Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα μπορείτε να αναφέρετε - γράψετε τη γνώμη σας, το παράπονό σας σχετικά με το Ν900 αλλά τεκμηριώνοντας πάντα τα γραφόμενα σας.

Υπενθυμίζουμε πως η Ο.Δ. δεν θα ανεχτεί καθόλου προσωπικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη και διαπληκτισμούς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τα σχόλια για την καθυστέρηση της νέας έκδοσης του Μαεμο:

 

http://wiki.maemo.org/Maemo_5/PR1.2

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια..

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι είναι θα είναι καλό.

 

http://maemoarena.com/2010/05/meego-v1-0-for-nokia-n900-coming-soon-this-month/

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το meego για n900 πιθανόν να κυκλοφορήσει πιό γρήγορα απο την τελευταία αναβάθμιση του maemo ? Πλάκα θα έχει .
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το meego για n900 πιθανόν να κυκλοφορήσει πιό γρήγορα απο την τελευταία αναβάθμιση του maemo ? Πλάκα θα έχει .

 

παιδια το meego τι ακριβως ειναι?

και τι θα αλλαξει τελικα στο ν900 αν το βαλουμε?

θα παραμεινει κινητο"ανοιχτο" στα παντα οπως ειναι τωρα η θα εχουμε περιορισμους?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το meego τι ακριβως ειναι?

και τι θα αλλαξει τελικα στο ν900 αν το βαλουμε?

θα παραμεινει κινητο"ανοιχτο" στα παντα οπως ειναι τωρα η θα εχουμε περιορισμους?

Το meego είναι ένα λειτουργικό το οποίο θα "βγει" από την συνεργασία της Nokia και της Intel. Δεν θα υπάρχει περιορισμός, είναι ανοιχτό λειτουργικό και θα υπάρχει σε πολλές συσκευές εκτός από κινητά τηλέφωνα. Για το τι θ' αλλάξει στο Ν900 με το meego δεν το ξέρουμε ακόμα. Μόλις κυκλοφορήσει επίσημα κάποια συσκευή με meego και μόλις επιβεβαιωθεί ότι το Ν900 θα μπορεί να δεχτεί το meego τότε θα ξέρουμε.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/05/25/nokia-updates-n900-to-version-1-2-in-uk-closes-door-on-meego/

 

 

Οπότε NO Meego from Nokia για το Ν900...(officialy παντα... το community θα κανει τη δουλεια του)

δε μπορω να πω οτι δε το περιμενα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/05/25/nokia-updates-n900-to-version-1-2-in-uk-closes-door-on-meego/

 

 

Οπότε NO Meego from Nokia για το Ν900...(officialy παντα... το community θα κανει τη δουλεια του)

δε μπορω να πω οτι δε το περιμενα...

 

 

Μπράβο στην Nokia!!

Χάνει άλλον ένα φανατικό πελάτη!

Το Ν900 θα είναι το τελευταίο Nokia μου :mad:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια ετσι? δεν σας αρεσει το maemo? αλλα ετσι και αλλιως θα το δωσει το community το meego γιατι αυτο ειναι το πλεονέκτημα να εχεις open source λογισμικο. αν σου λεγανε οτι το N900 θα παρει μονο meego και ολα τα αλλα τα παραταμε? περιμεναμε τοσο καιρο, λιγο ακομα να βγουν και μετα να πουμε γιατι τωρα δεν ξερουμε τι λεμε.. δεν εχουμε δει ουτε την 1,2 ουτε το meego. ειδωμεν
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Nokia που δημιούργησε μια ακόμα S90!!!

