Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατα λαθος πατηθηκε το vodafone live κι εμεινε ετσι δυστυχως για μερικες ωρες..:(

 

οταν το ειδα μου ελεγε στην εναρξη"καλωσηρθατε...προχωρηστε στον οδηγο κτλ."

 

χρεωθηκα κανονικα αν και δεν συνεχισα την πλοηγηση?αν ναι ποσο ειναι η χρεωση?

Edited by alphonso79
Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκες 0,49 για την είσοδο στο Live,

Αν δεν σε ενδιαφέρει άλλαξε τις ρυθμίσεις ή πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα να σου το απενεργοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε 3g κάπου προς την αερογέφυρα Σταυρούπολης σε κάτι καινούριους οικισμούς ή απλά επιδιορθώθηκε κεραία; :)

 

Αν προστέθηκε, μπράβο, διότι η Vodafone έπασχε! Τώρα όλα μια χαρά σε εσωτερικούς & εξωτερικούς χώρους!

Link to comment
Share on other sites

Στο 13830 μου είπαν ότι όταν χρησιμοποιώ το mobile internet σε χώρα της Ε.Ε. η χρέωση είναι 12!!!! ευρώ :!::!: ανά mb

Καλά, δεν είχε θέσει κάποιες λογικές χρεώσεις η Ε.Ε. ??? έτσι νόμιζα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει την sim μου σε συσκευη που δεν παιρνει mms και μου εστειλαν καποια mms τα οποια δεν πηρα ποτε και τωρα που ξανα εβαλα την sim σε συσκευη που δεχεται mms αναβοσβηνει ενα φακελακι.τι να κανω για να σταματησει να ανβοσβηνει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Στο cu όταν έχουμε ενεργοποιημένα τα 30mb internet και τελειώσουν πριν λήξει.. όταν στέλνω μήνυμα στο 1286 δεν πρέπει να μου λέει ότι δεν έχω υπολοιπόμενα mb? Έστελνα προχθές μήνυμα στο 1286 και μου έλεγε μόνο για τα μηνύματα που μου απομένουν και όχι για τα mb. Βέβαια με χρέωνε αν έμπαινα στο ιντερνετ.

Το θέμα είναι ότι την τελευταία φορά που ενημερώθηκα για τα υπολοιπόμενα mb είχα 1,4mb και η κατανάλωση που έκανα από εκείνη την ώρα και μετά ήταν 580kb.. upload και download μαζί. Πώς γίνεται μετά να τελείωσαν και να χρεώθηκα? Αποκλείεται να χάνει τόσο πολύ ο μετρητής του κινητού μου. Πήρα τηλ στο cc αλλά η κοπέλα που μου έτυχε ήταν ότι να 'ναι.. μου είπε αν θέλω να πάω σε ένα κατάστημα vodafone της πόλης μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο cu όταν έχουμε ενεργοποιημένα τα 30mb internet και τελειώσουν πριν λήξει.. όταν στέλνω μήνυμα στο 1286 δεν πρέπει να μου λέει ότι δεν έχω υπολοιπόμενα mb? Έστελνα προχθές μήνυμα στο 1286 και μου έλεγε μόνο για τα μηνύματα που μου απομένουν και όχι για τα mb. Βέβαια με χρέωνε αν έμπαινα στο ιντερνετ.

Το θέμα είναι ότι την τελευταία φορά που ενημερώθηκα για τα υπολοιπόμενα mb είχα 1,4mb και η κατανάλωση που έκανα από εκείνη την ώρα και μετά ήταν 580kb.. upload και download μαζί. Πώς γίνεται μετά να τελείωσαν και να χρεώθηκα? Αποκλείεται να χάνει τόσο πολύ ο μετρητής του κινητού μου. Πήρα τηλ στο cc αλλά η κοπέλα που μου έτυχε ήταν ότι να 'ναι.. μου είπε αν θέλω να πάω σε ένα κατάστημα vodafone της πόλης μου.

Όταν δεν έχεις άλλα mb, δεν δείχνει στο μήνυμα ότι έχεις 0,0 mb.

τώρα για τον μετρητή, δεν ξέρω τι παίζει.

όσο για τα καταναλωθέντα mb, είναι μόνο αυτά που κατεβαίνουν. όχι το upload

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενελως αρχαριος στο mobile internet (και μαλλον μεγαλυτερος απο τους περισσοτερους :)) και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.

