Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα χρησιμοποίησα για μερικές ώρες σε μηχάνημα που έπρεπε να στήσω. Η άποψη μου είναι κάκιστη, τα θεωρώ το χειρότερο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (κι έχω πιάσει από... amiga μέχρι mac os). Είναι καταπληκτικό ότι καταφέρνουν να ξεπεράσουν κατά πολύ τα Vista. Είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι δεν μπορείς να τα συνηθίσεις.

 

Το συμπέρασμα από αυτό το λειτουργικό είναι ότι ουσιαστικά δεν ήξεραν τι ήθελαν να κάνουν. Ή μάλλον ήθελαν να δημιουργήσουν μια μίξη UI που να δουλεύει τόσο σε tablet όσο και σε desktop και απέτυχαν παταγωδώς. Πήραν ένα αποτυχημένο UI για οθόνες αφής, το πέταξαν πάνω σε μηχανήματα που εκ των πραγμάτων δεν έχουν τέτοιο interface (και προς το παρόν δεν το χρειάζονται), ενώ ταυτόχρονα υποβάθμισαν υπερβολικά το desktop.

 

Υπάρχουν στοιχεία σπαρμένα σε διάφορα σημεία χωρίς νόημα, πρέπει να πηγαινοέρχεσαι από το ένα UI στο άλλο και γενικά η εργονομία είναι κάτι άγνωστο για αυτό το λειτουργικό. Δεν ξέρω πως θα είναι το επόμενο, αλλά επιβεβαιώνεται ο κανόνας του ανά 2 λειτουργικά το ένα είναι άθλιο, για τη Microsoft.

 

Υποθέτω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του πανικού που τους έπιασε επειδή βλέπουν να μένουν έξω από tablets/smartphones κλπ. ενώ τα κλασικά pc δεν πουλάνε πια τόσο όσο πριν. Ας πρόσεχαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα χρησιμοποίησα για μερικές ώρες σε μηχάνημα που έπρεπε να στήσω. Η άποψη μου είναι κάκιστη, τα θεωρώ το χειρότερο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (κι έχω πιάσει από... amiga μέχρι mac os). Είναι καταπληκτικό ότι καταφέρνουν να ξεπεράσουν κατά πολύ τα Vista. Είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι δεν μπορείς να τα συνηθίσεις.

 

Το συμπέρασμα από αυτό το λειτουργικό είναι ότι ουσιαστικά δεν ήξεραν τι ήθελαν να κάνουν. Ή μάλλον ήθελαν να δημιουργήσουν μια μίξη UI που να δουλεύει τόσο σε tablet όσο και σε desktop και απέτυχαν παταγωδώς. Πήραν ένα αποτυχημένο UI για οθόνες αφής, το πέταξαν πάνω σε μηχανήματα που εκ των πραγμάτων δεν έχουν τέτοιο interface (και προς το παρόν δεν το χρειάζονται), ενώ ταυτόχρονα υποβάθμισαν υπερβολικά το desktop.

 

Υπάρχουν στοιχεία σπαρμένα σε διάφορα σημεία χωρίς νόημα, πρέπει να πηγαινοέρχεσαι από το ένα UI στο άλλο και γενικά η εργονομία είναι κάτι άγνωστο για αυτό το λειτουργικό. Δεν ξέρω πως θα είναι το επόμενο, αλλά επιβεβαιώνεται ο κανόνας του ανά 2 λειτουργικά το ένα είναι άθλιο, για τη Microsoft.

 

Υποθέτω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του πανικού που τους έπιασε επειδή βλέπουν να μένουν έξω από tablets/smartphones κλπ. ενώ τα κλασικά pc δεν πουλάνε πια τόσο όσο πριν. Ας πρόσεχαν.

Τα χρησιμοποίησα για μερικές ώρες
αυτό και μόνο κάνει αναξιόπιστη κάθε κριτική σου, δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό, αυτό το κρίνει ο καθένας μόνος του αφού συμβιώσει κάποιες μέρες ή και εβδομάδες με το λειτουργικό, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα λειτουργικό... εδώ ένα τηλέφωνο και αν δεν το δουλέψουμε 2-3 μέρες δεν μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα.

φυσικά και ειναι δικαίωμα σου να γράφεις αυτά που αισθάνεσαι και να κριτικάρεις ακόμα και με χρήση ωρών... καλό είναι όμως σαν Super Moderator να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και μάλιστα να έχεις και την εμπειρία ( που δεν αποκτάται σε λίγες ώρες) ώστε να κρίνεις και να τεκμηριώνεις αυτά που λες σωστά, στο φινάλε είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν μεγάλη βαρύτητα στα γραφόμενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργώ τα Win8 από το Σεπτέμβριο του 2012 και οφείλω να ομολογήσω πως διαβάζοντας τα γραφόμενα σας θυμάμαι τον εαυτό μου μετά τις πρώτες ώρες χρήσης του!

 

Είναι ένα λογισμικό είναι η αλήθεια που φαντάζει ξένο στη πλειοψηφία του κόσμου που δεν γνωρίζει από tablets, που δεν έχει ανάγκη τον συγχρονισμό των κινητών/τηλεοράσεων/ψυγείων (!) κτλ μέσα στο σπίτι του όπως και των λογαριασμών του.

Επίσης για όσους δεν είναι της τεχνολογίας, ναι, είναι μεγάλη και δύσκολη η αλλαγή από το κλασσικό Desktop να μπείς στο retro UI των νέων Win8!

Ότι ισχύει όμως και με τα Smartphones, το ίδιο ακριβώς ισχύει και εδώ..

Η τεχνολογία προχωράει και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς, όποιος μπορεί, ακολουθεί. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις το αναθεματισμένο Android σου και μου βγάζεις καλύτερο το nokia 3310 (τυχαίο παράδειγμα, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κάποιον), συγγνώμη μα δεν σου φταίει το τηλέφωνο, εσύ είσαι πίσω.

 

Εν ολίγοις.

 

Τα Win8 μέσα σε 3 λεπτά με ένα απλό πρόγραμμα (το οποίο στην ουσία θα σου βάλει ένα κουμπί έναρξης συν διάφορα άλλα όμορφα μπιχλιμπίδια..) μπορούν να γίνουν win7 και έπειτα κατ' επιλογήν και μόνο όποτε εσύ θες μπορείς να δουλέψεις στο νέο περιβάλλον.

Τα win7 δεν μπορούν να γίνουν Win8.

