Jump to content

Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπεις εδω και επιλέξεις το μοντέλο, θα δεις ότι δεν υποστηρίζει την λειτουργία "αντίγραφα ασφαλείας" για το Ν900

 

Τουλάχιστον σε εμένα κάνει κανονικά backup από Pc suite ... Κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βασικα σε windows 7 εκανα back up απο το pc suite κανονικα ... αλλα δεν ετρεχε τον flasher στα 7 ... στα xp δεν μπορω να κανω back up ουτε το NSU δουλευει οτι και να εκανα καλα απο wifi αστα να παν ... να δω ποτε θα κανω το uptade
Link to comment
Share on other sites

βασικα σε windows 7 εκανα back up απο το pc suite κανονικα ... αλλα δεν ετρεχε τον flasher στα 7 ... στα xp δεν μπορω να κανω back up ουτε το NSU δουλευει οτι και να εκανα καλα απο wifi αστα να παν ... να δω ποτε θα κανω το uptade

τα windows7 ειναι τα 64 αρια ?

τα xp ειναι καθαρα ? η VM στα windows7 ?

Link to comment
Share on other sites

τα windows 7 ειναι 32bit . δεν καταλαβαινω τι ενοεις με το καθαρα και το VM :P

το θεμα ειναι οτι ακομα το update δεν μπορεσα να το κανω .. και στα xp δεν ανοιγει και ο flasher

Edited by redlure
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο τι και πως ειναι εγκατατεστημενα τα Windows.

Την λυση στο μεγαλο προβλημα μου τελικα ήταν τα Windows.

Βασικα εχω ενα αρκετα δυνατο pc XP (ολα πειρατικα) και με αυτον προσπαθουσα να φλασαρω το κινητο. Το flasarisma γινοταν αλλα στο Hard resert κολούσε.

Δοκιμασα με ένα αρκετα παλιο laptop με Vista (ολα ΓΝΗΣΙΑ) και έγιναν όλα μια χαρα...

(ένιωσα τοσο βλάκας που ντρεπομουν να σας το γραψω...)

αλλα τελικα αποφασισα πως ισως και καποιος αλλος βρεθει στη θεση μου...

 

ΥΓ και τα 2 ειναι 32bit

 

Sorry που ταλαιπωρησα αρκετους απο σας με τις βλακειες που έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο τι και πως ειναι εγκατατεστημενα τα Windows.

Την λυση στο μεγαλο προβλημα μου τελικα ήταν τα Windows.

Βασικα εχω ενα αρκετα δυνατο pc XP (ολα πειρατικα) και με αυτον προσπαθουσα να φλασαρω το κινητο. Το flasarisma γινοταν αλλα στο Hard resert κολούσε.

Δοκιμασα με ένα αρκετα παλιο laptop με Vista (ολα ΓΝΗΣΙΑ) και έγιναν όλα μια χαρα...

(ένιωσα τοσο βλάκας που ντρεπομουν να σας το γραψω...)

αλλα τελικα αποφασισα πως ισως και καποιος αλλος βρεθει στη θεση μου...

 

ΥΓ και τα 2 ειναι 32bit

 

Sorry που ταλαιπωρησα αρκετους απο σας με τις βλακειες που έκανα...

 

εγω παντως με win7 και τα παντα πειρατικα τα εκανε ολα κανονικα....:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο τι και πως ειναι εγκατατεστημενα τα Windows.

Την λυση στο μεγαλο προβλημα μου τελικα ήταν τα Windows.

Βασικα εχω ενα αρκετα δυνατο pc XP (ολα πειρατικα) και με αυτον προσπαθουσα να φλασαρω το κινητο. Το flasarisma γινοταν αλλα στο Hard resert κολούσε.

Δοκιμασα με ένα αρκετα παλιο laptop με Vista (ολα ΓΝΗΣΙΑ) και έγιναν όλα μια χαρα...

(ένιωσα τοσο βλάκας που ντρεπομουν να σας το γραψω...)

αλλα τελικα αποφασισα πως ισως και καποιος αλλος βρεθει στη θεση μου...

 

ΥΓ και τα 2 ειναι 32bit

 

Sorry που ταλαιπωρησα αρκετους απο σας με τις βλακειες που έκανα...

