Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα κι εγώ root αλλά παρατηρώ κάτι:μετά από κάθε κλείσιμο στο άνοιγμα ενεργοποιείται και το wifi για μερικά δευτερόλεπτα και στη συνέχεια σβήνει πάλι μόνο του.Σύμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;Ξέρουμε γιατί;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έκανα κι εγώ root αλλά παρατηρώ κάτι:μετά από κάθε κλείσιμο στο άνοιγμα ενεργοποιείται και το wifi για μερικά δευτερόλεπτα και στη συνέχεια σβήνει πάλι μόνο του.Σύμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό;Ξέρουμε γιατί;

 

Οχι, σε μενα δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το πρώτο post!

Πλέον για να γίνει root χρειάζεται μόνο να εγκαταστήσουμε μια εφαρμογή

στο κινητό μας, να την ανοίξουμε και να πατήσουμε το κουμπάκι Root.

:dance:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα δουμε??? Το επομενο rooting θα γινεται με φωνητικη εντολη...:blink:

 

Thanx for the update Lillifee :)

 

p.s. Το link μας αφησε χρονους...

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα δουμε??? Το επομενο rooting θα γινεται με φωνητικη εντολη...:blink:

 

Thanx for the update Lillifee :)

 

Άνετα αν ήθελε αυτός που έκανε compile το apk θα μπορούσε να ενσωματώσει φωνητική εντολή, το φαντάζεσαι;;; :lol: :lol: :lol:

 

Τα ακόμα πιο καλά νέα είναι ότι φαίνεται να είναι ένα πραγματικά universal εργαλείο rooting. Λειτουργεί διαπιστωμένα στις εξής συσκεύες:

 

Google One Nexus (2.2)

Google G1 (1.6)

HTC Hero (2.1)

HTC Magic (1.5)

Dell Streak (2.1)

Motorola Milestone (2.1)

Motorola XT701

Motorola XT800 (2.1)

Motorola ME511

Sony Ericsson X10 (1.6)

Sony Ericsson X10 Mini Pro (1.6)

Acer Liquid (2.1)

Vibo A688 (1.6)

Lefono Lenovo (1.6)

 

Δηλαδή, ίσως ακόμα και με την 2.1 αναβάθμιση, να μη χρειαστεί να "ανησυχήσουμε" για root access! :dance:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

.......Τα ακόμα πιο καλά νέα είναι ότι φαίνεται να είναι ένα πραγματικά universal εργαλείο rooting. Λειτουργεί διαπιστωμένα στις εξής συσκεύες:

Google One Nexus (2.2)

Google G1 (1.6)

HTC Hero (2.1)

HTC Magic (1.5)

Dell Streak (2.1)

Motorola Milestone (2.1)

Motorola XT701

Motorola XT800 (2.1)

Motorola ME511

Sony Ericsson X10 (1.6)

Sony Ericsson X10 Mini Pro (1.6)

Acer Liquid (2.1)

Vibo A688 (1.6)

Lefono Lenovo (1.6)................

 

Σε ΗΤC Legend παιζει :worry:? Δεν ειδα καμια αναφορα :blink:

Παντως φαινται πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ΗΤC Legend παιζει :worry:? Δεν ειδα καμια αναφορα :blink:

Παντως φαινται πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση ;)

 

Ίσως να μην έχει δοκιμαστεί ακόμα!

Δεν χάνεις να δοκιμάσεις, δε μπορεί να βλάψει τη συσκεύη σου,

το πολύ-πολύ να μην γίνει το root! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έχει δοκιμαστεί ακόμα!

Δεν χάνεις να δοκιμάσεις, δε μπορεί να βλάψει τη συσκεύη σου,

το πολύ-πολύ να μην γίνει το root! ;)

 

Σε HTC Legend το δοκιμασα αλλα αποτι φαινεται τελικα δεν δουλεψε, δηλ δεν εκανε root τη συσκευη. Γιατι μετα εβαλα το Titanium backup, εκανα και τις διορθωτικες ενεργειες για την εγκατασταση του αρχειου που απαιτειται, αλλα τιποτε :( Ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος, μια και το προγραμματακι αυτο δεν πειραζει τιποτε στη συσκευη (αυτο διαπιστωσα εγω τουλαχιστον) :confused:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πετυχε αλλα θελω να επισημανω κατι .. που η εγω δεν το ειδα η δεν εχει αναφερθει. οτι πρεπει απο το φακελο που κατεβασαμε με το android sdk να ανοιξουμε το φακελο και να παμε στην διαδρομη android-sdk-windows\tools\ και να κανουμε copy ολα τα αρχεια του φακελου tools μεσα στο directory του C:\exploid_x10mini που επισης εχουμε κατεβασει. υστερα απο αυτο επαψε να προβληματιζεται για το οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την εντολη adb που ελεγε σε μενα και συνεχισε κανονικα την διαδικασια :):):) (το αναφερω γιατι μπορει να συμβει κ σε καποιον αλλο. η λυση ειναι αυτη σε ενα τετοιο προβλημα);););)
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έχει δοκιμαστεί ακόμα!

