Jump to content

Οθόνη αφής, πληκτρολόγιο ή... και τα δύο;


TN97
 Κοινοποίηση

Προτιμώ το κινητό μου να έχει...  

755 members have voted

  1. 1. Προτιμώ το κινητό μου να έχει...

    • Οθόνη αφής
      369
    • Πληκτρολόγιο
      116
    • Και οθόνη αφής και πληκτρολόγιο
      270


Recommended Posts

Αν και από την έλευση του iPhone και μετά παρατηρούμε μια στροφή της αγοράς σε συσκευές με οθόνη αφής, έχει ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο ακολουθούμε ως χρήστες την «μόδα» αυτή. Έχουμε... υποκύψει στα θέλγητρα των συσκευών που αποτελούνται - στην ουσία - από μια οθόνη, είμαστε «παραδοσιακοί» τύποι και εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι την ευκολία χρήσης ενός κανονικού πλητρολόγιου δεν την φτάνει προς το παρόν τίποτα ή, τελικά, είμαστε της άποψης ότι το καλύτερο είναι η συσκευή μας να συνδυάζει τα χαρίσματα και μιας οθόνης αφής και ενός πληκτρολογίου;

 

Ο λόγος, όπως πάντα, στους χρήστες του myphone,gr, αφού διευκρινήσουμε τα εξής:

  • Η επιλογή «Οθόνη αφής» αφορά όλες τις συσκευές που αποτελούνται από μια οθόνη αφής, αδιάφορα από το εάν έχουν και hardware / αφής πλήκτρα.
  • Η επιλογή «Πληκτρολόγιο» αφορά όλες τις συσκευές που φέρουν συμβατική ή QWERTY διάταξη πληκτρολογίου, ανεξάρτητα από το εάν τα πλήκτρα είναι hardware ή αφής.
  • Η επιλογή «Και οθόνη αφής και πληκτρολόγιο», αφορά τις συσκευές που συνδυάζουν οθόνη αφής και συμβατική ή QWERTY διάταξη πληκτρολογίου.
  • Καθιστούμε σαφές ότι δηλώνουμε την προτίμησή μας και όχι το σε ποια κατηγορία ανήκει το κινητό μας. Μπορεί, για παράδειγμα, να έχουμε ένα κινητό με «κανονικό» πληκτρολόγιο αλλά να θέλουμε να πάρουμε ένα με οθόνη αφής και για διάφορους λόγους να μην το έχουμε αποκτήσει ακόμα.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα αρκετα αφης(iphone,satio,diamond2,pixon12),ενα με πληκτρα και αφης(s8300 ultra touch)και τωρα εχω το 6303 που δε το αλλαζω με τιποτα..πληκτρα και παλι πληκτρα!οσοι ειναι sms-ακηδες ξερουν!
Link to comment
Share on other sites

όταν βγήκε το 5800 το αγόρασα, πλέον έχω συνηθίσει τόσο πολύ να χρησιμοποιώ οθόνες αφής που δεν μπορώ καθόλου το πληκτρολόγιο, ούτε οθόνη αφής με πληκτρολόγιο θέλω γιατί θεωρώ ότι είναι πλεονασμός αφού μπορώ να κάνω ότι θέλω από την οθόνη. Προτιμήσεις είναι αυτά, γι αυτό μας προσφέρουν και τόσες επιλογές να έχουμε, ώστε ο καθένας να μπορεί να έχει ακριβώς αυτό που τον βολεύει.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Στους περισσοτερους εδω (στο forum γενικα) ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ αν θα τους εδειχνες ενα κινητο αφης το 2002 - 2005 θα σε κοροιδευαν και θα ελεγαν ατακες του τυπου "τι νουμερο παντοφλα ειναι, να δω αν μου κανει", "ωραιο τουβλο"¨, "πςςς ψωναρα!!" κλπ κλπ

 

Ενω τωρα........

