Jump to content

BlackBerry Curve 3G 9300


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν την εχω ενεργοποιησει..χρειαζεται για να συνεδεθει με το wifi...;;;; και αν πως μπορω να την ενεργοποιησω;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρε τηλεφωνο το παροχο σου και πες να σου ενεργοποιησουν το bis στην γραμμη σου.μετα ολα θα φτιαξουν.για να μπεις στο ιντερνετ απο wifi πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το bis.μετα δρομολογει το ιντερνετ μεσω του wifi χωρις να καταναλωνεις mb απο το προγραμμα σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να κάνω νέο πρόγραμμα σε βόνταφον ή κοσμοτέ (είμαι WIND) και θέλω οπωσδήποτε να πάρω ένα blackberry. Το κακό είναι ότι οι συσκευές που έχω ψάξει και με ενδιαφέρουν (blackberry 9800 & blackberry 9780) δεν δίνουν καθόλου καλή επιδότηση. Θέλω να κάνω το απεριόριστα 45 και μου δίνουν επιδότηση 115 ευρώ και οι δύο. Δεν μπορώ να δώσω τα υπόλοιπα λεφτά και λέω να στραφώ σε κάτι πιο φτηνό (εκτός αν έχετε να προτείνετε κάποια λύση στο θέμα μου).

 

Το κινητό που θα πάρω (blackberry) θέλω να έχει τις δυνατότητες του smartphone, να είναι στιβαρή η κατασκευή του (να μην έχει τριξίματα, να κουμπώνει καλά το καπάκι της μπαταρίας χωρίς να παίζει κτλ), να έχει σχετικά καλή μπαταρία με μέτρια χρήση που θα του κάνω εγώ. Κυρίως αυτά. Αξίζει να πάρω το 9300; Έχει τίποτα bugs κτλ; π.χ. έχω ακούσει ότι σε κάποια blackberry όταν πατάς ένα πλήκτρο (για sms ας πούμε) πατιέται δύο φορές, πράγμα εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω νέο πρόγραμμα σε βόνταφον ή κοσμοτέ (είμαι WIND) και θέλω οπωσδήποτε να πάρω ένα blackberry. Το κακό είναι ότι οι συσκευές που έχω ψάξει και με ενδιαφέρουν (blackberry 9800 & blackberry 9780) δεν δίνουν καθόλου καλή επιδότηση. Θέλω να κάνω το απεριόριστα 45 και μου δίνουν επιδότηση 115 ευρώ και οι δύο. Δεν μπορώ να δώσω τα υπόλοιπα λεφτά και λέω να στραφώ σε κάτι πιο φτηνό (εκτός αν έχετε να προτείνετε κάποια λύση στο θέμα μου).

 

Το κινητό που θα πάρω (blackberry) θέλω να έχει τις δυνατότητες του smartphone, να είναι στιβαρή η κατασκευή του (να μην έχει τριξίματα, να κουμπώνει καλά το καπάκι της μπαταρίας χωρίς να παίζει κτλ), να έχει σχετικά καλή μπαταρία με μέτρια χρήση που θα του κάνω εγώ. Κυρίως αυτά. Αξίζει να πάρω το 9300; Έχει τίποτα bugs κτλ; π.χ. έχω ακούσει ότι σε κάποια blackberry όταν πατάς ένα πλήκτρο (για sms ας πούμε) πατιέται δύο φορές, πράγμα εκνευριστικό.

 

Αν με την λεξη smartphone εννοεις να παιρνεις τα mail σου να σερφαρεις στο ιντερνετ χωρις μεγαλες απαιτησεις και να εχεις καποιες βασικες εφαρμογες τοτε το 9300 ειναι μια καλη φθηνη επιλογη. Εχει καλη ποιοτητα,καλο πληκτρολογιο, απλως ειναι σχετικα παλιο μοντελο και σε λιγους μηνες θα ερθει ο αντικαταστατης σου 9360. Ομως αφου σε ενδιαφερει η τιμη αρκετα,το 9300 ειναι καλη επιλογη για basic blackberry

 

Ιδιαιτερα bugs σαν αυτο που αναφερεις δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω νέο πρόγραμμα σε βόνταφον ή κοσμοτέ (είμαι WIND) )[/i].

