Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν,

 

πολύ ωραία η ιδέα σου Αρτέμη και μάλιστα το έκανα όχι με ένα από site που δε μπορείς με το μάτι να δεις διαφορές αλλά με την εφαρμογή Speed Test.

 

Έχουμε και λέμε:

 

Έχω τη συσκευή στο γραφείο και δείχνει 5 μπάρες. Μέτρηση:

 

929 kbps down / 580 kbps up

 

Πιάνω τη συσκευή στα χέρια μου και το σήμα πλέον δείχνει δύο μπάρες. Μετρήσεις:

 

965 kbps down ! / 315 kbps up

 

Δεύτερη μέτρηση έχοντας πάλι 2 μπάρες αλλά έχοντας κρατήσει πιο πολύ ώρα τη συσκευή:

 

785 kbps down / 433 kbps up

 

 

Σε κάλυψα;

ηθελα να ξερα σε κανενα νησι ελληνικο που συνηθως το σημα δεν ειναι ᾽᾽καμπανα᾽᾽και αντε να εχεις 3 μπαρες τι συμβαινει...

εκει για μενα ειναι το τεστ...

οχι σε κεντρα πολης με απεναντι κεραιες...

 

Νικο ποια εβδομαδα ειναι κατασκευασμενο...;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ομαδικές αγωγές στην Apple για το iPhone 4

Καταναλωτές κατηγορούν την εταιρεία για «απάτη και εσκεμμένη παραπλάνηση»

 

Μαζικές αγωγές εναντίον της Apple κατέθεσαν χρήστες του iPhone 4, κατηγορώντας την εταιρεία ότι εσκεμμένα απέκρυψε τα προβλήματα λήψης που παρουσιάζει η συσκευή λόγω κακοτεχνίας στην κεραία της.

 

Η Apple αναμένεται να βρεθεί αντιμέτωπη με τη Δικαιοσύνη, σε αρκετές αμερικανικές πολιτείες. «Το iPhone 4 παρουσιάζει σχεδιαστικά και κατασκευαστικά ελαττώματα», αναφέρει το κείμενο της αγωγής που κατατέθηκε σε περιφερειακό δικαστήριο της Καλιφόρνιας. Οι ενάγοντες κατηγορούν την Apple για «απάτη λόγω απόκρυψης, εσκεμμένη παραπλανητική παρουσίαση και αμέλεια».

 

Το iPhone 4 έχει μεταλλικό περίβλημα στα πλάγια, το οποίο λειτουργεί και ως κεραία Wi-Fi από τη μία πλευρά και ως κεραία κινητής τηλεφωνίας από την άλλη. To σήμα του δικτύου γίνεται εξαιρετικά αδύναμο όταν ο χρήστης αγγίζει το περίβλημα του τηλεφώνου στην κάτω αριστερή γωνία, παραδέχτηκε η Apple.

 

Οι ενάγοντες σημειώνουν επίσης, ότι η εταιρεία απέτυχε να προσφέρει τεχνική υποστήριξη στους αγοραστές, αντιπροτείνοντάς τους τρεις επιλογές: να «κρατούν τα τηλέφωνά τους με άβολο και αφύσικο τρόπο», να πληρώσουν 10 δολάρια για να επιστρέψουν τη συσκευή ή να αγοράσουν έναντι 29,95 δολαρίων τη λαστιχένια θήκη της Apple, που λύνει το πρόβλημα λήψης. Μάλιστα, η πρώτη «λύση» δόθηκε διά στόματος του ίδιου του προέδρου της εταιρείας Στιβ Τζομπς, ο οποίος έδειξε στους χρήστες πώς να κρατούν το iPhone για να μην έχουν πρόβλημα.

 

Μια δεύτερη μαζική αγωγή καταναλωτών φέρεται να κατατέθηκε στην πολιτεία του Μέριλαντ. Ταυτόχρονα, το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων αναφέρει ότι δικηγορικό γραφείο στην Καλιφόρνια δέχτηκε σε μία μόνο ημέρα 1.400 email από οργισμένους αγοραστές που επιθυμούν να καταθέσουν και εκείνοι αγωγή εναντίον της Apple.

