Jump to content

Απόψεις: Πρόβλημα λήψης, πωλήσεις του iPhone 4 και η εικόνα της Apple...


TN97
 Κοινοποίηση

Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;  

555 members have voted

  1. 1. Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;

    • Ναι
      375
    • Όχι
      165
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/devices/thumb-1355.jpg[/imgalign]Αναμφίβολα, το θέμα των προηγούμενων ημερών ήταν το - κατά τα φαινόμενα - πρόβλημα λήψης που «ταλαιπωρεί» το iPhone 4. Ένα θέμα για το οποίο γράφτηκαν... άπειρα άρθρα στο Διαδίκτυο, έγινε αφορμή ώστε να εμφανιστούν πολλά videos στο YouTube, σχολιάστηκε... ευφάνταστα από τον ανταγωνισμό και, φυσικά, ανάγκασε την ίδια την Apple να σπεύσει να δώσει την δική της απάντηση.

 

Το ερώτημα του παρόντος θέματος και της δημοσκόπησής μας, λοιπόν, είναι: πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης την πορεία του iPhone 4 στην αγορά και την εικόνα της Apple στα μάτια του καταναλωτικού κοινού;

 

Ο λόγος στα μέλη του myphone.gr.

 

***UPDATE: Επιβεβαίωση του προβλήματος λήψης από το Consumer Reports

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατά την ταπεινή άποψη μου οι φανατικοί iphonaκιδές δέν θα διστάσουν να το πάρουν ενώ άτομα που σκεφτότανε την αγορά του(για 1η φορά ίσως) θα το λάβουν σάν ένα αρνητικό στοιχείο, παρόλα αυτά παραμένει ενα μοναδικό στο είδος του smartphone :D
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βγαζει ενα μονο μοντελο το χρονο και το παρουσιαζει ως το καλυτερο που φτιαχτηκε ποτε (καθε χρονο) δεν θα επρεπε να εχει ουτε ενα ψεγαδι. Στη τιμη αυτη κιολας. Και ημουν απο αυτους που σκεφτονταν την αγορα , τωρα που ωριμασε ως προιον , αλλα μαλλον θελει να περιμενουμε αλλο ενα χρονο.. Εγω παντως πιστευω στο iphone 5 δεν θα δουμε τις κεραιες σε αυτη τη θεση ξανα και ο jobs θα ανακλυψει παλι για το που πρεπει να τοποθετουνται...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αναμφίβολα, το θέμα των προηγούμενων ημερών ήταν το - κατά τα φαινόμενα - πρόβλημα λήψης που «ταλαιπωρεί» το iPhone 4. Ένα θέμα για το οποίο γράφτηκαν... άπειρα άρθρα στο Διαδίκτυο, έκαναν την εμφάνισή τους πολλά videos στο YouTube, σχολιάστηκε... ευφάνταστα από τον ανταγωνισμό και, φυσικά, η ίδια η Apple έσπευσε δώσει την δική της απάντηση.

 

Το ερώτημα του παρόντος θέματος και της δησμοκόπησής μας, λοιπόν, είναι: πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης την πορεία του iPhone 4 στην αγορά και την εικόνα της Apple στα μάτια του καταναλωτικού κοινού;

 

Ο λόγος στα μέλη του myphone.gr.

 

θα βαλεις φωτια στο φορουμ με τετοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις φωτια στο φορουμ με τετοια θεματα

 

Στο χέρι σας είναι να συζητήσετε σε κόσμια επίπεδα.

 

Στο θέμα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πολύ μεγάλο κομμάτι αγοραστικής δύναμης του iPhone δεν είναι άτομα που ασχολούνται με τεχνολογία ή που συχνάζουν σε sites όπως το myphone ή άλλα τεχνολογικά blogs/forums κλπ. Συνεπώς, θεωρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών του δε θα έχει πάρει χαμπάρι τι παίζει (αναλόγως, βέβαια, με τη χώρα και πόσο προβλήθηκε το θέμα από τα ΜΜΕ).

