Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό είναι να λέμε τι εφαρμογές έχουμε βάλει και αν τις έχουμε δοκιμάσει, αν είναι λειτουργικές (ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε) και τι να αποφύγουμε. Να σας πω τις δικές μου:

1. ADvanced task Killer: Τερματίζει γρήγορα εφαρμογές που τρέχουν στο φόντο και απελευθερώνει μνήμη και πόρους. Πολύ καλή.

2. Quick Settings: Το πετάς στο κεντρικό desktop και έχεις ανά πάσα στιγμή πρόσβαση σε βασικές ρυθμίσεις. Μια χαρά!

3. Astro file manager: ό,τι λέει το όνομα και πολλά άλλα. Δεν έχω δοκιμάσει άλλους file manager. Είναι ο 1ος που έβαλα, λειτουργεί καλά, ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ!

4. MixΖing: Εναλλακτικός music player/manager με κάποια εξτρά σε σχέση με τον μανίσιο. Πχ έχει equalizer. Μια χαρά κι αυτό.

5. CoPilot Live 8: Πρόγραμμα πλοήγησης. Τα POI δεν πολυλειτουργούν (άλλωστε χρειάζεται και σύνδεση ίντερνετ), αλλά θέλετε απλά ένα navigation που να δουλεύει, είναι μια χαρά.

6. Bubbles: Εθιστικό παιχνιδάκι. Για να περνά η ώρα.

7. MortPlayer Music: Επιτέλους ένας music player/manager που δεν βασίζεται σε λίστες αναπαραγωγής και ταξινόμηση ανά καλλιτέχνη, άλμπουμ κλπ κλπ (το κάνει ΚΑΙ αυτό βέβαια) αλλά στα directories όπου βρίσκονται αποθηκευμένα τα τραγούδια στην κάρτα μνήμης. Το είχα βαρεθεί αυτό το σύστημ ασε όλα μου τα προηγούμενα τηλέφωνα, όπου δεν μπορούσα να παίξω απλώς τα περιεχόμενα ενός υποφακέλου και αναγκαζόμουνα να κάνω λίστες επιλέγοντας τραγούδι-τραγούδι.

8. Lookout: Το κατέβασα γιατί έκανε κάτι πολύ ωραίο που χρειαζόμουνα: Backup όλων των επαφών, αρχείων κλήσεων και φωτογραφιών. Και μάλιστα το κάνει σε μια διεύθυνση στο ίντερνετ, απ' όπου μπορείς να τα ανασύρεις, επανεγκαταστήσεις, να τα δεις και να τα τροποποιήσεις φτιάχνοντας έναν απλό λογαριασμό. ΕΠίσης έχει antivirus (τον έχω απενεργοποιημένο) και έχει και security του τηλεφώνου σε περίπτωση κλοπής απώλειας. Δείτε και μόνοι σας τι κάνει. Καλό είναι να το έχετε απενεργοποιημένο στο φόντο (από τις ρυθμίσεις) και όταν θέλετε να κάνει κάτι το πρόγραμμα, τότε να το καλείτε, εκτός αν θέλετε συνεχώς sync σε τακτά χρονικά διαστήματα.

9. yxPLayer pro: Λέει ότι παίζει ΚΑΙ wmv (το κάνει-το δοκίμασα) όπως λέει ότι παίζει χωρίς κοψίματα και avi divx/xvid σε 720p (δεν το δοκίμασα ακόμα)!

10. Solo Lite: "Παίζεις" κιθάρα στο κινητό σου. Βέβαια για να είναι ολοκληρωμένη η εμπειρία του οργανοπαίχτη, θέλει multitouch (σνιφ!) και λίιιιιιιιιιιιγο (αρκετά) πιο ευαίσθητη οθόνη, με άλλα λόγια θέλει... iPhone4!!!!!LOL

11. Mahjong: Για τους φίλους του συγκεκριμένου παιχνιδιού, η έκδοση της Magma Mobile συστήνεται ανεπιφύλακτα!

12. mp3 cutter: Είχα φάει τον τόπο να βρω κάτι αντίστοιχο για το pc (δηλ να λειτουργεί και να είναι εύχρηστο). Ε αφού το έχω στο κινητό... Με λίγα λόγια κόβεις ράβεις ένα mp3 και το κάνεις ringtone.

