Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Μιας και το Android αποτελεί πλέον ένα νέο μεγάλο κεφάλαιο για το HTC HD2, ανοίγουμε ένα καινούργιο thread όπου θα γίνεται συζήτηση αποκλειστικά για αυτό.

 

Καλές δοκιμές...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα σημερα να τα δοκιμασω την εκδοση Froyo dan1j3

Εγκατασταθηκε αλλα ξεκινησε με προβλημα που δεν επετρεπε να κανω τιποτα.

Συγκεκριμενα στο πληκτρολογιο οταν πατουσα καποια συγκεκριμενα γραμματα η αριθμους οπως το o e εβγαζε τα διαθεσιμα εκτός απο το ιδιο το γραμμα. Δηλαδη αντι για o ειχε το γαλλικο ο' με τονο απο πανω κλπ.

Με λιγα λογια δεν μπορουσα ουτε τον κωδικο του wifi μου να περασω ουτε το mail μου.

 

Γλωσσα ειχα επιλεξει την αγγλικη.

zImage αφησα αυτο που ειχε μεσα το dan1j3 αφου ηταν σχετικα καινουργιο 19/7

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το desire build v5 by darkstone.Το froyo δε μου λειτούργησε σωστά.Πρόβλημα με το πληκτρολόγιο δεν είχα,αλλά δε μπορούσε να συνδεθεί στο wifi δίκτυο μου.Μου έλεγε obtaining ip και έμενε εκεί.Σημαντικό ρόλο παίζει και η wm rom.Με τις omega που μου αρέσουν(ειδικά η τελευταία maxsense 1.05 είναι σούπερ),στις κλήσεις έχω το λεγόμενο "robo voice".Ετσι έβαλα την miri v17 που προτείνει ο darkstone και σχεδόν όλα δουλεύουν τέλεια.Κλήσεις,wifi,3g data,συνδέεται στο market και μπορώ να κατεβάσω δωρεάν εφαρμογές κανονικά.Και έχει και ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο..zimage χρησιμοποιώ το 19-7-2010.Το 23-7 παρόλο που φόρτιζε το κινητό στο android,μου έκανε στιγμιαία παγώματα στην οθόνη.Το καλύτερο build προς το παρόν για μένα Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

εγώ παίδες έβαλα καταλάθος την ANDROID την ENERGY από το XDaDeveloperS κ δούλευε πολύ καλά μόνο όταν πληκτρολογούσα γρήγορα είχε λίγο πρόβλημα λόγο του MultitoucH αλλά όλα τα αλλά ήταν απλά επικά εάν δν χρεισιμοποιουσα τα μηνύματα ALL THE TIME θα το προτιμούσα..... έβαλα ΡΆΔΙΟ 2.08.50.05 κ HSPL 1.4 κ ήταν όλα ρολόι ... βεβεα μου πήρε αρκετή ώρα να βρω της κατάληλες αλχημίες μιας κ ήταν η πρώτη μου επαφή με FLASH αλλά τα κατάφερα... βεβεα μετακόμισα πάλι σε WM την ENERGY η οποία είναι τρομερή κ αυτή

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα σε stock 1.66 και εφαγα ακυρο(και τα 2 build) ... η οθονη γινεται γραμμες σβηνει και μενει εκει... δεν ξερω βέβαια αν πρεπει να μεινει ετσι για αρκετη ώρα στο 1ο run.... λετε να πρέπει να κουμπώσω HSPL ??? και τι γίνεται με δαυτο ??? εχει βγει 2 και 3 είδα .... ποιο από όλα ??? για να μην μπρικάρουμε καμια συσκευή....
Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες γιαννη και ανοιξες χωριστο φορουμ μιας και εχει μπει για τα καλα στον χορο το android στο λεο μας.εμενα παντως με dual boot δουλευει καλα μου δινει στην αρχη επιλογη τι να βαλω.εχω το νεο ραδιο,την ρομ του γιαννη v4 omega και το 2.2 froyo.εννοειται εχει προβληματακια το ανδροιδες ακομη αλλα καλα τα παει
Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουν τωρα τα πραγματα, τα android στο HD2 ειναι για να παρουμε μια γευση απο αυτο που θα βλεπουμε οι περισσοτεροι μετα απο λιγους μηνες στα κινητα μας. Αν δεν υπαρξουν ρομ οι οποιες μπορουν να λειτουργισουν χωρις την υπαρξη windows, δεν μπορουμε να συζηταμε για android στο HD2.

