Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zDzUG-bno6Q]Playing dvd using hostmode with a custom kernel and custom build of mplayer on the N900[/ame]
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και εγω φιλε μου αυτο θα εβαζα σημερα.. τρελο.. δεν αλλαζω το ν900...
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

To usb host mode για το Ν900 είναι εδώ, σε beta release.

 

Ήταν λίγο πριν τις 11 χτες το βράδυ όταν ο γνωστός πλέον MohammadAG απ το maemo άνοιξε ένα thread με την παραπάνω ανακοίνωση. Υπάρχουνε αναλυτικότατες οδηγίες που μπορείτε να τις βρείτε στο 1ο post του. Από θέμα hardware το μόνο που θα χρειαστείτε είναι ένας μετατροπέας usb από θηλυκό σε θηλυκό και το καλώδιο που είχε η Nokia στη συσκευασία του Ν900 (micro usb to usb).

 

Θέλετε κάτι άλλο από το Ν900; Εγώ πάντως όχι.

 

edit: Το δοκίμασα και διάβασε κανονικά ένα HP usb flash. 2 bugs προς το παρόν, δεν κάνει auto mount και με τον default file manager το φλασάκι είναι read-only.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

To usb host mode για το Ν900 είναι εδώ, σε beta release.

 

Ήταν λίγο πριν τις 11 χτες το βράδυ όταν ο γνωστός πλέον MohammadAG απ το maemo άνοιξε ένα thread με την παραπάνω ανακοίνωση. Υπάρχουνε αναλυτικότατες οδηγίες που μπορείτε να τις βρείτε στο 1ο post του. Από θέμα hardware το μόνο που θα χρειαστείτε είναι ένας μετατροπέας usb από θηλυκό σε θηλυκό και το καλώδιο που είχε η Nokia στη συσκευασία του Ν900 (micro usb to usb).

 

Θέλετε κάτι άλλο από το Ν900; Εγώ πάντως όχι.

 

edit: Το δοκίμασα και διάβασε κανονικά ένα HP usb flash. 2 bugs προς το παρόν, δεν κάνει auto mount και με τον default file manager το φλασάκι είναι read-only.

 

ουαουυυ αυτα ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α νεα....!!!!!!!!!!!!:)

το δοκιμασε κανεις παιδια.....?

δουλευει κανονικα....???

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη παρατήρησα ότι ο browser δεν σκρολάρει όπως πριν, το meter της μπαταρίας δεν δουλεύει όπως επίσης και η default κάμερα. Επίσης χτες ο maintainer του ανέβασε ένα power kernel γι αυτούς που θέλουν να κάνουν και overclocking.

 

edit: Η κάμερα δουλεύει αν απεγκατασταθούν οι drivers για το fcamera. Δημιουργούν conflict με το kernel.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ua5xpTZJpwo]Nokia N900 hosting a mouse via usb[/ame] [ame=http://www.youtube.com/watch?v=9byE_qTl15M]Nokia N900 hosting a keyboard via usb[/ame]
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πιστεψε με αν το παρεις ποτε.....δεν θα το μετανοιώσεις....:)

 

Σε πιστεψα ... και το πηρα...!!:D

 

Το εχω εδω και 2 μερες.. Το πηρα απο φιλο σε τιμη...κολαση. Τεσπα..

 

Νιωθω ακομα πως ειμαι στη μεση του Maemo-ωκεανου αλλα οσο περνανει ο καιρος (οι ωρες καλυτερα) τοσο περισσοτερο εξοικειώνομαι.

 

better late than never. N900 ftw

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ακριβως "πινουν" στο πλαισιο??!!

Δειτε... απο τον καινουργιο τους καταλογο:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο "φορητός υπολογιστής σε σμίκρυνση" μου άρεσε. Τόσο φρέσκο όσο και τα κατεψυγμένα του μπαρμπαΣτάθη και η τιμή είναι από ανέκδοτο.

 

:XΕλλάδα. Έχουμε τα μαγαζιά που μας αρμόζουν.:X

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ο "φορητός υπολογιστής σε σμίκρυνση" μου άρεσε. Τόσο φρέσκο όσο και τα κατεψυγμένα του μπαρμπαΣτάθη και η τιμή είναι από ανέκδοτο.

 

:XΕλλάδα. Έχουμε τα μαγαζιά που μας αρμόζουν.:X

 

Moυ το εδειξε φιλος μου... Πηρε τον καταλογο να δει για το Ν8 κυριως και μου λεει "καλα το Ν900 ποτε βγηκε??!!":lol:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ακριβως "πινουν" στο πλαισιο??!!

