Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ θα συμφωνήσω ως προς την παλαιότητα ή όχι του Symbian. Είναι μία καραμέλα, η οποία όμως έχει αρχίσει να κερδίζει έδαφος και να δημιουργεί κλίμα.

 

Δεν είναι καραμέλα είναι πραγματικότητα, είτε ανοίξεις μια ιστοσελίδα με το 5800 είτε με το Ν8 έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι καραμέλα είναι πραγματικότητα, είτε ανοίξεις μια ιστοσελίδα με το 5800 είτε με το Ν8 έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Σε αυτο εχεις δικιο. σε ολα τα αλλα ομως? τι σχεση εχουν τα 2 αυτα λειτουργικα?

γιατι μπορει να μοιραζονται το ιδιο ονομα αλλα ως εκει.

 

και για τον browser ομως...περιμενε λιγο.

δεν θα λεγεται Symbian ^4, αλλα το αναμενομενο μεγαλο update του S^3, θα φερει ολες αυτες τις αλλαγες που θα εφερνε το S^4

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο. σε ολα τα αλλα ομως? τι σχεση εχουν τα 2 αυτα λειτουργικα?

γιατι μπορει να μοιραζονται το ιδιο ονομα αλλα ως εκει.

 

και για τον browser ομως...περιμενε λιγο.

δεν θα λεγεται Symbian ^4, αλλα το αναμενομενο μεγαλο update του S^3, θα φερει ολες αυτες τις αλλαγες που θα εφερνε το S^4

 

θα επρεπε να βιαστουν λιγο εδω...πλεον απο το κινητο σερφαρει και η κουτσή μαρια..πιστεψε με...

το να μην μπορεις ουτε το κειμενο σε μια σελιδα να προσαρμόσεις στην οθονη σου για να το διαβασεις σωστα ειναι μεγαλο μειονέκτημα για μενα...(αυτο το περα δοθε ειναι μαρτυριο....)

πιστευω(θελω να πιστευω) οτι η νοκια θα μας τα διορθώσει ολα αυτα...απλα αργουν και οι εποχες δυστυχώς δεν ειναι για τετοια....

ενα "φλασιδι" να φας το πουλας και πας αλλου.....και οι επιλογες ειναι παρα πολλες...

Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να βιαστουν λιγο εδω...πλεον απο το κινητο σερφαρει και η κουτσή μαρια..πιστεψε με...

το να μην μπορεις ουτε το κειμενο σε μια σελιδα να προσαρμόσεις στην οθονη σου για να το διαβασεις σωστα ειναι μεγαλο μειονέκτημα για μενα...(αυτο το περα δοθε ειναι μαρτυριο....)

πιστευω(θελω να πιστευω) οτι η νοκια θα μας τα διορθώσει ολα αυτα...απλα αργουν και οι εποχες δυστυχώς δεν ειναι για τετοια....

ενα "φλασιδι" να φας το πουλας και πας αλλου.....και οι επιλογες ειναι παρα πολλες...

 

το δικιο σου βουνο, αλλα αφου το πηρατε (και καλα κανατε) και η Νοκια ανακοινωσε πως ερχεται το..."τρενο" του major update...τοτε τι αλλο μπορεις να κανεις? απλα λιγη υπομονη.

 

βεβαια σε καταλαβαινω γιατι πριν το Ν8 , σερφαρες με το Ν900;)

Link to comment
Share on other sites

το δικιο σου βουνο, αλλα αφου το πηρατε (και καλα κανατε) και η Νοκια ανακοινωσε πως ερχεται το..."τρενο" του major update...τοτε τι αλλο μπορεις να κανεις? απλα λιγη υπομονη.

 

βεβαια σε καταλαβαινω γιατι πριν το Ν8 , σερφαρες με το Ν900;)

 

με πιανεις με πιανεις....:lol::lol:

το χει η νοκια φιλε αρκει να βιαστει λιγο...(πιστευω οτι πολλα απο τα καλα του n900 μπορουμε να τα δουμε και στο n8 στο θεμα του ιντερνετ ας πουμε...)

