Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με τη Giffgaff.

Τη χρησιμοποίησα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου και μπορώ να πω ότι όντως είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Η αγορά γίνεται μόνο μέσω ίντερνετ (δεν υπάρχει στα μαγαζιά) και απαραίτητη είναι η διεύθυνση Αγγλίας για την εγγραφή οπότε η αγορά έγινε από το ebay και η κάρτα μου ήρθε ενεργοποιημένη με το ταχυδρομείο μετά από 2 εβδομάδες, με 15 λίρες Αγγλίας πίστωση.

Αγόρασα το πακέτο με τις 12 λίρες για απεριόριστο ιντερνετ και 250 λεπτά προς τηλέφωνα Αγγλίας (δεν έκανα ούτε ένα τηλεφώνημα εσωτερικό) . Για το ιντερνετ στις 4 μέρες που έμεινα κατέβασα περίπου 2 gb σε ταχύτητες που εδώ πολλές φορές δεν έχω ούτε με τη σταθερή adsl. Η χρέωση προς όλα τα νούμερα Ελλάδας ήταν 2 λεπτά / λεπτό, και κάθε φορά που έκανα κλήση, ερχόταν μήνυμα σχετικά με το υπόλοιπο της κάρτας. Από τις 3 λίρες που είχαν μείνει κατάφερα να ξοδέψω μόνο τη μία.

Α και να μη ξεχάσω την αγαπητή μου vodafone που μόλις πάτησα το πόδι μου στην Αγγλία με ενημέρωσε για την εκπληκτική προσφορά της .

ΓIA NA MIΛATE ΞEΓNOIAΣTA ΣTHN EYPΩΠH,AΛBANIA,TOYPKIA & ΠΓΔM, ENEPΓOΠOIHΣTE TO DAILY TRAVEL PACK MONO ME 4,99E & ΘA EXETE 20 ΛEΠTA OMIΛIAΣ,5 SMS & 10MB ΓIA MIA MEPA.ENEPΓOΠOIHΣH: ΣTEIΛTE KENO SMS ΣTO 1338. ΣHMEPA ME TH VODAFONE OI XPEΩΣEIΣ ΠEPIAΓΩΓHΣ ΣTHN VODAFONE HNΩMENOY BAΣIΛEIOY EINAI: EΞEPXOMENEΣ KΛHΣEIΣ ENTOΣ EE 0.295E/ΛEΠTO, EIΣEPXOMENEΣ KΛHΣEIΣ 0.086E/ΛEΠTO, AΠOΣTOΛH SMS 0.098E.

Τι να πει κανείς για το πόσο ηλίθιους μας έχουν.

Να τελειώσω λέγοντας ότι η κάρτα πλέον δεν μου χρειάζεται και τη στέλνω με κούριερ ή συστημένη επιστολή για 15 ευρώ σε όποιον τη θέλει και πάει Αγγλία (το ίντερνετ και τα 250 λεπτά προς Αγγλία λήγουν κάπου στις 28-30 Απριλίου).

Edited by valsami4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη επιλογή για όσους φίλους είναι στην Αγγλία, και δεν θέλουν να δεσμευτούν με κάποιο συμβόλαιο, είναι η GiffGaff που προανέφερα, και η Three.

 

Η GiffGaff έχει ασύγκριτες τιμές για Ελλάδα, μόνο GBP 0,02 / min. προς σταθερά Ελλάδας και GBP 0,03 / min. προς κινητά Ελλάδας, και διαθέτει διάφορα Add-On πακέτα χρόνου ομιλίας για εθνικές κλήσεις και Limited & Unlimited 3G & 4G Internet.

 

Η Three με το πακέτο Pay as you Go, χρεώνει GBP 0,03 / min. για σταθερά και κινητά Αγγλίας, GBP 0,02 για SMS προς Αγγλικά κινητά, και GBP 0,01 / MB, επίσης διαθέτει και αυτή διάφορα Add-On πακέτα χρόνου ομιλίας για εθνικές κλήσεις και Limited & Unlimited 3G & 4G Internet.

