Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας! Έχω το samsung galaxy 3 εδώ και δύο εβδομάδες, και είδα ένα παλαιότερο μήνυμα σ΄αυτό το forum που με ανησύχισε... Σε κάποιον καινουριο κάτοχο του συγκεκριμένου κινητού, ήρθε λογαριασμός 300 ευρώ κ δεν ήξερε πώς. Ανησυχώ πολύ μην την πατήσω κ εγώ... Να σημειώσω οτι έχω την εφαρμογή APN on off και έχω απενεργοποιήσει το 3g, αλλά μπαίνω στο internet με wifi και κατεβάζω δωραιάν εφαρμογές από το market. Πρέπει να κατεβάσω και το mobile data controller? Παρακαλώ βοιθήστε με γιατί ανησυχώ πολύ... Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως είπα πρέπει να ενεργοποιήσεις το ελληνικό setting.

 

Ευχαριστω, ηταν χωμενο και αρχικα νομιζα οτι εννοουσες το greek language pack ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εκτός των παραπάνω, εχω μια ακομα ερώτηση.

 

Ειχα κρατήσει ενα back up με το titanium όπως συμβουλευετε. Το back up αυτο πως επαναφερεται μετα; Βασικά, ενώ το εχω πάρει απο την 2.1 μπορώ να επαναφερω στην v5.0RC?

 

Τέλος, εχει κάποιος Vodafone συμβόλαιο εδω που να ποσταρει τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω για να μπορώ να μπαίνω με 3G στο inernet;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Έχω το samsung galaxy 3 εδώ και δύο εβδομάδες, και είδα ένα παλαιότερο μήνυμα σ΄αυτό το forum που με ανησύχισε... Σε κάποιον καινουριο κάτοχο του συγκεκριμένου κινητού, ήρθε λογαριασμός 300 ευρώ κ δεν ήξερε πώς. Ανησυχώ πολύ μην την πατήσω κ εγώ... Να σημειώσω οτι έχω την εφαρμογή APN on off και έχω απενεργοποιήσει το 3g, αλλά μπαίνω στο internet με wifi και κατεβάζω δωραιάν εφαρμογές από το market. Πρέπει να κατεβάσω και το mobile data controller? Παρακαλώ βοιθήστε με γιατί ανησυχώ πολύ... Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα. Το apn on off αρκεί για να μην χρεώνεσαι :P

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν γνοριζει κανεις για επισημη αναβαθμιση??

και αν ποτε δωθει η αναβαθμιση,υπαρχει περιπτωση οι εφαρμογες να μην αποθηκευονται στην μνημη του κινητου γιατι τα 170 mb τελικα ειναι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εκτός των παραπάνω, εχω μια ακομα ερώτηση.

 

Ειχα κρατήσει ενα back up με το titanium όπως συμβουλευετε. Το back up αυτο πως επαναφερεται μετα; Βασικά, ενώ το εχω πάρει απο την 2.1 μπορώ να επαναφερω στην v5.0RC?

 

Τέλος, εχει κάποιος Vodafone συμβόλαιο εδω που να ποσταρει τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω για να μπορώ να μπαίνω με 3G στο inernet;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μπορεις να τα βρεις εδω

καθως και στο Antonis News Blog

του φιλου Αντωνη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα βρεις εδω

καθως και στο Antonis News Blog

του φιλου Αντωνη

 

Άψογος φίλε μου! Αν και κάπου διάβασα (ενδεχομένως και δικό σου μήνυμα) ότι στο Vodafone GR, αν αλλάξεις το APN σε internet.vodafone.gr δουλεύει. Έτσι έκανα και δούλεψε μια χαρά! Τώρα, θα κοιτάξω να είναι ολοκληρωμένες οι ρυθμίσεις!

Στην περίπτωση που ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο να λειτουργεί σαν hotspot μοιράζοντας internet σε διάφορες συσκευές, η Vodafone χρεώνει extra τα δεδομένα αυτά; Γνωρίζετε κάτι; Ισχύει, δηλαδή, ότι και στο iPhone με την λειτουργία hotspot, που χρειάζεται ξεχωριστό dataplan για το tethering/WiFi Hotspot?