 

Αυτά για όσους δεν μπορούν με τίποτα να βρουν τη χρησιμότητα του νέου περιβάλλοντος και για ανθρώπους όπου γνωρίζουν τα βασικά.

Τώρα το γεγονός ότι η Ms δεν έδωσε πιο εύκολη πρόσβαση σε μία τέτοια δυνατότητα και ότι πρέπει να κατεβάσεις από μόνος σου την εφαρμογή.. ναί, συμφωνώ. γ!@#σε τα.

 

Προσωπικά η pro έκδοση πιστεύω ότι φυσάει. Η dev review έκδοση είχε μικροκολλήματα, η επίσημη win8 pro που έχω 2 εβδομάδες τώρα είναι το ίδιο γρήγορη με τα win7 (λέω το ίδιο γιατί το "παραπάνω" μπορεί να είναι και placebo) και με απίστευτα περισσότερες δυνατότητες.

Ο υπολογιστής δεν έχει κολλήσει ούτε μία φορά (3-4 ετών) και για κάποιο περίεργο λόγο κάτι που παρατήρησα είναι η κατά πολύ μικρότερη χρήση CPU και RAM σε σχέση με τα win7 στα ίδια tasks (μάλιστα στο επόμενο pc που θα στήσω θα φροντίσω να βγάλω και 1,2 φωτογραφίες).

 

Το retro UI μετά από στήσιμο με έχει βολέψει απίστευτα, γιατί έχω σε πρώτη εικόνα ότι με ενδιαφέρει άμεσα, να συγχρονίζεται και να με ενημερώνει άμεσα και με εικόνα και με ήχο.

Δεν χρειάζεται να μπω σε κάποιον browser για να δω ότι έβλεπα στα win7 πχ. δεν χρειάζεται να μπω στο mail μου ή να βάλω widget ή να έχω το messenger ανοιχτό (R.I.P. Messenger..) για να δω τα mail μου, δεν χρειάζεται να ανοίξω το ημερολόγιο μου για να δω τυχόν συμβάντα, δεν χρειάζομαι να ψάχνω σελιδοδείκτες για να δω τυχόν νέα άρθρα που με ενδιαφέρουν, δεν χρειάζεται να τρέχω το εορτολόγιο για να δω ποιος γιορτάζει κτλ κτλ... είναι όλα εκεί, σε μία σελίδα.

Προσωπικά μου αρέσει κιόλας το όλο στήσιμο όπως και οι εφαρμογές που προσφέρει το store, οπτικά πολύ πιο όμορφες ειδικά σε μεγάλες οθόνες!

Όταν δουλεύω στο κανονικό desktop όλες οι σημαντικές ενημερώσεις έρχονται σαν ειδοποιήσεις στο desktop οπότε και στη κεντρική οθόνη να μην είμαι, ενημερώνομαι σωστά.

Οι επιλογή απλού κλειδώματος επίσης μου άρεσε με τα notifications σε mail, ημερολόγιο κτλ

Γενικά αρκετά παραμετροποιήσιμο.

 

Σημαντικό tip : Μάθετε τις συντομεύσεις.. δυστυχώς είναι πάρα μα πάρα πολλές και σημαντικές.. εγώ ακόμα ανακαλύπτω νέα και σημαντικά πράγματα που δεν τα γνώριζα μετά από τόσους μήνες..!

 

Τέλος έχει πολλά που δεν είμαι σε θέση τώρα να αναλύσω αλλά γενικότερα αν και παρακινδυνευμένη κίνηση της Ms προσωπικά πιστεύω πως είναι στο σωστό δρόμο και το λογισμικό είναι αρκετά δυνατό, αφού το μάθεις και το στήσεις στα μέτρα σου.

Προσωπική άποψη πάντα.

 

(Επίσης να ομολογήσω πως ποντίκι με πολλές συντομεύσεις και 2η οθόνη = must με win8 :p true story...)

 

 

Edit : Κουμπί Έναρξης

Εγώ χρησιμοποιώ το Classic Shell αλλά και τα υπόλοιπα καλά φαίνονται!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τα Win8 μέσα σε 3 λεπτά με ένα απλό πρόγραμμα (το οποίο στην ουσία θα σου βάλει ένα κουμπί έναρξης συν διάφορα άλλα όμορφα μπιχλιμπίδια..) μπορούν να γίνουν win7 και έπειτα κατ' επιλογήν και μόνο όποτε εσύ θες μπορείς να δουλέψεις στο νέο περιβάλλον.

Τα win7 δεν μπορούν να γίνουν Win8.

 

Πηρε η αδερφη μου προσφατα ενα λαπτοπ που εχει ενσωματωμενο το windows 8. Για μενα παντως ειναι πολυ δυσκολο να το συνηθισω καθως μεχρι χτες χρησιμοποιουσα μονο τα windows xp (οχι sp2). Πολλα κρυφα μενου και συντομευσεις η αληθεια ειναι αλλα αλλο θελω να ρωτησω..

 

Ειχε μεσα στη συσκευασια 3 cd. 2 για το windows 8 απ οτι καταλαβα και ενα για το windows 7, αμα θελω να αλλαξω το μενου-πιστευω.

Αμα κανω το μενου σε "7" μετα δεν θα μπορεσω να το ξανακανω "8"?? Με το cd της συσκευασιας..?

 

(ΥΓ. Δεν εχω ιδεα πως ειναι το μενου των windows 7, vista, και προηγουμενες εκδοσεις. Ειχα παντα windows xp και το εχω συνηθισει, και απ οτι ξερω θεωρειται απο τα πιο ευκολα για αρχαριους.)

Link to comment
Share on other sites

Πηρε η αδερφη μου προσφατα ενα λαπτοπ που εχει ενσωματωμενο το windows 8. Για μενα παντως ειναι πολυ δυσκολο να το συνηθισω καθως μεχρι χτες χρησιμοποιουσα μονο τα windows xp (οχι sp2). Πολλα κρυφα μενου και συντομευσεις η αληθεια ειναι αλλα αλλο θελω να ρωτησω..

 

Ειχε μεσα στη συσκευασια 3 cd. 2 για το windows 8 απ οτι καταλαβα και ενα για το windows 7, αμα θελω να αλλαξω το μενου-πιστευω.

Αμα κανω το μενου σε "7" μετα δεν θα μπορεσω να το ξανακανω "8"?? Με το cd της συσκευασιας..?