Να τσοντάρουμε όλοι μας κανένα ψιλό για να τους αγοράσουμε το λουκετάκι.......:mad:

 

Δηλαδη ? τι εγινε ? δεν εχει αλλαγες η PR 1.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλαγές η νέα αναβάθμιση, απλά οι χρήστες του Ν900 θα ήθελαν να μπορέσουν να περάσουν και το MeeGo όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο. Βάση πολλών άρθρων λέγεται ότι το MeeGo δεν θα γίνει επίσημα διαθέσιμο για το Ν900, αν είναι αλήθεια ή όχι δεν το ξέρουμε ακόμα με σιγουριά (άσχετα με το τι γράφεται σε κάθε άρθρο κατά καιρούς). Λόγο του ότι το Maemo και το MeeGo είναι ανοιχτά λειτουργικά είτε βγει επίσημα από την nokia είτε όχι, λογικά κάποια στιγμή θα δούμε το MeeGo έστω και ανεπίσημα στο Ν900. Εδώ κατάφεραν να τρέξουν android σε Ν900, δεν θα τους δυσκολέψει το MeeGo. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθεί να κάνει η νοκια. Nα κρατήσει μόνο τα fanboys? Όταν είχα πρωτοδιαβάσει για την συνεργασία της με την ιντελ σκέφτηκα καλή κίνηση αλλά τώρα με αυτα που κάνει δεν το βλέπω να της βγαινει σε καλό. Oι ανταγωνιστές της έχουν κάνει τεράστια πρόοδο και συνεχίζουν να εξελίσσονται και βλέπω μια νοκια με beta συσκευές, χάρτες που προσφέρει με πολλά προβλήματα και υπηρεσίες σε περιορισμένο αριθμό μοντέλων,ένα ovi store το οποίο είναι μόνο για πλάκα και δε φτάνει τους ανταγωνιστές ούτε στο ελάχιστο και σε ενα λειτουργικό το οποίο έχει ενσωματώσει σε ένα μόνο κινητό με ανεπίτρεπτα προβλήματα, απαραίτητα updates να αργούν χαρακτηριστικά. Eπίσησ δεν έχει την κατάλληλη υποστήριξη από developers και λογικό γιατί προτιμούν αλλά λειτουργικά τα οποία έχουν μεγαλύτερη απήχηση, ζήτηση και τώρα να διαβάζω πως δεν θα ενσωματώσουν στο μοναδικό high end κινητό που έχει αυτή τη στιγμή το επερχόμενο meego αλλά θα συνεχίσει την υποστήριξη για το maemo το οποίο πολύ αμφιβάλω μιας και θα επικεντρωθεί στο meego. Κρίμα γιατί είχε ξεκινήσει με πολύ καλές προϋποθέσεις Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω οτι το maemo εχει μεινει πισω απ τους υπολοιπους ανταγωνιστες..ισως δεν εχει πολλα παιχνιδια οπως πολλοι περιμεναν. απο εκει και περα συμφωνω οτι ισως θα θελα πιο πολλες κουταμαρες στο ovi store..χωρις να σημαινει οτι δε με καλυπτει το Ν900 σε λειτουργιες..εχει αντικαταστησει το φορητο μου υπολογιστη σε πολλες περιπτωσεις...τεσπα..ελπιζω να κανει καποιες κινησεις η νοκια πριν να ειναι αργα..το android 2.2 ερχεται..και ειναι πολυ δυνατο..καποια στιγμη θα ξυπνησει σιγουρα..ελπιζω πολυ συντομα..
Link to comment
Share on other sites

H Nokia για ακόμα μια φορά μας έγραψε στα παλιά της παπούτσια και «πούλησε» ακόμα και τα fanboys της. Ανθρώπους που την περίοδο που θα αλλάξουν κινητό κοιτούν πάντα πρώτα την λίστα της Nokia και μετά τις υπόλοιπες εταιρίες.....

Απαράδεκτη για ακόμα μια φορά. Το πολύ το κρύο στην Φινλανδία έχει κάψει πολλούς εγκεφάλους εκεί πάνω......Και σχεδόν σίγουρα θα γράψω μια επιστολή προς τους εκεί πάνω γιατί δεν πάει άλλο....Όποιος θέλει ακολουθεί για να φτιάξουμε την επιστολή!

 

Από που να ξεκινήσω?

Οι μόνες συσκευές που ήταν πραγματικά τίμιες και ειλικρινείς ήταν τα 6110 (μιλάω για τον χαμαιλέων) και 7110

Υπέροχα κινητά και τα οποία δεν με προβλημάτισαν ποτέ!

Και μετά από 2 Χ 6110 & 3 Χ 7710 άρχισαν να έρχονται οι πατάτες της Nokia που προσέξτε...της αλμυροπλήρωνα!!

