Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι η πρωτη φορα που θα κανω ενα παραπονο για το Ν900.. δεν με ενοχλει τοσο το οτι δεν εχω την τελεια υποστηριξη στα updates...με ενοχλει, βασικα μου την σπαει, που πρεπει να περναω τοσες ωρες για να κανω καποια απλα πραγματα για το τηλ.. βλεποντας ανταγωνιστες της Νοκια στεχαχωριεμαι για το τηλ για την εταιρια αλλα και για μενα που εκανα μια τετοια αγορα ( ναι το ξερω η αγορα ειναι δικο μου προβλημα ). δεν γινετε να εχουν περασει 2 μερες και να μην βορω να κανω το update , οχι την μια φταιει το τηλ και πρεπει να κανω ολοκληρη διαδικασια οχι την αλλη οι servers και να μην ξεχασω και το "σαπιο" pc suite & NSU τα οποια δεν υποστηριζουν σωστα το μοντελο...πραγματα που αλλα κινητα αλλων εταιριων τα κανουν σχεδον αυτοματα.. και ναι στην αγορα μπορει να φταιω εγω αλλα πληρωσα 600 ευρω και δεν εχω πραγματα τα οποια εχοθν αλλα μοντελα της ιδιας εταιριας στην μιση τιμη ..δεν ξερω γιατι ειναι ετσι τι φταιει η τι θελουν να πετυχουν και ειλικρινα δεν με νοιαζει .. το θεμα ειναι οτι ετσι οπωσ εχουν τα πραγματα δεν ξερω αν θα καταφερω να το πουλησω .. Και οκ να το δεχτω οτι το τηλ δεν ειναι smartphone αλλα internet tablet with touch ... Ε λοιπον ρωταω ειναι καλο internet tablet για 600 ευρω ? και την κανω την ερωτιση γιατι απλα δεν ξερω απο αυτα . και τι να το κανω το τηλ αμα νιωθω οτι η εταιρια εχει ξεχασει οτι της εδωσα 600 ζεστα ευρω .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαστε πολλοί που έχουμε απογοητευτεί απο την nokia γιατί όταν δίνεις 600 ευρω έχεις και κάποιες απαιτήσεις , ρε διάολε πως να το κάνουμε δηλαδή , και κάποιοι από μας το χρησιμοποιούν ΚΑΙ για ΤΗΛΕΦΩΝΟ γιατί είναι και ΤΕΤΟΙΟ (το λέει η nokia στο site της στα Applications). Καθαρά αποτυχημένη εμπορικά η ''συμπεριφορά'' της εταιρίας για την πολύ καλή αυτή συσκευή . Edited by filippas100
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολλοί που έχουμε απογοητευτεί απο την nokia γιατί όταν δίνεις 600 ευρω έχεις και κάποιες απαιτήσεις , ρε διάολε πως να το κάνουμε δηλαδή , και κάποιοι από μας το χρησιμοποιούν ΚΑΙ για ΤΗΛΕΦΩΝΟ γιατί είναι και ΤΕΤΟΙΟ (το λέει η nokia στο site της στα Applications). Καθαρά αποτυχημένη εμπορικά η ''συμπεριφορά'' της εταιρίας για την πολύ καλή αυτή συσκευή .

 

μην την λες αυτην την λεξη....:lol::lol:

ειναι απαγορευμένη....

τηλεφωνοοοοο πως τολμας....???:lol:

ιντερνετ ταμπλετ ειναι.....:p τελος.....

τωρα εσυ και εγω γιατι βαζουμε την καρτα σιμ εκει μεσα ενας θεος ξερει....

να δεις που το επομενο meego μοντελο η οτιδηποτε και mms θα στελνει και πλαγια θα γυρναει και οριζοντια και οτι αλλο θες και φωνητικές κλησεις θα εχει και μεις εδω (οσοι μεινουμε βεβαια) θα κλαίμε την μοιρα μας ακομα.......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την αίσθηση έχω και γω φίλε freddara . Ευτυχώς κράτησα το n97 , που μπορεί τεχνολογικά να μην είναι κορυφαία συσκευή , αλλά κάνει και με το παραπάνω την ''ταπεινή'' δουλειά του τηλεφώνου . Edited by filippas100
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την αίσθηση έχω και γω φίλε freddara . Ευτυχώς κράτησα το n97 , που μπορεί τεχνολογικά να μην είναι κορυφαία συσκευή , αλλά κάνει και με το παραπάνω την ''ταπεινή'' δουλειά του τηλεφώνου .

