Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

99% δεν είναι πρόβλημα ρομ.Ειναι το κλασσικό πρόβλημα που έχουν μετά απο κάποια χρήση τα hd2.Eχει δημιουργηθεί πρόβλημα στην ταινία που ενώνει την οθόνη και κάποια στιγμή δυστυχώς θα σταματήσει να δουλεύει τελείως.Στο επόμενο στάδιο θα πρέπεινα πατάς με αρκετή δύναμη το πλήκτρο power για να επανέρχεται η οθόνη.Και μετά πάλι τα ίδια..Οσο λιγότερο πατάς τα πλήκτρα power και back,τόσο περισσότερο θα λειτουργήσει η οθόνη σου. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φιλε bbbb θα το προσέξω! Αν και απο δευτέρα θα πάω το κινητό μου για αλλαγή κουμπιών! πριν παντος απο 1 χρόνο είχα αλλάξει καλωδιοταινία γιατί το κουμπί power δεν πατιόταν και πολύ καλά αλλά δεν είδα καμιά βελτίωση!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα σε ολους μηπως είναι ευκολο καποιος να μας δωσει εναν οδηγο εγκαταστασης για την kit kat 4.4 nad rom γιατι εχω την 4.1 και δεν μπορω να βαλω την 4.4 Edited by nikolaidisnik
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους μηπως είναι ευκολο καποιος να μας δωσει εναν οδηγο εγκαταστασης για την kit kat 4.4 γιατι εχω την 4.1 και δεν μπορω να βαλω την 4.4

 

Νομίζω δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο εγκατάστασης. Εγώ πριν από καιρό βέβαια (όταν πρωτοβγήκαν) πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα (NativeSD) και τις δύο Kit Kat που κυκλοφορούν για το HD2.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πέδες γνωρίζει κάποιος αν επισκευάζονται τα κουμπάκια του κινητού μας; Μιας και δεν πιάνουν καθόλου καλά τα κουμπάκια του κινητού μου! Το πήγα σε ένα επισκευαστήριο στην Θεσσαλονίκη αλλά μου είπε ότι στο hd2 δεν επισκευάζονται τα κουμπάκια τελείως! ενώ μου άλλαξε και καλοδιοταινία και τα εξωτερικά κουμπάκια! Και επίσης μου χάλασε και η οθόνη μου λέγοντας ότι όταν ανοίγεις το hd2 μπορεί να σου χαλάσει η οθόνη του κινητού! ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει μια τέτοια υπόνοια ότι η συνεχής χρήση των κουμπιών power και back,.για κάποιο λόγο μπορούν να καταστρέψουν την οθόνη ή σωστότερα κάποια καλωδιοταινία της οθόνης και έτσι σταματάει να δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλέ bbbb για την απάντηση! το πρόβλημα μου είναι όμως ότι πήγα το κινητό μου σε ένα service που διάβασα ότι είναι καλό για να μου φτιάξουν τα κουμπιά που υπολειτουργούσαν! λέγοντα ότι θα μου αλλάξουν το power flex και τα κουμπιά. και όχι δεν μου έφτιαξαν τα κουμπιά αλλά τους πλήρωσα κιόλας και μου χάλασαν και την οθόνη μου που δεν είχε τίποτα! λέγοντας ότι η οθόνη ήταν να χαλάσει και χάλασε και ότι δεν ευθύνονται αυτοί οι ίδιοι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να (ξανά)αρχίσω να χρησιμοποιώ το HD2 ως δεύτερη συσκευή, κυρίως για κλήσεις και μηνύματα. Θέλω να περάσω CM7 λόγω smoothness και σταθερότητας. bbbb, σε ένα post σου παλιότερα μου είχες δώσει link για τα build του arif-ali. Κατεβάζω το cm-7-20121210-NIGHTLY-leo.zip το οποίο είναι και το latest απ ό,τι φαίνεται αλλά μου λέει όταν τελειώνει η λήψη μου λέει Το αρχείο cm-7-20121210-NIGHTLY-leo (1).zip είναι κακόβουλο και έχει αποκλειστεί από το Chrome. Πάτησα να το κατεβάσει παρ' αυτά αλλά μου έβγαλε προειδοποίηση ότι θα βλάψει το PC μου (?!) και δεν έδωσα σημασία. Τέλος πάντων, να περάσω και τον kernel tyrung r14 ή δε χρειάζεται;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Και να μην τον περάσεις,δε νομίζω να χάνεις κάτι ιδιαίτερο

