Jump to content

Απόψεις: Πρόβλημα λήψης, πωλήσεις του iPhone 4 και η εικόνα της Apple...


TN97
 Κοινοποίηση

Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;  

555 members have voted

  1. 1. Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;

    • Ναι
      375
    • Όχι
      165
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Μηπως μαζι με τη θηκη σου εδωσαν και κανενα software update?

Γιατι λεει με την Version 4 εχουν προβλημα και καποιοι χρηστες 3Gs.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει τις πωλήσεις του τηλεφώνου τουλάχιστον σε παγκόσμια κλίμακα. Όλη η φασαρία γίνεται για μία σύνδεση που αν ήταν 2 εκατοστά πιο πάνω (μιλάω για το σημείο με την μαύρη "πλαστική;" ταινία που ενώνει τις δύο κεραίες) τώρα δεν θα το συζητούσαμε καν σαν πρόβλημα.

 

Προσωπικά το έχω προ παραγγείλει και το περιμένω τον Αύγουστο που θα έρθει Ελλάδα μαζί με μία θήκη "πάμπερς" που πάντα χρησιμοποιώ στα κινητά μου, οπότε αν όντως δουλεύει σωστά όπως λένε όλοι οτι δεν έχει πρόβλημα με τα "πάμπερς" τότε θα είμαι προσωπικά καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λίγοι είναι αυτοί που αγοράζουν όταν από την πρώτη στιγμή είναι γνωστό π.χ. πως το GPS του είναι πρακτικά άχρηστο; Απλά οι περισσότεροι ελπίζουν σε κάποιο update που άγνωστο αν αλλά ίσως διορθώσει το πρόβλημα.

 

http://forumuk.samsungmobile.com/PostsList.aspx?ForumPostID=204077

http://ip208-100-42-21.static.xda-developers.com/showthread.php?t=717120

http://www.samsunggalaxysforum.com/samsung-galaxy-s-how-to/gps-problem/

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/104872-gps-issues.html

 

Απλά ενδεικτικά τα παραπάνω ως παράδειγμα, ευτυχώς μόνο ακαδημαϊκά με ενδιαφέρουν τα προβλήματα του συγκεκριμένου κινητού. :)

 

 

Έχεις δει πολλές εφημερίδες, περιοδικά, τηλεοράσεις ή άλλο μέσο να ασχολείται με το τι κάνει η Samsung; Δυστυχώς μειοψηφεί σε ενδιαφέρον, και είτε μας αρέσει είτε όχι σήμερα ότι μειοψηφεί περνά εντελώς αδιάφορο έξω από το καταναλωτικό του κοινο. Και για να σου δώσω αφορμή για σκέψη και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως λειτουργεί το πράγμα, πόσες φορές είδες εμένα προσωπικά ή άλλο iPhone user να συχνάζει στα topics περί Samsung ή HTC ή ότι άλλο, παρουσιάζοντας την αρνητική του άποψη για τη συγκεκριμένη συσκευή, γκρινιάζοντας για τα πολλά ελαττώματά του και τα εγγενή του προβλήματα, και απορώντας πως το αγοράζουν τα "θύματα της Samsung" (κατά τη δική σας διάλεκτο). Δες σε αντίθεση τι γίνεται με τους ομοϊδεάτες σου που σαν γνήσιοι "πλανόδιοι haters" περιφέρονται σε κάθε topic που αναφέρεται η λέξη iPhone κατηγορώντας τόσο τη συσκευή όσο και τους χρήστες της.

 

Κατάλαβες τώρα τι εννοώ μιλώντας περί πλειοψηφικού ενδιαφέροντος και αδιάφορων μειοψηφιών; :lol:

 

Αν για εσενα αποτελει κριτηριο αν ασχολουνται με τη συσκευη-αντικειμενο του ποθου σου, τι γραφουν οι εφημεριδες και τι λενε οι τηλεορασεις, i rest my case που λενε και οι Αγγλοσαξονες. Και χαρακτηρισμους προς το ατομο μου που προσπαθουν να με ενταξουν σε ομαδες που δεν ανηκω να τους κρατας για τον εαυτο σου αλλη φορα.

