Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περί Plan-B διαβάστε εδώ (σε γενικές γραμμές μπούρδες). Μάλιστα αν αρχίσουν να τρώγονται μεταξύ τους οι μέτοχοι, οι εργαζόμενοι κλπ και έχουμε καμία ενδοεταιρική σύρραξη τότε το τέλος της Nokia είναι δεδομένο ειδικά με τον ανταγωνισμό να καλπάζει και να έχει μεταφέρει το παιχνίδι σε άλλο επίπεδο πια. Το μόνο ευχάριστο και ρεαλιστικό είναι ότι τα concept Nokia WP7 επιβεβαιώθηκαν ως υπαρκτές συσκευές από την εταιρία. Άρα σε αντίθεση με την παλιά Nokia η νέα Nokia φαίνεται ότι δεν χρονοτριβεί (άρα το ότι θα πάρει 2-3 ή 103 χρόνια να βγουν τα Nokia WP7 μάλλον δεν ισχύει -αν ήταν μόνη της η Nokia δίχως την MS σίγουρα θα τα έβγαζαν σε καμία 10ετία με τους γνωστούς Φιλανδικούς ρυθμούς). Όσον αφορά το τι θα γίνει σχετικά με το Symbian κλπ. διαβάστε εδώ τις απόψεις του Eldar (..πέφτει μέσα όπως αποδείχθηκε από τα πράματα!). Προσέξτε ειδικά ότι η εταιρία ΔΕΝ επιθυμεί να ξοδεύει χρήματα σε Software R&D και ύστερα ότι τα WP7 θα καλύψουν όλες τις κατηγορίες συσκευών (φθηνές, μεσαίες, ακριβές) ακόμα και εκείνων δίχως οθόνη αφής συνεπώς καμία ανάγκη για το Symbian. Φυσικά όπως είπα, αν αρχίσουν οι *φαγωμάρες στου μετόχους.. τότε κλάψτα.

 

1. *Ενδεχομένως και με ξένο δάχτυλο ανταγωνιστών που δεν θέλουν την Nokia ανταγωνιστική -και με το Symbian ΔΕΝ είναι ούτε πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ ανταγωνιστική και τούτο συμφέρει "άλλους" (βλ. Android, iOS, WebOS κλπ).. σκεφτείτε το δίχως συναισθηματισμούς το θέμα. Τα Nokia WP7 ενοχλούν τον ανταγωνισμό πολύ περισσότερο από ότι το Symbian (το οποίο το έχουν όλοι οι ανταγωνιστές "γραμμένο") ;)

2. Αυτό που καταλαβαίνω από τις αντιδράσεις των εργαζομένων στην Nokia (διότι οι περίφημοι επενδυτές του Plan B τέτοιοι δηλώνουν) είναι ότι λόγο μεγέθους απέκτησαν νοοτροπία "δημόσιου υπάλληλου". Πληρώνονται και δεν αποδίδουν, κατά Eldar η εταιρία έχει 5000 άτομα για την ανάπτυξη UI και.. 4 χρόνια μετά ακόμα το περιμένετε (5000 εργαζόμενοι στο UI.. ε! και δίχως QT θα έπρεπε να είχαν κάνει "παπάδες"!). Αυτό τα λέει όλα! Φυσικά και έχουν αναστατωθεί όμως, ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις στην δουλειά σου, να πληρώνεσαι, να μην παράγεις τίποτα ουσιαστικό και τώρα να σου λένε "ΟΥΣΤ"; -και εγώ μαζί τους αν δούλευα εκεί, φωτιά και τσεκούρι στον Elop.. αντί να μας αφήσει άλλα 5 χρόνια να αναπτύσσουμε το Symbian με τους ρυθμούς μας! Βρε το καλό πράμα αργεί!! :p

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παντως αν τα WP7 Nokia κινητα ειναι τοσο κοντα οσο διαβαζω, προβλεπω το Symbian^3 να τρωει χοντρο ακυρο. κριμα σε μας που δωσαμε τοσα λεφτα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παντως αν τα WP7 Nokia κινητα ειναι τοσο κοντα οσο διαβαζω, προβλεπω το Symbian^3 να τρωει χοντρο ακυρο. κριμα σε μας που δωσαμε τοσα λεφτα..

Δε θα υπάρξει ενδοεταιρική σύρραξη επ αόριστον.

Στη γενική συνέλευση των μετόχων θα δοθεί όποια μάχη δοθεί και ο,τι αποφασιστεί εκείνη τη μέρα θα είναι οριστικό και αμετάκλητο.

Ελπίζω το Plan B να επικρατήσει αν και του δίνω <10% πιθανότητες. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

.

 

1. *Ενδεχομένως και με ξένο δάχτυλο ανταγωνιστών που δεν θέλουν την Nokia ανταγωνιστική -και με το Symbian ΔΕΝ είναι ούτε πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ ανταγωνιστική και τούτο συμφέρει "άλλους" (βλ. Android, iOS, WebOS κλπ).. σκεφτείτε το δίχως συναισθηματισμούς το θέμα. Τα Nokia WP7 ενοχλούν τον ανταγωνισμό πολύ περισσότερο από ότι το Symbian (το οποίο το έχουν όλοι οι ανταγωνιστές "γραμμένο") ;)

 

Ενα λειτουργικο που πουλησε με το καλημερα 5 εκατομυρια κομματια μου φαινεται τρελο να μην απασχολει τον ανταγωνισμο σε αντιθεση με ενα αλλο που ηρθε αλλα ακομα δεν ακουμπησε...Δεν ειμαι ειδικος αλλα το βλεπω καθαρα λογικα. Βεβαια αυτοι εκει περα ξερουνε καλυτερα τι να πω. Εγω θα χαρω το κινητο μου για 1,5-2 χρονακια και οταν φαει τα ψωμια του προφανως θα κοιταξω να δω τι επιλογες εχω δε θα κολλησω στο symbian. Να ξερει ομως η νοκια οτι με την τακτικη της ειναι σιγουρο οτι θα ξενερωσει μεγαλο ποσοστο των πιστων πελατων της οι οποιοι λογικα θα στραφουν σε αλλες εταιριες αφου ουσιαστικα η επιλογη θα ειναι αναμεσα σε 3 λειτουργικα (Windows7 και android που θα το χουνε πολλες εταιριες και ιOS της apple).. Εγω για παραδειγμα που τοσα χρονια εχω βολευτει με το symbian, εχοντας απλα δοκιμασει το ιΟS το οποιο δε με καλυψε, και θα αναγκαστω να αλλαξω λειτουργικο γιατι να προτιμησω την νοκια; Τελος παντων μεχρι τοτε βλεπουμε...

