Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα Ν900 ποτε δεν ειναι αρκετο:p Το παλιο μπορεις να το εχεις για ανταλλακτικα παντως, οθονη digitizer κλπ. Αληθεια ποσο το βρηκες;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα Ν900 ποτε δεν ειναι αρκετο:p Το παλιο μπορεις να το εχεις για ανταλλακτικα παντως, οθονη digitizer κλπ. Αληθεια ποσο το βρηκες;

 

ναι θα το εχω για ανταλλακτικα,αλλα θα παρω και ενα εξωτερικο φορτιστη μπαταριας να βρισκεται..

100 ευρω εδω απο το φορουμ!

ειναι ολοκαινουργιο..ακομα και τα πλαστικα του ειναι διαφορετικα,δεν εχουν λαδωθει δηλαδη ακομα απο την χρηση,απιστευτο! :D

 

φοβαμαι μην παθει και τιποτα... σιγα σιγα το ακουμπαω !(τραυματικες εμπειρεις απο το παλιο..:O)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Εδώ και 3 μήνες, το αγαπημένο μου N900 παροπλίστηκε.

Αγορασμένο τις πρώτες μέρες εισόδου του στην αγορά, Δευτέρα πρωί, 14/12/09.

Από το Nokia Shop της Πάτρας, στα 570.01€.

Έμεινε στο πλάι μου, με μηδέν προβλήματα και εξακολουθεί να μένει έτσι, αγρατζούνιστο και ετοιμοπόλεμο.

Ίσως του κάνω το τελευταίο flashάρισμα, να έρθει στην εργοστασιακή του κατάσταση. Θα το σκεφτώ.....

 

Από τα μέσα Ιουνίου τελείωσε για μένα ένα μεγάλο κεφάλαιο αφού πέρα από το παρκάρισμα του Ν900, έκλεισα και το κεφάλαιο Nokia για μένα.

Και τελικά επιβεβαιώθηκαν όσα είχα αναφέρει για την πολιτική της (κάποτε) μεγάλης Nokia, που πουλήθηκε για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Αντίο N900 (3.5 χρόνια μετά), αντίο Nokia (16+ χρόνια πιστός πελάτης).

 

Ένα ολοκαίνουργο Samsung Galaxy Note II ήρθε να καλύψει το κενό. Επάξια.

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση στο νέο, ήταν πολιτισμικό σοκ που δυστυχώς ξεβρακώνει την κακή στρατηγική και επιλογές της διοίκησης της Nokia.

Ο Elop με την ταφόπλακα στο maemo5/meego (και όχι μόνο) έκανε αυτό που ήθελε:

τραυμάτισε σοβαρότατα την εταιρία, να αγοραστεί έναντι πινακίου φακής από την Microsoft και στο καπάκι να γίνει ο ίδιος CEO στην εταιρία που πάντα δούλευε......

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση στο νέο, ήταν πολιτισμικό σοκ που δυστυχώς ξεβρακώνει την κακή στρατηγική και επιλογές της διοίκησης της Nokia.

Ο Elop με την ταφόπλακα στο maemo5/meego (και όχι μόνο) έκανε αυτό που ήθελε:

τραυμάτισε σοβαρότατα την εταιρία, να αγοραστεί έναντι πινακίου φακής από την Microsoft και στο καπάκι να γίνει ο ίδιος CEO στην εταιρία που πάντα δούλευε......

 

Ως πασίγνωστον... Μου λείπει ώρες-ώρες κι εμένα το Ν900 που είχα για μικρό χρονικό διάστημα (άτιμη usb θύρα που χάλαγε συνέχεια:mad:)

 

Δεν αποκλείω στο μέλλον αν μου την βαρέσει να τσιμπήσω κανένα που να'χει ξεμείνει στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν900 δε μου χάλασε κάτι.

Αν και κάθε φορά που έβγαζα τον φορτιστή, ένοιωθα ένα σφίξιμο στην καρδιά.

 

Όταν είδα πόσο εύκολα (και γρήγορα) γίνονται όλα στο Note, έπαθα ήττα.

Πόσο θα ήθελα να βγει ένα Ν9000 τουμπανάκι, με h/w πληκτρολόγιο.....

