Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδή να μπω στο ipv4 και να βάλω χειροκίνητα τους dns , εντάξει θα το κάνω! όσο για αυτούς τις google δεν το κατάλαβα? και πως παρατηρείται μόνο στον δικό μου σταθερό υπολογιστή και όχι στον αδελφό μου με windows 7 ? δεν μπορώ να καταλάβω. πάντως δεν είναι ιός?

Κάνε αυτό που σου είπα και αν φτιάξει, μην σε απασχολεί κάτι άλλο.

Παραξενιές του δικτύου είναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε αυτό που σου είπα και αν φτιάξει, μην σε απασχολεί κάτι άλλο.

Παραξενιές του δικτύου είναι.

 

 

Λοιπον περασα την dns σκετη και την αυτοματη αποδοση ip την αφησα οπως ητανε παλι ειχα προβλημα! , μετα εβαλα την διευθυνση ip χειροκινητα και παλι ειχα προβλημα. Πριν λιγο πηρα το 13888 και ζητησα βοηθεια και μου ειπανε οτι ειναι προβλημα του ιντερνετ εξπλορερ και οτι ολοι οι browsers τραβανε απο το ιντερνετ explorer για αυτο δεν μπορουσα να μπω απο κανενα browser!. και μου εδωσαν χειροκινητα να περασω το διακομηστη μεσολαβησης και την θυρα . και εβαλα proxy.otenet.gr και θυρα 8080 και μετα οκ. και μπηκα κανονικα στο ιντερνετ. Ελπιζω να μην αλλαξει μονο του και να μην εχω προβλημα!. Στα καλα καθουμενα μου ετυχε αυτο και λεω θα ειναι κανενας ιος αλλα τελικα ειναι ιος το βρηκα εδω :

λεει πως μπορουμε να το βγαλουμε!! τι ειναι δαυτα αυτα τα windows ολο ιους ειναι !! με τα λινουξ ειχα ξεχασει αυτα!! . Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια οπως ξερετε στο decktop ειχα μη νομιμα windows, τωρα ομως που τα εκανα νομιμα, αγορασα ενα κλειδακι και μαζι με το κλειδακι μου εστειλαν και λινκ, να κατεβασω την εκδοση που ηταν το κλειδ,ι συγκεκριμενα windows 8.1 pro greek 64bit, ολα καλα το εγραψα σε dvd, καθαρη εγκατασταση και ολα καλα,.αν και ειμαι εμπειρος χρηστη,ς ειδα μεγαλη διαφορα με τα μη νομιμα.ακριβως τα ιδια προγραματα που χρημοποιουσα παει σφαιρα ολα ανοιγουν ακαριαια οταν εκανα την εγκατασταση ηταν διαφορετικα εδειχνε αλλα πραγματα ενω στα μην νομιμα εδειχνε διαφορετικα πραγματα και εβλεπα μια καθυστερηση.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ στο εξής να λείπουν οι χαρακτηρισμοί διαφορετικά θα υπάρξουν ποινές όπως προβλέπονται από τους Όρους Χρήσης. Τα off-topic posts μεταφέρθηκαν σε άλλο, κλειδωμένο, topic.

 

Όσον αφορά τα updates, επειδή τις περισσότερες φορές διορθώνουν κενά ασφάλειας, πρέπει να γίνονται. Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα updates, επειδή τις περισσότερες φορές διορθώνουν κενά ασφάλειας, πρέπει να γίνονται. Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει.

 

 

Ακριβως.εχεις απολυτο δικιο.σιγουρα καποια optional updates μπορουν να παραλειφθουν αλλα οχι τα security...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως ξερετε στο decktop ειχα μη νομιμα windows, τωρα ομως που τα εκανα νομιμα, αγορασα ενα κλειδακι και μαζι με το κλειδακι μου εστειλαν και λινκ, να κατεβασω την εκδοση που ηταν το κλειδ,ι συγκεκριμενα windows 8.1 pro greek 64bit, ολα καλα το εγραψα σε dvd, καθαρη εγκατασταση και ολα καλα,.αν και ειμαι εμπειρος χρηστη,ς ειδα μεγαλη διαφορα με τα μη νομιμα.ακριβως τα ιδια προγραματα που χρημοποιουσα παει σφαιρα ολα ανοιγουν ακαριαια οταν εκανα την εγκατασταση ηταν διαφορετικα εδειχνε αλλα πραγματα ενω στα μην νομιμα εδειχνε διαφορετικα πραγματα και εβλεπα μια καθυστερηση.

