Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...ή το ότι μπορείς να βγάλεις ένα screenshot με ένα κούνημα της συσκευής και όχι πηγαίνοντας μέσω Λαμίας...!!!

 

 

Σωστόοοοοος !!!!

 

 

 

 

 

 

 

Καλά ήταν και μέσω Λαμίας κάναμε και βόλτα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχει καταφερει κανεις να κανει overclocking στο Χ10 γιατι οσο και να προσπαθησα με διαφορα προγραμματα, με περιοριζει στο 1ghz (οχι οτι μου πεφτει λιγο, απλα σε δουλεια να βρισκομαστε... :lol:) εκτος κι αν εκτος απο root απαιτειται και ξεκλειδωτος bootloader.:mad:
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eχει καταφερει κανεις να κανει overclocking στο Χ10 γιατι οσο και να προσπαθησα με διαφορα προγραμματα, με περιοριζει στο 1ghz (οχι οτι μου πεφτει λιγο, απλα σε δουλεια να βρισκομαστε... :lol:) εκτος κι αν εκτος απο root απαιτειται και ξεκλειδωτος bootloader.:mad:

 

 

Θα έλεγα να αφήσεις το overclocking εκτος αν θέλεις να μετατρέψεις το Χ10 σε ψησταριά :lol::lol::lol::lol: έτσι κι αλλιώς έλλειψη σε ιπποδύναμη δεν έχουμε :) άλλα όπως είες και συ σε δουλειά να βρισκόμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θα το κανω, αλλα οτι θα μπορω να το κανω για να μη μας κουνιουνται και οι φιλοι με τα Ν900...:p

 

Παντως περα απο το overclocking το οποιο ειναι και λιγο επιφοβο για επεξεργαστη και καλωδιωσεις λογω υπερθερμανσης, το αντιθετο, το underclocking το βρηκα αρκετα χρησιμο καθως κατεβαζοντας την συχνοτητα επεξεργασιας γλιτωνεις και σε καταναλωση και σε θερμοκρασια. Βεβαια το μενου κολλαει σαν διαολος στο γρηγορο scrolling αλλα... ουδεν καλον, αμιγες κακου... :lol:

 

Επισης ειδα αυτο. Ειναι ανησυχητικο το οτι αρχιζω να ψηνομαι...?:p

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εκανα και εγω root με το αρχειακει απο τη πρωτη σελιδα εδω, κατεβασα το market enabler του δινω superuser δικαιωματα αλλα μετα πως δουλευει για να βλεπω ολες τις εφαρμογες?? το app tou market enabler εχει απλα settings, αμα ανοιξω το κανονικο μαρκετ δεν δειχνει παραπανω εφαρμογες..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εκανα και εγω root με το αρχειακει απο τη πρωτη σελιδα εδω, κατεβασα το market enabler του δινω superuser δικαιωματα αλλα μετα πως δουλευει για να βλεπω ολες τις εφαρμογες?? το app tou market enabler εχει απλα settings, αμα ανοιξω το κανονικο μαρκετ δεν δειχνει παραπανω εφαρμογες..

 

 

Θα πρέπει να κανεις καποια πράματα πριν κανεις όμως οτιδήποτε, κάνε απεγκατάσταση το market enabler ,κανε επανεκκίνηση ,ξανακαντο εγκατάσταση , τρεξτο ,πηγαινε στη setting list επέλεξε [it] TIM (TIM) πατόντας παρατεταμένα , "χτύπα" την επιλογή ,σε καποιο σημειο θα ζητησει δικαιώματα SU ,δωστα θα σου πει οκ και πήγαινε πίσω με το πλήκτρο Back θέλει 2-3 φορές να βγεις εξω απο το πρόγραμμα . Τώρα πρέπει να βλέπεις και τις paid εφαρμογές αλλα μη χαίρεσαι

δε τελειώσαμε ακόμα διάβασε εδώ ,ακολούθησε τα βήματα αυτά:

 

1.Go to /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

2.Copy this vending_preferences.xml to SD card and mount your phone and open from notepad (you can do this within the phone itself)

3.Find {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="false" }

4.Change it to {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="true" }

5.Copy this file back to SD card

6. replace the original vending_preferences.xml with the modified one on /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

 

Τα παραπάνω βήματα θα σε βοηθήσουν να δεις ΟΛΕΣ τις paid αλλα και τις free εφαρμογές .