Να μιλήσω για το 7650? Που άκουγες με το ζόρι από το ακουστικό? Που είχε μπαταρία 600mA και ούτε 15 ώρες δεν έβγαζε με το ζόρι? (γιατί η «καλή» μας Nokia έβαλε απλή μπαταρία της σειράς, ίδια με τα όχι multimedia κινητά της?) Που στην hiend συσκευή της είχε βάλει μνήμη....4ΜΒ όταν 6 μήνες μετά έβγαλε το απαράδεκτο αισθητικά 3650 (θαυμάστε επαναστατικό πληκτρολόγιο, μη θέσω) με υποδοχή για MMC και κόστος τα μισά από το 7650?

Κάνει μια στάση σε μια καλή συσκευή, το 6600 (MKI & II) που είχε πολλά καλούδια αλλά ποτέ δεν υποστήριξε mp3 (που γινόταν ημιεπίσημα αλλά ποτέ επίσημα)

Και μετά?

 

Μετά η Nokia κάνει την μεγάλη επανάσταση...'Η τουλάχιστον έτσι πίστεψε ή καλύτερα έτσι μας μπαρούφιαζε!! Βγάζει το 7710!

Βγάζει το 1ο της κινητό με touch, με απίστευτες προδιαγραφές σε όλα του. Και με symbian S90 που θα ήταν «σούπερ ντούπερ» και θα και θα και θα......

Πληρώνουμε ένα μεγάλο ποσό τότε (αν θυμάμαι 175.000, το πήρα την 1η μέρα ο βλάκας) και ένα 6μηνο μετά η Nokia εγκαταλείπει της S90!!! (σας θυμίζει κάτι αυτό?)

Και μένουμε με μια κινητάρα (με μπαταρία που κρατούσε 4+ μέρες, οθονάρα, τρομερές δυνατότητες σε επεξεργασία κειμένων κοκ) που όμως ποτέ δεν εξελίχθηκε....

Βγήκαν 3-4 αναβαθμίσεις και τέλος.....

Την συγκεκριμένη συσκευή την κράτησα στα χέρια μου σχεδόν 5 χρόνια!!

Γιατί? Γιατί περίμενα μια νέα συσκευή touch από την Nokia...

 

Και ποια ήταν η 2η συσκευή με touch? To 5800......

Ναι....Είμαι πάλι βλάκας... Όπως και τα προηγούμενα Nokia, το πήρα την 1η μέρα της κυκλοφορίας του!

Όχι ακριβό και πλέον ήταν απαραίτητη η αντικατάσταση του 7710.

Μια χαρά (αν συνυπολογίσω κόστος) αλλά για να ραφιναριστεί φάγαμε έναν ολόκληρο χρόνο!!! Δηλαδή το κινητό έδειξε τις δυνατότητές του την περίοδο που αγόρασα το....Ν900.

 

Ένα κινητό (το Ν900) πραγματικό διαμάντι σε όλα του. Που επιζητούσε ένα απλό ραφινάρισμα για να γίνει το Νο1 αλλά αυτή η αναβάθμιση κονταροχτυπήθηκε από την μία από την νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου των τεχνικών εξέλιξης της Nokia και από την άλλη από την σκέψη τους αν θα βάλουν meego ή δεν θα βάλουν...

Αποτέλεσμα?

Πάρτε τα στα μούτρα developers & beta testers πελάτες (ή νομίζετε πως είμαστε κάτι άλλο?).....Σας τάζαμε πως το maemo είναι το σούπερ ντούπερ και «ελάτε developers στην αγκαλιά της Nokia» και τελικά μας έδωσε τα..........(άσε μην πω καλύτερα...)

Και τελικά το maemo ήταν απλά ένα ακόμα S90....

Μια πλατφόρμα που αν εξελισσόταν σωστά και το κυριότερο γρήγορα θα είχε σαρώσει την αγορά......

Περιμένετε οι developers να συνεχίσουν την εξέλιξη του maemo?

Όχι κύριοι....

Θα πάνε σε μια πλατφόρμα σταθερή στις αξίες της και όχι μια πλατφόρμα αλεξιπτωτιστή όπως την μετέτρεψε η Nokia.....

