Jump to content

Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έβλεπα ταινία εχθές & κατά τις 6 το πρωί όταν έβαλα wifi για update στον καιρό είδα ότι υπήρχε maemo update.

Μπήκα στο myphone για να δω αν παίζει κανένα πρόβλημα και αφού δεν είδα κάτι περίεγο, έβαλα το Ν900 στον φορτιστή & έκανα update μέσω wifi

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σε 20 λεπτάκια ήταν ΟΚ

 

Εμένα ρε παιδιά με full wi fi μου ζητάει να το συνδέσω στο pc και να κάνω απο εκεί την αναβάθμιση, Είμαι ο μόνος ?????????

SOS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα ρε παιδιά με full wi fi μου ζητάει να το συνδέσω στο pc και να κάνω απο εκεί την αναβάθμιση, Είμαι ο μόνος ?????????

SOS

 

οχι δεν εισαι ο μονος και εγω απο το pc εκανα update :)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εισαι ο μονος και εγω απο το pc εκανα update :)

 

Ούτε μέσω pc μπορώ.....φορτώνει το pc συνέχεια ....το σταμάτησα στα 550MB αν και στην αρχή η μπάρα έλεγε οτι θα φορτώσει 37,6 MB.....καμιά ιδέα ????

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο!! την πρωτη φορα δουλεψε και τωρα τιποτα!! αιντε χασαμε και το ραδιο τωρα!!! προβλεπω μετα απο ολα αυτα το επομενο update να ερθει πολυ πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε!!

 

Το fm μου ειναι μια χαρα δουλευει κανονικοτατα :happy: γιατι δεν το κανετε ενα update απο το pc σας ?

Edited by artzas
Link to comment
Share on other sites

Ούτε μέσω pc μπορώ.....φορτώνει το pc συνέχεια ....το σταμάτησα στα 550MB αν και στην αρχή η μπάρα έλεγε οτι θα φορτώσει 37,6 MB.....καμιά ιδέα ????

αν και δεν πολυκαταλαβα τι εχει κανε αρχικα καμια επανεκκινιση το τηλ σου δες αν εχει full μπαταρια αν οχι βαλτο στν φορτιση . Απο OVI suite δν το κανεις αν ναι τοτε το προγραμμα θα κατεβασει 180mb που ειναι το firmwire

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον εχει προβλημα το update απευθειας απο το κινητο !!!Καντε update απο το pc η flashaρισμα ετσι πηστευω
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν πολυκαταλαβα τι εχει κανε αρχικα καμια επανεκκινιση το τηλ σου δες αν εχει full μπαταρια αν οχι βαλτο στν φορτιση . Απο OVI suite δν το κανεις αν ναι τοτε το προγραμμα θα κατεβασει 180mb που ειναι το firmwire

 

 

Απο OVI το κάνω, δεν σταματάει η φόρτωση στα 180 που λές ( άν και το τηλ. γράφει 83 MB ) , το σταμάτησα μόνος μου στα 551 MB. ¨οσο για τη μπαταρία ήταν στο 90%, αλλα εξάλου ήταν συνδεμένο στο PC άρα φόρτιζε.....φυσικά και είχα κάνει επανεκκινιση το τηλ μου. καμιά ιδέα ????

Link to comment
Share on other sites

Απο OVI το κάνω, δεν σταματάει η φόρτωση στα 180 που λές ( άν και το τηλ. γράφει 83 MB ) , το σταμάτησα μόνος μου στα 551 MB. ¨οσο για τη μπαταρία ήταν στο 90%, αλλα εξάλου ήταν συνδεμένο στο PC άρα φόρτιζε.....φυσικά και είχα κάνει επανεκκινιση το τηλ μου. καμιά ιδέα ????

 

ναι το ξερω οτι στο τηλ. γραφει 83ΜΒ αλλα στο pc ειναι 180mb !! πολυ παραξενο τ να πω δλδ γραφει 551mb/180 ?

Link to comment
Share on other sites

Απο OVI το κάνω, δεν σταματάει η φόρτωση στα 180 που λές ( άν και το τηλ. γράφει 83 MB ) , το σταμάτησα μόνος μου στα 551 MB. ¨οσο για τη μπαταρία ήταν στο 90%, αλλα εξάλου ήταν συνδεμένο στο PC άρα φόρτιζε.....φυσικά και είχα κάνει επανεκκινιση το τηλ μου. καμιά ιδέα ????

 

Δεν έπρεπε να το σταματήσεις. Ξαναβάλτο και στο να κατεβάσει όσο χρειάζεται. Αν δεν δεις φως και πάλι κάνε φλασάρισμα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα update μεσα απο το pc ξανα....ολα πηγαν ρολοι με την διαφορα οτι μου σβήστηκαν τα παντα....σε αντιθεση με το wifi update οπου δεν σβήστηκε τιποτα....

τωρα κανω επαναφορά.....

τεσπα γιατι απο το pc γραφει οτι ειναι 200 mb το update??? στο κινητο ελεγε 83.....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στα s60, όταν κατεβάζουμε το firmware στο pc είνα μεγαλύτερο. Προφανώς τα windows χρειάζονται αυτά τα mb για να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν και να γίνει σωστά η αναβάθμιση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα update μεσα απο το pc ξανα....ολα πηγαν ρολοι με την διαφορα οτι μου σβήστηκαν τα παντα....σε αντιθεση με το wifi update οπου δεν σβήστηκε τιποτα....

τωρα κανω επαναφορά.....