προσωπικά εχω υπομονη και το κινητο το γουσταρω με 1000...

απλα τα πραγματα τρεχουν παρα πολυ σημερα.....και πρεπει να τρεξει λιγο και η νοκια..

ειναι βασικα θεματα αυτα....περα απο τις αναβαθμίσεις...και δεν τα λεω με κακια ...

anyway.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια,αλλα μια χαρα σερφαρω...τουλαχιστον βλεπω και flash σελιδες...οποιος θελει ας μπει στο http://ktlk.dyndns.org που εχς μια δοκιμαστικη σελιδα για εμενα σε flash να δει..μια με n8 και μια με iphone...Ουτε με το (μεγαλυτερη πατατα δεν υπαρχει) Internet(και καλα) tablet ipad...Και ναι,,χαιρομαι να εχουν ολοι μηλοφωνα και αφηστε τα σοβαρα παιχνιδια σε εμας...τους αρχαιους...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω διάφορα και θέλω να σχολιάσω..

Κατ αρχήν να πω ότι εχω ΠΆΝΤΑ και 1 symbian συσκευή και στη κατοχή μου(κ όχι να τα δω σε φίλους μου η να γράφω ότι ακούω γι αυτα)πέρασαν τα καλύτερα των symbian και όχι τα φθηνά.Τελευταία είχα το Ν8 το οποίο πούλησα σε παιδί εδώ στο forum.οπότε το λειτουργικό το γνωρίζω εκ τωνέσω καλά!

αλλά επειδή είμαι ήμουν κάτοχος και άλλων λειτουργικών δε μπορώ να το βλέπω μονόπλευρα και με ίσως κάποιο υπέρμετρο ενθουσιαζμο όπως μερικά παιδιά εδώ που π.χ. ήρθαν απ το 5800 στο Ν8 κ τους φαίνεται πύραυλος..

Λοιπόν το symbian κάποτε ήταν κορυφή και η Nokia βεβαίως αλαζόνας..

Όχι μόνο γιατί μας πουλούσε πλαστικές τριζατες συσκευές στις εξωφρενικές τιμές τις αλλά μας αντιμετώπιζε και κάπως..και σα λειτουργικό το symbian πάντα ήταν αργό και είχε πάντα

κολληματα αλλά είχε και τα καλά του που τα γνωρίζουν όλοι εδώ..

Τώρα όμως:

ναι είναι πιο γρήγορο από παλιά και με σαφώς λιγότερα κολληματα αλλά δυστυχώς τη σήμερον ημέρα αυτό ΔΕ φτανει..για μένα αλλά και για εκατομύρια άλλους που έχουν αγοράσει και δοκιμάσει αλλά λειτουργικά και μπορεί να συγκρίνει άμεσα υστερεί όχι μεμονωμένα στο browser η στο η στο άλλο αλλά συνολικά στην εμπειρία χρήσης που μόνο αν έχεις ένα android η ένα iPhone θα το καταλάβεις..και δυστυχώς αυτό δε μπορείς να το περάσεις μέσα στο γραπτό λόγο η διαβάζοντας τα specs..η αλήθεια είναι πως η nokia το πήρε το μήνυμα αλλά το πήρε κάπως αργά..και φοβάμαι όπως εχω ξαναπεί μήπως στη προσπάθεια να κάνει το λειτουργικό πιο smooth και animation δίδοντας το update το καλοκαίρι ελπίζω το Ν8 και τα παρόμοια νέα symbian να το σηκώνουν και να μη γονατίζουν με το παραμικρό μπαίνοντας στο browser η ανοίγοντας κάποιο άλλο πρόγραμμα GPS..και όλα αυτα γιατί αυτα αν δε τα έχεις σχεδιάσει εξ αρχής να είναι ενσωματωμένα τότε θέλουν πιο δυνατό hardware(CPU k RAM)για να το σηκώσει!

