Jump to content

[Symbian^3] Ανακοινώσεις / Προτάσεις εφαρμογών


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν λες αυτή:

[ATTACH]50375[/ATTACH]

είναι η java εφαρμογή του fb και απ' ότι θυμάμαι δεν το κάνει αυτό.

 

 

Πολύ καλά νέα. Χρησιμοποιώ κυρίως cutebox αλλά αν κάνω logout δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξαναμπώ :p

Μην κάνεις αποσύνδεση σε καμιά περίπτωση, αλλιώς το cutebox θα αχρηστευθεί!!! Δυστυχώς η μόνη λύση είναι μέσω περιηγητή, απλά με το filesplus, σε βγάζει πια κατευθείαν στην διεύθυνση, χωρίς να κολλήσει το πρόγραμμα και έχει και το θετικό ότι συγκεντρώνει τις πιο δημοφιλείς υπηρεσίες νέφους μαζί για ευκολία.

 

Για το fb δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα είναι αυτό, θα του ρίξω μια ματιά πάντως...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το fileplus, είναι ο default file manager μου εδώ και πολύ καιρό. Την έκανα την ενημέρωση.

Για τα cutebox κτλ κάποιος είχε πει ότι αν αντιγράψεις κάποια αρχεία από τον φάκελο της εφαρμογής στο private μπορείς να μεταφέρεις τα στοιχεία του login σου.

 

update:

 

μετά την αναβάθμιση δεν δούλευε το dropbpx

 

[ATTACH]50396[/ATTACH]

 

αλλά πρόσθεσα ξανά τον λογαριασμό και όλα καλά πλέον;)

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω αυτά, fbrowser χρησιμοποιώ. Αλλά η ενσωματωμένη ήταν η μόνη που συγχρόνιζε τις επαφές σου με τις φωτογραφίες προφίλ τους. Υπάρχει κάποια άλλη;

Το facinate το έκανε αλλά σταμάτησε να λειτουργεί εδώ και πολύ καιρό

Τα μόνα που βρήκα στο κατάστημα για συγχρονισμό είναι αυτά τα δύο, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν ακόμη...

 

http://store.ovi.com/content/79797?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=3

 

store.ovi.com/content/22906

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν λες αυτή:

[ATTACH]50375[/ATTACH]

είναι η java εφαρμογή του fb και απ' ότι θυμάμαι δεν το κάνει αυτό.

 

 

Ναι αυτή είναι και την εχω ήδη εδώ και καιρό! Λειτουργεί κανονικά και ενημερώνει αυτόματα οτιδήποτε έρθει νέο!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που βρήκα στο κατάστημα για συγχρονισμό είναι αυτά τα δύο, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν ακόμη...

 

http://store.ovi.com/content/79797?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=3

 

store.ovi.com/content/22906

 

Thanks, αλλά για την πρώτη δεν βρήκα κάποιο demo/trial και δεν θα την πάρω με την ελπίδα να μην έχει αλλάξει το api του fb από τότε. Η δεύτερη σε πάει στην σελίδα τους για να πάρει εξουσιοδότηση το fb και η σελίδα δεν υπάρχει. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να δοκιμάσω την πρώτη

 

Ναι αυτή είναι και την εχω ήδη εδώ και καιρό! Λειτουργεί κανονικά και ενημερώνει αυτόματα οτιδήποτε έρθει νέο!!!!

 

ναι, αυτό το κάνει και το fbweb που έχω. Αυτό που έκανε η εφαρμογή της nokia είναι να συγχρονίζει τις επαφές σου με την εικόνα προφίλ τους στο fb και να τις ανανεώνει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

 

ναι, αυτό το κάνει και το fbweb που έχω. Αυτό που έκανε η εφαρμογή της nokia είναι να συγχρονίζει τις επαφές σου με την εικόνα προφίλ τους στο fb και να τις ανανεώνει αυτόματα.

Εμένα τα συγχρονιζει ακόμα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα γιατί τα συγχρονιζει ακόμα τότε; Μήπως παίζει και το δίκτυο κανένα ρόλο; Πάντως μηνυμα δεν μου ήρθε για κάτι τέτοιο σε μένα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί τα συγχρονιζει ακόμα τότε;

 

Γιατί ακόμα έχουμε Σεπτέμβρη :p

Πάντως μηνυμα δεν μου ήρθε για κάτι τέτοιο σε μένα!

δεν έρχεται μήνυμα, εμφανίζεται μία και μοναδική φορά στο news feed σου. Το πιο πιθανόν να μην το πρόσεξες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακόμα έχουμε Σεπτέμβρη :p

 

δεν έρχεται μήνυμα, εμφανίζεται μία και μοναδική φορά στο news feed σου. Το πιο πιθανόν να μην το πρόσεξες.

