Jump to content

Dell streak


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Page not found

 

Πρεπει να βγαλεις τις φατσουλες που κολλησαν κατα λαθος.

Επισης κατι που σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν παιζει να ξαναδιαβασω ολο το θεμα, πως γινεται να εχουμε στο go sms 160 χαρακτηρες? Η δεν γινεται? Για sms τι προτεινετε/χρησιμοποιειτε εναλλακτικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Επισης κατι που σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν παιζει να ξαναδιαβασω ολο το θεμα, πως γινεται να εχουμε στο go sms 160 χαρακτηρες? Η δεν γινεται? Για sms τι προτεινετε/χρησιμοποιειτε εναλλακτικα?

 

Ρυθμίσεις Αποστολής / Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (το επιλέγεις) / Υποστηριζόμενες γλώσσες (επιλέγεις Μέθοδος ελληνικών SMS)

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το handcent sms που υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις Αποστολής / Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (το επιλέγεις) / Υποστηριζόμενες γλώσσες (επιλέγεις Μέθοδος ελληνικών SMS)

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το handcent sms που υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

 

Ευχαριστώ! Ολα καλά και με τα sms, δεν είμαι σίγουρος αν έκανα κάτι αλλά τώρα στέλνει κανονικά, τα κάνει όλα κεφαλαία και τα στέλνει!

Η οθόνη του είναι άλλο πράγμα, επίσης το juice defender pro αξίζει τρελά, βέβαια επειδή παίζει με τα radio επιρρεάζονται αρκετές εφαρμογές. Το browsing είναι άψογο με dolphin, και έβαλα τον Οπερα μινι για 3g.

Εγκατέστησα από αλλού το earth, γιατί το market μου έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται για την περιοχή μου. Το 2.1 νομίζω είναι το πιο ελαφρύ

σε λίγο θα δοκιμάσω το τελευταίο να δω τι λέει... Καταπληκτικό gps , sygic Aura. Αυτά.

Τώρα τρέχει 2.2.2 με πολλά από την GO Suite και δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ! Ολα καλά και με τα sms, δεν είμαι σίγουρος αν έκανα κάτι αλλά τώρα στέλνει κανονικά, τα κάνει όλα κεφαλαία και τα στέλνει!

 

Αυτό σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο μιας και το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει μόνο κεφαλαία στην περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων / sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει οδηγός βήμα βήμα στο xda, κάποια στιγμή θα τον ακολουθήσω και αν όντως πάει καλά θα τον ανεβάσω κι εδώ, παρόλο που πλέον το μικρότερο pc της dell θα κάνει καριέρα μόνο στα μεταχειρισμένα από ότι φαίνεται. Να ρωτήσω αν κάποιος έχει καταφέρει να κάνει root με z4root / gingerbreak ? το πρώτο δεν έκανε τίποτα σε μένα κι επίσης στους xda προτείνεται φλασάρισμα με το superuser.zip.

Kαι τέλος, η official rom 360 έχει ελληνικά?Την έχει περάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει οδηγός βήμα βήμα στο xda, κάποια στιγμή θα τον ακολουθήσω και αν όντως πάει καλά θα τον ανεβάσω κι εδώ, παρόλο που πλέον το μικρότερο pc της dell θα κάνει καριέρα μόνο στα μεταχειρισμένα από ότι φαίνεται. Να ρωτήσω αν κάποιος έχει καταφέρει να κάνει root με z4root / gingerbreak ? το πρώτο δεν έκανε τίποτα σε μένα κι επίσης στους xda προτείνεται φλασάρισμα με το superuser.zip.

Kαι τέλος, η official rom 360 έχει ελληνικά?Την έχει περάσει κανείς?

ναι η μαμα 360 εχει ελληνικα κανονικοτατατα

η τελευταια μαμα ρομ ειναι η 407 η οποια δεν εχει ελληνικα

κοιτα την εδω http://forum.xda-developers.com/wiki/Dell_Streak_5#Official

Edited by stivi1981
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,μπορειτε να μου πειτε την διαδικασια αλλαγης ρομ απο simple streak 1.2 που υπαρχη στο κινητο,

σε γνησια 2.2 που εχει ελληνικα, πως θα την κανω?

η πως μπορω να περασω ελληνικα στην υπαρχον ρομ?

