απώλεια/κλοπή κινητού. Θα έλεγα ότι δεν έχουν θέση εδώ οι τοποθετήσεις "εγώ το προσέχω και δεν το χάνω ποτέ". Μπράβο σας, σας εύχομαι να μην το χάσετε. Για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς που έχουμε χάσει κινητό είναι το θέμα και συζητάμε για το τί μπορεί να κάνει κανείς σε αυτή την περίπτωση. Όταν το χάσετε, ελάτε πάλι να μιλήσουμε! :)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί δυστυχώς δεν το ξέρουν ότι μπορούν να δηλώσουν τα κλεμενα κινητά ώστε να μην λειτουργούν στην ελλάδα τουλάχιστον.. (θα πάνε μετά σε άλλες χώρες ή θα γίνουν ανταλακτικά αλλά έστω)..

 

Έχω 2-3 χρόνια να το ψάξω το θέμα αλλά την φορά που χρειάστηκε να δηλώσω την κλοπή ακριβώς γι αυτό το λόγο που αναφέρεις, (έτσι, για να τη σπάσω και γω στον κλέφτη), μου είπαν πως θα κλειδωθεί η συσκευή για να μη λειτουργεί ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΜΟΥ, και όχι για όλους τους ελληνικούς παρόχους.

Τι γνωρίζετε, σήμερα μπορεί να κλειδωθεί για όλες τις εταιρείες;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το παρόν θέμα αφορά απώλεια/κλοπή κινητού. Θα έλεγα ότι δεν έχουν θέση εδώ οι τοποθετήσεις "εγώ το προσέχω και δεν το χάνω ποτέ". Μπράβο σας, σας εύχομαι να μην το χάσετε. Για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς που έχουμε χάσει κινητό είναι το θέμα και συζητάμε για το τί μπορεί να κάνει κανείς σε αυτή την περίπτωση. Όταν το χάσετε, ελάτε πάλι να μιλήσουμε! :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε Nosferatu.

Στα πλαίσια της Δημοκρατίας και της ελευθερίας λόγου όμως, καλό θα ήταν να ακούγαμε απόψεις και προτάσεις του "τι μπορείς να κάνεις για να μην το χάσεις".

Είναι όμως και λίγο πολύπλοκο, μιας και στο δημοψήφισμα δίνεται η δυνατότητα να απαντήσει και αυτός που δεν έχει χάσει συσκευή, οπότε μάλλον θα πρέπει να δεχτούμε όλα τα posts.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου χει τυχει δυο φορες:

 

Την πρωτη με σταματησε ενας τυπος με προφαση να του δωσω λεφτα, και οντας σε σκοτεινο δρομο χωρις κανεναν γυρω (και αφου φυσικα με ειχε πιασει κ ακουμπουσε κατι σκληρο πισω στην πλατη μου ;) )με αναγκασε να του δωσω ενα 6600 μου. Αφου εγινε αυτο, μετα απο 2 λεπτα σταματησα εναν περαστικο, πηρα την αστυνομια και αμεσα ηρθε, αλλα η ζημια ειχε ηδη γινει. Μετα απο καταθεση, και αφου περασαν καποιοι μηνες τελικα με καλεσαν για αναγνωριση και οντως αναγνωρισα τον δραστη. Στη δικη καταδικαστηκε για πολλαπλες ληστειες. Η διαδικασια ομως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια, μιας και πρεπει να πας αρχικα στο τμημα για καταθεση, στη συνεχεια αναγνωριση 1-2 φορες για υποπτους μηπως και πεσεις στο δραστη, στη συνεχεια στον εισαγγελεα, και μετα καθε μερα δικαστηριο για οσο διαρκεσει η δικη. Και ολα αυτα φυσικα χωρις να παρεις το κινητο ή τα λεφτα πισω. (Βεβαια μπαινει φυλακη ενας ληστης, αλλα ενδιαμεσα...)

