Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποίησα πρόσφατα τα 8 και μου άρεσαν πολύ οπότε αποφάσισα να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου σε αυτά! Το θέμα είναι οτι το usb wifi μου δεν είναι συμβατό με αυτά. Με τα 7 που τρέχω τώρα είναι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να δουλεύει με τα 8? :help:

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασες εσύ συγκεκριμένους drivers ή άφησες τα windows να βρουν αυτόματα drivers για το wifi? Αν έκανες το 2ο και δεν πέτυχε, βρες τους drivers που έχεις στα windows 7 και κάν' τους εγκατάσταση στα 8άρια.
Link to comment
Share on other sites

αυτό έψαχνα αν γίνετα.

 

γιατί έψαξα στο σάιτ της tp-link και δεν είχε για 8 για το δικό μου.

 

ευχαριστώ πολύ! :D

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αυτό έψαχνα αν γίνετα.

 

γιατί έψαξα στο σάιτ της tp-link και δεν είχε για 8 για το δικό μου.

 

ευχαριστώ πολύ! :D

 

κοίτα να δεις με το wifi χάνεις ταχυτητα όποτε καλύτερa να πάρεις ένα powerline και να μην χάνεις ταχυτητα ή συνδεσου με ethernet μονο!. Εαν δεν μπορείς θα σού πρότεινα να περάσεις εικονικα windows 7 ή και παλαιότερα και να μπαίνεις σε αυτa όταν θέλεις να μπεις στο internet.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ενα Acer Aspire E1-531 με Intel Pentium B960 Dual-Core, 4gb ram, 500 γιγα σκληρο και Windows 8.

 

Στην αρχη οταν πηρα το λαπτοπ ολα ηταν ρολοι. Το συστημα ετρεχε σφαιρα και ειμουν παρα πολυ ευχαριστημενος προλο που ειναι λαπτοπ φθηνης κατηγοριας. Τουσ τελευταιους 5 μηνες εχω κανει 4 φορες φορματ λογο ασταθειας του συστηματος. Το προβλημα ειναι πως οταν μετα απο φορματ ολα ειναι καλα και ωραια αλλα μετα απο λιγο καιρο τα προβληματα επανερχονται. ΤΟ κυριο προβλημα ειναι η 100% χρηση του δισκου χωρις καποια απολυτος εργασια. Οταν μπαινω να δω τι χρησιμοποιει τον δισκο βλεπω κατι ασχετα προγραματα του συστηματος που ειναι στα 0.5 μβ/ς χρησης του δισκου. Πολες φορες το συστημα ειναι παρα μα παρα πολυ αργο. Ο σκληρος ειναι εντελως αδειοσ 391 GB ευλεθερα απο 446. Τα μονα προγραματα που εχω στον υποληστη μου ειναι το Steam with Counter Strike Source και ενα αλλο προγραμα τυπου Skype.

 

Το προβλημα παιρνει ιδιαιτερες διαστασει οταν δεν κανω τιποτα στον υποληστη. Τι θελω να πω με αυτο....Παιζω Counter Strike Source επι 6 ωρες χωρις απολυτος κανενα προβλημα. Ολα ειναι λαδι...Οταν σταματαω να παιζω και το αφηνω στην επιφανεια εργασιας χωρις να κανει τιποτα...Μετα απο 5-10 λεπτα γυρναω να συνεχισω την δουλεια το βρησκω ''νεκρο''. Ειναι κολημενο στο 100% με 100% χρηση σκληρου δισκου. Αυτο γινεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ οταν το αφηνω για καμποση ωρα χωρις χρηση και καθε φορα το κλεινω απο το κουμπι :mad:

 

Χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι δεν γινεται ενα 7 μηνων υποληστης να συμπεριφερεται σαν 10 χρονων υπολογιστης σχολειων (ελπιζω να ειχατε/εχετε εμπιρεια με υπολογηστες σχολειων :lol:)

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να δείξω αυτό σαν αιτία, έλεγξε την υγεία του σκληρού δίσκου. Η αποδοτικότητα του σκληρού μειώνεται με κάθε φορμάτ και αυτό έχει σαν συνέπεια τη μη σωστή χρήση του υπολογιστή. Το αναφέρω γιατί όταν είχα κι εγώ χαλασμένο δίσκο είχα μερικά από τα προβλήματα που αναφέρεις (π.χ έπαιζα κανονικά παιχνίδια, αλλά όταν τον άφηνα ή άνοιγα ένα απλό πρόγραμμα όπως το Chrome, κολλούσε άσχημα).
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% είναι θέμα hardware και μάλλον του σκληρού δίσκου... όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω. Τσέκαρέ το αν θες.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετώπισε πρόβλημα κανείς με τον Windows Movie Maker?