 

Δειχνει κατι παραπανω απο σιγουρο οτι το μεγαλύτερο ποσοσοστο των σημερινων κατόχων WM θα μεταπηδήσουν στα android στην επομενη αλλαγή συσκευης.

Δεν το λεω στην τυχη αυτο.

Σε τοσες συζητησεις σε ολα τα φορα που συμμετέχω, δεν εχω ακουσει ουτε ενα να λεει οτι θα αγορασει συσκευη με windows series7.

Σιγουρα θα υπάρχουν καποιοι, γι αυτο λεω το μεγαλυτερο ποσοστο.

 

Εκτός του οτι η MS εχει παψει να ειναι IN σ οτι αφορα τα κινητα και πιθανως τα tablets, αν καποιος συγκρινει τα βιντεο με τα review των δυο λειτουργικων, χωρις πολυ σκεψη θα προτιμησει τα android απο αυτο το συνοθιλευμα μπλε τετραγωνων και αθλιων γραφικων στις επιμερους ΟΕΜ εφαρμογές.

 

Εμενα με κρατησε τοσο καιρο η ποιοτητα του HD2 συν καποιες εφαρμογες του XDA, οπως το Co0kies Tabs κλπ.

 

Το Froyo δειχνει πιο οριμο, γρηγορο και εχουν προστεθει δυνατοτητες που ελειπαν.

 

Αν συνοδευτει απο καταλληλες συσκευες με ποιοτητα αναλογη του Leo, τοτε δεν θα υπαρχει λογος να μην το προτιμησουμε.

 

Βεβαιως υπάρχει και το iphone, αλλα ενα μεγαλο μερος δεν συμβιβαζεται με τις ελειψεις του, που κατα την γνωμη μου αντιμετοπιζονται με εναλλακτικες λυσεις.

Για μενα το μεγαλυτερο μειον του ειναι η τιμη του και οτι για να το αποκτησεις πρεπει να περασουν αρκετοι μηνες απο την κυκλοφορια του στην Αμερικη και φυσικα να εχεις μεσον αν θελεις σκετη συσκευη.

Αντιθετα στα android μπορεις να εχεις οποιαδηποτε συσκευη απο την πρωτη μερα της κυκλοφοριας της σε τιμες που γινονται συνεχως καλυτερες.

 

Προσωπικα εχοντας το ipad, αρχισα να σκεφτομαι διαφορετικα το θεμα smartphone.

Οσες δυνατοτητες και να προστεθουν θα παραμενει το βασικο μειονεκτημα που ειναι το μικρο μεγεθος της οθονης. Αυτο απο μονο του περιοριζει τα πραγματα που μπορεις να κανεις μ ενα τηλεφωνο. Οποτε μ ενδιαφερει παρα πολυ η ταχυτητα και ευχρηστια του μενου ωστε να κανω πολυ γρηγορα αυτο που θελω χωρις κολληματα και αναγκη να καταφευγω στο XDA για βελτιωσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ πριν λίγο! Έπαθα πλάκα με τα χρώματα της οθόνης και την ανάλυση των γραφικών!!! Μετά σου λένε ότι το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνεται πάνω από 65Κ χρώματα... ίσως να έχω βιονικά μάτια τότε! :lol:

 

Έβαλα την desire v5.7 και ότι δοκίμασα δούλεψε πολύ καλά (wifi, καιρός, αλλαγή ταπετσαρίας, φωτογραφική μηχανή). Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα πάνω από 15 λεπτά και τότε άρχισαν να καίνε τα χέρια μου από την χρήση του επεξεργαστή... :(

 

Πέραν όλων αυτών οι εξελίξεις τρέχουν και μέσα στον Αύγουστο πιστεύω ότι θα έχουμε κάτι 100% λειτουργικό και έτοιμο για καθημερινή χρήση! :)

 

Η Ρομ που φοράω είναι η Omega XT 4.1 WWE, αλλά δεν πραγματοποίησα κλήση για να δω αν έχω πρόβλημα στον ήχο!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν ανφερουμε εμπειρίες ή προβλήματα με την χρηση android να εχουμε και ενα στανταρ μοτιβο απαντησης ωστε να βλεπουμε τί δουλευει και πως. Πχ

 

WM ROM:

RADIO:

ANDROID BUILD:

Zimage date:

 

Εμενα με

 

