Jump to content

Dual SIM + Android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lenovo p780 η xiaomi hongmi red rice και γιατι;

Λεω για το δευτερο αλλα διαβαζω οτι εχει προβληματα με το wifi.

Το πρωτο δειχνει πολυ value for money.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

 

Μιας και είμαι noob (noob όσο αφορά τα dual sim κινητά δηλαδή) έχω κάποιες απορίες και ελπίζω για κάποιες απαντήσεις προτού προχωρήσω στην αγορά ενός dual sim κινητού.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι στα περισσότερα κινέζικα dula sim η μια υποδοχή sim είναι 3g μόνο ενώ η άλλη 2g. H 2g δεν είναι πρόβλημα γιατί η 2η κάρτα που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω είναι μόνο για voice και sms.

 

Η κύρια μου γραμμή είναι 3g (και φυσικά θα πάει στην υποδοχή 3g του κινητού) οπόταν έχω τις εξής απορίες :

1. Φαντάζομαι ότι δεν μιλάμε μόνο για data αλλά η πρώτη sim θα δουλεύει και για voice, sms κτλ, σωστά;

2. Τι γίνεται με την πρώτη sim αν σε κάποια φάση χαθεί το σήμα 3g και πρέπει να γίνει switch σε 2g για τη διεκπεραίωση κλήσεων; Για παράδειγμα στο κινητό που έχω τώρα η ένδειξη του data κάποτε αλλάζει από H σε E. Λογικά δεν πιστεύω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και εδώ. Αν δηλαδή είμαι κάπου που δεν έχει κάλυψη 3g την πάτησα;

 

Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι πως αν θέλω οπωσδήποτε να έχω πάντα μα πάντα σύνδεση στην πρώτη μου sim για την κύρια γραμμή μου (είτε 2g, είτε 3g) μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα dual sim κινητό το οποίο να προσφέρει 2g ΚΑΙ για τις δυο sim (συν 3g βέβαια τουλάχιστον στη μια από τις δυο);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

Φιλικά,

P.

mobstory: Honor 6 <- Zopo ZP998 <- Samsung Galaxy SIII <- Samsung Galaxy SII <- BlackBerry Storm2 <- Asus P750 <- Sony Ericsson P1 <- i-mate SP5 <- Sony Ericsson Z800i <- V600 <- T610 <- T68i <- Ericsson T68 + R380 <- T28 World
Link to comment
Share on other sites

Γίνονται κανονικά αυτά που λες.Επίσης σε πολλά δικαρτα mtk κινητά επιλέγεις εσύ ποια σιμ θα είναι σε 3g τη δεδομένη χρονική στιγμή μέσα από το μενού.
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για την αγορά ένός καλού δίκαρτου για back-up, ψάχνω κάτι σε 3,5 με 3,7 max ίντσες (γενικά μικρό ) και 1 gb μνήμη. Εχει κάποιος κάτι υπόψη του ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για την αγορά ένός καλού δίκαρτου για back-up, ψάχνω κάτι σε 3,5 με 3,7 max ίντσες (γενικά μικρό ) και 1 gb μνήμη. Εχει κάποιος κάτι υπόψη του ?

Δεν υπάρχει κι ούτε πρόκειται να βρεις κάτι τέτοιο στις μέρες μας. Mόνο τα Doogee DG120, και Lenovo A269 στις 3.5", με 512MB RAM, αλλά είναι πολύ γρήγορα

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

 

Μιας και είμαι noob (noob όσο αφορά τα dual sim κινητά δηλαδή) έχω κάποιες απορίες και ελπίζω για κάποιες απαντήσεις προτού προχωρήσω στην αγορά ενός dual sim κινητού.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι στα περισσότερα κινέζικα dula sim η μια υποδοχή sim είναι 3g μόνο ενώ η άλλη 2g. H 2g δεν είναι πρόβλημα γιατί η 2η κάρτα που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω είναι μόνο για voice και sms.