 

Γιατί σε σένα σταμάτησε και μένα ακόμα συγχρονιζει; Δεν θα έπρεπε να σταματήσει ο συγχρονισμός σε όλες της συσκευές ταυτόχρονα; Θα σε πω και μετά τον Σεπτέμβριο αν μου συγχρονιζει της επαφές ή όχι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν σταμάτησε σε μένα. Όταν έγραψα "Αυτό που έκανε η εφαρμογή της nokia" το έγραψα γιατί ουσιαστικά τώρα το κάνει με ημερομηνία λήξης ενός μηνός
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε χρόνο το πολύ μέχρι 24 Οκτωβρίου; Έτσι το κατάλαβα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καλά εμένα δεν με καίει τόσο, μόνο τον συγχρονισμό της εικόνας χρησιμοποιούσα.

Το θέμα είναι ότι θα "σπάσει" και το ανέβασμα της εικόνας από την έκθεση. Δεν ξέρω αν επηρεάσει και τις ήδη ανεβασμένες φωτογραφίες. Γιαυτό όσοι ανεβάζετε/ανεβάζατε έτσι φωτογραφίες, κάντε ένα backup ή μεταφέρετε τα σε άλλο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, αλλά για την πρώτη δεν βρήκα κάποιο demo/trial και δεν θα την πάρω με την ελπίδα να μην έχει αλλάξει το api του fb από τότε. Η δεύτερη σε πάει στην σελίδα τους για να πάρει εξουσιοδότηση το fb και η σελίδα δεν υπάρχει. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να δοκιμάσω την πρώτη

 

 

 

ναι, αυτό το κάνει και το fbweb που έχω. Αυτό που έκανε η εφαρμογή της nokia είναι να συγχρονίζει τις επαφές σου με την εικόνα προφίλ τους στο fb και να τις ανανεώνει αυτόματα.

Αυτό είναι το demo της πρώτης

 

http://store.ovi.com/content/166334?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=4

 

Αλλά συγχρονίζει από το Α μέχρι το Κ, οπότε μόνο για δοκιμή είναι...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καλά εμένα δεν με καίει τόσο, μόνο τον συγχρονισμό της εικόνας χρησιμοποιούσα.

Το θέμα είναι ότι θα "σπάσει" και το ανέβασμα της εικόνας από την έκθεση. Δεν ξέρω αν επηρεάσει και τις ήδη ανεβασμένες φωτογραφίες. Γιαυτό όσοι ανεβάζετε/ανεβάζατε έτσι φωτογραφίες, κάντε ένα backup ή μεταφέρετε τα σε άλλο φάκελο.

 

Της φωτό της συσκευής εννοείς ή του fb;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το demo της πρώτης

 

http://store.ovi.com/content/166334?clickSource=publisher+channel&channel=&pos=4

 

Αλλά συγχρονίζει από το Α μέχρι το Κ, οπότε μόνο για δοκιμή είναι...

 

thanks. Τελικά τζίφος, δεν μπορείς να επιλέξεις επαφή και αν τη συνδέσεις με προφίλ. Πρέπει να έχουν οι επαφές ίδιο όνομα με το προφίλ. μόνο δύο βρήκε :p

Link to comment
Share on other sites

thanks. Τελικά τζίφος, δεν μπορείς να επιλέξεις επαφή και αν τη συνδέσεις με προφίλ. Πρέπει να έχουν οι επαφές ίδιο όνομα με το προφίλ. μόνο δύο βρήκε :p

Ή να βρει επαφή με περασμένο τηλέφωνο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα του dropbox. Όπως είχα γράψει και σε άλλο thread, λόγω αλλαγής-αναβάθμισης τηλεφώνου προσπαθούσα να κάνω νέο login στις εφαρμογές αλλά έπεσα πάνω στο γνωστό bug της Qt. Το fileplus το έχει παρακάμψει το πρόβλημα αυτό αλλά προσωπικά μου φαίνεται λίγο αργό και επειδή ανοίγει τα links στον browser κάποια αρχεία δεν μπορεί να τα κατεβάσει.

 

Έτσι ψάχνοντας βρήκα το Droper το οποίο είναι γραμμένο σε Qt αλλά κάνει το login στον browser και έτσι παρακάμπτει και αυτό το crashάρισμα.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βρω και το αρχείο που σώζει το login το cutebox. Το αρχείο είναι το cuteBox.conf, είναι στο C στον φάκελο C:\Data\.config\Genera\ (όχι General, δεν έχει l στο τέλος).