 

 

Το Tethering θεωρητικά δεν επιτρέπεται ούτε στην GiffGaff [με εξαίρεση κάποια ειδικά πακέτα για Internet], ούτε στην Three, με την Three όμως να δείχνει μεγαλύτερη ανεκτικότητα σε αυτό διότι θέλει να προσεγγίσει μεγάλη συνδρομητική βάση.

 

 

Συνοψίζοντας:

 

GiffGaff για κλήσεις προς Ελλάδα

Three για κλήσεις προς Αγγλία

 

3G & 4G Internet: Διαλέγετε και παίρνετε ανάλογα τις ανάγκες σας, και με τις δυο εταιρείες να επιτρέπουν το VoIP, με την Three να έχει μεγαλύτερη ανεκτικότητα στο Tethering, πάντως ότι και να κάνετε, καλό είναι να γίνεται με μέτρο, και όχι abuse στο οποιοδήποτε δίκτυο. :)

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

Η Three εχει το μειον οτι διαθετει μονο 3G και αρα η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα γιατι πρεπει να εχεις ανοιχτο συνεχως το 3G και το σημα δεν ειναι σταθερο.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να προσθέσω και εγώ σε αυτό το νήμα που όταν χρειάστηκε σχετική ενημέρωση με βοήθησε πάρα πολύ ότι από 24 Σεπτεμβρίου 2014 αλλάζουν κάποια πακέτα της giffgaff όπως περιγράφεται στην παρακάτω σελίδα:

 

http://community.giffgaff.com/t5/Contribute/Upcoming-goodybag-changes/td-p/14395647

 

Για ταξιδιώτη θεωρώ ότι είναι καλύτερα γιατί στα πακέτα που το internet δεν είναι απεριόριστο επιτρέπεται το tethering. Για φοιτηταριό και πιο μόνιμες καταστάσεις ή πολυήμερα ταξίδια εξαρτάται από την χρήση. Αν μιλάει πολύ κάποιος με αρκετό ίντερνετ είναι καλύτερα τα καινούργια πακέτα. Αν δεν μιλάει πολύ ή χρησιμοποιεί πάρα πολύ ίντερνετ τα παλιά ήταν καλύτερα. Αυτοί που έχουν παλιές κάρτες αν θέλουν μπορούν να κρατήσουν το παλιό πακέτο των 15 λιρών αρκεί να το ενεργοποιούν κάθε 60 μέρες το πολύ:

 

http://community.giffgaff.com/t5/Learning-and-giffgaffer-articles/Unlimited-Goodybag-Offer/ta-p/14394339

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια σε unlimited internet με giffgaff, το tethering μετα απο τα ποσα gb κλεινει? φανταζομαι δεν μπορουν να κλεισουν το tethering απλα να ειναι υπερβολικη η χρηση ιντερνετ κλεινουν η περιοριζουν την ταχυτητα ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τον Γενάρη μετακομίζω στο Λονδίνο και σιγά σιγά κοιτάω για δίκτυα κινητής, internet κτλ. Έχει κάποιος άποψη ποιό είναι το καλύτερο δίκτυο (κάλυψη, ταχύτητες κτλ); Διαβάζω, με ένα γρήγορο search, πως η Three είναι πολύ καλή. Βλέπω στο site τους (έχω διαλέξει το iPhone 6 λόγω τιμής για να δω συμβόλαια) και δίνει all-you-can-eat data/minutes με 49 Λίρες το μήνα σε 24μηνο και το κινητό με 99 Λίρες; Ομως δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς εννοούν all-you-can-eat ή κατα πόσο η Three είναι τοσο καλή. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη :)
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τον Γενάρη μετακομίζω στο Λονδίνο και σιγά σιγά κοιτάω για δίκτυα κινητής, internet κτλ. Έχει κάποιος άποψη ποιό είναι το καλύτερο δίκτυο (κάλυψη, ταχύτητες κτλ); Διαβάζω, με ένα γρήγορο search, πως η Three είναι πολύ καλή. Βλέπω στο site τους (έχω διαλέξει το iPhone 6 λόγω τιμής για να δω συμβόλαια) και δίνει all-you-can-eat data/minutes με 49 Λίρες το μήνα σε 24μηνο και το κινητό με 99 Λίρες; Ομως δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς εννοούν all-you-can-eat ή κατα πόσο η Three είναι τοσο καλή. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη :)

 

Καλησπέρα.. Κατ' αρχάς καλή αρχή στη μετάβασή σου στο νησί.

