Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν γίνεται και πώς να μεταφέρω ή και να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd card,

 

Σχετικα με το app2sd βρηκα ΑΥΤΟ αλλα δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα σήμερα root σήμερα το mini pro μου, όλα καλά.

Διάβαζα τα πλεονεκτήματα του rooting από ένα link που δόθηκε πιο πίσω και έχω κάποιες απορίες. -> http://android-dls.com/wiki/index.php?title=Why_Root

Καταρχήν γίνεται και πώς να μεταφέρω ή και να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd card, όπως και μεταφορά της cache?

Παρατηρώ στο titanium backup και λέει ότι "maximum backup history is 1" σημαίνει δηλαδή ότι σε περίπτωση κάποιου firmware update μπορώ να κρατήσω backup μίας μόλις εφαρμογής? Αν ναι, υπάρχει τρόπος να κρατήσω περισσότερες?

 

Ευχαριστώ

Κανείς άλλος? Βασικά σχετικά με το titanium που με ενδιαφέρει περισσότερο...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο εμενα εκανα το download για root ερωτηση ξερω μπορει να εχει ξαναγραφτει πως ξερω οτι ειμαι rooted? επεισεις μου λεει να κανω reboot τι ειναι και πως γινετε;

 

send from my mini pro!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος? Βασικά σχετικά με το titanium που με ενδιαφέρει περισσότερο...

Το "maximum backup history is 1" αναφέρεται σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά, δηλαδή πόσα διαφορετικά backups θέλεις εσύ να κρατάς για την ίδια εφαρμογή (διαφορετικές εκδόσεις) είναι προρυθμισμένο στο “1” αλλά μπορείς να το αλλάξεις αν πάς >preferences >Max bacup history

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο εμενα εκανα το download για root ερωτηση ξερω μπορει να εχει ξαναγραφτει πως ξερω οτι ειμαι rooted? επεισεις μου λεει να κανω reboot τι ειναι και πως γινετε;

 

send from my mini pro!

 

Βρες καποια εφαρμογη που απαιτει rooted συσκευη απο το market και δοκιμασε το.

 

Reboot σημαινει να απενεργοποιησεις και να ξαναενεργοποιησεις την συσκευη σου και γινεται...με τον κλασικο τροπο...:p

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

λεει να κανω reboot τι ειναι και πως γινετε;

 

root δε νομιζω οτι εχω γινει μου λεει να κανω το παραπανω επισεις το εικονιδιο superuser δεν εχει τιποτα μεσα οταν το ανοιγω.

ακολουθησα τη διαδικασια μπαινοντας εδω με το κινητο μου και κανοντας download το αντιστοιχο λινκ της αρχικης σελιδας.

Link to comment
Share on other sites

root δε νομιζω οτι εχω γινει μου λεει να κανω το παραπανω επισεις το εικονιδιο superuser δεν εχει τιποτα μεσα οταν το ανοιγω.

ακολουθησα τη διαδικασια μπαινοντας εδω με το κινητο μου και κανοντας download το αντιστοιχο λινκ της αρχικης σελιδας.

 

Μεσα στην εφαρμογη superuser θα σου εμφανισει μια λιστα με τις εφαρμογες που θα τους δωσεις εσυ δικαιωματα superuser. Οσο δεν τρεχεις καποια εφαρμογη για root συσκευες ειναι λογικο να μη σου εμφανιζει τιποτα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα εγινα rooted κατεβασα το titanium backup ακομα βεβαια δε ξερω πως δουλευει στη αφαιρεση!

μερικα ερωτηματα:

1) πως αποθηκευω τα προγραμματα στη καρτα μνημης?

2) πως αφαιρω προγραμματα με το titanium?

3) market enabler ή market access?

 

να σημειωσω οτι η διαδικασια ηταν πολυ απλη απλα εγω ειμαι λιγο ασχετος αυτο που εκανα για να ολοκληρωθει ηταν να παω ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη- και να τικαρω των εντοπισμω σφαλματων οταν το usb ειναι συνδεδεμενο (μου το ζηταγε αναδοιωμενο παραθυρο)

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα εγινα rooted κατεβασα το titanium backup ακομα βεβαια δε ξερω πως δουλευει στη αφαιρεση!

μερικα ερωτηματα:

1) πως αποθηκευω τα προγραμματα στη καρτα μνημης?

2) πως αφαιρω προγραμματα με το titanium?

3) market enabler ή market access?