13. ScummVM: Αυτό ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει. Είναι το front-end πρόγραμμα που επιτρέπει στο κινητό ν ατρέξει παλιά παιχνίδια (κυρίως adventure) της Lucas arts, sierra κλπ κλπ από τη χρυσή εποχή των point-and-click adventure (1989-1995). Monkey island 1, 2 , 3 (!!!!!!!!), flight of the amazon queen (δεν είναι lucas αλλά άνετα θα μπορούσες να το μπερδέψεις), full Throttle, legend of kyrandia, sax and max, day of the tentacle, LARRY!!!!, Loom, lure of the temptress ....κλπκλπκλπ. Και παίζει ακόμα και το τρισμέγιστο THE DIG!!!!!!!!!!!!!!!!!

14. PicSay: Πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Το' χω εδώ και λίγη ώρα. Θέλει λίγο εξοικείωση, αλλά πιστεύω μπορεί να κάνει πολλά πραγματάκια. Πχ βάζει γράμματα (τίτλους) μέσα σε μια φωτογραφία, "μπαλόνια" διαλόγων, αστεία εφέ (πχ γυαλιά καπέλα κλπ κλπ κλπ).

15. Alchemy: Δεν σας λέω τι κάνει. Εϊναι κάτι σαν παιχνίδι και κολλλλλάααααααααςςςςςςςςς! Υπεροχο, έξυπνο, πονηρό "puzzle" game.

16. Bluetooth File transfer: Ο-ΠΩΣ-ΔΗ-ΠΟ-ΤΕ αν μοιράζετε αρχεία με τους φίλους σας μέσω bluetooth.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω εχω τα παραπανω και

1.Nimbuzz για skype

2.IGo maps

3.appbackup&install: κανεις backup τις εφαρμογες και δεν τις χανεις με το unistall

4.Penetate: Αν πω παραβιαζω τους ορους χρησης του site

5.Remote vnc pro: το pc στο android

6.Rockplayer : δοκιμασμενο να πεζει avi+ srt

 

7.securet live stream: βλεπεις απο την camera του κινητου στο pc γραφοντας απλα στον browser αυτο που θα σου πει -Ισως η καλυτερη εφαρμογη που εχω

 

εκτος market : 2,5,6,7

Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει θα σου στειλω πμ

Πήρα κι εγώ το κινητό πριν 4 ημέρες και θα ήθελα να του βάλω κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης. Αν μπορείς στείλε και σε μένα με pm.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο εφαρμογες εχω

1.iGO Αψογο αν κ καμια φορα κολαει λιγο.

2.Navigon Καλο κ ευκολο.

3.NDrive Απλα κορυφη για gps

4.Uninstaller

5.Linda Manager Απλο κ ευκολο στη χρηση.

 

Αυτες εχω.Δε χρειαζομαι αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όπως να είμαστε προσεκτικοί σε παραπομπές σε links που οδηγούν σε κατέβασμα εμπορικών προγραμμάτων, διότι απαγορεύεται. Ευχαριστώ για την κατανόηση, συνεχίζουμε.. :)
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παιδιά και καλώς σας βρήκα,

 

1) Προσπαθώ να στήσω VPN, αλλά δεν τα καταφέρνω. Στην αρχή δεν έβρισκα το μενού. Το βρήκα "πλαγίως" μέσω του "5 VPN" το οποίο σου κάνει copy το password για να μην το γράφεις. Αλλά δεν μπαίνω με τίποτα. Μένει στο "σύνδεση..." Έχει καταφέρει κανείς σύνδεση;

2) Πως κάνετε import τα bokkmarks σας, είτε στον default browser, είτε στον Opera;

3) Μετά τον πλήρη συγχρονισμό με το Outlook, στις επαφές ήρθαν τα γενέθλια, μπήκαν και στο ημερολόγιο σαν ολοήμερο event, αλλά δεν ακούγεται το κουδουνάκι της υπενθύμισης...

