Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους!!!

Έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες αλλά έχω μπερδευτεί αρκετά..:worry:

αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, θέλω να μάθω ποια είναι η καλύτερη=φθηνότερη επιλογή για καρτοκινήτο (άσχετα από την συσκευή) με το σκεπτικό να το χρησιμοποιώ κυρίως για αποστολή μηνυμάτων προς Ελλάδα.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους!!!

Έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες αλλά έχω μπερδευτεί αρκετά..:worry:

αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, θέλω να μάθω ποια είναι η καλύτερη=φθηνότερη επιλογή για καρτοκινήτο (άσχετα από την συσκευή) με το σκεπτικό να το χρησιμοποιώ κυρίως για αποστολή μηνυμάτων προς Ελλάδα.

Ευχαριστώ..

 

Για φθηνά μηνύματα ίσως σε συμφέρει η καρτοκινητή (Pay & Go) της O2 με το International Caller Bolt On (£5 εφάπαξ). Κάθε μήνυμα θα κοστίζει £0,10 προς Ελλάδα. Ωστόσο οι χρεώσεις τις για κλήσεις προς άλλα δίκτυα Αγγλίας είναι ληστρικές. Οπότε θα σε εξυπηρετεί μόνο για τα SMS προς Ελλάδα.

 

Διαφορετικά αν θέλεις μια γενικά οικονομική καρτοκινητή, δες το review για την Tescomobile στην πρώτη σελίδα του thread (SMS προς Ελλάδα £0,20, κλήση προς Ελλάδα/λεπτό £0,20 προς σταθερά & κινητά).

 

Βέβαια αν δε σου είναι απαραίτητο να στέλνεις τα SMS προς Ελλάδα από το κινητό, υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως το Skype, που τα χρεώνει £0,78 με αναφορά παράδοσης και αποστολέα το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η επιλογή της Tesco Mobile, ειδικά το Value Tariff, το οποίο επιτρέπει μόνο κλήσεις και text, είναι η καλύτερη δυαντή.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά αν θέλεις μια γενικά οικονομική καρτοκινητή, δες το review για την Tescomobile

 

Η επιλογή της Tesco Mobile, ειδικά το Value Tariff, το οποίο επιτρέπει μόνο κλήσεις και text, είναι η καλύτερη δυαντή.

 

Σε ποιο μαγαζί πουλάνε την Tesco Mobile???? :worry:

Έχω ψάξει σε όλα τα μαγαζία που έχουν κινητά αλλά δεν την έχουν και όταν ρωτάω που μπορώ να τη βρω μου λένε ότι δεν ξέρουν!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζί πουλάνε την Tesco Mobile???? :worry:

Έχω ψάξει σε όλα τα μαγαζία που έχουν κινητά αλλά δεν την έχουν και όταν ρωτάω που μπορώ να τη βρω μου λένε ότι δεν ξέρουν!!! :(

 

http://www.tesco.com/mobilenetwork/shop/?page=simcards

 

και υποθέτω ότι θα μπορείς να βρεις τις SIMs και στα super markets της Tesco

http://www.tesco.com/storelocator

 

Αν έχεις αγγλική πιστωτική/χρεωστική κάρτα το πιο εύκολο θα ήταν να την αγοράσεις online από το link που σου έδωσα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται εχω 2 συνεχομενα και σφραγισμενα νουμερα tmobile καρτοκινητα και τα δινω στη -συμβολικη- τιμη των 10 Ευρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδα, έχει κανεις κανένα σχόλιο για την καρτοκινητή της 3 ή το Skypοτηλέφωνο που τρέχει στο συγκεκριμένο προγραμμα?

 

Παρατηρώ ότι το "όλα 12p" που έχει χάνει μόνο απο Orange η οποία σε PAYG δίνει υπο περιπτώσεις χαμηλότερες χρεώσεις. Παρόλλα αυτά έχει καλύτερο γενικό rate προς όλους οπότε πιστεύω με συμφέρει. Επίσης τα bolt on και διαφορα extensions που έχει είναι αρκετά καλά. Έχει κανεις κάποια εμπειρία? Η βασική μου ανησυχία αφορά το αν το 3G σημα στο κέντρο του Λονδίνου είναι άριστο.

 

Όσο για το skypephone, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Σκεφτομαι να πάρω ένα ζευγος ώστε να το έχουμε και για μεταξύ μας (πάω με την κοπέλα μου) και για Ελλάδα. Παρότι απαιτεί 10 λίρες το μήνα διάβασα πως η κλήση προς το κινητό είναι normal 3g κλήση και μετά εσωτερικά η 3 την δρομολογεί προς skype, πράγμα που πάει να πει πως lag και άλλες χαζομάρες απο κακό data 3g σήμα δε θα έχουμε ενώ και η μπαταρία δεν θα σκίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Φεύγω το Σεπτέμβρη για Λονδίνο (για 1 χρόνο προς το παρόν και βλέποντας και κάνοντας). Διάβασα όλα τα posts και η αλήθεια είναι ότι μπλέχτηκα λίγο γιατί τα περισσότερα είναι λίγο παλιά και δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα. Θα πάρω συσκευή κινητού τηλεφώνου μαζί μου αυτή που ήδη έχω. Φτάνοντας λοιπόν στο Λονδίνο τι πρέπει να κάνω για να έχω καρτοκινητό? Πάω σε ένα κατάστημα και ζητάω μια κάρτα? Τι εταιρεία θα μου προτείνατε εσείς? Κυρίως με ενδιαφέρει η επικοινωνία με Ελλάδα και η επικοινωνία με κινητά της Αγγλίας του ίδιου δικτύου. (Βέβαια θα τα χρησιμοποιώ ελάχιστα - σκοπεύω η όλη επικοινωνία με Ελλάδα να γίνεται μέσω Skype και MSN!)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοιταξε, ψάχνοντας την περίοδο αυτή η καλύτερη overall προσφορά είναι το Pay As You Go της 3.

http://www.three.co.uk

Προϋποθέτει να έχεις 3G τηλεφωνική συσκευή. Έχει 12p το λεπτό και τα μηνυματα προς όλους και μερικά bolt-ons για three2three.