WM ROM: Dutty Nu Era V2

RADIO: 2.10.50.28_2

ANDROID BUILD: FroYo 2.2 by dan1j3l V1

Zimage date: 25/7/10 Cotulla

 

Τα μονα προβληματα που εχω ειναι οτι εχω φωνη σαν ρομποτ (μαλλον φταιει η ROM των WM) δεν δουλευει το GPS (ενγενες προβλημα την παρουσα στιγμη) και οτι δεν εχω ελεγχο τπυ φωτισμου πληκτρων. Κατα τα αλλα, δουλευουν:

WiFi, φορτιση μπαταριας, data, browsing, camera, screen sleep/wake και το σημαντικοτερο η μπαταρια ειναι σε κανονικα επιπεδα draining. Για 8 ωρες το βραδυ, με μονο το τηλ να λειτουργει (data/wireless off) εχασα 8% μονο.

 

Θελω να πιστεύω οτι μεχρι το τελος του 2010 θα εχουμε κανονικη flash-able ROM σε android χωρις προβλήματα, δεδομενου οτι οι devs θα συνεχισουν με τον ιδιο ρυθμο.

 

Εχωντας ενα desire σαν τηλεφωνο δουλειας, θα με βολευε πολυ να εχω και το προσωπικο μου τηλ σε ανδροειδη :)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ πριν λίγο! Έπαθα πλάκα με τα χρώματα της οθόνης και την ανάλυση των γραφικών!!! Μετά σου λένε ότι το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνεται πάνω από 65Κ χρώματα... ίσως να έχω βιονικά μάτια τότε! :lol:

 

Έβαλα την desire v5.7 και ότι δοκίμασα δούλεψε πολύ καλά (wifi, καιρός, αλλαγή ταπετσαρίας, φωτογραφική μηχανή). Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα πάνω από 15 λεπτά και τότε άρχισαν να καίνε τα χέρια μου από την χρήση του επεξεργαστή... :(

 

Πέραν όλων αυτών οι εξελίξεις τρέχουν και μέσα στον Αύγουστο πιστεύω ότι θα έχουμε κάτι 100% λειτουργικό και έτοιμο για καθημερινή χρήση! :)

 

Η Ρομ που φοράω είναι η Omega XT 4.1 WWE, αλλά δεν πραγματοποίησα κλήση για να δω αν έχω πρόβλημα στον ήχο!!!

 

Και που να δεις την ποιοτητα στις φωτογραφιες. Ο ιδιος φακος αποδιδει πολυ καλυτερα λογο λειτουργικου και πολλα αλλα που τα βλεπουν τοσο καιρο στο Desire οσοι το εχουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα σημερα να τα δοκιμασω την εκδοση Froyo dan1j3

Εγκατασταθηκε αλλα ξεκινησε με προβλημα που δεν επετρεπε να κανω τιποτα.

Συγκεκριμενα στο πληκτρολογιο οταν πατουσα καποια συγκεκριμενα γραμματα η αριθμους οπως το o e εβγαζε τα διαθεσιμα εκτός απο το ιδιο το γραμμα. Δηλαδη αντι για o ειχε το γαλλικο ο' με τονο απο πανω κλπ.

Με λιγα λογια δεν μπορουσα ουτε τον κωδικο του wifi μου να περασω ουτε το mail μου.

 

Γλωσσα ειχα επιλεξει την αγγλικη.

zImage αφησα αυτο που ειχε μεσα το dan1j3 αφου ηταν σχετικα καινουργιο 19/7

το ποσταρω και εδω μιας και εχουμε πλεον το αναλογο section:)

εχω την Froyo dan1j3 με το νεο zimage

 

δοκιμασατε να τρεξετε μετα απο χρηση στο froyo(καμερα,αλμπουμ),το αλμπουμ στα windows,η να σκρολαρετε στις φωτο του αλμπουμ του sence?

 

δημιουργειται ενας φακελος στο Dcim με thumbnails απο το android, που γονατιζει το αλμπουμ του sence(και οχι μονο):O

 

εμενα που εχω στο λεο 1γιγα και κατι mbs φωτος(130 φακελοι,3345 αρχεια) ο φακελος thumbnails των android,ηταν κοντα στα 180mbs με τα αναλογα αρχεια μεσα που για να ανασανει το αλμπουμ του sence,επρεπε να τον σβηνω οταν ηθελα να χρησιμοποιησω το αλμπουμ του sence των windows...

