Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) To λειτουργικο εχει μια απο τις καλύτερες, αν οχι την καλυτερη, διαχείρηση μνημης. Δεν κολλαει σε στοψκ μορφή και μπορεί να κολλησει αν πας σε cooked rom που ακομα δεν υποστηρίζονται απο τις εφαρμογες. Και οταν λεμε κολλησεις, εννοω να φαει force close η εφαρμογη, οχι το κινητο.

Σας ευχαριστω για τις ολοκληρωμενες απαντησεις σας Φιλιππε και Δημητρη.

 

Φιλιππε, νομιζω οτι και το hd2 σε stock μορφη δεν κολλαει πουθενα μα πουθενα.

και εχεις και τα destinator/igo (η οποιο αλλο θελει ο καθενας), βαζεις και 2-3 εφαρμογες οπως το resco explorer και δεν κολλαει πουθενα.

Αν γεμισει καποιος μια android συσκευη με εφαρμογες και tweaks, εκει τι γινεται ?

 

γιατι σαν stock, το γνωριζουμε ολοι μας οτι το hd2 δεν κολλαει με τιποτα. συμφωνειτε ?

 

edit :

Προσωπικά θεωρώ πως τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή,το android απέναντι στα wm όπως αυτά υλοποιούνται στο hd2,υπερτερεί σε 2 πράγματα.Στην αίσθηση αφής και στο internet browsing.Έβαλα τον dolphin hd browser μαζί με κάποια add ons και απλά κόλλησα... Για τα υπόλοιπα πράγματα πιστεύω ότι τα wm είναι άριστα.

Επι την ευκαιρεια μιας και το ανεφερες και επειδη το ειχα ξεχασει να το ρωτησω πριν, τι καλυτερο εχουν τα android στο θεμα του internet browsing?

πιο γρηγορο φορτωμα ? πιο καλο scrolling ?

 

σε σχεση με τον opera 9 και 10 στα wm, τι καλυτερο εχουν στο android ? flash υποστηριζει στο android καποιος browser ?

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα wm δυστυχώς ο 9 έχει multitouch αλλά δεν έχει flash.O 10 έχει flash αλλά δεν έχει multitouch.Στο android έχεις flash 10.1(νομίζω όμως πως έχει κάποια ασυμβατότητα με σελίδες που έχουν ακόμη το 9) και multitouch και σε σχέση με τον opera 9.7 μου είναι πιο εύκολο να πετυχαίνω μικρά κουτάκια.Επίσης αν μια σελίδα έχει emded youtube video το βλέπεις κατευθείαν και δε χρειάζεται να πατάς και να περιμένεις σαν το οπερα 10.Και πριν μια εβδομάδα που είχα δοκιμάσει,δούλευε και ο skyfire 2.0 με multitouch.Και o dolphin hd εκτός των άλλων υποστηρίζει και gestures για να κινείσαι πάνω-κάτω εμπρός-πίσω στις σελίδες.Και υπάρχει και η εφαρμογή tapatalk για να μπαίνεις σε forum με το μικρότερο δυνατό κόστος(από άποψη data) και κάποια ευκολία στον χειρισμό. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις ολοκληρωμενες απαντησεις σας Φιλιππε και Δημητρη.

 

Φιλιππε, νομιζω οτι και το hd2 σε stock μορφη δεν κολλαει πουθενα μα πουθενα.

και εχεις και τα destinator/igo (η οποιο αλλο θελει ο καθενας), βαζεις και 2-3 εφαρμογες οπως το resco explorer και δεν κολλαει πουθενα.

Αν γεμισει καποιος μια android συσκευη με εφαρμογες και tweaks, εκει τι γινεται ?

 

γιατι σαν stock, το γνωριζουμε ολοι μας οτι το hd2 δεν κολλαει με τιποτα. συμφωνειτε ?

 

Οταν εννοω stock εννοω μη πειραγμένη rom. Απο κει και περα αν το γεμισεις εφαρμογες παλι δεν εχει προβλημα. Ελάχιστες ειναι οι εφαρμογες που εφαγαν force close μεχρι στιγμής και αυτο ηταν επειδη δεν υποστηριζαν foryo.

Τα windows απο την αλλη δεν ξερω τι κανουν stock, το κινητο εφαγε hspl πριν μπουταρει σε stock μορφη. Απλα ειναι φορες (ελάχιστες) που κολλαει μια εφαρμογη και θελει βγαλσιμο η μπαταρια.