Τωρα επειδή σε καθε επανεκκίνηση το τηλέφωνό σου θα ξανακάνει edti στο αρχείο που πείραξες καλά θα είναι να το κάνεις "μονο για ανάγνωση" πριν το βάλεις στην καθορισμένη θεση.

 

Y.Γ. Δοκίμασε και το marketaccess θα δουλέψει σίγουρα.

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

δεν το πίστευα!!! έχω vodafone και χρησιμοποιώ την υπηρεσία vodafone together. έχω δηλαδή σε μία sim 2 αριθμούς vodafone. Δυστυχώς η υπηρεσία ,όπως λέει και η ίδια η vodafone ,δεν υποστηρίζεται στο mini... Ας τους πει κάποιος όμως πως μόλις έκανα root η υπηρεσία λειτουργεί κανονικά!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταλαβει εγω ρε παιδες ειναι οτι αφου επεμβαινεις στο λειτουργικο του κινητου ,πως γινετε να μη χανετε η εγκυηση?επειδη εχω ασχημες εμπιριες απο το παλιο μου κινητο το οποιο το πρωτο μηνα πηγε για service θελω να ειμαι σιγουρος πριν ρισκαρω...μπορει καποιος να μου πει αν σιγουρα δε χανετε η εγκυηση και αν απο τη στιγμη που εχω ρουταρει το κινητο μου μετα θα ειναι σιγουρα εφικτη η αναβαθμηση σε νεοτερες εκδοσεις?:worry:
----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

Y.Γ. Δοκίμασε και το marketaccess θα δουλέψει σίγουρα.

 

προσπαθησα να τα κανω ολα αυτα αλλα καπου κανω λαθος :p οπως και να εχει χρησιμοποιησα το marketaccess και δουλευει μια χαρα! σε ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταλαβει εγω ρε παιδες ειναι οτι αφου επεμβαινεις στο λειτουργικο του κινητου ,πως γινετε να μη χανετε η εγκυηση?επειδη εχω ασχημες εμπιριες απο το παλιο μου κινητο το οποιο το πρωτο μηνα πηγε για service θελω να ειμαι σιγουρος πριν ρισκαρω...μπορει καποιος να μου πει αν σιγουρα δε χανετε η εγκυηση και αν απο τη στιγμη που εχω ρουταρει το κινητο μου μετα θα ειναι σιγουρα εφικτη η αναβαθμηση σε νεοτερες εκδοσεις?:worry:

 

Ποιος σου ειπε οτι δεν χανεται? Κανονικα χανεται απλα αν δεν παθει τρελη κακαρατζα ωστε να μην ανοιγει του περνας απο πανω το μαμα firmware κι εισαι κομπλε και κανεις δεν παιρνει χαμπαρι. Επισης γινεται hard reset και με καποιο key sequence που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη.

 

Για την ιστορια "νομιμο" (αλλα αμφιβαλλω για το αποδεκτο) το rootαρισμα -οπως και το jailbreaking- ειναι μεχρι στιγμης μονο στις ΗΠΑ.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν επηρεάζεται κι αυτό είναι ένα από τα θετικά της διαδικασίας, σε σχέση με αυτή που γνωρίζαμε ως τώρα, που περιελάμβανε debranding και flashing.

Μπορείς να έχεις την επίσημη ROM, οπότε η εγγύηση σου δεν κινδυνεύει.