 

Γιατί δεν κοιτάς να πάρεις μία από τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν μεταχειρισμένες, από τις αγοραπωλησίες εδώ μέσα, ώστε και να δώσεις πολύ λιγότερα χρήματα, απ' ότι κάνει το bb 9300 και να έχεις κάποιο καλύτερο blackberry που θα "τρέχει" καλύτερα και επίσης να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση σου, αντί για αγορά συσκευής, για έκπτωση στο πάγιο σου?

Στην θέση σου θα σκεφτόμουν και αυτή την επιλογή.

Με ψάξιμο θα βρεις σίγουρα κάποιο blackberry σε κατάσταση καινούριου σε τιμή κοντά στα 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα...

 

Υπαρχει καποιο μαγαζι Αθηνα που να εχει καμια καλη/περιεργη θηκη για το 9300, εκτος απο τις κλασσικες silicon?Κατι περιεργες πχ που εχω δει απο ebay με αγγλικες σημαιες κτλ.;

 

Ευχαριστω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Υπαρχει καποιο μαγαζι Αθηνα που να εχει καμια καλη/περιεργη θηκη για το 9300, εκτος απο τις κλασσικες silicon?Κατι περιεργες πχ που εχω δει απο ebay με αγγλικες σημαιες κτλ.;

 

Ευχαριστω.

 

Δοκίμασε στη Vodafone Συντάγματος (Σταδίου). Είχα δει αυτή

Αν δεν τη βρεις δοκίμασε στο λινκ που έβαλα.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στη Vodafone Συντάγματος (Σταδίου). Είχα δει αυτή

Αν δεν τη βρεις δοκίμασε στο λινκ που έβαλα.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά βρήκα όμορφες θήκες στο public...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας

προκειται να αγορασω το blackberry 9300. το χω ψαξει ηδη πολυ το θεμα κατεληξα σε αυτο γιατι ειναι και οικονομικο.. αποφασισα να το παρω απτο καταστημα VPN που εχει πολυ καλες τιμες κ καλη εξυπηρετηση. (αν καποιος εχει κακη εμπειρια ή καποια πληροφορια για το καταστημα ας μου πει). Το θεμα ειναι οτι το κινητο "ανηκει" στη vodafone με αποτελεσμα να εμφανιζει το εικονιδιο της στην αρχη κ να περιεχει καποιες εφαρμογες. αυτο δεν με ενοχλει τοσο. ανησυχω για το αν η vodafone αλλαζει άλλα εσωτερικα χαρακτηριστικα του κινητου ,αφαιρει ή προσθετει ικανοτητες, αλλαζει τα εικονιδια, προσθετει ελληνικα στην εμφανιση του πληκτρολογιου κ γενικα "εισβαλλει" στα γενικα χαρακτηριστικα του. ειναι πολυ σημαντικο να μαθω αν ξερει καποιος κατι γιατι θελω το κινητο ακεραιο στην αμερικανικη εκδοση χωρις ελληνικες...παρεμβασεις. μονο να περιεχει ελληνικα στα μηνυματα. και ολο αυτο της vodafone με εχει χαλασει πολυ. επισης αν ξερει καποιος που μπορω να βρω αντιστοιχο μαγαζι που να το δινει σε καλες τιμες και να μην περιεχει vodafone λογισμικο θα με ευχαριστουσε πολυ...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

http://electronics.simplyelectronics.net/search?p=Q&lbc=simplyelectronics&uid=119873363&ts=custom&w=blackberry&af=sub:mobilephones&isort=price&method=and&view=grid&currency=eur

τωρα δεν εχει πολλα μοντελα αλλα θα ξαναφερει.