 

Απλα σκεψου το εξης: Τα παιδια που μαγειρεύουν roms απλα πειράζουν παραμετρους του λειτουργικου, ενω με τα android - τα Linux για να λεμε μιλάμε με ακρίβεια, γινεται επεξεργασία στην καρδία του λειτουργικου. Οι compiled kernels ειναι μια εξελισόμενη κατάσταση και ολα ειναι ανοιχτα. Ολοι οι devs δουλευουν πανω σε κοινο κώδικα και οτι βελτιώσεις γίνονται περνανε πολυ γρήγορα στο kernel. Αν δεις πως εγινε η εκρηξη βελτιώσεων μεσα σε ενα μηνα θα παθεις πλάκα.

 

06/28/2010 Android is working. It was very simple problem with a missing configuration setting in the kernel which is fixed now.

06/29/2010 EXTRA EXTRA Major hurdle taken towards using touchscreen GPIO are xnow fixed. Again it's a problem about initialization so we need to add this in HaRET as well.

06/29/2010 NetRipper - aka Fastest HaRET Developer In The West - made a HaRET with GPIO IRQ fix

06/30/2010 Touchscreen source code now in linuxtogo git

... και μετα το χαος, απο εκει που μπουταρε με προβλήματα, σε 1 μηνα εχουμε σχεδον πληρως λειτουργικο software.

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο browser του froyo ειναι κορυφαιος!

και τα android επισης ειναι πανεμορφα κ πολυ παραμετροποιησιμα,απο εκει κ μετα ο καθενας βασει τις προτεραιοτητες του αποφασιζει τι ειναι αυτο που τον καλυπτει περισσοτερο :)

 

το καλο στην συγκεμριμενη φαση με το λεο,ειναι οτι εχουμε την δυνατοτητα να παιζουμε αναμεσα σε 2 λογισμικα (ανοιχτα,το τονιζω αυτο!) που ειναι τα πιο προσφιλη κατα την γνωμη μου παντα,αλλα και τα πιο παραμετροποιησιμα!

 

ενα ειναι σιγουρο,αισθανομαι πιο δικαιωμενος παρα ποτε,με την επιμονη μου να παραμεινω στο λεο....τα αποτελεσματα με δικαιωνουν καθημερινα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο που λες για το linux συμφωνω.

Γνωριζω καλα απο προγραμματισμο και μαλιστα εχω δουλεψει και προγραμματισμο πανω σε unix. παλιοτερα δουλευα πανω σε δικτυα στημενο με unix.

σιγουρα το android εχει καλυτερες βασεις σαν λειτουργικο και μεγαλυτερη προοπτικη.

το κακο ειναι οτι ολες οι εταιρειες για να πουλανε συσκευες ακολουθουν συγκεκριμενες τακτικες ωστε να μας "αναγκαζουν" κατα ενα βαθμο να ακολουθουμε την αγορα και να αγοραζουμε νεες συσκευες.

υπο αλλες συνθηκες και καθεστωτα, θα μπορουσαμε να εχουμε την επιλογη επισημα να εχουμε android στο hd2. ενταξει, ισως να ειμαι καπως ονειροπολος σ'αυτο τον "καταναλωτικο" κοσμο που ζουμε αλλα η αγορα θα ηταν πιο ελευθερη ετσι για τους χρηστες smartphones.

και σιγουρα ο ανταγωνισμος θα ηταν πολυ μεγαλυτερος, οταν θα μπορουσες να επιλεξεις εσυ σαν χρηστης τι λειτουργικο θελεις στη συσκευη σου, και να πεφτει το βαρος στην καλυτερευση/βελτιωση και τελιοποιηση των λειτουργικων, παρα του hardware των συσκευων.

βεβαια ολα αυτα μονο στα ονειρα μου θα μπορουσαν να συμβαινουν και οχι σ'αυτο τον "καταναλωτικο" και "πελατειακο" κοσμο που ζουμε !!!!

 

 

Edit :

Λοιπον, αποφασισα να δοκιμασω το android στο leo.

ποια ρομ μου προτεινετε να βαλω εσεις που τις εχετε δοκιμασει ?

ποιον Bootloader και loader να βαλω ?

παιζει σημασια η ρομ που θα βαλω με τον bootloader ? πρεπει να υπαρχει καποια συμβατοτητα ?

