Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UPDATE

 

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

 

Download

 

http://a.imageshack.us/img197/6076/snap20100807165215.th.png

 

Πηγή: http://blog.23corner.com/

 

Η manual μέθοδος εξακολουθεί να είναι η ίδια:

 

Μας δίνει root πρόσβαση στη συσκεύη μας,

είτε αυτή είναι το X10, είτε το mini, είτε το mini pro,

οποιαδήποτε επίσημη αναβάθμιση της Sony Ericsson κι αν έχουμε,

χωρίς να κάνουμε flashing, χωρίς να χάσουμε κανένα από τα αρχεία και δεδομένα μας

και χωρίς να διατρέχουμε τον κίνδυνο να δούμε το μισητό "κίτρινο θαυμαστικό",

αλλά και απολύτως κανέναν άλλο κίνδυνο γενικότερα!

 

http://a.imageshack.us/img225/6347/systemstartupupdateerro.th.png

 

Αυτή την τρομερή ευκολία τη χρωστάμε στον nadlabak από το android.doshaska.net. :happy:

 

Για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία, θα πρέπει να υπάρχει στον υπολογιστή μας το Android SDK (*).

Για να γίνει αυτό, πρέπει να κατεβάσουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\ και τον μετονομάζουμε σε androidsdk.

Και ξεκινάμε!!!

 

0. Κατεβάζουμε αυτό το zip, αφού κατέβει, το ανοίγουμε, παίρνουμε τον φάκελο από μέσα και τον βάζουμε χύμα στον C:\.

 

1. Ενεργοποιούμε στο τηλέφωνό μας το USB Debugging (Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη>Εντοπισμός σφαλμάτων). Επίσης, από το ίδιο μενού τικάρουμε το Παραμονή σε κανονική (thanks SnifiSnif :)). Μετά, το συνδέουμε στον υπολογιστή με το καλώδιο USB. Δεν ενεργοποιούμε τον αποθηκευτικό χώρο, δεν το κάνουμε mount δηλαδή, απλά το συνδέουμε.

 

2. Φροντίζουμε στην αρχική μας οθόνη να υπάρχει κάποιο widget για να μπορούμε με ένα πάτημα να ενεργοποιήσουμε/απενεργοποιήσουμε το WiFi.

(Θα μας χρειαστεί αργότερα)

 

3. Στο PC μας πατάμε Έναρξη (Start)>Εκτέλεση (Run) και στο παράθυρο που πετάγεται πληκτρολογούμε τα τρία γράμματα: cmd

 

4. Ανοίγει ένα ωραιότατο μαύρο παράθυρο! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Εκεί πληκτρολογούμε τις εξής εντολές:

cd c:\exploid_x10mini

πατάμε Enter

adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk

πατάμε Enter

adb push su /sdcard/su

πατάμε Enter

adb push exploid /sqlite_stmt_journals/exploid

πατάμε Enter

adb push busybox /sqlite_stmt_journals/busybox

πατάμε Enter

 

http://a.imageshack.us/img196/5120/95903034.th.png

 

adb shell

πατάμε Enter

cd sqlite_stmt_journals

πατάμε Enter

chmod 755 exploid

πατάμε Enter

chmod 755 busybox

πατάμε Enter

 

*Μετά την επόμενη εντολή, θα ενεργοποιήσουμε και θα απενεργοποιήσουμε αμέσως το WiFi μέσω του widget που αναφέραμε στο 2ο βήμα.