 

Η εταιρεία δείχνει να παραδέχεται εμμέσως το ελάττωμα, καθώς δημοσίευσε αγγελία με την οποία ζητά να προσλάβει μηχανικούς που ειδικεύονται στις κεραίες. «Ζητούνται πεπειραμένοι μηχανικοί ικανοί να σχεδιάσουν κεραίες κατάλληλες για ασύρματες φορητές συσκευές με εξαιρετική απόδοση ακτινοβολίας», αναφέρεται στην αγγελία που δημοσίευσε η Apple στην ιστοσελίδα της.

 

Η τέταρτη γενιά του δημοφιλούς τηλεφώνου έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο με πωλήσεις 1,7 εκατομμυρίων συσκευών το πρώτο τριήμερο της κυκλοφορίας του. Ωστόσο, μόλις μια μέρα μετά την παρουσίαση της συσκευής, η Apple αναγκάστηκε να παράσχει διευκρινίσεις για την επίμαχη κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Ομαδικές αγωγές στην Apple για το iPhone 4

Καταναλωτές κατηγορούν την εταιρεία για «απάτη και εσκεμμένη παραπλάνηση»

 

Μαζικές αγωγές εναντίον της Apple κατέθεσαν χρήστες του iPhone 4, κατηγορώντας την εταιρεία ότι εσκεμμένα απέκρυψε τα προβλήματα λήψης που παρουσιάζει η συσκευή λόγω κακοτεχνίας στην κεραία της.

 

Η Apple αναμένεται να βρεθεί αντιμέτωπη με τη Δικαιοσύνη, σε αρκετές αμερικανικές πολιτείες. «Το iPhone 4 παρουσιάζει σχεδιαστικά και κατασκευαστικά ελαττώματα», αναφέρει το κείμενο της αγωγής που κατατέθηκε σε περιφερειακό δικαστήριο της Καλιφόρνιας. Οι ενάγοντες κατηγορούν την Apple για «απάτη λόγω απόκρυψης, εσκεμμένη παραπλανητική παρουσίαση και αμέλεια».

 

Το iPhone 4 έχει μεταλλικό περίβλημα στα πλάγια, το οποίο λειτουργεί και ως κεραία Wi-Fi από τη μία πλευρά και ως κεραία κινητής τηλεφωνίας από την άλλη. To σήμα του δικτύου γίνεται εξαιρετικά αδύναμο όταν ο χρήστης αγγίζει το περίβλημα του τηλεφώνου στην κάτω αριστερή γωνία, παραδέχτηκε η Apple.

 

Οι ενάγοντες σημειώνουν επίσης, ότι η εταιρεία απέτυχε να προσφέρει τεχνική υποστήριξη στους αγοραστές, αντιπροτείνοντάς τους τρεις επιλογές: να «κρατούν τα τηλέφωνά τους με άβολο και αφύσικο τρόπο», να πληρώσουν 10 δολάρια για να επιστρέψουν τη συσκευή ή να αγοράσουν έναντι 29,95 δολαρίων τη λαστιχένια θήκη της Apple, που λύνει το πρόβλημα λήψης. Μάλιστα, η πρώτη «λύση» δόθηκε διά στόματος του ίδιου του προέδρου της εταιρείας Στιβ Τζομπς, ο οποίος έδειξε στους χρήστες πώς να κρατούν το iPhone για να μην έχουν πρόβλημα.

 

Μια δεύτερη μαζική αγωγή καταναλωτών φέρεται να κατατέθηκε στην πολιτεία του Μέριλαντ. Ταυτόχρονα, το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων αναφέρει ότι δικηγορικό γραφείο στην Καλιφόρνια δέχτηκε σε μία μόνο ημέρα 1.400 email από οργισμένους αγοραστές που επιθυμούν να καταθέσουν και εκείνοι αγωγή εναντίον της Apple.