Edited by dkoukou
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα κανουμε τραγικα,δεν εχει σημα αμα πιανεις συγκεκριμενο σημειο οχι δεν εχει καθολου σημα.

 

Περνα μια βολτα απο το θεμα του Ν97 να δεις τι τραβανε και αλλοι.

 

ναι αρα θα πρεπει να επαναπροσδιορισω και το πως θα κραταω το κινητο των 700ευρω!και ναι στο n97 που ειχα και εγω,ειχε προβλημα αλλα μου το εφτιαξαν αμεσα!αλλα ξεχνας οτι η νοκια βγαζει 20μοντελα αρα μπορει να δικαιολογησει καποια αστοχια υλικου,ενω η ΑPPLE ενα και μοναδικο!και οχι μονο αυτο,το ηξεραν απο πριν για αυτο βγαλανε και τη θηκουλα μαζι!απλα απαραδεκτοι!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν για εσενα αποτελει κριτηριο αν ασχολουνται με τη συσκευη-αντικειμενο του ποθου σου, τι γραφουν οι εφημεριδες και τι λενε οι τηλεορασεις, i rest my case που λενε και οι Αγγλοσαξονες.

Για εμένα το μόνο κριτήριο αγαπητέ μου φίλε αποτελεί η προσωπική μου άποψη και τίποτα πέραν αυτού. Όσο για το τι λένε οι Αγγλοσάξονες, να σου θυμίσω με τη σειρά μου τι λένε οι Έλληνες: "Από την πίττα που δεν θα φας τι σε νοιάζει και αν καεί;".

Ασχολήσου λοιπόν με αυτό που σε ενδιαφέρει, γύρισε την πλάτη σου στο "κακό" iPhone και τους "αφελείς" αγοραστές του και δείξε την αδιαφορία που δείχνουν και αυτοί για τις δικές σου προτιμήσεις. Εκτός βέβαια και αν κάτι άλλο σε απασχολεί, οπότε εδώ είμαστε να σου συμπαρασταθούμε. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Τα fora εχουν λογο υπαρξης μονο αν μεσω αυτων υπαρχει ανταλλαγη αποψεων και ιδεων και οχι παραλληλοι μονολογοι. Εκανα μια ερωτηση εχθες περιμενοντας να μπω στη λογικη αυτων που αγοραζουν γνωριζοντας οτι παραλαμβανουν τηλεφωνο με τεκμηριωμενο προβλημα. Δηλωσα δε οτι απεφυγα με το φτωχο μου μυαλο μια αγορα (Ν97) που πιθανον να μου ειχε δημιουργησει προβλημα διαβαζοντας αποψεις συμφορουμιτων και εγκυρων (οσο γινεται) site και επελεξα τελικα ενα τηλεφωνο (iPhone) που για 7 και κατι μηνες με υπηρετησε αγογγυστα. Απαντηση δεν εχω λαβει ακομα (και ουτε προκειται μαλλον). Απο χομπυ/ψωνιο/ενδιαφερον (οπως θελετε βαφτιστε το) εμπαινα εδω μεσα για ενημερωση και κουβεντουλα. Μαλλον καποιοι ομως εχουν προθεσεις λιγοτερο αγνες. Καλη σας ημερα και καλη συνεχεια. Να ειστε παντα καλα σε ο,τι κανετε και προπαντων ηρεμια.:)
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το μόνο κριτήριο αγαπητέ μου φίλε αποτελεί η προσωπική μου άποψη και τίποτα πέραν αυτού. Όσο για το τι λένε οι Αγγλοσάξονες, να σου θυμίσω με τη σειρά μου τι λένε οι Έλληνες: "Από την πίττα που δεν θα φας τι σε νοιάζει και αν καεί;".