 

Πόσο σίγουρος είσαι και ήσουν ότι το os που έβαλες είχε μόνο το λειτουργικό και όχι κάτι από malware together που ασφαλώς σου επιβάρυναν τον υπολογιστή σου για τα σπασμένα το πιθανότερο.

Είχες εγκαταστήσει το λογισμικό του κατασκευαστή για τον έλεγχο των οδηγών του υπολογιστή μπορεί οι οδηγοί για το συγκεκριμένο hardware να μην ήταν up-to-date.

Ανάλογα είχες ρυθμίσει στα windows update να το κάνει και για τα άλλα προϊόντα λογισμικού μαζί με τα windows.

Είχες τρέξει λογισμικό όπως malwarebytes με τα σπασμένα ποτέ σου;

Συμπέρασμα ποτέ άγνωστο λογισμικό ιδιαίτερα OS απλή λογική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον περασα την dns σκετη και την αυτοματη αποδοση ip την αφησα οπως ητανε παλι ειχα προβλημα! , μετα εβαλα την διευθυνση ip χειροκινητα και παλι ειχα προβλημα. Πριν λιγο πηρα το 13888 και ζητησα βοηθεια και μου ειπανε οτι ειναι προβλημα του ιντερνετ εξπλορερ και οτι ολοι οι browsers τραβανε απο το ιντερνετ explorer για αυτο δεν μπορουσα να μπω απο κανενα browser!. και μου εδωσαν χειροκινητα να περασω το διακομηστη μεσολαβησης και την θυρα . και εβαλα proxy.otenet.gr και θυρα 8080 και μετα οκ. και μπηκα κανονικα στο ιντερνετ. Ελπιζω να μην αλλαξει μονο του και να μην εχω προβλημα!. Στα καλα καθουμενα μου ετυχε αυτο και λεω θα ειναι κανενας ιος αλλα τελικα ειναι ιος το βρηκα εδω :
λεει πως μπορουμε να το βγαλουμε!! τι ειναι δαυτα αυτα τα windows ολο ιους ειναι !! με τα λινουξ ειχα ξεχασει αυτα!! .

 

Είχες κάνει αλλαγή στις ρυθμίσεις των windows ή περάσει πρόγραμμα που τις αλλάζει πριν σου παρουσιαστεί η επιπλοκή αυτή, δεν είχες αυτόματη dns από την αρχή. DNS μπορεί να πάρεις είτε από τον υπολογιστή για το συγκεκριμένο μόνο είτε από το modem για όλους που ακουμπάνε στο modem/router αυτό desktops, tablets, smartphones, laptops κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι και ήσουν ότι το os που έβαλες είχε μόνο το λειτουργικό και όχι κάτι από malware together που ασφαλώς σου επιβάρυναν τον υπολογιστή σου για τα σπασμένα το πιθανότερο.

Είχες εγκαταστήσει το λογισμικό του κατασκευαστή για τον έλεγχο των οδηγών του υπολογιστή μπορεί οι οδηγοί για το συγκεκριμένο hardware να μην ήταν up-to-date.

Ανάλογα είχες ρυθμίσει στα windows update να το κάνει και για τα άλλα προϊόντα λογισμικού μαζί με τα windows.

Είχες τρέξει λογισμικό όπως malwarebytes με τα σπασμένα ποτέ σου;

Συμπέρασμα ποτέ άγνωστο λογισμικό ιδιαίτερα OS απλή λογική.

 

Ποτέ μη λες ποτέ. Σε σπασμένα Windows 7 και 8.1 είχα την τριπλάσια ταχύτητα απ'ότι έχω τώρα με αυθεντικά Windows 7 και χωρίς προγράμματα εγκατεστημένα (πέραν του Chrome) λόγω της έλευσης των Windows 10. Ξέρω ότι η συζήτηση αυτή είναι τεράστια και σίγουρα θα οδηγήσει σε off topic μηνύματα, αλλά απλώς το αναφέρω.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες για να κάνω το start menu όπως στο περιβάλλον των windows 7;;; Googlαρα και βγάζει αρκετά free, αλλά δεν θέλω να κάνω πειράματα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

Αν και δεν είναι δωρεάν, κοστίζει $3, επαναφέρει το αυθεντικό μενού έναρξη, όπως το ξέρεις από τα Windows 7.

Δηλαδή, δεν πρόκειται για μια εφαρμογή που τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

Αν και δεν είναι δωρεάν, κοστίζει $3, επαναφέρει το αυθεντικό μενού έναρξη, όπως το ξέρεις από τα Windows 7.

