Jump to content

BlackBerry Curve 3G 9300


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου φαίνεται τόσο εύχρηστος ο browser που έχει επάνω, π.χ. το zoom in/out μου φαίνεται λίγο σπαστικό. Επίσης η οθόνη νομίζω θα ήθελε μεγαλύτερη ανάλυση.

 

Ίσως βέβαια να μην έχω συνηθίσει ακόμα.

 

Μόλις εγκατέστησα την έκδοση

 

9300M_PBr6.0.0_rel1723_PL6.6.0.109_A6.0.0.424

 

Καμμία σχέση με την 5!! Η 6 είναι ανανεωμένη, γρήγορη και πολύ περισσότερο προσεγμένη. Λες και πήρα καινούρια συσκευή.

 

Ακόμα και ο browser είναι πολύ αναβαθμισμένος!

 

Συστήνεται σε όσους έχουν παραμείνει στην έκδοση 5!

 

Γιώργος

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O browser στο 6 λειτουργικο ειναι webkit κατι που σημανει οτι κανει πολυ καλυτερο rendering στις σελιδες και σε γενικες γραμμες ειναι πραγματικος browser. Σιγουρα οχι στα επιπεδα iphone-android αλλα αρκετα καλος

 

Το προβλημα ειναι οτι σε τοσο μικρη οθονη και με τοσο χαμηλη αναλυση πρεπει συνεχεια να κανεις zoom in - zoom out και αυτο σου σπαει τα νευρα και επισης δεν κανει σωστα fit το text στην οθονη και κανεις συχνα scroll δεξια αριστερα

 

Δυστυχως βγαλανε την επιλογη column view που ειχε ο browser στο 5 λειτουργικο και σου επετρεπε να βλεπεις to site χωρις να κανεις δεξια-αριστερα

 

Βεβαια κανεις σοβαρος webkit browser ανα το κοσμο δεν εχει column view αλλα ειναι αλλο πραγμα σε μια μεγαλη οθονη iphone ή android να βλεπεις το site και αλλο να παιδευεσαι σε μια μικρη οθονη που εχει και χαμηλη αναλυση

 

Παρα πολλοι δεν βαζουν καθολου το 6 ή κανουν downgrade σε 5 λογω ελλειψης column view στον browser. Ελπιζω σε μελλοντικες αναβαθμισεις του 6 να κανουν κατι για αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος μετρητής δεδομένων ώστε να ξέρει κανείς εάν έχει ξεπεράσει τα 100mb της cosmote?

 

Στα μενού δεν βρίσκω τίποτα.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα μηνύματα σχετικά με την έκπτωση του 9700, πήγαν στο θέμα του 9700. Ας συνεχίσουμε την κουβέντα για το 9300 εδώ. :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κι απο μένα...

 

Έχω να διαλέξω στη δουλειά ένα κινητό να μου πάρουν σαν εταιρικό και το σκέφτομαι σοβαρά. Βέβαια δεν ξέρω αν θα έχω data plan μαζί με τη συνδεση.

 

Δεν είχα ποτε blackberry και ήθελα να ρωτησω τη γνωμη σας σαν τηλεφωνο. Χωρις καποιο data plan (ή αυτό το bis που διαβασα) δεν αξιζει; Απο μπαταρια τι διαρκεια εχει;

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το Blackberry αξίζει μόνο με το BIS. Αλλιώς πιο πολύ θα σε κουράσει παρά θα σε εξυπηρετήσει. Πάντως εταιρεία που να δίνει blackberry χωρίς τουλάχιστον BIS (αν όχι BES) δεν έχω ακούσει ποτέ, πάντα πακέτο πάνε αυτά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να δινει απλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος ειπα να ρωτησω αν τελικα δεν εχει, αν αξιζει σαν συσκευη το 9300. Ευχαριστω για την απαντηση παντως

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα σε ένα 9300 (ελληνικό-cosmote), ότι μπορεί να λαμβάνει emails στα ελληνικά αλλά όταν τα γράφει στα ελληνικά και αποστέλλονται, ο παραλήπτης τα βλέπει κινέζικα! Τί μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το Blackberry αξίζει μόνο με το BIS. Αλλιώς πιο πολύ θα σε κουράσει παρά θα σε εξυπηρετήσει. Πάντως εταιρεία που να δίνει blackberry χωρίς τουλάχιστον BIS (αν όχι BES) δεν έχω ακούσει ποτέ, πάντα πακέτο πάνε αυτά.

πηρα πριν απο 10 μερες απο την wind το 9700, σκετη συσκευη 250 ευρω, προσφορα

Link to comment
Share on other sites

εχει τελειωσει αυτη η προσφορα η ισχυει ακομα?

μονο σε μαυρο το εδιναν?

ηθελε να ξεστοκαρει η wind. βγηκε και το 9780 οποτε καλη κινηση.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

πηρα πριν απο 10 μερες απο την wind το 9700, σκετη συσκευη 250 ευρω, προσφορα

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις. Συζητάμε για εταιρεία που τα δίνει στους εργαζόμενους (εταιρική συσκευή), όχι για πάροχο.

 

εχει τελειωσει αυτη η προσφορα η ισχυει ακομα?

μονο σε μαυρο το εδιναν?

ηθελε να ξεστοκαρει η wind. βγηκε και το 9780 οποτε καλη κινηση.