 

Και για να τελειώνω τη δουλειά σου τη κανείς και με αυτα αλλά με τα άλλα(και ειδικά το iPhone)όλα γίνονται απλά και με τη σκέψη και θέλω για να με καταλάβουν όσοι θέλουν να πιάσουν στα χέρια τους 1 desire HD η iPhone η όσοι ήρθαν απ το προηγούμενολειτουργικό και συσκευή,το 5800 π.χ. να καταλάβουν πως ένιωσαν και νιώθουν αγγίζοντας τη capacitive η κάνοντας scrolling,ακόμα κ το δίσκο tap για να ανοιξης 1 αρχείο ήταν εκνευριστικό(ευτυχώς καταργήθηκε)εμπειρία χρήσης λοιπόν,η nokia έχει τις δυνατότητες αλλά έχει αργήσει πολύ,ελπίζω για το καλό του ανταγωνισμού να έχει πάρει το μήνυμα απ τις αγορές..

 

σσ

δε λέω ότι το iPhone με τους περιορισμούς του είναι καλύτερο αλλά είναι άπειρος πιο εύχρηστο και απολαυστικό..εγώ πάντως προτιμώ απ το iPhone το android προς το παρόν..

 

μου αρέσει στο symbian και ακόμα το ψάχνω στα αλλά λειτουργικα:

-το αξιόπιστο εύχρηστο και κυρίως free GPS,μπράβο στη nokia και αυτό μόνο του είναι λόγος να προτιμήσεις κάποιο symbian..

-η δημιουργία φακέλων στα sms(πράγμα που οι άλλοι το έχουν καταργήσει,γιατί ρε φίλε εγώ θέλω να τα τακτοποιω όπως θέλω εγώ)

-το ότι δεν άφησε ξεκρεμαστους τους πελάτες τις και προσπαθεί μόνη τις με αναβαθμίσεις σε 1 προηγούμενης γενιάς λειτουργικό..

 

σόρρυ αν σας κούρασα αλλά ήθελα να πω τις εμπειρίες μου στο λειτουργικό αλλά σε συνδιασμό με το τι κυκλοφορεί(μιας και πρέπει να τα βλέπουμε σφαιρικά) ίσως βοηθώντας και κάποιους άλλους:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οτι προσεγγιζεις πολυ σωστα το θεμα. Εκει που η νοκια χανει το παιχνιδι ειναι στην απλοτητα και ευχρηστια που εχουνε τα iOS και Android σε σχεση με το symbian. Επιμενω ομως οτι το symbian ειναι μακραν το πιο πληρες λειτουργικο. Δε μετραει κατα την γνωμη μου μονο αν ειναι γρηγορο η αμεσο η απλο. Ενας απαιτητηκος χρηστης θα καλυφθει απολυτα με το symbian ενω βρησκω σημαντικες τις ελειψεις αλλων λειτουργικων. Το θεμα ειναι ομως οτι πλεον τα smartphones απευθυνονται σε μεγαλυτερη γκαμα χρηστων και οχι μονο σε "εμπειρους" η χρηστες που εχουνε την διαθεση να ψαχτουνε με την συσκευη τους (το symbian σηκωνει πολυ "σκαλισμα"). Το αποτελσμα ειναι να μην μπορει να κερδισει ευκολα νεους χρηστες οι οποιοι αποθαρρυνονται απο την ''πολυπλοκοτητα'' του symbian. To iOS ειναι τοσο απλο που και ενας αδαης, χωρις καμια προθεση ειρωνειας προς τους κατοχους iPhone, μπορει να το αγορασει και να το χαρει χωρις να συνηδυτοποιησει τους περιοριμους του γιατι καλυπτεται απο αυτα που εχει. Η νοκια δεν πρεπει να επαναπαυτει στους πιστους οπαδους της που το γουσταρουν για την πληροτητα του και εχουνε μαθει να ζουνε με τα μειονεκτηματα του αλλα να φροντισει να το κανει πιο προσητο σε νεους χρηστες. Για το android δεν εχω σιγουρη αποψη, μονο το xperia x10 mini εχω δει, οπως εγραψα και σε παραπανω ποστ, και μου φανηκε πολυ χυμα και καθολου εμπνευσμενο αλλα πιστευω οτι σε αλλες συσκευες θα ειναι σαφως καλυτερο. Το iphone ομως το εχω δουλεψει επειδη το εχει ο κολλητος μου. Αφηνει οντως μια ευχαριστη αισθηση στη χρηση του αλλα και μονο οι περιορισμοι και οι εληψεις που εχει με εκνευριζουνε. Εδω να προσθεσω οτι αν η νοκια, οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω και εχει δικιο μας αντιμετωπιζει ''καπως'' η apple αισθανομαι σαν να μας κοροιδευει σε καποιες περιπτωσεις. Οπως και να χει για να καταληξω καπου πιστευω οτι στη τελικη η επιλογη λειτουργικου ειναι σε μεγαλο βαθμο θεμα συνηθειας. Οποτε το παιχνιδι παιζεται στο ποιο θα καταφερει να προσελκυσει καινουριους πελατες. Και εκει το symbian θελει δουλεια...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω...για τον browser...με το super μηλο..μπειτε σε σελίδες flash..Χαχα..καλο εεε..??