 

(ΥΓ. Δεν εχω ιδεα πως ειναι το μενου των windows 7, vista, και προηγουμενες εκδοσεις. Ειχα παντα windows xp και το εχω συνηθισει, και απ οτι ξερω θεωρειται απο τα πιο ευκολα για αρχαριους.)

 

Φίλε μου εννοούσα πως εάν φοράς τα win7 δεν μπορείς να έχεις τις δυνατότητες των win8.

Εάν φοράς τα win8 μπορείς είτε με τις εφαρμογές που προείπα είτε με το cd όπως είπες εσύ να μετατρέψεις το περιβάλλον σε win7.

Αυτό που λες πάντως ομολογώ πως δεν το γνώριζα, δηλαδή με το cd που είναι για τα windows7 αλλάζει το περιβάλλον εργασίας στα 7?

Αν ναι, τότε σίγουρα θα μπορείς με κάποιο από τα άλλα cd να επαναφέρεις το μενού των 8.

 

Τα windows 7/vista (μακρυά από vista!) είναι της ίδιας ιδεολογίας με τα windows xp όσον αφορά το περιβάλλον οπότε δεν θα σε "ξινίσουν" . Τα 8 είναι αρκετά διαφορετικά.

 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο youtube για βίντεο σχετικά με τα λογισμικά :)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ποιος σας αναγκάζει να χρησιμοποιείτε το metro UI ? έχω τα 8 σε σταθερό 5ετίας, από την consumer preview έκδοση μέχρι την Pro και το PC πετάει.. βελτιωμένες ταχύτητες ανάγνωσης-εγγραφής στο σκληρό, πιο μικρή χρήση RAM-CPU απ'τα 7, νέες επιλογές φακέλων, επιπλέον δυνατότητες κτλ. Επίσης πλήρης συμβατότητα με προγράμματα-drivers σε σχέση με τα 7 και βελτίωση στα κενά ασφαλείας που υπήρχαν. Τα σχόλια τύπου πιο τραγικά και απ τα vista μόνο κακεντρεχή μπορεί να είναι, στέκεστε στο ένα κακό που έχουν π είναι το metro ui το οποίο αν δεν έχετε εγκαταστήσει το start button είστε υποχρεωμένοι να ανεχτείτε για ακριβώς 5 sec. Μην γινόμαστε πολέμιοι της προόδου έλεος δηλαδή
Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχετε εγκαταστήσει το start button είστε υποχρεωμένοι να ανεχτείτε για ακριβώς 5 sec

 

Μην γελάσεις, απλά να διορθώσω ότι έχει επιλογή στην εκκίνηση να μην μπαίνει καθόλου στο metro ui οπότε ούτε 5 sec :p

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσεις, απλά να διορθώσω ότι έχει επιλογή στην εκκίνηση να μην μπαίνει καθόλου στο metro ui οπότε ούτε 5 sec :p

 

έχω βάλει απ' την αρχή το start button οπότε δεν το γνώριζα.. nice tip πάντως :p

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Εγώ πάντως τα έχω περάσει σε 2 υπολογιστές.... laptop με dual digitizer (3ετίας) και desktop HTPC 6ετίας και με έχουν βολέψει αφάνταστα... και σε δουλειά και σε διασκέδαση. Και μάλιστα αν μάθεις τα short-keys η δουλειά σου γίνεται πολύ πιο γρήγορα από τα 7άρια.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ποιος σας αναγκάζει να χρησιμοποιείτε το metro UI ? έχω τα 8 σε σταθερό 5ετίας, από την consumer preview έκδοση μέχρι την Pro και το PC πετάει.. βελτιωμένες ταχύτητες ανάγνωσης-εγγραφής στο σκληρό, πιο μικρή χρήση RAM-CPU απ'τα 7, νέες επιλογές φακέλων, επιπλέον δυνατότητες κτλ. Επίσης πλήρης συμβατότητα με προγράμματα-drivers σε σχέση με τα 7 και βελτίωση στα κενά ασφαλείας που υπήρχαν. Τα σχόλια τύπου πιο τραγικά και απ τα vista μόνο κακεντρεχή μπορεί να είναι, στέκεστε στο ένα κακό που έχουν π είναι το metro ui το οποίο αν δεν έχετε εγκαταστήσει το start button είστε υποχρεωμένοι να ανεχτείτε για ακριβώς 5 sec. Μην γινόμαστε πολέμιοι της προόδου έλεος δηλαδή

 

Συμφωνώ 100% με αυτά που γράφεις. Τα είχα βάλει κι εγώ στην consumer preview από το καλοκαίρι και όταν ήρθε ο Οκτώβρης τα είχα συνηθίσει μια χαρά και χωρίς start8 και παρεμφερή προγράμματα. Το παλιό start menu δε μου λείπει. Το metro ui στην αρχή μου φάνηκε δύσχρηστο αλλά τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Για την λειτουργικότητα, τα έγραψες μια χαρά. Απλώς να προσθέσω πως από τα windows 7 ultimate x64 που είχα σε σχέση με τα 8 professional wmc x64 που έχω τώρα οι διαφορές είναι +10Gb ελεύθερος χώρος στον σκληρό και -0,4 gb χρήση ram στο ρελαντί.

Ας μην είμαστε βιαστικοί στην κρίση μας. Είμαι σίγουρος πως όλοι όσοι είμαστε εγγεγραμμένοι σ' αυτό το forum κάτι σκαμπάζουμε από τεχνολογία. Όσοι δοκίμασαν τα 8 και απογοητεύτηκαν, ας τους δώσουν και μια 2η ευκαιρία. Στο τέλος θα τα συνηθίσουν. Μη θάβουμε ένα πάρα πολύ καλό λειτουργικό εξ' αιτίας του ui. Έτσι κι αλλιώς μια συνήθεια δεν είναι όλα; ;)

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Τα χρησιμοποίησα για μερικές ώρες σε μηχάνημα που έπρεπε να στήσω. Η άποψη μου είναι κάκιστη, τα θεωρώ το χειρότερο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (κι έχω πιάσει από... amiga μέχρι mac os). Είναι καταπληκτικό ότι καταφέρνουν να ξεπεράσουν κατά πολύ τα Vista. Είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι δεν μπορείς να τα συνηθίσεις.