Σκεφτομαι να προσθεσω το small pack των 40mb στο συμβολαιο μου σε Νοκια 5800. Η χρηση που θελω να κανω ειναι να τσεκαρω τα email μου οταν λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι, και λιγο σερφαρισμα για να τσεκαρω τις ειδησεις, το facebook ktl. Δεν με ενδιαφερει να κατεβαζω αρχεια ή να βλεπω video. Ειναι καλα τα 40mb? Ποσα kb περιπου χρειαζονται για το ανοιγμα μιας σελιδας?

 

Οταν συνδεομαι σε καποιο wireless nεtwork για να ανοιξει μια σελιδα φαινεται να "κατεβαζει" 1,5mb, φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο... ειναι?

 

Επισης, πως μπορω να βλεπω ποσο εχω διαθεσιμο ακομα?

Τελος, μπορω να το κανω μεσω του browser που εχει ενσωματωμνενο το Nokia ή χρειαζεται αλλο προγραμμα? Οι ρυθμισεις του wap ειναι ευκολο να περαστουν?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία σας, οι ταχύτητες που προσφέρει η Vodafone στο HSDPA είναι καλές;
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία σας, οι ταχύτητες που προσφέρει η Vodafone στο HSDPA είναι καλές;

 

Εδώ και μερικούς μήνες είναι κορυφαίες:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοκινητό Vofanone και θέλω να μπώ ίντερνετ αλλά Web και όχι μέσω Wap

Έβαλα το apn webkarta.vodafone.gr αλλά δεν μπαίνει ίντερνετ, δεν φορτώνει τίποτα αν και δείχνει ότι έχω συνδεθεί...

 

Έχω ενεργοποιήσει τα MMS/GPRS και έχω ενεργοποιήση το πακέτο των 30mb αλλά δεν φορτώνει τίποτα ο Browser...

 

Αλλά με GPRS Και άλλα Profile Που χρησιμοποιούν άλλα εκτός απο την webkarta.vodafone.gr λειτουργούν....

 

Χρεώνουν όμως..? Και εγώ θέλω να το κάνω όμως Web γιατί το συνδέω αλλιώς στο ίντερνετ και δεν θέλω το απλό WAP....

 

Και επίσης θέλω να συνδεθώ με το Νokia N82..

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοκινητό Vofanone και θέλω να μπώ ίντερνετ αλλά Web και όχι μέσω Wap

Έβαλα το apn webkarta.vodafone.gr αλλά δεν μπαίνει ίντερνετ, δεν φορτώνει τίποτα αν και δείχνει ότι έχω συνδεθεί...

 

Έχω ενεργοποιήσει τα MMS/GPRS και έχω ενεργοποιήση το πακέτο των 30mb αλλά δεν φορτώνει τίποτα ο Browser...

 

Αλλά με GPRS Και άλλα Profile Που χρησιμοποιούν άλλα εκτός απο την webkarta.vodafone.gr λειτουργούν....

 

Χρεώνουν όμως..? Και εγώ θέλω να το κάνω όμως Web γιατί το συνδέω αλλιώς στο ίντερνετ και δεν θέλω το απλό WAP....

 

Και επίσης θέλω να συνδεθώ με το Νokia N82..

 

Ευχαριστώ...

 

Για να ενεργοποιήσεις το webkarta.vodafone.gr θα πρέπει να μιλήσεις με το 13830.

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσεις το webkarta.vodafone.gr θα πρέπει να μιλήσεις με το 13830.

 

Πήρα και του μιλάω και μου το κλείνει.....!!

 

Μήπως του είπα χαζομάρες και μου το έκλεισε..??

Κανονικά όμως...

 

Είπα το εξής...

 

Γεια σας, θέλω να ενεργοποιήσω το Mobile Internet που έχει APN webkarta.vodafone.gr ώστε να μπορώ να έχω Web πλοήγηση.. κ περιμένω απάντηση και για 3-4 δευτερόλεπτα ακούω ότι δεν το έχει κλείσει και μετά μου το κλείνουνε κανονικά!!! Δε παίζει να ξαναπάρω... Έτσι κάνουν..? Θα την πετάξω την κάρτα αφού μου τελειώσει το WAP, έλεος δηλαδή....

 

Στη Cosmote όταν έπερνα τηλέφωνο επέμεναν να τα ακούσουν όλα και πάντα ήταν εξυπηρετικοί..... Τι να πώ.... :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το 1392 το κάλεσες; Αν όχι κάλεσε το και ενεργοποίησε τα πάντα.

 

To κάλεσα αλλά δεν συμπεριλαμβάνεται το APN Webkarta για ενεργοποίηση και ενεργοποιεί όλα τα υπόλοιπα....

 

κ εγώ θέλω WEB και όχι WAP...

Link to comment
Share on other sites

Αν καλέσεις το 1392 και επιλέξεις ενεργοποίηση wap νομίζω θα πάρεις και το web by default. Κάνε μια δοκιμή, μετά μια επανεκκινηση κινητού και δοκίμασε.

