Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω το Astor file manager και τα εχω κανει ολα μεχρι το 2ο βημα......

απο που να ανοιξω το μαυρο παραθυρο δε ξερω..........

Τι συμαινει το βημα 3 δλδ?

Που παταω το run για να ανοιξει το μαυρο παραθυρο???

Η Ασχετος ειμαι η βλακας....και τα 2 παιζουν.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"""""3. Στο PC μας πατάμε Έναρξη (Start)>Εκτέλεση (Run) και στο παράθυρο που πετάγεται πληκτρολογούμε τα τρία γράμματα: cmd"""""

 

Που παταμε αυτο που λετε??????????????

Ανοιγουμε τον φακελο "androidsdk" στο " C:\" (που εμεις βαλαμε) και παταμε το "SDK Manager.exe" ???????

Κι αν ναι οταν το πατω ανοιγει τον μαυρο παραθηρο που λετε αλλα ανοιγει και 2 παραθυρα το "Adroit SDK and Manager" και το "Choose Packages to Install".....

Tι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλέ μου άνθρωπε? :lol: Δες λίγο την παράθεση που σου έκανε ο φίλος παραπάνω...

Αρκεί απλά να κατεβάσεις το αρχείο αυτό στο PC σου πατώντας εκεί που λέει Download , το περνάς στην συσκευή μέσω του καλωδίου USB , το βρίσκεις και το τρέχεις χρησιμοποιώντας τον Astro File Manager , επιλέγεις την επιλογή Root και είσαι έτοιμος!!! Που είναι το δύσκολο?

 

Τα βήματα 1,2,3,4... που πας να ακολουθήσεις παρακάτω είναι ο παλιός τρόπος για rooting ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον παραπάνω! Διάβασε λίγο τι γράφουμε , δε σου χρειάζεται ούτε το androidsdk ούτε τίποτα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

"""""3. Στο PC μας πατάμε Έναρξη (Start)>Εκτέλεση (Run) και στο παράθυρο που πετάγεται πληκτρολογούμε τα τρία γράμματα: cmd"""""

 

Που παταμε αυτο που λετε??????????????

Ανοιγουμε τον φακελο "androidsdk" στο " C:\" (που εμεις βαλαμε) και παταμε το "SDK Manager.exe" ???????

Κι αν ναι οταν το πατω ανοιγει τον μαυρο παραθηρο που λετε αλλα ανοιγει και 2 παραθυρα το "Adroit SDK and Manager" και το "Choose Packages to Install".....

Tι να κανω...

 

 

Ο καινούργιος τρόπος είναι πολύ πιο απλός, οπότε ασχολείσου κατευθείαν με αυτόν - η αν δεν καίγεσαιγια root, κάνε λίγο υπομονή γιατί θεωρητικά μέχρι το τέλος του μήνα θα γίνει αναβάθμιση σε androind 2.1, οπότε δεν θα πάιζει πια η λύση root του 1.6.

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες μου διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες και εξακολουθω να εχω καποιες αποριες...... εχω το experia mini και

1ον εχω κανει rooted το κινητο μου και εξακολουθω να μην μπορω να λαβω κατι με bluetooth αλλα μονο να στελνω με το προγραμμα bluex ( το προγραμμα το ειχα στο κινητο πριν το κανω root δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο) μου εβγαλε μετα το root το εικονιδιο με τα δικαιωματα μπαινω εκει μεσα και βλεπω το bluex και μια πρασινη τελιτσα, πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

2ον μπορειτε να μου πειτε βημα βημα πως δουλευει το titanium backup? το εχω εγκαταστηση με επιτυχια

3ον πως μπορω να κατεβασω προγραμματα με το marketaccess? μπορειτε να μου πειτε βημα βημα πως γινετε? το εχω εγκαταστησει και αυτο

4ον market enabler που μπορω να το βρω και πως γινετε η διαδικασια για να κατεβασουμε προγραμματα? και τι διαφορα εχει με το marketaccess?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες μου διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες και εξακολουθω να εχω καποιες αποριες...... εχω το experia mini και