και τιμες παιζουν και καλες,το καταλαβαινεις απο το 9810:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σε όλους. Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος,αν όχι συγχωρείστε με. Έχω αγοράσει ένα BB9300 από ΗΠΑ. Πέραν του ότι δεν μπόρεσαν ποτέ,σε όποια vodafone πήγα,να μου δώσουν μια έγκυρη απάντηση,για το αν μπορώ να εγκαταστήσω σαν γλώσσα τα ελληνικά, απηύδησα και το δουλεύω στα αγγλικά. Δεν το γνωρίζω καλά στη χρήση και με δυσκολεύει, μιας και είναι και στα αγγλικά. Εκείνο που πλέον αποτελεί για μένα πρόβλημα, είναι ότι μου βγάζει συνεχώς πρόβλημα χώρου στη memory του τηλ. Έχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ, μη φανταστείτε πολλές (δε χωράνε άλλωστε!), αλλά εδώ βλέπω ότι μάλλον εγώ κάτι κάνω στραβά, με το Storage... Ετσι, όλο κολλάει ή σβήνει. Ρε παιδιά, ξέρει κανείς καλά αυτό το τηλ να επικοινωνούσα μαζί του,να μου δείξει 2-3 πράγματα? Με κούρασε..!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τα ελληνικά μπορείς να τα περάσεις, αν εγκαταστήσεις μια έκδοση λογισμικού που να τα περιέχει. Επομένως, κατέβασε κάποια έκδοση για το 9300 που να αναγράφει "all language" στον τίτλο.

 

Ποιες εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει; Μου κάνει εντύπωση που σου εμφανίζει τέτοιο θέμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από αυτά thief και φοβάμαι μήπως κάνω καμιά "πατάτα". γι αυτό και 2-3 φορές που πήγα σε Vodafone ή Γερμανό, διαπίστωσα πως μάλλον κανείς δεν γνωρίζει ...πολλά περισσότερα από εμένα. Ενώ σαν τηλ δείχνει καλό κ αξιόπιστο, είναι κρίμα να μην μπορώ να ξέρω τις δυνατότητές του ή τον τρόπο που πρέπει να χειρίζομαι κυρίως τον αποθηκευτικό του χώρο. Email και τέτοια δε δουλεύω, μόνο στο fb μπαίνω. Επίσης έχω κατεβάσει κάποια εφαρμογή για τον καιρό, ένα Radio for Blackberry, BinTinCan Mapper (GPS), άντε και ένα Dictionary, δε θυμάμαι κάτι άλλο. Έχω μπει στο Application Management να δω τι γίνεται με τη μνήμη, και μου γράφει 154ΜΒ used, 102 MB free. Από τα 154used, τα 139,6ΜΒ είναι το Blackberry 6.0.0 system software, και διερωτώμαι μήπως κάτι φταίει σ αυτό; Στο μεταξύ, εδώ και πολλές μέρες μου βγάζει ένα κίτρινο αστεράκι στη μέση της οθόνη (προφανώς είναι κάποια αναβάθμιση που πρέπει να κάνω; ) και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.... Πάντως συχνά το κινητό ζεσταίνεται και άλλοτε κολλάει ή σβήνει ... Αν γνωρίζεις και σε διευκολύνει να μιλήσουμε σε msn ή skype, πέσμου... Ευχαριστώ όπως και ναχει.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδια,

 

Εχω το blackberry curve 9300. Προσφατα το αναβαθμισα και του περασα το OS 7. Μετά απο την εγκατάσταση applications χαθηκε το εικονιδιο των text messages απο το κεντρικο μενου! Εκανα αρκετα reboot αλλα το προβλημα δεν λυθηκε. Βρήκα μία προσωρινή λύση επιλέγοντας να εμφανίζονται τα μηνύματα κειμένου (SMS) στο εικονίδιο των email. Πλεον μου τα εμφανίζει αλλα δεν λαμβάνω καμία ηχητική ειδοποιήση οταν τα λαμβάνω! Προσπάθησα να το ρυθμίσω στους ηχους του προφιλ αλλα εκει ειδα οτι δεν υπήρχαν καθόλου μηνύματα κειμένου σαν επιλογή για να τα ρυθμίσω. Σαν να έχουν χαθεί τελείως απο το κινητο. Εχει αντιμετωπίσει κάποιος κατι παρόμοιο; Πιστεύετε ότι θα ξαναχρειαστεί να περάσω το λειτουργικό από την αρχή? Αναφέρω ότι την αναβάθμιση δεν την έκανα εγώ αλλα έγινε από το κατάστημα όπου το αγόρασα και πριν την εγκατάσταση εφαρμογων τα μηνύματα υπηρχαν κανονικα!