 

Η εταιρεία δείχνει να παραδέχεται εμμέσως το ελάττωμα, καθώς δημοσίευσε αγγελία με την οποία ζητά να προσλάβει μηχανικούς που ειδικεύονται στις κεραίες. «Ζητούνται πεπειραμένοι μηχανικοί ικανοί να σχεδιάσουν κεραίες κατάλληλες για ασύρματες φορητές συσκευές με εξαιρετική απόδοση ακτινοβολίας», αναφέρεται στην αγγελία που δημοσίευσε η Apple στην ιστοσελίδα της.

 

Η τέταρτη γενιά του δημοφιλούς τηλεφώνου έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο με πωλήσεις 1,7 εκατομμυρίων συσκευών το πρώτο τριήμερο της κυκλοφορίας του. Ωστόσο, μόλις μια μέρα μετά την παρουσίαση της συσκευής, η Apple αναγκάστηκε να παράσχει διευκρινίσεις για την επίμαχη κεραία.

 

Θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι το κείμενο αυτό είναι νομικά αβάσιμο, αλλά αυτά θα τα βρουν τα αμερικανικά δικαστήρια.

 

Προτείνω να εστιαστούμε σε πιο ουσιαστικά θέματα γιατί όλα αυτά έχουν εξαντληθεί αφόρητα τις τελευταίες μέρες και κουράζουμε αυτούς που διαβάζουν αυτό το forum αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια που γράφονται από κάθε άσχετο (δεν εννοώ προφανώς εσένα αλλά αυτόν που έγραψε αυτό το κείμενο).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ξερα σε κανενα νησι ελληνικο που συνηθως το σημα δεν ειναι ᾽᾽καμπανα᾽᾽και αντε να εχεις 3 μπαρες τι συμβαινει...

εκει για μενα ειναι το τεστ...

οχι σε κεντρα πολης με απεναντι κεραιες...

 

Νικο ποια εβδομαδα ειναι κατασκευασμενο...;

 

Είναι 24ης εβδομάδας.

 

Στο τι γίνεται με χειρότερο σήμα πραγματικά δε μπορώ να σας βοηθήσω περισσότερο και εξηγώ.

 

Σήμερα βρέθηκα κάπου που έδειχνε 2 μπάρες σήμα 3G. Έπιασα σφιχτά τη συσκευή (με αφύσικο τρόπο αλλά για να προκαλέσω την πτώση). Το σήμα μου έπεσε σε EDGE οπότε συνέχισα να κάνω browsing. Εκείνη τη στιγμή το σήμα στο iPhone 3G της κοπέλας μου έδειχνε full EDGE. Ξεκινούσα με λίγο καλύτερο σήμα και έπεφτα σε λίγο χειρότερο.

 

Μετά σε άλλο σημείο κατάφερα να φτάσω το σήμα σε μια μπάρα EDGE. Εκεί πλέον δε μπορούσα να κάνω browsing. Αλλά και πάλι τονίζω ότι για να φτάσεις τη συσκευή να δείξει τέτοια πτώση σήματος πρέπει να την κρατάς αρκετά σφιχτά και κλειστά, κάτι το οποίο για browsing ειδικά δεν ενδείκνυται.

 

Νομίζω ότι αν προσπαθήσουμε για λίγο να ξεχάσουμε όλα όσα έχουμε διαβάσει και πιάσουμε να χρησιμοποιήσουμε τη συσκευή δεν θα διαπιστώσουμε μεγάλα προβλήματα. Έχει να κάνει πολύ και με το γεγονός ότι όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα πρόβλημα επικεντρώνεσαι συνέχεια σε αυτό και προσπαθείς να το ξαναεμφανίσεις.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για το όλο θέμα του σήματος. Ναι, όταν κλείνεις σφιχτά τη συσκευή πέφτουν οι μπάρες. Εγώ αυτά που είδα στο youtube με άτομα που έχουν φουλ σήμα και απλά ακουμπάνε με το δάχτυλο το σημείο με τη μαύρη γραμμή και το browsing παγώνει δεν τα είδα στη συσκευή μου.

 

Με τις κλήσεις πάντως δεν έχω αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα και αυτό το τονίζω. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

 

Μετά το ταξίδι που φεύγω αύριο θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum

 

Νίκο μην ξεχνάς ότι στο YouTube βλέπουμε και τον Uri Geller :D

 

Καλό ταξίδι!