 

Όσοι σκόπευαν να το αγοράσουν και ξέρουν από τεχνολογία θεωρώ ότι θα (έπρεπε να) επηρεαστούν από το συγκεκριμένο συμβάν, ίσως όχι τόσο επειδή προέκυψε αυτό το πρόβλημα που ενδεχομένως να είναι και λιγότερο σημαντικό από όσο παρουσιάστηκε, αλλά κυρίως για την (κατά την προσωπική μου άποψη) απαράδεκτη αντίδραση της Apple. Εκεί πιστεύω θα επηρεαστεί ο κόσμος και θα περιμένει, ίσως, να δει πως θα πάει το πράγμα μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει. Πιστεύω, όμως, ότι και σε αυτό το κομμάτι του αγοραστικού κοινού, τελικά θα υπάρξουν μικρές απώλειες διότι πιστεύω θα διορθωθεί και το πρόβλημα, οπότε κάποια στιγμή αυτοί που το ήθελαν θα το πάρουν.

 

θα βαλεις φωτια στο φορουμ με τετοια θεματα

Πράγματι... :p

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από τους υποψήφιους αγοραστές και κατόχους iPhone 4 νομίζετε ότι γνωρίζουν το πρόβλημα?

Εγώ εκτός από μερικά site δεν το έχω ακούσει πουθενά αλλού. Ούτε σε πηγαδάκια που συζητούν για τη συγκεκριμένη συσκευή (αυτοί που έχουν τα χρήματα και πρέπει να πουλήσουν μούρη...), ούτε σε ΜΜΕ, ούτε σε καταστήματα που πουλάνε κινητά.

 

edit: Γράφαμε ταυτόχρονα με τον liberostelios...

Edited by spaul
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση στις επόμενες παρτίδες να το λύσουνε το πρόβλημα.

Γιατί το έχουμε καταδικασμένο οτι θα μείνει το πρόβλημα με το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά μάλλον θα μείνω στο iphone 3G.

Ήμουν έτσι κ έτσι για την αγορά του iphone4 τώρα όμως είμαι προς την πλευρά να μην το αγοράσω.

 

Βεβαίως θέλω να έχω και προσωπική εμπειρία όλων αυτών για να αποφασίσω....

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα (πολλοί λένε πως υπάρχει, άλλοι πάλι πως όχι ) ναι θα επηρεάσει τις πωλήσεις και την πορεία του iphone4. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει γίνει απλά πολύ φασαρία…
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην εχει προβλημα στην ελλαδα.το τι γινεται στην αμερικη απλα δεν με ενδιαφερει!:D
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα επηρεάσει αρνητικά μία μερίδα αγοραστών αλλά θα είναι μικρή.

 

Επιπλέον όπως έίπαν κ παραπάνω πάρα πολλοί δεν θα πάρουν χαμπάρι κ θα το αγοράσουν, είτε γιατί απλά το αγοράζουν για λόγους "εικόνας" (οπότε και δεν τους νοιάζει) είτε απλά γιατί δεν θα ενημερωθούν ποτέ.

 

Προσωπικά, θα περιμένω μέχρι να δω τελικά εάν πίσω από τον καπνό υπήρχε και φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα "δεν ξέρω" διότι ειλικρινά καθώς πρόκειται για την Apple δεν μπορείς να πεις τίποτε με σιγουριά, αν ήταν άλλη εταιρία θα έλεγα ΝΑΙ αλλά με την Apple τα πράματα είναι πολύ ιδιόρρυθμα!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επηρεάσει καθόλου μα καθόλου αγαπητοί φίλοι μου....!!!

Θα πάρουμε και ένα ωραίο bluetooth και τελείωσε...!!!

ούτε καν θα το κρατάμε...!!! :)

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω πως το 3gs θα μεινει πιο πολυ απ οτι το 4 στην αγορα... αλλα το προβλημα του σηματος δεν πιστευω να σταματησει πολλους απο το να το παρουν...οπως και γω που φυσικα το σκεφτομαι...ασχετα αν ειμαι αντιθετος γενικως με την apple...πειτε με στραβο βλκ η οτι αλλο θελετε...εγω θελω να το παρω...θα δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν γνωρίζουμε πόσες συσκευές πουλήθηκαν συνολικά μέχρι σήμερα και φυσικά πόσες παρουσίασαν το πρόβλημα! Αν οι συσκευές με πρόβλημα είναι λίγες, αυτό θα διορθωθεί στις επόμενες παρτίδες, αν είναι πολλές θα έπρεπε να υπήρχαν ουρές για επιστροφές (ειδικά στην ΕΕ), πράγμα που δεν έχουμε δει!
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πολύ μεγάλο κομμάτι αγοραστικής δύναμης του iPhone δεν είναι άτομα που ασχολούνται με τεχνολογία ή που συχνάζουν σε sites όπως το myphone ή άλλα τεχνολογικά blogs/forums κλπ. Συνεπώς, θεωρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών του δε θα έχει πάρει χαμπάρι τι παίζει (αναλόγως, βέβαια, με τη χώρα και πόσο προβλήθηκε το θέμα από τα ΜΜΕ).