 

να σημειωσω οτι η διαδικασια ηταν πολυ απλη απλα εγω ειμαι λιγο ασχετος αυτο που εκανα για να ολοκληρωθει ηταν να παω ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη- και να τικαρω των εντοπισμω σφαλματων οταν το usb ειναι συνδεδεμενο (μου το ζηταγε αναδοιωμενο παραθυρο)

 

1) Δεν είναι εφικτή αυτή τη λειτουργία στο Android 1.6 εκτός αν μπεις σε μια ειδική διαδικασία να δεσμεύσεις ένα κομμάτι της κάρτας SD σου το οποίο θα είναι ξεχωριστό partition με διαφορετικό format method και μετά να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή apps2sd.

 

2) Μόλις ανοίξεις το Titanium πάνε από τις 3 καρτέλες στην μεσαία , θα σου βγάλει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές. Με μονό "ταπ" στην κάθε εφαρμογή θα σου βγάλει ένα μενού με επιλογές (Freeze , UnFreeze , Restore , Backup , Uninstall) πατάς το "Uninstall" και είσαι OK! Μέγιστη προσοχή στο τι θα αφαιρέσεις! :!:

 

3) Αν και χρησιμοποιώ market enabler , θα προτείνω market access. To enabler έχει "θεματάκια". :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αφου το βρω (νομιζω το βρηκα μεσο της αναζητησης) πια χωρα πρεπει να επιλεξω?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αφου το βρω (νομιζω το βρηκα μεσο της αναζητησης) πια χωρα πρεπει να επιλεξω?

ευχαριστω!

Στο δευτερο ποστ ειναι ο τροπος που θα αγορασεις: :) http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=6&ved=0CCwQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.navimania.gr%2Fshowthread.php%3Ft%3D22578&ei=qSRuTJnhLJSSjAe5kJX7CA&usg=AFQjCNGlBAfFHgyWUbsmdwC8loSHkcBgmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να προσθέσω και εγώ οτι έκανα root πανέυκολα με τον νέο τρόπο και το apk

έβγαλα όλα τα κοκκινα εικονίδια (360, web, shop, music shop κτλ) και όλα τα trial παιχνίδια χωρίς πρόβλημα. Βέβαια τα έχω κάνει όλα backup με το Titanium μήπως και χρειαστεί, αν έχετε χώρο στην sd καντε το και εσείς πριν τα ξηλώσετε...better safe than sorry!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω κι εγω μια ερώτηση ρε παιδιά.. Ok για το πως κάνουμε root τα διάβασα ολα αναλυτικά ειναι ξεκάθαρο (ειδικα με το .apk ειναι αστείο) και ok κάνουμε backup και uninstall με το Titanium Backup. Αμα θέλουμε να κάνουμε unroot, πρέπει να κάνουμε restore τα uninstalled προγράμματα και μετά unroot; ή υπάρχει διαφορετική διαδικασία; Edited by spyros_mordillo
διόρθωσα μια λέξη.
Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω κι εγω μια ερώτηση ρε παιδιά.. Ok για το πως κάνουμε root τα διάβασα ολα αναλυτικά ειναι ξεκάθαρο (ειδικα με το .apk ειναι αστείο) και ok κάνουμε backup και uninstall με το Titanium Backup. Αμα θέλουμε να κάνουμε unroot, πρέπει να κάνουμε restore τα uninstalled προγράμματα και μετά unroot; ή υπάρχει διαφορετική διαδικασία;

 

Αν θέλεις να κάνεις unroot απλά συνδέεις το κινητό σου με το SEUS και ξαναπερνάς την τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα χάσεις εφαρμογές , επαφές , sms , ρυθμίσεις κλπ. κλπ. αλλά μπορείς να τα επαναφέρεις με το Titanium Backup το οποίο όμως απαιτεί root!!! :lol:

 

Οπότε ή ξαναπερνάς το original λογισμικό με το SEUS και μετά κάνεις εγκατάσταση και ρύθμιση όλων των εφαρμογών που θυμάσαι ότι είχες από την αρχή ή αναγκαστικά ξανακάνεις root για να τις επαναφέρεις με το Titanium!

 

Βέβαια υπάρχει και το MyBackup Pro το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το Titanium και δεν απαιτεί root απ' όσο θυμάμαι , οπότε αυτό ίσως συνδιάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου... Δηλαδή μη-rooted συσκευή και επαναφορά του backup των εφαρμογών , επαφών και μηνυμάτων σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις unroot απλά συνδέεις το κινητό σου με το SEUS και ξαναπερνάς την τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα χάσεις εφαρμογές , επαφές , sms , ρυθμίσεις κλπ. κλπ. αλλά μπορείς να τα επαναφέρεις με το Titanium Backup το οποίο όμως απαιτεί root!!! :lol:

 

Οπότε ή ξαναπερνάς το original λογισμικό με το SEUS και μετά κάνεις εγκατάσταση και ρύθμιση όλων των εφαρμογών που θυμάσαι ότι είχες από την αρχή ή αναγκαστικά ξανακάνεις root για να τις επαναφέρεις με το Titanium!