 

Τη δευτερη, στην παραλια Θεσσαλονικης (κεντρικοτατο σημειο, φωτιζομενο, με πολυ κοσμο να περναει), με σταματησαν 2 ατομα, με αρπαξε ενας απο την καθε πλευρα μου, και μου ζητησαν κινητο (iPhone) και λεφτα (ειχαν δει που ειχα χειριστει το κινητο για να αλλαξω τραγουδι και τους γυαλισε). Παροτι τους ειχα πει οτι εχει κοσμο, δεν τους απασχολησε και συνεχισαν τις απειλες του τυπου "αν θες φωναξε να δεις τι θα γινει". Με τα πολλα, και βασιζομενος στο οτι ειχε πολυ κοσμο, καταληξαμε να παιζουμε ξυλο στο πλακοστρωτο...οπου για κανα 3λεπτο δεν σταματουσε κανεις! ;):X

 

Τελικα κρατησα το κινητο και τα λεφτα, και απλα ειχα καποιες αμυχες και σκισιματα σε ρουχα, κτλ.

 

Γενικα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Θα μπορουσαμε βεβαια να κυκλοφορουμε ολοι με φτηνα κινητα, ή μονο απο κεντρικους δρομους το πρωι, αλλα προκειμενου να προστατεψω το κινητο μου δεν θα γινω και παρανοικος ή να αχρηστεψω πραγματα που μου ειναι χρησιμα. Οποτε απλα ειμαστε προσεκτικοι και απο κει και περα...

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

στην κυπρο εδω και παρα πολυ κερο εχουν μελετειση για την κλοπη-εκσαφανησει κινητου τηλεφονου διλονετε στην αστηνομια και με το serial με το που ενεργοπειιθη γινετε ανιχνεφσιμη η σισκεβη και πανε και το περνουνε!!!λυπαμε που δεν εφαρμοζετε και στην ΕΛΛΑΔΑ ετσει τηα εκλιναν πολα αδεικιματα οπος τσαντιες,κλοπες,κ.π.α

ζητο σιγνομη για τα ορθογραφικα λαθει

Link to comment
Share on other sites

στην κυπρο εδω και παρα πολυ κερο εχουν μελετειση για την κλοπη-εκσαφανησει κινητου τηλεφονου διλονετε στην αστηνομια και με το serial με το που ενεργοπειιθη γινετε ανιχνεφσιμη η σισκεβη και πανε και το περνουνε!!!λυπαμε που δεν εφαρμοζετε και στην ΕΛΛΑΔΑ ετσει τηα εκλιναν πολα αδεικιματα οπος τσαντιες,κλοπες,κ.π.α

ζητο σιγνομη για τα ορθογραφικα λαθει

Προτιμώ τα ορθογραφικά λάθη από τα greeklish που δε βγαίνει άκρη και πραγματικά μπράβο σου και μόνο που μπαίνεις στον κόπο να εκφράσεις άποψη.

Για να έρθουμε στο θέμα μας, δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, μάθανε όλοι να μιλάνε για κατάργηση των προσωπικών δικαιωμάτων, με αποτέλεσμα να μην έρχεται στην επιφάνεια κανένα αξιοπρεπές νομοσχέδιο που να καλύπτει τον πολίτη από διάφορες απάτες.

Αν βουτούσαμε λίγο περισσότερο τη γλώσσα στο μυαλό μας, όλα θα δούλευαν ρολόι εδώ.

Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο με το θέμα των ΙΜΕΙ των συσκευών.

Η Vodafone δίνει μια δυνατότητα να κλειδώνει η συσκευή, αλλά μόνο για το δίκτυό της.

Η δε Wind και Cosmote κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, η ΕΕΤΤ μας ζητάει ταυτοποίηση στοιχείων για να μας πιάσουν όταν κάνουμε την παραμικρή παρανομία, αλλά για την περίπτωση της κλοπής της συσκευής μας...:whistle: αδιάφορα.

Φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

ας μας εδινε το κρατος (λεμε τωρα 'κρατος') αδεια οπλοφοριας (μονο στους Ελληνες) και μετα θα συχναζω σε σκοτεινα δρομακια και θα ευχομαι να μου την πεσει ο αλλοδαπος..
Link to comment
Share on other sites

και αν ο κλεφτης πουλησε το κινητο σε καποιον ανυποψιαστο; θα σου ερθει μηνυμα και θα τον παρεις αμεσως τηλεφωνο και τι θα του πεις; ειμαι ο ταδε απο θεσσαλονικη π.χ, το κινητο που εχεις ειναι δικο μου φερτο μου πισω; ειναι μη στο κλεψουν. Αν στο κλεψουν και μετα τρεχα γυρευε.

 

αν αξηζη η σισκευη κανεις μινειση και παι ο νεοσ κατοχος για σινεργος...

δεν θα καταλαβενες τι πεζει αν ερθει καπιος να σου πουλειση ενα κινητο

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρείται πρόβλημα η κατοχή κινητού η αν θέλετε η κατοχή ενός ακριβού κινητού. Είμαστε σαφώς υποχρεωμένοι να το προσέχουμε και να μην το παραταμε πάνω σε τραπέζια η όπου αλλού βρούμε, αλλά ρε παιδιά είναι τραγικό να κάνω σχέδιο για το πως θα παω για ένα καφέ και θα προστατέψω αποτελεσματικότερα το κινητό μου. Σε τι εποχές έχουμε φτάσει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου έκλεψαν το κινητό πρίν από μία βδομάδα (άνοιξαν το σπίτι) οπότε μπορώ και εγώ να επιβεβαιώσω την διαδικασία του μετά με την αστυνομία κλπ κλπ. Όντως δεν ασχολέιτε κανείς με το θέμα "κλειδώνω το IMEI" οπότε είναι λίγο χύμα η κατάσταση. ΕΠίσης ρωτώντας στην αστυνομία, αν μπορώ να ζητήσω αρση απορρήτου ώστε να ψάξουν να βρούν ποιοες το χρησιμοποιεί, μου απάντησαν ότι αυτό γίνετια μόν σε δολοφωνίες, τρομοκρατικά, κλπ κλπ. Οπότε και που δηλώθήκανε τα κινητα (και καλά) μια τρύπα στο νερό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος τροπος να καταγγειλουμε καποιον που εχει αγορασει κλεμμενο κινητο? Γιατι τελικα πρεπει να τα βαζουμε με αυτους που κλεβουν κινητα αλλα πρεπει να τα βαζουμε και με αυτους που αγοραζουν κλεμμενα κινητα. Με αυτη την λογικη θα ειχαμε λυσει πολλα ακομα προβληματα. Πχ ο εμπρηστης δεν θα ειχε δουλεια αν δεν υπηρχε ο Νεοελληνας να χτισει την βιλα στο δασος. Εγω ειλικρινα δεν θα ειχα προβλημα να καταγγειλω γνωστο μου που εχει αγορασει κλεμμενο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

με 30 δολλαρια το χρονο μπορει να χρησιμοποιησει καποιος που εχει πανακριβο κινητο και πιστευει οτι αξιζουν τα χρηματα προγραμματα και site οπως το Smobile SecurityShield με Anti-Theft and Identity Protection

* AntiVirus

* AntiSpam

* Firewall

* Backup / Restore

* Device Lock

* Device Wipe

* GPS Locate

Security Shield GPS Locate protects against the increasingly common problem of lost and stolen mobile devices. Phones travel everywhere, increasing the chance of loss and theft. Security Shield GPS Locate pinpoints the exact location of a lost or stolen mobile phone and displays that location in an online map. Based on that information, the phone can be retrieved, locked or wiped.

 

θα χε τρελο ενδιαφερον μεσα στη πικρα που θα χεις που σου κλεψανε το κινητο μετα να πηγαινες εσυ στη πορτα του κλεφτη κ να το ζητησεις πισω! ... :knife:

Edited by boomka
Link to comment
Share on other sites

Για την κλεπταποδοχή ας μην γελιόμαστε.. Δε νομίζω να έλεγε κανείς όχι αν του έλεγαν iphone ή κανά n900 με 50-100Ευρώ...

