Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τωρα απο κει και περα μπορεις να κρατησεις ενα αντιγραφο ολων των after sale εφαρμoγων που εχεις περασει (χωρις τα αποθηκευμενα data ομως) μεσω του Astro File Manager .....

 

Υπόψιν ότι το astro δεν κρατάει το market history, κρατάει μόνο τα αποθηκευμένα apk όπως λέει και ο renesis_87, που σημάινει οτι στην ουσία πρέπει να ξαναγίνουν install από την αρχή και δεν θα ενημερώνεστε για τυχόν updates... εγώ πάντως που μπήκα στη διαδικασία να ξαναεγκαταστήσω τα πάντα από την αρχή μετά το root, προτίμησα να τα ξανακατεβάσω από το market (εκτός από 2-3 non-free που έτσι και αλλιώς είχα backup στο pc μου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα οκ! Routαρα πανεύκολα και αφαίρεσα wisepilot , roadsync , edge κλπ.. Τα υποστ.Χρήστη , Οδηγό Χρήστη και Συγχρονισμός μπορώ να τα αφαιρέσω κι αυτά ή ειναι απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του τηλεφώνου;

 

Ααα εχω και ενα ακόμα το sim Toolkit αυτο βγαίνει ή δεν το πειράζουμε;

Edited by spyros_mordillo
πρόσθεσα το τελευταίο
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ! Routαρα πανεύκολα και αφαίρεσα wisepilot , roadsync , edge κλπ.. Τα υποστ.Χρήστη , Οδηγό Χρήστη και Συγχρονισμός μπορώ να τα αφαιρέσω κι αυτά ή ειναι απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του τηλεφώνου;

 

Ααα εχω και ενα ακόμα το sim Toolkit αυτο βγαίνει ή δεν το πειράζουμε;

 

Υποστήριξη Χρήστη και Οδηγός Χρήστη νομίζω είναι OK να τα βγάλεις.

Αλλά Συγχρονισμό και Sim Toolkit εγώ προσωπικά δεν πείραξα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξη Χρήστη και Οδηγός Χρήστη νομίζω είναι OK να τα βγάλεις.

Αλλά Συγχρονισμό και Sim Toolkit εγώ προσωπικά δεν πείραξα... ;)

 

Σε ευχαριστώ SniFiSniF! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ααα εχω και ενα ακόμα το sim Toolkit αυτο βγαίνει ή δεν το πειράζουμε;

 

 

Εχω vodafone και καθε φορά που που έκανε επανεκκίνηση μου έβγαζε ενα σπαστικό μήνυμα οποτε ξήλωσα το Sim Toolkit και δε το ξαναέβγαλε , όλα λειτουργούν μια χαρα δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία , η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω vodafone και καθε φορά που που έκανε επανεκκίνηση μου έβγαζε ενα σπαστικό μήνυμα οποτε ξήλωσα το Sim Toolkit και δε το ξαναέβγαλε , όλα λειτουργούν μια χαρα δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία , η απόφαση δική σου.

 

Σε ευχαριστώ Sotarts, δεν θα το πειράξω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω vodafone και καθε φορά που που έκανε επανεκκίνηση μου έβγαζε ενα σπαστικό μήνυμα οποτε ξήλωσα το Sim Toolkit και δε το ξαναέβγαλε , όλα λειτουργούν μια χαρα δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία , η απόφαση δική σου.

 

Αλήθεια???? :blink: :blink:

Χμμ , ενδιαφέρον ... Κι εμένα μου την σπάει αυτό το πινακάκι που πετάγεται κάθε φορά που ξεκινάω τη συσκευή ... μου φαίνεται ήρθε ώρα να πάρει δρόμο!!! :rolleyes: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια???? :blink: :blink:

Χμμ , ενδιαφέρον ... Κι εμένα μου την σπάει αυτό το πινακάκι που πετάγεται κάθε φορά που ξεκινάω τη συσκευή ... μου φαίνεται ήρθε ώρα να πάρει δρόμο!!! :rolleyes: :lol:

 

 

Ε ναι ώρα του είναι και άργησε νομίζω :lol::lol:

 

Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα μολις έγινε ροοτ η συσκευή και μπορω να πω οτι το απόλαυσα :lol: :lol:

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάνει root την συσκευή μου και αναρωτιόμουν για τα Roadsync προγράμματα που έχει η συσκευή, σε τι ακριβώς χρησιμεύουν και αν είναι πλήρεις εκδόσεις με την έννοια ότι αν και μάλλον δεν μου χρησιμεύουν καθόλου θα ήθελα να τις αφαιρέσω αλλά από την άλλη αν οι εφαρμογές αυτές είναι πλήρεις και κανονικά επί πληρωμή και εμάς μας τις προσφέρει η SE δωρεάν να της κρατήσω μήπως χρησιμέψουν κάποτε...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάνει root την συσκευή μου και αναρωτιόμουν για τα Roadsync προγράμματα που έχει η συσκευή, σε τι ακριβώς χρησιμεύουν και αν είναι πλήρεις εκδόσεις με την έννοια ότι αν και μάλλον δεν μου χρησιμεύουν καθόλου θα ήθελα να τις αφαιρέσω αλλά από την άλλη αν οι εφαρμογές αυτές είναι πλήρεις και κανονικά επί πληρωμή και εμάς μας τις προσφέρει η SE δωρεάν να της κρατήσω μήπως χρησιμέψουν κάποτε...

 

Κοίταξε, να σου πω την αλήθεια δεν εχω ιδέα τι κάνουν αυτα τα προγράμματα αλλα αφου τωρα δεν σου χρειάζονται και εφόσων σκοπεύεις στο μέλλον να εγκαταστήσεις τα οποια updates βγουν απο τη Sony, μπορείς να τα σβήσεις προς το παρόν. Οταν περάσεις το update, το τηλέφωνο θα γυρίσει στην εργοστασιακή του μορφή αρα θα επιστρέψουν και τα προγράμματα.

 

Τουλάχιστον ετσι το εχω καταλάβει εγω...τώρα εαν κάνω λάθος ας μας διορθώσει κάποιος πιο σχετικός και εσυ τη γλύτωσες κι εγω την έκατσα! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα το προγραμματάκι για το κινητό...Πώς θα καταλάβω ότι η συσκευή μου είναι rooted και πού χρησιμεύει να είναι rooted η συσκευή???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα το προγραμματάκι για το κινητό...Πώς θα καταλάβω ότι η συσκευή μου είναι rooted και πού χρησιμεύει να είναι rooted η συσκευή???

 

 

Οταν ειναι root η συσκευή μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αρχεία του συστήματος , να διαγράψεις εφαρμογές που πριν δεν ειχες δικαίωμα (προσοχή εδω θα πρεπει να ξερεις τι σβήνεις ) να κανεις backup σε ΟΛΟ το τηλέφωνο και να ενεργοποιήσεις το market ,αν παρατήρησες όλα ειναι δωρεάν υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές που δε βλέπεις οι οποίες ειναι επι πληρωμή διπλα σε καθε μια γραφει και το ποσό αγοράς .

 

Για τα παραπάνω θα χρειαστείς :

 

1. Titanium Backup

2. MarketAccess

 

Αυτα για αρχή ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το βρήκα?Το δεύτερο???Και μετά τι πρέπει να κάνω? Edited by amoramor
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπράβο και από μένα για το συγκεκριμένο οδηγό. Εννοείται ότι δουλεψε το συγκεκριμένο guide, έχω πλέον ένα rooted X10i και έχω βάλει και το titanium backup και κάνω backup το κινητο. :)
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι χρησιμοποιήσαμε το app αλλά δεν επιτεύχθει το root γιατί βγάζει fail το Titaniun BackUp...Για τσεκάρετέ το...
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, να σημειώσω ότι το Titanium Backup, αφότου το εγκαταστήσετε, την πρώτη φορά που θα το ανοίξετε υπάρχει περίπτωση να σας πει ότι δεν ανιχνεύει root access.