 

Το συμπέρασμα από αυτό το λειτουργικό είναι ότι ουσιαστικά δεν ήξεραν τι ήθελαν να κάνουν. Ή μάλλον ήθελαν να δημιουργήσουν μια μίξη UI που να δουλεύει τόσο σε tablet όσο και σε desktop και απέτυχαν παταγωδώς. Πήραν ένα αποτυχημένο UI για οθόνες αφής, το πέταξαν πάνω σε μηχανήματα που εκ των πραγμάτων δεν έχουν τέτοιο interface (και προς το παρόν δεν το χρειάζονται), ενώ ταυτόχρονα υποβάθμισαν υπερβολικά το desktop.

 

Υπάρχουν στοιχεία σπαρμένα σε διάφορα σημεία χωρίς νόημα, πρέπει να πηγαινοέρχεσαι από το ένα UI στο άλλο και γενικά η εργονομία είναι κάτι άγνωστο για αυτό το λειτουργικό. Δεν ξέρω πως θα είναι το επόμενο, αλλά επιβεβαιώνεται ο κανόνας του ανά 2 λειτουργικά το ένα είναι άθλιο, για τη Microsoft.

 

Υποθέτω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του πανικού που τους έπιασε επειδή βλέπουν να μένουν έξω από tablets/smartphones κλπ. ενώ τα κλασικά pc δεν πουλάνε πια τόσο όσο πριν. Ας πρόσεχαν.

 

Παντως ειναι οξυμωρο και πολυ αξιοπεριεργο να κρινεις και μαλιστα τοσο αρνητικα τα 8ρια και μαλιστα εβγαλες το πορισμα οτι ειναι αχρηστα,θα πατωσουν κλπ τετοια περιεργα απο τη στιγμη που τα χρησιμοποιησες για λιγες ωρες.:rolleyes:

Μαλλον υποδηλωνουν αγνοια και προκαταληψη διοτι και απο εμενα εχουν περασει ολα τα windows απο τα 98 και επειτα και OS.X εχω χρησιμοποιησει, και ΑΠΛΑ και με ΔΙΑΦΟΡΑ τα καλυτερα windows ever.

Ειναι τα μονα windows οπου μπορω αναλογα τις περιστασεις και το ειδος της εργασιας που θελω να κανω,ειτε βρισκομαι σε κλασικη οθονη λαπτοπ η'ντεσκτοπ ειτε tablet/ultrabook.AIO PC με αφη να χρησιμοποιω και ποντικοπληκτολογια και γραφιδες ειτε αφη εκει που ταιριαζει και ειναι πιο αποδοτικο.

Και πιστεψε με, με τα 8ρια εχουν χωρο και περα απο τα κλασικα οπως συνηθισαμε τοσο χρονια, εργασιες με πληθως εφαρμογων που μπορει να εκμεταλευτουν και την αφη και τη χρηση γραφιδας ακομα και για ψυχαγωγια.

Δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο οτι τα windows επρεπε να παραμεινουν στον αιωνα των απαντα ετσι οπως τα μαθαμε.

Τελειωσαν αυτα οριστικα.

Καλα εκανε και παντρεψε αυτα τα 2 στοιχεια και το desktop και το metro περιβαλλον σε ενα λειτουργικο να μπορει να αξιοποιηθει στο μεγιστο βαθμο και με τη δυνατοτητα επιλογης απο τον χρηστη αυτο που το εξυπηρετει καλυτερα.

ΔΕΝ σημαινει οτι επειδη εβαλα το metro κατεργησε το κλασικο περιβαλλον.

Και επισης ειναι πολυ οξυμωρο που οι περισσοτεροι που κραζουν ειναι και χρηστες android που στηνουν το κινητο στα μετρα τους ασχολουμενοι μαλιστα με ευλαβικη επιμελεια και συνεση,ενω και στα windows στο παρεχει αυτη τη δυνατοτητα αλλα μαλλον το ξεχναμε και το προσπερναμε αυτο:rolleyes:

Για μενα οπως και για περισσοτερους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πισωγυρισμα να ξαναγυρισουμε σε αλλα windows η' αλλα λειτουργικα που μας παρεχουν πολλοι λιγοτερα σαν μια πιο ολοκληρωμενη εμπειρια που παρεχουν τα 8ρια απλοχερα.

Και σε τελικη ολοι εμεις που τα εχουμε βαλει,τυφλοι ημαστε δηλαδη που τα χρησιμοποιουμε και τα προτιμουμε?

Ετσι ξυπνησαμε μια μερα τα βαλαμε και αυτο ηταν?

Τα οποια μεινοκτηματα τους ειναι περισσοτερο θεμα αγνοια,προκαταληψης και κλασικης γκρινιας στο κατι το διαφορετικο και καινουργιο και τιποτα αλλο.

Αντιθετα τα πλεονεκτηματα σε κερδιζουν σε ολα τα επιπεδα και στη φιλικοτητα,σταθεροτητα,ταχυτητα λειτουργικου απο το μπουταρισμα εως το τρεξιμο εφαρμογων και στα παντα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ido silver htpc 6ετιας που εχω απλά πετανε, το metro με λίγη ενασχόληση βολεύει πολύ, cpu-ram-temperature απειρως καλύτερη διαχείριση, και γενικά πολυ ωραία και μοντέρνα αίσθηση

Λες και εχω pc νεας γενιάς!

Ανακαλύπτω συνέχεια νέες δυνατότητες, και με ωθούν να ασχολούμαι κι άλλο με αυτά.

Α, ερχομαι απο vista, οποτε καταλαβαινετε..

Περιμενω και καποια υλικά για αναβάθμιση να στήσω το media center που εγκατέστησα δωρεάν, και μαλλον θα αγορασω και αλλη μια αδεια να την εχω.

Best Windows ever.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

αυτό και μόνο κάνει αναξιόπιστη κάθε κριτική σου, δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό, αυτό το κρίνει ο καθένας μόνος του αφού συμβιώσει κάποιες μέρες ή και εβδομάδες με το λειτουργικό, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα λειτουργικό... εδώ ένα τηλέφωνο και αν δεν το δουλέψουμε 2-3 μέρες δεν μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα.

φυσικά και ειναι δικαίωμα σου να γράφεις αυτά που αισθάνεσαι και να κριτικάρεις ακόμα και με χρήση ωρών... καλό είναι όμως σαν Super Moderator να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και μάλιστα να έχεις και την εμπειρία ( που δεν αποκτάται σε λίγες ώρες) ώστε να κρίνεις και να τεκμηριώνεις αυτά που λες σωστά, στο φινάλε είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν μεγάλη βαρύτητα στα γραφόμενα σου.