Έτσι έκανα εγκατάσταση το cutebox στο νέο τηλέφωνο, πριν το ανοίξω αντέγραψα το cuteBox.conf από το παλιό τηλέφωνο και στην πρώτη εκκίνηση του dropbox μπήκα αμέσως στον λογαριασμό μου :)

 

Όσοι είστε ήδη loged-in στο dropbox μέσω cutebox πάρτε backup το συγκεκριμένο αρχείο για την περίπτωση που χρειαστεί να κάνετε hard reset ή να περάσετε πάλι το firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόσφατα η M$ σκότωσε και τα μητρικά κοινωνικά δίκτυα... Facebook, twitter και η όποια ενσωμάτωσή τους στις επαφές, χάθηκε... Η ανακοίνωση έγραφε στις 24 Οκτωβρίου ότι θα πάψουν να λειτουργούν, σε μένα λειτουργούσαν για λίγες μέρες ακόμη, ώσπου χθες που τα ξανακοίταξα, δεν με έβαζαν καν στον λογαριασμό μου... Οπότε όσοι τα έχετε ακόμη διαγράψτε τα από το κινητό... Ευτυχώς υπάρχουν εναλλακτικές, όπως Gravity, fMobi, Facial κλπ... Κανένα από αυτά όμως δεν ενσωματώνει τις επαφές (ενημέρωση φωτό κλπ)...

 

Από την άλλη οι ενημερώσεις των 3rd party εφαρμογών συνεχίζονται παρά τον πόλεμο της M$ στο Symbian. Πριν λίγες ημέρες ενημερώθηκαν το WhatsApp, για άμεσα μηνύματα αντί για SMS και το NSR Reader ένα από τα πιο όμορφα προγράμματα για αρχεία pdf και όχι μόνο!

 

Φαίνεται πως αρκετοί προγραμματιστές συνεχίζουν ακόμη να στηρίζουν το Symbian, παρόλο που εγκαταλείφθηκε αρχικά από τη Νόκια και πολεμάται πλέον από τη Microsoft...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το νέο whatsapp έχει βέβαια κάποια κρασαρίσματα, πχ όταν σκρολλάρεις αργά με το δάχτυλο σταθερό πάνω στην οθόνη στις επαφές σου, κρασάρει. Αλλά διόρθωσαν το μοναδικό πράγμα που μου την έσπαγε, με τα emoticons. Τον τρόπο που τα εισάγεις και το γεγονός ότι έπρεπε να φορτώσουν πρώτα όλα και μετά να κάνεις δουλειά. Φυσικά θα το διορθώσουν μιάς και το whatsapp έχει αρκετά εκατομμύρια χρήστες στο symbian και το υποστηρίζουν φουλ (βασικά μιάς και είναι το μοναδικό αξιόλογο πρόγραμμα του είδους για symbian, μάλλον το έχουν όλοι, οπότε μιλάμε για δεκάδες εκατομμύρια χρήστες).
Link to comment
Share on other sites

Το νέο whatsapp έχει βέβαια κάποια κρασαρίσματα, πχ όταν σκρολλάρεις αργά με το δάχτυλο σταθερό πάνω στην οθόνη στις επαφές σου, κρασάρει. Αλλά διόρθωσαν το μοναδικό πράγμα που μου την έσπαγε, με τα emoticons. Τον τρόπο που τα εισάγεις και το γεγονός ότι έπρεπε να φορτώσουν πρώτα όλα και μετά να κάνεις δουλειά.

 

Ναι, το πρόσεξα και εγώ. Αλλά αν κάνεις το scrollάρισμα από την μπάρα και όχι μέσα στην οθόνη δεν κρασάρει. Η χτεσινή έκδοση δεν το έφτιαξε, να δούμε η επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρόσεξα και εγώ. Αλλά αν κάνεις το scrollάρισμα από την μπάρα και όχι μέσα στην οθόνη δεν κρασάρει. Η χτεσινή έκδοση δεν το έφτιαξε, να δούμε η επόμενη.

Όχι μόνο! Αν σκρολάρεις πχ με μια γρήγορη "δαχτυλιά" προς τα κάτω πάλι δε κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κάνει μόνο στο αργό. Αλλά αυτό είναι που θες συνήθως, σιγά σιγά να δεις αυτό που θες. Από την μπάρα πάντως όλα καλά μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσοι βάζετε τη modded έκδοση, κάντε εγκατάσταση στη e γιατί αν το βάλετε στη c δε δείχνει τα εικονίδια...

 

Και έχει αναβάθμιση για το Foursquare:

Now NFC - enabled to support fast checkins, where available

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...