τεσπα γιατι απο το pc γραφει οτι ειναι 200 mb το update??? στο κινητο ελεγε 83.....:blink:

 

Γιατι δεν εκανες ενα backup στο pc και ενα στο τηλ σου ;) εγω ετσι εκανα και μετα εκανα το update !!ολα ειναι τελεια κανενα προβλημα και σου λεω οτι θα δεις διαφορες !!!

απο το pc ειναι 180mb γιατι ειναι ενα πραγμα σαν format και update μαζι το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετα την αναβάθμιση τα ελληνικά που είχα περάσει, αν τα επιλέξω ως γλώσσα συσκευής, βγαίνουν κινέζικα.. το έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα αυτό?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετα την αναβάθμιση τα ελληνικά που είχα περάσει, αν τα επιλέξω ως γλώσσα συσκευής, βγαίνουν κινέζικα.. το έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα αυτό?:blink:

εκανες back up και μετα επαναφορα....?

αν ναι θα πρεπει να περασεις ολες τις εφαρμογες σου απο την αρχη(και τα ελληνικα) και τοτε θα λειτουργήσουν....(λογικα θα επρεπε να το κανει το κινητο απο μονο του...)

και σε μενα το ιδιο εκανε τα εβγαζε κινεζικα στην αρχη.....αλλα μετα ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετα την αναβάθμιση τα ελληνικά που είχα περάσει, αν τα επιλέξω ως γλώσσα συσκευής, βγαίνουν κινέζικα.. το έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα αυτό?:blink:

 

Τα επιλέγεις χωρίς ουσιαστικά να τα έχεις εγκατεστημένα. Βάλε το πακέτο τους(N900-I18n-El_GR) και θα εμφανίζονται μια χαρά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παιδιά, είχα παραδοθεί στην σκέψη ότι υπήρχε ασυμβατότητα με την αναβάθμιση..:(

Και μια και σας βρήκα, ας ρίξω και κανα δυο ερωτήσεις ακόμα..

Απο προγραμματισμό σε linux δεν έχω ιδέα, απο n97 πέρασα στο 900, οπότε,

1.το περιστροφικό μενού του ν97 δεν υπάρχει στο 900(παρα μόνο στο τηλέφωνο?)

2. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξω σελιδα για mobile (http://m.jovianarchive.com) για να περάσω την αντίστοιχη εφαρμογή? (η ειναι μονο για iphone αυτά):!:

 

Είναι σούπερ εργαλείο πάντως, άντε και να τρέξει και εφαρμογές pc κάποια στιγμή..:D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στα s60, όταν κατεβάζουμε το firmware στο pc είνα μεγαλύτερο. Προφανώς τα windows χρειάζονται αυτά τα mb για να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν και να γίνει σωστά η αναβάθμιση.

Ή απλά με την αναβάθμιση over the air, κατεβαίνουν μόνο τα πακέτα που αφορούν τις αλλαγές που έχουν γίνει ενώ με τον αναβάθμιση μέσω της σουίτας, κατεβαίνει ολόκληρο το firmware και η συσκευή φλασάρεται.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου αρνείται να κάνει αναβάθιση over the air. Έχω απενεργοποιήσει extra, extra-devel, όλους τους περιττούς καταλόγους και το autodisconet. Μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο; Σκεφτομαι να βγάλω τα ελληνικά και το power kernel.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...κανω update απο το ovi κ οταν φτανει στο (τριτο βημα) στο instal μου διχνει οτι αποσυνδεεται μου σταματαει την διαδικασια κ μετα συνδεεται μονο του κ παλι τα ιδια....τι να κανω ???
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ηθελα να κανω ενα φλασαρισμα για ανανεωση αλλα το PC μου που ειναι δυο ετων δεν αναγνωριζει τα bin. files εν το λαπτοπ μου που ειναι 7 ετων τα αναγνωρισε περυσι που το ειχα κανει αλλα σημερα πλεον δεν εχω το λαπτοπ μου. τα εχει παιξει. Τι να κανω?

Υ.Γ Στο PC μου εχω vista και ειναι 32bit. αν βοηθα.Ευχαριστω

Edited by gianpithio
From N9
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Δυο ερωτησεις να κανω

2.θα ηθελα να κανω ενα φλασαρισμα για ανανεωση αλλα το PC μου που ειναι δυο ετων δεν αναγνωριζει τα bin. files εν το λαπτοπ μου που ειναι 7 ετων τα αναγνωρισε περυσι που το ειχα κανει αλλα σημερα πλεον δεν εχω το λαπτοπ μου. τα εχει παιξει. Τι να κανω?

Υ.Γ Στο PC μου εχω vista και ειναι 32bit. αν βοηθα.Ευχαριστω

 

Το αρχείο δεν χρειάζεται να το αναγνωρίσει το PC. Το πρόγραμμα flasher θα το αναγνωρίσει. Διάβασε εδώ: http://wiki.maemo.org/Updating_the_tablet_firmware

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το ανηγει κανονικα ''cd "%ProgramFiles%\maemo\flasher-3.5"''.. μετα ομως οταν θα προσπαθησω να βαλω τα αλλα μου ανηγει ενα παραθηρο και λεει οταν δεν μπορει να ανοιξει το bin.file . Δεν ξερω τι φταιει
From N9
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες από το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Maemo OS FAQ και συγκεκριμένα την ερώτηση Πως κάνω flashing στο Ν900. Εάν δεν καταλαβαίνεις κάτι πες μας να στο εξηγήσουμε η περιέγραψε μας σωστά το πρόβλημα σου για να καταλάβουμε τι μπορεί να φταίει :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...