Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπερα! απεκτησα το x8 κ είμαι πολυ ευχαριστημένη.

Μόνο μια ερώτηση έχω που δεν εχω καταλαβει. Μπορώ τελικα να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd ?

Μέσω root ή όχι και πως?

ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Για να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD πρέπει να χρησιμοποιήσεις το app2sd. Υπάρχει σχετικός οδηγός για το Χ10 mini οπότε ρίξτου μια ματιά για να πάρεις μια ιδέα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω ενα post που χρειαζομαι..ενας φιλος εχει το x8 και το υπολοιπο της καρτας του μειωνεται ξαφνικα και οταν κλεινει και ανοιγει το κινητο ερχεται παλι στην κανονικη τιμη..πως διορθωνεται αυτο?γιατι πηγαινει 0 ευρω και δεν μπορει να στειλει μηνυμα..οποιος γνωριζει κατι που μπορει να βοηθησει εστω και αν ξερει που βρισκεται το συγκεκριμενο post θα του ειμαι ευγνωμον...:D

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!καινουριος στο φορουμ και εχω μια ερωτηση???τελικα εχουν βγει custom rom για το χ8 ή τιποτα???
Link to comment
Share on other sites

οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω ενα post που χρειαζομαι..ενας φιλος εχει το x8 και το υπολοιπο της καρτας του μειωνεται ξαφνικα και οταν κλεινει και ανοιγει το κινητο ερχεται παλι στην κανονικη τιμη..πως διορθωνεται αυτο?γιατι πηγαινει 0 ευρω και δεν μπορει να στειλει μηνυμα..οποιος γνωριζει κατι που μπορει να βοηθησει εστω και αν ξερει που βρισκεται το συγκεκριμενο post θα του ειμαι ευγνωμον...:D

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων...

Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσει με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD πρέπει να χρησιμοποιήσεις το app2sd. Υπάρχει σχετικός οδηγός για το Χ10 mini οπότε ρίξτου μια ματιά για να πάρεις μια ιδέα.

Σ'ευχαριστώ πολυ!!!

Καπου τον πήρε το ματι μου αλλα επειδη δεν εχω πολυδουλεψει το android είπα να σιγουρευτώ οτι κανει και για το x8!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι σαν καινουργος στα smartphone εχω εντυπωσιαστει με καποιες δυνατοτητες.

ποιοι ειναι αυτοι οι σενσορες που εχει το κινητο και εκμεταλευονται οι εφαρμογες και κανουνε ολα αυτα? για παραδειγμα να σου μετραει αποσταση , να μετραει μεταλλα, η πυξιδα κλπ κλπ.

και υπαρχουν καποια κινητα με περισσοτερους σενσορες απο το x8 ? πχ i phone και αν ναι ποιοι ειναι αυτοι οι σενσορες και τι κανουνε παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω την εξης ερωτηση!αν σβησω την dalvik cache μεσω root explorer θα εχω καποιο προβλημα ή ολα ειναι οκ???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω την εξης ερωτηση!αν σβησω την dalvik cache μεσω root explorer θα εχω καποιο προβλημα ή ολα ειναι οκ???

 

καλο θα ηταν να μην το κανεις, οπως λεει και το ονομα της (cache) ειναι προσωρινη μνημη που χρησιμοπειτε για την γρηγοροτερη φορτωση των εφαρμογων, αλλα αν το κανεις το κινητο σου 8α "κρασαρει" θα κανεις αναγκαστικα επανεκκινηση και η dalvik-cache θα ειναι οπως ηταν :)

 

Οποτε μονο κακο μπορει να σου προκαλεσει, τιποτα αλλο...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι σαν καινουργος στα smartphone εχω εντυπωσιαστει με καποιες δυνατοτητες.

ποιοι ειναι αυτοι οι σενσορες που εχει το κινητο και εκμεταλευονται οι εφαρμογες και κανουνε ολα αυτα? για παραδειγμα να σου μετραει αποσταση , να μετραει μεταλλα, η πυξιδα κλπ κλπ.

και υπαρχουν καποια κινητα με περισσοτερους σενσορες απο το x8 ? πχ i phone και αν ναι ποιοι ειναι αυτοι οι σενσορες και τι κανουνε παραπανω?

Αν δεν κάνω λάθος δυο έχει το Χ8: proximity sensor και accelerometer (ανιχνευτής εγγύτητας και επιταχυνσιόμετρο). Για μετρήσεις ταχύτητας, απόσταση, πυξίδα κτλ χρησιμοποιεί το gps.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD πρέπει να χρησιμοποιήσεις το app2sd. Υπάρχει σχετικός οδηγός για το Χ10 mini οπότε ρίξτου μια ματιά για να πάρεις μια ιδέα.