 

Όσοι σκόπευαν να το αγοράσουν και ξέρουν από τεχνολογία θεωρώ ότι θα (έπρεπε να) επηρεαστούν από το συγκεκριμένο συμβάν, ίσως όχι τόσο επειδή προέκυψε αυτό το πρόβλημα που ενδεχομένως να είναι και λιγότερο σημαντικό από όσο παρουσιάστηκε, αλλά κυρίως για την (κατά την προσωπική μου άποψη) απαράδεκτη αντίδραση της Apple. Εκεί πιστεύω θα επηρεαστεί ο κόσμος και θα περιμένει, ίσως, να δει πως θα πάει το πράγμα μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει. Πιστεύω, όμως, ότι και σε αυτό το κομμάτι του αγοραστικού κοινού, τελικά θα υπάρξουν μικρές απώλειες διότι πιστεύω θα διορθωθεί και το πρόβλημα, οπότε κάποια στιγμή αυτοί που το ήθελαν θα το πάρουν.

 

 

Πράγματι... :p

 

μα και εγω εχω μιλήσει με αρκετούς οχι τοσο ψαγμενους στο ιντερνετ και δεν ηξεραν για την πατατα του μηλου

 

και αλήθεια στα πολυκαταστήματα GERMANOS/COSMOTE/VODAFE

θα ξερουν αυτο το προβλημα θα ειναι στην θεση να πουν την αληθεια εγω νομιζω οτι θα πουν ενα σορο ψεματα αρκει να τα πουλησουν

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση στις επόμενες παρτίδες να το λύσουνε το πρόβλημα.

Γιατί το έχουμε καταδικασμένο οτι θα μείνει το πρόβλημα με το σήμα?

 

ΕΠΡΕΠΕ αυτο το πρόβλημα να το ηχαν λύσει πριν βγάλουν στην αγορά εξαλου τοσο καιρο ανάπτυξης και ερευνάς και δοκιμών και που εχει ενα τοσο σοβαρό ηφος να λεει οτι είναι η καλύτερή και να κανει ενα τοσο μεγάλο λάθος ....

 

έπρεπε εξαρχής να αποσύρουν τις παρτίδες και να διορθώσουν και ας ειχε μεγάλο επίπτωση στα οικονομικά και εικόνα αλλά ετσι θα έδειχναν την άξια τους ΑΛΛΑ...http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/shifty.gif

ΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ το να βγει και να πει εσείς φταίτε που κρατάτε λάθος

είναι μεγάλη ανοησία .......... άραγε ο έξυπνος job ίσως να πρέπει να σκεφτεί σοβαρά την σύνταξη:p:p

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν κρινουμε απο της αγγελιες ζητησης καταλαβαινετε οτι κανεις δεν πτοείτε, στο κατω κατω και μια στις τοσες να μην μας βρουν στο τηλεφωνο καλο ειναι... :)

χωρις πλακα η τοση διαφημιση που εχει γινει (εστω και αρνητικη) δεν θα αποτρεψει κανεναν επιδοξο αγοραστη να το αποκτησει.

χωρια που κανεναν φαν δεν τον ενδιαφερει το προβλημα αυτο, εδω ζουσαν για να το δουν να κυκλοφορει και να το αποκτησουν , τι και αν δεν εχει καλο σημα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι και τόσο απλό. Υπάρχει θέμα αλλά ακόμα δεν ξέρουμε σε τι μέγεθος είναι.

Όσοι το έχουν παρακολουθήσει από κοντά γνωρίζουν ότι η όλη υπόθεση ξεκίνησε από το Gizmodo το οποίο βρίσκεται στα μαχαίρια με την apple.

Για να πούμε κάτι με σιγουριά θα πρέπει να κυκλοφορισει ευρέως η συσκευή στην Ελλάδα με σωστές sim cards, όχι κομενες και να γίνουν πολλές δοκιμές.