Σε ευχαριστώ φιλέ bbbb για την απάντηση! το πρόβλημα μου είναι όμως ότι πήγα το κινητό μου σε ένα service που διάβασα ότι είναι καλό για να μου φτιάξουν τα κουμπιά που υπολειτουργούσαν! λέγοντα ότι θα μου αλλάξουν το power flex και τα κουμπιά. και όχι δεν μου έφτιαξαν τα κουμπιά αλλά τους πλήρωσα κιόλας και μου χάλασαν και την οθόνη μου που δεν είχε τίποτα! λέγοντας ότι η οθόνη ήταν να χαλάσει και χάλασε και ότι δεν ευθύνονται αυτοί οι ίδιοι!

Απο την στιγμή που άνοιξαν το κινητό για να σου φτιάξουν τα κουμπιά,την βλακεία την έκαναν αυτοί αλλά άντε να βρεις άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όσοι χρησιμοποιείτε ακόμα το HD2 ως κύρια συσκευή για καθημερινή χρήση, ποια ROM φοράτε; την CM11 του tytung; ή θεωρείτε κάποια άλλη (πρόσφατη κατά προτίμηση) πιο σταθερή και "smooth"; Για την SlimBean 4.3.1 τι έχετε να πείτε; Είμαι fan των Slim Roms και σκέφτομαι να την περάσω. Τέλος, σε ROM JellyBean και KitKat περνάτε και το LowSoundFixer ή δε χρειάζεται;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-jellybean-cm10-2-t78.html Δεν υπάρχει καλύτερη. Μην δοκιμάσεις τίποτα άλλο. Το τηλέφωνο το έχει ο γιος μου και το έχει ξεζουμίσει με αυτήν την ρομ , δουλεύει απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω.... στην παραπάνω ROM λέει το εξής:

For high speed read/write SD Card only (Class 6 or 10) (Don't use a class 10 UHS-1 card). Otherwise you may get poor performance.

Από όσο ξέρω και όσο είδα, όλες οι class 10 είναι UHS-1....Υπάρχουν άλλου τύπου; Ξέρετε κάποια class 10 που δουλεύει πιο γρήγορα; Έχω μια sandisk 32Gb class 10 τέτοιου τύπου και από ότι θυμάμαι είχε κάποια κολλήματα πράγματι.... Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν της ROM θέμα....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να αξιοποιήσω το παροπλισμένο μου (εδώ και 2,5 χρόνια και σε άψογη κατάσταση) HTC HDII και να το μετατρέψω από wm σε android. Ο οδηγός στην 1η σελίδα είναι ενημερωμένος ή έχει μείνει στο 2010; Όπως και να έχει βάση αυτού του οδηγού θα προχωρήσω για να περάσω ότι νεώτερο-αξιόπιστο υπάρχει ή θα πρέπει να ανατρέξω κάπου αλλού;

 

Η παρακάτω rom είναι μια από τις καλύτερες από ότι κατάλαβα;

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-jellybean-cm10-2-t78.html

 

Που είναι προτιμότερο να την εγκαταστήσω, στην εσωτερική μνήμη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παίδες,

Πρόσφατα μου φέρανε ένα HTC HD2 που είναι μπρικαρισμένο. Το πατάω να ανοίξει και μένει στην λευκή οθόνη με το HTC logo και δεν κάνει τίποτα άλλο. Τι να κάνω για να το φλασάρω και να το επαναφέρω στην ζωή?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

 

πρώτα πρέπει να βάλω την 4.3 έκδοση και μετά την 4.4 ;

έχω 250 recovery και πρέπει να περάσω 280 πρώτα ;

 

βασικά κάνω μόνο την αλλαγή στο φάκελο recovery ;

 