Δηλαδή, δεν πρόκειται για μια εφαρμογή που τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο.

Μπήκα στη σελίδα και είχε 2 καρτέλες. Η μία έλεγε download και η άλλη buy 3$. Το έκανα download και εγκατάσταση και δουλεύει μια χαρά! Και χωρίς να πληρώσω

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμαστική έκδοση. Θα λήξει σε 30 ημέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμαστική έκδοση. Θα λήξει σε 30 ημέρες.

Σε 30 μερες (και κατι) θα βαλουμε τα 10αρια με το νεο start menu :lol::whistle:

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 μερες (και κατι) θα βαλουμε τα 10αρια με το νεο start menu :lol::whistle:

 

Αν και δάκρυσα λίγο με τις φάτσες που έβαλες στο τέλος του μηνύματος, σας ευχαριστώ και τους 2! Σίγουρα θα εξυπηρετηθώ για 1 μήνα οπότε μετά έπεται συνέχεια στα 10άρια!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι και ήσουν ότι το os που έβαλες είχε μόνο το λειτουργικό και όχι κάτι από malware together που ασφαλώς σου επιβάρυναν τον υπολογιστή σου για τα σπασμένα το πιθανότερο.

Είχες εγκαταστήσει το λογισμικό του κατασκευαστή για τον έλεγχο των οδηγών του υπολογιστή μπορεί οι οδηγοί για το συγκεκριμένο hardware να μην ήταν up-to-date.

Ανάλογα είχες ρυθμίσει στα windows update να το κάνει και για τα άλλα προϊόντα λογισμικού μαζί με τα windows.

Είχες τρέξει λογισμικό όπως malwarebytes με τα σπασμένα ποτέ σου;

Συμπέρασμα ποτέ άγνωστο λογισμικό ιδιαίτερα OS απλή λογική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είχες κάνει αλλαγή στις ρυθμίσεις των windows ή περάσει πρόγραμμα που τις αλλάζει πριν σου παρουσιαστεί η επιπλοκή αυτή, δεν είχες αυτόματη dns από την αρχή. DNS μπορεί να πάρεις είτε από τον υπολογιστή για το συγκεκριμένο μόνο είτε από το modem για όλους που ακουμπάνε στο modem/router αυτό desktops, tablets, smartphones, laptops κτλ.

 

καλησπέρα τελικά επικοινώνησα με τον ΟΤε και μου είπε να περάσω χειροκίνητα το proxy έτσι και έκανα και σταμάτησαν τα προβλήματα με το συγκεκριμένο μυνημα. πιστεύω ότι μάλλον φταίει ο maxthon browser!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με τη γλώσσα στο σύστημά μου και υποψιάζομαι ότι φταίνε τα windows, γιατί χθές μου έκαναν ένα update και έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα γραφής στο πληκτρολόγιο. Αρχικά, με το Alt left + Shift δεν κάνει τίποτα, και με το Win + Spacebar αρχικά με πάει στο modern UI και μόνο αν συνεχίσω να πατάω spacebar μπορώ να εναλλάξω γλώσσες. Το περίεργο είναι ότι δείχνει και το Alt να μην δουλεύει γενικά. Πατάω δηλαδή εδώ στον browser(firefox) Alt και αντί να βγάλει το μενού στην κορυφή File-Edit-κλπ δεν γίνεται τίποτα.

 

Η καλύτερη λύση που βρήκα online είναι εδώ (http://www.thewindowsclub.com/cannot-switch-between-languages-windows) αλλά ούτε αυτό έλυσε το πρόβλημά μου.

Σας έχει γίνει κάτι παρόμοιο; Έλυσα προσωρινά το πρόβλημα ενεργοποώντας για συντόμευση το Ctrl + Shift left αλλά θέλω να γυρίσω στο κανονικό αν αυτό είναι δυνατό.

 

Ευχαριστώ :)

 

edit: το alt+tab δουλεύει τώρα που το δοκίμασα, άρα το alt σαν πλήκτρο δουλεύει.. δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει...

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με τη γλώσσα στο σύστημά μου και υποψιάζομαι ότι φταίνε τα windows, γιατί χθές μου έκαναν ένα update και έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα γραφής στο πληκτρολόγιο. Αρχικά, με το Alt left + Shift δεν κάνει τίποτα, και με το Win + Spacebar αρχικά με πάει στο modern UI και μόνο αν συνεχίσω να πατάω spacebar μπορώ να εναλλάξω γλώσσες. Το περίεργο είναι ότι δείχνει και το Alt να μην δουλεύει γενικά. Πατάω δηλαδή εδώ στον browser(firefox) Alt και αντί να βγάλει το μενού στην κορυφή File-Edit-κλπ δεν γίνεται τίποτα.