θελει παλι hspl ειδικο για android ?

 

*συγνωμη αν σας κουραζω με τοσες ερωτησεις :(

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο hardware μπορει να υποστηρίξει ανετα FroYo αλλα και το επερχόμενο Gingerbread. Βλεπεις ενα "κακο" των android ειναι οι ισχνες απαιτησεις σε hardware. Και dual-core cpu να βγαλουν δεν ειναι αναγκαίοι για να τρέξει το λειτουργικο.

 

Η Google πλεον αποσύρθηκε απο την αγορα του hardware με αποτέλεσμα ο κωδικας που δίνει να ειναι optimized μιας και δεν εχει καποιο οφελος να τον βγάλει κουτσουρεμενο. Και στην τελικη και κουτσουρεμενος να βγει, υπαρχουν ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΙ devs που θα τον κανουν optimized για συσκευες που δεν εχουν δυνατο hardware. Εδω καταφεραν με τις ελαχιστες παρεμβασεις να κανουν το HTC Touch Elf να τρεξει (αργα μεν) win 6.5.x

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Edit :

Λοιπον, αποφασισα να δοκιμασω το android στο leo.

ποια ρομ μου προτεινετε να βαλω εσεις που τις εχετε δοκιμασει ?

ποιον Bootloader και loader να βαλω ?

παιζει σημασια η ρομ που θα βαλω με τον bootloader ? πρεπει να υπαρχει καποια συμβατοτητα ?

θελει παλι hspl ειδικο για android ?

 

*συγνωμη αν σας κουραζω με τοσες ερωτησεις :(

επειδη εκανα τροποποιηση και ισως πολλοι να μην το ειδαν το ξανακανω παραθεση μιας και θελω να την περασω τωρα που δεν εχω κατι να κανω και εχω και χρονο :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το ποστ 4 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=719646

hspl και radio 2.x.50.xx έχεις ήδη,οπότε περνάς κατευθείαν στο κατέβασμα των αρχείων κτλ

Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανα τροποποιηση και ισως πολλοι να μην το ειδαν το ξανακανω παραθεση μιας και θελω να την περασω τωρα που δεν εχω κατι να κανω και εχω και χρονο :).

 

WM Radio >2.10

Rom: dan1j3l's Froyo V1 build

zImage: Cotulla 25/7/10

Και αυτο ωστε να τρέχει CLRAD.EXE και HARET.EXE με την μια.

 

*Το πρωτο boot αργει και ισως σου πεταξει πρασινη οθονη. Επισης σε ορισμενες ROM εχει ηχο σαν ρομποτ (miri, energy ειναι οκ πχ, η Dutty σε μενα εχει προβλημα)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

WM Radio >2.10

Rom: dan1j3l's Froyo V1 build

zImage: Cotulla 25/7/10

Και αυτο ωστε να τρέχει CLRAD.EXE και HARET.EXE με την μια.

 

*Το πρωτο boot αργει και ισως σου πεταξει πρασινη οθονη. Επισης σε ορισμενες ROM εχει ηχο σαν ρομποτ (miri, energy ειναι οκ πχ, η Dutty σε μενα εχει προβλημα)

αυτη την ρομ την βαζω χυμα στο root της καρτας η μεσα σε φακελο με ονομα android ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ρομ την βαζω χυμα στο root της καρτας η μεσα σε φακελο με ονομα android ?

 

dan1j3l - Froyo build

1. Download from one of the above sites and extract the contents to your pc

2. Copy the Android folder (including all files within the folder) to the ROOT of your Storage Card

3. Download the latest zimage file, extract it and copy it to the Android folder in the ROOT of your Storage Card (overwriting the original)

4. Soft Reset your device then using a File Manager goto your Storage Card, Android folder and run clrad.exe (it wont do anything but it has run) followed by haret.exe (do this within 30 seconds of your phone booting into Windows Mobile)

5. Wait for Android to boot (may take upto 5 minutes)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

εφαγα τρελο κολλημα τωρα.

δεν βρισκω τιποτα απο τα αρχεια που λετε.

η ρομ που κατεβασα την αποσυμπιεσα και εχει μεσα ενα μονο αρχειο "rootfs.img". τι το κανω αυτο ?

το zimage επισης εχει μεσα ενα μονο αρχειο με ονομα "zImage". δεν βλεπω ουτε clrad.exe ουτε haret.exe.