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ενα λειτουργικο που πουλησε με το καλημερα 5 εκατομυρια κομματια μου φαινεται τρελο να μην απασχολει τον ανταγωνισμο σε αντιθεση με ενα αλλο που ηρθε αλλα ακομα δεν ακουμπησε...Δεν ειμαι ειδικος αλλα το βλεπω καθαρα λογικα. Βεβαια αυτοι εκει περα ξερουνε καλυτερα τι να πω. Εγω θα χαρω το κινητο μου για 1,5-2 χρονακια και οταν φαει τα ψωμια του προφανως θα κοιταξω να δω τι επιλογες εχω δε θα κολλησω στο symbian. Να ξερει ομως η νοκια οτι με την τακτικη της ειναι σιγουρο οτι θα ξενερωσει μεγαλο ποσοστο των πιστων πελατων της οι οποιοι λογικα θα στραφουν σε αλλες εταιριες αφου ουσιαστικα η επιλογη θα ειναι αναμεσα σε 3 λειτουργικα (Windows7 και android που θα το χουνε πολλες εταιριες και ιOS της apple).. Εγω για παραδειγμα που τοσα χρονια εχω βολευτει με το symbian, εχοντας απλα δοκιμασει το ιΟS το οποιο δε με καλυψε, και θα αναγκαστω να αλλαξω λειτουργικο γιατι να προτιμησω την νοκια; Τελος παντων μεχρι τοτε βλεπουμε...

 

Το πρόβλημα με το Symbian δεν είναι πόσο πούλησε μια συσκευή αλλά πόσο πουλά συνολικά η πλατφόρμα σε μια αγορά που συνεχώς αυξάνει τις πωλήσεις της και εκεί είναι που παρουσιάζεται το πρόβλημα (για αυτό από το 2010 η Nokia δεν μιλά πια για πωλήσεις Smartphone αλλά converge-devices συνυπολογίζοντας σε αυτές και συσκευές S40) και για αυτό τον λόγο οι οίκοι αξιολόγησης άρχισαν εδώ και λίγο καιρό να βαθμολογούν αρνητικά τις μετοχές της εταιρίας πράγμα που θορύβησε τους μεγάλους επενδυτές και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλώ για την τρέχουσα αξία της μετοχής εδώ αλλά για την μακροπρόθεσμη προοπτική της συνολικής επένδυσης. Η πλατφόρμα από το 2007 παρουσιάζει συνεχώς σημάδια κόπωσης και ενώ η Nokia είχε όλο το χρόνο να το εξελίξει ρίχνοντας πολλά εκατομμύρια στο R&D του, περισσότερα από όσο το συνολικό R&D του Android & iOS, δεν έλαβε εδώ και μια 4ετία τα ανάλογα αποτελέσματα. Αντίθετα το Symbian εξακολουθεί να είναι τόσο αδιάφορο για τον ανταγωνισμό όσο ήταν το 2008, 2009 ενώ ταυτόχρονα το μερίδιο του μειώνεται σε σχέση με των υπολοίπων ενώ η εταιρία πληρώνει συνεχώς τεράστια ποσά για την ανάπτυξη του. Λυπηρό αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα (δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό συμβαίνει -λεφτά δίχως αντίκρυσμα). Θα μου πεις τι θα γίνει με τα WP7; Δεν ξέρω! Μπορεί να πάνε καλά, μπορεί όχι αλλά και η υπόθεση Symbian δεν προχωρά πια παρόλα τα λεφτά που έριξαν οπότε κάποια στιγμή σταματάς. Θα μπορούσε να γίνει κάτι άλλο; Ναι.. το Maemo. Και εδώ είναι ένα μεγάλο σφάλμα, όχι του Elop της παλιάς διοίκησης. Μπλόκαραν το Maemo και το γύρισαν σε MeeGo, ξανά χειρόφρενο στην εμπορική εκμετάλλευση του. Άλλο ένα λάθος, τι κρίμα για το N900.. Και γιατί αυτό; Διότι πίστεψε η παλιά διοίκηση ότι θα μπορούσε να καταστήσει το Symbian ανταγωνιστικό μέχρι να έχει έτοιμο το MeeGo οπότε έκανε scrap το Maemo αντί να συνεχίσει μαζί του . Μεταξύ μας όλη η κακοδαιμονία της Nokia (γνώμη μου πάντα) προέρχεται από την ψύχωση της με το Symbian S60. Σκότωσε ότι καλό είχε (Symbian S90, Maemo, MeeGo, πιθανή εξαγορά του WebOS -κάποτε) εξαιτίας αυτής της επιμονής στο Symbian S60, πάντα με την ελπίδα ότι στην επόμενη έκδοση θα πιάσει με αυτό τον ανταγωνισμό. Δεν είχε ποτέ σοβαρά το θάρρος να το εγκαταλείψει μέχρι που την «κατέστρεψε». Είναι σαν τον παθολογικό τζογαδόρο που εξακολουθέι να ποντάρει σε μια παρτίδα που χάνει πιστεύοντας ότι την επόμενη φορά θα ρεφάρει δίχως να έχει το θάρρος να σηκωθεί από το τραπέζι αποδεχόμενος την ήττα του, κοιτάζοντας να δει τι θα κάνει από εδώ και μπρος.

 

Υ.Γ.

Όλα αυτά δίχως διάθεση αντιδικίας με κανέναν (διότι τέτοιες συζητήσεις οδηγούν συχνά πυκνά σε flames κα)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

βασει των οσων διαβαζω, αρχιζω και πιστευω πως ανηκω στα "κοροιδα". τι εννοω με αυτο; η Νοκια θα κοιταξει τη μακροχρονη επιβιωση της κατι το οποιο θεωρω απολυτα λογικο. Εαν αυτο συνεπαγεται την καταργηση του Symbian και υιοθετηση αλλου λειτουργικου, αυτο και θα κανει. Δυστυχως επεσα θυμα, καθως δεν το εψαξα επαρκως, και εσκασα 350 εουρος αγοραζοντας συσκευη με λειτουργικο που αναμενεται να παραγκωνιστει. ειμαι λοιπον κι εγω απο τους χαμενους της υποθεσης (παντα θα υπαρχουν καποιοι χαμενοι οσο κι αν δε μας αρεσει)..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χανει μεριδια στην αγορα θα ακυρωσει ετσι με την μια τοσους κατοχους symbian? Ξεχναει η Νοκια οτι ακομα και ετσι ειναι πρωτη σε πωλησεις? Αρα αν βαλεις Χ σε τοσους κατοχους μετα πως να τους πουλησει ακομα και καρφιτσα? Τα λεω λιγο μπακαλιστικα αλλα δεν πιστευω να ειναι τοσο μακακες ωστε να μην το εχουν σκεφτει αυτο.

Πιστευω να μας δωσει τουλαχιστον οτι εχει υποσχεθει η Νοκια.

Link to comment
Share on other sites

βασει των οσων διαβαζω, αρχιζω και πιστευω πως ανηκω στα "κοροιδα". τι εννοω με αυτο; η Νοκια θα κοιταξει τη μακροχρονη επιβιωση της κατι το οποιο θεωρω απολυτα λογικο. Εαν αυτο συνεπαγεται την καταργηση του Symbian και υιοθετηση αλλου λειτουργικου, αυτο και θα κανει. Δυστυχως επεσα θυμα, καθως δεν το εψαξα επαρκως, και εσκασα 350 εουρος αγοραζοντας συσκευη με λειτουργικο που αναμενεται να παραγκωνιστει. ειμαι λοιπον κι εγω απο τους χαμενους της υποθεσης (παντα θα υπαρχουν καποιοι χαμενοι οσο κι αν δε μας αρεσει)..

 

Επειδη χανει μεριδια στην αγορα θα ακυρωσει ετσι με την μια τοσους κατοχους symbian? Ξεχναει η Νοκια οτι ακομα και ετσι ειναι πρωτη σε πωλησεις? Αρα αν βαλεις Χ σε τοσους κατοχους μετα πως να τους πουλησει ακομα και καρφιτσα? Τα λεω λιγο μπακαλιστικα αλλα δεν πιστευω να ειναι τοσο μακακες ωστε να μην το εχουν σκεφτει αυτο.