Δε μασάμε όμως! :lol: Πατήστε το κουμπί Problems? και μετά Yes, do it

και θα κατεβάσει τη version του busybox που χρειάζεται η εφαρμογή για να λειτουργήσει. Αυτό δε θα τροποποιήσει κατά κανένα τρόπο το σύστημα σας και έπειτα το Titanium θα λειτουργεί κανονικά. ;)

 

@amoramor:

8ο post στην 1η σελίδα του thread ... :this:

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Ευκολο φενεται ακομα και για μενα τον ασχετο...

Μια ερωτηση...

Δεν εχω ασυρματο μοντεμ....ειναι ενσυρμαστο θα μπορω να κανω root την συσκευη μου?

Το λεω γτ καπου βλεπω πως ανοιγωκλεινεις το wifi οποτε υπεθεσα οτι πρεπει να το βλεπει ο υπολογιστη σου το τηλ λογικα γι αυτο ρωταω....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο φενεται ακομα και για μενα τον ασχετο...

Μια ερωτηση...

Δεν εχω ασυρματο μοντεμ....ειναι ενσυρμαστο θα μπορω να κανω root την συσκευη μου?

Το λεω γτ καπου βλεπω πως ανοιγωκλεινεις το wifi οποτε υπεθεσα οτι πρεπει να το βλεπει ο υπολογιστη σου το τηλ λογικα γι αυτο ρωταω....:worry:

 

Δεν παιζει ρολο. Δεν χρειαζεται να συνδεθεις σε καποιο δικτυο, απλα να το ανοιξεις και να το σβησεις σε συντομο χρονικο διαστημα μεσω καποιου widget κατα προτιμηση.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

3. Στο PC μας πατάμε Έναρξη (Start)>Εκτέλεση (Run) και στο παράθυρο που πετάγεται πληκτρολογούμε τα τρία γράμματα: cmd

 

4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο!

 

 

Που παταμε αυτο που λετε??????????????

Ανοιγουμε τον φακελο "androidsdk" στο " C:\" και παταμε το "SDK Manager.exe" ???????

Κι αν ναι οταν το πατω ανοιγει τον μαυρο παραθηρο που λετε αλλα ανοιγει και 2 παραθυρα το "Adroit SDK and Manager" και το "Choose Packages to Install".....

Tι να κανω...

Εχουμε κανα νεο γι αυτο μηπως γινουμε κι εμεισ root????????

Link to comment
Share on other sites

Που παταμε αυτο που λετε??????????????

Ανοιγουμε τον φακελο "androidsdk" στο " C:\" και παταμε το "SDK Manager.exe" ???????

Κι αν ναι οταν το πατω ανοιγει τον μαυρο παραθηρο που λετε αλλα ανοιγει και 2 παραθυρα το "Adroit SDK and Manager" και το "Choose Packages to Install".....

Tι να κανω...

Εχουμε κανα νεο γι αυτο μηπως γινουμε κι εμεισ root????????

 

Η εφαρμογή που κανει την συσκευή root "X10Root.apk" που βρίσκετε στην πρωτη σελίδα δε δουλεύει σε εσας ???

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

Δεν μπορω να κανω το Νο3......

Δεν ξερω που να πατησω για να ανοιξει το μαυρο παραθυρο......

Δεν ξερω πιο ειναι και που ειναι αυτο που λες φιλε μου....:worry:

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

Δεν μπορω να κανω το Νο3......

Δεν ξερω που να πατησω για να ανοιξει το μαυρο παραθυρο......

Δεν ξερω πιο ειναι και που ειναι αυτο που λες φιλε μου....:worry:

 

Δες λίγο τον εξαιρετικά εύκολο τρόπο για root:

 

UPDATE

 

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

 

Download

 

http://a.imageshack.us/img197/6076/snap20100807165215.th.png

 

Πηγή: http://blog.23corner.com/

 

Καλό είναι να διαβάσεις βέβαια το αρχικό post.

 

Επίσης καλό θα είναι να κατεβάσεις από Android Market το astro file manager. Αυτή η εφαρμογή θα σου δώσει την δυνατότητα browsing στα αρχεία της συσκευής.

 

Το καλύτερο με αυτήν την εφαρμογή είναι πως θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση εφαρμογών μέσα από την συσκευή (εννοώ χωρίς το Android Market, αλλά αυτές που έχεις κατεβάσει στο pc και τις πέρασες μέσω usb στην κάρτα).

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...