με αυτον τον τροπο εννοεις οτι μπορεις να εχεις εγαταστημενη την εφαρμογη (η παιχνιδι) στην sd χωρις να σου τρωει χωρο απο την μνημη του κινιτου και ταυτοχρονα να μπορεις να το τρεξεις απο κει (sd)??? σε ποιο ποστ αναφερεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

με αυτον τον τροπο εννοεις οτι μπορεις να εχεις εγαταστημενη την εφαρμογη (η παιχνιδι) στην sd χωρις να σου τρωει χωρο απο την μνημη του κινιτου και ταυτοχρονα να μπορεις να το τρεξεις απο κει (sd)??? σε ποιο ποστ αναφερεται αυτο ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671

Link to comment
Share on other sites

παιδια φοβερο κινητο αλλα οφειλω να πω για την βοηθεια του mobile_hacker ο οποιος με βοηθησε και ειχε πολυ καλες ιδεες για το app2sd!!!!Βεβαια εχω ακομα να ρωτησω που μπορω να βρω post για jit γιατι οι xda ειναι καλοι αλλα πολυ ανακατεμενοι ρε παιδι μου!!!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καποιος λεει οτι δεν γινεται αυτο σε χ8. το δοκιμασε κιολας!

 

Το X8 έχει ίδια ακριβώς mtd με το mini. Συνεπώς αν δουλεύει σε mini, δουλεύει ΚΑΙ σε X8.

 

Απλά πλέον είναι λίγο παρωχημένο και πρέπει να το αναβαθμίσουμε. :S

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα για να μετραω τα δεδομενα απο τον παροχο κινητης ωστε να μην ξεπερασω το πακετο data χωρις ομως να μετραει μαζι και τα δεδομενα απο το wifi που μπορει να χρησιμοποιω καποιες φορες?
Link to comment
Share on other sites

καποιος λεει οτι δεν γινεται αυτο σε χ8. το δοκιμασε κιολας!

 

το έχω δοκιμάσει.έβαλα 800 mb σε ext2 format και τώρα κάνω εκεί την εγκατάσταση εφρμογών.βέβαια όταν φαιρώ την κάρτα κάνει επανεκκίνηση το κινητό αλλά είναι λογικό.οπότε αν το κάνεις μην βγάζεις την κάρτα από το κινητό

 

Φίλε DaRk_DoG μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι τα custom rom για το κινητό?

όπως επίσης τι πράγμα κάνει πιό γρήγορο στο κινητό το Jit compiler?γιατί το ενεργοποίησα και το μόνο που έκανε ήταν να πηγαίνει πιό αργά το κινητό

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το X8 έχει ίδια ακριβώς mtd με το mini. Συνεπώς αν δουλεύει σε mini, δουλεύει ΚΑΙ σε X8.

 

Απλά πλέον είναι λίγο παρωχημένο και πρέπει να το αναβαθμίσουμε. :S

καλο θα ηταν να κανετε ποστ και μια αναβαθμισμενη εκδοση για το Χ8.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους το πήραν σε μάυρο, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, η SE μου απάντησε ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για επίσημη διάθεσή του, και ότι ουσιαστικά ότι δεν το υποστηρίζει, αφού δεν κυκλοφορεί επίσημα... Άρα μας καλύπτει πρακτικά η εγγύηση από το κάθε μαγαζί;

Ξέρουν τα παιδιά που το πήραν κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους το πήραν σε μάυρο, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, η SE μου απάντησε ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για επίσημη διάθεσή του, και ότι ουσιαστικά ότι δεν το υποστηρίζει, αφού δεν κυκλοφορεί επίσημα... Άρα μας καλύπτει πρακτικά η εγγύηση από το κάθε μαγαζί;

Ξέρουν τα παιδιά που το πήραν κάτι παραπάνω;

 

ακριβως τα ιδια ειπαν και σε εμενα. παντως δεν δειχνει κατι πανω του σε απομιμηση , το πηρα απο μεγαλο καταστημα ,εχω κρατησει κουτι ,αποδειξη και βλεπουμε..

παντως μου κανει και εμενα εντυπωση τι γινετε με το μαυρο και που το προμθευονται.

Link to comment
Share on other sites

με αυτον τον τροπο εννοεις οτι μπορεις να εχεις εγαταστημενη την εφαρμογη (η παιχνιδι) στην sd χωρις να σου τρωει χωρο απο την μνημη του κινιτου και ταυτοχρονα να μπορεις να το τρεξεις απο κει (sd)??? σε ποιο ποστ αναφερεται αυτο ?

Έτσι όπως ακριβώς τα λες :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Να κάνω μία ερώτηση: έχει αντιμετωπίσει κανείς τα camera reboots; Το κινητό τις περισσότερες φορές κάνει reboot, όταν ενεργοποιείς την κάμερα... Είανι θέμα software ή hardware? Έχει ακούσει κανένας κάτι;;:( :confused: :wacko: :worry:

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εχει βρει κανένας κανά βίντεο πως να αλλάξουμε την μπροστά πρόσοψη? 4 βίδες είναι βασικά... αλλά στην πάνω δεξιά γωνία έχει ενα πλαστικό βελάκι σαν προστατευτικό κάτι.... κάποιος να βοηθήσει... ευχαριστώ
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Να κάνω μία ερώτηση: έχει αντιμετωπίσει κανείς τα camera reboots; Το κινητό τις περισσότερες φορές κάνει reboot, όταν ενεργοποιείς την κάμερα... Είανι θέμα software ή hardware? Έχει ακούσει κανένας κάτι;;:( :confused: :wacko: :worry:

δοκιμασε να πας στις εφαρμογες και να γυρισεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις την εφαρμογή της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...