 

Η καλύτερη λύση που βρήκα online είναι εδώ (http://www.thewindowsclub.com/cannot-switch-between-languages-windows) αλλά ούτε αυτό έλυσε το πρόβλημά μου.

Σας έχει γίνει κάτι παρόμοιο; Έλυσα προσωρινά το πρόβλημα ενεργοποώντας για συντόμευση το Ctrl + Shift left αλλά θέλω να γυρίσω στο κανονικό αν αυτό είναι δυνατό.

 

Ευχαριστώ :)

 

edit: το alt+tab δουλεύει τώρα που το δοκίμασα, άρα το alt σαν πλήκτρο δουλεύει.. δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει...

 

 

 

Ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

πίνακας ελέγχου

ώρα γλώσσα και περιοχή

αλλαγή μεθόδων εισαγωγής

ρυθμίσεις για προχωρημένους

αλλαγή πλήκτρων συντόμευσης γραμμής γλώσσας

καλή επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι αυτό. Έχω δοκιμάσει διάφορες ρυθμίσεις εκεί αλλά τίποτα. Έβαλα το Ctrl+Shift όπως είπα, και βλέπουμε, αν λυθεί με κάποιο update αργότερα (αν είναι όντως θέμα των windows 8.1 )

Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά μολις άνοιξα τον υπολογιστή και αφότου έκανε έναν έλεγχο για λάθη στους drivers , παω να βάλω τον κωδικό για να μπει στα windows αλλα βγάζει οτι ειναι λάθος ! Έλεγξα βάζοντας τον στο μειλ και ειναι ο σωστός .. Τι το επιασε ; Πως μπορεί να διορθωθεί ;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες ΔΕΝ μου ανοιγει τα βιντεο στο fb.Ο flash ειναι οκ.Ειναι θεμα των windows μετα απο καποιο update.Eτυχε σε καποιον ?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

σε ένα λάπτοπ με αγορασμένα Windows 8.1 που γενικά είναι μια χαρά ξέρετε γιατί δεν δουλεύει το Windows update? ψάχνει ψάχνει και ποτέ δεν βρίσκει/ κάνει ενημερώσεις! τι να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά μολις άνοιξα τον υπολογιστή και αφότου έκανε έναν έλεγχο για λάθη στους drivers , παω να βάλω τον κωδικό για να μπει στα windows αλλα βγάζει οτι ειναι λάθος ! Έλεγξα βάζοντας τον στο μειλ και ειναι ο σωστός .. Τι το επιασε ; Πως μπορεί να διορθωθεί ;

Μήπως ξεκινάει με ελληνικό πληκτρολόγιο το μηχάνημα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια,δεν ξερω αν ειναι σωστο το τοπικ,αλλα δεν ξερω που αλλου να το βαλω...

Εχω απο περσυ ενα αρχειο απο τις επαφες που ειχα στο iphone το οποιο εφτιαξα μεσω του icloud(ή itunes,δεν θυμαμαι).Vcard file ειναι το αρχειο.Υπαρχει καποιος τροπος να το ανοιξω στο λαπτοπ σαν αρχειο προς αναγνωση ωστε να δω τις επαφες μου,γιατι χαλασε το κινητο μου και τις εχασα ολες?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξεκινάει με ελληνικό πληκτρολόγιο το μηχάνημα;

 

 

Οχι ! Ειναι σε αγγλικά , το αλλάζω σε ελληνικά και μετα πάλι αγγλικά μήπως και αλλάξει κατι αλλα τίποτα και πάλι

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια,δεν ξερω αν ειναι σωστο το τοπικ,αλλα δεν ξερω που αλλου να το βαλω...

Εχω απο περσυ ενα αρχειο απο τις επαφες που ειχα στο iphone το οποιο εφτιαξα μεσω του icloud(ή itunes,δεν θυμαμαι).Vcard file ειναι το αρχειο.Υπαρχει καποιος τροπος να το ανοιξω στο λαπτοπ σαν αρχειο προς αναγνωση ωστε να δω τις επαφες μου,γιατι χαλασε το κινητο μου και τις εχασα ολες?

 

Να κατεβάσεις το itunes και να το ανοίξεις από εκεί. Μόνο έτσι θα ο διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...