Κατά δεύτερον .. λίγο να σε κατατοπίσω .. το να βγάλεις συμβόλαιο στην Αγγλία και με συσκευή μαζί, είναι ολίγον τι δύσκολο, ως ακατόρθωτο τουλάχιστον με το "καλημέρα σας". Επίσης, ακόμα και στο επιτυχές παραπάνω σενάριο, η συσκευή σου θα είναι κλειδωμένη στο εκάστοτε δίκτυο που θα επιλέξεις να πορευτείς και υπάρχουν κάποιες ειδικές διαδικασίες/προϋποθέσεις ξεκλειδώματος της συσκευής για να μπορείς να τη χρησιμοποιείς π.χ. στην Ελλάδα με κάποιον πάροχο.

 

Στο δια ταύτα, Καλή η three, αλλά όπως λέει και η λέξη, πιάνει μόνο σε δίκτυα 3g. Με ένα iPhone 6 για παράδειγμα, χάνεις την πολυτέλεια του 4g. Το all you can eat - σε ελεύθερη μετάφραση στα ελληνικά - σημαίνει "απεριόριστο*". Δλδ, μπορείς να καταναλώσεις όσα mb/gb εσύ κ η συσκευή σου αντέχει και το κόστος θα είναι 49GBP. (* υπάρχουν περιορισμοί, και όρια εννοείται με αυτό των 1000GB/μήνα).

 

Επειδή, προσωπικά θεωρώ, ότι οι πάροχοι στην Αγγλία είναι μακράν καλύτεροι, ως προς την προσφορά/ζήτηση υπηρεσιών .. θα σου πρότεινα κατ' αρχάς να κοιτάξεις την περιοχή που θα μένεις και θα κινείσαι .. ο κάθε πάροχος στο site του έχει έναν χάρτη κάλυψης δικτύου, οπότε και θα σε βοηθήσει σε μια πρώτη επιλογή/ξεσκαρτάρισμα.

 

Από κει και πέρα, αν εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε κάτι παραπάνω, αυτό θα ήταν ... να μας πεις εσύ τι ακριβώς χρήση θα κάνεις/ φαντάζεσαι ότι θα κάνεις/ θα ήθελες να κάνεις, κτλ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλια το σημα ειναι αλλου καλο και αλλου οχι καλο. Αυτο ισχυει για ολα τα δικτυα. Η Three εχει το μειον οτι το δικτυο της ειναι μονο 3G/LTE (εχει LTE μεσω συμφωνιας με την ΕΕ). Αυτο σημαινει οτι Ξεσκιζει την μπαταρια και ειδικα με μηλοφωνο πρεπει να κουβαλας και φορτιστη μαζι σου. Αν δε κλεισεις τα δεδομενα για να σωσεις μπαταρια δεν θα εχεις κλησεις ομιλιας. Γιαυτο το λογο ειναι και φθηνοτερη. Το All you can eat εχει πολιτικη ορθης χρησης που σημαινει οτι υπαρχει οριο ποσο μπορεις να καταναλωσεις. Συμβολαιο δεν μπορεις να κανεις μεχρι να αποκτησεις credit history που θα παρει κανενα χρονο και. Γιαυτο το λογο θα πρεπει να πας σε καρτοκινητο giffgaff που ειναι φθηνο και εχει και μεγαλα ορια στα δεδομενα.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Τον Γενάρη μετακομίζω στο Λονδίνο και σιγά σιγά κοιτάω για δίκτυα κινητής, internet κτλ. Έχει κάποιος άποψη ποιό είναι το καλύτερο δίκτυο (κάλυψη, ταχύτητες κτλ); Διαβάζω, με ένα γρήγορο search, πως η Three είναι πολύ καλή. Βλέπω στο site τους (έχω διαλέξει το iPhone 6 λόγω τιμής για να δω συμβόλαια) και δίνει all-you-can-eat data/minutes με 49 Λίρες το μήνα σε 24μηνο και το κινητό με 99 Λίρες; Ομως δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς εννοούν all-you-can-eat ή κατα πόσο η Three είναι τοσο καλή. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη :)

Αν και λίγο αργοπορημένα να δώσω και εγώ την δική μου απάντηση για την Three.