Καλησπέρα. Μάλλον έβαλα δύσκολα, ε? Καμία απάντηση δεν πήρα για κανένα θέμα... :-)

 

Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το θέμα του VPN. Τα υπόλοιπα πες τα παρακάμπτεις...

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Δώρος Αντωνιάδης

 

www.tradeordonate.com

Link to comment
Share on other sites

πωσ κανουμε unistall καποια εφαρμογη?

Εκτος απο διαφορα προγραμματα πατασ το αριστερο πληκτρο αφης οταν εισαι στο μενου και μολις βγουν "Χ" στις εγαρμογες πατας σε οποια θες και κανεις απεγκατασταση...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ από το Market: Από το κεντρικό μενού πας "Ρυθμίσεις", μετά πας "Εφαρμογές", μετά "Διαχείριση των αιτήσεων" και μετά επιλέγεις την εφαρμογή που θες και σου δίνει την επιλογή για απεγκατάσταση.

Δώρος Αντωνιάδης

 

www.tradeordonate.com

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το ιδιο συμβαινει εχω προβλημα με το pc suite λες να παρω κανα τηλ. στην lg?θελω να βαλω την μουσικη μου και δεν μου το αναγνωριζει στο pc.

το νεο τηλ. που μου εστειλαν απο το eshop παει ρολοι για την ωρα μη το ματιασω κιολας!!!:wacko:

Edited by vasoj
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο.κατεβασα απο το μαρκετ κατι θεματα και μου λεει κατι γι ADW .ΤΙ κανω? επισης σαν ταπετσαρια μπορω να βαλω καμποια εικονα χωρις να φαινεται και στισ 5 συμπληρωματικα?
Link to comment
Share on other sites

προβλημα!!!!!!!!!!!!

κανω κληση και τερματιζεται .

εχω βαλει απο ρυθμισεισ-στοιχεια ελενχου ασυρματης συνδεση-δικτυο κινητησ τηλ (ενεργο).μετα το ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας -λειτοθργια δικτυου (μονο gsm),το χρηση μονο δικτυων 2g ενεργο.και τελοσ ονομα σημειου προσβασης (vodafone GR profile).

εχω κατι λαθος?η καρτα σε αλλη συσκευη καλει κανονικα να σημειωσω.

Link to comment
Share on other sites

προβλημα!!!!!!!!!!!!

κανω κληση και τερματιζεται .

εχω βαλει απο ρυθμισεισ-στοιχεια ελενχου ασυρματης συνδεση-δικτυο κινητησ τηλ (ενεργο).μετα το ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας -λειτοθργια δικτυου (μονο gsm),το χρηση μονο δικτυων 2g ενεργο.και τελοσ ονομα σημειου προσβασης (vodafone GR profile).

εχω κατι λαθος?η καρτα σε αλλη συσκευη καλει κανονικα να σημειωσω.

 

Κλείσε το και ξανά άνοιξε το μερικές φορές δοκιμάζοντας το μέχρι να είναι οκ. Είναι πρόβλημα του κινητού που το κάνει μόνο με την Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μάλλον έβαλα δύσκολα, ε? Καμία απάντηση δεν πήρα για κανένα θέμα... :-)

 

Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το θέμα του VPN. Τα υπόλοιπα πες τα παρακάμπτεις...

 

Καμιά ιδέα κανείς;

τι ειναι vpn? vnc εννοεις ?

 

@vasoj στο κινητο πας ρυθμισεις ,syxrinismow dedomenvn >δεδομενα παρασκηνιου το επιλεγεισ καθως και το αυτοματος συχρονισμος .