 

./exploid

πατάμε Enter

στο κινητό μας ενεργοποιούμε το WiFi, αμέσως το απενεργοποιούμε και συνεχίζουμε στην επόμενη εντολή

 

rootshell

πατάμε Enter

έπειτα εισάγουμε τον κωδικό

rootnow

 

http://a.imageshack.us/img440/4968/82974952.th.png

 

./busybox cp /sdcard/Superuser.apk /system/app/

πατάμε Enter

./busybox cp /sdcard/su /system/bin/

πατάμε Enter

./busybox cp busybox /system/bin/

πατάμε Enter

chmod 4755 /system/bin/su

πατάμε Enter

rm /system/bin/rootshell

πατάμε Enter

exit

πατάμε Enter

exit

πατάμε Enter

 

Αυτό ήταν!! Το τηλέφωνό μας είναι πλέον rooted! :dance:

 

Για να το επιβεβαιώσουμε κιόλας, κάνουμε τα εξής:

Στο μαύρο παράθυρο πληκτρολογούμε

abd shell

πατάμε Enter

su

πατάμε Enter

 

Στην οθόνη του κινητού μας πρέπει να εμφανιστεί ένα παράθυρο από την εφαρμογή Superuser (Δικαιώματα Διαχειριστή) προτρέποντας να επιτρέψουμε root πρόσβαση. Επιλέγουμε "Επέτρεψε".

 

 

 

(*) Πιθανότατα, μετά από την τοποθέτηση του φακέλου στον C:\ πρέπει να κάνουμε και το εξής:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής μου (My Computer)> Ιδιότητες (Propetries). Επιλέγουμε Για Προχωρημένους (Advanced) και από εκεί το κουμπί Environment Variables (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, πάντως το κουμπί είναι κάτω-κάτω) και στο παράθυρο που μας εμφανίζεται, στο κουτί με τα System Variables, διπλό κλικ στο Path και εκεί, μετά και τον τελευταίο χαρακτήρα βάζουμε ένα ελληνικό ερωτηματικό και γράφουμε C:\androidsdk\tools\

Πουθενά δεν αφήνουμε κενό!!!!

Ευχαριστώ το μέλος kostasmail για το πάρα πολύ χρήσιμο post του με κατατοπιστικότατα screenshots!!!

Αυτό το κάνουμε για να αναγνωρίζει το σύστημά μας την εντολή adb.

Edited by Superuser

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ,

 

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία...:cry:

 

Μία ερώτηση μόνο: Μετά για αφαιρέσω εφαρμογες που δεν θέλω τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ και πάλι...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

*Μετά την επόμενη εντολή, θα ενεργοποιήσουμε και θα απενεργοποιήσουμε αμέσως το WiFi μέσω του widget που αναφέραμε στο 2ο βήμα.

 

./exploid

πατάμε Enter

στο κινητό μας ενεργοποιούμε το WiFi, αμέσως το απενεργοποιούμε και συνεχίζουμε στην επόμενη εντολή

 

 

Δηλαδή απλώς ανοίγουμε το wifi από το widget και το κλείνουμε αμέσως;

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποια σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

1. Ενεργοποιούμε στο τηλέφωνό μας το USB Debugging (Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη>Εντοπισμός σφαλμάτων) και το συνδέουμε στον υπολογιστή με το καλώδιο USB. Δεν ενεργοποιούμε τον αποθηκευτικό χώρο, δεν το κάνουμε mount δηλαδή, απλά το συνδέουμε.

 

Απλώς επιλέξτε "Φόρτιση".

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις και την επιλογή "Παραμονή σε κανονική" ώστε να μην σβήνει η οθόνη πχ μετά από 1 λεπτό.

Ευχαριστώ πολύ,

Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία...:cry:

Μία ερώτηση μόνο: Μετά για αφαιρέσω εφαρμογές που δεν θέλω τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ και πάλι...

Κι εγώ παιδεύτηκα για να βρω πώς γίνεται. Κάνε ότι λέει οτι λινκ. Για μένα δούλεψε.

