Jump to content

Ας μιλήσουμε περί... SAR


TN97
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;  

661 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;

    • Ναι
      418
    • Όχι
      221
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

SAR ή αλλιώς Specific Absorption Rate: τα αρχικά αυτά απασχολούν αρκετούς καταναλωτές όταν έρχεται η στιγμή να επιλέξουν το επόμενο κινητό τηλέφωνό τους. Ακόμα και μετά την επιλογή της νέας συσκευής, στα πλαίσια της προφύλαξής τους, πολλοί αγοράζουν επίσης κάποιο hands-free (ενσύρματο ή Bluetooth) ώστε να περιορίσουν, όσο μπορούν, τις ενδεχόμενες επιπτώσεις της ακτινοβολίας των κινητών στην υγεία τους.

 

Όμως, πόσο τελικά πρέπει να μας απασχολεί το ζήτημα και μέχρι ποιο σημείο πρέπει να ανησυχούμε; Είναι αναγκαίο, κατά την γνώμη σας, το SAR να αποτελεί κριτήριο αγοράς ή πιστεύετε ότι... «πολύ κακό για το τίποτα»;

 

Ο λόγος, όπως πάντα, στα μέλη του myphone.gr.

 

Σημείωση: Στην στήλη MyLibrary έχουμε δημοσιεύσει δύο άρθρα για το θέμα της ακτινοβολίας των κινητών, τα οποία όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να διαβάσουν ώστε να αποκτήσουν μια πιο σφαιρική εικόνα.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι , γιατί πάντα χρησιμοποιώ ακουστικό bt , πράγμα βέβαια που σημαίνει ότι με απασχολεί το θέμα της ακτινοβολίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι, αν και με απασχολει η ακτινοβολια, δεν αποτελει κριτηριο επιλογης συσκευης για μενα (να ειναι σε λογικα πλαισια παντα ομως).
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οχι ψηφισα γιατι ακομα δεν υπαρχει κατι σιγουρο για τις επιπτωσεις του κινητου. Διαφορετικες ερευνες, διαφορετικες αποψεις.

Βεβαια για μεγαλα τηλεφωνηματα βαζω hands free, για να 'μαστε σιγουροι :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οχι ψηφισα γιατι ακομα δεν υπαρχει κατι σιγουρο για τις επιπτωσεις του κινητου.

 

Αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο:ninja:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις του SAR ειναι υποκειμενικές και αμφισβητούνται απο τα περισσότερα ινστιτούτα τεχνολογίας στον κόσμο. Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της αμφισβήτησης. Διαφορές υπάρχουν μόνο ως προς την κατεύθυνση των λοβών εκπομπής και δεν είναι λίγες οι φορές οπου συσκευές που έχουν την κεραία στο κάτω μέρος ( με κατεύθυνση λοβού προς την παλάμη ) έχει λιγότερο SAR απο τις άλλες. Να μήν μιλήσουμε και για το iPhone 4 οπου το ανθρώπινο σώμα απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας.
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ κι απο μενα γιατι αν και με απασχολει η οσο το δυνατον μικροτερη εκθεση μου στην ακτινοβολια (χρησιμοποιω ευρεως bt handsfree οπως ο φιλος παραπανω) σε καμια περιπτωση δεν αποτελει κριτηριο αγορας. Αλλωστε τα σημερινα smartphones εχουν καταντησει λιγο πολυ καβουρδιστηρια...
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το SAR είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί όλους μας και ειδικά τους γονείς που αγοράζουν στα παιδιά τους κινητά τηλέφωνα (ειδικά όταν πρόκειται για παιδιά κάτω των 16 ετών). Φυσικά και για μένα αποτελεί βασικό κριτήριο επιλογής κινητού τηλεφώνου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσοι μιλάνε (χωρίς hands free ή bluetooth headset) με κινητά τηλέφωνα τα οποία έχουν SAR πάνω απο 1,1W/Kg έχουν πονοκεφάλους και μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας στην περιοχή του αυτιού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσοι μιλάνε (χωρίς hands free ή bluetooth headset) με κινητά τηλέφωνα τα οποία έχουν SAR πάνω απο 1,1W/Kg έχουν πονοκεφάλους και μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας στην περιοχή του αυτιού.