 

Πολλοι δεν εχουν πρσεξει πως αμα βαλεις το usb στο κινητο βγαινει εκκει πανω στην ασπρη μπαρα το σημα usb .Κατεβαζεις την μπαρα και πατας ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

επειδη αρχιζω και τα παιρνω.....με το λειτουργικο μπορω να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

κατεβασα απο το μαρκετ το adw launcher εβαλα ενα διο θεματα και δεν μου αρεσανε,τελικα με το unistalle εβγαλα και το adw launcher και τα θεματα.αλλα πλεων μου εμφανιζει 3 οθονες και δεν βλεπω καπου επιλογη για αυξηση αριθμου καθως εχει αλλαξει το μενου μεσα.γενικα θελω την αρχικη μορφη,τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το και ξανά άνοιξε το μερικές φορές δοκιμάζοντας το μέχρι να είναι οκ. Είναι πρόβλημα του κινητού που το κάνει μόνο με την Vodafone

 

Γιατι ολα τα προβληματα τα εχει παντα η VODAFONE?και στο 5800 η βονταφον εφταιγε παλι.....εχει κατι η sim?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου το κάνει και στην Cosmote. Υποπτεύομαι ότι έχει να κανει με τις νεες καρτες 3G. Μπορείτε να πειτε εσεις που εχετε προβλημα τι sim εχετε; Και επισης εσεις που ΔΕΝ έχετε πρόβλημα τι καρτα χρβσιμοποιείτε;

Πάντως το κινητο είναι καλό σε όλα τα άλλα εκτός από κινητό. Σήμερα εμένα καποια στιγμή δεν κουδούνιζε δυνατά στις εισερχόμενες παρόλο που είχα σωστή ρύθμιση και χρειάστηκε επανεκκίνηση για να διορθωθεί.

Να ξερετε ότι μια βασικη εφαρμογη που δεν πρέπει να λειπει απο κανεναν είναι ένας app manager για γρηγορο kill των εφαρμογων. Υπαρχουν τετοιες που δουλευουν και αυτόματα. Όπως καλο ειναι και μια εφαρμογη για τον ελεγχο του τι φορτώνεται κατα την εκκινηση.

Όμως παρόλες τις αδυναμιες του, εγω το γουστάρω σαν gadget-άκι (περισσοτερο παρα σαν τηλέφωνο).

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου το κάνει και στην Cosmote. Υποπτεύομαι ότι έχει να κανει με τις νεες καρτες 3G. Μπορείτε να πειτε εσεις που εχετε προβλημα τι sim εχετε; Και επισης εσεις που ΔΕΝ έχετε πρόβλημα τι καρτα χρβσιμοποιείτε;

Πάντως το κινητο είναι καλό σε όλα τα άλλα εκτός από κινητό. Σημερα εμενα καποια στιγμή δεν κουδούνιζε δυνατά στις εισερχόμενες παρόλο που είχα σωστή ρύθμιση και χρειάστηκε επανεκκίνηση για να διορθωθεϊ. Να ξερετε ότι μια βασικη εφαρμογη που δεν πρέπει να λειπει απο κανεναν είναι ένας app manager για γρηγορο kill των εφαρμογων. Υπαρχουν τετοιες που δουλευουν και αυτόματα. Όπως καλο ειναι και μια εφαρμογη για τον ελεγχο του φορτωνεται κατα την εκκινηση.

Όμως παρόλες τις αδυναμιες του, εγω το γουσταρω σαν gadget-άκι περισσοτερο παρα σαν τηλέφωνο.

απο οτι εχω παρατηρησει οταν το κινητο κανει ή restart ή το ανοιγεις με τα ακουστικα μεσα ,εχει προβλημα.

Aν βγαλεις τα ακουστικα αφου το ανοιξεις δεν ακουγεται ηχος απο το μεγαφωνο.Ουτε ηχος κλησης ουτε ηχους απο τα μεσα

 

Επισης με τα ακουστικα φορεμενα δεν πρεπει να φορτωνει καποιος driver γι αυτο και η ενταση ειναι χαμηλωτερη.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδες.... σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω αυτο το κινιτο.... θελω να μαθω 1-2 πραγαμτα πρωτα αν ειναι ευκολο.