Ακολούθησε ότι λέει στο link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=740338

εισαι ηδη rooted

για να απεγκαταστησεις εφαρμογες, ειτε ακολουθεις το link που εδωσε ο φιλος πιο πανω, ειτε κατεβαζεις το Titanium Backup και τις βγαζεις απο το προγραμμα μεσα (πιθανον να σου ζητησει το busybox, οποτε πατας "problems" και το κατεβαζει αυτοματα)

καλη επιτυχια

 

Για το WiFi:

Δηλαδή απλώς ανοίγουμε το wifi από το widget και το κλείνουμε αμέσως;

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποια σύνδεση;

Όχι όχι. Δεν είναι ανάγκη να είναι συνδεδεμένο σε κάποιο access point. Απλά να κλείσεις και μετά να ανοίξεις το WiFi. Δουλειά 5"-10".

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απλώς ανοίγουμε το wifi από το widget και το κλείνουμε αμέσως;

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποια σύνδεση;

 

Όχι, απλά το ανοίγουμε και το κλείνουμε ξανά αμέσως.

 

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις και την επιλογή "Παραμονή σε κανονική" ώστε να μην σβήνει η οθόνη πχ μετά από 1 λεπτό.

 

Εγώ που ακολούθησα τη διαδικασία, ολοκληρώθηκε με επιτυχία χωρίς να έχω τσεκάρει αυτή την επιλογή. Αλλά ενδιαφέρον, ίσως στο mini να χρειάζεται. Αν μας το επιβεβαιώσει κάποιος, θα το προσθέσω στον οδηγό. :)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mattimus_prime σε ευχαριστώ...

 

απ' οτι καταλαβαίνω δύο τροποι υπάρχουν προς το παρόν... ή κατεβάζω το Titanium Backup ή ακολουθώ τις οδηγίες του link?

 

Εσύ ποιόν τρόπο ακολούθησες? και γιατί πεδέυτικες?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

mattimus_prime σε ευχαριστώ...

απ' οτι καταλαβαίνω δύο τροποι υπάρχουν προς το παρόν... ή κατεβάζω το Titanium Backup ή ακολουθώ τις οδηγίες του link?

Εσύ ποιόν τρόπο ακολούθησες? και γιατί πεδέυτικες?

 

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του link και δούλεψε ρολόι. Bye bye RoadSync! Θα δοκιμάσω και με το Titanium αργότερα.

 

Παιδεύτηκα γιατί νόμιζα πως μπορώ να απεγκαθιστώ εφαρμογές μέσω του Astro File Manager. Ε και δεν δούλευε με τίποτα. Την έκανα τη διαδικασία 2 φορές και τίποτα. Ήταν και η ώρα περασμένη και δύσκολη.

Να δες τι έκανα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3265513#post3265513

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

mattimus_prime σε ευχαριστώ...

 

απ' οτι καταλαβαίνω δύο τροποι υπάρχουν προς το παρόν... ή κατεβάζω το Titanium Backup ή ακολουθώ τις οδηγίες του link?

 

Εσύ ποιόν τρόπο ακολούθησες? και γιατί πεδέυτικες?

 

Με την ευκαιρία, να σημειώσω ότι το Titanium Backup, αφότου το εγκαταστήσετε, την πρώτη φορά που θα το ανοίξετε υπάρχει περίπτωση να σας πει ότι δεν ανιχνεύει root access.

Δε μασάμε όμως! :lol: Πατήστε το κουμπί Problems? και μετά Yes, do it

και θα κατεβάσει τη version του busybox που χρειάζεται η εφαρμογή για να λειτουργήσει. Αυτό δε θα τροποποιήσει κατά κανένα τρόπο το σύστημα σας και έπειτα το Titanium θα λειτουργεί κανονικά. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

*Μετά την επόμενη εντολή, θα ενεργοποιήσουμε και θα απενεργοποιήσουμε αμέσως το WiFi μέσω του widget που αναφέραμε στο 2ο βήμα.

 

Όχι, απλά το ανοίγουμε και το κλείνουμε ξανά αμέσως.

 

Βασικά εγώ ξέρω ότι έχεις ΗΔΗ ΑΝΟΙΧΤΟ to WiFi και μετά το κλείνεις και το ξανανοίγεις!!!