 

Δεν χάνεις να δοκιμάσεις, δε μπορεί να βλάψει τη συσκεύη σου,

 

το πολύ-πολύ να μην γίνει το root! ;)

 

 

 

Σε HTC Legend το δοκιμασα αλλα αποτι φαινεται τελικα δεν δουλεψε, δηλ δεν εκανε root τη συσκευη. Γιατι μετα εβαλα το Titanium backup, εκανα και τις διορθωτικες ενεργειες για την εγκατασταση του αρχειου που απαιτειται, αλλα τιποτε :( Ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος, μια και το προγραμματακι αυτο δεν πειραζει τιποτε στη συσκευη (αυτο διαπιστωσα εγω τουλαχιστον) :confused:

το ίδιο μου κάνει και εμένα στο xperia mini . δεν μου δουλευει με τίποτα το titanium backup. υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε ότι συσκευή είναι rooted? το market enabler που το βρίσκουμε?

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

σου εχει πεταξει εικονιδιο στην επιφανεια καταρχην διαχειριστη?? αν οχι τοτε δεν εχει πετυχει. δοκιμασε παλι με τις εντολεσ αλλα καλυτερα κανε τες copy paste κ μην τισ γραφεις μια μια.. εγω ετσι εκανα συν κ το προβληματακι που ειχα κ το ελυσα κ ολα οκ
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μου έχει βγάλει τίποτα τέτοιο. το μόνο καινούριο εικονίδιο είναι το androot το οποίο είναι η εφαρμογή του πρώτου ποστ. τέλος πάντων πολύ καλή για να είναι αληθινή η εφαρμογή. θα δοκιμάσω και με τον άλλον τρόπο. θα ήθελα παντως αν υπάρχει κάνεις που έκανε το ροοτ με το κουμπί να μας πει πως τα κατάφερε.

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μου έχει βγάλει τίποτα τέτοιο. το μόνο καινούριο εικονίδιο είναι το androot το οποίο είναι η εφαρμογή του πρώτου ποστ. τέλος πάντων πολύ καλή για να είναι αληθινή η εφαρμογή. θα δοκιμάσω και με τον άλλον τρόπο. θα ήθελα παντως αν υπάρχει κάνεις που έκανε το ροοτ με το κουμπί να μας πει πως τα κατάφερε.

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

 

 

 

Το androot δε φαίνεται να δουλεύει σε μας αν πας στην αρχη του Link υπάρχει τωρα στη θέση του το X10Root.apk ,κατεβασέτο και εισαι οκ ,το έκανα και δουλεύει τέλεια , ούτε παραγγελια να την ειχα κάνει την εφαρμογή του root και να φανταστήτε πως το έλεγα για πλάκα ,εως που έκανα root το κινητό δε το πίστευα χαααχαχαχαχαχα να σαι καλά νεραϊδα μου που μας σκέπτεσαι :):)

 

Επιτέλους όλα τα ασχετα μενου πηραν δρόμο όπως επισεις το πολλυ ενοχλητικο μύνημα κατα την εναρξη αυτο το χαζο της βοντνφον, το ξεφορτόθηκα.

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καινούριος κάτοχος x10 mini pro.

 

Το αρχειο απο το λινκ στο 1ο ποστ της Lillifee πως το παιρνάμε στο κινητο και που το βάζουμε? Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος φάκελος?

 

Συνδεσα το κινητο μου με usb με το pc και περασα το αρχειο x10root.apk μεσα στον φάκελο application. Αλλα δεν ξερω πως να το βρώ μεσα στο κινητό μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καινούριος κάτοχος x10 mini pro.

 

Το αρχειο απο το λινκ στο 1ο ποστ της Lillifee πως το παιρνάμε στο κινητο και που το βάζουμε? Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος φάκελος?

 

Συνδεσα το κινητο μου με usb με το pc και περασα το αρχειο x10root.apk μεσα στον φάκελο application. Αλλα δεν ξερω πως να το βρώ μεσα στο κινητό μου τώρα.

 

Κατέβασε τον ASTRO File manager απο το market πήγαινε στο φάκελο που το έβαλες (application) και "τρέξτο) αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία 1000 thanks.

 

Το εκανα root.

Τωρα στα menu μου εμφανίζει 2 εικονίδια.

 

Το "x10root" και το

"Δικαιώματα".