πληροφοριακα εσβηνε αρχεια για 45 λεπτα και ειχε φτασει στο 38% :confused:και τελικα το συνδεσα στο λαπτοπ σαν mass storage και τα εσβησα ....:wacko:

 

αυτο ειναι το μονο αρνητικο μαζι με την ελλειψη ελληνικου πληκτρολογιου(που υπαρχει μια προχειρη λυση,να κανεις την δουλεια σου)

κατα τα αλλα,και κληση και gps και καμερα και browsing,mailing αλλα και ολα τα πεδια των ρυθμισεων δουλευουν κανονικοτατα και μπορεις να εχεις ενα λειτουργικοτατο ανδροειδες,οποτε το θελησεις.

ασε που καθε φορα που κανεις εναλλαγη απο windows σε android,οποιος βλεπει την συσκευη να μπουταρει τρελαινεται:happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως υπάρχει και το iphone

Προσωπικα εχοντας το ipad, αρχισα να σκεφτομαι διαφορετικα το θεμα smartphone.

Οσες δυνατοτητες και να προστεθουν θα παραμενει το βασικο μειονεκτημα που ειναι το μικρο μεγεθος της οθονης. Αυτο απο μονο του περιοριζει τα πραγματα που μπορεις να κανεις μ ενα τηλεφωνο.

Ipad-Iphone ιδανικός συνδυασμός, αλλά επιστροφή σε μικρότερη οθόνη από 4.3" δεν γίνεται. Το Ipad ιδανικό για τη βεράντα, το αεροδρόμιο αλλά δεν το κουβαλάς συνεχώς μαζί σου. Την Τρίτη στο Λονδίνο θα παίξω με το streak μήπως εγκαταλείψω πρώιμα το HD2 (συνήθως η αλλαγή smartphone γίνεται Οκτώβριο-Νοέμβριο)

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο ειναι το μονο αρνητικο μαζι με την ελλειψη ελληνικου πληκτρολογιου(που υπαρχει μια προχειρη λυση,να κανεις την δουλεια σου)

 

Κοιταξες αν σε βολέυει το HTC_IME σαν πληκτρολόγιο;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες αν σε βολέυει το HTC_IME σαν πληκτρολόγιο;

 

 

εειδη ειμαι εξω,το εχει στο μαρκετ,η πρεπει να το βρω καπου αλλου?εχεις καποιο λινκ?ευχαριστω:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

Χρησημοποιησε το v27 hi res αναλογο με τo build που τρεχεις. Ειναι συμπιεσμένο με 2 apk, το clicker.apk και το HTC_IME_hi22.apk (αν δεν κανω λαθος) Εγκατάσταση και τα δυο και ενεργοποιησε το στο Language & keyboard, επειλέγεις την ελληνικη και μετα σε οποιοδηποτε πεδιο εισαγωγης πατα παρατεταμενα και επελεξε το σαν input method

 

πολυ βολικο.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

 

Χρησημοποιησε το v27 hi res αναλογο με τo build που τρεχεις. Ειναι συμπιεσμένο με 2 apk, το clicker.apk και το HTC_IME_hi22.apk (αν δεν κανω λαθος) Εγκατάσταση και τα δυο και ενεργοποιησε το στο Language & keyboard, επειλέγεις την ελληνικη και μετα σε οποιοδηποτε πεδιο εισαγωγης πατα παρατεταμενα και επελεξε το σαν input method

 

πολυ βολικο.

 

 

Φιλιππε σε ευχαριστω πολυ :D

 

το δοκιμαζω κ επανερχομαι :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ipad-Iphone ιδανικός συνδυασμός, αλλά επιστροφή σε μικρότερη οθόνη από 4.3" δεν γίνεται. Το Ipad ιδανικό για τη βεράντα, το αεροδρόμιο αλλά δεν το κουβαλάς συνεχώς μαζί σου. Την Τρίτη στο Λονδίνο θα παίξω με το streak μήπως εγκαταλείψω πρώιμα το HD2 (συνήθως η αλλαγή smartphone γίνεται Οκτώβριο-Νοέμβριο)

 

Τάκη καλό φαίνεται αν και σε μέγεθος τα 0,7 της ιντζας που έχει παραπάνω από το Leo δεν είναι μεγάλη διάφορα.

Σημασία έχει ότι τρέχει android και έχει απλό και πρακτικό interface.

 

Πρακτικό γιατί μεταφέρεται χωρίς να χρειάζεται τσαντακι.