 

Τελικά, το τηλέφωνο με την αναβάθμιση αλλάζει αρκετά εικόνα. Η διαφορές των 2.1 με την v5.0 είναι πολλές, πάντα προς το καλύτερο! Συγχαρητήρια στον Κύριλλο!

 

Κατά τα άλλα, η μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης του τηλεφώνου είναι καθόλα ευχάριστη. Ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα για να το λύσω, είναι το θέμα της γραφής ελληνικών. Το Samsung keyboard δεν θέλει να αλλάξει γλώσσα με σύρσιμο πάνω στην spacebar, ενώ στο έτερο πληκτρολόγιο Gingerbread δεν έχει επιλογή για ελληνικά.

 

Από bugs δεν έχω συναντήσει κάτι. Το μοναδικό μεγάλο πρόβλημα ήταν η πλήρης ασυμβατότητα με το Titanium. Ενώ πήρα backup, δεν μπορούσε με τίποτα να επαναφέρει τις εφαρμογές που είχα περάσει (όλες από το Market). Πάντα κόλλαγε και μου έβγαζε ένα error (parse error αν δεν με απατά η μνήμη μου). Τα system data επανήλθαν, αλλά το τηλέφωνο έγινε πολύ ασταθές και αρκετά αργό. Αποτέλεσμα; Reset settings, και στήσιμο από την αρχή. Κατέβασμα των εφαρμογών από το Market, και τις επαφές τις είχα πάρει με το Kies, και μετά ήθελε απλά ένα import (δεν τις έχω στο Google Account διότι χρησιμοποιώ το MobileMe της Apple σαν κύριο email, και συγχρονίζονται εκεί οι επαφές από iPhone/iPad/MacBook).

 

Τέλος, λόγω του τεράστιου thread, κάθε συμβουλή είναι αποδεκτή! Σιγά σιγά, τα διάφορα tips τα «συλλέγω»! :)

Link to comment
Share on other sites

Άψογος φίλε μου! Αν και κάπου διάβασα (ενδεχομένως και δικό σου μήνυμα) ότι στο Vodafone GR, αν αλλάξεις το APN σε internet.vodafone.gr δουλεύει. Έτσι έκανα και δούλεψε μια χαρά! Τώρα, θα κοιτάξω να είναι ολοκληρωμένες οι ρυθμίσεις!

Στην περίπτωση που ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο να λειτουργεί σαν hotspot μοιράζοντας internet σε διάφορες συσκευές, η Vodafone χρεώνει extra τα δεδομένα αυτά; Γνωρίζετε κάτι; Ισχύει, δηλαδή, ότι και στο iPhone με την λειτουργία hotspot, που χρειάζεται ξεχωριστό dataplan για το tethering/WiFi Hotspot?

 

Τελικά, το τηλέφωνο με την αναβάθμιση αλλάζει αρκετά εικόνα. Η διαφορές των 2.1 με την v5.0 είναι πολλές, πάντα προς το καλύτερο! Συγχαρητήρια στον Κύριλλο!

 

Κατά τα άλλα, η μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης του τηλεφώνου είναι καθόλα ευχάριστη. Ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα για να το λύσω, είναι το θέμα της γραφής ελληνικών. Το Samsung keyboard δεν θέλει να αλλάξει γλώσσα με σύρσιμο πάνω στην spacebar, ενώ στο έτερο πληκτρολόγιο Gingerbread δεν έχει επιλογή για ελληνικά.

 

Από bugs δεν έχω συναντήσει κάτι. Το μοναδικό μεγάλο πρόβλημα ήταν η πλήρης ασυμβατότητα με το Titanium. Ενώ πήρα backup, δεν μπορούσε με τίποτα να επαναφέρει τις εφαρμογές που είχα περάσει (όλες από το Market). Πάντα κόλλαγε και μου έβγαζε ένα error (parse error αν δεν με απατά η μνήμη μου). Τα system data επανήλθαν, αλλά το τηλέφωνο έγινε πολύ ασταθές και αρκετά αργό. Αποτέλεσμα; Reset settings, και στήσιμο από την αρχή. Κατέβασμα των εφαρμογών από το Market, και τις επαφές τις είχα πάρει με το Kies, και μετά ήθελε απλά ένα import (δεν τις έχω στο Google Account διότι χρησιμοποιώ το MobileMe της Apple σαν κύριο email, και συγχρονίζονται εκεί οι επαφές από iPhone/iPad/MacBook).