Δειτε... απο τον καινουργιο τους καταλογο:

Promo του ΑΝΤ1 --> FRESH!!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τα χρειαστικα λιγο οταν εμαθα πως το Ν900 μπορει να κατεβασει torrents...

 

Αλλα κινητα εχουν τη δυνατοτητα αυτη παιδια?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τα χρειαστικα λιγο οταν εμαθα πως το Ν900 μπορει να κατεβασει torrents...

 

Αλλα κινητα εχουν τη δυνατοτητα αυτη παιδια?

Ναι , πάρα πολλά κινητά μπορούν να κατεβάσουν torrents άσχετα πόσο αποδοτικό είναι ( e65 , n80 και αλλά πολλά ) .

Link to comment
Share on other sites

Ναι , πάρα πολλά κινητά μπορούν να κατεβάσουν torrents άσχετα πόσο αποδοτικό είναι ( e65 , n80 και αλλά πολλά ) .

 

Μιλαμε κατεβασα το Salt (για να τεσταρω πιο πολυ) σε χρονο dt!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα τρελαθουμε δλδ :wacko: !! Δειτε εδω στο e-shop εχουν το Ν900 329euro !!! τωρα και ο καθε ασχετος θα εχει και ενα Ν900 !! :X http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000448&sid=1
Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθουμε δλδ :wacko: !! Δειτε εδω στο e-shop εχουν το Ν900 329euro !!! τωρα και ο καθε ασχετος θα εχει και ενα Ν900 !! :X

 

Τι ελιτίστικο στυλακι ειναι αυτο αδερφε μου....:wacko:

 

Τζίζες...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουν όλοι οι άσχετοι, μπας και ασχοληθεί σοβαρα η Nokia μαζί μας ;-)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ασχολειται η Νοκια.

 

Το PR 1.3 βγηκε προσφατα και μαλλον θα ακολουθησει και νεα αναβαθμιση καποια στιγμη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοτε ειμαι ακομη πιο ασχετος που το πηρα 297€?!:p Δηλαδη τα κινητα πανε με τιμη αναλογα με τον χρηστη , ποσο βαθεια τσεπη εχει ή το iq του;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι εσυ θα επρεπε να ντρεπεσαι... η εγω ακομα χειροτερα που το πηρα απο φιλο στα 200.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ασχολειται η Νοκια.

 

Το PR 1.3 βγηκε προσφατα και μαλλον θα ακολουθησει και νεα αναβαθμιση καποια στιγμη.

Επειδή βγήκε ενα update, δεν σημαίνει οτι ασχολείται σοβαρά. Αν ασχολιόταν σοβαρά, θα μας έδινε και κάτι καινούριο. Ή θα έβγαζε εναν client για το ovi store όπως στα symbian. Ή θα μας έδινε ολοκληρωμένους χάρτες με φωνή δωρεάν. Δεν λέω καλά τα bugfixes, αλλα εγώ δεν είχα κανενα πρόβλημα με την PR1.2, μονο και μόνο απο περιεργια εβαλα την 1.3

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα την παπατζα το Ovi Store... δηλαδη μεσω του app manager δεν βρισκεις ο,τι σου κανει κεφι?

 

οσο για το Ovi Maps, σε καταλαβαινω , εχεις ενα δικιο αλλα στο φιναλε μπορεις να το αγορασεις (την πλοηγηση εννοω) δεν ειναι ακριβη.

Στην καλυτερη περιπτωση μπορεις να βαλεις και αλλο προγραμμα πως το Sygic που ειναι δωρεαν.

 

Πιστευω πως το Ν900 ειναι απο μονο του υπερπληρες... του λειπουν 2-3 πινελιες που ,ποιος ξερει, μπορει να ερθουν στο μελλον.

 

Μη μου πεις για MMS και τετοια γιατι ενταξει...ποιος #%&@$ για τα MMS

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω διαβασα οτι η Nokia θα επρεπε τουλαχιστον να υποστηριξει το κινητο αν οχι με αναθμισεις λειτουργικου, δηλαδη να παμε σε MeeGo ,αλλα κυριως σε βασικες δυνατοτητες οπως την Qt που εχει μεινει πισω. Μια συνεχη αναβαθμιση της θα εδινε δυνατοτητα να γινουν Port οι εφαρμογες των μελλοντικων meego. Κατι που λενε οτι δεν θα γινει με αυτο το Qt .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...