 

Βέβαια υπάρχει και το MyBackup Pro το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το Titanium και δεν απαιτεί root απ' όσο θυμάμαι , οπότε αυτό ίσως συνδιάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου... Δηλαδή μη-rooted συσκευή και επαναφορά του backup των εφαρμογών , επαφών και μηνυμάτων σου. :)

 

Ευχαριστώ παρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω κι εγω μια ερώτηση ρε παιδιά.. Ok για το πως κάνουμε root τα διάβασα ολα αναλυτικά ειναι ξεκάθαρο (ειδικα με το .apk ειναι αστείο) και ok κάνουμε backup και uninstall με το Titanium Backup. Αμα θέλουμε να κάνουμε unroot, πρέπει να κάνουμε restore τα uninstalled προγράμματα και μετά unroot; ή υπάρχει διαφορετική διαδικασία;

 

Unroot θες να το κανεις για να το στειλεις για service η απλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μην πειραχτουν τιποτα αρχεια συστηματος;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Unroot θες να το κανεις για να το στειλεις για service η απλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μην πειραχτουν τιποτα αρχεια συστηματος;

 

Δεν εχω κάνει ακόμα root! :O:lol: αλλα ήθελα να ξέρω πως γίνεται το unroot για να ξέρω τι επιλογές θα εχω οταν βγει το νέο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κάνει ακόμα root! :O:lol: αλλα ήθελα να ξέρω πως γίνεται το unroot για να ξέρω τι επιλογές θα εχω οταν βγει το νέο firmware.

 

Σε αυτην την περιπτωση χανεις τα δικαιωματα root ουτως ή αλλως και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι αν δεν επιλεξεις καθαρη επανεγκατασταση αλλα απλως αναβαθμιση δεν χανεις και τα δεδομενα σου.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την περιπτωση χανεις τα δικαιωματα root ουτως ή αλλως και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι αν δεν επιλεξεις καθαρη επανεγκατασταση αλλα απλως αναβαθμιση δεν χανεις και τα δεδομενα σου.

 

Ναι δεν εχω θέμα ουτε για τα δικαιώματα ουτε για τα δεδομένα, απλα φοβόμουνα μην παίξει καμια κόμπλα και δεν μπορώ να κάνω update. :)

 

Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα δεν χρειάζεται καν να κάνω unroot οταν θα ερθει η στιγμή για το update;

Απλα θα το περάσω απο πάνω και ειμαστε ok; (οσων αφορά τα δεδομένα μου δεν με απασχολεί να σβηστούν)

Edited by spyros_mordillo
Πρόσθεσα τη δεύτερη παράγραφο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω θέμα ουτε για τα δικαιώματα ουτε για τα δεδομένα, απλα φοβόμουνα μην παίξει καμια κόμπλα και δεν μπορώ να κάνω update. :)

 

Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα δεν χρειάζεται καν να κάνω unroot οταν θα ερθει η στιγμή για το update;

Απλα θα το περάσω απο πάνω και ειμαστε ok; (οσων αφορά τα δεδομένα μου δεν με απασχολεί να σβηστούν)

 

Ναι και αυτό είναι ακριβώς το θετικό συγκριτικά με την άλλη μέθοδο αναβάθμισης που προϋποθέτει flash-αρισμα ανεπίσημης ROM! Ότι την ανεπίσημη την αναβαθμίζεις μόνο με ανεπίσημη πράγμα χρονοβόρο και απαιτητικό , συν το ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να μην πετύχει απόλυτα και να δεις κανα κίτρινο θαυμαστικό να δεσπόζει στην οθόνη της συσκευής και μετά φτου κι απ' την αρχή!!!

 

Ενώ τώρα έχεις την επίσημη , την οποία την αναβαθμίζεις με την γνωστή , νόμιμη και απολύτως ασφαλή διαδικασία της σύνδεσης της συσκευής σου με το SEUS απλά έχεις και δικαιώματα superuser!!! :)

Και μπορείς με ένα απλό ξαναπέρασμα να βρεθείς εντός εγγύησης πολύ άνετα και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω θέμα ουτε για τα δικαιώματα ουτε για τα δεδομένα, απλα φοβόμουνα μην παίξει καμια κόμπλα και δεν μπορώ να κάνω update. :)

 

Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα δεν χρειάζεται καν να κάνω unroot οταν θα ερθει η στιγμή για το update;

Απλα θα το περάσω απο πάνω και ειμαστε ok; (οσων αφορά τα δεδομένα μου δεν με απασχολεί να σβηστούν)

 

Κοιτα, μηνυματα και επαφες μπορεις να κρατησεις ενα backup just in case στην καρτα μνημης (SD) μεσα απο τις αντιστοιχες μαμησιες εφαρμογες.