 

Τέλος, λόγω του τεράστιου thread, κάθε συμβουλή είναι αποδεκτή! Σιγά σιγά, τα διάφορα tips τα «συλλέγω»! :)

Για να δουλεψει σωστα το titanium backup πρεπει να ειναι ενεργος ο εντοπισμος σφαλματων

Link to comment
Share on other sites

φιλε soom γεια σου.μπορεις να κατεβασεις το anysoftkeyboard apo to market και το πακετο γλωσσας στα ελληνικα απο εκει και θα εχεις ενα ευχρηστο πληκτρολογιο που θα αλλαζει γλωσσα με ενα κουμπι.

 

ερωτηση κρασαρα την v5 τικανω ξαναφλασαρω την 5 η απο την αρχη πρωτα τη 2.2 και μετα τη 5

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο καιρο που ειχα να μπω στο site της SAMSUNG εχθες 13-5-2011 με μεγαλη μου εκπληξη και οπως προαναφερθηκε ειδα οτι βγηκε το εγχειριδιο (froyo) για το Galaxy 3..μιπηκα στο KIES αλλα αναβαθμιση πουθενα...

 

πρωτα βγαινει το εχγειριδιο και μετα η αναβαθμιση??

 

ξερει κανεις περιπου τη συμβαινει??

 

Γιατι δε σκεφτεσαι και τη περιπτωση να εβαλαν το manual froyo απο λαθος;;;;;;;;;; Εγω πιστευω οτι δε θα παρει τη froyo γιατι εχουν αργησει ηδη παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ειμαστε για odin η καινουργιο κινητο...

πιστευω με ενα τηλ στην SAMSUNG θα λειθει η απορια,μας ξεσηκωσαν καλα καλα...

Edited by spazyjay
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε, είναι τραγικοί στη Samsung αλλά όχι κι έτσι! Αφού ανέβασαν το manual, υπάρχει λόγος ο οποίος είναι επίσημη Froyo στο Galaxy 3. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό, εδώ αργεί αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα έρθει.

 

Και επειδή και γω περίμενα τζάμπα στην αρχή, βάλτε μόνοι σας μια Froyo, custom ή μη, να βρείτε την υγειά σας. Νομίζετε θα έχει κάτι διαφορετικό η επίσημη ελληνική? Όλες την ίδια βάση έχουν. ; )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είναι εύκολο σε κάποιον που γνωρίζει να μας πει πως μπορούμε να έχουμε χάρτες (η GPS) στο κινητό χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιούμε WiFi ή να χρεωνόμαστε; (δηλ. προγράμματα που πρέπει να έχουμε και να τρέχουμε και ρυθμίσεις που πρέπει να έχει το κινητό)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν εισαι συνδρομητής vodafone, εχεις acount; η μάλλον και χωρις να εχεις μπαίνεις στο site και κλικάρεις αφού το βρεις να σου σταλθούν ρυθμίσεις internet, και σου στέλνει η vodafone μνμ διαμόρφωσης
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι δοκίμασα την λειτουργία του τηλεφώνου σαν wifi hotspot και δούλεψε άψογα! Μοίρασε internet κανονικα. Τώρα για το αν η Vodafone θα χρεώσει extra, όπως εφαρμόζει σε περιπτώσεις iPhone tethering/hotspot, θα φανεί στην νεκροψία (βλ. λογαριασμός)! :);):)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@soom

1. γραφεις σε λαθος θεμα, πρεπει να απευθυνθεις στο root/hacks

2. κανε επαναφορα εργοστασιακων και ξαναφλασαρε την 5.0, δεν φταιει η ρομ απλα δεν εκατσε καλα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, ξεκιναω κατευθείαν με το "προγραμματακι" και βλεπουμε. Χθες το πηρα μήπως να το ρουταρω με τη μια να τελειωνουμε? Ευχαροστω για τις απαντησεις.