 

Η κύρια μου γραμμή είναι 3g (και φυσικά θα πάει στην υποδοχή 3g του κινητού) οπόταν έχω τις εξής απορίες :

1. Φαντάζομαι ότι δεν μιλάμε μόνο για data αλλά η πρώτη sim θα δουλεύει και για voice, sms κτλ, σωστά;

2. Τι γίνεται με την πρώτη sim αν σε κάποια φάση χαθεί το σήμα 3g και πρέπει να γίνει switch σε 2g για τη διεκπεραίωση κλήσεων; Για παράδειγμα στο κινητό που έχω τώρα η ένδειξη του data κάποτε αλλάζει από H σε E. Λογικά δεν πιστεύω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και εδώ. Αν δηλαδή είμαι κάπου που δεν έχει κάλυψη 3g την πάτησα;

 

Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι πως αν θέλω οπωσδήποτε να έχω πάντα μα πάντα σύνδεση στην πρώτη μου sim για την κύρια γραμμή μου (είτε 2g, είτε 3g) μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα dual sim κινητό το οποίο να προσφέρει 2g ΚΑΙ για τις δυο sim (συν 3g βέβαια τουλάχιστον στη μια από τις δυο);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

Φιλικά,

P.

Φυσικά η μια υποδοχή δουλεύει ΚΑΙ 2G ΚΑΙ 3G , όπως σε κάθε κινητό. Σε κάποια κινητά το firmware υποστηρίζει 3G και στις 2 υποδοχές (εναλλαξ)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η μια υποδοχή δουλεύει ΚΑΙ 2G ΚΑΙ 3G , όπως σε κάθε κινητό. Σε κάποια κινητά το firmware υποστηρίζει 3G και στις 2 υποδοχές (εναλλαξ)

 

Ευχαριστώ. Άρα δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η υποδοχή που είναι 3G δεν δουλεύει αποκλειστικά σε 3G αλλά και σε 2G;

mobstory: Honor 6 <- Zopo ZP998 <- Samsung Galaxy SIII <- Samsung Galaxy SII <- BlackBerry Storm2 <- Asus P750 <- Sony Ericsson P1 <- i-mate SP5 <- Sony Ericsson Z800i <- V600 <- T610 <- T68i <- Ericsson T68 + R380 <- T28 World
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Άρα δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η υποδοχή που είναι 3G δεν δουλεύει αποκλειστικά σε 3G αλλά και σε 2G;
Εννοείται .
Link to comment
Share on other sites

thl w8,thl w8s,μονο σεταρισμα στο gps,ααααααααααααααριστη καμερα,ελαφρια

βελτιωση στις τιμες του μικροφωνου,μργαφωνου μεσω

του καταλληλου προγραμματος χρειαστηκε σε μενα,απλουστατο fix

Χμμ, για τo W8 το συζηταμε, εχω ακουσει και απο αλλα παιδια καλα λογια, το σεταρισμα του GPS "τοχω", το πουσαρισμα του ηχου φανταζομαι εννοεις με το Mobileuncle tool..

Οσο για το W8S, αυτο αποκλειεται λογω FHD οθονης που το θεωρω υπερβολη αλλα και προβλημα σε καποιες περιπτωσεις.

Σ ευχαριστω

 

Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, τι σημαινει οθονη "full lamination technology" ? Κατι σαν gorilla glass ας πουμε?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχετε να προτεινετε καποιο 5ιντσο εως 200Ε max (και λιγωτερο δεν θα μας χαλουσε..:)) δοκιμασμενο? Θα ηθελα να δουλευει αξιοπρεπως και απροβληματιστα σε ολους τους τομεις, 2g, 3G, wifi, GPS (αυτο μπορω να το σεταρω μονος μου αν θα χρειαστει), καμερες, οθονη κλπ. Δεν μας ενδιαφερει μονοκαρτο η δικαρτο και προτιμητεο οχι FHD, οχι πολυ χοντρο και με μπαταρια τουλαχιστον 2000.

Ευχαριστω

Lenovo P780, άψογο, και με μπαταρία διπλάσια απ όση ζητάς:p

 

Lenovo p780 η xiaomi hongmi red rice και γιατι;

Λεω για το δευτερο αλλα διαβαζω οτι εχει προβληματα με το wifi.

Το πρωτο δειχνει πολυ value for money.