 

Ισχύει μέχρι τέλος του μήνα, αλλά όπου έχω ρωτήσει μου λένε ότι εξαντλήθηκε.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αγόρασα πρόσφατα από ebay το 9300 και του πέρασα το os6 το οποίο στην κυριολεξία μεταμορφώνει το κινητό. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι με κλειστό το κινητό, χωρίς data plan και μόνο με το wifi αρνείται πεισματικά να φορτώσει σελίδες, ενώ στο you tube μπαίνει κανονικά.

Στο os5 που ήταν φορτωμενο από την αρχή έμπαινε χωρίς πρόβλημα με την επιλογή hotspot η οποία πλέον δεν υπάρχει.

γνωρίζει κάποιος κάποια λύση;;;

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια γεια σας δεν γνωριζω τιποτε απο Blackberry 9300.Απο μια επιδότηση που ειχα πηρα ενα αλλα δεν βγαζω ακρη.Πως μπορω να δω τη version εχει; μπορω να φορτώσω εφαρμογες; και αν ναι απο που μπορω να βρω και πως μπορω να τις εγκαταστησω;Πρεπει να στεισω κατι στον υπολογηστη μου;Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

 

Έκδοση λογισμικού βλέπεις από το options -> about (τρίτη γραμμή, v5......).

Εφαρμογές μπορείς να βάλεις, είτε από το επίσημο appworld είτε από άλλα site, τύπου mobihand.com. Αυτό που πρέπει όμως να μας πεις είναι αν έχεις ενεργοποιήσει BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φιλε thief πραγματικα δεν ξερω τιποτε για τα BlackBerry ουτε τι ειναι το BIS γνωριζω ουτε πως το ενεργοποιω,μπορεις να μου εξηγησεις πως μπορω να καταλαβω αν ειναι ενεργοποιημενο το BIS και πως μπορω να το ενεργοποιησω; Στο λεω αυτο γιατι το ειχα δωσει σε καποιον φιλο μου μηπως και του φωρτωσει κατι χρησιμο και μου το επεστρεψε πισω χωρις να περασει τιποτε. Ευχαριστω για τις απαντησεις και την βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορει να μου πει καποιος πως θα αλλαξω τον ηχο και την ενταση ειδοποιησης sms?

 

 

 

δε το βρισκω με τιποτα!ουτε στο εγχειριδιο ουτε στο google

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρες και απο μένα

 

μια ερώτηση πάνω στο 9300:

 

- Τι λέει η μπαταρία του? Στα χαρακτηριστικά του λέει τρομακτικές 450 ώρες σε σχέση με το motorola flipout μου που αντέχει 2 μέρες είναι κάτι παραπάνω απο αναβάθμιση. Με νορμαλ χρήση δηλαδή, αντέχει όντως μια βδομάδα και βάλε?

 

επίσης, το BIS έχει έξτρα χρέωση πέρα απο το data plan του παρόχου μου?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

ddt

Edited by ddt37
alzheimer
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα αντέξει μία εβδομάδα, αλλά θα ξεπεράσει τον χρόνο του motorola σου. Με απλή χρήση έχω δει τετραήμερο σε τέτοιες συσκευές.

 

Το BIS έχει κάποια χρέωση ανάλογα με τον πάροχο, αλλά πέρα από το πάγιό του (αν υπάρχει), δεν έχεις κάτι άλλο να πληρώσεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εχω μια ερωτηση για το 9300 που δεν ξερω αν ισχυει και για τα αλλα μοντελα. Απο τη δουλεια μου εχω ενα 9300 το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το υπηρεσιακο mail μεσω BES. Για δικους μου λογους οταν λειπω απο τη δουλεια εχω το blackberry κλειστο και δε λαμβανω mail. Οταν πηγαινω στη δουλεια και ανοιγω το outlook βλεπω τα mail της ημερας, απαντω σε αυτα που χρειαζεται, μετακινω αυτα που πρεπει και διαγραφω αυτα που δε θελω. Οταν μετα ενεργοποιω την μεταφορα δεδομενων στο κινητο μου ερχονται ολα τα mail ξανα σα να μη τα εχω ανοιξει. Οποτε θα πρεπει ξανα στη συσκευη να τα ανοιξω, αρχειοθετησω, σβησω κλπ. Το εχει συναντησει κανεις αυτο? Ξερει κανεις πως μπορει να διορθωθει. Τον ασυρματο συγχρονισμο τον εχω ενεργοποιημενο.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

msn και yahoo messenger γιατι δεν δουλευουν αυτα τα 2 ρε παιδια στο 9300 μου?

 

 

 

εφοσον συνδεομαι στο wifi του σπιτιου μου μετα μου λεει η υπηρεσια δεν εχει ενεργοποιηθει σε αυτη τη συσκευη.

 

 

 

να πω οτι η συσκευη μου ειναι unbranded απο vodafone και με το 8900 δεν ειχα τετοια προβληματα

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα σας .....θα ηθελα να σας τη βοηθεια σας!!!σημερα πηρα το blackberry curve 9300 και πραγματικα δε καταλαβαινω τιποτα....το πιο βασικο κανω αναζητηση στο wifi βρισκω ενα δειχνει οτι συνδεεται κανονικα αλλα μετα δε μπορει να μπει στο ιντερνετ ,γνωριζει κανεις κατι;;;;; και το αλλο ειναι οτι δε μπορω να ρυθμισω το email μου.......pleaseeeee help me!!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει BIS στη γραμμή σου (υπηρεσία Blackberry δηλαδή) ;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...