Επίσης αν το συνδυάσεις με το skypeοτηλέφωνο που λέω παραπάνω ουσιαστικά θα έχεις κλήσεις skype προς skype (pc μονο οχι skypeout) εντελώς δωρεάν αν καταναλώνεις 10 λίρες το μηνα.

Για να πάρεις SIΜ απλά μπαίνεις σε ένα μαγαζί και ζητας κάποιο Pay As You Go πακέτο Sim only. Όπως εδώ, σου δίνουν ένα πακετάκι και έφυγες.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το μάτι μου στο θέμα και χάζεψα λίγο τα προγράμματα των εταιρειών. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμμα pay as you go της Orange, το Camel, το οποίο προσφέρει κλήσεις προς σταθερά Ελλάδος με 6p/λεπτό και κινητά Ελλάδος με 20p/λεπτό. Θα μπορούσε ίσως κάποιος να το έχει μόνο για να καλεί Ελλάδα και να έχει κάποιο άλλο pay as you go ή συμβόλαιο για να επικοινωνεί εντός Ηνωμένου Βασιλείου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hello guys!

Αυτην την στιγμή σας γράφω απο Αγγλία! :P

Έπεσε στα χέρια μου ενα sim card pack καρτοκινητής η οποία έχει 4p/minute για ελλάδα! είναι πολύ φθηνό ή μου φένεται?Είναι απο την "NOMI" http://www.nomi-mobile.com. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια καλύτερη/φθηνότερη απο την NOMI για κλήσεις απο UK προς Ελλάδα?

 

btw: θα αγοράσω άλλη SIM για "γενική" χρήση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά από 5 χρόνια στην Αγγλία, πρώτη φορά την ακούω την εν λόγω εταιρία.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 χρόνια στην Αγγλία, πρώτη φορά την ακούω την εν λόγω εταιρία.

 

..σιγουρα;;;...πως νομιζω οτι εχω δει διαφημισεις στα αγγλικα "μικρομαγαζα-ψιλικατζιδικα";;;; :confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και να την ειχα δει, δε θα την εμπιστευομουν.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Και να την ειχα δει, δε θα την εμπιστευομουν.

 

ΟΚ...αυτο ομως ειναι αλλο....υπαρχουν αλλοι που ειναι πιο τολμηροι....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν στο αεροδρόμιο του Χίθροου υπάρχει κάποιο κατάστημα για να αγοράσω μια κάρτουλα καρτοκινητής. Αν ναι ποιας εταιρείας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

----------------------------------------

τελικά αγορασα από e-bay, οπότε η ερώτηση δεν τίθεται πλέον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα, θα ηθελα να μαθω τι μπορω να κανω για να στελνω μηνυματα φθηνα στην Αγγλια απο Ελλαδα. Εχετε να προτεινετε καμια απο τις δικες μας ελληνικες εταιρειες οσοι ξερουνε? Απο πακετα καρτοκινητης? Επισης θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει κανενα site με free web sms (που να ειναι free και να πηγαινουν) για UK? Ελπιζω να ποσταρα στο σωστο μερος, εαν οχι καθοδηγηστε με, ευχαριστω πολυ. :O
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το http://www.mycosmos.gr;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα, αλλα δεν ξερω πως κανω εγγραφη, (θα παω στο φορουμ της κοσμοτε να μη τα μπλεκω)

Απο εκει σου στελνουνε ελευθερα σε αγγλικο νουμερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να μαθω τι μπορω να κανω για να στελνω μηνυματα φθηνα στην Αγγλια απο Ελλαδα. Εχετε να προτεινετε καμια απο τις δικες μας ελληνικες εταιρειες οσοι ξερουνε? Απο πακετα καρτοκινητης? Επισης θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει κανενα site με free web sms (που να ειναι free και να πηγαινουν) για UK? Ελπιζω να ποσταρα στο σωστο μερος, εαν οχι καθοδηγηστε με, ευχαριστω πολυ. :O

Για φτηνά sms στο εξωτερικό μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τα καρτοκινητά carrefur, frog, f2g1. Τσέκαρε αν κάποιος που έχει cosmote, vodafone, wind μπορεί να στείλει μήνυμα προς το Αγγλικό δίκτυο που σε ενδιαφέρει προτού καταλήξεις σε κάποιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν στο αεροδρόμιο του Χίθροου υπάρχει κάποιο κατάστημα για να αγοράσω μια κάρτουλα καρτοκινητής. Αν ναι ποιας εταιρείας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

----------------------------------------

τελικά αγορασα από e-bay, οπότε η ερώτηση δεν τίθεται πλέον

Αν και αργα, στο αεροδρομιο Χιθροου δεν εχει να αγορασεις σιμ..Τουλαχιστον εγω ρωτησα κ αυτο μου χαν πει!!

Link to comment
Share on other sites

Για φτηνά sms στο εξωτερικό μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τα καρτοκινητά carrefur, frog, f2g1. Τσέκαρε αν κάποιος που έχει cosmote, vodafone, wind μπορεί να στείλει μήνυμα προς το Αγγλικό δίκτυο που σε ενδιαφέρει προτού καταλήξεις σε κάποιο

Οτι κ να δοκιμασεις δυστυχως ειδικα για sms χρεωνεσαι παρα πολυ, φιλος που εχει f2g κ μου στέλνει χρεωνεται 30-40λ το μνμ..Πικρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...