Jump to content

[Symbian^3] Ανακοινώσεις / Προτάσεις εφαρμογών


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα αναφέρουμε εφαρμογές που είναι συμβατές με την πλατφόρμα Symbian^3.

 

 

http://www.forum.nokia.com/pics/qt_overview_img480x184.jpg

 

 

Εδώ μπορούν να γίνονται ανακοινώσεις νέων εφαρμογών ή o καθένας μπορεί να παραθέτει την (ή τις) εφαρμογή(ές) που χρησιμοποιεί και έχει μείνει ευχαριστημένος, παραθέτοντας link προς το επίσημο site του δημιουργού (ή και τις ίδιας της εφαρμογή εφόσον πρόκειται για freeware), μια μικρή περιγραφή για το τι κάνει αυτή καθώς και λίγα σχόλια εάν το επιθυμεί.

Εδώ δεν θα γίνεται επιμέρους σχολιασμός από άλλους ή/και επίλυση προβλημάτων. Γι' αυτό το λόγο υπάρχει το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές Symbian^3.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η πρώτη και πιο σημαντική εφαρμογή για Symbian^3 που αξίζει να αναφερθεί πιστεύω ότι είναι και η πιο εντυπωσιακή.

Ουσιαστικά δεν πρόκειται για εφαρμογή, αλλά για ένα εντελώς νέο UI Shell.

Το όνομά του: SPB Mobile Shell 5.0, συμβατό με Symbian, Android και Windows Mobile.

 

Web

 

http://www.spb.com/about/pressreleases/images/spb_mobile_shell_5.png

 

 

Πιστεύω ότι το video τα λέει όλα. Μπορεί το UI του νέου Symbian^3 να μην είναι τόσο εντυπωσιακό όσο των άλλων λειτουργικών, αλλά εδώ έρχεται να προστεθεί η πανίχσυρη μηχανή 3D γραφικών του SPB Mobile Shell. Και λόγω του γεγονότος ότι οι νέες συσκευές Symbian^3 θα διαθέτουν και ισχυρό τσιπ GPU, το αποτέλεσμα αναμένεται άκρως εντυπωσιακό.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λίγα πράγματα για την ανάπτυξη εφαρμογών σε Qt. Ο λόγος στους developers...

 

http://www.youtube.com/watch?v=wqRZt01jOr4

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στο ovi δωρεάν εφαρμογή για internet radio (Δεν είναι embedded το internet radio στον radio player του κινητού?) καθώς και η εφαρμογή

swype(όχι για ελληνικά άκομα...)

 

http://store.ovi.com/content/5354

Edited by gerost
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στο ovi δωρεάν εφαρμογή για internet radio (Δεν είναι embedded το internet radio στον radio player του κινητού?) καθώς και η εφαρμογή

swype(όχι για ελληνικά άκομα...)

 

http://store.ovi.com/content/5354

 

Για το Internet Radio δεν ξέρω, προφανώς δεν είναι embedded στο radio player. Παρεμπιπτόντως, σε κάποιο βιντεάκι από τα πολλά που υπάρχουν για το Ν8, έχω προσέξει ότι η εφαρμογή για το ραδιόφωνο είναι πλέον ενσωματωμένη στην εφαρμογή Μουσική, και όχι σε σε ξεχωριστό εικονίδιο.

 

Όσο για το Swype, από ό,τι έχω διαβάσει αυτή τη στιγμή προορίζεται μόνο για το C7, αλλά υάρχει τρόπος να το κατεβάσεις και για το Ν8. Πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς είνια θέμα χρόνου να είναι διαθέσιμο και για το Ν8 και για ελληνικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι αρκετά ενδιαφέρον... Δηλώνω μελλοντικός κάτοχος της εφαρμογής :)

 

http://www.joikushop.com/index.php?action=products&mode=productDetails&product_id=1115

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MemInfo App

http://dailymobile.se/2010/11/03/meminfo-app-for-nokia-n8-shows-you-useful-info-about-your-ram-and-memory-card/

 

MemInfo is a application for the Nokia N8 and other Symbian^3 devices (Nokia E7, C7, C6-01 etc) that shows some useful info about the phones RAM (internal and external). MemInfo shows also some info about the current memory card that you are using.

 

 

http://images.dailymobile.se/wp-content/uploads/2010/11/Ergos-MemInfo-2.2.jpg http://images.dailymobile.se/wp-content/uploads/2010/11/Ergos-MemInfo-2.2-2.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Swype is available in English, Spanish, FrenchCA and PortugueseBr with more language support soon

 

 

Λίγες γλώσσες υποστηρίζονται. Ελπίζω να βγάλουν σύντομα τα Ελληνικά, αλλιώς δε θα έχει ιδιαίτερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το Τ9 λειτουργεί άψογα. Μέχρι να υποστηριχθεί η ελληνική γλώσσα, μπορούμε να κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας με το αλφαριθμητικό.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στο ovi store και είδα ότι είναι διαθέσιμη η έκδοση του swype για το Ν8. Μόλις το δοκιμάσω θα αναφέρω. :)

 

Edit:

 