Και τα δύο μια χαρά είναι, χωρίς κανένα πρόβλημα (πού είδες προβληματα με το wifi του red rice?). Το P780 δεν το λες vfm, ειναι ακριβό, αλλά και με κορυφαία ποιότητα κατασκευής και μπαταρία. To red rice ναι, είναι καλό vfm

Link to comment
Share on other sites

Lenovo P780, άψογο, και με μπαταρία διπλάσια απ όση ζητάς, δεν το λες vfm, ειναι ακριβό, αλλά και με κορυφαία ποιότητα κατασκευής και μπαταρία.

Σταυρε, δηλ ειναι τελειως απροβληματιστο, στους ηχους καλο, καμερες κλπ?

Στο φλας πως παει?

Ειναι για ατομο με μηδεν γνωσεις για επεμβαση, καταλαβαινεις..

Ασχετο, οθονη full lamination technology τι σημαινει?

Σ ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σταυρε, δηλ ειναι τελειως απροβληματιστο, στους ηχους καλο, καμερες κλπ?

Στο φλας πως παει?

Ειναι για ατομο με μηδεν γνωσεις για επεμβαση, καταλαβαινεις..

Ασχετο, οθονη full lamination technology τι σημαινει?

Σ ευχαριστω

Ναι μια χαρά ειναι, πάρτο από minideal και δε θα χεις πρόβλημα, μ ελληνικά και play store.

Δεν μπορώ να σου αναλύσω τι ειναι το full lamination, κι ούτε σ ενδιαφέρει πραγματικά στην πράξη. Αν θες να μάθεις, googlαρε lamination materials technology, και ξεκίνα το διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά ειναι, πάρτο από minideal και δε θα χεις πρόβλημα, μ ελληνικά και play store

ΓΜΤ..πηγα να διορθωσω την απαντηση μου αλλα..κοπηκε το ρευμα και χωρις save δεν εφυγε..μετα, εφυγα εγω απο τον υπολογιστη..

Ηθελα να ρωτησω, κατι αλλο εξ ισου αξιοπιστο δεν υπαρχει ? Αυτο (P780) θα ειναι για κοπελλα και χμμμ καπως χοντρο (10mm) και βαρυ (180gr) θα της πεσει.. (ασε που το ασπρο που θελουμε ειναι out of stock στο minideal..)

Σ'επρηξα? Σορρυ..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ΓΜΤ..πηγα να διορθωσω την απαντηση μου αλλα..κοπηκε το ρευμα και χωρις save δεν εφυγε..μετα, εφυγα εγω απο τον υπολογιστη..

Ηθελα να ρωτησω, κατι αλλο εξ ισου αξιοπιστο δεν υπαρχει ? Αυτο (P780) θα ειναι για κοπελλα και χμμμ καπως χοντρο (10mm) και βαρυ (180gr) θα της πεσει.. (ασε που το ασπρο που θελουμε ειναι out of stock στο minideal..)

Σ'επρηξα? Σορρυ..

Lenovo S650 και S920, λεπτά στυλάτα, και Lenovo
Link to comment
Share on other sites

Lenovo S650 και S920, λεπτά στυλάτα, και Lenovo

Thanks Σταυρε, το πρωτο ειναι μικρο και..τριανταφυλλενιο, ιδανικο για την περιπτωση. Εφ οσον δε, μας το προτεινεις για καλο, σιγουρα θα ειναι..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αποφάσισα επιτέλους να κάνω αλλαγή από το Galaxy S3 μου (το οποίο τρέχει Cyanogenmod 11) σε κινέζικο dual sim.

Το βασικό χαρακτηριστικό που ψάχνω είναι το κινητό να είναι octa core. Επίσης θα προτιμούσα 5-inch οθόνη αλλά οκ, ίσως να αντέξω και μια κάπως πιο μεγάλη. Άλλος παράγοντας που είναι σημαντικός για μένα είναι να υπάρχει η προοπτική για κάποιο custom rom μελλοντικά (πχ Cyanogenmod ή άλλο).