Ασχολήσου λοιπόν με αυτό που σε ενδιαφέρει, γύρισε την πλάτη σου στο "κακό" iPhone και τους "αφελείς" αγοραστές του και δείξε την αδιαφορία που δείχνουν και αυτοί για τις δικές σου προτιμήσεις. Εκτός βέβαια και αν κάτι άλλο σε απασχολεί, οπότε εδώ είμαστε να σου συμπαρασταθούμε. :)

 

"Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα"

Link to comment
Share on other sites

μα πως να πεφτει η τιμη της μετοχης μιας εταιριας που εχει το καλυτερο (ισως και το μοναδικο) smartphone της αγορας;

ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.

για τα 2 μυρια συσκευες που πουλησαν τις πρωτες μερες μας ειπαν.

ποσες επιστροφες και αλλαγες ειχαν μηπως ακουσε κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μαζι με τη θηκη σου εδωσαν και κανενα software update?

Γιατι λεει με την Version 4 εχουν προβλημα και καποιοι χρηστες 3Gs.

 

η θηκη δεν ηρθε με update... ;) next time...απ'οτι λενε θα ερθει συντομα και το update..

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν αρνείται να το παραδεχτεί η Apple, μάλλον πλέον γίνεται εμφανές οτι όντως υπάρχει πρόβλημα. Δεν μπορεί όλοι αυτοί που αναδεικνύουν το πρόβλημα να είναι "βαλτοί", πόσο μάλλον που κάποιοι απο αυτούς (βλέπε Engadget, BGR) ήταν ως τώρα ιδιαίτερα βεβιασμένοι υπέρ της Apple.

Και βέβαια οι αντι-apple πιάστηκαν απο αυτή τη φοβερή ευκαιρία για να κράξουν την Apple και αυτούς που αγοράζουν τα προϊόντα της, με επιχειρήματα του στύλ "πρόβατα" και "το iPhone δεν είναι καν smartphone". Μαζί σας ρε σεις στο κράξιμο της Apple, αλλά σε αυτά που πρέπει, όχι σε ο,τι νάναι. Και όπως λέει και ο foxx, ας κρίνουμε τις πρακτικές της Apple και το iPhone, όχι αυτούς που διαλέγουν να το αγοράσουν. Καλά κάνουν, κάθε άλλο παρά άχρηστο είναι.

Το χετε παρακάνει και καταντάει εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

η θηκη δεν ηρθε με update... ;) next time...απ'οτι λενε θα ερθει συντομα και το update..

Πλακα εκανα,

και χαιρομαι που με το μπαμπερ σχεδον λυνεται το θεμα.

 

Απλα ενα παλικαρι καπου ελεγε οτι ειναι μονο software θεμα και το εχει και το 3Gs του.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν βαρεθηκατε να λέτε τα ίδια και τα ίδια?

Περιμεντε λίγο και θα ξέρουμε. Μέχρι να ελθει επίσημα στην Ελλάδα θα έχει βγει το πόρισμα.

Από εκεί και πέρα πρόκειται αναμφίβολα για την καλύτερη συσκευή σε ποιότητα κατασκευής, έχει οθόνη που δεν θα σε κουράσει όσες Ωρες και να δουλεύεις μπροστά της.

Έχει κάμερα που βάζει κάτω όλες όσες έχουν 5mp αλλά κι ακόμα περισσότερα. Κάτι που έχω διαπιστώσει ο ίδιος συγκρινοντας το 3GS που είχα με το HD2 που αγορασα αργότερα.

 

Θα μου πείτε αφού ήταν τόσο καλό γιατί το πούλησες και πήρες το Leo?

Γιατί απλά σε πολλά πράγματα το Leo με βολεύει καλύτερα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν βαρεθηκατε να λέτε τα ίδια και τα ίδια?

Περιμεντε λίγο και θα ξέρουμε. Μέχρι να ελθει επίσημα στην Ελλάδα θα έχει βγει το πόρισμα.

Από εκεί και πέρα πρόκειται αναμφίβολα για την καλύτερη συσκευή σε ποιότητα κατασκευής, έχει οθόνη που δεν θα σε κουράσει όσες Ωρες και να δουλεύεις μπροστά της.

Έχει κάμερα που βάζει κάτω όλες όσες έχουν 5mp αλλά κι ακόμα περισσότερα. Κάτι που έχω διαπιστώσει ο ίδιος συγκρινοντας το 3GS που είχα με το HD2 που αγορασα αργότερα.