και οσο για την οθονη..οκ...μπορει να είχε μια κακη υλοποιηση απο μεριας nokia η αφη,,,αλλα η μοδα του Iphone καταστρεψε μια τεχνολογια ανωτερη επειδη ηταν μοδα..και μην ακουσω πάλι οτι h capacitive ειναι καλυτερες απο τισ resistive...απλα η μπδα δεν τις αφησε να εξελιχτουνε....

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω...για τον browser...με το super μηλο..μπειτε σε σελίδες flash..Χαχα..καλο εεε..??

και οσο για την οθονη..οκ...μπορει να είχε μια κακη υλοποιηση απο μεριας nokia η αφη,,,αλλα η μοδα του Iphone καταστρεψε μια τεχνολογια ανωτερη επειδη ηταν μοδα..και μην ακουσω πάλι οτι h capacitive ειναι καλυτερες απο τισ resistive...απλα η μπδα δεν τις αφησε να εξελιχτουνε....

 

Δεν ειχα ποτε συσκευη με resitive μαλιστα το ν8 ειναι το πρωτο μου κινητο με οθονη αφης. Αλλα και μονο που εβλεπα ανθρωπους να παλευουνε με τις resistive δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. Απο την αλλη ομως αν η νοκια πιστευε οτι οι resistive μπορουσαν να εξεληχθουν ας το δοκιμαζε με σωστη υποστηρηξη και προωθηση που δεν εκανε ποτε. Δε νομιζω οτι δεν ειχε την τεχνογνωσια να το κανει, αλλωστε εκεινη εφερε στην αγορα την πρωτη οθονη αφης αλλα η συσκευη πηγε απατη αφου ουτε η ιδια η νοκια δε την πιστεψε. Επαναπαυτηκε ομως στην πρωτια που για χρονια ειχε και τωρα τρεχει και, αν και ειμαι υποστηρικτης της, καλα να παθει!:p. Μενει να δουμε αν το πηρε το μαθημα της και επανερθει στο προσκηνιο. Οσο για τον υπρτελειο Browser του iphone τι περισσοτερο να πω απο το οτι η apple εχει καταφερει να κανει πλυση εγγεφαλου στους πελατες της οτι το flash ειναι αχρηστο και χωρις μελλον αφου η ιδια δε προκειται να το υποστηριξει ποτε και αυτοι το αποδεχτηκαν (οι περισσοτεροι). Εχει την ικανοτητα να τα καταφερνει οποτε μπραβο της.:confused:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε συσκευη με resitive μαλιστα το ν8 ειναι το πρωτο μου κινητο με οθονη αφης. Αλλα και μονο που εβλεπα ανθρωπους να παλευουνε με τις resistive δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις.

