Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτό το ξέχασα, ειδικά όταν μπουταρουν απ' ευθείας σε desktop :)

 

 

 

και τότε κάποιοι θα τα βάψουν μαύρα... αν και εγώ τότε θα γκρινιάζω γιατί δεν το θέλω ;)

 

θα είναι κάπως έτσι http://www.engadget.com/2014/04/02/microsoft-teases-a-classic-start-menu-for-windows-8-1-with-built/

 

α επίσης window mode metro apps :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχουμε ξαναπει στην αρχη σιγουρα ξενιζει το περιβαλλον στα 8, αλλα ή προσαρμοζομαστε ή οχι. Και εγω την πρωτη περιοδο εβριζα, μετα ομως που αρχισε παραλληλα και η χρηση των windows 2012 οτι προγραμμα ή υπηρεσια θελω να ανοιξω τη γραφω απευθειας στο search. Ειναι πολυ βολικο ουτε ψαχνεις, ουτε τα χανεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξαναπει στην αρχη σιγουρα ξενιζει το περιβαλλον στα 8, αλλα ή προσαρμοζομαστε ή οχι. Και εγω την πρωτη περιοδο εβριζα, μετα ομως που αρχισε παραλληλα και η χρηση των windows 2012 οτι προγραμμα ή υπηρεσια θελω να ανοιξω τη γραφω απευθειας στο search. Ειναι πολυ βολικο ουτε ψαχνεις, ουτε τα χανεις.

Ναι αλλά υπάρχουν κάποιοι που απλά θέλουν να μένουν πίσω.... εδώ έγινε ολόκληρος ντόρος γιατί σταμάτησε η υποστήριξη των ΧΡ....:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update ο υπολογιστής μου κολλάει άσχημα ώρες-ώρες, γιατί??

 

edit: Άκυρο, έφτιαξε τώρα, είχε μπει σε scan το antivirus και κολλούσε.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές απο γουιντοους 8 σε 8.1?

Εδώ και μηνες μου ερχεται αυτοματη ειδοποιηση να το αναβαθμισω, αλλα δεν μπηκα στην διαδικασια γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το λειτουργικο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές απο γουιντοους 8 σε 8.1?

Εδώ και μηνες μου ερχεται αυτοματη ειδοποιηση να το αναβαθμισω, αλλα δεν μπηκα στην διαδικασια γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το λειτουργικο χωρις κανενα προβλημα.

 

διάβασε αυτό http://www.theverge.com/2013/10/17/4845142/windows-8-1-review και αυτό http://gizmodo.com/windows-8-1-update-hands-on-terrific-tweaks-for-the-m-1556697548

 

θα σου πρότεινα να κάνεις και το 8.1 update αλλά και το update 1 γιατι αν μείνεις στα 8 θα πρέπει να ξεχάσεις μελλοντικες αναβαθμήσεις από μαϊο και μετα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα μια συνήθεια είναι.. είμαι από αυτούς που δυσανασχέτησαν με την αφαίρεση του κουμπιού της έναρξης.

Ακόμη και με τα 8 είχα περάσει εφαρμογή τύπου classic shell, τελικά με τα 8,1 τη πέταξα και αυτή. Μου φαίνεται θέλω τελικά απλά να βλέπω ένα κουμπί έναρξης σε εκείνη τη θέση :-P

 

Πέραν της πλάκας τώρα, καλή η αναβάθμιση, πρακτικά έγιναν σωστές αλλαγές κατά τη ταπεινή μου άποψη και δηλώνω ευχαριστημένος με το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

και καπου εδω: http://microsoft-news.com/microsoft-research-working-on-interactive-live-tiles-on-windows-watch-the-video-demo-of-it/

τα live tiles αποκτουν αλλο νοημα, η Μ$ κανει μια κινηση που θα αλλαξει οτι ξεραμε μεχρι τωρα. Δεν μπορω καν να φανταστω το ποσο πρακτικα και απλα θα γινουν.