 

Έχω το Nokia E52 και πριν από αυτό χρησιμοποιούσα το Ε51. Κατά μέσο όρο, μιλάω μία ώρα την ημέρα και πονοκεφάλους δεν έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nokia E52 και πριν από αυτό χρησιμοποιούσα το Ε51. Κατά μέσο όρο, μιλάω μία ώρα την ημέρα και πονοκεφάλους δεν έχω. :)

Έχω αρκετούς απο το φιλικό μου περιβάλλον οι οποίοι είχαν κατά καιρούς κινητά με υψηλό SAR, ειδικότερα branded συσκευές συγκεκριμένου δικτύου κινητής τηλεφωνίας και είχανε πονοκεφάλους. Θεωρώ πως δεν ήταν τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα όχι. Εντάξει είναι επικίνδυνο για την υγεία μας, συμφωνώ απόλυτα, ωστόσο εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο με το Nokia N82 δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με πονοκεφάλους κτλ. (άντε 2-3 φορές μέσα σε αυτό το διάστημα χωρίς να ρίχνω το φταίξιμο στο κινητό μου). Μάθαμε όλοι να λέμε τα κινητά έτσι, η ακτινοβολία τους έτσι και κανείς δεν ασχολείται με το θέμα πόσα καθημερινά αντικείμενα που χρησιμοποιούμε σήμερα μας προκαλούν πρόβλημα εκτός από τα κινητά. Για αυτό και εγώ, πιστεύω ότι το κινητό δεν είναι το μόνο μας πρόβλημα, άρα δεν παίζει σημαντικό (για εμένα) ρόλο στην αγορά ενός κινητού τηλεφώνου. Εξάλλου, όποιος πιστεύει το αντίθετο κάνει την δουλειά του πολύ εύκολα με ένα Bluetooth ακουστικό ή αγοράζει μια συσκευή με χαμηλό SAR. Η προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι το κινητό (βασικά το SAR) είναι απλά ένα ακόμα πρόβλημα μέσα στα άλλα τόσα. Δεν είναι όμως και το σημαντικότερο ;) ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετούς απο το φιλικό μου περιβάλλον οι οποίοι είχαν κατά καιρούς κινητά με υψηλό SAR, ειδικότερα branded συσκευές συγκεκριμένου δικτύου κινητής τηλεφωνίας και είχανε πονοκεφάλους. Θεωρώ πως δεν ήταν τυχαίο...

 

Φίλε μου, επειδή ένας διάλογος σε αυτό το πλαίσιο δεν οδηγεί πουθενά (και εγώ γνωρίζω πολλά άτομα που ανήκουν σε όλα τα δίκτυα και κινούνται σε περιοχές με ασθενή, μέση και καλή κάλυψη και έχουν κινητά με SAR πάνω από 1,1 που δεν έχουν πονοκεφάλους), θα πρότεινα να επικεντρωθούμε σε πιο χειροπιαστά πράγματα.

 

Για παράδειγμα, όπως αναφέρω στο ανάλογο άρθρο στο MyLibrary, καλό είναι να καταλάβουμε ότι η τιμή SAR είναι μέγιστη και όχι μέση. Με άλλα λόγια, μπορεί ένα κινητό να έχει SAR 1,2 αλλά η μέση τιμή του να είναι 0,5. Επίσης, μπορεί ένα κινητό να έχει SAR 0,8 και η μέση τιμή του να είναι 0,6. Ποιο είναι πιο ασφαλές λοιπόν; :)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφια οχι, με απασχολει μεν το SAR του κινητου μου να ειναι σε νορμαλ επιπεδα αλλα δεν το εχω και σαν κρητιριο επιλογης νεας συσκευης.. Edited by filipsyros

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω χαζομαρα να επιλεγει καποιος συσκευη με βαση το SAR...εκτος και αν η δουλεια του απαιτει να εχει συνεχεια το κινητο πανω του και να μιλαει πολυ! Διαφορετικα, απλα αναλογιστειτε ποσες συσκευες που χρησιμοποιουμε στην καθημερινοτητα μας εκπεμπουν ακτινοβολια. Μονο και μονο ενα ασυρματο που υπαρχει στα περισσοτερα σπιτια/δουλειες ειναι αρκετο, και πιο βλαβερο απο το κινητο αν βρισκεσαι κοντα στη βαση(του ασυρματου). Εκπεμπει αρκετη ποσοτητα ακτινοβολιας και επισης στο ασυρματο δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις bluetooth(απ΄οσο ξερω)!

Αρα προφανως η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ...:cool:

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί έτσι κι αλλιώς δεχόμαστε ακτινοβολία από όλες τις μπάντες! :lol:

Έτσι κι αλλιώς ότι και να λένε οι κατασκευαστές περί SAR σιγά μην τους πιστέψω, @@τζήδες είναι όλοι τους.

Από εκεί και πέρα έχω ακουστικά όταν είναι να παρλάρω με τις ώρες για να μη ψήνω την κεφάλα μου. Όταν είναι να κάνω σύντομες κλήσεις (άντε μέχρι 2-3 λεπτά) δεν κουβαλάω τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διότι δεν επιθυμώ να ρισκάρω την υγεία μου για κάτι τόσο κουτό και ασήμαντο όσο ένα κινητό τηλέφωνο.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφισα καθολου.