 

δεν παιζει ρολο .. ποιο πολυ ρολο παιζει το "στησιμο" δηλαδη drivers, chipset antivirus .. παρα αμα ειναι σπασμενο ... μπορω να σου πω οτι το σπασμενο μερικες φορες ειναι ποιο γρηγορο κτλ .. απλα κατι μπορει να σου εχουν τα usb σου .. το bios κτλ ... πχ σε μενα το ν900 μολις το βαζω στο pc δεν μου φορτιζει .. ολες της συσκευες της βλεπει κανονικα... αλλα... δεν φτανει το ρευμα ... για το ν900 .. και πρεπει να φτενε τα μπροστα τα usb.. . πρεπει να τα αποσυνδεσω...

 

δεν υποστηριζω το σπασμενο ... απλα δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα σου ...

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο .. ποιο πολυ ρολο παιζει το "στησιμο" δηλαδη drivers, chipset antivirus .. παρα αμα ειναι σπασμενο ... μπορω να σου πω οτι το σπασμενο μερικες φορες ειναι ποιο γρηγορο κτλ .. απλα κατι μπορει να σου εχουν τα usb σου .. το bios κτλ ... πχ σε μενα το ν900 μολις το βαζω στο pc δεν μου φορτιζει .. ολες της συσκευες της βλεπει κανονικα... αλλα... δεν φτανει το ρευμα ... για το ν900 .. και πρεπει να φτενε τα μπροστα τα usb.. . πρεπει να τα αποσυνδεσω...

 

δεν υποστηριζω το σπασμενο ... απλα δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα σου ...

 

ετσι ακριβως...συμφωνω......

και μαλιστα να συμπληρωσω σε μενα γινανε ολα κανονικοτατα με το beta firm ακομη.........:)

 

Περιμένουμε από μέρα σε μέρα την αναβάθμιση στο ovi store

 

:lol::lol::lol:

και θα περιμενουμεεεεεε...

κατι ακουσα για την τριτη το πρωι.....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας δωσο μια λυση ευκολη και γρηγορη για αυτους που θελουν να το flasharoun μεσω flasher,κατεβαστε και καντε εγκατασταση τα ubuntu μεσω windows(εχει ενα προγραμματακι που λεγετε wubi και την κανει την δουλεια)και απο εκει και περα καντε οτι θελετε μεσω ubuntu και δεν εχετε κανενα προβλημα απολυτος,ετσι το κανω το δικο μου απο την αρχη και δεν εχω κανενα προβλημα και δευτερον το Ν900 εχει την καλυτερη συνεργασια με τα Linux και οχι με τα windows,οποτε οσοι δεν τα κατεφερνετε με τα windows κατεβαστε Linux που ειναι ποιο ευκολα τα πραματα,και οχι "θελει 32bit windows" "δεν θελει 64bit windows"

Μεχρι τωρα δεν εδωσε κανεις αυτη την ευκολη λυση!!!!

Και μπαινοντας μεσα στο talk.maemo.org θα μπορεσετε να κατεβασετε και τον flasher για ubuntu και εκει θα σας λεει πως να κανετε το flasharisma μεσω LInux.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ σε Windows XP Pro δεν εντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο flashάρισμα του Ν900, πριν από κανένα 2μηνο.

Δεν έχω δοκιμάσει πάλι γιατί γενικά προσέχω τι εγκαθιστώ στο Ν900.

Ίσως με τα νέα firmware updates του Ν900 να υπάρχει θέμα αλλά είμαι αισιόδοξος πως αν χρειαζόμουν (φτου-φτου :X :lol:) νέο flashάρισμα και πάλι θα γινόταν με επιτυχία

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι πειρατικά τα windows η όχι ..

Στα xp , vista , 7 τα 32bit το flasher δουλεύει μια χαρά ( vista δεν έχω δοκιμάσει , αλλά λένε ότι δουλεύει , σε xp & 7 έχω δοκιμάσει ο ίδιος ) .

Στα 64 αρια 7 ultimate , flasharis από WM windows xp , στης άλλες εκδόσεις πάλι με WM αλλα θα πρέπει να το περάσετε εσείς ..