 

To Ν8 εχει capacitive οθονη αφης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε συσκευη με resitive μαλιστα το ν8 ειναι το πρωτο μου κινητο με οθονη αφης. Αλλα και μονο που εβλεπα ανθρωπους να παλευουνε με τις resistive δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. Απο την αλλη ομως αν η νοκια πιστευε οτι οι resistive μπορουσαν να εξεληχθουν ας το δοκιμαζε με σωστη υποστηρηξη και προωθηση που δεν εκανε ποτε. Δε νομιζω οτι δεν ειχε την τεχνογνωσια να το κανει, αλλωστε εκεινη εφερε στην αγορα την πρωτη οθονη αφης αλλα η συσκευη πηγε απατη αφου ουτε η ιδια η νοκια δε την πιστεψε. Επαναπαυτηκε ομως στην πρωτια που για χρονια ειχε και τωρα τρεχει και, αν και ειμαι υποστηρικτης της, καλα να παθει!:p. Μενει να δουμε αν το πηρε το μαθημα της και επανερθει στο προσκηνιο. Οσο για τον υπρτελειο Browser του iphone τι περισσοτερο να πω απο το οτι η apple εχει καταφερει να κανει πλυση εγγεφαλου στους πελατες της οτι το flash ειναι αχρηστο και χωρις μελλον αφου η ιδια δε προκειται να το υποστηριξει ποτε και αυτοι το αποδεχτηκαν (οι περισσοτεροι). Εχει την ικανοτητα να τα καταφερνει οποτε μπραβο της.:confused:

 

Ας θυμηθούμε όμως και γιατί πήγε άπατη αυτή η πρώτη συσκευή....Γιατί όλα τα αμερικανάκια την έβγαλαν εντελώς άχρηστη και ότι δεν υπάρχει περίπτωση η αφή να χρειαστεί ποτέ στα κινητά. Είναι κάτι 100% περιττό και χωρίς καμιά ουσία όυτε τώρα ούτε για το μέλλον. Ποιος μπορεί να φανταστεί κινητό χωρίς πλήκτρα. Αποτυχημένη η κίνηση της ΝΟΚΙΑ. Αυτά έλεγαν και διαφήμιζαν τότε με αποτέλεσμα η ΝΟΚΙΑ, ειδικά στις ΗΠΑ να έχει σχεδόν μηδαμινές πωλήσεις της συσκευής και να την αποσύρει άρων άρων...Απλά δε μπορούσαν τα αμερικανάκια να δεχτούν ότι μια ευρωπαϊκή εταιρεία τους ξεπέρασε :p

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Ας θυμηθούμε όμως και γιατί πήγε άπατη αυτή η πρώτη συσκευή....Γιατί όλα τα αμερικανάκια την έβγαλαν εντελώς άχρηστη και ότι δεν υπάρχει περίπτωση η αφή να χρειαστεί ποτέ στα κινητά. Είναι κάτι 100% περιττό και χωρίς καμιά ουσία όυτε τώρα ούτε για το μέλλον. Ποιος μπορεί να φανταστεί κινητό χωρίς πλήκτρα. Αποτυχημένη η κίνηση της ΝΟΚΙΑ. Αυτά έλεγαν και διαφήμιζαν τότε με αποτέλεσμα η ΝΟΚΙΑ, ειδικά στις ΗΠΑ να έχει σχεδόν μηδαμινές πωλήσεις της συσκευής και να την αποσύρει άρων άρων...Απλά δε μπορούσαν τα αμερικανάκια να δεχτούν ότι μια ευρωπαϊκή εταιρεία τους ξεπέρασε :p

 

Και οπως τα λες ομως φταιει η Nokia. Τεραστια εταιρια ειναι ας εκανε το σωστο μαρκετινγκ. Ας επεμενε τουλαχιστον στην Ευρωπη γιατι στην Αμερικη ουτως η αλλως δεν εχει σημαντικο μεριδιο αγορας.

 

To Ν8 εχει capacitive οθονη αφης.

 

Φυσικα capacitive εχει. Ισως δε διατυπωσα καλα το προηγουμενο ποστ μου. Ειπα επι της ουσιας οτι οι resistive δε μου πολυαρεσουν χωρις ωστοσο να εχω δουλεψει με τετοια συσκευη. Την capacitve με τα οποια μειον της την βρισκω σαφως πιο λειτουργικη.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Και οπως τα λες ομως φταιει η Nokia. Τεραστια εταιρια ειναι ας εκανε το σωστο μαρκετινγκ. Ας επεμενε τουλαχιστον στην Ευρωπη γιατι στην Αμερικη ουτως η αλλως δεν εχει σημαντικο μεριδιο αγορας.

