Jump to content

Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε για ότι έχει σχέση με τα προγράμματα Flasher, Nokia PC Suite, Ovi Suite και Nokia Software Updater (NSU) Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγήκε σήμερα Beta έκδοση του Ovi Suite που υποστηρίζει μερικώς το N900

 

Limited support for Nokia N900. Please look at the Known issues link which features are not supported.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα Beta έκδοση του Ovi Suite που υποστηρίζει μερικώς το N900

 

Εχουμε καποιο link;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τι σου βγαζει ?

 

μεχρι εδω φτανει.

 

http://img444.imageshack.us/img444/4292/screenbd.jpg

 

μετα αυτο..

 

http://img404.imageshack.us/img404/715/screen2au.jpg

 

δεν κανει τιποτα απο ota.. απεγκατεστησα εφαρμογες εκανα disable τους αλλους καταλογους αλλα τιποτα.. :chair:

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα παντως εχει προβλημα με το update! Ουτε απ'το κινητο μου κανει ουτε απ'το Nokia Software Updater!

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται! Σε αλλους κανει κανονικα και σε αλλους οχι??:wacko:

Απεγκατεστησα και το Brain party και το tuxrace αλλα και παλι τιποτα! ΕΛΕΟΣ!!!:!::!::X

Ρε παιδιά γιατί δεν το κάνετε με τον flasher το update να τελειώνεται ? 5 λεπτά είναι ..

Όσο για το update .. είναι λίγο απογοήτευση ..

- διάβαζα για video call και πίστευα ότι θα ήταν για 3G video call ..

-σε 2 βίντεο στο utube ( leaked 1.2 ) είχα δει τον appmanager μετά την εγκατάσταση της xx εφαρμογής να φόρτωνε αμέσως την λίστα και όχι να κάνει refresh .. ούτε αυτό έγινε ..

-για portrait mode ούτε λόγος .. όχι ότι με ενδιαφέρει αλλά “ its nice to have “ .

Το μόνο καλό ίσως είναι αυτό με το hw keyboard κρατάς πατημένο το κουμπάκι 2 sec και αλλάζει από γράμμα στο αντίστοιχο σύμβολο ..

 

Σε κανένα post όσων παραπονέθηκαν δεν υπήρξε επίθεση και το κυριότερο χαρακτηρισμοί όπως οι παραπάνω.....

Θεωρείς πως είναι επιχειρήματα οι χαρακτηρισμοί περί ασχέτων, μη σοβαρών, κλαψιάρηδων κοκ?

Πχ θεωρείς ηλίθιους και όσους γκρινιάζουν που έφαγαν πόρτα στο σημερινό update?

 

Προφανώς ο φίλος δεν αναφέρεται στο myphone αλλά στο επίσημο site του maemo , εκεί γίνεται πανικός από posts και γενικά πέφτει πολύ γρίνια ..

Edited by LuckyStriker
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα μέσω ΝSU και δουλεύει. Kατεβάζει το firmware..
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν το κάνετε με τον flasher το update να τελειώνεται ? 5 λεπτά είναι ..

Όσο για το update .. είναι λίγο απογοήτευση ..

 

Γιατι απλα και θα μου σβησει οτι εχω περασει....αν και αυτο δεν ειναι προβλημα αλλα εχω windows 7 64bit και δεν μου κανει flashαρισμα και πρεπει να περασω 32bit λειτουργικο η να παω σε κανα φιλο μου για να του κανω!

 

Δηλαδη ρε παιδια να το κανουμε το update η δεν θα δουμε και τιποτα και να μην το κανουμε δεν τρεχει και τιποτα? Δεν βλεπω και μεγαλες αλλαγες να εγιναν!:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες δεν μπορώ να βάλω την καινούργια αναβάθμιση, είτε μέσω NSU είτε με το Flasher 3.5, γιατί αυτό δεν ανοίγει. Δεν ξέρω που είναι το πρόβλημά. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει.

 

Φιλικά berdemenos

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση με flashing αλλά μόλις τελείωσε υπήρχαν μέσα τα βίντεο μου,οι φοτογραφέις,τα τραγούδια και γενικα και άλλα αρχεία εκτός των εφαρμογών και των θεμάτων.Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν σβηστεί όλα και να είναι όπως όταν το πρωτοπήρα;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση με flashing αλλά μόλις τελείωσε υπήρχαν μέσα τα βίντεο μου,οι φοτογραφέις,τα τραγούδια και γενικα και άλλα αρχεία εκτός των εφαρμογών και των θεμάτων.Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν σβηστεί όλα και να είναι όπως όταν το πρωτοπήρα;

 

οχι το flasharisma γινεται σε διαφορετικο partition απο αυτο που εχεις video εικόνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

πρωτη μου φορα γραφω σε forum - αν και συνηθως μπαινω συχνα και σας διαβαζω...