μπραβο γιατι βλεπω οτι δεν μενει στα απλα και γνωστα concept αλλα δουλευει για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

και καπου εδω: http://microsoft-news.com/microsoft-research-working-on-interactive-live-tiles-on-windows-watch-the-video-demo-of-it/

τα live tiles αποκτουν αλλο νοημα, η Μ$ κανει μια κινηση που θα αλλαξει οτι ξεραμε μεχρι τωρα. Δεν μπορω καν να φανταστω το ποσο πρακτικα και απλα θα γινουν.

μπραβο γιατι βλεπω οτι δεν μενει στα απλα και γνωστα concept αλλα δουλευει για την εξελιξη.

 

wow

Τα live tiles γίνονται ακόμα πιο ζωντανά

ελπίζω να το δούμε στα updates μεσα στο 2014: happy:

 

ανυπομονώ να ακούσω τι θα βρεί για να γκρινιάζει ο κόσμος πάλι :p

Link to comment
Share on other sites

ανυπομονώ να ακούσω τι θα βρεί για να γκρινιάζει ο κόσμος πάλι :p

 

No start..;)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

wow

Τα live tiles γίνονται ακόμα πιο ζωντανά

ελπίζω να το δούμε στα updates μεσα στο 2014: happy:

 

ανυπομονώ να ακούσω τι θα βρεί για να γκρινιάζει ο κόσμος πάλι :p

Θα ειναι πολυ "ζωντανα" για τα γουστα τους ;)

Link to comment
Share on other sites

και καπου εδω: http://microsoft-news.com/microsoft-research-working-on-interactive-live-tiles-on-windows-watch-the-video-demo-of-it/

τα live tiles αποκτουν αλλο νοημα, η Μ$ κανει μια κινηση που θα αλλαξει οτι ξεραμε μεχρι τωρα. Δεν μπορω καν να φανταστω το ποσο πρακτικα και απλα θα γινουν.

μπραβο γιατι βλεπω οτι δεν μενει στα απλα και γνωστα concept αλλα δουλευει για την εξελιξη.

Προς θετική κατεύθυνση ο εμπλουτισμός των titles με παραπάνω live πληροφορίες σαν μια σειρά καρτέλων με προεπισκόπηση και άμεση πρόσβαση πατώντας την κάθε υπό καρτέλα.

Για να δούμε ποτέ αναμένεται να το δουμε

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τις τελευταίες μέρες δεν μου συγχρονίζει τα mails..

 

στο hub εννοείς ; φαντάζομαι ότι δοκίμασες να αποσυνδεθείς και επανασυνδεθείς

 

είναι λίγο άκυρο αυτό αλλά μήπως τα mails πάνε σε κάποιο άλλο φάκελο και δεν τα βλέπεις στα εισερχόμενα ;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή του email μαζί με τις εφαρμογές που είναι πακέτο και πάλι δεν λειτουργούσε. Τελικά έπειτα από επανεκκίνηση λειτούργησε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Παρακάτω σας παραθέτω τις φώτο από το σύστημα του λάπτοπ μου...

 

Αρχικά να ρωτήσω αν τα σηκώνει τα 8.1?

Επίσης να αναφέρω ότι πριν από 9 μήνες το λάπτοπ δεν άνοιγε και από Πλαίσιο μου είπαν ότι είναι για πέταμα.. Αλλά ένας φίλος μου (ασχολείται και δουλεύει πολλά χρόνια με Η/Υ) μου είπε ότι υπάρχει ένα θέμα με τους drivers της nvidia στα Win7 και τις αναβαθμίσεις τους... Οπότε από όσο μου είπε τους απενεργοποίησε (???) και από τότε δεν έχω θέμα με το λαπτοπ... Τα παιχνίδια παίζουν καλά (βασικά μονο Football Manager παίζω) και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν λειτουργεί η θύρα HDMI...

Τεσπα απλά το αναφέρω μήπως παιζει κάποιο ρόλο... Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του για να μου πει τι θα γίνει με τις αναβαθμίσεις κτλ...