Πιστευω να μας δωσει τουλαχιστον οτι εχει υποσχεθει η Νοκια.

 

Εξ αφορμής των λεγομένων σας θα ήθελα να γράψω μερικές ακόμα σκέψεις μου, διότι παρόμοια πράματα διαβάζω σε διάφορα εγχώρια και ξένα forums καθώς οι προβληματισμοί σας είναι φυσικά 100% δικαιολογημένοι.

 

Καταρχήν,

@ 7020029

Δεν ανήκεις στα «κοροΐδα», αγόρασες μια συσκευή (δεν ξέρω ποία) η οποία υποθέτω ότι σε καλύπτει και σίγουρα θα υποστηριχθεί για ένα μεταβατικό διάστημα. Από εκεί και πέρα τα κινητά τηλέφωνα δεν αποτελούν επένδυση ούτε φυσικά είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς την τεχνολογία αν δεις ότι σε εξυπηρετεί αυτό που έχεις και κάνεις την δουλειά σου (εγώ δουλεύω αρκετές φορές με ένα E60, μοντέλο του 2006!).

Συνεπώς δεν αποκλείω ακόμα και την πιθανότητα αγοράς του E7 (!) αν διαπιστώσω ότι με εξυπηρετεί αν και αναγνωρίζω ότι είναι λιγότερο ελκυστικό σε βάθος χρόνου πλέον (φλερτάρω και με το HTC Desire Z ή το επερχόμενο SE Xperia Pro δεν θα δίσταζα και σε ένα Nokia WP7 με QWERTY αλλά δεν υπάρχει ακόμα!). Αλλά κρίνω με βάση το τώρα αυτά τα πράματα.

 

@ Teo010

Νομίζω ότι θα σας δώσουν τα περισσότερα από όσα σας υποσχέθηκαν. Από εκεί και πέρα έγινε αυτό που έπρεπε να είχε γίνει αθόρυβα (ή φυσιολογικά αν θες) πριν μερικά χρόνια, η μετάβαση στην μετά Symbian εποχή. Απλά γίνεται τώρα και σε δύσκολες εποχές όπου δεν υπάρχει χρόνος «ήπιας προσαρμογής» του user-base εικάζω όμως ότι είναι σε δύσκολη θέση για αυτό το κάνανε έτσι, επαναλαμβάνω δεν είναι βλάκες!

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τι θα γίνει σχετικά με το Symbian κλπ. διαβάστε εδώ τις απόψεις του Eldar (..πέφτει μέσα όπως αποδείχθηκε από τα πράματα!)

 

 

Το διάβασες όλο το άρθρο; Συμφωνείς ή διαφωνείς; Το λέω γιατί όπως λες και όντως αποδείχτηκε, συνήθως πέφτει μέσα... Αλλά γενικά δε βλέπω πολλοί να συμμερίζεστε τις απόψεις του.

 

Υ.Γ. Προσωπική άποψη για το άρθρο. ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΑΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασες όλο το άρθρο; Συμφωνείς ή διαφωνείς; Το λέω γιατί όπως λες και όντως αποδείχτηκε, συνήθως πέφτει μέσα... Αλλά γενικά δε βλέπω πολλοί να συμμερίζεστε τις απόψεις του.

 

Υ.Γ. Προσωπική άποψη για το άρθρο. ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΑΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ.

 

Συμφωνώ υπό το πρίσμα ότι τον παρακολουθώ πολλά χρόνια και ήταν ο πρώτος ή από τους πρώτους που διέβλεψε που πάει η εταιρία σε καιρούς που όσα συνέβησαν τις τελευταίες μέρες θεωρούνταν αδύνατα από όλους τους αναλυτές. Πλήρωσε μάλιστα το θάρρος του να «τσαλακωθεί» ακριβά με λοιδορίες από διάφορα fan-boys που τον έβριζαν ανοιχτά στο forum που διατηρούσε το site του αλλά και αλλού (γιουχάρισμα κανονικό).

 

Παρόλα αυτά (εδώ πες το προαίσθημα και τίποτε περισσότερο) νιώθω ότι τα WP7 μπορεί να πάνε καλά ή να μην είναι η απόλυτη καταστροφή για την εταιρία. Αλλά όπως έχω γράψει και παλαιότερα θα χρειασθεί να αλλάξουν σε κάποια σημεία (copy & paste, multi-task –εδώ ένα

btw -πειραματικό) και εδώ ποντάρω πολύ στην τεχνογνωσία της Nokia όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία (το θεωρώ ΒΑΣΙΚΟ βήμα αυτό), επίσης θεωρώ ότι η MS έχει πάρει το μάθημα της από τα WM και θα εκμεταλλευτεί το know-how της Nokia. Αν δεν το κάνει θα είναι ένα τεράστιο λάθος! Εκεί βασίζω τις ελπίδες μου, σε μια συνεργασία με ανταλλαγή γνώσης κατά την ανάπτυξη των WP7 για τα Nokia. Οπτικά έχουν ένα φρέσκο UI, είναι γρήγορα και διαφορετικά από τον ανταγωνισμό (δεν τα λες κόπια άσχετα αν δεν αρέσουν κλπ –το Android UI είναι πολύ περισσότερο κόπια του iOS). Θέλουν ίσιωμα στην τηλεφωνία τους (πχ. ένα ισχυρό Μητρώο αλά Symbian) και σε ορισμένα Smartphone χαρακτηριστικά τους, εκεί πρέπει να εστιάσει η Nokia καταρχήν. Στα θετικά η υποστήριξη MS-Office, ύστερα ο IE9 ο οποίος από ότι βλέπω
τα πάει καλύτερα σε HTML5 από ότι το Safari κλπ. Όσον αφορά στα τεχνικά, τα WP7 από φίλο μου που ήταν στην επίσημη παρουσίαση τους στους έλληνες Developers, ok δεν είχε ενθουσιαστεί (λόγο του «κλειδώματος της πλατφόρμας») αλλά σαφέστατα προτιμούσε να γράψει κώδικα για αυτά από ότι για το Symbian (ούτε με σφαίρες) ή για το Android (αν και διαθέτει τέτοιο κινητό)! Θέλουν δουλίτσα αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο το MeeGo ή το Symbian για να γίνουν πλήρως ανταγωνιστικά.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν δουλίτσα αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο το MeeGo ή το Symbian για να γίνουν πλήρως ανταγωνιστικά.

 

Φυσικα και δεν θα δημιουργησουμε αντιδικιες φιλε μου σιγα μη σκασουμε για ενα λειτουργικο. Αλλωστε συμφωνω σε αυτο που ειπες οτι ολοι οσοι αγορασαμε το n8 η αλλη συσκευη με symbian^3 δεν ειμαστε καθολου κοροιδα γιατι την στιγμη αυτη διαθετουνε οτι χρειαζομαστε και θα παρονε και μερικες αναβαθμισεις. Τωρα αν καποιος σκοπευει να το κρατησει για μια 5ετια ε τοτε δε ξερω:p.