 

Δεν ειναι κριτηριο αγορας για μενα και επισης το θεωρω παρα πολυ υποκειμενικο σαν νουμερο γιατι πολυ απλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ευαισθητοι στην ακτινοβολια.

 

Το 1,2 για μενα μπορει να ειναι υψηλο και για εναν αλλο να ειναι μικρο και το αντιστροφο.

 

Δεν με ανησυχει πολυ το SAR γιατι αν με απασχολουσε θα επρεπε μετα να με απασχολουν ολα τα μηχανηματα που εχω σπιτι και βαριεμαι να παθω καμια φοβια στα γεραματα.

Πιστευω ομως οτι ο ανθρωπος σαν βιολογικο ον προσαρμοζεται(γενια -γενια οχι αμεσως) στην θαλασσα ακτινοβολιων που ζουμε σημερα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι.

Το SAR δεν είναι ένα επιστημονικά αποδεκτό μέγεθος που να μετράει τη βλάβη που προκαλεί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στον άνθρωπο. Η συνάφεια του SAR με την βλάβη αυτή είναι μηδαμινή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ και απο μένα.

 

1ον) Όταν πάς στον γιατρό και του λές οτι καπνίζεις, σου λέει να το κόψεις. Δεν σε ρωτάει πόση πίσσα και πόση νικοτίνη έχουν τα τζιγάρα που φουμάρεις!

 

2ον) Το σκ@τό, είτε 1gr είναι είτε 10kg την ίδια βρώμα βγάζει!

 

Το κακό γίνεται λοιπόν. Είτε 0,2 SAR είτε 2 SAR για μένα η ζημιά είναι η ίδια...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μα η ζημια δεν ειναι το SAR, αλλα το να εχεις το τηλεφωνο "σκουλαρικι"! Αυτο δεν καταλαβαινουν μερικοι. Και οσο για το σκ@το διαφωνω!:p Αν θες κανουμε ενα πειραμα...μεινε για 1 ωρα σε μια τουαλετα με 10 κιλα σκ@τα και σε μια με 1 γραμ. Μαλλον κανε πρωτα το 2ο γιατι διαφορετικα δεν θα επιζησεις για να ξερεις...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανε πρωτα το 2ο γιατι διαφορετικα δεν θα επιζησεις για να ξερεις...:lol:

 

χαχαχαχ εγγραψες!

 

Οχι και απο εμενα. Δεν ειναι κριτηριο επιλογης. Καμια ερευνα δεν εχει αποδείξει τιποτα για την ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια των κινητων και αυτο οχι απλα δεν με απασχολει αλλα με καθησυχάζει κιολας διοιτι μετα απο 20 χρονια χρησης και τοσο ενταντικης μαλιστα απο περισσοτερους απο 1 δις εκατομμυρια χρηστες δεν εχει αποδειχτει εστω και η παραμικρη ενοχη. Ο οποιοσδηποτε μπορει να αναφερει πονοκεφαλους η οτιδηποτε. Καλο ειναι βεβαια η προστασια των ανηλικων και φυσικα πρεπει να κανουμε κατι εμεις σημαντικο. Να ζηταμε κεραιες παντου και να μην τις φοβομαστε! Να γινει σωστη ενημερωση απο τις εταιριες αλλα και απο το υπουργειο υγειας και περιβαλλοντος ωστε να ενημερωθει ο κοσμος για το τι ακριβως πρεπει να θελει. ΠΡΕΠΕΙ να θελει κεραιες παντου!!!!

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το υπουργείο περιβάλλοντος της Γερμανίας έχει εκδώσει ανακοίνωση να μην χρησιμοποιούμε το wifi όταν έχουμε την δυνατότητα να έχουμε σταθερή σύνδεση, και ορισμένοι εδώ κάνουν σαν να μην τρέχει τίποτα. :!:

 

http://www.independent.co.uk/environment/green-living/germany-warns-citizens-to-avoid-using-wifi-401845.html

 

Φανταστείτε τα κινητά που έχουν πολύ δυνατότερο σήμα από το wifi!

 

Είναι η λογική που έχουν και οι καπνιστές "Σιγά τόση μόλυνση υπάρχει γύρω, το τσιγάρο μας πείραξε;" :X

 

 

"And Germany's official radiation protection body also advises its citizens to use landlines instead of mobile phones, and warns of "electrosmog" from a wide range of other everyday products, from baby monitors to electric blankets." :!:

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν ξέρεις τι επιπτώσεις μπορεί να έχει κάτι, το πιο συνετό είναι να προφυλάσσεσαι. Και ας αποδειχθεί ότι δεν υπήρχε λόγος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ βασικό κριτήριο, αλλά μια και δεν μπορεί να αποδειχθεί τι επιπτώσεις έχει μακροχρόνια, προσπαθώ όσο μπορώ να το αποφεύγω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...