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι όταν συνδέουμε το κινητό πρώτη φορά με τον υπολογιστή είναι να το βάζουμε σε λειτουργία PC Suite και να περιμένουμε μέχρι να τελειώσει πλήρως η εγκατάσταση των drivers.

Μετά απο αυτό κάνουμε Ασφαλής Κατάργηση υλικού, αφαιρούμε το καλώδιο κλείνουμε την συσκευή, συνδέουμε ξανά το καλώδιο και επίσης περιμένουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία ενημέρωσης των drivers

 

Για όσους δεν ανοίγει το flasher ,ακολουθείστε tο post #20 στο παρόν thread.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους το Ovi suite στην έκδοση 2.2.0.241 υποστηρίζει πλήρως το Ν900:)

 

Για να την κατεβάσετε μπείτε εδώ και επιλέξτε Ν900

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το Ovi suite στην έκδοση 2.2.0.241 υποστηρίζει πλήρως το Ν900:)

 

 

Πληρως;;;;;;;

 

Εμενα γιατι δεν μου συνχρονιζει με τιποτα;;;;;;;;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Πληρως;;;;;;;

 

Εμενα γιατι δεν μου συνχρονιζει με τιποτα;;;;;;;;

 

Σε μένα τα συχρόνισε όλα εκτός από τα μηνύματα. Μόνο αυτό δεν υποστηρίζει και κλασικά το ovi maps.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια σημερα πηρα πισω το κινητο μου.....

μου αλλαξαν πλακετα ιμει κτλ και το πηρα καινουργιο...

μολις το ανοιξα και το συνδεσα με wifi εκανε το update μονο του...:)

χωρις καλωδια χωρις καρτα σιμ μεσα χωρις τιποτα....

απλα μου ηρθε ειδοποίηση οτι εχω ενα νεο update και αυτο ηταν ολο...:)

Link to comment
Share on other sites

Με το καινουργιο ovi suite μπορεισ να δωσεις internet απο το ν900 στο pc.. καλο...
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Με το καινουργιο ovi suite μπορεισ να δωσεις internet απο το ν900 στο pc.. καλο...

 

Και με το παλιο μπορουσες...

Το χρησιμοποιουσα πολυ στο εξοχικο μου...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταφέρνω να φλασάρω τι συσκευή μου.

μου λέει να περιμένω ενώ δεν έχει βρει την συσκευή.

ήθελα να δοκιμάσω κ στα ubuntu, αλλά κάπου μπερδευτηκα. Έχω τα 64bit κ κάπου δεν μου κατέβαζε μια εφαρμογή-πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να δοκιμάσω κ στα ubuntu, αλλά κάπου μπερδευτηκα. Έχω τα 64bit κ κάπου δεν μου κατέβαζε μια εφαρμογή-πακέτο.

Τι πρόβλημα είχες, εξήγησε μας μήπως και μπορέσουμε να βοηθήσουμε..

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα κατάφερα...

Είναι καλό να έχεις έναν φίλο opensourc-α..

Κάτι κάναμε στα ubuntu, με αλλαγή αρχιτεκτονικής από 64bit σε 32bit

Κάτι με --force archtitecture..........

Link to comment
Share on other sites

Moλις ειδα οτι η νεα εκδοση του Ovi Suite, to 2.2.0.241 εχει πλεον "μερικη υποστηριξη σε βασικες λειτουργιες" για το Ν900

 

 

 

EDIT: οκ, thanks στον mod για την μεταφορα

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα. βασικα σημερα πηρα την αποφαση να flashαρω το ν900 μου γιατι δεν μποροθσα να περασω την τελευταια αναβαθμηση. ακολουθησα τις οδηγιες και μετα το restart που εκανε δεν αναγνωριζει την sim.. αν καποιος ξερει κατι... ευχαριστω..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση firmware που πρέπει να περάσεις είναι η παρακάτω, RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM. Αν δεν περνάς την συγκεκριμένη τότε πρέπει να την περάσεις. Και άλλος χρήστης είχε το ίδιο πρόβλημα και όταν πέρασε την σωστή έκδοση firmware τότε λύθηκε το πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...