 

1:θα παρει αναβαθμιση η πακετο;

2:μπορει να λειτουργει οπως τα navigators τον αυτοκινητων χωρις δλδ να ναι στο ιντερνετ;

3:τα παιχνιδια ειναι κοπλε; μπορουμε να το συγκρινουμε εστω κ λιγο με το iphone στον τομεα αυτο; παιρνει emulators;

4: η καμερα το βραδυ τν παλευει καθολου;

5:κ ποιες ειναι οι απαραιτητες εφορμογες που πρεπει να βαλω μονος μου; πρεπει να τις κατεβασω οπωσδηποτε απο το κιν; απο το κομπ δν γινετε; κ αν ναι που κ πως τις εγκαθειστω.

6:μπαταρια πακετο; γτ μιλαω κ στελνω πολυ. ;;

7: θα μπορεσω να στειλω τις επαφες μου η θα τις περναω 1-1; γτ κατι με τα bluetooth διαβασα....(ξερει κανεις απο pc suite sony backup αν το παιρνει της lg γτ μου χαλασε το g900 κ γι αυτο θα αλλαξω κινητο αλλα η επαφες ειναι στο backup που σας ειπα!! σος σε αυτο το θεμα!)

 

αν μου απαντησετε με γλιτωνετε απο πλ κοπο ψαξιματος!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κατ' αρχάς για να γίνεις κατανοητός θα πρέπει να βάζεις και κανένα κόμμα, τελεία κλπ.

2ον είναι πολύ σπαστικό να γράφεις εδώ με συντομογραφίες όπως στα μηνύματα, γτ κ τν πλ κλπ.

Πες μου λοιπόν γιατί να σε απαλλάξουν όλοι εδώ μέσα από τον κόπο ψαξίματος τη στιγμή που δεν μπαίνεις στον κόπο να μας εξηγήσεις σωστά αυτά που σε λες ότι σε καίνε. Άσε που τις μισές σου απορίες τουλάχιστον θα τις είχες λύσει αν ψιλο (όχι χοντρό) διάβαζες τι έχει γράψει ο κόσμος εδώ μέσα, αλλά και δ

Πάμε σε αυτά που ζητάς.

1. Δν καταλαβ τν ερώτηση

2. Μπορεί

3. Δν ξέρω τ κάνει τ iPhone

4. Εξαρτάται τ ψχνεις

5. Υπάρχει τ android market. K υπάρχει κ αυτό τ forum π λέει 1 κάρο πργμτ. Τι είναι τ κομπ;

6. Μεγάλη μπαταρία, μέτρια απόδοση (τς μπαταρίας).

7. Σώσε επαφές στη sim κ πέρνα τες μετά. Τα υπόλ δν τ κατάλαβα τ λες.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εκανα

απλα ασ με ενημερωση καποιοσ τι εγινε ωστε να ξερω

 

Κατάφερες να επαναφέρεις εντελώς το κινητό στην αρχική του μορφή.

Πώς; Με μενού εντός του τηλεφώνου ή με PC Suite;

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι vpn? vnc εννοεις ?

 

@vasoj στο κινητο πας ρυθμισεις ,syxrinismow dedomenvn >δεδομενα παρασκηνιου το επιλεγεισ καθως και το αυτοματος συχρονισμος .

 

Πολλοι δεν εχουν πρσεξει πως αμα βαλεις το usb στο κινητο βγαινει εκκει πανω στην ασπρη μπαρα το σημα usb .Κατεβαζεις την μπαρα και πατας ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑ

Όχι vnc. VPN εννοώ, virtual private network. Δημιουργία εικονικού δικτύου δηλαδή, για να συνδέομαι στο δίκτυο της εταιρείας μου.

Δώρος Αντωνιάδης

 

www.tradeordonate.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...