μηπως κατεβασα λαθος αρχεια ?

αλλιως με χτυπησε η ζεστη :lol: :lol:

 

edit :

γιατι ειναι ολα σε torrent στο gamesquare ???? τα νευρα μουυυυ

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

http://gamesquare.co.uk/android.html

 

Ειναι σε torrent. Με 24αρα σε 5 λεπτα κατεβηκε. Οταν κατεβει αλλαζεις το rootfs.img με αυτο που κατεβασες και το zImage επισης με αυτο που κατέβασες.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ πολυ για την βοηθεια.

μολις το ετρεξα, φορτωσε και ειμαι στην αρχικη οθονη.

υπαρχει κατι σαν το nodata για να κλεισω το internet να μην χρεωνομαι ?

συνδεεται απο μονο του στο android και κατεβαζει ?

 

μου ζητησε στην αρχη να συνδεθω με τον google account.

εχω λογαριασμο. κερδιζω κατι να συνδεθω με τον λογαριασμο μου ?

να το κανω ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

@@@@Αντωνη πες μου δυο πραγματα. Το πληκτρολογιο δουλευει κανονικα;

κανε και μια κληση να δουμε την ποιοτητα ωστε να καταλαβουμε αν οι ρομ του ioath ειναι συμβατες.

 

 

 

@@@@@Δεν μπορω να μπω βαθια σε θεματα λειτουργικου γιατι δεν εχω τις γνωσεις.

Σαν χομπιστα χρηστη με ενδιαφερει το λειτουργικο να μου κανει την ζωη ευκολη και να μην χρειαζεται μια κοινοτητα απο πισω συν το HTC sense για να εχω ενα σωστο τηλεφωνο.

 

Ποιος θα κρατουσε την σημερινη εποχη το Leo αν ειχαμε σκετο το Titanium πως το λενε το windows menou των 6.5?

 

Οταν πρωτοβγηκε το Desire απορουσα πως γινεται να βγαζει τοσο καλες φωτο με φακο που αν δεν ειναι ιδιος μ αυτον του HD2 μπορει να ειναι και χειροτερος.

Το ιδιο με το touching και scrolling, με τα χρωματα κλπ.

Εκει ειναι η διαφορα στο λειτουργικο.

 

Εφαρμογες εκτός απο καποιες πολυ καλες οι υπολοιπες οταν τις βλεπω μ αυτο το πρασινο και τα κουτακια μου γυρνανε τ αντερα.

Εξαιρω οτι φτιαχνουν στο XDA οπως το DropennBox κλπ.

 

Οπως ειδα το froyo μου κανει. Εχουν καλυψει καποιες σημαντικες ελειψεις και δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω τωρα και δεν θα μπορω να κανω μ αυτο.

 

Το gps δεν το χρησιμοποιω πια συχνα. Οταν και οποτε χρειαστει συν οτι εχω και PNA και αλλους τροπους.

 

Τα office 2010 καλα ειναι για να καυχομαστε στους κατοχους iphone αλλα στην πραξη το μονο που κανουν καλα ειναι οτι ανοιγουν τα αρχεια με την μια.

Το excel που μ ενδιεφερε χρειαζεται καθε φορα απο την αρχη την οποια παραμετροποιηση κανεις σ ενα αρχειο. Δεν κρατα ρυθμισεις, φιλτρα, παγωματα γραμμων και σειρων κλπ.

Οποτε κι αυτο μπορει να αντικατασταθει με το Quick Office η καποια αλλη εφαρμογη.

 

To HD2 το «αγαπουσα» πριν το αγορασω, γι αυτο εδωσα το 3Gs. Αυτο απο μονο του μ εκανε να ξαναγυρισω στα WM.

Θα ηθελα λοιπον ενα EVO η ακομα καλυτερα ενα Desire HD2 αν ειναι αλουμινενιο για να αραξω απο θεμα τηλεφωνου.

 

Αν τωρα καταφερουν να μπορουμε να bootαρουμε κατευθειαν adroid rom που θα τρεχουν χωρις προβληματα, ακομα καλυτερα γιατι θα κρατησω το αγαπημενο μου HD2 για πολυ καιρο. Το βλεπω ομως πολυ δυδκολο.