 

και εγω ενα 5800 τωρα.....(το ν900 μου ειναι στα χερια της αλφα κοπυ ειχα προβλημα με το μικρόφωνο και περιμενω περιμενω και θα περιμενωωωωωω:lol::lol:)

τεσπα μπορει το σερφαρισμα να ειναι αθλιο στο συγκεκριμένο κινητο σε σχεση με το ν900 αλλα αυτα τα "βασικα"(mms ελληνικα sms φωνητικες κλησεις κτλ) πραγματικα μου λειψανε παρα πολυ...μα παρα πολυ......:):)

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενα 5800 τωρα.....(το ν900 μου ειναι στα χερια της αλφα κοπυ ειχα προβλημα με το μικρόφωνο και περιμενω περιμενω και θα περιμενωωωωωω:lol::lol:)

τεσπα μπορει το σερφαρισμα να ειναι αθλιο στο συγκεκριμένο κινητο σε σχεση με το ν900 αλλα αυτα τα "βασικα"(mms ελληνικα sms φωνητικες κλησεις κτλ) πραγματικα μου λειψανε παρα πολυ...μα παρα πολυ......:):)

 

 

Κι εγώ έχω το 5800 πάντα μαζί μου, στην τσάντα μου!

Όχι για χρήση (δεν είναι ενεργοποιημένη η κάρτα που έχω μέσα).

Αλλά το έχω γιατί:

 

  • είναι ωραιότατο κινητό σε stand by για περίπτωση βλάβης του Ν900
  • έχω ένα extra δελτίο καιρού
  • έχω κανένα παιχνιδάκι
  • παίζω μουσικούλα με σαφέστατα πιο εύχρηστο media player (έχω το powerMP3 που είναι αριστο)
  • και βεβαίως το κυριότερο, έχω μια φορτισμένη extra μπαταρία (αφού είναι ίδια με του Ν900) και αποκλείεται να μείνω από μπαταρία στο βασικό (Ν900) ;)

 

Η κυριότερη χρήση πάντως είναι η stand by 2η μπαταρία....

Και ο νοών, νοείτω ;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Το ovi store αναβαθμίστηκε και πλέον υπάρχουν εφαρμογές/παιχνίδια επί πληρωμή. Προς το παρόν έβαλαν τα έξτρα επίπεδα του angry birds και το Morpho QuickPanorama Pro.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το 5800 πάντα μαζί μου, στην τσάντα μου!

Όχι για χρήση (δεν είναι ενεργοποιημένη η κάρτα που έχω μέσα).

Αλλά το έχω γιατί:

 

  • είναι ωραιότατο κινητό σε stand by για περίπτωση βλάβης του Ν900
  • έχω ένα extra δελτίο καιρού
  • έχω κανένα παιχνιδάκι
  • παίζω μουσικούλα με σαφέστατα πιο εύχρηστο media player (έχω το powerMP3 που είναι αριστο)
  • και βεβαίως το κυριότερο, έχω μια φορτισμένη extra μπαταρία (αφού είναι ίδια με του Ν900) και αποκλείεται να μείνω από μπαταρία στο βασικό (Ν900) ;)

 

Η κυριότερη χρήση πάντως είναι η stand by 2η μπαταρία....

Και ο νοών, νοείτω ;)

 

φιλε εμενα μου λείψανε και οι φωνητικες κλησεις...(αμα οδηγας αυτο ποναει:lol:τσουζει θα ελεγα....:lol:)

και τα ελληνικα sms.....:)

και τα mms......:)

μαλλον η καρτα σιμ θα παει στο 5800 και το ν900 οταν με το καλο το παρω πισω θα ειναι για ολα τα υπολοιπα......:)

Link to comment
Share on other sites

τι λεει ρε παιδια αλλο κανενα νεο....????:lol:

ολα τα φορουμς της νοκια εδω(και οχι μονο) πιανουν φωτια καθε μερα εκτος απο το δικο μας.....:)

(ακομη και το θεμα του 5800 εχει πιο πολυ ενδιαφέρον!!!)

 

βγηκε update και δεν εχουμε καν κουβεντα για τα βασικα......

καμια εξέλιξη τιποτα απολυτως.....στο τελειο κινητο(?) μας....:)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το κινητό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μετά το τελευταίο update είδα και φοβερή βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας. Εχώ την αίσθηση ότι πλέο διαρκεί τουλάχιστον τον διπλάσιο χρόνο. Πριν μέσα σε μια μέρα μου τέλειωνε και πήγαινε για φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

wifi switcher ειχες πριν την αναβαθμιση?