Ντροπή και αίσχος για την Nokia.

Φάσκελα και ξύλο στα μυαλά που παίρνουν τις αποφάσεις εκεί.

Και τα φάσκελα και το ξύλο είναι εύκολο στην αγορά του 2010 και του 2011 κοκ.

Γυρνάμε την πλάτη στη Nokia όπως έκανε εκείνη πρώτη απέναντι στις υποχρεώσεις της απέναντί μας.

Ειλικρινά έχω απογοητευτεί πολύ γιατί πλήρωσα πολλά και πήρα λίγα........

Αντίο Nokia.

Θα παρεβρεθώ στην κηδεία σου. Όταν θα κλείσεις, να ξέρεις πως μόνη σου τα κατάφερες....

 

http://thor.he.net/~gludlow/rip.gif

 

 

και το γελοίο? Καθόμουν ο ΗΛΙΘΙΟΣ να συμπληρώνω την survey για το N900 δείχνοντάς τους τον δρόμο για το...Ν910 που θα βγει πχ τα Χριστούγεννα και εγώ θα μείνω με το.....maemo5 στο χέρι.....

Χωρίς υποστήριξη ή αναβάθμιση από την Nokia....

Άλλο ένα υπέροχο nokia στο ντουλάπι............:mad:

 

 

 

 

 

γιατι ρε παιδια ετσι? δεν σας αρεσει το maemo? αλλα ετσι και αλλιως θα το δωσει το community το meego γιατι αυτο ειναι το πλεονέκτημα να εχεις open source λογισμικο. αν σου λεγανε οτι το N900 θα παρει μονο meego και ολα τα αλλα τα παραταμε? περιμεναμε τοσο καιρο, λιγο ακομα να βγουν και μετα να πουμε γιατι τωρα δεν ξερουμε τι λεμε.. δεν εχουμε δει ουτε την 1,2 ουτε το meego. ειδωμεν

 

Φίλε μου, διάβασες τα παραπάνω? Νομίζω σου απαντώ σε όλα.....

 

 

 

 

Δηλαδη ? τι εγινε ? δεν εχει αλλαγες η PR 1.2 ?

 

Δεν έχω περάσει την 1.2

Μην περιμένεις πολλά πάντως....

Γιατί η Nokia αποκλείεται να δώσει κάτι σοβαρό στα....κορόιδα.

Ίσως στο Ν910.

Κρίμα που κορόιδευα το iphone. Γιατί εκεί τουλάχιστον έχουν συνεχή υποστήριξη.....

Για να μην συζητήσω για android που πολύ γρηγορότερα πήδηξε στο 2.1 & froyo κοκ

 

 

 

 

 

 

 

Καλά δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθεί να κάνει η νοκια. Nα κρατήσει μόνο τα fanboys? Όταν είχα πρωτοδιαβάσει για την συνεργασία της με την ιντελ σκέφτηκα καλή κίνηση αλλά τώρα με αυτα που κάνει δεν το βλέπω να της βγαινει σε καλό. Oι ανταγωνιστές της έχουν κάνει τεράστια πρόοδο και συνεχίζουν να εξελίσσονται και βλέπω μια νοκια με beta συσκευές, χάρτες που προσφέρει με πολλά προβλήματα και υπηρεσίες σε περιορισμένο αριθμό μοντέλων,ένα ovi store το οποίο είναι μόνο για πλάκα και δε φτάνει τους ανταγωνιστές ούτε στο ελάχιστο και σε ενα λειτουργικό το οποίο έχει ενσωματώσει σε ένα μόνο κινητό με ανεπίτρεπτα προβλήματα, απαραίτητα updates να αργούν χαρακτηριστικά. Eπίσησ δεν έχει την κατάλληλη υποστήριξη από developers και λογικό γιατί προτιμούν αλλά λειτουργικά τα οποία έχουν μεγαλύτερη απήχηση, ζήτηση και τώρα να διαβάζω πως δεν θα ενσωματώσουν στο μοναδικό high end κινητό που έχει αυτή τη στιγμή το επερχόμενο meego αλλά θα συνεχίσει την υποστήριξη για το maemo το οποίο πολύ αμφιβάλω μιας και θα επικεντρωθεί στο meego. Κρίμα γιατί είχε ξεκινήσει με πολύ καλές προϋποθέσεις

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε μου.....