Edited by aoratos
τελικα δεν θα χρειαστω βοηθεια.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την κορεάτικη 2.3.3... οι πρώτες εντυπώσεις είναι: στα πρώτα 10 λεπτά μέχρι να φορτώσει τα πάντα και να βγάλω το stage( καλά και αυτή η Dell ούτε επίτηδες να το κάνε, δεν έχω ξαναδεί χειρότερο stock launcher λες και θέλει να μας αναγκάσει να βάλουμε άλλο) κόλλαγε απίστευτα πολύ..εκεί τα χρειάστηκα λίγο...σιγά σιγά που έστρωνε το πράγμα όμως ένα έχω να πω...τρομερά γρήγορο...πολύ όμορφο...το εγκρίνω...θα το δω βέβαια κάνα 2 μέρες που θα το έχω φορτώσει όλες μου τις εφαρμογές και θα ποστάρω πιο σίγουρα συμπεράσματα αλλά για αρχή φουλ θετικός....
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Εκανα βλακεια και εκοψα το καλωδιο που συνδεει τα κουμπια του home πισω απο το καπακι.

Επειδη ηδη παραγγειλα το καλωδιο που να το στειλω ωστε να μου το περασουν???

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Flex-Cable-Ribbon-Dell-Mini-5-Mini5-Tablet-Streak-/170708186282?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item27bf0034aa

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το streak με τα 2.2 android μπορει καποιος με ενα μυνημα να μου πει ακριβως τα βηματα η να τα ανεβασει εδω (γιατι ειμαι ασχετος) για να βαλω την νεα 407 rom ???

Που την κατεβαζουμε ?

Πως την βαζουμε το κινητο (ποια αρχεια και που?)

Πως κανουμε reboot στο recovery Mode?

 

Και γενικα εναν αναλυτικο οδηγο....

 

Σας παρακαλω εαν σας ειναι ευκολο

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το streak με τα 2.2 android μπορει καποιος με ενα μυνημα να μου πει ακριβως τα βηματα η να τα ανεβασει εδω (γιατι ειμαι ασχετος) για να βαλω την νεα 407 rom ???

Που την κατεβαζουμε ?

Πως την βαζουμε το κινητο (ποια αρχεια και που?)

Πως κανουμε reboot στο recovery Mode?

 

Και γενικα εναν αναλυτικο οδηγο....

 

Σας παρακαλω εαν σας ειναι ευκολο

 

αντιγράφω από απάντηση μέλους του xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1402538&page=36) την οποία ακολούθησα και με λίγη προσπάθεια έκανα δουλειά:

 

Reαd how to fastboot on the device and PC, install drivers, and see how to work with fastboot:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=776883

 

When you ready with fastboot knowledge

1. Download recovery 350, and rename it to 'recovery.img', and put it to fastboot directory.

2. Plug your streak on a fastboot mode

3. Open comander (cmd) as administrator, and navigate to fastboot directory.

-when you done, type comand:

fastboot -i 0x413c flash recovery recovery.img

and hit Enter

When flash is OK, unplug your streak, remove the baterry, and power up when holding down the volume up and down buttons and same time, to go into the recovery mode, and if you download the update file, and place in to a SDcard, hit the secont options "software upgrade..." and install the new rom.

 

στο πρώτο λινκ που δίνει θα βρείς στο πρώτο μήνυμα ένα pdf που έχει ενα πλήρη και πολύ απλό οδηγό. Αυτόν ακολούθησα και φλασαρα το recovery. μετά ακολουθείς τις οδηγίες και είναι έτοιμο. α το αρχείο το μετονομάζεις σε update.pkg για να το δει και να σου κάνει την αναβάθμιση.

εγώ χωρίς να έχω ξανακάνει τίποτα παρόμοιο το κατάφερα με την πρώτη με λίγο διάβασμα. Νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Φυσικά αυτές τις διαδικασίες τις κάνει ο καθένας με δική του ευθύνη.

τα σχετικά αρχεία θα τα βρείτε εδώ: http://forum.xda-developers.com/wiki/Dell_Streak_5

 

να πω ότι εγώ ακόμα το δοκιμάζω, προς το παρόν 2 bugs έχω βρει εκ των οποίων μόνο το ένα είναι εκνευριστικό γιατί κολλάει το wifi και πρέπει να το ανοιγοκλείσεις (το wifi) αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δε νομίζω ότι μπορώ να γυρίσω πίσω.