1ον εχω κανει rooted το κινητο μου και εξακολουθω να μην μπορω να λαβω κατι με bluetooth αλλα μονο να στελνω με το προγραμμα bluex ( το προγραμμα το ειχα στο κινητο πριν το κανω root δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο) μου εβγαλε μετα το root το εικονιδιο με τα δικαιωματα μπαινω εκει μεσα και βλεπω το bluex και μια πρασινη τελιτσα, πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

2ον μπορειτε να μου πειτε βημα βημα πως δουλευει το titanium backup? το εχω εγκαταστηση με επιτυχια

3ον πως μπορω να κατεβασω προγραμματα με το marketaccess? μπορειτε να μου πειτε βημα βημα πως γινετε? το εχω εγκαταστησει και αυτο

4ον market enabler που μπορω να το βρω και πως γινετε η διαδικασια για να κατεβασουμε προγραμματα? και τι διαφορα εχει με το marketaccess?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

1. σίγουρα έχεις επιλέξει μέσα από το μενού του bluex να μπορείς να δέχεσαι αρχεία; σε βρίσκει η άλλη συσκευή; όταν πατάει αποστολή προς τα εσένα, δεν σου βγαίνει ένα notification στην πάνω μπάρα του κινητού των ειδοποιήσεων που σου ζητάει να αποδεχθεις το εισερχόμενο bluetooth αρχειο;

 

2. στο titanium απλά πηγαίνεις στην εφαρμογη που θες και επιλέγοντας την, σου δίνει κάποιες επιλογές. εγώ προσωπικά πριν πατήσω απεγκατασταση μια εφαρμογη συστηματος, το βάζω να την κρατησει backup πρωτα.

 

3 & 4. τα 2 αυτά προγράμματα αν δεν κάνω λάθος, δουλεύουν με παρομοιοτυπο τρόπο. του βάζεις ότι είσαι με διαφορετικό παροχο και ύστερα αυτά στέλνουν "μυνημα" στο market ότι το κινητό σου είναι κάποιο άλλο και έτσι σου εμφανίζονται περισσοτερες εφαρμογες καθώς και οι προς πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

1. σίγουρα έχεις επιλέξει μέσα από το μενού του bluex να μπορείς να δέχεσαι αρχεία; σε βρίσκει η άλλη συσκευή; όταν πατάει αποστολή προς τα εσένα, δεν σου βγαίνει ένα notification στην πάνω μπάρα του κινητού των ειδοποιήσεων που σου ζητάει να αποδεχθεις το εισερχόμενο bluetooth αρχειο;

 

2. στο titanium απλά πηγαίνεις στην εφαρμογη που θες και επιλέγοντας την, σου δίνει κάποιες επιλογές. εγώ προσωπικά πριν πατήσω απεγκατασταση μια εφαρμογη συστηματος, το βάζω να την κρατησει backup πρωτα.

 

3 & 4. τα 2 αυτά προγράμματα αν δεν κάνω λάθος, δουλεύουν με παρομοιοτυπο τρόπο. του βάζεις ότι είσαι με διαφορετικό παροχο και ύστερα αυτά στέλνουν "μυνημα" στο market ότι το κινητό σου είναι κάποιο άλλο και έτσι σου εμφανίζονται περισσοτερες εφαρμογες καθώς και οι προς πληρωμη.