 

Πολύ φοβαμαι οτι το android ειναι καλή περίπτωση για αυτους που εχουν ολο το γραφείο τους στα συννεφα. Το πρώτο και βασικότερο για μενα πρόβλημα ειναι η ελλειψη πλήρους συγχρονισμού του κινητου με το desktop με USB και οχι μεσω λογαριασμων google κλπ. Ειπα να κανω την αλλαγη να δοκιμασω ενα πιο συγχρονο λειτουργικο και θα το παλαιψω λιγο ακόμα αλλιως γυρναω σε Winmo που ξερω οτι δουλευει όπως δουλευει.

Μεχρι στιγμής από οσο εψαξα πιο πλήρες σε θεματα συγχρονισμου φαινεται να ειναι το CompanionLink Pro. Εχει κανεις εμπειρία με αυτη την εφαρμογή?

 

Καπου πετυχα και αυτο και νομιζω οτι λεει αρκετα: http://gigaom.com/mobile/windows-mobile-vs-android-winmo-is-better-than-you-think/

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

μολις επισκεφτηκα το επισημο site της samsung.gr, και παιδια, ειχαν οδηγιες για το φρογιο αλλα πουθενα δεν λεει για αναβαθμιση...εχουμε κανενα νεο??? :wacko: :cry:
Link to comment
Share on other sites

..σχετικα με την επισημη αναβαθμιση (froyo 2.2) δεν υπαρχει κατι νεοτετρο,μιλησα με την αντιπροσωπια της SAMSUNG σημερα και δεν τους εχουν ενημερωσει ποτε θα βγει η αναβαθμιση και για το λογο που ανεβασαν το manual froyo δεν μου εξειγησαν το λογο.......αναμενουμε.........
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβαμαι οτι το android ειναι καλή περίπτωση για αυτους που εχουν ολο το γραφείο τους στα συννεφα. Το πρώτο και βασικότερο για μενα πρόβλημα ειναι η ελλειψη πλήρους συγχρονισμού του κινητου με το desktop με USB και οχι μεσω λογαριασμων google κλπ. Ειπα να κανω την αλλαγη να δοκιμασω ενα πιο συγχρονο λειτουργικο και θα το παλαιψω λιγο ακόμα αλλιως γυρναω σε Winmo που ξερω οτι δουλευει όπως δουλευει.

Μεχρι στιγμής από οσο εψαξα πιο πλήρες σε θεματα συγχρονισμου φαινεται να ειναι το CompanionLink Pro. Εχει κανεις εμπειρία με αυτη την εφαρμογή?

 

Καπου πετυχα και αυτο και νομιζω οτι λεει αρκετα: http://gigaom.com/mobile/windows-mobile-vs-android-winmo-is-better-than-you-think/

 

Έχει αναφερθεί ξανά, εγώ συγχρονίζω με Android Manager WiFi. Δωρεάν, εύκολο, αξιόπιστο και κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ξανά, εγώ συγχρονίζω με Android Manager WiFi. Δωρεάν, εύκολο, αξιόπιστο και κάνει τη δουλειά του.

 

Ολα καλα αλλα :

Δουλευει αν το pc και το κινητο δεν ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο Wifi αλλα στο ιδιο δίκτυο? (Ασυρματα το κινητο, ενσυρματα μεσω αλλου router το pc) - προφανως δε παιζει τετοια περιπτωση

Περα απο επαφες και ημερολογιο τι γινεται με τα υπολοιπα του outlook?

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους!

προσπαθω να βρω ενα προγραμματακι που να κλειδώνει τους φακέλους στην περιπτωση αν μου το κλεψουν το κινητο ή στην απωλεια του αυτα που δοκιμασα οπως το lock και πολλα αλλα απο το μαρκετ, ενω κλειδωνει τις εφαρμογες δεν κλειδωνει τους φακελους π.χ αν το συνδεσω με τον Η/Υ μπορω να ανοιξω τον φακελο με τα αρχεια

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα,

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με την απενεργοποίηση δεδομένων στο galaxy 3? εχουν εμφανιστει επανω τα βελακια δεδομενων και παρολο που δεν εχω ανοιχτες εφαρμογες, με χρεωνει, γιατι ειδοποιούμαι με μνμτα από την κοσμοτε οτι εχω συνδεθει στο ιντερνετ. ( η καινουρια υπηρεσία με το 1€). Εχω επικοινωνήσει κ μαζί τους αλλά διάβασα και λίγο πιο πριν για το mobile data controller. Να χρησιμοποιήσω αυτό η υπάρχει κ κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...