Αν δεν πεις οχι, δεν δικαιουσαι να παραπονιεσαι οταν θα στο κλεψουν...Προσωπικα εχω ψιλοξεκοψει απο γνωστο μου που αγοραζε κλεμμενα κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παραδοξως δεν μου το εχουν κλεψει αν και πολλες υπηρχαν αποπειρες κλοπης και κατεληξε με μια δικαιολογια που δεν ηταν και πολυ πρωτοτυπη.....

Βεβαια απο δικο μου φταιξιμο εχω χασει πολλες φορες το κινητο μου και μερικες φορες κανω μερες να το βρω!

Οσο για την αυξηση των κλοπων θα συμφωνησω εφοσον 6 φιλοι τους εχουν κλεψει τα κινητα!

Τα μετρα δε, ειναι πολλα κορδονακι και στον λαιμο και αλλα οπως ειπε ο φιλος παραπανω...αλλα καποια στιγμη δεν θα αφησουμε εκτεθημενο το κινητο μας η τελοςπαντων κατι δεν θα τυχει....Προσωπικα προσεχω παραπολυ το κινητο μου λογο του οτι δεν ειναι και το πιο φθηνο και του οτι το παιρνω παντου...(σχολειο,κ.α.):knife::knife::knife:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν κλεψει το p900 απο το ντουλαπακι του γυμναστηριου την ιδια μερα που εμαθα οτι η μανα μου ειχε σοβαρη αρωστια απο την οποια την εχασα πριν 2 χρονια μου εσπασε το ντουλαπακι.πηγα στον διευθυντη του γυμναστηριου κ μου ειπε δεν φερω καμια ευθυνη

 

ειχα δωσει 797 ευρω για να το παρω +110 ευρω για την καρτουλα μνημης σκεφτειτεται για ενα 17χρονο τοτε τι λεφτα ηταν αυτα ακομα κ σημεα ειναι πολλα λεφτα.

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν κλεψει το p900 απο το ντουλαπακι του γυμναστηριου την ιδια μερα που εμαθα οτι η μανα μου ειχε σοβαρη αρωστια απο την οποια την εχασα πριν 2 χρονια μου εσπασε το ντουλαπακι.πηγα στον διευθυντη του γυμναστηριου κ μου ειπε δεν φερω καμια ευθυνη

 

ειχα δωσει 797 ευρω για να το παρω +110 ευρω για την καρτουλα μνημης σκεφτειτεται για ενα 17χρονο τοτε τι λεφτα ηταν αυτα ακομα κ σημεα ειναι πολλα λεφτα.

 

Εχεις δικιο και..λυπαμαι :(:wacko: Εντξει δεν λεω ειναι πολλα τα λευτα αλλα οταν εισαι κολλημενος gadgetακιας δεν μπορεις να κανεις τιποτα προσωπικα εχω τρια κινητα ενα που ηταν το πρωτο μου δε θυμαμαι ακριβως ποσο εκανε .... ενα τορινο που εκανε 445 και επισης ενα τορινο που κανει 499!

 

Εχεις δικιο και..λυπαμαι :(:wacko: Εντξει δεν λεω ειναι πολλα τα λευτα αλλα οταν εισαι κολλημενος gadgetακιας δεν μπορεις να κανεις τιποτα προσωπικα εχω τρια κινητα ενα που ηταν το πρωτο μου δε θυμαμαι ακριβως ποσο εκανε .... ενα τορινο που εκανε 445 και επισης ενα τορινο που κανει 499!

 

Επισης να σημειωσω οτι φερει πολυ μεγαλη ευθυνη και μπορει αν ειναι αντικειμενο μεγαλης αξιας να γινει μυνηση με την οποια του παιρνουν την αδεια του γυμναστηριου....Φερει λοιπον εξισου μεγαλη ευθυνη γιατι ηταν μεσα στο γυμναστηριο του με αλλους που υποτιθεται ηταν καλοι ανθρωποι ωστε να μπορουν να εγγραφουν....και τι εκανες τελικα?