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή παρατήρηση...

Το βραδυ θα εχετε νέα ...

κανω την διαδικασία για το root

αφαιρώ τις προεγκατισμενες εφαρμογες με το Titanium Backup

και μετά καπάκι κατευάζω και το market enabler...

 

μακαρι όλα να πάνε καλα...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ ξέρω ότι έχεις ΗΔΗ ΑΝΟΙΧΤΟ to WiFi και μετά το κλείνεις και το ξανανοίγεις!!!

 

Εγώ έκανα τον οδηγό με βάση τον οδηγό που έφτιαξε ο τύπος που ανακάλυψε τον τρόπο και με βάση το πώς το έκανα εγώ στην συσκεύη μου.

Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να προσθέσω, θα το κάνω, αλλά την διαδικασία την ακολούθησα κατά γράμμα σε 3 τηλέφωνα (2 "μεγάλα" και ένα mini) και όλα έγιναν όπως έπρεπε.

Προς αποφυγή μπερδεμάτων και επειδή η διαδικασία είναι εντελώς "ανώδυνη" για τη συσκεύη μας, προτείνω να τη δοκιμάζουμε και όπου βρίσκουμε ότι κάτι είναι λάθος, να εμπλουτίζουμε τον οδηγό. :)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τον οδηγό με βάση τον οδηγό που έφτιαξε ο τύπος που ανακάλυψε τον τρόπο και με βάση το πώς το έκανα εγώ στην συσκεύη μου.

Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να προσθέσω, θα το κάνω, αλλά την διαδικασία την ακολούθησα κατά γράμμα σε 3 τηλέφωνα (2 "μεγάλα" και ένα mini) και όλα έγιναν όπως έπρεπε.

Προς αποφυγή μπερδεμάτων και επειδή η διαδικασία είναι εντελώς "ανώδυνη" για τη συσκεύη μας, προτείνω να τη δοκιμάζουμε και όπου βρίσκουμε ότι κάτι είναι λάθος, να εμπλουτίζουμε τον οδηγό. :)

 

Εγώ ακολούθησα αυτον τον οδηγό ο οποίος βασίζεται στον http://android.doshaska.net/x10miniroot.

 

Συγκεκριμένα γράφουν:

Immediately after the next command, you will need to disable and enable the wi-fi using the power widget on the phone:

 

Μήπως απλά πρέπει να γίνει μια αλλαγή από κλειστό σε ανοιχτό ή ανοιχτό σε κλειστό και αντίστροφα?

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανό πάντως ειναι να δουλεύει και με τους δυό τρόπους, αφου και στους δυο σας δουλεψε κανονικα. Μαλλον σημασία θα έχει απλα να αλλαξει η κατασταση του wifi και δεν απασχολεί αν θα ανοιξει ή κλεισει πρώτα.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό πάντως ειναι να δουλεύει και με τους δυό τρόπους, αφου και στους δυο σας δουλεψε κανονικα. Μαλλον σημασία θα έχει απλα να αλλαξει η κατασταση του wifi και δεν απασχολεί αν θα ανοιξει ή κλεισει πρώτα.

 

Έχεις δίκιο, μάλλον αυτό συμβαίνει. Απλά θέλω να ακούγονται γνώμες, ποιος τρόπος είναι πιο εύκολος, ποιος λειτουργεί πάντα, για να διορθώνουμε τον οδηγό!

