Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση το λαπτοπ μου (hp g72-a10ev) από Win7 σε Win8.1... Σήμερα όμως που χρειάστηκα το bluetooth δεν το βρίσκω πουθενά... Ούτε στη Διαχείριση Συσκευών ούτε στις Ρυθμίσεις, ούτε με αναζήτηση στον υπολογιστή....

 

Και στο επίσημο site της HP βρίσκω μόνο αυτούς για τα Windows 7 (αφού αυτά έχει προεγκατεστημένα το λαπτοπ) χωρίς να μου δίνει επιλογή για Win8.1...

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω???

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση το λαπτοπ μου (hp g72-a10ev) από Win7 σε Win8.1... Σήμερα όμως που χρειάστηκα το bluetooth δεν το βρίσκω πουθενά... Ούτε στη Διαχείριση Συσκευών ούτε στις Ρυθμίσεις, ούτε με αναζήτηση στον υπολογιστή....

 

Και στο επίσημο site της HP βρίσκω μόνο αυτούς για τα Windows 7 (αφού αυτά έχει προεγκατεστημένα το λαπτοπ) χωρίς να μου δίνει επιλογή για Win8.1...

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω???

 

Στον device manager το βλεπεις;

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις τους οδηγούς που είναι για τα 7; Σε πολλές περιπτώσεις είναι ίδιοι.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια μπορειται να μου πειτε πως βγαινει o microsoft λογαριασμος οταν ανοιγει το pc? Το ειχα χωρις κωδικο αλλα πηγα να κατεβασω μια εφαρμογη απο το store και τωρα καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστην ζηταει να βαζω τον κωδικο του hotmail.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειται να μου πειτε πως βγαινει o microsoft λογαριασμος οταν ανοιγει το pc? Το ειχα χωρις κωδικο αλλα πηγα να κατεβασω μια εφαρμογη απο το store και τωρα καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστην ζηταει να βαζω τον κωδικο του hotmail.

 

η αφαιρείς τον λογαριασμό η πας στην επιλογή να βάλεις πιν και κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή απλά θα βάζεις το πιν

για να τον αφαιρέσεις από ότι θυμαμε ήταν στις ρυθμίσεις - λογαριασμοί

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειται να μου πειτε πως βγαινει o microsoft λογαριασμος οταν ανοιγει το pc? Το ειχα χωρις κωδικο αλλα πηγα να κατεβασω μια εφαρμογη απο το store και τωρα καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστην ζηταει να βαζω τον κωδικο του hotmail.

 

Στην αναζήτηση πληκτρολόγησε netplwiz και προχωρώντας θα την βρεις την άκρη.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

η αφαιρείς τον λογαριασμό η πας στην επιλογή να βάλεις πιν και κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή απλά θα βάζεις το πιν

για να τον αφαιρέσεις από ότι θυμαμε ήταν στις ρυθμίσεις - λογαριασμοί

 

Ναι θελω να αφαιρεσω τον λογαριασμο για να μην ζηταει τιποτα οταν ανοιγει .

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Win+R και γραψε netplwiz.....και ξετσεκαρισε το πλαισιο για τον κωδικο....

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Από Win 7 Home μπορώ να αναβαθμίσω σε Win 8.1 Pro κρατώντας τα προγράμματά μου (όπως γίνεται στο upgrade σε Win 10) ή θα πρέπει να τα αναβαθμίσω σε Pro τα 7 πρώτα?

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γίνεται να πας δωρεάν από 7 σε 8.1?? Δεν νομίζω... Και γιατί δεν πας κατευθείαν στα 10??

 

Στην αναβάθμιση των 10 πάντως όποια έκδοση (Home/Pro κτλ) έχεις σε 7/8.1 ίδια θα πάρεις και στα 10...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γίνεται να πας δωρεάν από 7 σε 8.1?? Δεν νομίζω... Και γιατί δεν πας κατευθείαν στα 10??

 

Στην αναβάθμιση των 10 πάντως όποια έκδοση (Home/Pro κτλ) έχεις σε 7/8.1 ίδια θα πάρεις και στα 10...

 

Όχι, Alex, δυστυχώς δεν είναι δωρεάν η αναβάθμιση. Το ξέρω ότι έχω τα 10 αλλά επειδή έχω θέματα θα περιμένω μέχρι το πρώτο τους SP1 για να επιστρέψω. Όμως θέλω να κάνω στυλ αναβάθμισης από τα 7 στα 8.1 επειδή δεν έχω πολλά προγράμματα και βαριέμαι απίστευτα στο στήσιμο. Τα 8.1 όμως δεν έχουν Home, οπότε τι κάνω? Πάω από 7 Home σε 7 Pro και τότε θα με αφήσει να κρατήσω και τα προγράμματα?