 

Αν πατησετε στα "δικαιώματα" πρεπει να σου δείχνει κάτι?

Γιατί εγώ πατησα αλλα δεν δειχνει κάτι , ειναι κενό. (να τονίσω εδώ πως δεν έχω βάλει καρτα sim ακόμα στο κινητο, αν παιζει ρόλο αυτό.)

Link to comment
Share on other sites

Το androot δε φαίνεται να δουλεύει σε μας αν πας στην αρχη του Link υπάρχει τωρα στη θέση του το X10Root.apk ,κατεβασέτο και εισαι οκ ,το έκανα και δουλεύει τέλεια , ούτε παραγγελια να την ειχα κάνει την εφαρμογή του root και να φανταστήτε πως το έλεγα για πλάκα ,εως που έκανα root το κινητό δε το πίστευα χαααχαχαχαχαχα να σαι καλά νεραϊδα μου που μας σκέπτεσαι :):)

 

Επιτέλους όλα τα ασχετα μενου πηραν δρόμο όπως επισεις το πολλυ ενοχλητικο μύνημα κατα την εναρξη αυτο το χαζο της βοντνφον, το ξεφορτόθηκα.

 

φιλε sotarts σε ευχαριστώ,

πραγματι το αρχειο στο παλιο link δεν δουλευε, τωρα όμως με το x10root είναι μία χαρα.

Εγινα και εγω rooted.

 

Ευχαριστώ και πάλι...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία 1000 thanks.

 

Το εκανα root.

Τωρα στα menu μου εμφανίζει 2 εικονίδια.

 

Το "x10root" και το

"Δικαιώματα".

 

Αν πατησετε στα "δικαιώματα" πρεπει να σου δείχνει κάτι?

Γιατί εγώ πατησα αλλα δεν δειχνει κάτι , ειναι κενό. (να τονίσω εδώ πως δεν έχω βάλει καρτα sim ακόμα στο κινητο, αν παιζει ρόλο αυτό.)

 

Eκει θα σου εμφανιζει τις εφαρμογες στις οποιες εχεις δωσει δικαιωματα superuser. Αν με το που το εγκατεστησες, το εβαλες να τρεξει ειναι λογικο να μην σου εμφανιζει τιποτα. Τρεξε ορισμενες εφαρμογες που απαιτουν rooted συσκευη και θα δεις οτι θα αρχιζει να γεμιζει η λιστα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή παρατήρηση...

Το βραδυ θα εχετε νέα ...

κανω την διαδικασία για το root

αφαιρώ τις προεγκατισμενες εφαρμογες με το Titanium Backup

και μετά καπάκι κατευάζω και το market enabler...

 

μακαρι όλα να πάνε καλα...

 

OK ευκολα εγινε root,

ευκολα απεγκατεστισα καποιες εφαρμογες.....

το market enabler που το βρισκοθμε?????

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή παρατήρηση...

Το βραδυ θα εχετε νέα ...

κανω την διαδικασία για το root

αφαιρώ τις προεγκατισμενες εφαρμογες με το Titanium Backup

και μετά

 

OK ευκολα εγινε root,

ευκολα απεγκατεστισα καποιες εφαρμογες.....

το market enabler που το βρισκοθμε?????

google it. δεν θυμάμαι ακριβώς, άμα ψάξεις στο νετ θα το βρεις σίγουρα.

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς μετά απο rooted σε x10, έαν η μπαταρία του αδειάζει σε ρυθμούς σφαίρας?

Επίσης εάν αυτό οφείλεται στο titanium backup που έβαλα μετά απο rooted!!!!

 

Επίσης unrooted, γίνεται σε περίπτωση που θέλουμε να το δοκιμάσουμε ή μόνο με hard reset?

Link to comment
Share on other sites

που μασ χρισημευει το root?

 

Δες εδω http://android-dls.com/wiki/index.php?title=Why_Root.

 

Τα λεει ολα συγκεντρωμενα. Αν εξαιρεσεις τον bootloader που ειναι ακομα κλειδωμενος ολα τα υπολοιπα ισχυουν για τη συσκευη σου.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολλή ωραίο πράμα αυτό το Root βρε παιδιά ,απολαμβάνω την αγορά εφαρμογών αφού τωρα με το market enabler μπορώ να τις βλέπω όλες :happy::happy::happy:
Link to comment
Share on other sites

Πολλή ωραίο πράμα αυτό το Root βρε παιδιά ,απολαμβάνω την αγορά εφαρμογών αφού τωρα με το market enabler μπορώ να τις βλέπω όλες :happy::happy::happy:

 

...ή το ότι μπορείς να βγάλεις ένα screenshot με ένα κούνημα της συσκευής και όχι πηγαίνοντας μέσω Λαμίας...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...