 

Θα μου πείτε αφού ήταν τόσο καλό γιατί το πούλησες και πήρες το Leo?

Γιατί απλά σε πολλά πράγματα το Leo με βολεύει καλύτερα.

 

Κωστα, ειδες τις απαντησεις μου σχετικα με τα ερωτηματα σου περι wifi και προβλημα με το σημα??

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλές εφημερίδες, περιοδικά, τηλεοράσεις ή άλλο μέσο να ασχολείται με το τι κάνει η Samsung; Δυστυχώς μειοψηφεί σε ενδιαφέρον, και είτε μας αρέσει είτε όχι σήμερα ότι μειοψηφεί περνά εντελώς αδιάφορο έξω από το καταναλωτικό του κοινο. Και για να σου δώσω αφορμή για σκέψη και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως λειτουργεί το πράγμα, πόσες φορές είδες εμένα προσωπικά ή άλλο iPhone user να συχνάζει στα topics περί Samsung ή HTC ή ότι άλλο, παρουσιάζοντας την αρνητική του άποψη για τη συγκεκριμένη συσκευή, γκρινιάζοντας για τα πολλά ελαττώματά του και τα εγγενή του προβλήματα, και απορώντας πως το αγοράζουν τα "θύματα της Samsung" (κατά τη δική σας διάλεκτο). Δες σε αντίθεση τι γίνεται με τους ομοϊδεάτες σου που σαν γνήσιοι "πλανόδιοι haters" περιφέρονται σε κάθε topic που αναφέρεται η λέξη iPhone κατηγορώντας τόσο τη συσκευή όσο και τους χρήστες της.

Ίσως φταίει το ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάζεις δεκάδες νέα κάθε μέρα και να βλέπεις τα κινητά της Samsung σε εξώφυλλα περιοδικών και εφημερίδων (ακόμα και των άσχετων, τεχνολογικά, της Ελλάδας) για να σου πρήζουν... ξέρεις τι για το πότε βγήκε η τάδε έκδοση, πότε η άλλη και πότε η τάδε εφαρμογή ανανεώθηκε στην έκδοση 4.2.3.1 που είχα το τάδε χαρακτηριστικό! Αν κάποια στιγμή σου συμβεί και θα δεις τον κάθε άσχετο να πέφτει θύμα αυτής της απίστευτης διαφήμισης μιας άλλης συσκευής για να αγοράζει συσκευές που δεν τις έχει ανάγκη, τότε έλα να μου πεις πόσο εκνευριστικό είναι να πρέπει ντε και καλά επειδή σερφάρεις σε τεχνολογικά blogs να ξέρεις απ' έξω κι ανακατοτά τι παίζει με το iPhone, το iPad (επειδή θες δε θες σου πασάρουν 10 νέα τη μέρα γι αυτά), τι θα κάνει ο Jobs στη ζωή του (αλήθεια αυτός δεν είχε παραιτηθεί και μας το είχαν κοτσάρει σε δεκάδες εξώφυλλα) κλπ. κλπ.!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά έχουμε χάσει το νόημα εδώ και προσπαθούμε ο ένας να προσβάλει τον άλλο. Πάει να μιλήσει ένα άτομο, αμέσως το παίρνετε αρνητικά γιατί έχει διαφορετικές απόψεις από εσάς. Δηλαδή, δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση κανονική, έτσι ο καθένας να πει τις δικές του απόψεις με μέτρο όμως πάντα. Πάψτε πια την γκρίνια, αν δεν σας αρέσει μην το πάρετε, μην ασχολείστε, μην διαβάζετε. Δεν είναι ανάγκη να μας κατηγορείτε ως άθλιους, ηλίθιους, πρόβατα, fanboys κτλ. επειδή δεν προτιμήσαμε άλλη εταιρία. Εξάλλου, όπως είπε και ο foxx αυτό συμβαίνει μόνο στο iPhone και μάλλον κάτι σημαίνει. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιο μίσος!!