 

Χρησιμοποιώ την Three εδώ και αρκετό καιρό και μάλιστα έχω κάνει sim-only συμβόλαιο μαζί της (δηλαδή χωρίς συσκευή και έκπτωση αντί επιδότησης όπως το λένε οι εταιρίες στην Ελλάδα). Το να κάνεις συμβόλαιο δεν είναι τόσο δύσκολο αρκεί να έχει λογαριασμό σε τράπεζα του ΗΒ και χρεωστική ή πιστωτική κάρτα ΗΒ. Σε όλες τις περιπτώσεις γίνεται ένα soft-credit check, δηλάδη ελέγχουν κατά πόσο είσαι έμπιστο άτομο στις πληρωμές για να συνάψουν συμβόλαιο μαζί σου. Στα sim-only προγράμματα είναι αρκετά ελαστικοί και είναι δύσκολο να αρνηθούν να κάνουν το συμβόλαιο, οπότε το check αφορά κυρίως την ορθότητα των στοιχείων σου (προσοχή! Δεν λέω ότι δεν θα ελέγξουν και τα υπόλοιπα, απλά είναι πιο ελαστικοί). Στα συμβόλαια με συσκευή είναι αρκετά πιο αυστηροί πλέον και αν δεν μπορούν να βρουν αρκετά στοιχεία ή τα στοιχεία δεν είναι ικανοποιητικά αρνούνται το συμβόλαιο με συσκευή ολοκληρωτικά και είτε σε προωθούν σε sim-only συμβόλαιο, είτε σε καρτοκινητό με αγορά της συσκευής πληρώνοντας όλο το ποσό της αξίας της. Έχω φίλο με ένα σεβαστό χρηματικό ποσό στην τράπεζα που του αρνήθηκε συμβόλαιο με συσκευή και του πρότειναν sim-only συμβόλαιο, ενώ γνωστή μου που της το έδωσαν κανονικά και ακόμα δεν καταλάβαμε τι ακριβώς έπαιξε ρόλο σε αυτή την επιλογή αλλά ακόμα και αυτοί δεν μπορούν να σου πουν ξεκάθαρα γιατί απλά έρχεται η απάντηση από τον υπολογιστή για το τελικό ΝΑΙ ή ΌΧΙ της εταιρίας.

 

Τώρα γενικότερα από θέμα δικτύου και υπηρεσιών. Όπως και οι φίλοι μου που σχεδόν όλοι είναι στην Three, ήμαστε πολλοί ευχαριστημένοι με την ποιότητα του δικτύου και την εξυπηρέτηση που έχουμε λάβει. Το σήμα είναι ικανοποιητικό και σε ελάχιστες περιπτώσεις έμεινα χωρίς σήμα και σίγουρα όχι σε σημεία που δεν το περίμενα (πχ υπόγεια, ανελκυστήρες, κλπ). Επιπλέον, η Three είναι η μόνη εταιρία στο ΗΒ που αυτή τη στιγμή δίνει 4G χωρίς καμία επιπλέον χρέωση και χωρίς να χρειάζεται να γραφτείς σε ειδικό πρόγραμμα. Απλά όπου έχουν κάλυψη συνδέεσαι και απολαμβάνεις 4G ταχύτητες. Και το all-you-can-eat σημαίνει πραγματικά αυτό που λέει η λέξη: Φάε-όσα-μπορείς! Δεν αναγράφουν πουθενά όριο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει. Όμως υπολογίζουν πια είναι η λογική κίνηση βάσει των υπόλοιπων συνδρομητών τους και αν ξεπεράσεις κατά πολύ αυτό το μεταβλητό όριο τότε ενδέχεται να μειώσουν την ταχύτητα σου ή να σου κόψουν την πρόσβαση. Κάποιοι λένε ότι αυτό το όριο είναι γύρω στα 30GB το μήνα, κάποιοι τα 1000GB, κοκ. Κανείς δεν ξέρεις όμως, πουθενά, δεν άκουσα να του κόβουν την πρόσβαση, και πραγματικά, έχω γνωστούς που είναι όλη μέρα YouTube με 4G και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Τέλος, σημείωσε ότι το tethering στα νέα συμβόλαια (από τα μέσα του 2014) δεν περιλαμβάνεται στο all-you-can-eat και δίνουν 4GB το μήνα (νομίζω ότι πάει ανάλογα και με το πρόγραμμα που είσαι). Επίσης, νομίζω ότι αν δεν έχεις συσκευή iPhone (που από μόνη της χρησιμοποιεί διαφορετικό APN για tethering, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το διαφορετικό APN) και παίζεις με Windows Phone ή Android εντοπίζουν ότι μπαίνεις από υπολογιστή και αφαιρεί πάλι τα GBytes του tethering.