 

κοιτα φιλε μου συγκεκριμενα χτες ενα κινητο lg μου εβρισκε σαν συσκευη οταν πηγαινε να μου στειλει ενα αρχειο με bluetooth αλλα οταν πατουσε αποστολη του εβγαζε οτι ειναι αδυνατη, σημερα με ενα sumsung ουτε καν με βλεπει σαν συσκευη, τι ακριβως και ποιες ρυθμισεις πρεπει να πατησω μεσα στο προγραμμα bluex? σ ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την διαδικασία α root για το X10 mini pro, αλλά επέστρεψα πάλι στις εργοστασιακές ρυθμίσεις . Ακλούθησα την εύκολη διαδικασία. Παρατήρησα όμως κάποιες δυσλειτουργίες που δεν τις είχα πριν . Π.χ. το wifi ενώ το είχα ενεργοποιημένο (στο σπίτι μου) δεν μπορούσα να συνδεθώ και ήμουν αναγκασμένος να το κλείσω και να το ανοίξω . Δεχόμουν μια κλήση …τελείωνα … άφηνα το τηλέφωνο και αντί να σβήσει η οθόνη , παρέμενε ενεργή. Επίσης … στην οθόνη άλλα πατούσα και άλλα έκανε …

Πριν φτάσω να γράψω, να σας πω ότι έχω διαβάσει πάρα πολύ τα σχόλια των παιδιών εδώ στο Forum και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ , δεν ξέρω τελικά μήπως η δεύτερη διαδικασία ή με flashαρισμα είναι πιο σταθερή.

ΥΓ. Όταν κατεβάζεις από το μάρκετ… πως μπορείς να αποφύγεις τις ενοχλητικές διαφημίσεις …

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το βάλεις σε εργοστασιακες ρυθμίσεις μπας και στρώσει. όσο για τις διαφημίσεις, όσο κατεβάζεις free εφαρμογες, δεν μπορείς να μην έχεις διαφημιστικά.
Link to comment
Share on other sites

UPDATE

 

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

 

Download

 

http://a.imageshack.us/img197/6076/snap20100807165215.th.png

 

Πηγή: http://blog.23corner.com/

.

 

Παιδια που το παιρναω αυτο και πως...δοκημασα να το βαλω μεσα στην καρτα μνημης αλλα δεν το αναγνωριζει και δεν μπορω να το δω..Βοηθηστε με λιγο..!!

Εχω το xperia x10i

 

 

Τελικα τα καταφερα το κατεβασα απο το κινητο..;)!

Edited by DarkNight04
Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια που το παιρναω αυτο και πως...δοκημασα να το βαλω μεσα στην καρτα μνημης αλλα δεν το αναγνωριζει και δεν μπορω να το δω..Βοηθηστε με λιγο..!!

Εχω το xperia x10i

 

 

Τελικα τα καταφερα το κατεβασα απο το κινητο..;)!

 

Just in case ριξε μια ματια κι εδω.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη βλεπω οτι πολλοι ανατρεχουν στη λυση ενος Task killer για να απελευθερωνουν μνημη RAM, να σας παραθεσω μια πιο politically correct λυση που εντοπισα στο thread του Galaxy S.

 

H εφαρμογη λεγεται AutoKiller memory optimizer η οποια αντι να σκοτωνει ακατασχετα οτι κινειται (με τις γνωστες συνεπειες) ανεβαζει τα κατωτατα ορια ελευθερης μνημης RAM που πρεπει να εχει το συστημα ανα πασα στιγμη για τη σωστη λειτουργια του. Ετσι οταν παει να "μπουκωσει" αρχιζει να τερματιζει το ιδιο το λειτουργικο τις εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουνται (οπως συμβαινει και κανονικα αλλωστε) μονο που τωρα θα τερματισει τις παραπανισιες εφαρμογες πολυ πιο πριν - αναλογα με την επιλογη που εχει δηλωθει στο προγραμμα φυσικα.

 

Αν για παραδειγμα πριν κρατουσε 10 εφαρμογες ανοιχτες και η ελευθερη μνημη ηταν γυρω στα 26mb με την νεα ρυθμιση θα κραταει 4-5 αφηνωντας 50-60mb ελευθερα.

 

Η εφαρμογη φυσικα απαιτει rooted συσκευη και μπορειτε να τη βρειτε στο market.

 

Οfftopic: Αληθεια, που εχει χαθει η δημιουργος του thread???