 

 

 

Φυσικα capacitive εχει. Ισως δε διατυπωσα καλα το προηγουμενο ποστ μου. Ειπα επι της ουσιας οτι οι resistive δε μου πολυαρεσουν χωρις ωστοσο να εχω δουλεψει με τετοια συσκευη. Την capacitve με τα οποια μειον της την βρισκω σαφως πιο λειτουργικη.

 

βεβαια καθε τεχνολογια εχει τα πλην της και τα συν της... δεν ειναι λιγοι αυτοι που προτιμουν τισ resistιve οθονες...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια καθε τεχνολογια εχει τα πλην της και τα συν της... δεν ειναι λιγοι αυτοι που προτιμουν τισ resistιve οθονες...

απλα οι resistive εχουν το πλεονεκτημα της πιεσης και μ'ένα μετρητη πίεσης μπορούσες να κανεις πολλα πραγματα.Το γτ το παρατησε το εκανε μετα την πιεση των πελατων της για αυτο που βλεπανε στο Iphone..

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Alien Dalvik by Myriad – Enables Android Apps to Run on Non-Android Phones

 

Διαβάστε κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον σε σχέση με τις android εφαρμογές και το port που μπορεί να γίνει σε άλλες πλατφόρμες. (εφόσον για αρχή έχει ανακοινωθεί meego, φαντάζομαι το symbian δεν είναι μακριά γιατί από τα σχόλια διαβάζω ότι το συγκεκριμένο project χρησιμοποιεί Qt)

 

http://dailymobile.se/2011/02/08/alien-dalvik-by-myriad-enables-android-apps-to-run-on-non-android-phones/

 

 

Αν ξέρει κάποιος περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες για το θέμα ας μας πει.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Alien Dalvik by Myriad – Enables Android Apps to Run on Non-Android Phones

 

Διαβάστε κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον σε σχέση με τις android εφαρμογές και το port που μπορεί να γίνει σε άλλες πλατφόρμες. (εφόσον για αρχή έχει ανακοινωθεί meego, φαντάζομαι το symbian δεν είναι μακριά γιατί από τα σχόλια διαβάζω ότι το συγκεκριμένο project χρησιμοποιεί Qt)

 

http://dailymobile.se/2011/02/08/alien-dalvik-by-myriad-enables-android-apps-to-run-on-non-android-phones/

 

 

Αν ξέρει κάποιος περισσότερες και πιο εξειδικευμένες πληροφορίες για το θέμα ας μας πει.

 

μηπως ομως βοηθαει και το γεγονος πως προκειται για linux σε συσκευη με λινουξ ?

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται πρόκειται για ένα Virtual Machine το οποίο μεταφράζει και φυσικά εκτελεί εφαρμογές γραμμένες για Android. Τώρα πόσο καλά εξομοιώνει όλες τις προσφερόμενες υπηρεσίες του Dalvik Virtual Machine (του αυθεντικού δηλαδή Android VM) στις αντίστοιχες υπηρεσίες του Maemo είναι κάτι που θα φανεί στην πράξη με την εμπορική διάθεση του προϊόντος. Επίσης θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσο καλά τα πάει με προγράμματα Android που τμήματα τους είναι γραμμένα σε C & C++ (υπάρχουν και τέτοια βλέπετε). Το σίγουρο είναι ότι από την εξέλιξη αυτή ωφελούνται τόσο οι κάτοχοι N900 όσο και οι προγραμματιστές που αναπτύσσουν σε Android Java διότι αυτόματα και δίχως να χρειασθεί να γυρίσουν σε QT C++ μπορούν να στοχεύουν σε περισσότερους πελάτες / συσκευές. Αυτό είναι γενικά ένα όφελος που έχουν όλες οι γλώσσες που βασίζονται σε byte-code και τρέχουν σε Virtual Machines (είναι εύκολο να μεταφερθούν και σε άλλες πλατφόρμες). Μια παράπλευρη διευκόλυνση επίσης προέρχεται από το γεγονός ότι τόσο το Android όσο και το Maemo βασίζονται σε Linux Kernel (με τις όποιες διαφορές τους, ok..) οπότε το μοντέλο σε διάφορα δύσκολο θέματα (πχ. Threads κλπ) πάω στοίχημα ότι είναι κοινό οπότε διευκολύνει την κατασκευή του εξομοιωτή. Πράγμα που δεν ισχύει άμεσα για άλλα Λ.Σ. όπως το SYMBIAN (δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει port και σε αυτό).