 

Και θα σου πω και λίγο για την Vodafone UK που είχα εμπειρία 1 χρόνο συμβόλαιο. Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή (ίσως λίγο καλύτερη της Three), αλλά το δίκτυο και οι υπηρεσίες δεν έχουν καμία σχέση με την Vodafone GR. Χρόνια πίσω. Προσωπικά είχα τεράστια προβλήματα με το 3G το οποίο ήταν μη λειτουργικό για δεδομένα σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια των ωρών αιχμής, ενώ και στο 2G μου έβγαινε πολλές φορές δίκτυο απασχολημένο όταν προσπαθούσα να βγάλω κλήσεις. Τέλος, όταν μου τηλεφωνούσαν μερικές φορές έβγαινε τηλεφωνητής αντί να χτυπά. Η επίσημη εξήγηση τους ήταν ότι η περιοχή μου είναι υπερφορτωμένη και ότι κάνουν τα πάντα για να αναβαθμίσουν το δίκτυο, αλλά στην ουσία για ένα χρόνο είχα υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας πετσοκομμένες και με προβλήματα.

 

Στο τέλος αποφάσισα ότι καλύτερα να έχω Three και να απολαμβάνω συνεχώς αξιόπιστες υπηρεσίες και ας έχω πρόσβαση μόνο σε 3G και 4G.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι τηλεφωνο εχεις και σε πια περιοχη κινεισαι?

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, έχω το Nokia Lumia 1020 (όταν ήμουν με την Vodafone UK είχα το Samsung Galaxy S3 International) και κινούμαι κυρίως στο Brighton. :)

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά... η Three για κάποιον που θέλει γρήγορο internet δεν παίζεται... Την χρησιμοποίησα για 1 μήνα που ανέβηκα για road trip αγγλία και έπιανε σχεδόν παντού 3G.... Μόνο σε ένα μπαρ στο Νοτινγχαμ δεν επιανε... Απεριόριστο Ιντερνετ? Απόλαυση!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπερα παιδια.

Αγορασα καρτα giffgaff που θα παω στην Αγγλια για σπουδες.

Εχω μια ερωτηση οταν παιρνω εγω Ελλαδα λεει την χρεωση η οποια ειναι 2p/min και 3p/min αντιστοιχα.

Στην Ελλαδα αυτους που θα παιρνω θα χρεωνονται??

Επισης οταν με παιρνουν αυτοι τι χρεωση θα υπαρχει??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Αγορασα καρτα giffgaff που θα παω στην Αγγλια για σπουδες.

Εχω μια ερωτηση οταν παιρνω εγω Ελλαδα λεει την χρεωση η οποια ειναι 2p/min και 3p/min αντιστοιχα.

Στην Ελλαδα αυτους που θα παιρνω θα χρεωνονται??

Επισης οταν με παιρνουν αυτοι τι χρεωση θα υπαρχει??

Ευχαριστω.

Στην Ελλαδα αυτους που θα παιρνω θα χρεωνονται?? Όχι βέβαια

Επισης οταν με παιρνουν αυτοι τι χρεωση θα υπαρχει?? Αυτοί θα χρεώνονται για κλήση προς κινητό αγγλίας. Εσύ τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Η Giffgaff μου φαίνεται πως έχει καλά πακέτα internet. Ειδικά για φοιτητές που θέλουν PAYG.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Giff gaff , την εχεις την επομενη, χωρις χρεωση να τη βγαλεις, την παιρνεις ακομα κι από ebay. Κ εχει καλα πακετα ιντερνετ κ ομιλία, με £10. (Σημα παιρνει από O2)

Αλλιως μετα πας σε three, σε παρομοιες χρεωσεις.