αλλα τωρα δεν ειχα αλλη επιλογη καθως "... τα είδα όλα"

Συγκεκριμενα με το εγκατάστησα (μέσω wiFi) την καινουργια έκδοση maemo- σε ότι αλλη εγκατάσταση πάω να κανω μου βγάζει μήνυμα

"Not enough space in application install memory. Unistall aome applications to free enough space for this installation"

Ετσι απεγκατάστησα σχεδον όλα απο μέσα ...μεχρι και το Sygic :-(

και τώρα έχω αρκετή μνήμη (Memory for installable applications) - σχετικα πάντα-

254,6ΜΒ από 130+ που έιχα αρχικα...

έκανα Flasharisma και μου βγαζει παλι οτι δεν έχω μνήμη,

έκανα και "Hard reset" αλλά δεν μου πετυχαίνει... κολάει (αφου περιμένω πάνω από μια ώρα) και αναγκάζομαι να βγαλω μπαταρία για να restart...

σας παρακαλώ δώστε μου μια λύση...

εντελώς απελπισμένος

thanks

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε, καλως ηρθες. κιεγω ειχα το ιδιο προβλημα κ δουλεψε οταν απενεργοποιησα ολους τους καταλογους εκτος του nOKIA SOFTWARE UPDATE. βιαστηκες να σβησεις τα παντα απο μεσα...δοκιμασε αυτο...ισως δουλεψει κ σε σενα.

 

περιμενουμε νεα σου!! :)

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε, καλως ηρθες. κιεγω ειχα το ιδιο προβλημα κ δουλεψε οταν απενεργοποιησα ολους τους καταλογους εκτος του nOKIA SOFTWARE UPDATE. βιαστηκες να σβησεις τα παντα απο μεσα...δοκιμασε αυτο...ισως δουλεψει κ σε σενα.

 

περιμενουμε νεα σου!! :)

 

Διαβασα κατι σχετικο που γραφεται για "target memory" (κάπως έτσι) αλλα μετά πως θα κατεβάζω προγράμματα?

πάντως αφησα μονο της Νokia software update... αλλα καθώς πήγα από εκέι να κάνω update του Facebook - πάλι τα ίδια

:-(

το τηλ λειτουργει κανονικά- αλλα μου βγαζει προβλημα μνημης ακόμα και σε εγκατάσταση προγράμματος λίγων Kb

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα ετσι εκανε´ελεγε οτι δεν εχει μνημη´απενεργοποιησε τους φακελουσ ολουσ,κανε επανεκινηση κ προσπαθησε παλι να κανεισ update to maemo prwta. αν γινει,ενεργοποιησε τους φακελους παλι κ κανε κ τα αλλα προγραμματα

 

το maemo εχει γίνει update (που να μην γινόταν)

δοκίμασα να το κάνω ξανα και απο PC Suite αλλα στα πρωτα 33,5 MB κολάει...

 

πάντως απενεργοποιησα ξανα όλους τους καταλόγους - εκανα restart (με βγαλσιμο μπαταριας)

όμως όταν ανοιξε ξανα και ενεργοποίησα μόνο το"Nokia system Software update" προσπαθώντας να κάνω update to Facebook (που θελει μόνο 192Kb) πάλι τα ίδια

(ενω έχω 255,4 ΜΒ available)

 

διαφορετικός τροπος - εκτος απο Flasharisma, wifi και Pc Suite υπάρχει για βάλεις το maemo?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Δοκιμασε να το ξανα φλασαρεις..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Δοκιμασε να το ξανα φλασαρεις..

 

επειδη όπως ειχα πει το έκανα...

το σωστό αρχείο είναι το

 

RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin

Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ σου πριν απαντησω. Το φλασαρες και εχεις καποια προβληματακια αρα δεν χανεις τιποτα εαν το ξανα φλασαρεις μπορει να στρωσει ποτε δεν ξερεις. Kαλυτερα δοκιμασε απο αλλη θυρα!

 

Aυτο ειναι το αρχειο το εχω δοκιμασει. Σε εμενα λειτουργει κανονικα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα flasharisma και με αλλη θυρα USB, αλλα τίποτα...

μάλλον θα πρέπει να αποτανθώ σε καποιον εξουσιοδοτημενο... αλλα ποιος είναι αυτός - αλλο θέμα...

ελπιζω καποιος σας να εχει καμια έξυπνη ιδεα πριν αναγκαστώ να δώσω σε κάποιον έξω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες δεν μπορώ να βάλω την καινούργια αναβάθμιση, είτε μέσω NSU είτε με το Flasher 3.5, γιατί αυτό δεν ανοίγει. Δεν ξέρω που είναι το πρόβλημά. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει.