 

Και δε νομίζω να στο έκλεισαν επίτηδες στο 13830, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό. Ενδεχομένως να ήταν κακή η σύνδεση και να έπεσε η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν καλέσεις το 1392 και επιλέξεις ενεργοποίηση wap νομίζω θα πάρεις και το web by default. Κάνε μια δοκιμή, μετά μια επανεκκινηση κινητού και δοκίμασε.

 

Και δε νομίζω να στο έκλεισαν επίτηδες στο 13830, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό. Ενδεχομένως να ήταν κακή η σύνδεση και να έπεσε η γραμμή.

 

Eκανα δοκιμή... Αλλά δεν έπιασε, κ έβαλα και τα Settings...

Το APN πως διαβάζεται στα ελληνικά?

Μήπως δεν το λέω καθαρά και δεν το καταλαβαίνουν? LOL :X

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπάρε, σίγουρα θέμα γραμμής ήταν. Και να μην ξέρουν, δε στο κλείνουν, σε στέλνουν αλλού.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που ντρέπομαι να πάρω, γιατί δεν ξέρω καν τι θέλω ακριβώς να κάνω...

Γίνεται να πάρει κάποιος για μένα..? Να τελειώνουμε δηλαδή.. Αν γίνεται :-P

Απλά θέλω να λειτουργεί το APN webkarta.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορεί να πάρει κάποιος, γιατί για να ενεργοποιήσουν κάτι στη γραμμή σου θα πρέπει να κάνουν επιβεβαίωση στοιχείων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα, σε καρτοκινητό δε χρειάζεται επιβεβαιωση για υπηρεσίες. Πάρε και πες πως θέλεις να ενεργοποιήσεις τη web πρόσβαση από το κινητό σου και όχι το wap, και ότι θέλεις ρυθμίσεις web. Θα καταλάβουν πολύ καλά.

 

Μπορεί κάτι να έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις, γιατί πραγματικά έχω την εντύπωση πως σε όλα τα καρτοκινητά πλέον ενεργοποιούνται by default όλα τα apns από το 1392, ασχέτως που δεν το λέει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια συνδεση vodafone οπου θελω να μπαινω στο ιντερνετ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ισα ισα πληροφοριες για εργασια κτλ.

 

Τι με συμφερει; Να κανω το κινητο μοντεμ και να μπαινω απο τον υπολογιστη μεσω κινητου; ή να παρω usb stick ;

 

Επισης εαν ειναι δυνατον χωρις δεσμευσεις κτλ.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεσμεύσεις μόνο το On Demand μπορώ να σκεφτώ.

Το κινητό που σκεφτόσουν να συνέδεες για modem είναι το iPhone?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια συνδεση vodafone οπου θελω να μπαινω στο ιντερνετ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ισα ισα πληροφοριες για εργασια κτλ.

 

Τι με συμφερει; Να κανω το κινητο μοντεμ και να μπαινω απο τον υπολογιστη μεσω κινητου; ή να παρω usb stick ;

 

Επισης εαν ειναι δυνατον χωρις δεσμευσεις κτλ.

εξαρτάται πόσα mb/μήνα θες.

εγώ, που επισκέπτομαι περιοχές χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ, αν έκανα σύνδεση το κινητό, θα πρόσθετα κάποιο πακέτο ίντερνετ, κ θα χρησιμοποιούσα το κινητό ως μόντεμ..

με ΝΟΚΙΑ κινητό, δουλεύει άψογα..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεσμεύσεις μόνο το On Demand μπορώ να σκεφτώ.

Το κινητό που σκεφτόσουν να συνέδεες για modem είναι το iPhone?

 

Οχι ειναι ενα vodafone 89 euro με οθονη αφης. Δεν θυμαμαι μοντελο .

 

εξαρτάται πόσα mb/μήνα θες.

εγώ, που επισκέπτομαι περιοχές χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ, αν έκανα σύνδεση το κινητό, θα πρόσθετα κάποιο πακέτο ίντερνετ, κ θα χρησιμοποιούσα το κινητό ως μόντεμ..

με ΝΟΚΙΑ κινητό, δουλεύει άψογα..

 

Οχι παρα πολλα. Πιστευω με ασφαλεια το πολυ 750-1Gb τον μηνα. Το πολυ!

 

To "Οn demand" ειναι πακετο που μπαινει σαν υπηρεσια στην συνδεση;

 

Γενικα τι πακετα υπαρχουν τα οποια μπαινουν σαν υπηρεσια επανω στο κινητο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...