Γι αυτό είπα να δοκιμάζουμε πρώτα, για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα, γιατί με όλα αυτά που κυκλοφορούν στο internet, λογικό είναι να μπερδευόμαστε! :blink:

:lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ έχω ψηθεί άσχημα για root, το βράδυ θα το δοκιμάσω :):)

Να στε καλά παιδιά που σκέπτεστε και μας του αρχάριους :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο. Ισχύει και για το μεγάλο και για το mini και για το mini pro.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κϊνδυνος να χαθεί η εγγύηση υπάρχει? Εγώ που δεν καίγομαι να βγάλω κάποια εφαρμογή της SE απ' το κινητό μου έχω κάποιο άλλο όφελος για το οποίο καλό θα ήταν να προχωρήσω σε root?
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή μας δίνει root πρόσβαση στη συσκεύη μας,

είτε αυτή είναι το X10, είτε το mini, είτε το mini pro,

οποιαδήποτε επίσημη αναβάθμιση της Sony Ericsson κι αν έχουμε,

 

συγχαρητηρια για τη δουλεια που εκανες

εδω πρεπει να αναφερουμε οτι θα ειμαστε rooted μεχρι να βγει η αναβαθμιση σε 2.1

μετα θα χαθει το root :mad:

 

Παιδεύτηκα γιατί νόμιζα πως μπορώ να απεγκαθιστώ εφαρμογές μέσω του Astro File Manager. Ε και δεν δούλευε με τίποτα. Την έκανα τη διαδικασία 2 φορές και τίποτα. Ήταν και η ώρα περασμένη και δύσκολη.

 

αυτη τη δουλεια την κανει ο Root Explorer και οχι ο Astro

 

Μήπως απλά πρέπει να γίνει μια αλλαγή από κλειστό σε ανοιχτό ή ανοιχτό σε κλειστό και αντίστροφα?

 

ακριβως αυτο, αρκει μια οποιαδηποτε αλλαγη (αλλα στα γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αναφερουμε οτι θα ειμαστε rooted μεχρι να βγει η αναβαθμιση σε 2.1

μετα θα χαθει το root :mad:

 

Αλήθεια? Δεν μου αρεσε αυτο.

 

Και αν γίνω εστω για λιγο τώρα rooted, η αναβάθμιση μετά σε 2.1 πώς γίνεται?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Δεν μου αρεσε αυτο.

 

Και αν γίνω εστω για λιγο τώρα rooted, η αναβάθμιση μετά σε 2.1 πώς γίνεται?

 

μην ανησυχεις, μεχρι να βγει η 2.1, θα εχουν βρει αλλο τροπο για να γινει root

για την αναβαθμιση, προχωρας κανονικα με το seus (update service)

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση δεν επηρεάζεται κι αυτό είναι ένα από τα θετικά της διαδικασίας, σε σχέση με αυτή που γνωρίζαμε ως τώρα, που περιελάμβανε debranding και flashing.

Μπορείς να έχεις την επίσημη ROM, οπότε η εγγύηση σου δεν κινδυνεύει.

Σε κάθε περίπτωση, όσο εύκολα γίνεται, τόσο εύκολα αντιστρέφεται! ;-)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

*) Πιθανότατα, μετά από την τοποθέτηση του φακέλου στον C:\ πρέπει να κάνουμε και το εξής:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής μου (My Computer)> Ιδιότητες (Propetries). Επιλέγουμε Για Προχωρημένους (Advanced) και από εκεί το κουμπί Environment Variables (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, πάντως το κουμπί είναι κάτω-κάτω) και στο παράθυρο που μας εμφανίζεται, στο κουτί με τα System Variables, διπλό κλικ στο Path και εκεί, μετά και τον τελευταίο χαρακτήρα βάζουμε ένα ελληνικό ερωτηματικό και γράφουμε C:\androidsdk\tools\

Πουθενά δεν αφήνουμε κενό!!!!

Αυτό το κάνουμε για να αναγνωρίζει το σύστημά μας την εντολή adb.

 

 

πως ακριβως γινεται αυτο,δεν μπορω να το κανω,ποιο αναλυτικα καποιος,με κανα screenshot!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μολις τελειωσε η αναβαθμιση του mini και ειδα πως εβαλε μεσα κατι ασχετα παιχνιδια που καταλαμβανουν χωρο. η ερωτηση μου εχει να κανει με το widget. τι ειναι αυτο και που το βρισκω; Edited by stag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...