 

Τώρα στο θέμα:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση από Win7 σε Win8.1 και κυρίως αν αξίζει αυτά τα χρήματα (119)...

Επίσης ποια είναι τα κύρια πλεονεκτήματα των 8.1 έναντι των 7???

 

Ευχαριστώ πολύ και αν χρειάζεται οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το λάπτοπ πείτε μου....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω σε PC με 4GB RAM, i3 @ 3.30GHz και τρέχουν άνετα. Αν έχεις θέμα με την Nvidia τώρα άλλο αυτό.

 

Κατά τη γνώμη μου τα Windows 7 ειναι καλύτερα από τα 8, 8.1. Η Microsoft για κάποιο λόγο θέλησε να βγάλει λογισμικό υβρίδιο για PC και tablet και το θεωρώ εντελώς περιττό.

 

δεν δίνεις καλύτερα τα 100 ευρώ για κάρτα οθόνης αφού έχεις πρόβλημα εκεί?

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Έπειτα το θέμα με την nvidia επηρεάζει την απόδοση από Win7 σε Win8.1???

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

μιας και έχω χρησιμοποιήσει το fm2014 σε win7,win8,win8.1, δούλευε καλύτερα σε win7,win8.1,win8 στα απλά win8 είχε τρελά "κολλήματα"(στο ίδιο PC!).

Έχει κάποια extras το νέο λειτουργικό, αλλά λίγα πράγματα θα παρατηρήσεις, αφού καταλαβαίνω ότι δεν είσαι και κάποιος αρκετά απαιτητικός χρήστης.

 

My opinion, μείνε στα win7, αρκετά αξιόπιστο OS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Παρακάτω σας παραθέτω τις φώτο από το σύστημα του λάπτοπ μου...

 

Αρχικά να ρωτήσω αν τα σηκώνει τα 8.1?

Επίσης να αναφέρω ότι πριν από 9 μήνες το λάπτοπ δεν άνοιγε και από Πλαίσιο μου είπαν ότι είναι για πέταμα.. Αλλά ένας φίλος μου (ασχολείται και δουλεύει πολλά χρόνια με Η/Υ) μου είπε ότι υπάρχει ένα θέμα με τους drivers της nvidia στα Win7 και τις αναβαθμίσεις τους... Οπότε από όσο μου είπε τους απενεργοποίησε (???) και από τότε δεν έχω θέμα με το λαπτοπ... Τα παιχνίδια παίζουν καλά (βασικά μονο Football Manager παίζω) και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν λειτουργεί η θύρα HDMI...

Τεσπα απλά το αναφέρω μήπως παιζει κάποιο ρόλο... Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του για να μου πει τι θα γίνει με τις αναβαθμίσεις κτλ...

 

Τώρα στο θέμα:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση από Win7 σε Win8.1 και κυρίως αν αξίζει αυτά τα χρήματα (119)...

Επίσης ποια είναι τα κύρια πλεονεκτήματα των 8.1 έναντι των 7???

 

Ευχαριστώ πολύ και αν χρειάζεται οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το λάπτοπ πείτε μου....

Αυτός που σου είπε ότι είναι για πέταμα υπολογιστής με i3 επεξεργαστή, ρώτα τον που τους πετάει, να περάσω μια βόλτα....:)

όσο για τον αν τα σηκώνει... έχω βάλει σε πολύ παλαιότερα μηχανήματα win8/8.1 και με μνήμη μέχρι και 2γιγα και είναι οκ, πόσο μάλλον με 4γιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου είπε ότι είναι για πέταμα υπολογιστής με i3 επεξεργαστή, ρώτα τον που τους πετάει, να περάσω μια βόλτα....:)

όσο για τον αν τα σηκώνει... έχω βάλει σε πολύ παλαιότερα μηχανήματα win8/8.1 και με μνήμη μέχρι και 2γιγα και είναι οκ, πόσο μάλλον με 4γιγα.