 

Αυτες θεωρω κατα τη γνωμη μου, ως καλυτερες αυτη τη στιγμή..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ενημερώσω πως πλέον η giffgaff άλλαξε τις χρεώσεις προς Ελλάδα.

 

5p το λεπτό προς κινητά και 2p προς σταθερά (παρέμεινε το ίδιο).

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εξαιρετικά νέα!

 

Από 23 Μαρτίου η GiffGaff μειώνει τις τιμές Roaming εντός ΕΕ και εξισώνει τις βασικές χρεώσεις [εκτός πακέτων] με τις νέες χρεώσεις εντός ΕΕ, πιο αναλυτικά:

 

  • The price of a text will reduce from 6p to 5p
  • Pay as you go data will be changed to 5p/MB (which will mean most members pay less on average)
  • EU roaming data pricing will be reduced from 17p/MB to 5p/MB and roaming calls will be reduced from 16p/min to 15p/min
  • The price of UK pay as you go calls will be changed from 10p/min to 15p/min, allowing us to align our UK and EU roaming pay as you go prices for the first time
  • The Hokey Cokey goodybag will be simplified by replacing the ‘extra minutes’ with an increased minutes (125) and text (500) allowance

 

More Info Here

 

Επειδή γενικά οι κάρτες SIM της GiffGaff είναι δυσεύρετες για όσους μένουν στην Ελλάδα και χρειάζονται ένα Αγγλικό νούμερο για τα ταξίδια τους στη Μεγάλη Βρεταννία ή εντός Ελλάδας μιας και το Roaming είναι active και στους τρεις Ελληνικούς παρόχους, έχω εξασφαλίσει έναν περιορισμένο αριθμό καρτών SIM για όσους φίλους τις χρειάζονται, εντελώς δωρεάν!

 

Όσοι φίλοι ενδιαφέρονται, μπορούν να μου στείλουν PM για τους τρόπους συνάντησης, αποστολής κλπ.

 

Το μόνο που χρειάζεται για να τις ενεργοποιήσετε, είναι:

 

  • Μια έγκυρη διεύθυνση στην Αγγλία [δική σας ή κάποιου συγγενή ή φίλου σας] που θα δηλώσετε κατά τη διάρκεια του Registration της Κάρτας SIM στο Site της GiffGaff
  • Ένα On Line Top Up Voucher

 

Λόγω περιορισμένου αριθμού καρτών SIM, θα τηρηθεί απόλυτη σειρά προτεραιότητας, επίσης, όσοι φίλοι θέλουν οπωσδήποτε Nano SIM, παρακαλώ να με ενημερώσουν στο PM τους, αλλιώς το Priority αποστολής είναι:

 

  • Combo Mini/Micro SIM
  • Multi SIM [Mini/Micro/Nano]
  • Nano SIM

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

Εχω πάρει απο το ebay μια sim GiffGaff και τωρα μου ζηταει για να ενεργοποιείσω την καρτα απο το site τους να δωσω Αγγλικη Διεύθυνση

υπάρχει καπιος τρόπος να δωσω πχ μια Self Storage address ,θα δεχθουν να κανουν την ενεργοποιηση της καρτας με τετιου ιδους διευθινση η θα εχω κανενα θεματακι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις με ελληνική και ίσως την πάρει...αλλιώς επικοινώνησε μαζί τους
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις με ελληνική και ίσως την πάρει...αλλιώς επικοινώνησε μαζί τους

 

Μονο UK address δεχονται για ενεργοποιηση της sim

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ψάχνω αγγλικό αριθμό κινητού απλά για εισερχόμενο δωρεάν SMS από κάποιες υπηρεσίες. Έχω αγγλική διεύθυνση συγγενή στην Αγγλία για να σταλεί το νούμερο. Με ενδιαφέρει να μην έχει μεγάλο κόστος κτήσης και κυρίως συντήρησης. Τι προτείνεται;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...