Αυτο ομως που δε μπορω να κατανοησω ειναι το που ακριβως το symbian δεν θεωρειται ανταγωνιστηκο. Στην ταχυτητα στην πληροτητα στην σταθεροτητα; Εγω δεν μπορω να το κρινω σαν developer αλλα σαν χρηστης. Και το βρικω πληρεστατο σε σχεση με οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα. Εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης φυσικα αλλα οχι σε ζωτικα σημεια κατα την γνωμη μου. Επισης το νουμερο 5 εκατομυρια που ανεφερα πιο πανω δεν αφορα ολες τις συσκευες νοκια αλλα ουτε μονο το n8. Αφορα ολες τις simbian^ 3 συσκευες (με το n8 φυσικα να εχει την μεριδα του λεοντος) . Γνωμη μου ειναι οτι το symbian πασχει απο μανατζμεντ σωστη προωθηη και υποστηρηξη και σε αυτο φταιει η νοκια που μαλλον επαναπαυτηκε και δεν καταλαβε τον ανταγωνισμο. Τα λεφτα που χαραμισε η νοκια δε μου λενε τιποτα,μαλλον χαμενα πηγανε. Σαν λειτουργικο το βρισκω μια χαρα οπως και τα εκατομυρια των χρηστων που το προτιμουν ακομα απεναντι στις υπεραριθμες συσκευες με android και τον ανταγωνισμο της apple. Μαλλον κατ εμε η Microsoft ειναι αυτη που εκανε μια κινηση στρατηγικης για να προωθησει ενα λειτουργικο μεσω ενος κολλοσου και η νοκια τσιμπησε μη πιστευοντας στις ιδιες τις τις δυναμεις. Παντα λεω την γνωμη μου απο την οπτικη γωνια ενος χρηστη και φιλικα κουβεντα να κανουμε!:rolleyes:

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας όλη η κακοδαιμονία της Nokia (γνώμη μου πάντα) προέρχεται από την ψύχωση της με το Symbian S60. Σκότωσε ότι καλό είχε (Symbian S90, Maemo, MeeGo, πιθανή εξαγορά του WebOS -κάποτε) εξαιτίας αυτής της επιμονής στο Symbian S60, πάντα με την ελπίδα ότι στην επόμενη έκδοση θα πιάσει με αυτό τον ανταγωνισμό. Δεν είχε ποτέ σοβαρά το θάρρος να το εγκαταλείψει μέχρι που την «κατέστρεψε». Είναι σαν τον παθολογικό τζογαδόρο που εξακολουθέι να ποντάρει σε μια παρτίδα που χάνει πιστεύοντας ότι την επόμενη φορά θα ρεφάρει δίχως να έχει το θάρρος να σηκωθεί από το τραπέζι αποδεχόμενος την ήττα του, κοιτάζοντας να δει τι θα κάνει από εδώ και μπρος.

 

Υ.Γ.

Όλα αυτά δίχως διάθεση αντιδικίας με κανέναν (διότι τέτοιες συζητήσεις οδηγούν συχνά πυκνά σε flames κα)

 

Εδώ θα συμφωνήσω 100%, επίσης χωρίς διάθεση να ξεκινήσω αντιδικία. Και η αλήθεια είναι ότι το Symbian S60 ήταν κάποτε πάρα πολύ καλό για τη Nokia (απέτρεψε τη Microsoft από το να γίνει μεγάλος παίκτης στην κινητή για πολλά χρόνια, δημιούργησε μια νέα κατηγορία στην οποία η Nokia σάρωσε) αλλά πολύ δύσκολα θα μπορούσε να μείνει ανταγωνιστικό μετά από τόσα χρόνια. Χωρίς να έχω σχέση με το χώρο, αυτό που παρατηρώ είναι ότι κανένα από τα λειτουργικά που κυριαρχούσαν στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας δεν τα πάει καλά σήμερα: η Palm πρώτη "σκότωσε" το PalmOS και ξεκίνησε να δουλεύει πάνω στο εξαιρετικό WebOS (άσχετα από το αν δεν μπόρεσε τελικά να το καθιερώσει μόνη της), η Microsoft άφησε τα Windows Mobile και δημιούργησε τα εντελώς διαφορετικά Windows Phone, η RIM ετοιμάζεται και εκείνη να περάσει από το παρωχημένο Blackberry OS στο QNX με τη βοήθεια της πίστωσης χρόνου που της δίνουν πιστά τμήματα IT σε όλο τον κόσμο. Η μόνη που βρέθηκε τελικά χωρίς σχέδιο για την επόμενη μέρα ήταν η Nokia, παρότι είχε το πολλά υποσχόμενο Maemo στα χέρια της ήδη από το 2005. Είναι κρίμα που τελικά αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό ενός τρίτου (και τι ειρωνία, της Microsoft) αλλά αυτή η απόφαση είναι το αποτέλεσμα συνεχόμενων λαθών τουλάχιστον 4-5 ετών.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν θα δημιουργησουμε αντιδικιες φιλε μου σιγα μη σκασουμε για ενα λειτουργικο. Αλλωστε συμφωνω σε αυτο που ειπες οτι ολοι οσοι αγορασαμε το n8 η αλλη συσκευη με symbian^3 δεν ειμαστε καθολου κοροιδα γιατι την στιγμη αυτη διαθετουνε οτι χρειαζομαστε και θα παρονε και μερικες αναβαθμισεις. Τωρα αν καποιος σκοπευει να το κρατησει για μια 5ετια ε τοτε δε ξερω:p.

Αυτο ομως που δε μπορω να κατανοησω ειναι το που ακριβως το symbian δεν θεωρειται ανταγωνιστηκο. Στην ταχυτητα στην πληροτητα στην σταθεροτητα; Εγω δεν μπορω να το κρινω σαν developer αλλα σαν χρηστης. Και το βρικω πληρεστατο σε σχεση με οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα. Εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης φυσικα αλλα οχι σε ζωτικα σημεια κατα την γνωμη μου. Επισης το νουμερο 5 εκατομυρια που ανεφερα πιο πανω δεν αφορα ολες τις συσκευες νοκια αλλα ουτε μονο το n8. Αφορα ολες τις simbian^ 3 συσκευες (με το n8 φυσικα να εχει την μεριδα του λεοντος) . Γνωμη μου ειναι οτι το symbian πασχει απο μανατζμεντ σωστη προωθηη και υποστηρηξη και σε αυτο φταιει η νοκια που μαλλον επαναπαυτηκε και δεν καταλαβε τον ανταγωνισμο. Τα λεφτα που χαραμισε η νοκια δε μου λενε τιποτα,μαλλον χαμενα πηγανε. Σαν λειτουργικο το βρισκω μια χαρα οπως και τα εκατομυρια των χρηστων που το προτιμουν ακομα απεναντι στις υπεραριθμες συσκευες με android και τον ανταγωνισμο της apple. Μαλλον κατ εμε η Microsoft ειναι αυτη που εκανε μια κινηση στρατηγικης για να προωθησει ενα λειτουργικο μεσω ενος κολλοσου και η νοκια τσιμπησε μη πιστευοντας στις ιδιες τις τις δυναμεις. Παντα λεω την γνωμη μου απο την οπτικη γωνια ενος χρηστη και φιλικα κουβεντα να κανουμε!:rolleyes:

Το ερώτημα σου είναι πολύ λογικό και έχει προβληματίσει και εμένα οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι εκεί που το Symbian απέτυχε είναι στην συνολική εμπειρία χρήσης η οποία προέρχεται κατά κύριο λόγο από το UI του και ύστερα από θέματα hardware (αργές CPU) και απόδοσης του Συστήματος.