Το iPad όταν υπάρχει περίπτωση να το χρειαστω βρίσκεται μονίμα στο αυτοκίνητο στην θέση που μπαίνει το φαρμακιο :) για να μην δίνει στόχο αν και δεν έχουμε εδώ φόβο κλοπής. Έχω μια τσαντουλα από 10 ιντζο net book που χώρα τα προσωπικά μου αντικείμενα συν το iPad.

Δεν διαφέρει πολύ απ αυτές που κουβαλά πολύς κόσμος στην Αθηνα ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Ξέρεις αυτές που μπαίνουν χιαστί στον ώμο.

Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατί έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι ένα τσαντακι μέσης το καλοκαίρι.

 

Αν δεν σε προβληματίζει ο όγκος του και η απειρία της Dell στα κινητά, παρτο να μας πεις και την γνώμη σου.

 

Εγώ δεν έχω αποφασίσει τι θα διαδεχθεί το Leo μου. Μπορεί και τίποτα αν κάποια στιγμή μπορέσει να τρέξει android απολύτως σωστά σαν να φτιαχθηκε γι αυτά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν οι devs πανε με τον ρυθμο που πανε ειναι θεμα λιγων μηνων μεχρι να δουμε την πρώτη nand-flashed ROM. Ηδη περιμένουμε να φτιαχτει το gps. Προσωπικα πιστευω οτι εχουμε πολυ καιρο μπροστα για να εχει την λειτουργικότητα που θα ειχε αν ηταν native android phone αλλα συντομα (βλ. εντος 2010) θα μπορει να ανταπεξέλθει σε 24/7 χρηση με ελάχιστα κολληματα.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

σημερα λογω ζεστης αν και ειμαι 10 λεπτα απο την παραλια, ειπα να μεινω σπιτι γιατι προτιμω το aircondition και την υσηχια μου, μιας και στις παραλιες γινεται...χαμος (απο ολες τις αποψεις ) !!!! :lol:

Αφηνω το off topic και μπαινω στα on topic :).

Δεν εχω δουλεψει καθολου καποια συσκευη με android, αλλα διαβαζω αρκετα πραγματα στα φορουμ και εχω δει και αρκετα βιντεο. Σκεφτομαι να δοκιμασω καποιες απο τις εκδοσεις που αναφερεται εδω για το hd2 με το dual boot αλλα ειμαι υπο σκεψη ακομα.

Επειδη πολλοι γραφεται και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ, οτι το android ειναι πολυ μπροστα απο ενα wm τηλεφωνο, οτι ειναι πολυ πιο ευχρηστο, οτι δεν κολλαει κ.τ.λ, εγω θελω να ρωτησω τα εξης :

1) το android δεν κολλαει πουθενα η απλα κολλαει λιγοτερο σε σχεση με ενα wm phone. και για να καταλαβω περισσοτερο, θα ηθελα να το βαλετε σε συγκριση με το hd2 που εχω και στημενο με cooked rom και ολες τις εφαρμογες που εχω.

 

2) τι γινετε στο android με εφαρμογες οπως το destinator ? πρεπει να βρουμε αλλη εφαρμογη πλοηγησης, η παιζει η ιδια που υπαρχει σε wm και στο android ?

Η ερωτηση μου εχει και πιο γενικο χαρακτηρα, γιατι καποιος ο οποιος ασχολειτε πολλα χρονια τωρα με wm, και οταν παρει ενα οποιοδηποε wm νεο τηλεφωνο, του αρκουν καποιες ωρες για να ξαναβαλει απλα τις εφαρμογες που ειχε και στο παλιο του τηλεφωνο wm, απλα ψαχνωντας ποια εκδοση παιζει καλυτερα στο νεο του τηλεφωνο.

Αν λοιπον καποιος παει σε ενα android, αν ειναι να ψαχνει ολες τις εφαρμογες απο την αρχη, δεν θα ειναι καπως δυσκολο στην αρχη μεχρι να τα βρει παλι ολα ? και μηπως ξενερωσει λιγο, μιας και εκει που τα ειχε ολα ετοιμα και γνωστα, πρεπει ξανα να διαβαζει, να ψαχνει κ.τ.λ ?

 

τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου περνουν σαν σκεψεις απο το μυαλο, μιας και βλεπω οτι πολυ κοσμος σκεφτεται μελλοντικα την μεταβαση στο android και η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει λιγο το γεγονος του να ξεκιναω παλι απο την αρχη.