 

Φιλικά berdemenos

 

Πρώτα απ'όλα να σε ενημερώσω ότι flasher δεν λειτουργεί σε 64bit λειτουργικό.

Στα υπόλοιπα τώρα...

1) Windows-> Start Menu-> Run -> cmd.exe

2) Γράφεις cd.. <- Enter μέχρι να πάς στο C:/

3) Μετά cd Program Files -> cd maemo -> cd flasher-3.5

4) Type flasher-3.5

5) (Προτείνω να έχεις μετονομάσει το img σε κάτι ποιο μικρό πχ RX-51_pr1.2) Ακολουθείς τις οδηγίες εδώ>http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257194

Post #15

6) Θυμίσου ότι άν έχεις μετονομάσει το image πρέπει να το κάνεις και στην γραμμή του flasher πχ : flasher-3.5.exe -F RX-51_pr1.2.bin -f -R

 

Νομίζω ότι έτσι θα πετύχεις σίγουρα και με ασφάλεια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα flasharisma και με αλλη θυρα USB, αλλα τίποτα...

μάλλον θα πρέπει να αποτανθώ σε καποιον εξουσιοδοτημενο... αλλα ποιος είναι αυτός - αλλο θέμα...

ελπιζω καποιος σας να εχει καμια έξυπνη ιδεα πριν αναγκαστώ να δώσω σε κάποιον έξω...

 

Δυσκολο να βρεθει λυση και θα εξηγησω γιατι το λεω. Απο την στιγμη που φλασαρεις την συσκευη ολα τα αρχεια αντικαθιστανται με καινουρια αρα ακομη και να δημιουργει προβλημα το Χ αρχειο αυτο εχει διορθωθει. Λογικα επρεπε να μην ειχες προβλημα. Τοσα χρονια δεν εχω διαβασει ποτε κατι τετοιο, να κανει καποιος format pc η κινητο και εχει προβλημα με το που θα το ανοιξει και χωρις να εχει πειραξει τιποτα, το περιεργο ειναι οτι πριν ολα λειτουργουσαν κανονικα!

 

Πιθανες λυσεις:

 

1. Eλεγξε εαν κατεβηκε σωστα το αρχειο.

2. Κατεβασε και δοκιμασε μια παλιοτερη εκδοση.

3. Εχουν αναφερθει προβληματα στα windows, φλασαρε το απο αλλο pc η ακομη καλυτερα απο ubuntu.

4. Eγκατασταση του ιδιου firmware απο επανω μεσω του NSU (αν μπορει να γινει).

5. ..........

 

Αφου ισχυριζεσαι οτι τα εχεις κανει ολα (φανταζομαι και τα παραπανω) τουλαχιστον θα γνωριζεις οτι εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου για να φτιαξεις μονος σου το προβλημα. Μετα θα πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον εξουσιοδοτημενο για να στειλει την συσκευη σου για επισκευη.

 

 

Εχω διαβασει οτι αρκετοι πριν απο την αναβαθμιση απενεργοποιειτε ολα τα repositories εκτος του nokia updates. Που βοηθαει αυτο?

 

Οταν κανουμε αναβαθμιση απο το NSU το nokia updates repository δεν εχει καμια σχεση γιατι τα δεδομενα κατεβαινουν απο το pc.. Καλυτερα θα ειναι να απενεργοποισουμε ολα τα repositories παρα να αφησουμε ενα!

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

για σα παιδιά έχω ένα πρόβλημα έκανα flasher το κινητό N900 και ακόμα είναι κλειστό με ελαφρά να φαίνεται το λόγο τις Nokia και πάνω δεξιά το σήμα USB πέρασαν πάνω από 10 λεπτά και δεν κάνει τίποτα τι μπορώ να κάνω βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

για σα παιδιά έχω ένα πρόβλημα έκανα flasher το κινητό N900 και ακόμα είναι κλειστό με ελαφρά να φαίνεται το λόγο τις Nokia και πάνω δεξιά το σήμα USB πέρασαν πάνω από 10 λεπτά και δεν κάνει τίποτα τι μπορώ να κάνω βοήθεια

Τι μήνυμα σου βγάζει στο cmd ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω back up απο το pcsuite ενω το pcsuite διαβαζει το τηλ οταν παω να κανω back up δεν το βρισκει γιατι? Edited by redlure
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω back up απο το pcsuite ενω το pcsuite διαβαζει το τηλ οταν παω να κανω back up δεν το βρισκει γιατι?

 

Αν μπεις εδω και επιλέξεις το μοντέλο, θα δεις ότι δεν υποστηρίζει την λειτουργία "αντίγραφα ασφαλείας" για το Ν900

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...