Και η Nokia έχει βαλθεί να «σκοτώσει» τους fanboys της............

 

 

 

 

 

 

 

 

διαφωνω οτι το maemo εχει μεινει πισω απ τους υπολοιπους ανταγωνιστες..ισως δεν εχει πολλα παιχνιδια οπως πολλοι περιμεναν. απο εκει και περα συμφωνω οτι ισως θα θελα πιο πολλες κουταμαρες στο ovi store..χωρις να σημαινει οτι δε με καλυπτει το Ν900 σε λειτουργιες..εχει αντικαταστησει το φορητο μου υπολογιστη σε πολλες περιπτωσεις...τεσπα..ελπιζω να κανει καποιες κινησεις η νοκια πριν να ειναι αργα..το android 2.2 ερχεται..και ειναι πολυ δυνατο..καποια στιγμη θα ξυπνησει σιγουρα..ελπιζω πολυ συντομα..

 

 

Όταν ξυπνήσει η Nokia θα είναι την μέρα που θα πάει ο κλητήρας με τα λουκέτα.....

Κάθε μέρα μια νέα κοροϊδία από την Nokia.....

Ας γυρίσουμε την πλάτη μας....

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο για το 7710.

 

Η ολη ιστορια και πορεια του Ν900 θυμιζει τον "Τιτανικο" του 7710 και των Series 90.

 

 

Kινητα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ προοπτικες αλλα 0 υποστηριξη. Σαμποταζ απο την ιδια στο ιδιο της το προιον και τους κατοχους του.

 

Α ρε Νοκια!!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

H Nokia για ακόμα μια φορά μας έγραψε στα παλιά της παπούτσια και «πούλησε» ακόμα και τα fanboys της. Ανθρώπους που την περίοδο που θα αλλάξουν κινητό κοιτούν πάντα πρώτα την λίστα της Nokia και μετά τις υπόλοιπες εταιρίες.....

Απαράδεκτη για ακόμα μια φορά. Το πολύ το κρύο στην Φινλανδία έχει κάψει πολλούς εγκεφάλους εκεί πάνω......Και σχεδόν σίγουρα θα γράψω μια επιστολή προς τους εκεί πάνω γιατί δεν πάει άλλο....Όποιος θέλει ακολουθεί για να φτιάξουμε την επιστολή!

 

φίλε ksino συμφωνώ σε αρκετά που λες , και πιστεύω έχεις δίκιο στο θέμα υποστήριξης του Ν900 από την nokia αλλά μέχρι εκεί .

δεν συμφωνώ στο θέμα “ funboy , fungirls “ , και θα πω 2 πράγματα που ίσως δεν σου αρέσουν ..

1- Δεν φταίει η Nokia αν εσύ αγοράζεις ότι σου λανσάρει ! υπάρχουν παρά πολλές αξιόλογες εταίρες στον χώρο με καλές προτάσεις για όλα τα βαλάντια .

2- Από την πρώτη μέρα που έμαθα για το Ν900 πάντα κ παντού αναφερόταν “ step 4 of 5 “ , όποτε κατά κάποιο τρόπο ήμουν συμβιβασμένος με την ιδέα ότι θα μου μείνει η συσκευή όπως ήταν out of the box .

Δεν είμαι τύπος που αλλάζει συσκευές συνεχεία .. πχ πριν το Ν900 είχα ένα το Ν82 για 2.5 χρόνια και όταν αποφάσισα ότι δεν μου κάνει πλέον έκανα την ερευνά μου και κατέληξα στο Ν900 , μπορούσα να πάρω ένα από τα πολλά android που κυκλοφορούν ..

Παντός σε καμία περίπτωση δεν έχω μετανιώσει που έδωσα 600 ευρο για την συσκευή και σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως την παρουσιάζεται .. η συσκευή για μένα τουλάχιστον είναι πλήρως λειτουργική , στο θέμα software χολενει αλλά σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθηνής εχει η Νοκια , αλλά και πάλι έτσι όπως είναι έμενα με καλύπτει και θα την κρατήσω για κάνα 2 χρονάκια ακόμα ..