 

Όσο για το πρόβλημα εγώ ακόμα περιμένω απάντηση, εδώ και 2-3 εβδομάδες που κανείς δεν μου λέει. Γιατί, εφόσον σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό (λάθος σκέψη τοποθέτησης της κεραίας εξωτερικά), τότε δεν παρατηρείται σε όλα τα iPhone 4; Μια λογική απάντηση σας παρακαλώ και μην μου αρχίσετε τα μα και μου. Αν όντως το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό, τότε σίγουρα έγινε εσκεμμένα και αν νομίζετε πως το έκανε η Apple για να πουλήσει θήκες, τότε δεν θα ανέβαζε την τιμή ακόμα 30-40 ευρώ για να καλύψει αυτό "κενό";

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει να ισχυει για οσες συσκευες εχει διαθεσει μεχρι τωρα,πιθανον να διορθωθει στις νεες που θα βγαλει.

παντως απο οτι διαβασα καπου σημερα εχει ηδη ζημια απο την πτωση των μετοχων της γυρω στα 7 δις $,ενω εαν ειχε αντικαταστησει τις συσκευες που ειχαν πουληθει μεχρι που μαθευτηκε το προβλημα θα ειχε ζημια γυρω στο 1,5 δις$.

αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση,προτιμα να "θολωσει"το προφιλ της ενω θα μπορουσε να το βελτιωσει με την αντικατασταση των συσκευων και να εχει και μικροτερη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει το ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάζεις δεκάδες νέα κάθε μέρα και να βλέπεις τα κινητά της Samsung σε εξώφυλλα περιοδικών και εφημερίδων (ακόμα και των άσχετων, τεχνολογικά, της Ελλάδας) για να σου πρήζουν... ξέρεις τι για το πότε βγήκε η τάδε έκδοση, πότε η άλλη και πότε η τάδε εφαρμογή ανανεώθηκε στην έκδοση 4.2.3.1 που είχα το τάδε χαρακτηριστικό! Αν κάποια στιγμή σου συμβεί και θα δεις τον κάθε άσχετο να πέφτει θύμα αυτής της απίστευτης διαφήμισης μιας άλλης συσκευής για να αγοράζει συσκευές που δεν τις έχει ανάγκη, τότε έλα να μου πεις πόσο εκνευριστικό είναι να πρέπει ντε και καλά επειδή σερφάρεις σε τεχνολογικά blogs να ξέρεις απ' έξω κι ανακατοτά τι παίζει με το iPhone...

 

Πίστεψέ με δεν θα διαφωνήσω καθόλου στο πόσο εκνευριστικό είναι αυτό. Το αντίθετο μάλιστα, με εκνευρίζει αφάνταστα η μονοτονία που υπάρχει στα news portals και στα blogs με τις συνεχείς αναφορές στα ίδια και τα ίδια. Αλλά βρε αδελφέ δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας με αυτές τις εμμονές των ανθρώπων του web. Υπάρχει ξέρεις ζωή και έξω από τις παρλαπίπες που αναμασάει το κάθε blog και αλλοίμονο αν αφήσουμε να γίνει κριτήριό μας η εμπάθεια ή η συμπάθεια που δημιουργεί αυτού του είδους η υποκουλτούρα. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει να ισχυει για οσες συσκευες εχει διαθεσει μεχρι τωρα,πιθανον να διορθωθει στις νεες που θα βγαλει.

παντως απο οτι διαβασα καπου σημερα εχει ηδη ζημια απο την πτωση των μετοχων της γυρω στα 7 δις $,ενω εαν ειχε αντικαταστησει τις συσκευες που ειχαν πουληθει μεχρι που μαθευτηκε το προβλημα θα ειχε ζημια γυρω στο 1,5 δις$.

αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση,προτιμα να "θολωσει"το προφιλ της ενω θα μπορουσε να το βελτιωσει με την αντικατασταση των συσκευων και να εχει και μικροτερη ζημια.

 

Η ζημιά από την απώλεια αξιας των μετοχών είναι θεωρητική για μια εταιρία και μπορεί πολύ εύκολα να ανατραπεί με μερικές καλες επιχειρηματικές κινήσεις. Αντίθετα η ζημιά από την αντικατάσταση έχει πραγματική επίπτωση στο "ταμείο".