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κώστα θέλω να είμαι ξεκάθαρος για να μην πέσουν να με φάνε κάποιοι. Δε λέω ότι δεν πέφτουν οι μπάρες αν σφίξεις τη συσκευή στο αριστερό σου χέρι. Το υπογραμμίζω αυτό. Προσπαθώ από χθες και τεστάρω να δω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην καθημερινή χρήση της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα θέλω να είμαι ξεκάθαρος για να μην πέσουν να με φάνε κάποιοι. Δε λέω ότι δεν πέφτουν οι μπάρες αν σφίξεις τη συσκευή στο αριστερό σου χέρι. Το υπογραμμίζω αυτό. Προσπαθώ από χθες και τεστάρω να δω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην καθημερινή χρήση της συσκευής.

 

Καταλαβαίνω Νικο. Απλώς το θέμα είναι αν κανείς χάνει ή όχι κλήσεις όπως έχει εξελιχθεί και όχι τι γράφουν οι μπάρες. Ας υποθέσουμε για λίγο ότι δεν υπάρχει καν η ένδειξη αυτή στην οθόνη. Το τηλέφωνο δουλεύει ή όχι; (εννοείται ρητορική η ερώτηση και όχι προς εσένα :) )

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανείς άλλος κάτοχος της συσκευής για να κάνουμε μερικές συγκριτικές δοκιμές; (Δεν αφορούν το σήμα)
Link to comment
Share on other sites

Καποιος ευτυχης κατοχος αν μπορει μια συγκριση με το 3gs στην αποδοση του ηχειου στον ηχο κλησης,στην αποδοση ηχου στην συνομιλια στην ανοιχτη ακροαση και αν μιλαει ανετα σε ανοιχτη ακροαση δηλαδη αν τον ακουει ο συνομλητης καλα γιατι ολα τα iphone εχουν προβλημα σε αυτο το θεμα εως τωρα τουλαχιστον.

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καποιος ευτυχης κατοχος αν μπορει μια συγκριση με το 3gs στην αποδοση του ηχειου στον ηχο κλησης,στην αποδοση ηχου στην συνομιλια στην ανοιχτη ακροαση και αν μιλαει ανετα σε ανοιχτη ακροαση δηλαδη αν τον ακουει ο συνομλητης καλα γιατι ολα τα iphone εχουν προβλημα σε αυτο το θεμα εως τωρα τουλαχιστον.

Ευχαριστω

 

Με το 3GS που αναφέρεις δεν φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά, πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα. Μια φορά το έχω δοκιμάσει όμως μέχρι τώρα οπότε επιφυλάσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία από ότι θυμάμαι είσαι στην Αγγλία (ακόμη; ) μήπως πέρασες από κανένα κατάστημα να μας πεις και τη δική σου εμπειρία, γιατί κατά τα γραφόμενα συσκευές που αγοράστηκαν στην Αγγλία έχουν αρκετά προβλήματα, 2 βέβαια που είδαμε στην Ελλάδα και είχαν επίσης αγοραστεί από εκεί δεν είχαν κανένα, οπότε κάθε ψύχραιμη και εμπεριστατωμένη εμπειρία από πρώτο χέρι όπως του Νίκου πιο πάνω έχει ενδιαφέρον :)

 

Νομίζω ότι πλέον το ζήτημα δεν εστιάζεται στο πόσες "μπάρες" φαίνονται (που είναι βέβαιο και όχι μόνο από την ανακοίνωση της Apple ότι δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο), αλλά τελικά άσχετα από το πλήθος των μπαρών το τηλέφωνο κάνει ή δεν κάνει κλήσεις, πέφτει ή δεν πέφτει το internet και αν ναι υπό ποιές συνθήκες.