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, πριν 2 χρόνια αγόρασα ενα laptop fujitsu με προεγκατεστημενα windows 8, δυστυχώς φέτος κρασαρε ο σκληρός και τον αντικατέστησα με ενα SSD, το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρω το product key για να ξαναπεράσω τα windows μιας δεν υπάρχει όπως παλιά στην συσκευασία ουτε δισκάκι με τα windows αλλα ούτε αναγράφετε στο κάτω μέρος του laptop το product key.

Γνωρίζει κάποιος τη κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 2 χρόνια αγόρασα ενα laptop fujitsu με προεγκατεστημενα windows 8, δυστυχώς φέτος κρασαρε ο σκληρός και τον αντικατέστησα με ενα SSD, το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρω το product key για να ξαναπεράσω τα windows μιας δεν υπάρχει όπως παλιά στην συσκευασία ουτε δισκάκι με τα windows αλλα ούτε αναγράφετε στο κάτω μέρος του laptop το product key.

Γνωρίζει κάποιος τη κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;;

 

Τωρα τιποτα. Το κλειδι ηταν στο recovery partition του υπολογιστη σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την έκδοση Windows 8 που φορούσε και κάνεις ενεργοποίηση τηλεφωνικά.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την έκδοση Windows 8 που φορούσε και κάνεις ενεργοποίηση τηλεφωνικά.

 

Για να κανεις τηλεφωνικη ενεργοποιηση και να δεις τα πεδια με τα νουμερα, πρεπει να εχεις καποιος product key. Απο τη στιγμη που δεν τραβηξε το κλειδι απο τον παλιο δισκο ή το recovery δεν μπορει να το κανει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή αν καταστραφεί ένας σκληρός εκτός απο τα χρήματα που θα δώσουμε για να πάρουμε άλλο θα ξανά-αγορασουμε τα ήδη αγορασμένα windows!!;; :wacko::confused::ninja:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί σε αυτή την περίπτωση που περιγράφεις είναι ενσωματωμένο στο bios του μηχανήματος από τη στιγμή που δεν το γράφει από κάτω.

Το μόνο που θα κάνεις είναι να δεις ανάλογα με το χρώμα που έχει το τετράγωνο των windows στο αυτοκόλλητο ποια έκδοση ειχες home pro κλπ.

Μετά θα βρεις το αντίστοιχο iso, θα το εγκαταστήσεις και θα πάρει αυτόματα το κλειδί από το bios και θα κάνει και ενεργοποίηση.

Αν είχες αναβάθμισμένα 8 σε 8.1 πρέπει να βάλεις 8 πάλι και όχι 8.1 γιατί δεν θα γίνει δουλειά. Κάποια στιγμή είχαν πει ότι θα το άλλαζαν αυτό, δηλαδή το κλειδί των 8 να μπαίνει απευθείας και στα 8.1, αλλά δεν ξέρω αν έγινε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α επίσης αν ψάξεις στο Internet κυκλοφορούν και προγράμματα που σου διαβάζουν το κλειδί μέσα από το bios σε περίπτωση που θέλεις να το ξέρεις.

Πάντως η όλη διαδικασία αν βάλεις την ίδια έκδοση των windows με αυτή που είχες αρχικά γίνεται αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή αν καταστραφεί ένας σκληρός εκτός απο τα χρήματα που θα δώσουμε για να πάρουμε άλλο θα ξανά-αγορασουμε τα ήδη αγορασμένα windows!!;; :wacko::confused::ninja:

 

Όχι θα το κανονίσεις με τη τεχνική υποστήριξη της microsoft για τη μετάβαση στο νέο hardware.

No worry.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τηλέφωνο είναι στο support της MS. Συνήθως, χωρίς πολλά - πολλά σου δίνουν νέο key για να τα περάσεις στο νέο hardware...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια,εχω ενα θεμα με τον υπολογιστη μου.Εκανα επαναφορα απο 10 στα 8 και οι drivers εχουν θεματα.Ειδικα το touchpad για το ποντικι το ενσωματωμενο.Χρησιμοποιω ασυρματο αλλα θελω να μπορω να το χρησιμοποιω και εκεινο.

 

Εχω Windows 8.1 Home,64bit στο Dell της υπογραφης μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τους οδηγούς από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδώ και μια βδομάδα+ έχω βάλει να κατεβαίνουν κάποια προγράμματα μικρούς μεγέθους (~8-10Mb) αλλά ενώ εμφανίζονται στο Start, μένουν στο pending και δεν κατεβαίνουν ποτέ. Καμία ιδέα; Εδώ δεν μπορώ να κάνω soft reset όπως στα WP? :p

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...