 

Να θυμίσω εδώ ότι παράλληλα με ότι συζητιέται για το iPhone 4 είναι σε εξέλιξη ένα πρόγραμμα ανάκλησης και αντικατάστασης ενός αλλού προϊόντος της apple, του time capsule το οποίο παρουσίασε συγκεκριμένα προβλήματα για μια σειρά κωδικων που διατέθηκαν στην αγορά το 2008. Αυτό σημαίνει ότι όταν χρειάζεται η συγκεκριμένη εταιρία δεν έχει πρόβλημα να ανακαλέσει αλλά το ερώτημα παραμένει ... τι χρειάζεται ακριβώς να διορθωθεί και σε ποιά κλίμακα; Η κατάσταση είναι πολύ νωπή για να βγάζει κανείς συμπεράσματα. Το σίγουρο είναι ότι το κύριο πρόβλημα φαίνεται να αναφέρεται στις ΗΠΑ που είναι μια χώρα που παίρνει την προστασία του καταναλωτή πολύ σοβαρά άρα ότι πρέπει να γίνει θα γίνει, τα υπόλοιπα είναι συζήτηση για το καφενείο τώρα που τελείωσε και το mundial :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά έχουμε χάσει το νόημα εδώ και προσπαθούμε ο ένας να προσβάλει τον άλλο. Πάει να μιλήσει ένα άτομο, αμέσως το παίρνετε αρνητικά γιατί έχει διαφορετικές απόψεις από εσάς. Δηλαδή, δεν μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση κανονική, έτσι ο καθένας να πει τις δικές του απόψεις με μέτρο όμως πάντα. Πάψτε πια την γκρίνια, αν δεν σας αρέσει μην το πάρετε, μην ασχολείστε, μην διαβάζετε. Δεν είναι ανάγκη να μας κατηγορείτε ως άθλιους, ηλίθιους, πρόβατα, fanboys κτλ. επειδή δεν προτιμήσαμε άλλη εταιρία. Εξάλλου, όπως είπε και ο foxx αυτό συμβαίνει μόνο στο iPhone και μάλλον κάτι σημαίνει. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιο μίσος!!

 

Όσο για το πρόβλημα εγώ ακόμα περιμένω απάντηση, εδώ και 2-3 εβδομάδες που κανείς δεν μου λέει. Γιατί, εφόσον σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό (λάθος σκέψη τοποθέτησης της κεραίας εξωτερικά), τότε δεν παρατηρείται σε όλα τα iPhone 4; Μια λογική απάντηση σας παρακαλώ και μην μου αρχίσετε τα μα και μου. Αν όντως το πρόβλημα είναι σχεδιαστικό, τότε σίγουρα έγινε εσκεμμένα και αν νομίζετε πως το έκανε η Apple για να πουλήσει θήκες, τότε δεν θα ανέβαζε την τιμή ακόμα 30-40 ευρώ για να καλύψει αυτό "κενό";

 

Μην το βλέπεις έτσι ... Αντικειμενικά θα μιλήσω, έχω ακούσει χρήστες παλαιώτερων iPhone να λένε ότι με το που έκαναν αναβάθμιση η ποιότητα σήματος δεν ήταν η ίδια αλλά χειρότερη ... Άτομα μέλη σε αυτό το forum ... Το πρόβλημα λοιπόν είναι σίγουρα sofware κατά τα λεγομενά τους ...

 

Από την άλλη όμως, έχω δει ένα εκατομμύριο βιντεάκια και λινκς, άρθρα και τσαρλατάνους να αποδεικνύουν ότι είναι και πρόβλημα hardware ...

 

Κακή συνεργασία sofware - hardware ????? Ελλατωματικά υλικά ????