 

 

στο θεμα μας τωρα, βαρεθηκα τα αφης (εχω απο το 2004) . Ψηφιζω πληκτρολογιο. Για παρα πολλους λογους

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι και τα δύο. Είναι πλεονασμός.

 

Μέχρι να βελτιωθεί και άλλο η τεχνολογία και να δώσει μια πιο εξελιγμένη λύση που να τους βολεύει όλους η πληκτρολόγηση με οθόνη αφής όλοι χωρίζονται σε δύο στρατόπεδα, αυτούς που έχουν συμβιβαστεί και έχουν συνιθήσει μετα κόπων και βασάνων την οθόνη αφής κατά την πληκτρολόγηση και αυτούς που δεν μπορούν να αποχωριστούν το πληκτρολόγιο.

 

Εγώ ανήκω στους δεύτερους.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη πραγματικα θα ηθελα να τηλ με full qwerty και αφη στα μετρα του Iphone.

χρονια πιστος στα touchscreen με qwerty (για χρονια ειχα το qtek 9000 και τωρα το acer M900)

το θεωρω απαραιτητο για μενα να τα εχει και τα 2 .

Παντα με κοροιδευαν για τα "τεραστια" κινητα μου το εχω πλεον συνηθισει τα θελω και τα 2 τελος.

Link to comment
Share on other sites

καλο το touch αλλα ειναι στιγμες που το πραγματικο πληκτρολογιο ειναι 100% απαραιτητο. οποτε και τα 2.
Link to comment
Share on other sites

Αν και το κινητό μου έχει οθόνη αφής, με βολεύει πολύ περισσότερο το κανονικό πληκτρολόγιο (ίσως επειδή το παρών κινητό μου έχει μόνο QWERTY και είναι κάπως "μικρά" τα εικονίδια). Παρόλ'αυτά, δε νομίζω να ξαναπάρω κινητό με κανονικό πληκτρολόγιο μιας και είμαι fan της οθόνης αφής, αλλά δεν μ'αρέσουν καθόλου αυτά που έχουν και οθόνη αφής και πληκτρολόγιο.:)
Link to comment
Share on other sites

Κινητό με οθόνη αφής μόνο!!

Είναι πιο μικρό, πιο ωραίο και πιο βολικό στο κράτημα!

Το θέμα είναι το πληκτρολόγιο επί της οθόνης να έχει την ίδια αίσθηση και απόκριση

με ένα hardware πληκτρολόγιο. Νομίζω ότι το Desire, κοντεύει να φτάσει αυτόν τον

στόχο.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι την ευκολια των πληκτρων δυσκολα τη βρισκεις στην οθονη αφης. Ωστοσο ολα μια συνηθεια ειναι και οσο βελτιωνονται οι οθονες τοσο πιο ευκολα θα στρεφεται ο κοσμος στα touch κινητα! Προς το παρον εχω συμβατικο κινητο, εχοντας δοκιμασει αφης, και ισως να επιχειρησω για καποιο που θα τα συνδυαζει ολα(πληκτρα + αφη). Ειδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη πραγματικα θα ηθελα να τηλ με full qwerty και αφη στα μετρα του Iphone.

χρονια πιστος στα touchscreen με qwerty (για χρονια ειχα το qtek 9000 και τωρα το acer M900)

το θεωρω απαραιτητο για μενα να τα εχει και τα 2 .

Παντα με κοροιδευαν για τα "τεραστια" κινητα μου το εχω πλεον συνηθισει τα θελω και τα 2 τελος.

 

πο πο φιλε μου τι μου θυμισες τωρα...

ΤΡΕΛΟ ΤΟ 9000

το ειχα και εγω και ομολογω οτι ηταν τελειο στα χρονια του. Ακομα το εχω σπιτι να το κοιταζω....!

Ψηφισα οθονη και πληκτρολογιο. εχω το i780 που εχει και τα δυο και το i7500

το 780 εχει και πληκτρολογιο και οθονη αφης! ομολογω πολλες φορες μου εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ το πληκτρολογιο. ισως βεβαια να φταιει το μεγεθος της οθονης αλλα δεν μπορω να πω πως με βολευει πολυ περισσοτερο το πληκτρολογιο του 7500 που εχει 3πλασια οθονη...