Eνωπαει να ανοίξει, κλείνει με μήνυμα λάθους

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω drivers για την ασύρματη κάρτα του laptop μου (Toshiba A200-1AX) είναι η 4965BGN ... αυτούς που βρίσκω είτε απο Μ$ είτε από Intel είναι του 2010 και με τα 8αρια δεν δουλεύει σωστά (έχει καποια κολλήματα και καθυστερήσεις)... ξέρει κανείς που θα βρω πιο "φρέσκους?
Link to comment
Share on other sites

παιδια βγηκε η δοκιμαστικη εκδοση windows 8.1

 

 

Απορια:

.αν κατεβασω το iso πρπει να βαλω κλειδι?τα εχω γνησια τα 8.το χανω το κλειδι που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Acer Aspire E1-531 με Intel Pentium B960 Dual-Core, 4gb ram, 500 γιγα σκληρο και Windows 8.

 

Στην αρχη οταν πηρα το λαπτοπ ολα ηταν ρολοι. Το συστημα ετρεχε σφαιρα και ειμουν παρα πολυ ευχαριστημενος προλο που ειναι λαπτοπ φθηνης κατηγοριας. Τουσ τελευταιους 5 μηνες εχω κανει 4 φορες φορματ λογο ασταθειας του συστηματος. Το προβλημα ειναι πως οταν μετα απο φορματ ολα ειναι καλα και ωραια αλλα μετα απο λιγο καιρο τα προβληματα επανερχονται. ΤΟ κυριο προβλημα ειναι η 100% χρηση του δισκου χωρις καποια απολυτος εργασια. Οταν μπαινω να δω τι χρησιμοποιει τον δισκο βλεπω κατι ασχετα προγραματα του συστηματος που ειναι στα 0.5 μβ/ς χρησης του δισκου. Πολες φορες το συστημα ειναι παρα μα παρα πολυ αργο. Ο σκληρος ειναι εντελως αδειοσ 391 GB ευλεθερα απο 446. Τα μονα προγραματα που εχω στον υποληστη μου ειναι το Steam with Counter Strike Source και ενα αλλο προγραμα τυπου Skype.

 

Το προβλημα παιρνει ιδιαιτερες διαστασει οταν δεν κανω τιποτα στον υποληστη. Τι θελω να πω με αυτο....Παιζω Counter Strike Source επι 6 ωρες χωρις απολυτος κανενα προβλημα. Ολα ειναι λαδι...Οταν σταματαω να παιζω και το αφηνω στην επιφανεια εργασιας χωρις να κανει τιποτα...Μετα απο 5-10 λεπτα γυρναω να συνεχισω την δουλεια το βρησκω ''νεκρο''. Ειναι κολημενο στο 100% με 100% χρηση σκληρου δισκου. Αυτο γινεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ οταν το αφηνω για καμποση ωρα χωρις χρηση και καθε φορα το κλεινω απο το κουμπι :mad:

 

Χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι δεν γινεται ενα 7 μηνων υποληστης να συμπεριφερεται σαν 10 χρονων υπολογιστης σχολειων (ελπιζω να ειχατε/εχετε εμπιρεια με υπολογηστες σχολειων :lol:)

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :)

δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1) να έχεις στις ρυθμίσεις να κάνει ανασυγκρότηση όταν δεν χρησιμοποιείται ο υπολογιστής

2) να κάνει indexing και να τρώει πόρους

το πρώτο πας ρυθμίσεις και το απενεργοποιείς, το δεύτερο αν θέλεις το αφήνεις μέχρι που να ολοκληρωθεί (θέλει αρκετό καιρό ανάλογα τον δίσκο) ή το απενεργοποιείς και αυτό.

 

ΥΓ μπορεί να είναι και ένα 3ο, να του έχεις ορίσει να κάνει backup όταν είναι idle...

Link to comment
Share on other sites

δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1) να έχεις στις ρυθμίσεις να κάνει ανασυγκρότηση όταν δεν χρησιμοποιείται ο υπολογιστής

2) να κάνει indexing και να τρώει πόρους

το πρώτο πας ρυθμίσεις και το απενεργοποιείς, το δεύτερο αν θέλεις το αφήνεις μέχρι που να ολοκληρωθεί (θέλει αρκετό καιρό ανάλογα τον δίσκο) ή το απενεργοποιείς και αυτό.

 

ΥΓ μπορεί να είναι και ένα 3ο, να του έχεις ορίσει να κάνει backup όταν είναι idle...

το 1 και το 2 μας λες πως απενεργοποιουνται?εχω τα 7αρια βεβαια αλλα παρομοια δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

το 1 και το 2 μας λες πως απενεργοποιουνται?εχω τα 7αρια βεβαια αλλα παρομοια δεν ειναι?

το 2ο http://prntscr.com/1cf4rn

το 1ο http://prntscr.com/1cf52t

 

αυτα ειναι για τα 7αρια

Link to comment
Share on other sites

το 2ο http://prntscr.com/1cf4rn

το 1ο http://prntscr.com/1cf52t

 

αυτα ειναι για τα 7αρια

ωραια ειχε ενεργοποιημενη την ανασυγκροτηση καθε βραδυ.