Ps : είναι επίσημο ότι το Ν900 δεν θα τρέχει meego ?

Edited by LuckyStriker
Link to comment
Share on other sites

Από το blog του Ari Jaaksi: http://jaaksi.blogspot.com

1.2. You should have it tomorrow the latest.

 

In a nutshell,

 

- The world's first phone with Skype video calls

- Google and SIP video calls, too

- Other stuff like browser, exchange, browser etc improvements

- Qt 4.6 for developers ... this is very important. This now bridges us to the forthcoming MeeGo apps that will then run also on you N900.

 

So with all the above, with full Flash, Mozilla browser, and a lot of cool apps at Nokia OVI store and Maemo repositories, a very compelling little computer. And a phone, too.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

- Qt 4.6 for developers ... this is very important. This now bridges us to the forthcoming MeeGo apps that will then run also on you N900.

 

Αυτό μετράει για μένα... αν μπορέσω να πάρω περισσότερες εφαρμογές.....

 

Το να δημιουργήσουν ενα λογισμικό, το Meego, το οποίο θα το φτιάξουν να τρέχει με επεξεργαστή στα 1 με 1.3 ghz και να μου το πλασαρουν και μένα με επεξεργαστή στα 600 mhz, δηλαδή το κινητό να σέρνεται... και χάσω την μαγία του γρήγορου maemo το μόνο που θα καταφέρουν είναι να με απογοητεύσουν...

MeeGo doesn't match N900's features. Or is it actually the N900 that doesn't match the MeeGo requirements?

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να πάμε πίσω, και να ρωτήσουμε γιατί έκανε η Νοκια συνεργασία με την INTEL? καθαρά για λόγους ανάπτυξης.

 

Γιατί τους δικαιολωγώ>?

Αγόρασα το τηλέφωνο ένα μήνα μετά την κυκλοφορία του.

το παρακολουθούσα όμως από την πρώτη εβδομάδα.

Πριν καν κυκλοφορήσει όμως ήξερα ότι η ΝΟΚΙΑ εργαζόταν στο ΜΑΕΜΟ 6....

Ήταν επιλογή μου η αγορά... Κανένας δεν μου είπε ότι θα έχω αναβάθμιση για ΜΑΕΜΟ 6, το οποίο βασική του διαφορά ήταν και το Multitouch...

και όπως προαναφέρθηκε δεν είμασταν σίγουροι αν θα είχε προβλήματα το κινήτο out of the box.....

Ακόμα όμως και με αυτή τη φοβία το αγοράσαμε γιατί ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. (ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ)

 

Λίγα video στο youtube να έβλεπες καταλάμβαινες αμέσως την διαφορά επιπέδου....

 

Περισσότερο θα το χαρούν αυτοί που το διάλεξαν γιατί απλά τους άρεσε... χωρίς να ξέρουν καθόλου τι είναι το maemo... open source κτλ και έχω δει τέτοιους...!

 

 

==> This now bridges us to the forthcoming MeeGo apps that will then run also on you N900.

Αν ισχύει αυτό JUST PLEASED and HAPPY!

 

Και μην ξεχνάτε ότι δεν έχετε δει το Μeego... Μπορεί να μην σας αρέσει καν!

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν έγραψα πως το Maemo5 δεν με καλύπτει.

Πιθανότατα αν σήμερα ήθελα κινητό να επέλεγα πάλι το Ν900.

 

Το θέμα μου είναι απλά και ξεκάθαρα η κακή νοοτροπία της Nokia.

Που ουσιαστικά παγώνει το ραφινάρισμα του maemo5 αφήνοντάς μας στα κρύα του λουτρού! Και το ραφινάρισμα έπρεπε να γίνει εντός 3μήνου από την έναρξη παραγωγής και όχι 6 μήνες μετά και με αμφίβολα αποτελέσματα.....

 

Αλήθεια...Την survey περί maemo γιατί μας ζήτησαν να την κάνουμε?

Για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια?

Να εξελίξουν τι?

Το meego?