Η γνώμη μου για μηχανήματα/λειτουργικά και οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία δεν έχει καμία σχέση με τη θέση μου στο myphone, προέρχεται από την εμπειρία που έχω από τις αρχές του 90 που βρίσκομαι στον χώρο. Δεν δέχομαι υποδείξεις στο πως θα εκφράσω τη γνώμη μου και σε παρακαλώ να μην τα μπερδέψεις ξανά αυτά τα δύο.

Παντως ειναι οξυμωρο και πολυ αξιοπεριεργο να κρινεις και μαλιστα τοσο αρνητικα τα 8ρια και μαλιστα εβγαλες το πορισμα οτι ειναι αχρηστα,θα πατωσουν κλπ τετοια περιεργα απο τη στιγμη που τα χρησιμοποιησες για λιγες ωρες.:rolleyes:

Μαλλον υποδηλωνουν αγνοια και προκαταληψη διοτι και απο εμενα εχουν περασει ολα τα windows απο τα 98 και επειτα και OS.X εχω χρησιμοποιησει, και ΑΠΛΑ και με ΔΙΑΦΟΡΑ τα καλυτερα windows ever.

Τα περί άγνοιας και προκατάληψης σε παρακαλώ να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου. Ειδικά εφόσον δεν ξέρεις τι έχει προηγηθεί και βασίζεσαι στο "μερικές ώρες" που έγραψα. Δεν έγραψα ότι θα πατώσουν, ούτε ότι είναι άχρηστα, αυτά είναι δικές σου λέξεις. Αν αναφέρεσαι στον χαρακτηρισμό "αποτυχημένο" που χρησιμοποίησα, έχει να κάνει με την αποδοχή που έχει στο κοινό το συγκεκριμένο UI, όπου και αν βρίσκεται. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παραμείνει έτσι, καθώς τα ποσά που δαπανάει η Microsoft για προώθηση είναι -ως συνήθως- τεράστια.

 

Έγραψα όμως ότι δείχνουν να είναι μια ανομοιογενής μίξη πραγμάτων και στοιχείων από δύο διαφορετικά UI. Επίσης έγραψα ότι δείχνουν να επιβεβαιώνουν τον "κανόνα" που θέλει τη Microsoft να βγάζει ένα καλό λειτουργικό ανά δύο. Δυστυχώς για εμάς που πρέπει να υποστηρίζουμε τους χρήστες που χρησιμοποιούν οποιοδήποτε λειτουργικό, αυτό συμβαίνει τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια. Τα προβλήματα που έχω κληθεί να αντιμετωπίσω κατά καιρούς -ξαναλέω δυστυχώς- επιβεβαιώνουν αυτό που γράφω. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να σας το αποδείξω, αν θέλετε το πιστεύετε.

 

Θα το ξαναγράψω όμως. Θεωρώ σωστή την αρχική σκέψη ενοποίησης των UI, ώστε να υπάρχει ένα και για desktop και tablet, αλλά κάκιστη την υλοποίηση και το τελικό αποτέλεσμα. Σας θυμίζω ότι αυτό το λειτουργικό θα κληθεί να αντικαταστήσει τα windows 7 σε εργασιακά περιβάλλοντα όπου δεν υπάρχει ο χρόνος των 2-3 ημερών που γράφετε. Τέτοιου είδους μεταβάσεις πρέπει να γίνονται πολύ πιο προσεκτικά και όχι με αυτό τον τρόπο. Αυτό εννοώ όταν γράφω για UI που προορίζεται για άλλους είδους συσκευές και δεν έχει τροποποιηθεί κατάλληλα, αλλά δεν το καταλάβατε.

 

Όπως επίσης κι εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το περιθώριο που δίνετε σε μια εταιρία σαν τη Microsoft να παράγει κάτι με το οποίο ένας χρήστης θα εργαστεί -άμεσα- κι εσείς να μου λέτε ότι το παράθυρο εξκοικίωσης είναι μερικές μέρες. Στην τελική, αυτό που βλέπω -ξανά- είναι τη Microsoft να προσπαθεί να περάσει κάποια επιλογή της (είτε σχεδιαστική, είτε αρχιτεκτονικής) χρησιμοποιώντας το τεράστιο μερίδιο αγοράς της και τα τεράστια ποσά προώθησης που μπορεί να δαπανήσει και τα οποία προφανώς της δίνουν τεράστια περιθώρια λάθους.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του. Αν είσαστε ικανοποιημένοι με το συγκεκριμένο λειτουργικό, είναι δικό σας θέμα. Μην περιμένετε όμως να συμφωνούν και οι άλλοι πάντοτε. Κάθε φορά που εμφανίζεται ένα νέο λειτουργικό ή ένα εργαλείο, υπάρχουν πολλοί που θα δυσαρεστηθούν από τις αλλαγές. Μάθετε να διακρίνετε αυτούς που αντιδρούν ούτως ή άλλως και αυτούς που αντιδρούν επειδή υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τα εβαλα σε 2πυρηνο λαπτοπ το οποιο δουλευε μπαλα με τα 7 και ψιλοεκλασε.

ΤΑ εκανα οσο μπορουσα similar με τα 7,ειδα καποιες πολυ χρησιμες λειτουργιες αλλα στο τελος μετα απο 10 μερες εκανα φορματ.

Στα μειον να προσθεσω οτι αρπαξα και πολλα σφαλματα στον chrome,τα οποια δεν συγκρατησα στο μυαλο μου δυστυχως..

Καλο θα ηταν και ενα poll,αλλα καλο ειναι να εξηγει και ο καθενας τι καλο η κακο ειδε..

Ισως οταν βγει το 1ο SP να παρουν μπρος.

Αυτα για pc,σε tablet πιστευω θα ειναι καπως πιο καλα..

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω την δική μου ταπεινή εμπειρία!

τα έβαλα σε 2pc σπίτι δουλειά!

 

μου άρεσαν:

-εύκολη εγκατάσταση (σαν τα 7)

-βρήκε περισσότερους drivers από 7

-δεν μου κολάνε καθόλου

-γρήγορο startup

-στο office όσα είναι protected ΔΕΝ μου τα ανοίγει....και πρέπει να τα κάνω unblock για να ανοίξουν

-μου ερέσει πολύ στην μεταφορά αρχείων η πρόοδος που φαίνεται

 

δεν μου άρεσε: (και αν έχετε και απάντηση...σας παρακαλώ να μου την πείτε)

-το ότι πρέπει να έχεις mail για να κάνεις account......(αν δεν θέλεις......δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση?)