Θα περιμενω μεχρι τα μεσα Οκτωβριου που θα ελθω ελλαδα γιατι αλλαγη συσκευης μονο τοτε μπορω να κανω.

Εδω δεν μπορω ουτε να πουλησω ουτε να αγορασω οτιδηποτε δεν ειναι ΝΟΚΙΑ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ πολυ για την βοηθεια.

μολις το ετρεξα, φορτωσε και ειμαι στην αρχικη οθονη.

υπαρχει κατι σαν το nodata για να κλεισω το internet να μην χρεωνομαι ?

συνδεεται απο μονο του στο android και κατεβαζει ?

 

μου ζητησε στην αρχη να συνδεθω με τον google account.

εχω λογαριασμο. κερδιζω κατι να συνδεθω με τον λογαριασμο μου ?

να το κανω ?

 

APN on-off widget

 

Συνδεσου με ενα account. Ετσι θα κανεις sync επαφες/ημερολογιαα κτλ και επισης θα συνδεθεις στο Market για να κατεβασεις το προαναφερθεν προγραμμα :p

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα δοκιμασα μια κληση και ενω με ακουγαν κανονικα, εγω ακουγα την γνωστη φωνη του...ρομποτ !!!!

οποτε κατι παιζει με τις ρομ του Γιαννη και καλο ειναι να το αναφερουμε και στο φορουμ μας για να το κοιταξει.

 

τωρα στα πολυ γρηγορα :

δοκιμασα την ρομ που μου εγραψε ο Φιλιππος (dan1j3l's Froyo V1 build).

 

1) Η αληθεια ειναι οτι απο θεμα ταχυτητας και scrolling αλλα και touching αισθηση, εφαγα μεγαλο ξενερωμα. σαν να πιανω τηλεφωνο προ 5-ετιας ενιωσα.

 

2) εψαχνα 10 λεπτα πως θα απενεργοποιησω το τηλεφωνο (μηπως και συνδεθει στο ιντερνετ και χρεωνομαι) και δεν το εβρισκα. ειχε μια επιλογη να το βαλεις σε airplane mode αλλα εγω εψαχνα να κλεισω μονο το τηλεφωνο.

 

3) την μπαταρια την ρουφουσε οπως ρουφαω την μπυρα οταν διψαω και ειναι παγωμενη !!!! :lol:

 

γενικα η αισθηση που μου αφησε ηταν απογοητευτικη. ετσι που εχω στημενο το hd2 μου νομιζω οτι πλεον το htc sense μαζι με το cookie home tab 1.8.5 μου δινει οτι χρειαζομαι και τα εχω ολα μπροστα μου.

οι αλλες ρομ android ειναι ιδιες με αυτην ? να δοκιμασω καποια αλλη η θα ξενερωσω παλι ?

 

προσπαθουσα να δω αν συνδεθηκε στο ιντερνετ με 3g η οχι και δεν μπορουσα να καταλαβω. πατουσα τερμα πανω που ειχε το εικονιδιο με το σημα και δεν εκανε τιποτα. δεν ξερω, εχω συνηθισει τα wm ετσι οπως το εχω στο hd2 και μου φενεται χαοτικο αυτο που ειδα.

και επισης κατι που δεν μου αρεσει στο στυλ του android ειναι οτι μοιαζει κατα πολυ με το spb mobile shell. τι μοιαζει δηλαδη, σχεδον ιδιο ειναι :(.

 

λετε να απογοητευτικα προσωρινως και να αλλαξω γνωμη ? τι να πω..δεν ξερω :(.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα δοκιμασα μια κληση και ενω με ακουγαν κανονικα, εγω ακουγα την γνωστη φωνη του...ρομποτ !!!!

οποτε κατι παιζει με τις ρομ του Γιαννη και καλο ειναι να το αναφερουμε και στο φορουμ μας για να το κοιταξει.

 

τωρα στα πολυ γρηγορα :

δοκιμασα την ρομ που μου εγραψε ο Φιλιππος (dan1j3l's Froyo V1 build).

 

1) Η αληθεια ειναι οτι απο θεμα ταχυτητας και scrolling αλλα και touching αισθηση, εφαγα μεγαλο ξενερωμα. σαν να πιανω τηλεφωνο προ 5-ετιας ενιωσα.