 

Όποιαδήποτε βοήθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν στο κεντρικό menu επιλέξεις blackberry button -> show all, εμφανίζει το εικονίδιο των sms;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το δοκίμασα και το show all αλλα δε λυθηκε γιατι τα μηνύματα είχαν σβηστεί τελειως απο το κινητο. Μάλιστα μετά από reboot έβγαινε και μήνυμα "nullpointer..." στην οθόνη οπότε το πρόβλημα ήταν πιο σοβαρό. Τελικα έκανα wipe device απο τις επιλογες ασφαλείας και κατάφερα να επαναφέρω το εικονίδιο. Με αυτό το τρόπο λύνεται το πρόβλημα καθώς με μία αναζήτηση στο ιντερνετ που έκανα, είδα ότι είναι κάτι που έχει συμβεί σε αρκετούς χρήστες κυρίως σε bold μοντέλα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την βοηθεια σας..

εχει πέσει στα χέρια μου ενα 9300, φοράει version 5.

Κατεβάζω διάφορα Multilanguage updates 6, τα εγκαθηστώ, σβήνω το vendor.xm απο το φάκελο του Apploader Και το τρέχω..

 

εεεε... το καταραμένο μου λέει δεν εχει κάτι να αναβαθμίση και σε μια περίπτωση μου εβγαλε αυτο το μύνημα

 

Αυτή η αναβάθμιση του λογισμικού της συσκευής BlackBerry® περιλαμβάνει νέες λειτουργίες και σημαντικές βελτιώσεις στη λύση BlackBerry®, και ως τέτοια, διατίθεται μόνο σε χρήστες με ενεργή συνδρομή BlackBerry. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την υπηρεσία BlackBerry®, επισκεφτείτε τη διεύθυνση http://www.blackberry.com/service.

 

Τι στο καλό?! δεν εχω βάλει BIS/BES ακόμη και δεν πρόκειται προς το παρών γιατι εχω VF unlimited me 1.5Gb/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς BIS δεν θα σε αφήσει να κάνεις την αναβάθμιση έτσι. Θα πρέπει (αφού πάρεις ένα backup για τα δεδομένα σου) να κατεβάσεις το BBSAK, με το οποίο θα κάνεις πρώτα wipe και αφού σου βγάλει την άσπρη οθόνη με το error, να κάνεις load OS έχοντας εγκατεστημένη στον υπολογιστή μόνο την έκδοση που θες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

thief, ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου.

Το τηλεφωνο το έχω ήδη κάνει wipe δεν εχει τίποτα επάνω. Το BBSAK απο που το κατεβάζω (αυτό εδώ ειναι? http://bbsak.org/ )

 

Την αναβάθμιση θα την κάνω μέσω του BBSAK ή απο το APPLOADER της RIM ?

 

(εννοώ όταν μπώ να κάνω OS update μέσω του BBSAK ποιο αρχείο επιλέγω για αναβάθμιση? το .exe που κατεβάζω απο το site της RIM?)

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στο πακέτο σου απλά να ζητήσεις να σου περάσουν το apn για blackberry στη γραμμή.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στο πακέτο σου απλά να ζητήσεις να σου περάσουν το apn για blackberry στη γραμμή.

 

και πως ακριβώς το κάνω αυτό? καλώ το τεχνικό τμήμα και τους λέω βάλτε το APN ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα καλέσεις 13830/1399 και θα πεις ότι χρησιμοποιείς BlackBerry.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς BIS δεν θα σε αφήσει να κάνεις την αναβάθμιση έτσι. Θα πρέπει (αφού πάρεις ένα backup για τα δεδομένα σου) να κατεβάσεις το BBSAK, με το οποίο θα κάνεις πρώτα wipe και αφού σου βγάλει την άσπρη οθόνη με το error, να κάνεις load OS έχοντας εγκατεστημένη στον υπολογιστή μόνο την έκδοση που θες.

 

Δουλεψε τέλεια φίλε thief! Ευχαριστώ πολύ!

 

Επισης ευχαριστώ την Moment! θα πρέπει να τους δώσω το PIN για το APN ? σωστά?

Παιζει ρόλα οτι ήταν αυτο το κινητό σε κοσμοτέ παλιότερα?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: εδώ και 27 χρόνια είμαι άντρας και σκοπεύω να παρα μείνω. Οπότε η έκανες λάθος ή σε μπερδεψαν τα ροζ (no hard feelings).

 

Δεύτερον: δε χρειάζεται να τους δώσεις κάτι και ούτε παίζει ρόλο αν η συσκευή ήταν cosmote.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...