 

Ε, καλά τώρα, το Πλαίσιο είναι για πέταμα όπως είναι.

 

Τα 8άρια / 8.1 είναι ελαφριά και τρέχουν (σχεδόν οριακά) και με 1Gb ram.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου είπε ότι είναι για πέταμα υπολογιστής με i3 επεξεργαστή, ρώτα τον που τους πετάει, να περάσω μια βόλτα....:)

όσο για τον αν τα σηκώνει... έχω βάλει σε πολύ παλαιότερα μηχανήματα win8/8.1 και με μνήμη μέχρι και 2γιγα και είναι οκ, πόσο μάλλον με 4γιγα.

 

Μου το είπε επειδή άνοιγε το λάπτοπ αλλά η οθόνη μέχρι να δείξει το σήμα των win και μετά μαύριζε... Στην αρχή μου είπαν ότι είναι πρόνλημα στην κάρτα γραφικών και πως θέλει 400 ευρώ καθώς είναι μαζί με την μητρική... Όταν του το άφησα και το τσέκαρε εκεί μου είπε ότι ότι είναι σκληρός δίσκος ( :shock::shock: :lol: :lol: ) και ότι θα φτιαχτεί με 100-120 ευρώ... Ε κάπου εκεί την ψιλιάστηκα ότι μαλακίζονται και θέλουν φράγκα (απορώ το λόγο κιόλας λες και θα τα βάλει στην τσέπη του) και το πήγα στο γνωστό μου που μου είπε ότι είναι θέμα της nvidia και μου το έφτιαξε σε 10 λεπτά...

 

Αθάνατο Πλαίσιο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθησα με ενδιαφερον τα τελευταια μηνυματα και τολμω να πω πως μου μπηκαν ιδεες.

βρε λες λεω να σηκωνει και ο δικος μου τα 8αρια???

ομολογω πως απο καιρο με τριβελιζει η ιδεα μιας και σερνεται απιστευτα.οποτε λοιπον ρωτω:

http://www.cnet.com/products/fujitsu-amilo-pi-1536-15-4-core-2-duo-t7200-vista-home-premium-2-gb-ram-120-gb-hdd/

εχω αυτον αλλα με xp.μπορω να κανω κατι με τα 8 ή να κατευθυνθω προς αλλες λυσεις πχ win7?

ευχαριστω προκαταβολικως

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε επειδή άνοιγε το λάπτοπ αλλά η οθόνη μέχρι να δείξει το σήμα των win και μετά μαύριζε... Στην αρχή μου είπαν ότι είναι πρόνλημα στην κάρτα γραφικών και πως θέλει 400 ευρώ καθώς είναι μαζί με την μητρική... Όταν του το άφησα και το τσέκαρε εκεί μου είπε ότι ότι είναι σκληρός δίσκος ( :shock::shock: :lol: :lol: ) και ότι θα φτιαχτεί με 100-120 ευρώ... Ε κάπου εκεί την ψιλιάστηκα ότι μαλακίζονται και θέλουν φράγκα (απορώ το λόγο κιόλας λες και θα τα βάλει στην τσέπη του) και το πήγα στο γνωστό μου που μου είπε ότι είναι θέμα της nvidia και μου το έφτιαξε σε 10 λεπτά...

 

Αθάνατο Πλαίσιο...

 

Τι έφτιαξε/χρειάστηκε από την nvidia τελικά, ξέρεις; αναβάθμιση ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι έφτιαξε/χρειάστηκε από την nvidia τελικά, ξέρεις; αναβάθμιση ;

 

Επίσης προς όλους: Τώρα έχω ένα επιτραπέζιο υπολογιστή τετραετιας με i5 πάνω και 4 γιγα ραμ αλλά δεν είναι 64bit.Είναι Windows 7 home premium 32 bit.

Μπορώ, και πως να πάω σε Windows 8? Θα δω βελτίωση σε κάτι η να παραμείνω μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα πλην της μνήμης που ρουφάει ο Firefox?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...