Jump to content

Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ. θα το δοκιμασω..

 

EDIT

 

εκανα update στην τελευταια εκδοση λογισμικου μεσω wifi OTA και κατευθειαν αναγνωρησε την καρτα.. ευχαριστω για την βοηθεια..

Edited by Rollman
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω,,οταν φλασαρω σβηνονται ολα?πρεπει να κρατησω backup?

Σβήνεται ότι υπάρχει στο partition των 2GB, στο οποίο αποθηκεύεται το λειτουργικό και οι εφαρμογές που περνάμε. Όλα τα υπόλοιπα δεδομένα μένουν ως έχουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σβήνεται ότι υπάρχει στο partition των 2GB, στο οποίο αποθηκεύεται το λειτουργικό και οι εφαρμογές που περνάμε. Όλα τα υπόλοιπα δεδομένα μένουν ως έχουν.

αρα ενα backup μεσα απο το κινητο αρκει?? με το msn που εχω περασει στις επαφες απο to pidgin plugin τι γινεται?μενει? η θα πρεπει να τα περασω ολα απο την αρχη παλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μία διευκρίνιση: όταν συνδέεις ως modem το n900 στο pc και σερφάρεις στο Internet χρεώνεσαι ξεχωριστά από τον πάροχο κινητής (π.χ. διπλά data); Ή χρεώνεσαι με βάση το πρόγραμμα internet που έχεις για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Χρεωνεσε βαση του προγραματος του κινητου,εγω το Ν900 το ειχα κανει wifi spot και μπηκα απο το λαπτοπ.
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

αρα ενα backup μεσα απο το κινητο αρκει?? με το msn που εχω περασει στις επαφες απο to pidgin plugin τι γινεται?μενει? η θα πρεπει να τα περασω ολα απο την αρχη παλι?

 

κατι γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια εχω πρόβλημα με το Ν900(δευτερη φορα μεσα σε διαστημα 2 μηνων....)

 

Ξαφνικα και χωρις λογο ξεκινησε να μην μου εμφανιζει τις επαφες....στη συνεχεια τις σημειωσεις του ημερολογιου μετα το θεμα πισω σαν ταπετσαρια της επιφανειας εργασιας και παει λεγοντας σιγα σιγα κολλανε ολα! Σε ολα μου βγαζει μετα απο ωρα που φαινεται να φορτωνει οτι υπαρχει καποιο εσωτερικο σφαλμα(ιντερναλ ερορ).

 

Ειπα να το φλασαρω μηπως και συνελθει και πατωντας το u και συνδεοντας το στον υπολογιστη δεν μπαινει σε διαδικασια φλασαρισματος και αν παω να το κανω μεσω πισι σουιτ το μηνυμα που βγαζει ειναι πως δεν φορτιζει και οτι δεν υπαρχει αρκετη ενεργεια.Επισης ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη.

 

Μοιαζουν σαν να εχουν αρχισει να σβηνονται ολα σιγα σιγα απο το Ν900 και δεν μπορω να κανω τιποτα!

 

Μπορει καποιος να μου πει αν γινεται φλασαρισμα μεσω τερμιναλ(αυτο δειχνει πως δουλευει ακομα) και πως? Και οποιαδηποτε αλλη ιδεα στο τι μπορω να κανω πριν παω στη Νοκια και τους το πεταξω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω πρόβλημα με το Ν900(δευτερη φορα μεσα σε διαστημα 2 μηνων....)

 

Ξαφνικα και χωρις λογο ξεκινησε να μην μου εμφανιζει τις επαφες....στη συνεχεια τις σημειωσεις του ημερολογιου μετα το θεμα πισω σαν ταπετσαρια της επιφανειας εργασιας και παει λεγοντας σιγα σιγα κολλανε ολα! Σε ολα μου βγαζει μετα απο ωρα που φαινεται να φορτωνει οτι υπαρχει καποιο εσωτερικο σφαλμα(ιντερναλ ερορ).

 

Ειπα να το φλασαρω μηπως και συνελθει και πατωντας το u και συνδεοντας το στον υπολογιστη δεν μπαινει σε διαδικασια φλασαρισματος και αν παω να το κανω μεσω πισι σουιτ το μηνυμα που βγαζει ειναι πως δεν φορτιζει και οτι δεν υπαρχει αρκετη ενεργεια.Επισης ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη.

 

Μοιαζουν σαν να εχουν αρχισει να σβηνονται ολα σιγα σιγα απο το Ν900 και δεν μπορω να κανω τιποτα!

