Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή θα το έχουμε επίσημα από τη Nokia με υποστήριξη...?

Φαντάζομαι με flash θα γίνεται μόνο...

 

καπως ετσι το κοβω κι εγω..θα ναι της νοκια αλλα δε θα δεις στο κινητο σου update over the air..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καπως ετσι το κοβω κι εγω..θα ναι της νοκια αλλα δε θα δεις στο κινητο σου update over the air..

 

Με multiboot όμως πιστεύω ότι θα μπορείς να έχεις maemo, meego και android μαζί. Βρείτε μου μία συσκευή που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

το class της καρτας μημης πως το βλεπεις?(Παντως δεν εχω κανενα προβλημα με την καρτα παει σφαιρα η ολη φαση)

 

Υπάρχει περίπτωση να το γράφει πάνω στην μνήμη. Αλλιώς υπάρχει αυτή η εφαρμογή για android που σου λέει τι class είναι. Αν μπορείς ψάξτο και πες μου γιατί δεν θέλω να αγοράσω class 4 και να πάει σαν χελώνα.

 

Επίσης δεν μπορώ να βρω micro sdhc class 6 ή μεγαλύτερη πουθενά. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορώ να βρω micro sdhc class 6 ή μεγαλύτερη πουθενά. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

anapospastos με αναζήτηση βρήκα τα παρακάτω,

- http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDHC-Card-class6-with-card-reader-16GB-TS16GUSDHC6-P3.htm

- http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553306

 

Ebay και amazon έριξες μια ματιά?

 

@freddaras Κανονικά θα το γράφει πάνω στην κάρτα μνήμης, βρίσκεται μέσα σε ένα C ο αριθμός.

 

 

Ενημέρωση

Για αξεσουάρ υπάρχει αντίστοιχο θέμα Αξεσουάρ (κάρτες μνήμης, θήκες, screen protectors & άλλα). Οπότε συνεχίζουμε εκεί.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά η μεν πρώτη δεν μου κάνει γιατί θέλω εως 8gb και η δεύτερη είναι εξαντλημένη! Κοίταξα και από εξωτερικό αλλά θα αργήσει κι εγώ την θέλω άμεσα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από πρόταση του χρήστη @anapospastos δημιουργήθηκε ένα καινούργιο θέμα το οποίο αφορά αποκλειστικά και μόνο το Nitdroid (Adroid) και πως αυτό λειτουργεί στο Ν900.

 

Επομένως όλα τα posts τα οποία είχαν σχέση με το Nitdroid μεταφέρθηκαν σε καινούργιο θέμα, Εγκατάσταση Nitdroid (Android) σε Νokia N900.

 

Συνέχεια λοιπόν στο νέο θέμα. Καλή συνέχεια :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το usb host για το Ν900 επέστρεψε. Η pre-alpha έκδοση δόθηκε δημοσίως για testing με σκοπό κάποια στιγμή να είναι πλήρως λειτουργική. Προς το παρόν μερικές συσκευές δουλεύουν όπως usb flash(επιτυχής μεταφορά αρχείων προς τη συσκευή), πληκτρολόγια, ποντίκια, ακόμη και ένα εξωτερικό cd recorder(το 1ο cd μόλις γράφτηκε!). Το thread που θα βρείτε όλες τις πληροφορίες είναι εδώ και οι οδηγίες βρίσκονται στο 1ο post.

 

Τονίζω ότι δεν απευθύνεται σε καμία περίπτωση στους απλούς χρήστες και αν το δοκιμάσετε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκαλέσετε διάφορα προβλήματα στο Nokia σας.

 

Πάρτε και μία γεύση

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=14063&stc=1&d=1285435524

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=14061&stc=1&d=1285435402

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις με λιγα λογια τι ειναι ολα αυτα....???:blink:
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις με λιγα λογια τι ειναι ολα αυτα....???:blink:

 

θα μπορείς να συνδέεις ποντίκι στο n900 και να το χειρίζεσαι κανονικά ή να μεταφέρεις αρχείο με ένα Usb stick... και γενικά να συνδέεις usb συσκευές στο n900..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορείς να συνδέεις ποντίκι στο n900 και να το χειρίζεσαι κανονικά ή να μεταφέρεις αρχείο με ένα Usb stick... και γενικά να συνδέεις usb συσκευές στο n900..