 

Τώρα με την 1.2 χρειάζεται το wifi switcher, ναι ή όχι? Δεν το εβγαλά ακόμα. Περιμένω να πει κάποιος......

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την 1.2 χρειάζεται το wifi switcher, ναι ή όχι? Δεν το εβγαλά ακόμα. Περιμένω να πει κάποιος......

 

Μου φαίνεται ότι χρειάζεται ακόμη το wifi switcher. Χωρίς αυτό η μπαταρία έπεσε κατά 20% σε 8-9 ώρες χωρίς χρήση ενώ με αυτό κατεβαίνει γύρω στο 6-7% στις ίδιες ώρες χωρίς χρήση επίσης. Βέβαια ίσως να κάνω και λάθος και κάτι άλλο να "έτρωγε" την μπαταρία, τα κλασικά bugs που έχουμε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι χρειάζεται ακόμη το wifi switcher. Χωρίς αυτό η μπαταρία έπεσε κατά 20% σε 8-9 ώρες χωρίς χρήση ενώ με αυτό κατεβαίνει γύρω στο 6-7% στις ίδιες ώρες χωρίς χρήση επίσης. Βέβαια ίσως να κάνω και λάθος και κάτι άλλο να "έτρωγε" την μπαταρία, τα κλασικά bugs που έχουμε.

 

Γενικά το wifi τρώει τρελά την μπαταρία σε όλες τις συσκευές ακόμα και στα netbook, laptop αρά το wifi switcher είναι αναγκαίο.

Είδα ότι με το νέο update πλέον έχουμε portait mode σε όλα τα προγράμματα αν πατήσουμε ctrl+shift+r και μετά κλείσουμε το πληκτρολόγιο.

Το θέμα είναι ότι αυτά τα κουμπιά είναι τελείως άβολα και δεν γνωρίζω πως αυτός ο συνδιασμός μπορεί να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το wifi τρώει τρελά την μπαταρία σε όλες τις συσκευές ακόμα και στα netbook, laptop αρά το wifi switcher είναι αναγκαίο.

 

Απόψε με ενεργοποιημένο το wifi-switcher έπεσε κατά 10% σε 11 ώρες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι γίνεται με την μπαταρία...

Το wifi-switcher κατέληξα πως δε χρειάζεται μετά την αναβάθμιση την τελευταία. Είχα κάνει και γω ακριβώς την ερώτηση αυτή καθώς το χρησιμοποιούσα παλιά...

ΟΜΩΣ κάποιες φορές το κινητό τρώει κόλλημα και ρίχνει καμιά γραμμούλα σε απίστευτα σύντομο χρόνο. Αυτό γίνεται μετά από χρήση accounts και δε μιλάω για chat, εννοώ και απλό login να γίνει και αποσύνδεση από το ασύρματο. Δε το κάνει πάντα. Επίσης μπορεί να το κάνει 1 στις 10 απλά και μόνο ελέγχοντας για ενημερώσεις.

Η λύση είναι απλή , reboot και επανέρχεται.

Η εκτίμηση παιδιά είναι υποκειμενική μεν, όμως το έχω παρατηρήσει αφού κράταγα χρόνους επίτηδες φουλ φόρτισης και πτώσης της πρώτης γραμμής μετά από οποιαδήποτε ενέργεια ότι και αν έκανα. Το ίδιο κάνω και με το που ξεκινάει να βγάζει το αδύναμη μπαταρία.

Με το παλιότερο λογισμικό έκανε από μπιπ σε μπιπ πολύ γρήγορα. Με το wifi-switcher έκανε ακριβώς μισή ώρα. Τώρα αν δεν έχει κολλήσει, με το καινούριο λογισμικό, κάνει 45-50 λεπτά από μπιπ σε μπιπ. Αυτό αποδεικνύει από μόνο του, τουλάχιστον σε μένα (γιατί άλλοι έχουν άλλα πράγματα στο desktop τους πιο ενεργοβόρα) ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο σίγουρα...και χωρίς το προγραμματάκι. Με το προγραμματάκι φυσικά δεν αλλάζει κάτι, πάλι 45-50 λεπτά.

Αυτά από μένα...αν έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι το γράφει...