 

Περιμένουμε αύριο μεθαύριο ένα κατατοπιστικό review από μέλος του φόρουμ ο οποίος το έχει στην κατοχή του από την αρχή του μήνα και το δοκιμάζει συγκρινοντας το στα ίδια σημεία με το 3GS του.

 

Προσωπικά αν το πρόβλημα αποδειχθεί, δηλαδή συμβαίνει απώλεια κλήσεων και μη ομαλή πρόσβαση στο διαδυκτιο, σε περιοχές που το σήμα δεν είναι τόσο κακό, όταν το κρατάς στο χέρι σου, θα είναι ανεγκεφαλος οποίος το αγοράσει με το σκεπτικό ότι θα το χρησιμοποιεί με θήκη οπότε δεν θα υφίσταται πρόβλημα.

 

Απλά δεν έχω πιστει ακόμα ότι το πρόβλημα είναι όπως το παρουσιάζουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το target group των αγοραστων του μηλου ΔΕΝ ειναι οι "ψαγμενοι"...Αυτοι δηλαδη που εχουν πολλες απαιτησεις απο το smartphone τους και εχουν τη διαθεση να πειραματιστουν..

Μπορει οταν πρωτοβγηκε,η "ευχρηστια" του να ηταν παροιμιωδης σε σχεση με τον ανταγωνισμο,αλλα σημερα οχι μονο εχει κλεισει η ψαλιδα,αλλα σε αρκετα πραγματα εχει πια ξεπεραστει το μηλο.

Επειδη επισης η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοραστων ειναι και funboys της Apple,τα οποια προβληματα εχει η συσκευη,δεν θα επιρεασουν καθολου τις πωλησεις του μοντελου.Αλλωστε δεν αγοραζουν "συσκευη" αλλα ενα "status symbol"...Ενα "κοινωνικο διαβατηριο"..

Θεωρω πιο ευκολο να αλλαξουν τις συνηθειες τους για το πως να κρατανε το τηλεφωνο,η οι αριστεροχειρες να μαθουν να γραφουν με το δεξι,παρα να αντισταθουν στην αγορα του iphone 4...;)

Με λιγα λογια λοιπον,τα αναφερθεντα προβληματα ειτε υπαρχουν ειτε οχι,ειναι το ιδιο και το αυτο...Αυτοι που δεν τα ξερουν θα τρεξουν να το παρουν και αυτοι που τα ξερουν,θα κανουν τα "στραβα ματια",μονο και μονο για να υποστηριξουν για αλλη μια φορα οτι το μηλο ειναι η κορυφη...

Τι κι αν εχει τοσες ελλειψεις?..ΕΙΝΑΙ I-PHONE...ΤΕΛΟΣ...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

αυτο να γινει μαθημα σε ολους οσοι αγοραζουν μια συσκευη μονο και μονο επειδη την βγαζει η ταδε εταιρεια,τα λεγομενα fanboys και οι οποιοι παλι θα την αγορασουν και ας εχει προβλημα.

γενικα σε καθε αγορα πρεπει να ψαχνουμε πρωτα τι θελουμε και οχι πιανου ειναι.

και στο κατω- κατω,παιδες οι καιροι ειναι δυσκολοι,τα λεφτα ειναι λιγα εας προσεχουμε λιγακι και ας βαζουμε και την λογικη,γκατζετακηδες ειμαστε οι πιο πολλοι,τα χωνουμε χοντρα σε αυτο μας το χομπυ,τουλαχιστον να ψωνιζουμε βασει αξιας του προιοντος και οχι σαν αγγελη οπως μας θελουν οι εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το target group των αγοραστων του μηλου ΔΕΝ ειναι οι "ψαγμενοι"...Αυτοι δηλαδη που εχουν πολλες απαιτησεις απο το smartphone τους και εχουν τη διαθεση να πειραματιστουν..

.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών του iPhone είναι ίσως οι πιο ψαγμενοι.

 

Επίσης είναι της άποψης ότι το κινητό σου πρέπει να επιτελεί τις βασικες του λειτουργίες χωρίς να χρειαστεί να το ψάξεις ιδιατιερα, μια φιλοσοφία που διέπει και τους υπολογιστες της ίδιας εταιρείας.

 

Δεν θα ήθελα όμως να συνεχίσω να σχολιάζω (άλλη μια) apple hating συζήτηση.