1) Download DFT DAF (DFT Android Flasher) from Needed Tools section and extract Recovery_250 folder on your desktop.
2) In Recovery_250 folder; open flash.cfg file via a text editor, for example Notepad.
3) You must to change system ya 250M value with needed system value by target rom. For example Tytung's NexusHD2 ICS 4.0.4 CM9 3.0b rom needs 170M system partition. I recommend to change this value like "system size + 10M, so for Tytung's ICS rom use "180M" If you want to use NativeSD or DataOnExt methods, you need a ext4 partition. For detailed information about partitioning sd car, please look 5th post.
4) Edit cache ya 10M to cache ya 2M and recovery rrecov|ro|nospr 5M cwm_recovery_leo.img to recovery rrecov|ro|nospr filesize cwm_recovery_leo.img and save flash.cfg file.
5) Download Extented TWRP Recovery and extract *.img file in Desktop\Recovery_250\ folder. You can use another recoveries too.
6) Delete recovery-raw.img file from Recovery_250 folder and rename extracted *.img file to cwm_recovery_leo.img
7) Power on HD2. In aMagldr menu, select USB Flasher option with volume up, volume down and green (answer) keys.
8) Connect HD2 to PC and run DAF.exe from Recovery_250 folder and continue installation.

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ουτως η αλλως την 4.3 πρωτα αλλα για να το αναφερει ο tytung καντο ετσι.

τα 250mb εαν δεν κανεις full install μαλλον θα σε φτασουν, προσωπικα το system το αλλαζω με το HD2 Toolkit

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες,

Πρόσφατα μου φέρανε ένα HTC HD2 που είναι μπρικαρισμένο. Το πατάω να ανοίξει και μένει στην λευκή οθόνη με το HTC logo και δεν κάνει τίποτα άλλο. Τι να κάνω για να το φλασάρω και να το επαναφέρω στην ζωή?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

Κανείς? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν έχει magldr. Κρατάς πατημένο το power. Αν έχει magldr θα δεις να μπαίνει στο μενού του. Μετά μπορείς να μπεις στο Recovery (AD Recovery) και να φλασάρεις Rom.

Αν δεν μπαίνει στο magldr δοκίμασε κρατώντας πατημένο το Volume Down + Power να μπεις στην τετράχρωμη οθόνη. Μετά συνδέεις το κιν. με το PC για να περάσεις loader (magldr η CLC).

Δες τον οδηγό στην υπογραφή του bbbb.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,προσφατα αγορασα ενα HTC HD2 και εγκατεστησα πανω Android 4.0.3 τα τρεχει αριστα παρα την ηλικια του.Παρολαυτα οταν κατεβαζω εφαρμογες δεν μπορει να τις αποθηκευσει γιατι δεν εχει χωρο. Μηπως υπαρχει τροπος να τα αποθηκευω κατευθειαν στην καρτα SD??
Link to comment
Share on other sites

εισαι root?

αν ναι βαλε το Link2sd

δημιουργησε ενα partition στην sdcard σου

και μετα με το Link2sd μετεφερε οτι εφαρμογη θες στο partition που δημιουργησες

αμα δεν εισαι root πηγαινε τοτε ρυθμισεις->εφαρμογες->ολα

σε καθε εφαρμογη θα εχει μια επιλογη για μετακινηση στην καρτα μνημης

αλλα δεν θα μεταφερει εξ' ολοκληρου την εφαρμογη

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθησω!!Και κατι ακομα...Ενω υπαρχει το ελληνικο μενου,δεν μου δινει επιλογη να γραφω με ελληνικα !

 

πηγαινε ρυθμισεις->γλωσσα και πληκτρολογιο->htc sense input

δες απο εκει αν μπορεις να βαλεις και το ελληνικο πληκτρολογιο

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δοκίμασε να δεις αν έχει magldr. Κρατάς πατημένο το power. Αν έχει magldr θα δεις να μπαίνει στο μενού του. Μετά μπορείς να μπεις στο Recovery (AD Recovery) και να φλασάρεις Rom.

Αν δεν μπαίνει στο magldr δοκίμασε κρατώντας πατημένο το Volume Down + Power να μπεις στην τετράχρωμη οθόνη. Μετά συνδέεις το κιν. με το PC για να περάσεις loader (magldr η CLC).

Δες τον οδηγό στην υπογραφή του bbbb.

 

Αν σου πω ότι δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα τι θα πεις? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...