Καλή επιτυχία σε όποιον το δοκιμάσει και θα γράψω σε λίγες μέρες που θα έχω χρόνο περισσότερες εντυπώσεις.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για την προσπαθεια αλλα δεν ξερω καλα αγγλικα.Εχω και αλλο θεμα με τα καναλια του wifi.Δεν βλεπει απο τα 11 και πανω.Εχω την γνησια 2.2 ρομ και δεν ξερω πως να το κανω να τα βλεπει.Αν βαλω την 2.3 θα τα βλεπει?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω,μη νομίζεις οτι είμαι και ειδικός,τον οδηγό κατα γράμμα ακολουθησα. Πάντως η 2.3.3 εχει ενα θεματακι όπως προειπα με το wifi οπότε πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια εχω στο streak μου την 2.2.2 ellhnika

 

δοκιμασα τα παντα και απο xda και απο modaco δεν μ λειτουργει τπτ μπορει να μ βοηθισει καποιος να το κανουμε μαζι βημα βημα?

οποιος μπορει ας μου στειλει ενα πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ψαχνω να βρω ενα πληκτρολογιο στο dell οπως ειναι στα κλασσικα κινητά, οχι qwerty, πληκκρολογιο η/υ δηλαδη, να ειναι με 12 πληκτρα ( κινητου) και καθε αριθμος να εχει 3-4 γραμματα της αλφαβητου. Εψαξα ολο το market αλλα δεν βρισκω κατι. Ξερει κανεις τιποτα??
Link to comment
Share on other sites

βαλε το go keyboard και κατεβασε και το ελληνικο πακετο γλωσσας..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

βαλε το go keyboard και κατεβασε και το ελληνικο πακετο γλωσσας..

 

Θα το δοκιμασω, σε ευχαριστώ :-)

 

Θα το δοκιμασω, σε ευχαριστώ :-)

 

Το κατεβασα αλλα.. τιποτα. Υποθετω θελει καποιο plug in. Δεν βρισκω κατι στο market ομως. Θελω να δοκιμσω κατι σαν το πληκρολογιο των κλασσικων κινητων. Να χει τα μεγαλα γραμματα των αριθμων και καθε πληκτρο να αντστοιχει σε 3-4 γραμματα

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αδερφε, κατεβασε το go keyboard και το ελληνικο πληκτρολογιο (greek for go keyboard), μετα τρεχεις την εφαρμογη go keyboard, ακολουθεις τα βηματα και εισαι ετοιμος.. αν στο βγαζει qwerty, απλα πατας πανω εκει που γραφει "ελληνικα" και πατας switch layouts.. Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

για 4αρα , καστομ ουτε λογος ε?

η 2.2 δε θα εχει πολλες ασυμβατοτητες με εφαρμογες?

 

επισης αυτονομια τι λεει? ΜΕ μονιμο 3g και λειτουργιες βγαζει τη μερα η μπα?

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

για 4αρα , καστομ ουτε λογος ε?

η 2.2 δε θα εχει πολλες ασυμβατοτητες με εφαρμογες?

 

επισης αυτονομια τι λεει? ΜΕ μονιμο 3g και λειτουργιες βγαζει τη μερα η μπα?

Εγώ με μόνιμο 3g ίσα ίσα που τη βγάζω τη μέρα... (όχι 24ωρο, εννοείται....)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το τσίμπησα και εγώ σε προσφορά στα 259 ευρώ, γιατί σε αυτά τα χρήματα με τέτοια οθόνη δε μπόρεσα να του αντισταθώ :D

 

Για να δούμε τί παίζει από rom τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα παιδια μια μικρη βοηθεια ,εχω το Streak κ οταν το φορτιζω δειχνει οτι φορτιζει αλλα δε φορτιζει ,δοκιμασα κ αλλο φορτστει (οποτε δεν παιζει απο αυτο) .

Λογικα ειναι η μπαταρια εχει αγορασει κανεις απο ebay να προτεινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια μια μικρη βοηθεια ,εχω το Streak κ οταν το φορτιζω δειχνει οτι φορτιζει αλλα δε φορτιζει ,δοκιμασα κ αλλο φορτστει (οποτε δεν παιζει απο αυτο) .

Λογικα ειναι η μπαταρια εχει αγορασει κανεις απο ebay να προτεινει κατι?

 

Βγάζει κάποιο error φόρτισης;

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίες για Dell Streak 5:

 

http://www.mugen-power-batteries.com/catalogsearch/result/?q=Dell+Streak+5&x=7&y=7

 

Eγώ έχω αγοράσει αυτήν: http://www.mugen-power-batteries.com/mugen-power-4800mah-extended-battery-for-dell-streak-m01m.html : Σχετικά ακριβή αλλά πάρα πολύ καλή...

Edited by zacharis1955
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...