 

3) απο θεμα ταχυτητας, διαχειρισης μνημης και εφαρμογων ειναι καλυτερο ενα android απο ενα wm ?

 

Γενικα αν καποιος μπορει να γραψει τα συν και τα πλην android και wm θα βοηθουσε καπως να αρχισω να ξεδιαλυνω το τοπιο.

 

Εσεις που πειραματιζεστε αυτες τις μερες με το android στο hd2, τι γνωμη εχετε, πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο που πειραματιζεστε η απλα ειναι η περιεργεια που εχουμε ολοι εμεις οι τρελο-γκαζετακηδες να αλλαζουμε ρομ και να δοκιμαζουμε εφαρμογες και tweaks που σας οδηγει σ'αυτο ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

σημερα λογω ζεστης αν και ειμαι 10 λεπτα απο την παραλια, ειπα να μεινω σπιτι γιατι προτιμω το aircondition και την υσηχια μου, μιας και στις παραλιες γινεται...χαμος (απο ολες τις αποψεις ) !!!! :lol:

Αφηνω το off topic και μπαινω στα on topic :).

Δεν εχω δουλεψει καθολου καποια συσκευη με android, αλλα διαβαζω αρκετα πραγματα στα φορουμ και εχω δει και αρκετα βιντεο. Σκεφτομαι να δοκιμασω καποιες απο τις εκδοσεις που αναφερεται εδω για το hd2 με το dual boot αλλα ειμαι υπο σκεψη ακομα.

Επειδη πολλοι γραφεται και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ, οτι το android ειναι πολυ μπροστα απο ενα wm τηλεφωνο, οτι ειναι πολυ πιο ευχρηστο, οτι δεν κολλαει κ.τ.λ, εγω θελω να ρωτησω τα εξης :

1) το android δεν κολλαει πουθενα η απλα κολλαει λιγοτερο σε σχεση με ενα wm phone. και για να καταλαβω περισσοτερο, θα ηθελα να το βαλετε σε συγκριση με το hd2 που εχω και στημενο με cooked rom και ολες τις εφαρμογες που εχω.

 

2) τι γινετε στο android με εφαρμογες οπως το destinator ? πρεπει να βρουμε αλλη εφαρμογη πλοηγησης, η παιζει η ιδια που υπαρχει σε wm και στο android ?

Η ερωτηση μου εχει και πιο γενικο χαρακτηρα, γιατι καποιος ο οποιος ασχολειτε πολλα χρονια τωρα με wm, και οταν παρει ενα οποιοδηποε wm νεο τηλεφωνο, του αρκουν καποιες ωρες για να ξαναβαλει απλα τις εφαρμογες που ειχε και στο παλιο του τηλεφωνο wm, απλα ψαχνωντας ποια εκδοση παιζει καλυτερα στο νεο του τηλεφωνο.

Αν λοιπον καποιος παει σε ενα android, αν ειναι να ψαχνει ολες τις εφαρμογες απο την αρχη, δεν θα ειναι καπως δυσκολο στην αρχη μεχρι να τα βρει παλι ολα ? και μηπως ξενερωσει λιγο, μιας και εκει που τα ειχε ολα ετοιμα και γνωστα, πρεπει ξανα να διαβαζει, να ψαχνει κ.τ.λ ?

 

τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου περνουν σαν σκεψεις απο το μυαλο, μιας και βλεπω οτι πολυ κοσμος σκεφτεται μελλοντικα την μεταβαση στο android και η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει λιγο το γεγονος του να ξεκιναω παλι απο την αρχη.

 

3) απο θεμα ταχυτητας, διαχειρισης μνημης και εφαρμογων ειναι καλυτερο ενα android απο ενα wm ?

 

Γενικα αν καποιος μπορει να γραψει τα συν και τα πλην android και wm θα βοηθουσε καπως να αρχισω να ξεδιαλυνω το τοπιο.

 

Εσεις που πειραματιζεστε αυτες τις μερες με το android στο hd2, τι γνωμη εχετε, πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο που πειραματιζεστε η απλα ειναι η περιεργεια που εχουμε ολοι εμεις οι τρελο-γκαζετακηδες να αλλαζουμε ρομ και να δοκιμαζουμε εφαρμογες και tweaks που σας οδηγει σ'αυτο ?