 

ουααααουυυυυυυ...αυτο πανω κατω που θα εχει το n8!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αυτα ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ νεα:):):)

απιστευτο...

θα μας τρελανει αυτο το κινητο.......

Link to comment
Share on other sites

σημερα το fmms δεν στελνει και δεν παιρνει τιποτα.....:rolleyes::rolleyes:

error error error.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πο πο πο τα νευρα μου.......

Link to comment
Share on other sites

σημερα το fmms δεν στελνει και δεν παιρνει τιποτα.....:rolleyes::rolleyes:

error error error.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πο πο πο τα νευρα μου.......

 

Ακόμα στέλνετε mms; Απίστευτο μου φαίνεται..:rolleyes:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στέλνετε mms; Απίστευτο μου φαίνεται..:rolleyes:

 

Λεφτά υπάρχουν :lol::lol::lol:

 

Πλάκα πλάκα όλα με μαιλ φεύγουν από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στέλνετε mms; Απίστευτο μου φαίνεται..:rolleyes:

 

εχω προγραμμα στο κινητο μου με 425 mms δωρεαν να μην μιλησω για τις βιντεοκλησεις που εχω δωρεαν.....:rolleyes:

περα απο αυτο υπαρχουν ανθρωποι που δεν στελνουν email απο το κινητο τους υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν pc υπαρχουν ανθρωποι που χαίρονται οταν στελνουν απλα ενα mms.......οσα n900 και αν βγουν...

το να σου στερεί η νοκια τοσο απλα πραγματα ειναι παρανοικο για μενα...χαζο αδιαφορια παρτο οπως θες........και ειναι ολα αυτα που δεν κανουν και ουτε προκειται να κανουν το κινητο μας best seller....

ναι ειπαμε λιγοι και καλοι......τα λιγοι ομως τα βλεπετε.....δεν εχουμε καν δωρεαν φωνητικη πλοηγηση στο nokia maps οταν το εχει και η κουτσή μαρια....

μερικα πραγματα κουραζουν.........οσο τελειο και αν ειναι το κινητο που εχεις....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

εχω προγραμμα στο κινητο μου με 425 mms δωρεαν να μην μιλησω για τις βιντεοκλησεις που εχω δωρεαν.....:rolleyes:

περα απο αυτο υπαρχουν ανθρωποι που δεν στελνουν email απο το κινητο τους υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν pc υπαρχουν ανθρωποι που χαίρονται οταν στελνουν απλα ενα mms.......οσα n900 και αν βγουν...

το να σου στερεί η νοκια τοσο απλα πραγματα ειναι παρανοικο για μενα...χαζο αδιαφορια παρτο οπως θες........και ειναι ολα αυτα που δεν κανουν και ουτε προκειται να κανουν το κινητο μας best seller....

ναι ειπαμε λιγοι και καλοι......τα λιγοι ομως τα βλεπετε.....δεν εχουμε καν δωρεαν φωνητικη πλοηγηση στο nokia maps οταν το εχει και η κουτσή μαρια....

μερικα πραγματα κουραζουν.........οσο τελειο και αν ειναι το κινητο που εχεις....

 

Δεν επρόκειτο να γίνει best seller, δεν θα γίνει και δεν χρειάζεται στην τελική. Δεν διαφήμισε κανένας ότι έχει mms ούτε επειδή τα χρειάζονται 5 στους 100 έπρεπε να τα έχουν βάλει. Η συσκευή προορίζεται για άλλου είδους αγοραστικό κοινό. Να μην λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια. Αν ήθελες mms ας έπαιρνες ένα απλό κινητό που θα το είχε built in και ας προσπαθούσες να του κάνεις overclock, usb host, να φορτώσεις διάφορα λειτουργικά κτλ κτλ κτλ..