Edited by TN97
Συνένωση μηνυμάτων. Να χρησιμοποιείς την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ αν θέλεις να προσθέσεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και..λυπαμαι :(:wacko: Εντξει δεν λεω ειναι πολλα τα λευτα αλλα οταν εισαι κολλημενος gadgetακιας δεν μπορεις να κανεις τιποτα προσωπικα εχω τρια κινητα ενα που ηταν το πρωτο μου δε θυμαμαι ακριβως ποσο εκανε .... ενα τορινο που εκανε 445 και επισης ενα τορινο που κανει 499!

 

 

εμενα ηταν αποι τι χειροτερε μερες τησ ζωησ απο τοτε δεν ξαναπατησα σε γυμναστηριο εβαλα ολα τα κιλα που ειχα χασει κ πολλα παρπανω κ γενικα ηρθε η κατω βολτα κ φυσικα πιο πολυ γιατι εμαθα οχι με καλο τροπο αυτο για την μανα μου.

ηξερα ποιος το πηρε αλλα χωρις αποδειξεις δεν μπορουσα να του πω τιποτα κ ο διεθυντης του γυμναστηριου αδιαφορια..

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν αποι τι χειροτερε μερες τησ ζωησ απο τοτε δεν ξαναπατησα σε γυμναστηριο εβαλα ολα τα κιλα που ειχα χασει κ πολλα παρπανω κ γενικα ηρθε η κατω βολτα κ φυσικα πιο πολυ γιατι εμαθα οχι με καλο τροπο αυτο για την μανα μου.

ηξερα ποιος το πηρε αλλα χωρις αποδειξεις δεν μπορουσα να του πω τιποτα κ ο διεθυντης του γυμναστηριου αδιαφορια..

 

Γιατι χωρις αποδειξεις ...... οταν υποψιαζεσαι καποιον πρεπει και ειναι αναγκασμενος να δεχτει να τον ψαξεις η να πει εστω και ψεματα...βασικα ειναι περιπου σαν να παιρνεις τον νομο....αλλα

ετσι ειναι αυτα ...κανεις δεν νοιαζεται για κανεναν!

Για την κατω βολτα και εγω το ιδιο επαθα αλλα με διαφορετικη περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο είναι οτι και εμείς είμαστε ανευθυνοι. Μερικές φορές προκαλουμε την τυχη μας. Σήμερα το πρωι γυρνωντας σπιτι απο το αεροδρόμιο, έκανα μια στάση σε ενα φαγαδικο. Δίπλα μου σταμάτησε ενα bmw τζιπ. Βλέπω τον τυπο και κατεβαίνει. Η μηχανη ανοιχτή, ο κλιματισμος φουλ και ολα τέντα. Έκανε 5 λεπτά να παραγγείλει. Απέναντι ακριβώς (πιο παλιά) ηταν πιάτσα ατόμων αλλοδαπών που περίμεναν υπομονετικά να τους πάρει κάποιος σε χωραφι για δουλεια(να σημειώσω οτι μιλάω για εξοχική κατοικία τώρα εντός Αττικής). Αν κάποιος έβλεπε το αμάξι ανοιχτό, δε θα το έπαιρνε; Και το ωραιότερο, μια ωρα μετα πάνω τον καφε μου, σταματά ο ίδιος στο περίπτερο, παλι ολα τέντα μέχρι να ψωνίσει. Δεν τον τρώει όμως να την παθει; δε λεω οτι καλα θα κάνει οποίος το κάνει, αλλα ρε φιλε προσεχε λιγο. Οσο πιο προσεκτικοί είμαστε τόσο λιγότερες πιθανότητες εχουμε να μας κλεψουν. Και δε συζητω για τα ενοπλα. Εκεί είναι να μη σου τύχει.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Το κακο είναι οτι και εμείς είμαστε ανευθυνοι. Μερικές φορές προκαλουμε την τυχη μας. Σήμερα το πρωι γυρνωντας σπιτι απο το αεροδρόμιο, έκανα μια στάση σε ενα φαγαδικο. Δίπλα μου σταμάτησε ενα bmw τζιπ. Βλέπω τον τυπο και κατεβαίνει. Η μηχανη ανοιχτή, ο κλιματισμος φουλ και ολα τέντα. Έκανε 5 λεπτά να παραγγείλει. Απέναντι ακριβώς (πιο παλιά) ηταν πιάτσα ατόμων αλλοδαπών που περίμεναν υπομονετικά να τους πάρει κάποιος σε χωραφι για δουλεια(να σημειώσω οτι μιλάω για εξοχική κατοικία τώρα εντός Αττικής). Αν κάποιος έβλεπε το αμάξι ανοιχτό, δε θα το έπαιρνε; Και το ωραιότερο, μια ωρα μετα πάνω τον καφε μου, σταματά ο ίδιος στο περίπτερο, παλι ολα τέντα μέχρι να ψωνίσει. Δεν τον τρώει όμως να την παθει; δε λεω οτι καλα θα κάνει οποίος το κάνει, αλλα ρε φιλε προσεχε λιγο. Οσο πιο προσεκτικοί είμαστε τόσο λιγότερες πιθανότητες εχουμε να μας κλεψουν. Και δε συζητω για τα ενοπλα. Εκεί είναι να μη σου τύχει.