 

2) εψαχνα 10 λεπτα πως θα απενεργοποιησω το τηλεφωνο (μηπως και συνδεθει στο ιντερνετ και χρεωνομαι) και δεν το εβρισκα. ειχε μια επιλογη να το βαλεις σε airplane mode αλλα εγω εψαχνα να κλεισω μονο το τηλεφωνο.

 

3) την μπαταρια την ρουφουσε οπως ρουφαω την μπυρα οταν διψαω και ειναι παγωμενη !!!! :lol:

 

γενικα η αισθηση που μου αφησε ηταν απογοητευτικη. ετσι που εχω στημενο το hd2 μου νομιζω οτι πλεον το htc sense μαζι με το cookie home tab 1.8.5 μου δινει οτι χρειαζομαι και τα εχω ολα μπροστα μου.

οι αλλες ρομ android ειναι ιδιες με αυτην ? να δοκιμασω καποια αλλη η θα ξενερωσω παλι ?

 

προσπαθουσα να δω αν συνδεθηκε στο ιντερνετ με 3g η οχι και δεν μπορουσα να καταλαβω. πατουσα τερμα πανω που ειχε το εικονιδιο με το σημα και δεν εκανε τιποτα. δεν ξερω, εχω συνηθισει τα wm ετσι οπως το εχω στο hd2 και μου φενεται χαοτικο αυτο που ειδα.

και επισης κατι που δεν μου αρεσει στο στυλ του android ειναι οτι μοιαζει κατα πολυ με το spb mobile shell. τι μοιαζει δηλαδη, σχεδον ιδιο ειναι :(.

 

λετε να απογοητευτικα προσωρινως και να αλλαξω γνωμη ? τι να πω..δεν ξερω :(.

 

Ενταξει μιλαμε για ακομα κατι αναλογο του alpha ουτε καν beta εκδοση. Τα κολληματα ειναι λογο α)μη καλου κωδικα ακομα β)επειδη τρεχει απο την SD card.

Δοκίμασε και αυτην αμα θες να δεις πως ειναι με sense. Είναι φρέσκια. Αλλα και αυτην σε κωδικα non optimized ακομα. ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα δοκιμασα μια κληση και ενω με ακουγαν κανονικα, εγω ακουγα την γνωστη φωνη του...ρομποτ !!!!

οποτε κατι παιζει με τις ρομ του Γιαννη και καλο ειναι να το αναφερουμε και στο φορουμ μας για να το κοιταξει.

 

τωρα στα πολυ γρηγορα :

δοκιμασα την ρομ που μου εγραψε ο Φιλιππος (dan1j3l's Froyo V1 build).

 

1) Η αληθεια ειναι οτι απο θεμα ταχυτητας και scrolling αλλα και touching αισθηση, εφαγα μεγαλο ξενερωμα. σαν να πιανω τηλεφωνο προ 5-ετιας ενιωσα.

 

2) εψαχνα 10 λεπτα πως θα απενεργοποιησω το τηλεφωνο (μηπως και συνδεθει στο ιντερνετ και χρεωνομαι) και δεν το εβρισκα. ειχε μια επιλογη να το βαλεις σε airplane mode αλλα εγω εψαχνα να κλεισω μονο το τηλεφωνο.

 

3) την μπαταρια την ρουφουσε οπως ρουφαω την μπυρα οταν διψαω και ειναι παγωμενη !!!! :lol:

 

γενικα η αισθηση που μου αφησε ηταν απογοητευτικη. ετσι που εχω στημενο το hd2 μου νομιζω οτι πλεον το htc sense μαζι με το cookie home tab 1.8.5 μου δινει οτι χρειαζομαι και τα εχω ολα μπροστα μου.

οι αλλες ρομ android ειναι ιδιες με αυτην ? να δοκιμασω καποια αλλη η θα ξενερωσω παλι ?

 

προσπαθουσα να δω αν συνδεθηκε στο ιντερνετ με 3g η οχι και δεν μπορουσα να καταλαβω. πατουσα τερμα πανω που ειχε το εικονιδιο με το σημα και δεν εκανε τιποτα. δεν ξερω, εχω συνηθισει τα wm ετσι οπως το εχω στο hd2 και μου φενεται χαοτικο αυτο που ειδα.

και επισης κατι που δεν μου αρεσει στο στυλ του android ειναι οτι μοιαζει κατα πολυ με το spb mobile shell. τι μοιαζει δηλαδη, σχεδον ιδιο ειναι :(.