-το start menu...που δόθηκε λύση (http://www.techster.gr/windows-8-start-menu/ απλά πείτε μου την γνώμη σας πιο είναι το πιο καλό)

-πως απερνεργοποιείς το retro?? είπε ένας φίλος εύκολα , αλλά θα ήθελα να μοιραστεί τον τρόπο

-στην αρχή που φαίνεται ένα σήμα.....όχι τόσο γραφικό...στα 7 ήταν πιο καλά σχεδιαστικά!

-ΔΕΝ μπορώ να κλείσω κάτι όταν ανοίγει από τα αρχικά tiles...πχ όταν ανοίγω μία φωτογραφία με το PHOTOS πως την κλείνω και από που??? και γενικά ότι ανοίγεις από τα αρχικά...πως στο καλό τα κλείνεις ως παράθυρα???? Με alt+tab κάνω αλλαγή...αλλά πως τα κλείνω????

 

 

προσωπικά...θέλωντας και μη θα τα μάθουμε....απλά μην κάνουμε την ζωή μας πιο δύσκολη....

 

τα χειρότερα ήταν τα VISTA.....

Vista τα 8 δεν είναι....αλλά ούτε τόσο τέλεια όσο ήταν τα XP. (σε σύγκριση με τότε που είχαν βγει)

Link to comment
Share on other sites

θ

 

δεν μου άρεσε: (και αν έχετε και απάντηση...σας παρακαλώ να μου την πείτε)

-το ότι πρέπει να έχεις mail για να κάνεις account......(αν δεν θέλεις......δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση?)

 

-ΔΕΝ μπορώ να κλείσω κάτι όταν ανοίγει από τα αρχικά tiles...πχ όταν ανοίγω μία φωτογραφία με το PHOTOS πως την κλείνω και από που??? και γενικά ότι ανοίγεις από τα αρχικά...πως στο καλό τα κλείνεις ως παράθυρα???? Με alt+tab κάνω αλλαγή...αλλά πως τα κλείνω????

 

 

 

-Δε χρειάζεται να έχεις Mail. Επιλέγεις "τοπικό λογαριασμό".

 

- Οι εφαρμογές κλείνουν σύροντας το ποντίκι από πάνω προς τα κάτω.

 

;)

 

Κι εγώ πάντως δεν ασχολούμαι με τις metro apps. Ουσιαστικά, είναι γρηγορότερα και καλύτερα Windows 7 με την προσθήκη ενός άχρηστου στοιχείου, του Metro.

Link to comment
Share on other sites

-Δε χρειάζεται να έχεις Mail. Επιλέγεις "τοπικό λογαριασμό".

 

- Οι εφαρμογές κλείνουν σύροντας το ποντίκι από πάνω προς τα κάτω.

 

;)

 

Κι εγώ πάντως δεν ασχολούμαι με τις metro apps. Ουσιαστικά, είναι γρηγορότερα και καλύτερα Windows 7 με την προσθήκη ενός άχρηστου στοιχείου, του Metro.

 

Να συμπληρώσω απλώς πως μπορούν να κλείσουν με alt-F4 ή αν πας το mouse πάνω αριστερά και εμφανιστεί η στήλη με τα ανοιχτά προγράμματα τότε με δεξί κλικ πάνω στο εκάστοτε πρόγραμμα σου εμφανίζει το "close".

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

δεν μου άρεσε: (και αν έχετε και απάντηση...σας παρακαλώ να μου την πείτε)

-το ότι πρέπει να έχεις mail για να κάνεις account......(αν δεν θέλεις......δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση?)

-το start menu...που δόθηκε λύση (http://www.techster.gr/windows-8-start-menu/ απλά πείτε μου την γνώμη σας πιο είναι το πιο καλό)

-πως απερνεργοποιείς το retro?? είπε ένας φίλος εύκολα , αλλά θα ήθελα να μοιραστεί τον τρόπο

-στην αρχή που φαίνεται ένα σήμα.....όχι τόσο γραφικό...στα 7 ήταν πιο καλά σχεδιαστικά!

-ΔΕΝ μπορώ να κλείσω κάτι όταν ανοίγει από τα αρχικά tiles...πχ όταν ανοίγω μία φωτογραφία με το PHOTOS πως την κλείνω και από που??? και γενικά ότι ανοίγεις από τα αρχικά...πως στο καλό τα κλείνεις ως παράθυρα???? Με alt+tab κάνω αλλαγή...αλλά πως τα κλείνω

 

- Μπορείς με τοπικό λογαριασμό.

- Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το Classic shell.

- Μέσα από τις ρυθμίσεις του classic shell, στην τελευταία καρτέλα. Τέρμα κάτω έχει την επιλογή κατά την εκκίνηση να προσπερνάει το μενού.

- Θα συμφωνήσω, είπαμε minimal αλλά όχι και έτσι..

- Πηγαίνοντας το ποντίκι σου στη κορυφή της οθόνης στο κέντρο πχ από δείκτης θα γίνει χέρι. Πατάς και σερνεις προς τα κάτω μέχρι να κάνει το γραφικό ότι φεύγει.

 

Έχει και άλλες επιλογές, όπως προείπα καλό κουράγιο με τις συντομεύσεις..

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου για μηχανήματα/λειτουργικά και οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία δεν έχει καμία σχέση με τη θέση μου στο myphone, προέρχεται από την εμπειρία που έχω από τις αρχές του 90 που βρίσκομαι στον χώρο. Δεν δέχομαι υποδείξεις στο πως θα εκφράσω τη γνώμη μου και σε παρακαλώ να μην τα μπερδέψεις ξανά αυτά τα δύο.

Τα περί άγνοιας και προκατάληψης σε παρακαλώ να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου. Ειδικά εφόσον δεν ξέρεις τι έχει προηγηθεί και βασίζεσαι στο "μερικές ώρες" που έγραψα. Δεν έγραψα ότι θα πατώσουν, ούτε ότι είναι άχρηστα, αυτά είναι δικές σου λέξεις. Αν αναφέρεσαι στον χαρακτηρισμό "αποτυχημένο" που χρησιμοποίησα, έχει να κάνει με την αποδοχή που έχει στο κοινό το συγκεκριμένο UI, όπου και αν βρίσκεται. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παραμείνει έτσι, καθώς τα ποσά που δαπανάει η Microsoft για προώθηση είναι -ως συνήθως- τεράστια.

