Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα ρε παιδια εχω ενα x10 mini pro android 2.1 update 1

και προσπαθω να κανω root αλλα τιποτα...... Το προβλημα μου ειναι οτι δεν περνει την εντολη 'adb' και μου εμφανιζει αυτο το μυνημα:

 

Microsoft Windows XP [Έκδοση 5.1.2600]

© Πνευματικά δικαιώματα 1985-2001 Microsoft Corporation

C:\Documents and Settings\Dimitris>cd c:\exploid_x10mini

C:\exploid_x10mini>adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

'adb' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,

εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.

C:\exploid_x10mini>

 

εχω κανει ολη την διαδηκασια και παλη τιποτα......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ Darvanitis κατ'αρχάς εδώ είναι thread για έκδοση 1.6 του λειτουργικού...

 

Κατά δεύτερον, πότε βγήκε ενημέρωση/update Android 2.1 update 1;!;!; :wacko: Έχασα επεισόδια;!;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα είχα. Το έψαξα αρκετά αλλά δεν έβρισκα λύση. Έτσι στράφηκα σε άλλους τρόπους για root. Μπες να δεις το παρακάτω video απο youtube. Είναι στα αγγλικά αλλά και πάλι βοηθάει πολύ.

Για την διαδικάσια θα χρειαστείς 1 πρόγραμμα που λέγεται SuperOneClick.

Θα το βρεις εδώ: http://www.multiupload.com/SD1Y64QF6T (-> Download από Megaupload)

Το κατεβάζεις και στη συνέχεια extract. ( Ίσως το antivirus σου να το αναγνωρίσει ως Trojan, γι'αυτό κάντο pause.) Στον φάκελο που θα προκύψει τρέξε την εφαρμογή με όνομα SuperOneClick.

Όλες τις απαραίτητες οδηγίες για X10i/pro/mini (ίδιες διαδικασίες) θα τις βρεις στο video που σου έδωσα παραπάνω.

Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

"4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο!

Εκεί πληκτρολογούμε τις εξής εντολές:

cd c:\exploid_x10mini

πατάμε Enter

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser

 

Αγαπητε Lillifee παω να κανω οτι λες μα οταν γραφω :

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser

 

μου λεει:

"abd" is not recognized as an internal or external command or operable program or a batch file

 

ξέρεις τι πρέπει να κάνω?

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα εχω κανει το κινητο μου( xperia x10 mini ) root μονο που καποιος πηγε να μου αντικαταστησει το framework και τωρα το κινητο εχει κολλησει στην εκκινηση και δειχνει μονο το sony ericsson γνωριζεται αν μπορω να κανω κατι δοκιμασα soft reset αλλα τιποτα

 

Ευχαριστω!

Edited by aegina24

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά ... δεν καταλαβαίνω τίποτα... :wacko:

Νομίζω πως έκανα root... Εγκατέστησα την εφαρμογή x10 root... Μετά πρεπει να κανω κάτι άλλο;;

Πως μπορώ να το αναβαθμίσω σε 2.1;;

Νόμιζα πως όταν κάνεις root μπορείς να διαγράψεις όλες τις εφαρμογές.

Ανοίγω το Superuser και είναι κενο. Μόνο όταν ατας το αριστερό κουμπάκι μου βγάζει κατι επιλογές..

Ευχαριστώ...:X

Link to comment
Share on other sites

Μετά τι πρέπει να κάνεις;;

Να την τρέξεις ... να την ανοίξεις βρε αδελφέ.

Αν και για να σου βγάζει κενό Superuser μάλλον είσαι root.

Είναι άδειo γιατί ακόμα δεν υπάρχουν προγράμματα που να σου ζητάνε πρόσβαση.

Κάνε εγκατάσταση κάποιο apk απο το market

(Titanium, adfree...) και μολις το ανοίξεις θα σου ζητήσει permission.

Αν το εγκαταστήσεις θα δεις να αναφέρεται στο Superuser.

Γιατί θες να βαλεις 2.1 και όχι την 2.3;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3790146#post3790146

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\.

 

το παραπανω link εχει trojan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

πατάμε Enter

 

Δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή!!!!

 

τη κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
έχω x10 mini pro, θέλω πολύ να το κάνω root, ακολουθώ τις οδηγίες αλλά που παρουσιάζονται συνεχώς προβλήματα... λοιπόν...η εφαρμογή x10root, δεν δουλεύει στο κινητό μου, μου βγάζει ένα μήνυμα "copying files... impossible to copy exploid", δοκίμασα να βρώ κι άλλα τέτοια προγράμματα αλλά τίποτα :(. Γι αυτό προσπάθησα να ακολουθήσω τη manual μέθοδο. Ακολουθώ κανονικά τα βήματα αλλά όταν γράφω την πρώτη εντολή μου βγάζει αυτό το μήνυμα "the system cannot find the path specified".. το κινητό μου το έχω αγοράσει πρόσφατα..
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλησπέρα φίλε μου, η εντολή cd είναι change dierectory οπότε του λες πήγαινε στο c:\folder αν ανοίξεις τον υπολογιστή μου και πας στο drive C:\ θα δεις αν δεν έχω άδικο πως δεν υπάρχει ο φάκελος στον οποίο προσπαθείς να μπεις. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και δεν αναφέρεται πουθενά τι είναι αυτός ο φάκελος. Μόνο download ένα πακέτο είπαν τα παιδιά και rename σε androidsdk εκεί μέσα. Ίσως κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το τι πρέπει να γίνει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια γεια σας

εμενα το προβλημα μου ειναι οτι ενω ειναι ενεργοποιημενο το wifi λεει οτι δεν ειναι δυνατον να βρεθει δικτυο και επισης και στα δεδομενα ενω ειναι ενεργα δεν μπορει να γινει κινηση

δεδομενων, μου ειπαν στον Γερμανο ισως φταιει η καρτα δικτυου και δεν συμφερει να φτιαχτει αν ειναι κατι τετοιο, και σκεφτομαι να του περασω ρομ παλι μηπως στρωσει αν δεν ειναι χαλασμενη η καρτα δικτυου αλλιως παει για πεταμα. εσεις τι λετε σας εχει τυχει αυτο?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Εγώ ακολούθησα αυτον τον οδηγό ο οποίος βασίζεται στον http://android.doshaska.net/x10miniroot.

 

Συγκεκριμένα γράφουν:

Immediately after the next command, you will need to disable and enable the wi-fi using the power widget on the phone:

 

Μήπως απλά πρέπει να γίνει μια αλλαγή από κλειστό σε ανοιχτό ή ανοιχτό σε κλειστό και αντίστροφα?

φιλαρακι επειδη με τισ οδηγιεσ τοθ φιλου μασ δε βγαζω ακρη και μου χει βγει η παναγια για να κανω root το τηλ.πεσ μου σε παρακαλω απο αυτο το site που μπηκεσ εσυ τι εννοει όταν λεει:Download the Android SDK here

a. Open up the downloaded file and browse inside it to android-sdk-windows\tools\ -- now extract the entire contents of this folder to C:\exploid_x10min;;;;τι ακριβωσ κανεισ αντιγραφη επικολληση και πού????στο μαυρο παραθυρο εντολων μου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb, ενω εχω ακολουθησει πιστα τισ οδηγιεσ.πεσ μου σε παρακαλω!να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια χαρα εχω ενα χ10 ΜΙΝΙ τελικα εχει βγει καποιος καινουργιος τροπος για ροοτ?

 

η αλλιως ποιος ειναι ο πιο σταθερος και σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...