 

..Και εκεί που όλοι λέγαμε για έλευση του QT C++ στο Android, να που το παιχνίδι ανατρέπεται και έρχεται η Android Java στο N900! Άντε να δούμε και την C# & .NET σε αυτό (βλ. προσπάθεια Maemo - Mono Project) και έλυσε το πρόβλημα Software η Nokia (α! btw. το Silverlight υπάρχει ήδη για S60)

:)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Το Silverlight δεν ανοιγει τον windows media player? Εβαλα το Silverlight στο Ν8, παω να ανοιξω τις σελιδες του live24 και παλι μου ζηταει να κατεβασω το Silverlight.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Το Silverlight δεν ανοιγει τον windows media player? Εβαλα το Silverlight στο Ν8, παω να ανοιξω τις σελιδες του live24 και παλι μου ζηταει να κατεβασω το Silverlight.:worry:

 

Από ότι βλέπω απαιτεί S60 5th Edition συσκευές οπότε ενδεχομένως να είναι ασύμβατο με το S^3..

 

Δοκίμασε αν παίζει τούτο εδώ το demo site της Microsoft το οποίο παρουσιάζει μια μικρή εφαρμογή (μεγεθυντικό φακό) Silverlight στο Browser.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν παιζει. Κοιτα να δεις τοσο καιρο με S60 5th Edition και τωρα που εχω ^3 το καταλαβα οτι παιζει Silverlight σε S60 5th Edition.:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. ειμαι καινουργιος στην παρεα σας... ενδιαφερομαι να αγορασω το ν8 αλλα ενας γνωστος μου που το εχει και γενικα ασχολειται με αυτα μου προετειναι να περιμενω λιγο γτ λεει οτι ειμαστε εν αναμονη εξεληξεων στην ΝΟΚΙΑ και οτι υπαρχουν φημες να κλεισει το symbian^3 και οτι δεν θα γινουν αλλες αναβαθμισεις, Η αποφασιση λεει θα βγει παρασκευη ή σαββατο... ηθελα να ρωτησω απο καποιον που γνωριζει σχετικα με το θεμα αν ισχυει κατι τετοιο ή ειναι απλα φημες???
nonia 3310, nokia 6510, sharp v902sh, sony ericsson w900i, nokia N8 grey, nokia c2-01, Samsung Galaxy Note II
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. ειμαι καινουργιος στην παρεα σας... ενδιαφερομαι να αγορασω το ν8 αλλα ενας γνωστος μου που το εχει και γενικα ασχολειται με αυτα μου προετειναι να περιμενω λιγο γτ λεει οτι ειμαστε εν αναμονη εξεληξεων στην ΝΟΚΙΑ και οτι υπαρχουν φημες να κλεισει το symbian^3 και οτι δεν θα γινουν αλλες αναβαθμισεις, Η αποφασιση λεει θα βγει παρασκευη ή σαββατο... ηθελα να ρωτησω απο καποιον που γνωριζει σχετικα με το θεμα αν ισχυει κατι τετοιο ή ειναι απλα φημες???

 

η δικια μου γνωμη ? αποκλειεται ! δεν γινεται να πουλησει τοσα ατομα που το αγορασαν.... μετα απο 3 δις σε αναπτυξη.... για να παει σε ανδροιδ...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

σεβαστη η αποψη σου και θα συμφωνησω κιολας αλλα θα ηθελα και καποιες σιγουρες απαντησεις :/
nonia 3310, nokia 6510, sharp v902sh, sony ericsson w900i, nokia N8 grey, nokia c2-01, Samsung Galaxy Note II
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...