 

 

 

Υ.Γ.: Ένα μόνο μου λείπει που και που. Το h/w πληκτρολόγιο τόσο για τις έξυπνες ταχυ-εντολές του, όσο και για την ακρίβειά του στη μετακίνηση του κέρσορα και το γράψιμο. Έχω πάντως συνδετικό κρίκο: τη γραφίδα :D

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζετε τη δικιά μου μέρα αποχωρισμού μου με το Ν900 και το τραγικό μου λάθος να το πουλήσω έναντι πινακίου φακής. Το μόνο τηλέφωνο που είχα κρατήσει 2,5 χρόνια, που αν εξαιρέσεις κάποια μικρά θέματα hardware θα στεκόταν μια χαρά και σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εδώ και 3 μήνες, το αγαπημένο μου N900 παροπλίστηκε.

Αγορασμένο τις πρώτες μέρες εισόδου του στην αγορά, Δευτέρα πρωί, 14/12/09.

Από το Nokia Shop της Πάτρας, στα 570.01€.

Έμεινε στο πλάι μου, με μηδέν προβλήματα και εξακολουθεί να μένει έτσι, αγρατζούνιστο και ετοιμοπόλεμο.

Ίσως του κάνω το τελευταίο flashάρισμα, να έρθει στην εργοστασιακή του κατάσταση. Θα το σκεφτώ.....

 

Από τα μέσα Ιουνίου τελείωσε για μένα ένα μεγάλο κεφάλαιο αφού πέρα από το παρκάρισμα του Ν900, έκλεισα και το κεφάλαιο Nokia για μένα.

Και τελικά επιβεβαιώθηκαν όσα είχα αναφέρει για την πολιτική της (κάποτε) μεγάλης Nokia, που πουλήθηκε για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Αντίο N900 (3.5 χρόνια μετά), αντίο Nokia (16+ χρόνια πιστός πελάτης).

 

Ένα ολοκαίνουργο Samsung Galaxy Note II ήρθε να καλύψει το κενό. Επάξια.

 

Χαχαχα... το διαβαζω και προς στιγμη νομιζα οτι τα εγραψα εγω αυτα!

Σε μενα παντως παιζει ακομη ρολο στη ζωη μου... ως universal τηλεκοντρολ απο τη μια, κι ως εργαλειο για να σπαω wep δικτυα απο την αλλη :cool:

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω ,προσφάτως, σε προσπάθεια να κολλήσω το usb έκαψα την πλακέτα... rip Ν900 και ελπίζω να βρω κάποια στιγμή ένα σε καλή τιμή. Συνεχίζουμε με Ν9 δυνατά : )

 

(hello forum 18 μηνες μετα)

 

-----------------

edit: Γεια σου Δημητρη! Nαι πάει, πλέον το έχω για ανταλλακτικά στο μελλοντικό μου. Αλλα θα βοηθάω στα maemo forums.

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Καπου το ειχα δει μαζι με ολη την προικα του και δωρο θηκες και ζελατινες στα 85€ Δεν θυμαμαι που, αλλα με λιγη τυχη υπαρχουν. Εγω περιμενω την εξαγορα της nokia και μολις ξεχαστει το ονομα της ως κατασκευαστρια θα το πουλησω σαν vintage στα 2000€ :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καπου το ειχα δει μαζι με ολη την προικα του και δωρο θηκες και ζελατινες στα 85€ Δεν θυμαμαι που, αλλα με λιγη τυχη υπαρχουν. Εγω περιμενω την εξαγορα της nokia και μολις ξεχαστει το ονομα της ως κατασκευαστρια θα το πουλησω σαν vintage στα 2000€ :lol:

 

To εδινε ενας στα 60 ευρω κομπλε σε αλλο site, ομως εφυγε αμεσως..

Το ιδιο σκετομουνα για το λευκό Ν9 μου.. και καλά θα γινόταν τρελό collector's item στο μέλλον και θα βγάζαμε κάνα φράγκο όμως η τεχνολογία είναι αμείλικτη και η αξία πέφτει.

Άσε που δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω.

 

Αν δώσω Ν9 & Ν900 άλλωστε, τι διάολο θα κάνω εδώ... για τι θα συζητώ;

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...