 

Το Symbian που έχουμε σήμερα είναι οργανωμένο πάνω στο S60 δηλαδή σε ένα UI που δεν σχεδιάστηκε για οθόνες αφής αλλά για κινητά με numpad. Δες για παράδειγμα

και
το S90 το οποίο ήταν σχεδιασμένο για οθόνες αφής με πενάκι. Νομίζω ότι το UI του αν και εποχής 2004 είναι πολύ όμορφο ακόμα και από το S^3. Γιατί; Διότι σχεδιάστηκε εξ αρχής για αφή. Δες πόσο Eye-Candy είναι (πάντα με βάση την εποχή του) και πόσο καλά αποδίδει παρά την ηλικία του στις εντολές του χρήστη. Τι κρίμα που το σκότωσαν τότε..

 

Θα σου δώσω ένα άλλο απλό παράδειγμα από το E60 μου το οποίο είναι παλιό (και έχει αργή CPU -220Mhz νομίζω) αλλά αρκετό για να δεις τι εννοώ. Όταν θέλω να μπω στο κεντρικό μενού η συσκευή παύει να αποκρίνεται για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει την εικόνα, διαθέτω ένα K800i ίδιας (+/-) περιόδου, το μενού του ανταποκρίνεται ακαριαία και με μικρά εφφεδάκια ενώ τρέχει με μια CPU στα 190Mhz +/-. Αυτή η μικρή καθυστέρηση καταστρέφει αυτόματα την «εμπειρία χρήσης».

 

Οι μικρές λεπτομέρειες μπορούν να κάνουν την μεγάλη διαφορά, αυτό το έπιασε η Apple που ήταν μάστορας στα GUI και είχε ήδη και μια αποτυχία σε PDA αφής (βλ.

) και έφτιαξε το iOS UI το οποίο συνολικά, καθώς φίλοι έχουν iPhones οπότε το δουλεύω, σε κερδίζει (οκ, όχι όλους αλλά αρκετούς) με τα σκέρτσα του.

 

Αυτή την συνολική (ολιστική) αίσθηση δεν μπόρεσε ως τώρα να την φτάσει το Symbian και επειδή είναι «αίσθηση» (feeling) δεν μπορούν ως τώρα να την κοπιάρουν ή το έχεις που λένε ή δεν το έχεις (σωστή η παρατήρηση του φίλου marvin ότι όλα τα OS εποχής Symbian έχουν ήδη συνταξιοδοτηθεί και ξανά σχεδιαστεί από το μηδέν). Το μόνο που την προσεγγίζει είναι το S90 το οποίο φτιάχτηκε εξ αρχής για οθόνες αφής και τούτο δεν είναι τυχαίο.

 

Δεν μπορείς να μετατρέψεις το S60 σε 5th Ed. και ύστερα σε S^3 έτσι απλά, είναι άλλη λογική το κάθε ένα.

 

Υ.Γ.

Όσον αφορά τα εσωτερικά της ο προγραμματισμός του Symbian είναι δύσκολος και επιρρεπής σε σφάλματα και η ταλαιπωρία που σε υποβάλλει δεν έχει αντίκρυσμα καθώς μια κακογραμμένη εφαρμογή θα πάρει μαζί της το Σύστημα.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κυκλοφόρησαν και οι πληροφορίες στο γιατί η Nokia τελικά κατέληξε στην συνεργασία της με την Microsoft και όχι με την Google ή την RIM διότι τελικά είχε επαφές και με την τελευταία.

 

Σε γενικές γραμμές συζητήσεις υπήρξαν και με την RIM αλλά δεν τελεσφόρησαν. Η δε Google, ΔΕΝ επέτρεπε στην Nokia να μεταφέρει διάφορες υπηρεσίες της αλλά και την εμπειρία χρήσης που επιθυμούσε στο UI του λειτουργικού της, πάντα υπό την προϋπόθεση (και εδώ είναι το κλειδί) ότι θα αναλάμβανε την προσαρμογή του λειτουργικού στις επιθυμίες της Nokia δίχως εκείνη να αναλαμβάνει το κόστος υποστήριξης των αλλαγών σε επίπεδο πλατφόρμας. Είναι σημαντικό στοιχείο διότι διαφορετικά θα αρχίσετε να λέτε, μα είναι Open Source το Android άρα μπορεί να το κάνει μόνη της --Πράγματι! Αλλα΄δεν θέλει να το κάνει μόνη της πλέον εκεί είναι η διαφορά και η διένεξη της υπόθεσης.

 

Για παράδειγμα, η Google της αρνήθηκε σύμφωνα με το άρθρο, την μεταφορά των OVI MAPS στο Android διότι φοβότανε για την τύχη του Google Maps! Επίσης δεν της επέτρεπε να κάνει αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας διαφόρων λογισμικών του Android (πχ. Τηλεφωνικός Κατάλογος, e-mail client, OTA ανανεώσεις) ώστε να εξακολουθήσει ως Nokia να έχει κάποια πλεονεκτήματα προς τον ανταγωνισμό. Αν έκανε κάτι τέτοιο, τότε η Google δεν την υποστήριζε σύμφωνα με την πηγή οπότε το κόστος ανάπτυξης για άλλη μια φορά μεταφέρονταν στην ίδια την Nokia που θα έπρεπε να διατηρεί το δικό της κώδικα Android, πράμα που θέλει να αποφύγει.

 

Αντίθετα η MS της υποσχέθηκε (από ότι φαίνεται) ότι θα λάβει ενεργό μέρος στην διαμόρφωση των WP7 ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες της και να την διαφοροποιούν από τον ανταγωνισμό με την ανάπτυξη του OS και της πλατφόρμας κατά κύριο λόγο από την MS σεβόμενη τις επιθυμίες της Nokia.

 

Εν το μεταξύ η Google παραδέχθηκε ότι θα ήθελε την Nokia για συνεργάτη της αλλά τελικά στράβωσε το deal καθώς η MS ήταν πιο ελκυστική.

 

Με όλα αυτά φαίνεται ότι πράγματι η εταιρία διερεύνησε και άλλες εναλλακτικές λύσεις πριν τα WP7 αλλά μόνο η MS συμφώνησε να της κάνει όλα τα χατίρια όσον αφορά την μορφή των υπηρεσιών της και των WP7 (όπως είχα γράψει πριν το Nokia-MS deal "η Microsoft θέλει πολύ μια τέτοια συνεργασία").

 

Τελικά υπάρχει μέθοδος πίσω από την φαινομενική παράνοια της αρχικής πράξης ;) - δεν κατέληξαν τυχαία στα WP7 λοιπόν, ούτε από βλακεία απλά προσπαθούν να έχουν ως Nokia λόγο στο λειτουργικό & υπηρεσίες ώστε να διαφοροποιηθούν από τον ανταγωνισμό. Η Google δεν τους έκανε την χάρη να γίνουν συνέταιροι στην ανάπτυξη της πλατφόρμας (με την Google να υλοποιεί σε κώδικα τις διαφορές).

 

Υ.Γ.