το back up when idle που ειναι να δω μηπως το εχω ενεργο κι αυτο κι εγω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να κανω εγκατασταση των 8 (μητρικη ASUS 5p5800 montelo 2003)

 

Οταν κάνω απο στικακι την εγκατασταση μου βγαζει αυτό

 

 

 

“Your PC needs to restart.

Please hold down the power button.

Error Code: 0x0000005D

Parameters:

0x03060F06

0x756E6547

0x49656E69

0x6C65746E”

 

όταν κάνω απο cd αυτο

 

Status 0xc000000e error preventing use of OS

 

Windows failed to start. A Recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

 

1. Insert your windows installation disc and restart your computer.

2. Choose your langugae settings, and then click next

3. Click "repair your computer."

 

Status: 0xc000000e

 

 

 

 

 

 

 

Καμια ιδέα κανεις τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο στο νετ βρήκα ότι αυτός ο κωδικός λάθους σημαίνει ότι ο επεξεργαστής σου δεν είναι συμβατός με το λειτουργικό. Τα windows 8 θέλουν κάποια νέα σετ εντολών που δεν υπάρχουν σε παλιούς επεξεργαστές. Μπορείς να δώσεις λεπτομερή στοιχεία και χρονολογία του PC σου;
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο στο νετ βρήκα ότι αυτός ο κωδικός λάθους σημαίνει ότι ο επεξεργαστής σου δεν είναι συμβατός με το λειτουργικό. Τα windows 8 θέλουν κάποια νέα σετ εντολών που δεν υπάρχουν σε παλιούς επεξεργαστές. Μπορείς να δώσεις λεπτομερή στοιχεία και χρονολογία του PC σου;

 

asus p5p800 proactive motherboard

intel pentium 4 cpu 3.20 GHz

ram 1.5 gb

Link to comment
Share on other sites

asus p5p800 proactive motherboard

intel pentium 4 cpu 3.20 GHz

ram 1.5 gb

 

Δεν είναι πολύ λεπτομερή αυτά τα στοιχεία. Βρες το ακριβές μοντέλο του επεξεργαστή σου στο control panel->system ή με το cpu-z και δες εδώ: http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-034255.htm

 

Στην τελική δεν θα σου πρότεινα να βάλεις windows 8 σε τόσο παλιό σύστημα. Καλύτερα windows xp ή κάποια διανομή linux.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ λεπτομερή αυτά τα στοιχεία. Βρες το ακριβές μοντέλο του επεξεργαστή σου στο control panel->system ή με το cpu-z και δες εδώ: http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-034255.htm

 

Στην τελική δεν θα σου πρότεινα να βάλεις windows 8 σε τόσο παλιό σύστημα. Καλύτερα windows xp ή κάποια διανομή linux.

 

Εβαλα xp kai τελος......απλα υπαρχουν συστηματα (παλια) που δεν παιρνουν 8 μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας USB Image Recovery για Windows 8? Δεν μπορώ μα μπω στό advanced menu!

 

Στη Κεντρική σελίδα με τα tiles πήγαινε επάνω δεξιά ώστε να βγει το νέο μενού, ρυθμίσεις, αλλαγή ρυθμίσεων, γενικά, τέρμα κάτω, advanced startup, πάτα restart now και θα σε βάλει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Κεντρική σελίδα με τα tiles πήγαινε επάνω δεξιά ώστε να βγει το νέο μενού, ρυθμίσεις, αλλαγή ρυθμίσεων, γενικά, τέρμα κάτω, advanced startup, πάτα restart now και θα σε βάλει αυτόματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα όμως είναι ότι δεν bootάρει στα Windows, λίγο πριν το Splash Screen βγάζει BSOD και όλο το κομμάτι που έχει σχέση με τα Windows είναι άχρηστο. Για αυτό θελω το recovery για να μπω από το USB.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημεραααα.σημερα νομιζω βγαινει και επισημα το windows 8.1.η εγκατασταση θα γινει μεσω του store για οσους εχον τα 8.η απορια μου ειναι θα γινει format κατα την εγκατσαση?γνωριζουμε τπτ.με τα τα windows 8.1 preview επρεπε να γινει αλλα μετη τελικη εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα.σημερα νομιζω βγαινει και επισημα το windows 8.1.η εγκατασταση θα γινει μεσω του store για οσους εχον τα 8.η απορια μου ειναι θα γινει format κατα την εγκατσαση?γνωριζουμε τπτ.με τα τα windows 8.1 preview επρεπε να γινει αλλα μετη τελικη εκδοση?

 

Δωρεάν αναβάθμιση από 8 σε 8.1 λοιπόν; Δεν το γνώριζα..!:D

 

Θα έρθει δηλαδή μέσα στο Windows Store; Πριν λίγο που τσέκαρα δεν έχει κάτι μέσα, έχει έρθει σε κανέναν από εσάς;

Τρέχω να ενημερωθώ για τι νέα θα δούμε μέσα τους!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...