Για να μας μπαρουφιάσουν πως «εντάξει...Καλό το maemo αλλά το meego θα....δέρνει»?

 

 

Πιθανότατα το meego να μη μου αρέσει (δεν μπορώ να ξέρω)

Αλλά το Ν900 θέλει βελτίωση σε αρκετά πράγματα και πολύ φοβάμαι πως θα μείνουν άλυτα θέματα γιατί απλά η Nokia γυρνάει την πλάτη της στο maemo5 για να προχωρήσει στο maemo6/meego.

Και όσο compatible να είναι οι εφαρμογές του meego, σίγουρα θα είναι πιο βαριές και θα κουράζουν τον 600άρη επεξεργαστή του Ν900.....

 

Και ρωτάω....

Θα πας να πάρεις το Ν910 με multitouch και επεξεργαστή atom με τον φόβο ότι θα τους έρθει πάλι η φαεινή ιδέα, το Πάσχα του 2011 να πάνε στο meego2 κοκ?

Η βασική λογική στα smartphones είναι η σταθερότητα και η εξέλιξη.

Και η Nokia περπατάει σαν τον μεθυσμένο που την μια είναι στο δεξί πεζοδρόμιο και την άλλη στο αριστερό....

Προφανώς στο maemo απλά έστριψε και έχασε το δρόμο πριν καλά καλά μεθύσει......

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεστε και μην ξεχνάτε ότι το maemo δεν σταματά εδώ. Έρχεται το maemo 6 (harmattan). Και η επόμενη maemo nokia συσκευή θα έρθει με το harmttan που όπως λέει εδώ δεν θα είναι μια καθαρά Meego συσκευή αλλά που θα υποστηρίζει meego εφαρμογές. Όπως ακριβώς δηλαδή θα συμβαίνει και με το n900. Οπότε περισσότερο θα έπρεπε να ανυσηχεί κανείς αν το N900 θα πάρει αναβάθμιση maemo 6, παρά για meego.

 

Αυτό που ανακοινώθηκε σήμερα σχετικά με την "μή εμπορική διάθεση του meego στο Ν900" σημαίνει νομίζω ότι δεν πρόκειται το N900 να πωληθεί στο μέλλον έχοντας το meego ως βασικό λειτουργικό. Είναι όμως σχεδόν βέβαιο ότι το n900 θα μπορεί να τρέξει meego. Έχει ειπωθεί από επίσημα χείλη, όπως επίσης ότι θα υπάρχει και η δυνατότητα dual boot maemo-meego.

 

Άλλωστε η meego 1.0 για κινητά σχεδιάζεται ακρβώς πάνω στο n900 και θα είναι διαθέσιμη τις επόμενες εβδομάδες για να την εγκαταστήσει όποιος θέλει στη συσκευή του. Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

@ksino1100: Συμφωνώ με όσα γράφεις - το N900 ήταν ένα πείραμα, το πρόβλημα της Nokia είναι πολύ βαθύ και δεν θα λυθεί εύκολα. Η εταιρία είχε αναπτύξει ένα roadmap που ανατράπηκε εντελώς από την αλλαγή παραδείγματος που έφερε στο UI η Apple και από τότε όλη η Nokia έχει βραχυκυκλώσει (έχασαν και το S90 παλαιότερα η τεχνογνωσία του έγινε scarp). Από όλα όσα γίνονται είναι προφανές ότι η εταιρία εσωτερικά έχει σοβαρά προβλήματα, με αυτά που βλέπω συμπεραίνω ότι μαστίζεται από ανταγωνισμό μεταξύ διοικητικών φατριών όπου άλλοι υποστηρίζουν το Symbian (στην έκδοση ^3->^4) άλλοι το Maemo άλλοι προτείνουν ως λύση το MeeGo. Δεν είναι τυχαίο ότι πάνε σε δεύτερη διοικητική αναδιάρθρωση και όπου ξεκινάν πολλές αναδιαρθρώσεις τα πράγματα πάνε για φούντο. Τώρα στους developers τα μηνύματα που στέλνει η Nokia είναι αντιφατικά (3 Λ.Σ. !) -- μοναδικό θετικό το QT που είναι ή θέλουν να γίνει ίδιο για όλες τις πλατφόρμες τους (αλλά συνήθως "ξέρουμε" ότι όλο και κάπου θα σπάσει κάτι και δεν θα παίζει σωστά..) αλλά η γενικότερη αίσθηση είναι ότι αν θες "να βγάλεις λεφτά" ως developer πας iPhone και τέλος (ή άντε Android αν και αυτό έχει προβλήματα με πολλαπλές εκδόσεις κτλ). Η μετάβαση από Maemo σε MeeGo δεν βοηθά αντίθετα δίδει το λάθος μήνυμα σε όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους. Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Kυκλοφόρησε η meego 1.0 έκδοση για Netbook που μπορεί να εγκαταστήσει αμεσα ο καθένας. Παράλληλα κυκλοφόρησε και η meego 1.0 έκδοση για το Ν900 σε command line μορφή, χωρίς UX. Η έκδοση 1.1 που θα είναι πλήρως λειτουργική για το Ν900 αναμένεται από Οκτώβριο. Από τον επόμενο μήνα θα αρχίσουν να δίνονται οι πρώτες ασταθείς εκδόσεις για δοκιμές, όπως λέει εδώ.
Link to comment
Share on other sites