 

Μπορει καποιος να μου πει αν γινεται φλασαρισμα μεσω τερμιναλ(αυτο δειχνει πως δουλευει ακομα) και πως? Και οποιαδηποτε αλλη ιδεα στο τι μπορω να κανω πριν παω στη Νοκια και τους το πεταξω?

 

Απ ότι πιστεύω κάποια εφαρμογή απ τα devel έβαλες και δημιούργησε ένα μικρό μπάχαλο, οπότε αποκλείουμε προς το παρόν πρόβλημα στο hardware.

 

Με το pc suite δεν μπορείς να φλασάρεις το κινητό παρά μόνο με τον flasher. Δοκίμασε ξανά να το φλασάρεις χρησιμοποιώντας τον flasher, εφόσων η μπαταρία σου είναι εντελώς φορτισμένη, επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία μήπως και δεν έκανες κάτι σωστά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως ειπα ειχα ξανα προβλημα με τη συγκεκριμενη συσκευη(προβλημα με την touch screen) προσεξα και απο οταν το ξαναπηρα στα χερια μου η μονη εφαρμογη που εβαλα απο τα devel ηταν η ελληνικη γλωσσα και αυτο το εχω κανει πανω απο ενα μηνα πριν.

 

Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο λες?

 

Απο το PC Suite δοκιμασα μηπως και ξαναπερασω απλα την ιδια εκδοση λογισμικου απο πανω και συνελθει

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμόμουν αυτό άρα πιθανόν να έχεις πετύχει ελαττωματική συσκευή. Δοκίμασε πάντως να επαναλάβεις τη διαδικασία του φλασαρίσματος και βεβαιώσου ότι δεν κάνεις κάποιο λάθος στα βήματα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν γινεται φλασαρισμα μεσω τερμιναλ(αυτο δειχνει πως δουλευει ακομα) και πως? Και οποιαδηποτε αλλη ιδεα στο τι μπορω να κανω πριν παω στη Νοκια και τους το πεταξω?

 

Φυσικά και γίνεται:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς εννοεί μέσα απ το τερματικό του Ν900 κι όχι του Η/Υ. Μέσα απ το xterminal μπορεί να φλασάρει μόνο το kernel, δεν γίνεται ολικό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

Συγχωρεσε με αν δεν καταλαβαινω φιλε μου αλλα εκει βλεπω γενικες οδηγιες γυρω απο το Terminal. Μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?

 

Δεν το θυμόμουν αυτό άρα πιθανόν να έχεις πετύχει ελαττωματική συσκευή. Δοκίμασε πάντως να επαναλάβεις τη διαδικασία του φλασαρίσματος και βεβαιώσου ότι δεν κάνεις κάποιο λάθος στα βήματα.

 

Φορτισα την μπαταρια τελειως και ξεκινησα παλι δοκιμη για φλασαρισμα. Καταρχην η συσκευη φανηκε οτι μπηκε σε διαδικασια αφου μου εμφανιζει το logo της nokia και πανω δεξια το σηματακι της συνδεσης μεσω usb. Ταυτοχρονα ομως το laptop μου το εμφανιζει ως αγνωστη συσκευη usb(απο το ιδιο εχω ξανακανει φλασαρισμα) και πατωντας την εντολη στο flasher αφου κανει καποιες διεργασιες το τελικο μηνυμα ειναι:suitable usb device not found.waiting

 

Υπαρχει περιπτωση εκτος απο προβλημα του κινητου να εχουν σβηστει και τιποτα drivers απο το laptop?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

τα φωτα σας παρακαλω. ΣΟΣ!!!!!

 

σημερα το πρωι με το που ακυρωνω το alarm που ειχα βαλει στο κιν μου βγαζει ενα μην swich on your divice ενω ηταν ανοιχτη παταω yes κ απο τοτε εδω κ 3ωρες το κιν δεν ξανα ανοιξε

 

μπαινω στην σελιδα εδω να δω κ να του κανω το 1το φλας στο κιν απο οταν το πηρα αλλα το 5το βημα δεν γινετε (5. Κλείνουμε το κινητό και ανοίγουμε το Maemo Flasher στον υπολογιστή μας. Αυτόματα ανοίγει το Command Prompt και μας τοποθετεί αμέσως στον φάκελο του Maemo Flasher.)

παταω να τρεξει το φλασερ.exe μου βγαζει το command για καποια δευτερολεπτα κ σβηνει παλι

 

1ο)το στο καλο επαθε?

2ο)το κιν ηταν πληρη φορτιζμενο

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεσε με αν δεν καταλαβαινω φιλε μου αλλα εκει βλεπω γενικες οδηγιες γυρω απο το Terminal. Μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?