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. το προγραμματάκι BatteryGraph μου δείχνει πως το κινητό μόλις βγει από τον φορτιστή έχει φορτίσει το πολύ σε ποσοστό 94% (& πολλές φορές 91-92%) παρόλο που δείχνει το εικονίδιο πως είναι full! Από την άλλη μου εμφανίζει στο γράφημα πως αν πχ η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί στις 4 τα ξημερώματα, αρχίζει να πέφτει η τάση και μέχρι τις 8 το πρωί πχ να έχει πέσει ένα 5-7 τοις εκατό με αποτέλεσμα όντως να βγαίνει από την πρίζα και να είναι στο 90 κάτι %

2. Δεν υπάρχει σωστή αντιστοιχία στο εικονίδιο του Ν900 & της πραγματικής ενέργειας που έχει. Πχ ενώ φαίνεται στο εικονίδιο να είμαστε στο ~90% κοιτάω το BatteryGraph (ή το healthCheck) και είναι στο......70%

 

 

Αυτά προς το παρόν

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. το προγραμματάκι BatteryGraph μου δείχνει πως το κινητό μόλις βγει από τον φορτιστή έχει φορτίσει το πολύ σε ποσοστό 94% (& πολλές φορές 91-92%) παρόλο που δείχνει το εικονίδιο πως είναι full! Από την άλλη μου εμφανίζει στο γράφημα πως αν πχ η φόρτιση έχει ολοκληρωθεί στις 4 τα ξημερώματα, αρχίζει να πέφτει η τάση και μέχρι τις 8 το πρωί πχ να έχει πέσει ένα 5-7 τοις εκατό με αποτέλεσμα όντως να βγαίνει από την πρίζα και να είναι στο 90 κάτι %

2. Δεν υπάρχει σωστή αντιστοιχία στο εικονίδιο του Ν900 & της πραγματικής ενέργειας που έχει. Πχ ενώ φαίνεται στο εικονίδιο να είμαστε στο ~90% κοιτάω το BatteryGraph (ή το healthCheck) και είναι στο......70%

 

 

Αυτά προς το παρόν

 

Εγω παλι με το ιδιο προγραμματακι το BatteryGraph δεν εχω διαπιστωσει τραγικα μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας με το WiFi ανοικτο η κλειστο (βασικα το εχω μονιμα ανοικτο και ειμαι συνδεδεμενος σε δικτυο καθως και με GPRS ή 3G οταν δεν εχω WiFi λογω δουλειας).

Το βραδυ που του κλεινω τα ασυρματα (με την λειτουργεια εκτος συνδεσης ενεργοποιημενη) παλι η καταναλωση κυμαινεται στα ιδια επιπεδα.

Αυτο που εχω παρατηρησει ομως ειναι και μπορειτε να το δειτε και εσεις στο δικο σας μηχανημα οταν σε καποιες περιοδους φαινεται η CPU να δουλευει υπερωριες και τοτε πραγματι μπoρει να αδειασει την μπαταρια σε χρονο dt.

 

Δεν ξερω πιο προγραμμα μπορει να ειναι αυτο που κανει την CPU να δουλευει τρελα και συνεχομενα στο 100% αλλα μαλλον κατι αλλο απο το WiFi ειναι...

 

Αν μπορειτε και εσεις να τσεκαρετε ποιο ειναι αυτο το ενεργοβορο προγραμματακι...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

καλα στη νοκια δεν παιζονται,σημερα μου εστειλα μυνημα οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση για τη συσκευη μου!!!!! υπνο βαθυ και ηρεμο λεω εγω

εκτος εαν με ενημερωνουν για την επομενη που,ενας θεος ξερει ποτε,που θα βγει......χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

καλα στη νοκια δεν παιζονται,σημερα μου εστειλα μυνημα οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση για τη συσκευη μου!!!!! υπνο βαθυ και ηρεμο λεω εγω

εκτος εαν με ενημερωνουν για την επομενη που,ενας θεος ξερει ποτε,που θα βγει......χαχαχαχ

 

Κι εμένα. Ότι να ναι.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξεφύγει λίγο ή μου φαίνεται ? μάλλον τους ζάλισε η επιτυχία του maemo , σφίξαν και λίγο οι ζέστες δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό.
Link to comment
Share on other sites

Βλακιες μπερδευουν τον κοσμο. Με πηρε τηλ. ενας φιλος που ελαβε το ιδιο μηνυμα και ρωτουσε γιατι δεν βλεπει την καινουρια αναβαθμιση. Καλο αυτο που εκαναν αλλα να μας ενημερωνουν και οταν πρεπει! Ισως επειδη ειναι η πρωτη φορα απο την επομενη ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα..

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Maemo & Android dual boot στο Ν900.
.

 

Απλά επικό :yahoo::yahoo: ... Αυτό το κινητό αξίζει τρελά για κάτι τέτοια... Άντε να βγεί και ένα how to, ώστε να κάνουμε και εμείς... :food::food:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...