 

Τωρα απο κει και περα μπορεις να κρατησεις ενα αντιγραφο ολων των after sale εφαρμoγων που εχεις περασει (χωρις τα αποθηκευμενα data ομως) μεσω του Astro File Manager και να κανεις τους διαφορους πειραματισμους σου rootαρωντας τη συσκευη κι αν δεις οτι το κινητο σου κανει κονξες, το επαναφερεις μεσω SEUS στην αρχικη κατασταση, του πετας και τα backup επανω (η ολη διαδικασια δεν θελει πανω απο μισαωρο) και εισαι κομπλε.

 

Γενικα οσο ειναι Generic η ROM και δεν ειναι καποια πειραγμενη custom, τα updates σου θα γινονται κανονικα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό είναι ακριβώς το θετικό συγκριτικά με την άλλη μέθοδο αναβάθμισης που προϋποθέτει flash-αρισμα ανεπίσημης ROM! Ότι την ανεπίσημη την αναβαθμίζεις μόνο με ανεπίσημη πράγμα χρονοβόρο και απαιτητικό , συν το ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να μην πετύχει απόλυτα και να δεις κανα κίτρινο θαυμαστικό να δεσπόζει στην οθόνη της συσκευής και μετά φτου κι απ' την αρχή!!!

 

Ενώ τώρα έχεις την επίσημη , την οποία την αναβαθμίζεις με την γνωστή , νόμιμη και απολύτως ασφαλή διαδικασία της σύνδεσης της συσκευής σου με το SEUS απλά έχεις και δικαιώματα superuser!!! :)

Και μπορείς με ένα απλό ξαναπέρασμα να βρεθείς εντός εγγύησης πολύ άνετα και γρήγορα!

 

Πάρα πολυ ωραία! σας ευχαριστώ πολύ ολους!

Κάτι τελευταίο αν δεν σας κούρασα.. Αφου λοιπόν κάνουμε root και αφου αφαιρέσουμε τα ενοχλητικά apps οπως wisepilot roadsync κλπ θα μας μείνει το icon του root; Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε uninstall κι αυτο; εχει ως αποτέλεσμα το unroot ή μπορούμε να το στείλουμε κι αυτο άφοβα; σκοπός μου ειναι να αφαιρέσω οτιδήποτε γίνεται εφόσων δεν το χρησιμοποιώ.

 

Κοιτα, μηνυματα και επαφες μπορεις να κρατησεις ενα backup just in case στην καρτα μνημης (SD) μεσα απο τις αντιστοιχες μαμησιες εφαρμογες.

 

Τωρα απο κει και περα μπορεις να κρατησεις ενα αντιγραφο ολων των after sale εφαρμoγων που εχεις περασει (χωρις τα αποθηκευμενα data ομως) μεσω του Astro File Manager και να κανεις τους διαφορους πειραματισμους σου rootαρωντας τη συσκευη κι αν δεις οτι το κινητο σου κανει κονξες, το επαναφερεις μεσω SEUS στην αρχικη κατασταση, του πετας και τα backup επανω (η ολη διαδικασια δεν θελει πανω απο μισαωρο) και εισαι κομπλε.

 

Γενικα οσο ειναι Generic η ROM και δεν ειναι καποια πειραγμενη custom, τα updates σου θα γινονται κανονικα.

 

Αυτο ακριβώς θέλω να κάνω, απλα δεν ήξερα οτι μπορώ να επαναφέρω μεσω SEUS οταν το κινητό ειναι rooted. Ευχαριστώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ ωραία! σας ευχαριστώ πολύ ολους!

Κάτι τελευταίο αν δεν σας κούρασα.. Αφου λοιπόν κάνουμε root και αφου αφαιρέσουμε τα ενοχλητικά apps οπως wisepilot roadsync κλπ θα μας μείνει το icon του root; Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε uninstall κι αυτο; εχει ως αποτέλεσμα το unroot ή μπορούμε να το στείλουμε κι αυτο άφοβα; σκοπός μου ειναι να αφαιρέσω οτιδήποτε γίνεται εφόσων δεν το χρησιμοποιώ.

 

Την εφαρμογη που εκανε το root μπορεις να την στειλεις. Aυτο που δεν πρεπει να διαγραψεις ειναι η εφαρμογη superuser που θα σου δημιουργησει η πρωτη ωστε να εχεις τα δικαιωματα "πειραγματος".

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογη που εκανε το root μπορεις να την στειλεις. Aυτο που δεν πρεπει να διαγραψεις ειναι η εφαρμογη superuser που θα σου δημιουργησει η πρωτη ωστε να εχεις τα δικαιωματα "πειραγματος".

 

οκ! τωρα ειμαι έτοιμος να προχωρήσω κι εγω!!! 1000 ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...