 

Έγραψα όμως ότι δείχνουν να είναι μια ανομοιογενής μίξη πραγμάτων και στοιχείων από δύο διαφορετικά UI. Επίσης έγραψα ότι δείχνουν να επιβεβαιώνουν τον "κανόνα" που θέλει τη Microsoft να βγάζει ένα καλό λειτουργικό ανά δύο. Δυστυχώς για εμάς που πρέπει να υποστηρίζουμε τους χρήστες που χρησιμοποιούν οποιοδήποτε λειτουργικό, αυτό συμβαίνει τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια. Τα προβλήματα που έχω κληθεί να αντιμετωπίσω κατά καιρούς -ξαναλέω δυστυχώς- επιβεβαιώνουν αυτό που γράφω. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να σας το αποδείξω, αν θέλετε το πιστεύετε.

 

Θα το ξαναγράψω όμως. Θεωρώ σωστή την αρχική σκέψη ενοποίησης των UI, ώστε να υπάρχει ένα και για desktop και tablet, αλλά κάκιστη την υλοποίηση και το τελικό αποτέλεσμα. Σας θυμίζω ότι αυτό το λειτουργικό θα κληθεί να αντικαταστήσει τα windows 7 σε εργασιακά περιβάλλοντα όπου δεν υπάρχει ο χρόνος των 2-3 ημερών που γράφετε. Τέτοιου είδους μεταβάσεις πρέπει να γίνονται πολύ πιο προσεκτικά και όχι με αυτό τον τρόπο. Αυτό εννοώ όταν γράφω για UI που προορίζεται για άλλους είδους συσκευές και δεν έχει τροποποιηθεί κατάλληλα, αλλά δεν το καταλάβατε.

 

Όπως επίσης κι εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το περιθώριο που δίνετε σε μια εταιρία σαν τη Microsoft να παράγει κάτι με το οποίο ένας χρήστης θα εργαστεί -άμεσα- κι εσείς να μου λέτε ότι το παράθυρο εξκοικίωσης είναι μερικές μέρες. Στην τελική, αυτό που βλέπω -ξανά- είναι τη Microsoft να προσπαθεί να περάσει κάποια επιλογή της (είτε σχεδιαστική, είτε αρχιτεκτονικής) χρησιμοποιώντας το τεράστιο μερίδιο αγοράς της και τα τεράστια ποσά προώθησης που μπορεί να δαπανήσει και τα οποία προφανώς της δίνουν τεράστια περιθώρια λάθους.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του. Αν είσαστε ικανοποιημένοι με το συγκεκριμένο λειτουργικό, είναι δικό σας θέμα. Μην περιμένετε όμως να συμφωνούν και οι άλλοι πάντοτε. Κάθε φορά που εμφανίζεται ένα νέο λειτουργικό ή ένα εργαλείο, υπάρχουν πολλοί που θα δυσαρεστηθούν από τις αλλαγές. Μάθετε να διακρίνετε αυτούς που αντιδρούν ούτως ή άλλως και αυτούς που αντιδρούν επειδή υπάρχει λόγος.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο μαζί σου. Ειδικά στο "ανομοιογενής μίξη πραγμάτων και στοιχείων από δύο διαφορετικά UI"

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, που τα έχω γνήσια και τα ξήλωσα όχι μετά από μερικές ώρες, αλλά μετά από μερικές εβδομάδες. Και τα ξήλωσα έχοντας κάνει πάρα-πάρα πολύ υπομονή, γνωρίζοντας ότι πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να τα συνηθίσω.

 

Πρώτα από όλα, η υποκειμενική άποψη: ΔΕ μου αρέσουν τα tiles. Δε μου αρέσουν γιατί η στυλιστική απλότητα που τους έχουν επιβάλλει, η χρωματική ομοιομορφία και η απουσία λεζαντών κλέβουν αρκετά από την ευχρηστία.

 

Πάμε και στα αντικειμενικά τώρα: αν δεν έχεις οθόνη αφής δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις το metro. Οθόνη αφής έχουν ελάχιστοι στο PC τους. Πρόκειται για προσπάθεια δημιουργίας μιας ανάγκης εκεί που δεν υπάρχει.

 

Άλλο πράγμα που με ενόχλησε είναι ότι άλλη έκδοση των Windows 8 θα τρέχει στα PC και άλλη στα tablet (RT) η οποία μάλιστα δεν θα πωλείται ξεχωριστά! Δηλαδή η ενοποίηση PC-Tablet πάει περίπατο...

 

Επίσης, δεν υποστηρίζονται αναλύσεις μικρότερες των 720p για το metro UI. Γιατί; Για να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το netbook μου; Κατανοώ ότι η αγορά έχει βαλθεί να "σκοτώσει" τα netbook γιατί είδαν τις πωλήσεις των laptop/desktop να καταβαραθρώνονται όταν βγήκαν τα φτηνά netbook των 200 ευρώ, αλλά εμένα με βολεύει το netbook μου.

 

Τέλος, διάφορες τεχνολογίες που υποτίθεται ότι είναι επαναστατικές είναι απλά απάτη. Για παράδειγμα το γρήγορο shutdown που διαφημίζουν τα windows 8 δεν είναι παρά ένα hybrid hibernation.

 

Πίσω στο 2009, όταν έβαλα τα Windows 7, θυμάμαι ότι δεν σκέφτηκα ούτε μία φορά να επιστρέψω πίσω στα XP, ούτε καν την πρώτη ημέρα. Αντίθετα, με τα Windows 8 κάθε μέρα προσπαθούσα να τους δώσω μία ακόμα ευκαιρία...

 

Θα περιμένω τα Windows 9, sorry...

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγηκαν τα vista,τα δοκιμασα και ειδα οτι πατωσαν,οποτε παρεμεινα στα XP για καιρο,ακομα και αφου βγηκαν τα 7.

Μετα απο πρηξιμο του κολλητου,εβαλα τα 7 και η αληθεια ειναι οτι δεν ξανακοιταξα πισω.

Αυτο το πραμα με τα 8 ομως μου εχει κατσει πολυ ασχημα.

ΑΠο την πρωτη οθοη ακομα βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα.

Τους εδωσα την ευκαιρια,αλλα δεν την αρπαξαν..

Windows 7, οτι καλυτερο εχει βγαλει η MS.