 

1) To λειτουργικο εχει μια απο τις καλύτερες, αν οχι την καλυτερη, διαχείρηση μνημης. Δεν κολλαει σε στοψκ μορφή και μπορεί να κολλησει αν πας σε cooked rom που ακομα δεν υποστηρίζονται απο τις εφαρμογες. Και οταν λεμε κολλησεις, εννοω να φαει force close η εφαρμογη, οχι το κινητο.

 

2) Τα προγράμματα πλοήγησης ΔΕΝ ειναι στο ιδιο επίπεδο με αυτα των WM. Αλλα μπορουν ανετα να ανταπεξελθουν σε μη εξειδικευμενες χρήσεις. Αν απλα θες να πας απο το Α σημειο στο Β γινεται ανετα.

 

Τωρα με τις εφαρμογες. Στηνεις το τηλέφωνο ΜΙΑ φορα. ΜΙΑ. Να τι ξαναπω; ΜΙΑ φορα. Κανεις ρυθμίσεις, γενικα το φερνεις στα μετρα σου και μετα τραβας ενα BackUp με την εφαρμογη Titanium Backup και τελος. Μετα αλλαξε rom, αλλαξε builds, αλλαξε και σώβρακο (sick) απλα κανεις restore με το Titanium (apps+user data) και εχεις παλι το κινητο εκει που ηταν οταν πηρες backup. Στο Desire εχω αλλαξει/δοκιμασει 3 διαφορετικες rom και η συσκευα απλα δουλευε σαν να μην ειχα κανει τιποτα. Κανω upgrade καθε καινουρια rom που βγαζει ο Richard (DeFrost FroYo) και δεν καταλαβαινει τιποτα.

 

Οταν και εφοσον φτασουμε στο επιπεδο native υποστηριξεις του android στον Λεοντα, εγω windows (που μεγαλωσα με αυτα) δε θα ξαναβαλω :p

 

Sent from my HD2 using smoke signals

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

σημερα λογω ζεστης αν και ειμαι 10 λεπτα απο την παραλια, ειπα να μεινω σπιτι γιατι προτιμω το aircondition και την υσηχια μου, μιας και στις παραλιες γινεται...χαμος (απο ολες τις αποψεις ) !!!! :lol:

Αφηνω το off topic και μπαινω στα on topic :).

Δεν εχω δουλεψει καθολου καποια συσκευη με android, αλλα διαβαζω αρκετα πραγματα στα φορουμ και εχω δει και αρκετα βιντεο. Σκεφτομαι να δοκιμασω καποιες απο τις εκδοσεις που αναφερεται εδω για το hd2 με το dual boot αλλα ειμαι υπο σκεψη ακομα.

Επειδη πολλοι γραφεται και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ, οτι το android ειναι πολυ μπροστα απο ενα wm τηλεφωνο, οτι ειναι πολυ πιο ευχρηστο, οτι δεν κολλαει κ.τ.λ, εγω θελω να ρωτησω τα εξης :

1) το android δεν κολλαει πουθενα η απλα κολλαει λιγοτερο σε σχεση με ενα wm phone. και για να καταλαβω περισσοτερο, θα ηθελα να το βαλετε σε συγκριση με το hd2 που εχω και στημενο με cooked rom και ολες τις εφαρμογες που εχω.

 

2) τι γινετε στο android με εφαρμογες οπως το destinator ? πρεπει να βρουμε αλλη εφαρμογη πλοηγησης, η παιζει η ιδια που υπαρχει σε wm και στο android ?

Η ερωτηση μου εχει και πιο γενικο χαρακτηρα, γιατι καποιος ο οποιος ασχολειτε πολλα χρονια τωρα με wm, και οταν παρει ενα οποιοδηποε wm νεο τηλεφωνο, του αρκουν καποιες ωρες για να ξαναβαλει απλα τις εφαρμογες που ειχε και στο παλιο του τηλεφωνο wm, απλα ψαχνωντας ποια εκδοση παιζει καλυτερα στο νεο του τηλεφωνο.

Αν λοιπον καποιος παει σε ενα android, αν ειναι να ψαχνει ολες τις εφαρμογες απο την αρχη, δεν θα ειναι καπως δυσκολο στην αρχη μεχρι να τα βρει παλι ολα ? και μηπως ξενερωσει λιγο, μιας και εκει που τα ειχε ολα ετοιμα και γνωστα, πρεπει ξανα να διαβαζει, να ψαχνει κ.τ.λ ?