τελικα για μενα το ν900 ειναι ενα μαματο εργαλειο...αλλα οχι κινητο τηλεφωνο.....:)

οχι φωνητικες κλησεις οχι mms οχι ελληνικα sms οχι το ενα οχι το αλλο...

οπως πολυ διαβασα εδω μεσα μερικα ποστ πιο πριν (αν και δεν τα βρισκω τωρα) ποιος ο λογος να βαζεις την καρτα σου σιμ μεσα σε μια συσκευη που δεν μπορει να κανει σωστα τις βασικες λειτουργίες ενος κινητού!!!!!!

και αυτος ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους που αυτο το τηλεφωνο(?) δεν πρόκειται να παει μπροστα......

θα ειναι μονο για την "ελιτ" και για αυτους που δεν γκρινιάζουν......:)

οταν κατι ομως ειναι μονο για τους λιγους λογικα δεν θα εχει εξέλιξη.....

το "λιγο" δεν πουλαει και οταν δεν πουλας σημερα δεν ενδιαφέρεται κανενας.....

ειτε εισαι ν900 ειτε εισαι η Lady gaga......:)

εγω για πρωτη φορα...θα κανω κατι αλλο...

θα εχω ενα 5800 μαζι μου για να εχω ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ο ...και ενα ν900 για ολα αυτα τα τελεια που προσφερει........μεχρι να βρω κατι που θα τα συνδυάσει ολα αυτα...αλλα μαλλον η νοκια με εχασε οριστικα μετα απο αυτο...

μαλλον παω για αλλα και πιστεψτε με δεν θα ειμαι ο μοναδικος....:)

να το χαιρονται το update που κανανε για το ιντερνετ ταμπλετ μαπλετ η οτι αλλο θελετε.......

λιγοι και καλοι.....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο να γινομαστε πολλοι! Και εγω χρήστης του Ν97, απογοητευμενος φυσικα, εχω βαλει πλωρη για Android! Τοσα χρονια με Νokia κινητα αλλα τερμα τα κοροιδα!
Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο για το 7710.

 

Η ολη ιστορια και πορεια του Ν900 θυμιζει τον "Τιτανικο" του 7710 και των Series 90.

 

 

Kινητα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ προοπτικες αλλα 0 υποστηριξη. Σαμποταζ απο την ιδια στο ιδιο της το προιον και τους κατοχους του.

 

Α ρε Νοκια!!

 

+1

Θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου...θυμιζει παραπολυ 7710 σε ολη αυτη την υποστηριξη! Κριμα γιατι μεχρι πριν παρω το Ν900,δηλαδη ενα εξαμηνο πριν περιπου ειχα ακομα το 7710 σε χρηση και περιμενα να βγαλει κατι καλο η ΝΟΚΙΑ! Βεβαια σκεφτομουν και για το 5800 οταν βγηκε αλλα δεν με εντυπωσιασε σχεση με το 7710! :mad::(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...