 

Κάτι άλλο που πραγματικά χωρίς να θέλω να πω ψέματα, κάπου είχα διαβάσει μεταξύ άλλων, βιαστικά οφείλω να ομολογήσω, ότι το iPhone 4 χρησιμοποιεί δύο τελείως διαφορετικούς τρόπους επικοινωνίας με παροχους .... :wacko:

Δεν θέλω να παραπληροφορήσω όμως οπότε όσοι θεωρούν ότι μπερδεύομαι με κάτι άλλο παρακαλώ διορθώστε ....

Επίσης Κύπρο, Ηνωμένο Βασίλειο και Η.Π.Α., το πρόβλημα καίει κοσμάκη, και Ελλάδα και στα εργαστήρια της Apple δεν καίγεται καρφίτσα ????? Ποιες οι πιθανές διαφορές δικτύων ????

 

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν σταματήσετε να πλακώνεστε δεν θα μπορέσουμε ποτέ να καταλήξουμε κάπου όλοι μαζί, όχι στο αν είναι το καλύτερο κινητό, αλλά στο τι φταίει με το πρόβλημα ...

 

Ο καθένας έχει την άποψη του, αλλά ας εστιάσουμε λίγο στα γεγονότα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

στο τι φταιει ας το βρουν εκει στην apple και ας ριξουν λιγο τα μουτρα τους και να πληροφορησουν το αγοραστικο κοινο με ειλικρινεια,αν και πολυ αμφιβαλλω οτι θα κανουν κατι τετοιο.
Link to comment
Share on other sites

στο τι φταιει ας το βρουν εκει στην apple και ας ριξουν λιγο τα μουτρα τους και να πληροφορησουν το αγοραστικο κοινο με ειλικρινεια,αν και πολυ αμφιβαλλω οτι θα κανουν κατι τετοιο.

 

Επειδή με βρίσκεις σύμφωνο και στα δύο σκέλη της απάντησης σου, αναρωτιέμαι γιατί λοιπόν δεν θα προτιμούσες να ψάξεις μόνος σου να δεις τι γίνεται και περιμένεις τα ψέματα του έκαστου Jobs ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

για τον απλουστατο λογο του οτι δεν εχω σκοπο να παρω την συγκεκριμενη συσκευη,δεν το ρισκαρω.

απλα σχολιαζω και εγω οπως ολοι μας το θεμα μετα τις προεκτασεις που εχει παρει.

περισσοτερο ενδιαφερον αλλωστε εχει τι κινησεις θα κανει η apple παρα αυτη καθεαυτη η συσκευη και αυτο νομιζω ειναι και το θεμα μας και οχι εαν το iphone ειναι καλο κινητο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η ζημιά από την απώλεια αξιας των μετοχών είναι θεωρητική για μια εταιρία και μπορεί πολύ εύκολα να ανατραπεί με μερικές καλες επιχειρηματικές κινήσεις. Αντίθετα η ζημιά από την αντικατάσταση έχει πραγματική επίπτωση στο "ταμείο".

 

:)

 

Κώστα θα μπορούσαν να κάνουν ανάκληση και να αντικαταστήσουν το μεταλλικό τμήμα με άλλο το οποίο θα έχει κάποια επίστρωση σαν βερνικι και πιθανώς αν γίνεται να άλλαζαν θέση στο σημείο που εφαπτονται οι δυο κεραίες. Π.χ. Να το έβαζαν κάτω η πάνω.

Τις ίδιες συσκευές θα μπορούσαν να τις δώσουν μετά σαν καινούργιες αφού τους αλλάξουν τυχων σημεία με φθορές όπως κάνουν με όσες έχουν πρόβλημα και τις αλλάζουν με άλλες που προέρχονται από επισκευή.

 

 

 

@@@@kolabrou

Ναι φίλε μου τις διάβασα και πιστεύω ότι είναι αυτό που λες.

Χωρίς παμπερς θα υπάρξουν περιπτώσεις που το πρόβλημα θα είναι έντονο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις συγκεκριμένες ειδήσεις (ανακοίνωση apple και review από το consumer reports) τις ψιλοεξαντλήσαμε, παραθέτω νέο υλικό για κουβέντα:

 

Apple should NOT recall iPhone 4 Vs PR Experts: iPhone 4 Hardware Recall Is “Inevitable”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...