 

τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου περνουν σαν σκεψεις απο το μυαλο, μιας και βλεπω οτι πολυ κοσμος σκεφτεται μελλοντικα την μεταβαση στο android και η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει λιγο το γεγονος του να ξεκιναω παλι απο την αρχη.

 

3) απο θεμα ταχυτητας, διαχειρισης μνημης και εφαρμογων ειναι καλυτερο ενα android απο ενα wm ?

 

Γενικα αν καποιος μπορει να γραψει τα συν και τα πλην android και wm θα βοηθουσε καπως να αρχισω να ξεδιαλυνω το τοπιο.

 

Εσεις που πειραματιζεστε αυτες τις μερες με το android στο hd2, τι γνωμη εχετε, πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο που πειραματιζεστε η απλα ειναι η περιεργεια που εχουμε ολοι εμεις οι τρελο-γκαζετακηδες να αλλαζουμε ρομ και να δοκιμαζουμε εφαρμογες και tweaks που σας οδηγει σ'αυτο ?

 

Αντωνη εγω θα απαντησω μονο σε αυτο,μιας και ολα τα υπολοιπα τα θεωρα 2οντα.

 

εχω δουλεψει και δουλευω ακομη παραλληλα (λογω ενασχολησης μου με το hero μου αλλα και με τηλ φιλων,hero & desire) android.

 

δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιω το λεο με wm και δεν εχω παρει καποιο desire..

 

ασχετα με αυτο,μου αρεσουν τα android,αλλα για 2η ενασχοληση και παιχνιδι-ψαξιμο-πειραματισμο. και για οσους βιαστουν να με διορθωσουν,δεν μιλαω για εκδοσεις 1.5-1.6 αλλα και για την 2.1 που την εχω δουλεψει εκτενεστατα;)

η γνωμη μου για τα ανδροειδη,ηταν μια,ειναι νωρις ακομη(και δεν ηξερα για ποσο καιρο θα ηταν αυτο το "ειναι νωρις") και δεν αλλαζε μεχρι που δουλεψα τα froyo στο λεο.

εχουν βελτιωσει/αλλαξει αρκετα πραγματα που εμενα προσωπικα μου αρεσουν.επειδη ειναι υποκειμενικο αυτο,δεν θα αναφερθω σε ποια και γιατι.

με τπτ ομως δεν θα ηθελα ακομη να αφησω το λεο,αλλα δεν με χαλαει καθολου μα καθολου να εχω εναλλακτικη και να μπουταρω οποτε θελω σε froyo και να εχω παραλληλα και τα 6.5.χ:)

 

ετσι απλα δοκιμαζω και πειραματιζομαι με αυτα στο λεο μου και περιμενω καθε νεα βελτιωση που θα κανουν οι developers σε αυτην την,ειλικρινα,πανεξυπνη κινηση να στηριξουν τα android στο λεο.

ετσι επιβεβαιωνεται για ακομη μια φορα(για οσους δεν εχουν καταφερει να εκμεταλευτουν σωστα σε αυτην την συσκευη) οτι ειναι η κορυφαια hardwarικα συσκευη αυτην την στιγμη :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ετσι επιβεβαιωνεται για ακομη μια φορα(για οσους δεν εχουν καταφερει να εκμεταλευτουν σωστα σε αυτην την συσκευη) οτι ειναι η κορυφαια hardwarικα συσκευη αυτην την στιγμη :)

 

Η συσκευη σαν hardware ειναι ΘΗΡΙΟ. Εχουν περάσει αρκετα τηλεφωνα απο τα χερια μου (εταιρικες επιδοτησεις ftw) αλλα σαν αυτην καμια. Τωρα για την δουλεια εχω ενα desire το οποιο με καλυπτει απόλυτα, ετσι οπως το εστησα και λογο μεγεθους. Τον Λεοντα ομως δεν τον αλλαζω για προσωπικο τηλεφωνο. Παραλιγο να το πουλησω, αλλα ευτυχως ηρθα στα συγκαλα μου μεσα σε λιγες ωρες :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή,το android απέναντι στα wm όπως αυτά υλοποιούνται στο hd2,υπερτερεί σε 2 πράγματα.Στην αίσθηση αφής και στο internet browsing.Έβαλα τον dolphin hd browser μαζί με κάποια add ons και απλά κόλλησα... Για τα υπόλοιπα πράγματα πιστεύω ότι τα wm είναι άριστα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...