 

λετε να απογοητευτικα προσωρινως και να αλλαξω γνωμη ? τι να πω..δεν ξερω :(.

 

Τα εγραψα και στο αλλο νημα. Το θεωρω πρακτικα ακατορθωτο να δουμε android rom στο hd2 για καθημερινη χρηση.

Αυτες που παιζουν αυτη τη στιγμη, ο,τι και να γραφεται οτι παιζουν καλα, με μονο προβλημα την αυτονομια κλπ ειναι για να εχουμε να λεμε... απεχουν παρα πολυ απο την εμπειρια ενος σωστου android τηλεφωνου...

Link to comment
Share on other sites

Τα εγραψα και στο αλλο νημα. Το θεωρω πρακτικα ακατορθωτο να δουμε android rom στο hd2 για καθημερινη χρηση.

Αυτες που παιζουν αυτη τη στιγμη, ο,τι και να γραφεται οτι παιζουν καλα, με μονο προβλημα την αυτονομια κλπ ειναι για να εχουμε να λεμε... απεχουν παρα πολυ απο την εμπειρια ενος σωστου android τηλεφωνου...

 

Εγω απο την αλλη πιστευω οτι εντος τους ετουσ θα το δουμε και αυτο. Αν συνεχισουν οπως πανε ΣΙΓΟΥΡΑ ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα και εγω την 2,2 που λετε αλλα δεν bootarει κολλαει οταν τα αρχεια ειναι μεσα στν φακελο android..Αν τα ριξω χυμα τρεχει...Υπαρχει καμια λυση η πρεπει να περιμενω κανενα 5λεπτο;;

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον HSPL done... αλλά δεν παίζει κανένα build σε στοκ 1.66 με το 2.06.51.07 radio... και ιδού το ερώτημα ... πρεπει να αλλάξω radio ή ρομ ? θελω dual boot , αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα προβλήματα με αυτονομία μπαταρίας και σήμα και φοβάμαι να αλλάξω radio γιατί δεν βλέπω το στοκ πουθενα για να ξαναγυρίσω αν κάτι πάει στραβά ... ειδα το 2.12.50.02 οτι χρησιμοποιείται απο όλους ... είναι καλύτερο απο αυτό που έχω ? και αν ναι θα φτάσει μονο αυτό για να δώ να τρέξει ανδροιδές ή πρέπει να ψάξω και ρομ ??
Link to comment
Share on other sites

λοιπον HSPL done... αλλά δεν παίζει κανένα build σε στοκ 1.66 με το 2.06.51.07 radio... και ιδού το ερώτημα ... πρεπει να αλλάξω radio ή ρομ ? θελω dual boot , αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα προβλήματα με αυτονομία μπαταρίας και σήμα και φοβάμαι να αλλάξω radio γιατί δεν βλέπω το στοκ πουθενα για να ξαναγυρίσω αν κάτι πάει στραβά ... ειδα το 2.12.50.02 οτι χρησιμοποιείται απο όλους ... είναι καλύτερο απο αυτό που έχω ? και αν ναι θα φτάσει μονο αυτό για να δώ να τρέξει ανδροιδές ή πρέπει να ψάξω και ρομ ??

 

Ακριβώς πρέπει να αλλάξεις ρομ.

Και δεν αξίζει να το κανείς γιατί όπως είναι αυτή την στιγμή τα πράγματα δεν είναι για σοβαρή χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!! απιστευτα τα ντροιδ !!! λοιπόν μετά απο HSPL και νέο ράδιο κούμπωσα desire !!! ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΕΜΕ ΜΕΝΟΥ !!! Ελληνικά Keyboard !!! όλα παίζουν άψογα !! θα αρχίσω του συγχρονισμούς , surfing και εγκαταστάσεις gps και άλλων εφαρμογών ... Μου φαίνεται θα αρχίσω να ψάχνω 32 GB memory card !!!!

 

χχχμμμμμ ... λοιπόν desire ελληνικά μενου και keyb.... βρισκει wifi συνδέεται αλλά δεν μου φορτώνει pages ...δεν βρίσκει την τοποθεσία μου... τέλειος ήχος με 1.66 stock rom και 2.12.50.2_2 radio...

 

froyo βρίσκει τοποθεσία , συνδέεται wifi , δεν φορτώνει pages , EINAI ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ , δεν εχει ελληνικό keyb , επίσης πεντακάθαρος ήχος !!!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...