Προφανώς εννοεί μέσα απ το τερματικό του Ν900 κι όχι του Η/Υ. Μέσα απ το xterminal μπορεί να φλασάρει μόνο το kernel, δεν γίνεται ολικό.

Kαλημέρα.. :)

 

Κατάλαβα λάθος την ερώτηση.. :O

Φορτισα την μπαταρια τελειως και ξεκινησα παλι δοκιμη για φλασαρισμα. Καταρχην η συσκευη φανηκε οτι μπηκε σε διαδικασια αφου μου εμφανιζει το logo της nokia και πανω δεξια το σηματακι της συνδεσης μεσω usb. Ταυτοχρονα ομως το laptop μου το εμφανιζει ως αγνωστη συσκευη usb(απο το ιδιο εχω ξανακανει φλασαρισμα) και πατωντας την εντολη στο flasher αφου κανει καποιες διεργασιες το τελικο μηνυμα ειναι:suitable usb device not found.waiting

Δοκίμασες από άλλη θύρα?

Υπαρχει περιπτωση εκτος απο προβλημα του κινητου να εχουν σβηστει και τιποτα drivers απο το laptop?

Όχι..

 

edit

Εάν ανοίγει η συσκευή σου μπές settings > πάτησε επάνω εκεί που λέει settings > clear device μήπως και αλλάξει κάτι..

καλημερα σε ολους

τα φωτα σας παρακαλω. ΣΟΣ!!!!!

 

σημερα το πρωι με το που ακυρωνω το alarm που ειχα βαλει στο κιν μου βγαζει ενα μην swich on your divice ενω ηταν ανοιχτη παταω yes κ απο τοτε εδω κ 3ωρες το κιν δεν ξανα ανοιξε

 

μπαινω στην σελιδα εδω να δω κ να του κανω το 1το φλας στο κιν απο οταν το πηρα αλλα το 5το βημα δεν γινετε (5. Κλείνουμε το κινητό και ανοίγουμε το Maemo Flasher στον υπολογιστή μας. Αυτόματα ανοίγει το Command Prompt και μας τοποθετεί αμέσως στον φάκελο του Maemo Flasher.)

παταω να τρεξει το φλασερ.exe μου βγαζει το command για καποια δευτερολεπτα κ σβηνει παλι

 

1ο)το στο καλο επαθε?

2ο)το κιν ηταν πληρη φορτιζμενο

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος? Το Command Prompt του υπολογιστή σου γενικά ανοίγει, το δοκίμασες?

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σε ολες τις θυρες....Παντου ο υπολογιστης μου το βγαζει ως αγνωστη συσκευη....

 

Απο οτι καταλαβαινω ειμαι παλι για service...:(((((((((((

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σε ολες τις θυρες....Παντου ο υπολογιστης μου το βγαζει ως αγνωστη συσκευη....

 

Απο οτι καταλαβαινω ειμαι παλι για service...:(((((((((((

 

Δοκίμασε να ξαναβάλεις τον flasher στο laptop από την αρχή ή σε κάποιο άλλο pc. Τι windows φοράς;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στο laptop εχω τα Vista αλλα απο το συγκεκριμενο εχω ξαναφλασαρει το Ν900.

 

Εχω αλλο ενα desktop me XP

 

Για μένα βάλε τον flasher στο desktop και ξαναδοκίμασε. Αν σου βγάζει το ίδιο μήνυμα κι εκεί δυστυχώς η λύση είναι το service της Nokia.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος? Το Command Prompt του υπολογιστή σου γενικά ανοίγει, το δοκίμασες?

 

ναι ανοιγει κανονικα αλλα οταν παταω το φλασερ πεταγετε για δευτερολεπτα κ σβηνει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ανοίξεις ως administrator, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει ίσως εάν κατέβαζες ξανά το αρχείο και έκανες την διαδικασία από την αρχή! Αν δεν σε καίει να βρεις λύση μπορείς να το φλασάρεις σε άλλο pc και να ξεμπερδέυεις..

 

edit:

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει εάν ο υπολογιστής σου είναι 64-bit μπορεί να μην λειτουργεί..

http://img3.imageshack.us/img3/5388/screenshot1yb.png

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;γιατι συναδελφοι;;;;;;;;;;;

 

 

Εγώ έβλεπα ταινία εχθές & κατά τις 6 το πρωί όταν έβαλα wifi για update στον καιρό είδα ότι υπήρχε maemo update.

Μπήκα στο myphone για να δω αν παίζει κανένα πρόβλημα και αφού δεν είδα κάτι περίεγο, έβαλα το Ν900 στον φορτιστή & έκανα update μέσω wifi

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σε 20 λεπτάκια ήταν ΟΚ

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...