 

εγώ τι να πω καθε φορα που βγαίνω για 1 μιν το κλειδώνω

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δύο σημαντικές παρατηρήσεις: η δημιουργία βάσης δεδομένων με κλεμμένα κινητά και το μπλοκάρισμά τους από όλα τα ελληνικά δίκτυα (δεν είναι δα και πολλά) θα περιόριζε το φαινόμενο καθώς θα έπρεπε τα κλεμμένα να διατεθούν εκτός της ελληνικής αγοράς.

Όσο για όσους αγοράζουν κινητά από το δρόμο ή μαγαζί με μεταχειρισμένα (λες και δεν ξέρουν ότι σχεδόν όλα τα μεταχειρισμένα είναι... κλεμμένα), τους θεωρώ κλεπταποδόχους και εν γνώση τους ενόχους.

Μόνο από ιδιώτη με απόδειξη αγοράς μπορείς να είσαι βέβαιος. Αλλά αυτός δεν θα το πουλήσει τόσο φτηνά. Μεγάλο μέρος της ευθύνης βαρύνει λοιπόν και τους "αγοραστές ευκαιριών"...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκαναν διάρρηξη στο σπίτι μου, και μου έκελεψαν ένα ΒΒ στο κουτί του.

Παρόλο που πήγα στην Ασφάλεια και τους πρότεινα να τους δώσω το ΙΜΕ και ΡΙΝ ώστε να μπορέσουν να τους βρούν, όχι απλά για να βρούν τα κλοπιμαία αλλά και να εμποδίζουν οποιαδήποτε μελλοντική διάρρηξη, η Ασφάλεια αρνήθηκε να ασχοληθεί.

 

Τελικά δεν ξέρω πιό ήταν πιο σοκαριστικό. Οταν αντίκρισα το σπίτι μου στην κατάσταση που το αντίκρισα, ή την απάντηση του Αστυνομικού?

 

Νομίζω η απάντηση του Αστυνομικού ήταν ότι πιο αποκαρδιωτικό μου έχει συμβεί σε αυτή την υπόθεση.

 

Λυπάμαι ειλικρινά για την κατάντια του κράτου μας.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω κεντρο & παραδοξως δεν βλεπω κινητα να κινουνται απο πλανωδιους. Πρεπει να υπαρχει κυκλωμα που τα σενιαρει με format & τα προωθει στα μαγαζακια με τα μτχ. Οπου πουλιουνται με 50ευρω καπελο τουλαχιστον σε σχεση με αγγελιες.

 

Και εδω & σε αλλο site με αγγελιες παρα πολλες φορες, να μη πω τις μισες εχω πεσει σε κινητα χωρις χαρτια, με φορτιστη μονο, ειδικα σε ατομα που πουλανε 3+ κινητα μαζι σε αγγελιες. Aλλα παιζει να ειναι κολλημενοι και να τ'αγορασαν και αυτοι ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...