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Οfftopic: Αληθεια, που εχει χαθει η δημιουργος του thread???

 

Το ίδιο αναρωτιέμαι και γώ :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

@renesis_87:

Το AutoKiller σε συνδιασμό με το SetCPU μπορούν να κάνουν παπάδες όσον αφορά στην αυτονομία του κινητού.

Σχετικά με το πρώτο , τι ρυθμίσεις έβαλες??

Παρατήρησα ότι η default επιλογή για τον αριθμό τον εφαρμογών που μπορούν να είναι ενεργές είναι 6!!! Ακριβώς δηλαδή όσες είναι αυτές που βγάζει το κινητό αν πατήσουμε παρατεταμένα το κεντρικό hardbutton "Home"!!! Τυχαίο...? Δε νομίζω! :lol:

 

:offtopic: Edit: Επειδή τώρα παρατήρησα σε ποιο thread είμαστε και είναι λίγο off-topic , ξαναποστάρω στο original του x10i και απάντησε μου εκεί για να μην το γεμίζουμε άσκοπα αυτό!

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μου πει καποιος τις δυνατοτητες του rootarismenou κινητου..

Να το κανω root ή οχι? Θελω να μαθω τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτήματα του... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μου πει καποιος τις δυνατοτητες του rootarismenou κινητου..

Να το κανω root ή οχι? Θελω να μαθω τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτήματα του... :worry:

 

Ριξε μια ματια στο faq που εχω στην υπογραφη μου κι αν δεν καταλαβεις κατι εδω ειμαστε.

 

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ renesis_87..

Κ κατι αλλο τωρα..:O

Μετα το rooting μπαίνω στην εφαρμογη Δικαιώματα Superuser και πραγματοποιω αλλαγες;;

Επίσεις πώς καταλαβαίνω οτι εγινε το root;

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια μολις παω να ανοιξω τα δικαιωματα απλα μου βγαινει μια μπλε οθονη και τιποτα αλλο.

τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ετσι γινεται..

ανοιγει μια μπλε οθονη κ δεν εχει τιποτα να επιλεξω.. :(

 

και τωρα ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως έχεται κανει Root τις συσκευές σας:lol:

 

Κατεβάστε το titanium backup για να διαγράψετε αρχεία η εφαρμογές

Κατεβάστε το Marketaccess για να μπορείτε να αγοράζεται εφαρμογές απο το market

Κατεβάστε to Root explorer για να "σκαλίζεται" γενικά το Χ10 σας

 

Αυτα για αρχή και προσοχή τι διαγράφεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως έχεται κανει Root τις συσκευές σας:lol:

 

Κατεβάστε το titanium backup για να διαγράψετε αρχεία η εφαρμογές

Κατεβάστε το Marketaccess για να μπορείτε να αγοράζεται εφαρμογές απο το market

Κατεβάστε to Root explorer για να "σκαλίζεται" γενικά το Χ10 σας

 

Αυτα για αρχή και προσοχή τι διαγράφεται ;)

 

με το root explorer τι ακριβως μπορουμε να κανουμε φιλε στο μινι?

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως έχεται κανει Root τις συσκευές σας:lol:

 

Κατεβάστε το titanium backup για να διαγράψετε αρχεία η εφαρμογές

Κατεβάστε το Marketaccess για να μπορείτε να αγοράζεται εφαρμογές απο το market

Κατεβάστε to Root explorer για να "σκαλίζεται" γενικά το Χ10 σας

 

Αυτα για αρχή και προσοχή τι διαγράφεται ;)

 

σιτε απο το οποιο μπορουμε να κατεβασουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτε στο google , εγω τα αγόρασα κανονικά απο το site των developers .

 

Tο root explorer κάνει οτι και η εξερεύνηση στα windows περίπου δηλαδή file manager είναι, διαγράφει,αντιγράφει, μετακινεί και δε μιλάω για την SD αλλα για αρχεία του συστήματος , γι αυτό προσοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...