Σε κάθε περίπτωση, όσο εύκολα γίνεται, τόσο εύκολα αντιστρέφεται! ;-)

 

 

χμμμμ συμφωνα με αυτο το post η εγκυηση δε χανετε...για αυτο το λογο και ρωτισα...τωρα εγω ποιον να ακουσω?:lol:

----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ συμφωνα με αυτο το post η εγκυηση δε χανετε...για αυτο το λογο και ρωτισα...τωρα εγω ποιον να ακουσω?:lol:

 

Άκου τη φωνή της καρδιάς σου... :-P

Πέρα από την πλάκα, πάνω-κάτω και τα δύο post το ίδιο πράγμα λένε. Η μέθοδος αυτή έχει το 'πλεονέκτημα' ότι δεν εγκαθιστάς λογισμικό που δεν προορίζεται για τη συσκευή σου (από άλλη χώρα), άρα, πρακτικά, με μια πρώτη ματιά, ένας τεχνικός δε μπορεί να αντιληφθεί κάτι "παράδοξο". Κάνεις απλά την εγκατάσταση μιας third party εφαρμογής, όπως οι χιλιάδες που βρίσκονται στο Market, η οποία τροποποιεί μεν κάποια αρχεία συστήματος, είναι αναστρέψιμη δε.

Ωστόσο, αν είναι κάτι που θα σε αγχώσει, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. ;-)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να διωξω το 360 της vodafone εντελως?το εχω αφαιρεσει αλλα εμφανιζεται στην μπαρα πανω οταν ανοιγω το κινητο κ μου χαλαει τη διπλη σιμ.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,απο οτι καταλαβα η εγκυηση χανετε ...κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει το root απο τωρα δεδομενου οτι το συγκεκριμενο κινητο ειναι αρκετα νεο και περιμενουμε αρκετα ισως updates.Απο μερους μου θα περιμενω λιγο καιρο να δω τι θα παιξει με τις επομενες αναβαθμησεις και θα πραξω αναλογα...ευχαριστω για τη βοηθεια...:D
----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

Παρελειψα να αναφερω οτι το φλασαρισμα ειναι αυτο συνηθως που σε πεταει εκτος εγγυησης. Τωρα με το στεγνο rootαρισμα μεσω του .apk δεν αλλαζει ριζικα κατι στον λειτουργικο, απλα σου δινει καποια επιπλεον ελευθερια στην παραμετροποιηση της συσκευης σου σε λογικα επιπεδα (το οverclocking ας πουμε που θα μπορουσε να καταστρεψει επεξεργαστη/καλωδιωσεις εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι εφικτο χωρις φλασαρισμα καποιας custom rom). Τωρα γιατι το θεωρουν αυτο κατακριτεο απο τη στιγμη που ειναι "ανοιχτο" λειτουργικο θα σε γελασω...
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχε κανείς κανένα πρόβλημα με το παχνίδι peggle; ενώ το απεγκατέστησα με το titanium στο μενού υπάρχει ακόμα και παίζει. ξαναμπαίνω στο titanium αλλά δεν το βλέπω ώστε να το κάνω πάλι από την αρχή. ξέρει κανείς τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχε κανείς κανένα πρόβλημα με το παχνίδι peggle; ενώ το απεγκατέστησα με το titanium στο μενού υπάρχει ακόμα και παίζει. ξαναμπαίνω στο titanium αλλά δεν το βλέπω ώστε να το κάνω πάλι από την αρχή. ξέρει κανείς τίποτα;

 

Δηλαδή απο το κανονικό μενού (Ρυθμίσεις / Εφαρμογές / Διαχείριση εφαρμογών )το βλέπεις , υπάρχει ,αν υπάρχει κανε απεγκατάσταση , μια επανεκκίνηση θα βοηθούσε ;)

Link to comment
Share on other sites

"0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\"

 

Αυτό το zip αφορά μονάχα mini. γράφεις ότι η εγκατάσταση αφορά και χ10. τί μπορώ να κάνω γι` αυτό? που μπορώ να βρω το σωστό zip?

 

επίσης τί εννοείς ότι απλά συνδέουμε το κινητό?Απλά το συνδέω και δεν πατάω προσάρτηση??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

"0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\"

 

Αυτό το zip αφορά μονάχα mini. γράφεις ότι η εγκατάσταση αφορά και χ10. τί μπορώ να κάνω γι` αυτό? που μπορώ να βρω το σωστό zip?