Και για οσουν δεν το ξερουν ( ασχετο, απλα το θυμηθηκα με την ακριβως απο πανω ατακα ) να δοκιμασουν το microsoft fix it center.

Και αυτο ειναι απο τις καλες δουλειες της MS, διορθωνει πραματακια που θελουν πολλη δουλεια ( και ισως να μην διορθωθουν ) απο το χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τα χώνεψα γιατί βρήκα ένα πρόγραμμα (μάλλον γνωστό σε όλους) το start8 που εκτός του ότι σε πάει απευθείας σε desctop χωρίς να βλέπεις παραθύρια, αν θες σου βάζει τη γνωστή start μπάρα από τα λατρεμένα 7άρια. Αυτό που δε χώνεψα με τίποτα είναι το msn (που λέγεται chat) και το skype, που λειτουργούν μόνο σε full screen αχρηστέυοντας έτσι την ωραία 27άρα οθόνη μου... Και έτσι, γύρισα στα 7άρια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τα χώνεψα γιατί βρήκα ένα πρόγραμμα (μάλλον γνωστό σε όλους) το start8 που εκτός του ότι σε πάει απευθείας σε desctop χωρίς να βλέπεις παραθύρια, αν θες σου βάζει τη γνωστή start μπάρα από τα λατρεμένα 7άρια. Αυτό που δε χώνεψα με τίποτα είναι το msn (που λέγεται chat) και το skype, που λειτουργούν μόνο σε full screen αχρηστέυοντας έτσι την ωραία 27άρα οθόνη μου... Και έτσι, γύρισα στα 7άρια.

 

Υπάρχει και Skype σε λειτουργία Desktop:ninja:

 

Τρέχω τα 8άρια κανένα δίμηνο, τα Metro apps ακόμα είναι ανώριμα και λαίμαργα σε μνήμη (64bit και 2gb ram δεν φτάνουνε). Αλλά είναι πιο σβέλτο λειτουργικό απ'τα 7

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, που τα έχω γνήσια και τα ξήλωσα όχι μετά από μερικές ώρες, αλλά μετά από μερικές εβδομάδες. Και τα ξήλωσα έχοντας κάνει πάρα-πάρα πολύ υπομονή, γνωρίζοντας ότι πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να τα συνηθίσω.

 

Πρώτα από όλα, η υποκειμενική άποψη: ΔΕ μου αρέσουν τα tiles. Δε μου αρέσουν γιατί η στυλιστική απλότητα που τους έχουν επιβάλλει, η χρωματική ομοιομορφία και η απουσία λεζαντών κλέβουν αρκετά από την ευχρηστία.

 

Πάμε και στα αντικειμενικά τώρα: αν δεν έχεις οθόνη αφής δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις το metro. Οθόνη αφής έχουν ελάχιστοι στο PC τους. Πρόκειται για προσπάθεια δημιουργίας μιας ανάγκης εκεί που δεν υπάρχει.

 

Άλλο πράγμα που με ενόχλησε είναι ότι άλλη έκδοση των Windows 8 θα τρέχει στα PC και άλλη στα tablet (RT) η οποία μάλιστα δεν θα πωλείται ξεχωριστά! Δηλαδή η ενοποίηση PC-Tablet πάει περίπατο...

 

Επίσης, δεν υποστηρίζονται αναλύσεις μικρότερες των 720p για το metro UI. Γιατί; Για να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το netbook μου; Κατανοώ ότι η αγορά έχει βαλθεί να "σκοτώσει" τα netbook γιατί είδαν τις πωλήσεις των laptop/desktop να καταβαραθρώνονται όταν βγήκαν τα φτηνά netbook των 200 ευρώ, αλλά εμένα με βολεύει το netbook μου.

 

Τέλος, διάφορες τεχνολογίες που υποτίθεται ότι είναι επαναστατικές είναι απλά απάτη. Για παράδειγμα το γρήγορο shutdown που διαφημίζουν τα windows 8 δεν είναι παρά ένα hybrid hibernation.

 

Πίσω στο 2009, όταν έβαλα τα Windows 7, θυμάμαι ότι δεν σκέφτηκα ούτε μία φορά να επιστρέψω πίσω στα XP, ούτε καν την πρώτη ημέρα. Αντίθετα, με τα Windows 8 κάθε μέρα προσπαθούσα να τους δώσω μία ακόμα ευκαιρία...

 

Θα περιμένω τα Windows 9, sorry...

 

Εμένα πάντως δεν με ενόχλησαν στο desktop που δεν έχει οθόνη αφής. Μια χαρά τα δουλεύω και μάλιστα μου γλυτώνουν χρόνο από το να τσεκάρω mail - social networks - calendar - RSS Feeds. Γιατί πολύ απλά τα έχω μπροστά μου με το που ανοίγει ο υπολογιστής χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω 5 διαφορετικά προγράμματα.

 

Αυτό με την ανάλυση της οθόνης είναι λάθος... κανονικά υποστηρίζουν αναλύσεις κάτω από 720p. Το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το snap mode το οποίο αν θες το βάζεις με mod... εγώ προσωπικά δεν έβαλα το συγκεκριμένο mode στο laptop γιατί δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία τους.

 

Δηλαδή για να καταλάβω... έχεις windows tablet και σε ενόχλησε που δεν είναι unified τα λειτουργικό με το desktop;;; Δηλαδή ένα android tablet είναι πιο unified με windows ή Mac;;; Ή μήπως είναι unified το OSX με το iPad;;;

 

Σ'αυτό με το hibernation έχεις δίκιο, παρόλα αυτά δεν είναι καθόλου ενοχλητικό. Και αν κάνεις shut down από την επιλογή shut down κλείνει κανονικά... αν κάνεις shut down από το power button τότε μπαίνει σε hibernation.

 

Αυτά.... Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα που με ενόχλησε είναι ότι άλλη έκδοση των Windows 8 θα τρέχει στα PC και άλλη στα tablet (RT) η οποία μάλιστα δεν θα πωλείται ξεχωριστά! Δηλαδή η ενοποίηση PC-Tablet πάει περίπατο...

 

Αυτό δεν είναι 100% σωστό. Έχω πάρει tablet της Samsung και τρέχω Windows 8 Pro. Υπάρχουν τα tablet που θα τρέχουν ή τρέχουν τα RT (είναι βέβαια και πιο φθηνά) αλλά εσύ επιλέγεις στο κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...