Αυτό που ζητά η Nokia ουσιαστικά το ζητούσε και από το Symbian για αυτό και η εξαγορά του. Δηλαδή πάντα έβλεπε το Symbian, όπως είχα διαβάσει προ καιρού, σαν ένα Οίκο Λογισμικού που είχε αγοράσει και ότι του ζητούσε εκείνος θα έπρεπε να το υλοποιεί. Η MS μάλλον της υποσχέθηκε κάτι ανάλογο ενώ οι άλλοι παίκτες αρνήθηκαν αφήνοντας την να το κάνει μόνη της. Και καθώς το δοκίμασε με το Symbian και απέτυχε ΔΕΝ θέλει να το ξανά επαναλάβει.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έλεγα ότι η Nokia θα τη καταφέρει τη ms να της δώσει πιο πολύ παραμετροποίηση...

και μαζί με ovi maps κάμερες διπλόπυρηνα κ.α. θα μιλάμε για ΤΗ κορυφή σε κανά χρόνο από τώρα!

Nokia windows phone7 rules...:D:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όσο περνάνε οι μέρες και θα μαθαίνουμε λεπτομέρειες τόσο λιγότερο θα μας ξενίζει η αλλαγή βλέποντας τις νέες προοπτικές αλλά και "το που θέλει να το πάει η Nokia".

 

Επίσης εδώ το περίφημο χθεσινό Plan-B διακόπτεται λόγο αδιαφορίας από τους μεγάλους επενδύτες (funds).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όσο περνάνε οι μέρες και θα μαθαίνουμε λεπτομέρειες τόσο λιγότερο θα μας ξενίζει η αλλαγή βλέποντας τις νέες προοπτικές αλλά και "το που θέλει να το πάει η Nokia".

 

Επίσης εδώ το περίφημο χθεσινό Plan-B διακόπτεται λόγο αδιαφορίας από τους μεγάλους επενδύτες (funds).

Εννοείται ότι οι μέτοχοι δεν έχουν καμμία όρεξη για παιχνίδια.....η πορεία της ΝΟΚΙΑ είναι ξεκάθαρη(στις 11/2 ξεκάθαρα ανακοινώθηκε) τέρμα το Symbian,και θα προσπαθήσουν με WP7 - αυτό θα φανεί πολύ σύντομα και μετα δε πά΄να λένε ορισμένοι τις ανοησίες τους περι ανάπτυξης δήθεν του Symbian(δεν έχει και νόημα αυτό αλλά και η MS δεν θα κάτσει να παρατηρεί τέτοιες ιστορίες...).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κυκλοφόρησαν και οι πληροφορίες στο γιατί η Nokia τελικά κατέληξε στην συνεργασία της με την Microsoft και όχι με την Google ή την RIM διότι τελικά είχε επαφές και με την τελευταία.

 

[...]

 

 

Δηλαδή με λίγα λόγια η Νόκια προσπαθεί να πετάξει όλο το δικό της software development κομμάτι και να το αναλάβει κάποιος άλλος σύμφωνα με τις απαιτήσεις της. θέλει να μείνει μόνο στο hardware. Γι' αυτό και απολύει με το τσουβάλι developers.

 

Και ποιος την είχε πιο πολύ ανάγκη για να της κάνει το χατίρι; Η φτασμένη google που σαρώνει ή η πεθαμένη στα mobile OS microsoft που οι περισσότεροι γελάνε με τα WP7; Φυσικά η δεύτερη...

 

Μήπως μια άλλη εναλλακτική ήταν να ασχοληθεί με το καλό και φτασμένο android και να δώσει κίνητρα στους developers της, όχι να τους απολύσει, αλλά να κάνουν όλα αυτά οι ίδιοι αντί να τα περιμένουν από τη Google; Ναι open source είναι ότι θέλουν το κάνουν...

 

Ήθελε να ξεχωρίσει από τους άλλους; Να ενσωματώσει η ίδια το ovi maps στο android, οι ίδιοι οι developers της. Να τους βάλει να φτιάξουν αυτοί OVI, μητρώα, τηλ. καταλόγους, ΟΤΑ κλπ πάνω στο android. Να ξεχωρίσουν έτσι από όλους τους άλλους!!!

 

Δε μπορούν να το κάνουν αυτό οι devs σου γιατί είναι άχρηστοι και ξύνονται; Ναι απέλυσέ τους αλλά ΠΑΡΕ ΑΛΛΟΥΣ. ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΟΛΟΥΣ. Ασχολήσου με κάτι ΚΑΛΟ και προσπάθησε ΕΣΥ με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ μέσα να το κάνεις ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Μην ξεκινάς και ασχολείσαι με κάτι ΠΕΘΑΜΕΝΟ και να περιμένεις από τους ΑΛΛΟΥΣ μήπως και καταφέρουν να το φέρουν στα μέτρα σου και πότε θα κάνει ξαστεριά κλπ κλπ...

 

Αλλά όχι πάμε στην εύκολη λύση... Ποια είναι αυτή; Η γνωστή... Δεν επενδύουμε σε ανθρώπινο δυναμικό, προτιμάμε να τους απολύσουμε να γλυτώσουμε από τα έξοδά τους αντί να τους δώσουμε ουσιαστικά κίνητρα να αποδώσουν. Ναι να αποδώσουν και όλοι να είναι χαρούμενοι. Δηλαδή και οι ίδιοι να κρατήσουν τη δουλειά τους και να μην τους πετάξουμε στο δρόμο, αλλά και εμείς να κάνουμε αυτό που θέλουμε και να αυξήσουμε μακροπρόθεσμα το κέρδος μας γινόμενοι καλύτεροι από όλους τους άλλους.

 

Μανατζαρέοι της Νόκια, χαιρετίσματα από μένα... Αλλά το πρώτο μάθημα των μανατζαρέων ποιο είναι; Σε μια δύσκολη στιγμή τι κάνουμε για να ορθοποδήσουμε; Το κλασσικό... διώχνουμε κόσμο τους πετάμε στο δρόμο και περιμένουμε από άλλους μπας και γίνει η δουλειά. Και πάλι ένα μπράβο στους μανατζαρέους και στον cost effective τρόπο σκέψης τους... Φυσικά στον όρο cost effective δε χωράει πουθενά μέσα ο όρος σεβασμός στον άνθρωπο και το ανθρώπινο δυναμικό. Βγάζω το καπέλο λοιπόν στους μανατζαρέους και υποκλίνομαι... Χαιρετίσματα...

 

 

Ο χρόνος θα δείξει αν η εύκολη λύση ή η δύσκολη, είναι η σοφότερη.

 

Εύχομαι η Google να σας πάρει τα σώβρακα (συγχωρήστε με για την έκφραση), γιατί αυτοί επενδύουν σε αξιόλογο ανθρώπινο δυναμικό, τους δίνουν κίνητρα να γίνουν υπερ-αποδοτικοί και τους καλοπληρώνουν για όλα τα παραπάνω. Και ναι... προσλαμβάνουν συνεχώς και άλλους...