 

Η λίστα μου με τις «υποψήφιες» επιλογές μέχρι τώρα είναι η πιο κάτω και θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν είχα και τις δικές σας απόψεις παρακαλώ. Παραθέτω και κάποιες σκέψεις μου για το κάθε ένα:

 

THL T100 (Τ100S?)

5-inch οθόνη. Μάλλον καταλήγω σε αυτό αν και διαβάζω διάφορες απόψεις για αυτό το κινητό που με κάνουν να το σκέφτομαι ξανά και ξανά. Επίσης τα υλικά κατασκευής του, εξωτερικά, δεν με εμπνέουν. Τέλος, υπάρχει διαφορά μεταξύ του T100 & T100S?

 

ZOPO ZP998

5.5-inch οθόνη. Κάπως μεγάλη για τα γούστα μου αλλά το σημειώνω έτσι κι αλλιώς. Καλή κατασκευή εξωτερικά.

 

TCL IdolX+

5-inch. 2Ghz!!

 

Huawei Honor 3X

Η χαμηλή ανάλυση της οθόνης σε συνδυασμό με τις 5.5 ίντσες με χαλάει κάπως. Είναι όμως Huawei… Α και μπαταρία 3000mah!!

 

Xiaomi Hongmi (Red Rice) 2

Δεν επιβεβαιώθηκαν επίσημα ακόμη τα χαρακτηριστικά του αλλά νομίζω θα είναι καλή περίπτωση και ίσως να αξίζει να περιμένω. Ξέρω ότι θα είναι 5.5 ίντσες όμως.

 

Αυτά (νομίζω δηλαδή). Αν έχει κάποιος κάτι άλλο να εισηγηθεί ή κάποιο σχόλιο να κάνει στα πιο πάνω επιλογές είναι ευπρόσδεκτος!

 

Ευχαριστώ,

Phoebs

mobstory: Honor 6 <- Zopo ZP998 <- Samsung Galaxy SIII <- Samsung Galaxy SII <- BlackBerry Storm2 <- Asus P750 <- Sony Ericsson P1 <- i-mate SP5 <- Sony Ericsson Z800i <- V600 <- T610 <- T68i <- Ericsson T68 + R380 <- T28 World
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οταν λεει οτι ενα τηλ ειναι dual stanby σημαινει οτι και οι 2 καρτες ειναι ενεργες?Βοηθηστε λιγο σας παρακαλω γιατι καπου διαβασα για dual active και δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ dual stanby και dual active.Αυτο που θελω ειναι ενα δικαρτο που η με παρουν στη μια καρτα η στην αλλη να ΄χτυπαει΄ και οχι να βγαζει οτι ειναι κλειστο :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και εγω στην ιδια φαση με το ιδιο κινητο (S3)και ψαχνω αρκετο καιρο τωρα θα σου προτεινα και το Lenovo K910.Ειναι πιο ακριβο αλλα εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και θα το αναβαθμισουν απ οτι διαβασα (αγνωστο ποτε) στην εκδοση 4,4
Link to comment
Share on other sites

dual active: δεχεσε ταυτοχρονα κλησεις και κανεις και εναλλαγες, ενεργοβορο.

dual stanby: Όταν μιλάει ή μια γραμμή, η άλλη στέλνει μήνυμα στις κλήσεις ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο.

Edited by highsky
kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αποφάσισα επιτέλους να κάνω αλλαγή από το Galaxy S3 μου (το οποίο τρέχει Cyanogenmod 11) σε κινέζικο dual sim.

Το βασικό χαρακτηριστικό που ψάχνω είναι το κινητό να είναι octa core. Επίσης θα προτιμούσα 5-inch οθόνη αλλά οκ, ίσως να αντέξω και μια κάπως πιο μεγάλη. Άλλος παράγοντας που είναι σημαντικός για μένα είναι να υπάρχει η προοπτική για κάποιο custom rom μελλοντικά (πχ Cyanogenmod ή άλλο).

 

Η λίστα μου με τις «υποψήφιες» επιλογές μέχρι τώρα είναι η πιο κάτω και θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν είχα και τις δικές σας απόψεις παρακαλώ. Παραθέτω και κάποιες σκέψεις μου για το κάθε ένα:

 

THL T100 (Τ100S?)