 

ΟΘΟΝΗ+ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μου κινητό με touch screen ήταν το P800 της Sony Ericsson. Απο τότε όποιο κινητό και αν αγόρασα (για "πρώτο") ήταν αφής.

 

Συμφωνώ ότι σε μερικές περιπτώσεις το QWERTY είναι, ίσως, ποιό βολικό αλλά δεν είναι τόσο συχνό αυτό ώστε να έχω τον επιπλέον όγκο που προσθέτει σε μια συσκευή το πληκτρολόγιο.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Αναπολώ τις στιγμές που ήμουν με ένα 8310 στην τσέπη! Μικρό, μοδάτο και ελαφρύ!

Τελικά είναι μεγάλη υπόθεση να μπορείς να έχεις το κινητό στην τσέπη του παντελονιού σου και να ξεχνάς ότι το έχεις μαζί σου, ειδικά σήμερα που αναγκαστικά έχουμε 2 κινητά πάνω μας.

Γι' αυτό τον λόγο λέω κινητά με πληκτρολόγιο και όσο το δυνατόν πιο μικρά και λεπτά...

Κάτι σαν το νοκια 6700

Link to comment
Share on other sites

οδηγεις και ( κακώς ), πρεπει να κανεις μια κληση απο συσκευη αφης. Εξασφαλισμενο το τροχαιο..
Link to comment
Share on other sites

μετα απο το ν97 και τωρα με το ν900 ο συνδιασμος οθονης αφης και πληρες πληκτρολογιου για μενα ειναι μονοδρομος.....
Link to comment
Share on other sites

Εδω και χρονιά εχω αφής, διαμάντια ομνια ΒΒ καταιγίδα (τα τελευταία 2 τα εχω ακόμα) πρόσφατα εκανα στροφή σε συνδυασμό (Ν97) πολυ βολικό τελικά οταν μπορείς να έχεις μια "αφοσίωση" στο κινητό το δουλεύεις όπως σου κάτσει , οταν βιάζεσαι ομως τίποτα δεν αντικαθιστά το πληκτρολόγιο.

τωρα σκέφτομαι να δώσω τα ΟΜΝΙΑ και ΒΒ και να πάρω για δεύτερο άλλο ενα με πληκτρολόγιο.

ολα ειναι μόδα - εκτός απο την πρακτικότητα- πιστεύω λοιπόν οτι μεχρι να περάσουν 1-2 χρόνια ακόμα θα ειμαι υπέρ του πληκτρολογίου η έστω σε συνδυασμό με αφή.

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδανικό κόσμο, και τα δυο. Στην πράξη, η οθόνη αφής, όπως έχει εξελιχθεί, είναι μια χαρά για τις ανάγκες ενός κινητού. Συγκριτικά με το κανονικό πληκτρολόγιο, διατρέχεις και μικρότερο κίνδυνο... οστεοαρθρίτιδας, εάν γράφεις πολύ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ΟΛΑ τα κινητα (και τα φτηνα) να εχουν εξαιρετικες οθονες resistive και εξαιρετικα GUI το πληκτρολογιο ΔΕΝ το αλλαζω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο poll δεν βάλατε με αφής το joypad αλλά U900:lol:

 

Δεν είμαι των μηνυμάτων οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο το querty. Αν είναι όμως για επαγγελματικό κινητό (email kok) τότε το λιγότερο να είναι με querty πληκτρολόγιο ή σαν τα ΒΒ.

 

Πάντως όπως βλέπω αλλάζουν οι αναλογίες και αυξάνονται κατά πολύ τα κινητά αφής.

Link to comment
Share on other sites

και τα 2.. Μονο οθονη δεν βολευει, ειδικα στη συνταξη μηνυματων, e-mail.. Προσωπικη αποψη παντα. Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...