 

όντως βρίσκομαι στην Αγγλία αυτή την περίοδο, αλλά λόγω προγράμματος δεν έχω χρόνο για να πάω να "παίξω" στο apple Store .. είχα την ευκαιρία να το δω για πολύ λίγο τις προηγούμενες ημέρες ... σύντομα ελπίζω να μου δωθεί η δυνατότητα να το δοκιμάσω ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Με το 3GS που αναφέρεις δεν φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά, πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα. Μια φορά το έχω δοκιμάσει όμως μέχρι τώρα οπότε επιφυλάσσομαι.

 

Ευχαριστω.

Οποτε το δοκιμασεις κανε ενα συγκριτικο γιατι με ενδιαφερει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μετά την επιστροφή μου από ταξίδι θα γράψω αναλυτικό review.
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα για χιλιαδες αγωγες κατα της apple. θα λυθει το θεμα με το σημα γιατι θελω να το αγορασω το κινητο ? θα περιμενω μεχρι τον αυγουστο
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα για χιλιαδες αγωγες κατα της apple. θα λυθει το θεμα με το σημα γιατι θελω να το αγορασω το κινητο ? θα περιμενω μεχρι τον αυγουστο

 

Οι αγωγές είναι άσχετες με την επίλυση του θέματος. Το καλύτερο που έχω να προτείνω (πράγμα που έχω αποφασίσει να κάνω και εγώ) είναι να περιμένει κανείς να έλθει επίσημα στην Ελλάδα ώστε να το δει από μόνος του και να αποφασίσει, διατηρώντας και το δικαίωμα της εύκολης επιστροφής αν για οποιοδήποτε λόγο δεν τον ικανοποιεί.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του3g πολύ ικανοποιημένος και σκέφτομαι να αγοράσω το 4, η πραγματικότητα είναι οτι υπάρχει πρόβλημα με την λήψη του τηλεφώνου. Κατά πόσο είναι αβάσιμο το δημοσίευμα κανείς δεν το γνωρίζει όπως και τα άλλα δημοσιεύματα που έχουν βγεί στην επιφάνεια. Το μόνο σίγουρο είναι η επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας η οποία προσωπικά δεν με καλύπτει όσο καλοπροαίρετα έχω προσπαθήσει να την ερμηνεύσω. Η apple είναι μεγάλη εταιρία αλλά είναι στο παιγνίδι να έχει κάνει κάποιο λάθος, δεν μπορεί απο παντου να διαπιστώνουν πρόβλημα και αυτοί να κάνουν οτι δεν τρέχει τίποτα. Άλλοστε δεν υπήρχε περίπτωση να το παραδεχτουν.
Link to comment
Share on other sites

Λιγη υπομονη παιδια. Αν με το software update λυθει το προβλημα θα το δουμε σε λιγο καιρο που θα βγει...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με software update υπαρχει περιπτωση να λυθει το προβλημα με το σημα?

 

Έτσι λέει η apple στο μήνυμά της ... ότι έχουν κάνει λάθος προγραμματισμό στο θέμα του σήματος και προτίθενται να το διορθώσουν .. οπότε και θα βγει software update σε μερικές (άγνωστο πόσες) εβδομάδες ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα απο καταστημα βοντα και εχουν αφισουλα του μηλου και λεει ερχεται:D

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα απο καταστημα βοντα και εχουν αφισουλα του μηλου και λεει ερχεται:D

 

Είναι πολλές ημέρες η αφισούλα. Δεν λέει όμως πότε έρχεται!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές ημέρες η αφισούλα. Δεν λέει όμως πότε έρχεται!

 

Από ενημέρωση που έλαβα από κατάστημα VF .... τέλη Αυγούστου ... Λίγο άσχετο αλλά είχαν παραλάβει Ipad μόλις ...

 

Φυσικά και να έρθουν πρώτα θα πάνε πολλά σε εταιρίες και σε κρατήσεις που θα έχουν είδη γίνει ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει και εμεις προκρατηση θα εχουμε :p σοβαρα ? δεν το ηξερα εγω σημερα την ειδα την αφισα , κριμα και χαρηκα :lol::lol:

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

τελος Ιουλιου μου είπε η εξυπηρέτηση πελατών voda. νωρις μου φάνηκε αλλά αυτό μου είπε.
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...