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ετση για πλάκα ριψτε καμια ψηφο εδώ.....

http://www.fonearena.com/blog/23538/smartphone-championship-grand-finale-nokia-n900-vs-samsung-galaxy-s.html

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

ας μην βγουμε off topic αλλα η αληθεια ειναι καπου στην μεση.. θα επρεπε να εχει τα παντα και δεν τα εχει το ξεραμε ολοι αυτο πριν το παρουμε αλλα γιατι να μην τα εχει αφου πληρωνεις τοσα πολλα. απο την αλλη εχει πραγματα που αλλα κινητα και συσκευες δεν τα εχουν οσο και να θελουν.
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

ας μην βγουμε off topic αλλα η αληθεια ειναι καπου στην μεση.. θα επρεπε να εχει τα παντα και δεν τα εχει το ξεραμε ολοι αυτο πριν το παρουμε αλλα γιατι να μην τα εχει αφου πληρωνεις τοσα πολλα. απο την αλλη εχει πραγματα που αλλα κινητα και συσκευες δεν τα εχουν οσο και να θελουν.

 

συμφωνω...

ενταξει ρε παιδια δεν ειπαμε και τιποτα....

θα μπορουσε απλα να βαζανε τα mms(σιγα το πραγμα ελεος:rolleyes:) και τελείωνε το θεμα εδω......

αυτο πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω....πιο πολυ για αδιαφορία μου φαίνεται απο την νοκια..οπως και αυτο που συμβαινει με τo nokia maps.......τα ελληνικά κτλ.....

ενταξει το ξερουμε οτι ειναι "ιδιαίτερο" κινητο αλλα μερικες ελλειψεις του ειναι πραγματικα προκλητικές για μενα...(σαν να καθεται η νοκια και να τα περιμενει ολα απο τους "προγραμματιστες")...

τελος πάντων.....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο Nokia N900 με tactile feedback

"Ακουμπώντας την οθόνη του N900 ο χρήστη νιώθει στα ακροδάχτυλα την υφή που θέλει να νιώσει ο developer[]"

 

Δείτε το

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις χθες απεκτησα κ εγω το Ν900! ολα μου φαινονται ωραια κ χαριτωμενα.. αλλα νομιζω πως η μπαταρια τελειωσε γ πρωτη φορα στις 14 πρωτες ωρες.. βεβαια με χρηση πρωτης μερας κ πολυ σκαλιγμα.. να φανταστω οτι θα δω κατι καλυτερο τις προσεχεις μερες η μιλαμε για μια καταρα που θα με κυνηγαει παντου?? Edited by sealine
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις χθες απεκτησα κ εγω το Ν900! ολα μου φαινονται ωραια κ χαριτωμενα.. αλλα νομιζω πως η μπαταρια τελειωσε γ πρωτη φορα στις 14 πρωτες ωρες.. βεβαια με χρηση πρωτης μερας κ πολυ σκαλιγμα.. να φανταστω οτι θα δω κατι καλυτερο τις προσεχεις μερες η μιλαμε για μια καταρα που θα με κυνηγαει παντου??

 

Δυστυχώς ο δαίμονας είναι πίσω σου και θα σε καταδιώκει παντού:D Σοβαρά τώρα, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από την πρώτη μέρα. Θα περάσουν μερικές μέρες θα βάλεις widgets κτλ και ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις θα καταλάβεις τι παίζει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

και μενα τωρα τελευταια η μπαταρια δεν μου κραταει ουτε μιση μερα....

το εχω τρελανει και εγω βεβαια....:lol:το κινητο αλλα δεν ηταν σε τετοιο χαλι...

προσπαθω να καταλαβω τι φταίει προφανως....πρεπει να ειναι καποιο απο τα widgets...τελικα κανουν μεγαλη ζημια....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κρατάει μία μέρα και δεν έχω κανένα widget.. τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κρατάει μία μέρα και δεν έχω κανένα widget.. τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.. :)

 

ναι οκ συμφωνω απλα πειραματιζόμαστε....:lol::lol:

εχει μερικα καταπληκτικα widget αλλα δυστηχως την μπαταρια την ρημάζουν.....

και εγω τελικα εκει θα καταλήξω...μονο συντομεύσεις......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...