 

 

Μήπως γι' αυτό η Google έφτασε εδώ που έφτασε σε χρόνο dt; Μήπως λέω;

 

 

* Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Δεν κάνω πρόβλεψη ούτε έχω μαντικές ικανότητες ούτε είμαι αναλυτής, απλά δε μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτονται. Είναι αυτό που μου είχες πει για την "αίσθηση" που έχει κάποιος από κάποια πράγματα...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενώ ψηνόμουν για το Ν8 ή το Ε7 μου κόπηκε η όρεξη. Φαντάζομαι και ανά τον πλανήτη και σε πολλούς άλλους.

Μα δεν είναι αυτοκτονία ο τρόπος που ανακοινώθηκε το όλο θέμα; Οχι η ουσία, των Νokia με windows, αλλά το ότι γυρνάμε σελίδα και πρακτικά πετάμε στα σκουπίδια ότι έχουμε φτιάξει;

Δεν θα ήταν πιο έξυπνο να πούνε ότι επενδύουν παράλληλα και σε WP7 και σε αυτά που έχουμε και όπου μας πάει η αγορά θα πάμε και εμείς;

Αν, λέω αν, η επιλογή αποτύχει και τα WP7 της Nokia δεν πετύχουν στον βαθμό που θέλουν (να κατατροπώσουν το android δηλαδή) θα κάνουν και άλλη κολοτουμπα μετά; Με το μερίδιό της να πάει στο 10% (από 30%); Και ο στόχος που θέσανε (το android) πραγματικά σήμερα δεν φαίνεται εφικτός.

Μου φαίνεται ότι πρέπει να αρχίσω να ψάχνω σε android μεριά (που δεν ξέρω την τύφλα μου)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενώ ψηνόμουν για το Ν8 ή το Ε7 μου κόπηκε η όρεξη. Φαντάζομαι και ανά τον πλανήτη και σε πολλούς άλλους.

Μα δεν είναι αυτοκτονία ο τρόπος που ανακοινώθηκε το όλο θέμα; Οχι η ουσία, των Νokia με windows, αλλά το ότι γυρνάμε σελίδα και πρακτικά πετάμε στα σκουπίδια ότι έχουμε φτιάξει;

Δεν θα ήταν πιο έξυπνο να πούνε ότι επενδύουν παράλληλα και σε WP7 και σε αυτά που έχουμε και όπου μας πάει η αγορά θα πάμε και εμείς;

Αν, λέω αν, η επιλογή αποτύχει και τα WP7 της Nokia δεν πετύχουν στον βαθμό που θέλουν (να κατατροπώσουν το android δηλαδή) θα κάνουν και άλλη κολοτουμπα μετά; Με το μερίδιό της να πάει στο 10% (από 30%); Και ο στόχος που θέσανε (το android) πραγματικά σήμερα δεν φαίνεται εφικτός.

Μου φαίνεται ότι πρέπει να αρχίσω να ψάχνω σε android μεριά (που δεν ξέρω την τύφλα μου)

Οι μέτοχοι/επενδυτές ήθελαν μια δυναμική δήλωση ότι αλλάζουμε πορεία οπότε δεν γινόταν να το πούνε αλλιώς(βέβαια πάλι για τον κουβά πάνε αλλά τεσπα).

Και΄γω στο Android όταν πρωτοπήγα με ενόχλησε ότι σε κάθε εφαρμογή πεταγόταν ενα banner/ad....τελικά αυτές που κατεβάζεις μέσω Market έχουν όλες σχεδόν τέτοια(έλα όμως που στο "μαγαζάκι" υπάρχουν πάρα πολλές και paid ακόμα και είναι όλες adfree....;)),οπότε το λύσαμε το πρόβλημα σε ότι αφορά αυτό.

Σαν λειτουργικό το χαρακτηρίζει μια λέξη, "σφαίρα" και είναι ελαφρύ,δεν χρειάζεται να κοιτας αν οι εφαρμογές είναι ανοικτές-τις κλείνει μόνο του το ίδιο το λειτουργικό(μεγάλη υπόθεση αυτή;))...και άλλα πολλά......και καλά....:)

Currently χρησιμοποιώ το C6-01 το οποίο τελικά μια χαρά κινητάκι είναι(απλά δεν χρησιμοποιώ τον browser,δεν υποφέρεται σε σχέση με το DEFY που είχα πριν,καμμία απολύτως σχέση,τώρα αν με την PR 2.0 αλλάξει ο browser αρκετά- δεν το νομίζω να γίνει σύντομα,θα πέσει πάγος στις αναβαθμίσεις πιστέυω...;)),αλλά περιμένω το Xperia Neo γιατί θα έχει και μια decent κάμερα και επιτέλους θα δούμε και λίγη ταχύτητα πάλι.....

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Η Intel δια στώματος Otellini δηλώνει μεν απογοητευμένη αλλά και ότι κατανοεί πλήρως τους λόγος που η Nokia έλαβε αυτή την απόφαση συμπληρώνοντας μάλιστα ότι αν και εκείνος ήταν στην ίδια θέση με την Nokia.. θα έπραττε το ίδιο! (παραδοχή σοκ!).

 

Αρκετοί αναλυτές εκτιμούν ότι πρόκειται για παραδοχή πως το MeeGo θα χρειαζόταν πολύ χρόνο ώστε να καλύψει τις ανάγκες της Nokia οπότε δεν μπορούσε πια να το περιμένει.

 

Το τοπίο σιγά, σιγά καθαρίζει..

 

Υ.Γ.

Εδώ ενδεχομένος κολλάνε ορισμένες φήμες που είχε μεταφέρει ο Eldar του MR πριν μερικούς μήνες, σχετικά με προβλήματα στην συνεργασία των δυο εταιριών σχετικά με την ανάπτυξη του MeeGo. Οπότε δεν πρέπει να αποτελεί έκπληξη για όσους παρακολουθούσαν τις εξελίξεις.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο έξυπνο να πούνε ότι επενδύουν παράλληλα και σε WP7 και σε αυτά που έχουμε και όπου μας πάει η αγορά θα πάμε και εμείς;

Κι εγώ σου λέω ότι κάπως έτσι θα γίνει. Ας υποστηρίζει ο καθένας ό,τι θέλει! Λες να μην έχουν σκεφτεί το ενδεχόμενο αποτυχίας των WP7? Απλά θέλουν να πιστεύουν ότι το λειτουργικό της Microsoft θα επικρατήσει τελικά στην αγορά.

Αυτό που έχω να πω είναι...υπομονή και ο χρόνος θα δείξει! Όσοι έχετε πάρει N8, C7 κλπ. μην τα "σκοτώνετε" σε εξευτελιστικές τιμές για να τα ξεφορτωθείτε...μπορεί να κοπανάτε το κεφάλι σας στον τοίχο αργότερα! Ίσως αυτά που λέω να σας φαίνονται αστεία, αλλά για ξανασκεφτείτε το. Και αν κάποιος σκέφτεται να αγοράσει κάποιο από τα εν λόγω τηλέφωνα, εφ΄όσον τον καλύπτει η συσκευή, δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει! Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο... τα λόγια είναι λόγια, στην πράξη θα δούμε τι θα γίνει...και σίγουρα δεν θα το δούμε από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά μετά από κάνα χρόνο...και βάλε......

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/nokia_has_green_light_to_customize_windows_phone_7_as_they_please-news-2340.php

 

Δεν ξερω τι σημαινει αυτο.Μηπως η μικρομαλακη εβαλε πολυ νερο στο κρασι της για πρωτη φορα απο καταβολης της????

Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YKumseMIY2U&feature]YouTube - Qt at MWC11 - Qt WebKit and HTML5 demo[/ame]

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια η Νόκια προσπαθεί να πετάξει όλο το δικό της software development κομμάτι και να το αναλάβει κάποιος άλλος σύμφωνα με τις απαιτήσεις της. θέλει να μείνει μόνο στο hardware. Γι' αυτό και απολύει με το τσουβάλι developers.

 

Και ποιος την είχε πιο πολύ ανάγκη για να της κάνει το χατίρι; Η φτασμένη google που σαρώνει ή η πεθαμένη στα mobile OS microsoft που οι περισσότεροι γελάνε με τα WP7; Φυσικά η δεύτερη...

 

Μήπως μια άλλη εναλλακτική ήταν να ασχοληθεί με το καλό και φτασμένο android και να δώσει κίνητρα στους developers της, όχι να τους απολύσει, αλλά να κάνουν όλα αυτά οι ίδιοι αντί να τα περιμένουν από τη Google; Ναι open source είναι ότι θέλουν το κάνουν...

 

Ήθελε να ξεχωρίσει από τους άλλους; Να ενσωματώσει η ίδια το ovi maps στο android, οι ίδιοι οι developers της. Να τους βάλει να φτιάξουν αυτοί OVI, μητρώα, τηλ. καταλόγους, ΟΤΑ κλπ πάνω στο android. Να ξεχωρίσουν έτσι από όλους τους άλλους!!!

 

Δε μπορούν να το κάνουν αυτό οι devs σου γιατί είναι άχρηστοι και ξύνονται; Ναι απέλυσέ τους αλλά ΠΑΡΕ ΑΛΛΟΥΣ. ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΟΛΟΥΣ. Ασχολήσου με κάτι ΚΑΛΟ και προσπάθησε ΕΣΥ με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ μέσα να το κάνεις ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Μην ξεκινάς και ασχολείσαι με κάτι ΠΕΘΑΜΕΝΟ και να περιμένεις από τους ΑΛΛΟΥΣ μήπως και καταφέρουν να το φέρουν στα μέτρα σου και πότε θα κάνει ξαστεριά κλπ κλπ...

 

Αλλά όχι πάμε στην εύκολη λύση... Ποια είναι αυτή; Η γνωστή... Δεν επενδύουμε σε ανθρώπινο δυναμικό, προτιμάμε να τους απολύσουμε να γλυτώσουμε από τα έξοδά τους αντί να τους δώσουμε ουσιαστικά κίνητρα να αποδώσουν. Ναι να αποδώσουν και όλοι να είναι χαρούμενοι. Δηλαδή και οι ίδιοι να κρατήσουν τη δουλειά τους και να μην τους πετάξουμε στο δρόμο, αλλά και εμείς να κάνουμε αυτό που θέλουμε και να αυξήσουμε μακροπρόθεσμα το κέρδος μας γινόμενοι καλύτεροι από όλους τους άλλους.

 

Μανατζαρέοι της Νόκια, χαιρετίσματα από μένα... Αλλά το πρώτο μάθημα των μανατζαρέων ποιο είναι; Σε μια δύσκολη στιγμή τι κάνουμε για να ορθοποδήσουμε; Το κλασσικό... διώχνουμε κόσμο τους πετάμε στο δρόμο και περιμένουμε από άλλους μπας και γίνει η δουλειά. Και πάλι ένα μπράβο στους μανατζαρέους και στον cost effective τρόπο σκέψης τους... Φυσικά στον όρο cost effective δε χωράει πουθενά μέσα ο όρος σεβασμός στον άνθρωπο και το ανθρώπινο δυναμικό. Βγάζω το καπέλο λοιπόν στους μανατζαρέους και υποκλίνομαι... Χαιρετίσματα...

 

 

Ο χρόνος θα δείξει αν η εύκολη λύση ή η δύσκολη, είναι η σοφότερη.

 

Εύχομαι η Google να σας πάρει τα σώβρακα (συγχωρήστε με για την έκφραση), γιατί αυτοί επενδύουν σε αξιόλογο ανθρώπινο δυναμικό, τους δίνουν κίνητρα να γίνουν υπερ-αποδοτικοί και τους καλοπληρώνουν για όλα τα παραπάνω. Και ναι... προσλαμβάνουν συνεχώς και άλλους...

 

 

Μήπως γι' αυτό η Google έφτασε εδώ που έφτασε σε χρόνο dt; Μήπως λέω;

 

 

* Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Δεν κάνω πρόβλεψη ούτε έχω μαντικές ικανότητες ούτε είμαι αναλυτής, απλά δε μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτονται. Είναι αυτό που μου είχες πει για την "αίσθηση" που έχει κάποιος από κάποια πράγματα...

 

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Οκ το Android είναι πολύ ωραίο αλλά μέχρι εκεί...

 

Έχει τα προβλήματά του. Πχ εγώ το θεωρώ αρκετά ποιο βαρύ από τα WP7 ή το Apple iOS... πχ βλέποντας κινητά με 1ghz επεξεργαστή (Για το θεό 1 ghz) και να έχουν "σπασίματα" στην κίνηση μεταξύ των διαφορετικών desktop σε μια οθόνη 3,7 είναι λίγο τραγικό και δείχνει κακό optimization. Μιλάμε για 3,7 ιντσες και τα κινητά αυτά έχουν 1ghz και υποβοηθούμενο σύστημα με τσιπ γραφικών!!

 

Πχ εμένα το μόνο λειτουργικό που με έχει εκπλήξει ευχάριστα είναι το WebOS αλλά δυστυχώς η HP δεν το προωθεί όπως θα έπρεπε αλλά και οι συσκευές που το φοράνε είναι της πλάκας.

 

Για να μην μακρηγορώ αυτό που θέλω να πω είναι πως όπως η Google σε 2 χρόνια μόνο έφτασε εδώ που έφτασε, το ίδιο μπορεί να γίνει με τη συμφωνία της MS με την NOKIA ή μπορεί να πεταχτεί η HP και να τα σαρώσει όλα με το WebOS που πραγματικά όποιος το έχει πιάσει στα χέρια του έχει μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Τέλος το οτι με το WP7 όποιος το δει γελάει... είσαι λίγο off...

Είναι το πιο responsive λειτουργικό αυτή τη στιγμή (και αυτό βέβαια σε συσκευές της πλάκας με κακή ποιότητα κατασκευής, μπαταρίας, κάμερας κλπ) με τα όποια προβλήματά του.

 

Οι πωλήσεις του Android όπως και του Symbian δεν είναι απαραίτητα λόγω λειτουργικού. Πχ ξέρω πάρα μα πάρα πολύ κόσμο που αγόρασε το Xperia mini γιατί είναι μικρό και γιατί είναι Ericsson. Ούτε που ξέρουν τι είναι το Android και ούτε που τους ενδιαφέρει. Ακόμη και JavaOS να ήταν όπως τα κλασικά κινητά της SE θα το αγόραζαν. Το ίδιο ισχύει και με συσκευές της NOKIA (mid range κινητά).

 

Ξαναλέω βέβαια αυτό δεν υποδηλώνει οτι το Andoid ή το Symbian είναι άσχημα. Απλά το λέω γιατί το post σου μου φάνηκε λίγο ισοπεδωτικό με τα πάντα...

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...