 

επίσης τί εννοείς ότι απλά συνδέουμε το κινητό?Απλά το συνδέω και δεν πατάω προσάρτηση??

 

ευχαριστώ

 

Οι ερωτήσεις σου απαντώνται όλες στα βήματα 1 , 2 , 3 , 4.

Link to comment
Share on other sites

"0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\"

 

Αυτό το zip αφορά μονάχα mini. γράφεις ότι η εγκατάσταση αφορά και χ10. τί μπορώ να κάνω γι` αυτό? που μπορώ να βρω το σωστό zip?

 

επίσης τί εννοείς ότι απλά συνδέουμε το κινητό?Απλά το συνδέω και δεν πατάω προσάρτηση??

 

ευχαριστώ

 

Το zip αφορά όλα τα X10, το μεγάλο, το mini, το pro... ;-)

Τα βήματα είναι αρκετά αναλυτικά, απλά διάβασε προσεκτικά και ακολούθησε τα πιστά!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

 

 

0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\.

 

1. Ενεργοποιούμε στο τηλέφωνό μας το USB Debugging (Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη>Εντοπισμός σφαλμάτων). Επίσης, από το ίδιο μενού τικάρουμε το Παραμονή σε κανονική (thanks SnifiSnif :)). Μετά, το συνδέουμε στον υπολογιστή με το καλώδιο USB. Δεν ενεργοποιούμε τον αποθηκευτικό χώρο, δεν το κάνουμε mount δηλαδή, απλά το συνδέουμε.

 

Άκολουθώ τα βηματάκια και παρόλαυτα ζορίζομαι, ίσως να είμαι και` γω αδελφός του mr Bean.

Το mount σημαίνει ότι απλά συνδέω το καλώδιο και δεν πατάω μετά πάνω στην εντολή προσάρτηση?Για κάποιον που δεν ξέρει τί σημαίνει το mount, δεν είναι σαφές.

Εγώ συνέδεσα απλά το κινητό και μετά μπήκα στον μαύρο πίνακα και σε κάθε εντολή που έβαζα μετά την πρώτη μου λέει device not found.

Επίσης επαναλαμβάνω ότι μου φαίνεται παράλογο που το ζιπ αρχείο λέγεται χ10Mini exploid ενώ εγώ θέλω να κάνω root το χ10i.

 

Έυχαριστώ εκ των προτέρων και τονίζω ότι είμαι στα πρώτα μου βήματα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από έμενα μόλις αγόρασα ένα χ10 μίνι μήπως μπορεί να πει κάποιος που θα βρω το Titanium Backup και πως θα το εγκαταστήσω στο τηλέφωνο???

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα και το εγκατεστησα αλλα μπορει να μου πει καποιος πως δουλευει??

 

Πατωντας στο μεσαιο tab σου εμφανιζει ολες τις εφαρμογες που εχεις εγκατεστημενες. Πατωντας το πληκτρο του μενου και batch επιλεγεις ποιες εφαρμογες να κανει backup. Επισης πατωντας πανω σε καθε μια εφαρμογη σου βγαινει η επιλογη να την τρεξεις/απεγκαταστησεις/παγωσεις/κανεις buckup ή να σβησεις τα αποθηκευμενα δεδομενα της.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα σήμερα root σήμερα το mini pro μου, όλα καλά.

Διάβαζα τα πλεονεκτήματα του rooting από ένα link που δόθηκε πιο πίσω και έχω κάποιες απορίες. -> http://android-dls.com/wiki/index.php?title=Why_Root

Καταρχήν γίνεται και πώς να μεταφέρω ή και να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd card, όπως και μεταφορά της cache?

Παρατηρώ στο titanium backup και λέει ότι "maximum backup history is 1" σημαίνει δηλαδή ότι σε περίπτωση κάποιου firmware update μπορώ να κρατήσω backup μίας μόλις εφαρμογής? Αν ναι, υπάρχει τρόπος να κρατήσω περισσότερες?

 

Ευχαριστώ

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...