5-inch οθόνη. Μάλλον καταλήγω σε αυτό αν και διαβάζω διάφορες απόψεις για αυτό το κινητό που με κάνουν να το σκέφτομαι ξανά και ξανά. Επίσης τα υλικά κατασκευής του, εξωτερικά, δεν με εμπνέουν. Τέλος, υπάρχει διαφορά μεταξύ του T100 & T100S?

 

ZOPO ZP998

5.5-inch οθόνη. Κάπως μεγάλη για τα γούστα μου αλλά το σημειώνω έτσι κι αλλιώς. Καλή κατασκευή εξωτερικά.

 

TCL IdolX+

5-inch. 2Ghz!!

 

Huawei Honor 3X

Η χαμηλή ανάλυση της οθόνης σε συνδυασμό με τις 5.5 ίντσες με χαλάει κάπως. Είναι όμως Huawei… Α και μπαταρία 3000mah!!

 

Xiaomi Hongmi (Red Rice) 2

Δεν επιβεβαιώθηκαν επίσημα ακόμη τα χαρακτηριστικά του αλλά νομίζω θα είναι καλή περίπτωση και ίσως να αξίζει να περιμένω. Ξέρω ότι θα είναι 5.5 ίντσες όμως.

 

Αυτά (νομίζω δηλαδή). Αν έχει κάποιος κάτι άλλο να εισηγηθεί ή κάποιο σχόλιο να κάνει στα πιο πάνω επιλογές είναι ευπρόσδεκτος!

 

Ευχαριστώ,

Phoebs

Μην βιαζεσαι με τα MTK6592. Ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο. Περίμενε κάνα μήνα ακομη, που το THL t100s θα βγαινει με 2700mAh μπαταρία, κ να βγουν και νεότερα firmware

 

Καλησπερα.Οταν λεει οτι ενα τηλ ειναι dual stanby σημαινει οτι και οι 2 καρτες ειναι ενεργες?Βοηθηστε λιγο σας παρακαλω γιατι καπου διαβασα για dual active και δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ dual stanby και dual active.Αυτο που θελω ειναι ενα δικαρτο που η με παρουν στη μια καρτα η στην αλλη να ΄χτυπαει΄ και οχι να βγαζει οτι ειναι κλειστο :ninja:

Dual Active δεν υπάρχουν στην αγορά. ξέχνα το

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδιά.

 

Νομίζω πως καταλήγω στο ZOPO ZP998, ιδίως μετά από κάποιες συγκρίσεις που είδα και με το THL100. Θα κάνω το μόνο λίγη υπομονή να δω αν θα βγάλουν τελικά την 32Gb έκδοση.

mobstory: Honor 6 <- Zopo ZP998 <- Samsung Galaxy SIII <- Samsung Galaxy SII <- BlackBerry Storm2 <- Asus P750 <- Sony Ericsson P1 <- i-mate SP5 <- Sony Ericsson Z800i <- V600 <- T610 <- T68i <- Ericsson T68 + R380 <- T28 World
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδιά.

 

Νομίζω πως καταλήγω στο ZOPO ZP998, ιδίως μετά από κάποιες συγκρίσεις που είδα και με το THL100. Θα κάνω το μόνο λίγη υπομονή να δω αν θα βγάλουν τελικά την 32Gb έκδοση.

και βελτιωμενο firmware να περιμενεις, γιατι μέχρι τώρα ειναι σχεδόν προβληματικό

Link to comment
Share on other sites

μετα το g3t που εχω αλλο κινητο με παραπλησια χαρακτηριστηκα και αυτονομια ιση η και μεγαλυτερη ?

επιλογες μονο σε g4 και lenovo p780 ? η υπαρχει και κατι αλλο? αξιζει η αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με λιγο...κλειδωσε το τηλεφωνο κ δεν ανοιγει.. απο τον λογαριασμο google...μπαινω στις ρυθμισεις με power k vol- και εχει εξι επιλογες κινεζικες...μπορει καποιος να μου πει πως θα κανω factory reset ποια δηλ βηματα θα ακολουθησω πατωντας τι? ευχαριστω

 

το τηλ ειναι zte v889s

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Dual SIM + Android

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...