 

Η γνώμη μου είναι ότι όντως, το iphone 4 υποφέρει από σοβαρά προβλήματα και από την κεραία του, αλλά και από τους βασικούς RF αλγοριθμους του.

 

Γι αυτό θα μείνω με το iPhone 3GS μου που το ερωτευομαι καθε μέρα απο την αρχη τον τελευταίο χρόνο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι συσχετισμοί μεταξύ fanboys και haters δε θα αλλάξουν.

Τα fanboys θα συσπειρωθούν ξανά ενάντια στην "απειλή"-κριτική, οι haters θα βρουν και πάλι ένα ακόμη μείον. Εκεί που φαντάζομαι ότι μπορεί ενδεχομένως να υπάρξει διαφορά είναι στο φυσιολογικό κόσμο, το μέσο χρήστη, αυτόν που έχει σαν βασική απαίτηση από ένα τηλέφωνο να μπορεί να κάνει και να δέχεται κλήσεις, οι οποίες να ολοκληρώνονται φυσιολογικά χωρίς χρήση bumper, χωρίς χρήση bluetooth και χωρίς να παίρνεις αγκαλιά το σταθμό βάσης, από συσκευές με φυσιολογικό SAR.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum που "τόλμησε" και έβαλε αυτό το θέμα καθώς και όλους τους "προλαλήσαντες" που πραγματικά ο καθένας με τον τρόπο του το κρατάει σε ένα επίπεδο υγιούς συζήτησης με διαφορετικές μεν απόψεις αλλά πάντως απόψεις και όχι άναρθρες κραυγές.

 

Το θέμα της κεραίας φαίνεται ότι έχει κοπάσει κατά ένα παράδοξο τρόπο κάπου εκεί μετά την επιστολή που κυκλοφόρησε η apple χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος σε σχέση με την ένταση που υπήρχε πριν λίγες εβδομάδες όπως και σε σχέση με το ότι το πρόβλημα αναφερόταν ως τέτοιο όχι μόνο από apple haters αλλά και από χρήστες που θα είχαν κάθε λόγο να μην το αναδείξουν σε τόσο μείζον ζήτημα. Το συμπέρασμα επί του παρόντος αυτής της ιστορίας είναι ότι το θέμα θα έλθει στις πραγματικές διαστάσεις του καθώς το τηλέφωνο θα βρεθεί προοδευτικά στα χέρια περισσότερων χρηστών σε περισσότερες χώρες και θα φανεί αν πρόκειται για υπερβολή ή για ουσία.

 

Στο μεταξύ νομίζω ότι η πιο ψύχραιμη αντίδραση είναι να περιμένει κανείς να έλθει επίσημα στην Ελλάδα για να έχει περάσει το πρώτο "tsunami" παραγωγής, να έχουν συγκεντρωθεί περισσότερες εμπειρίες πραγματικής χρήσης και όχι "επιστημονικοφανή πειράματα" και να υπάρχει και εύκολος τρόπος επιστροφής σε οποιονδήποτε δεν μείνει ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

Και ένα υστερόγραφο εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα για να αποφύγουμε την κακή χρήση της γλώσσας: ο όρος fan boys και όχι fun boys αναφέρεται στα μικρά ντόπια παιδιά που χρησιμοποιούσαν οι αποικιοκράτες για να τους κάνουν αέρα με τη βεντάλια (fan) στα ζεστά κλίματα, επομένως κακώς συνδέεται με οπαδούς μιας εταιρίας (και τέτοιους οπαδούς βρίσκουμε σε όλα τα επιχειρηματικά μήκη και πλάτη και όχι μόνο σε μία εταιρία) αφού ο ρόλος των πραγματικών fan boys κάθε άλλο παρά οικειοθελής αλλά περισσότερο εξαναγκαστικός ήταν ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος fanboy και όχι fan boy είναι παγκοσμίως αποδεκτός όρος που χρησιμοποιείται από το 1919 για να περιγράψει κάποιον που είναι εξαιρετικά αφοσιωμένος ως μεροληπτικός αναφορικά με την άποψη του προς ένα μεμονωμένο αντικείμενο ή χόμπι μέσα σε ένα δεδομένο τομέα.

 

http://www.merriam-webster.com/dictionary/fanboy

http://en.wikipedia.org/wiki/Fan_%28person%29

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...