Είναι πάρα πολύ καλό, γρήγορο και ακριβέστατο. Δοκίμασα να γράψω ένα κείμενο και δεν έκανα κανένα λάθος. Είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα γιατί με λίγη εξάσκηση μπορείς να γράφεις πολύ γρήγορα. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν υποστηρίζονται ακόμα τα Ελληνικά και δεν ξέρω πως θα αποδίδει με αυτά. Πάντως η πρώτη μου εντύπωση είναι θετική.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στο ovi store και είδα ότι είναι διαθέσιμη η έκδοση του swype για το Ν8. Μόλις το δοκιμάσω θα αναφέρω. :)

 

Edit:

 

Είναι πάρα πολύ καλό, γρήγορο και ακριβέστατο. Δοκίμασα να γράψω ένα κείμενο και δεν έκανα κανένα λάθος. Είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα γιατί με λίγη εξάσκηση μπορείς να γράφεις πολύ γρήγορα. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν υποστηρίζονται ακόμα τα Ελληνικά και δεν ξέρω πως θα αποδίδει με αυτά. Πάντως η πρώτη μου εντύπωση είναι θετική.

Φοβερό είναι το Swype, και με την εξάσκηση πετυχαίνεις όλο και καλύτερους χρόνους. Όμως δυστυχώς δεν έχει ακόμη ελληνικά, κι αν λάβουμε υπόψη ότι μόλις πρόσφατα απέκτησε γαλλικά και γερμανικά, μάλλον θα αργήσουμε να δούμε τη γλώσσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό είναι το Swype, και με την εξάσκηση πετυχαίνεις όλο και καλύτερους χρόνους. Όμως δυστυχώς δεν έχει ακόμη ελληνικά, κι αν λάβουμε υπόψη ότι μόλις πρόσφατα απέκτησε γαλλικά και γερμανικά, μάλλον θα αργήσουμε να δούμε τη γλώσσα μας.

 

Καλα ας δουμε πρωτα το qwerty και εχει ο θεος

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας δουμε πρωτα το qwerty και εχει ο θεος

Έχει qwerty. Αν εννοείς το portrait qwerty, να είσαι σίγουρος ότι αν είχε δεν θα το χρησιμοποιούσες σχεδόν ποτέ. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις πχ στο portrait qwerty του Opera; Η όλη ιστορία ξεκίνησε όπως πάντα από τους άσχετους και στενόμυαλους Αμερικάνους bloggers, που θεωρούν ότι επειδή δεν έχουν Τ9 τα iPhones και τα Androids, δεν πρέπει να έχουν και τα Symbian. Κι όμως, δεν υπάρχει τίποτα πιο βολικό από το T9 όταν είσαι εν κινήσει ή γενικά σε μέρος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα δυο σου χέρια. Άντε γράψε με το ένα χέρι σε qwerty. Κι όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δύο, γιατί να παιδεύεσαι με τα μικροσκοπικά πλήκτρα του portrait qwerty και να μη χρησιμοποιήσεις το landscape;

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα. Ο opera είναι πληρέστατος browser αλλά αυτό που πραγματικά του λείπει είναι το pinch to zoom το οποίο δε νομίζω να το πρόσθεσαν στην έκδοση 10.1. Ας ελπίσουμε να το δούμε σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει qwerty. Αν εννοείς το portrait qwerty, να είσαι σίγουρος ότι αν είχε δεν θα το χρησιμοποιούσες σχεδόν ποτέ. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις πχ στο portrait qwerty του Opera; Η όλη ιστορία ξεκίνησε όπως πάντα από τους άσχετους και στενόμυαλους Αμερικάνους bloggers, που θεωρούν ότι επειδή δεν έχουν Τ9 τα iPhones και τα Androids, δεν πρέπει να έχουν και τα Symbian. Κι όμως, δεν υπάρχει τίποτα πιο βολικό από το T9 όταν είσαι εν κινήσει ή γενικά σε μέρος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα δυο σου χέρια. Άντε γράψε με το ένα χέρι σε qwerty. Κι όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δύο, γιατί να παιδεύεσαι με τα μικροσκοπικά πλήκτρα του portrait qwerty και να μη χρησιμοποιήσεις το landscape;

 

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα οπως και να χει πρεπει να υπαρχουν ολες οι επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα. Ο opera είναι πληρέστατος browser αλλά αυτό που πραγματικά του λείπει είναι το pinch to zoom το οποίο δε νομίζω να το πρόσθεσαν στην έκδοση 10.1. Ας ελπίσουμε να το δούμε σύντομα.

 

Το ζουμ που έχει είναι το γνωστό δύο επιπέδων που εναλλάσσονται με διπλό tap; Τουλάχιστον ας είχε μία μπάρα ζουμ, να επιλέγουμε πόση μεγέθυνση χρειάζεται. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει και pinch-to-zoom.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο opera 10 και 10.1 εχω δοκιμασει στο n8 και τα 2 δεν υπαρχουν αισθητες διαφορες μακαρι οπως ειπατε στην επομενη εκδοση να υποστιριζει το pinch to zoom θα αλλαξει ολος ο browser!!!Επισης μερικες καλες εφαρμογες αλλες απο το ovi και αλλες free απο το internet ειναι: οι fscaller, qtorch, n-desk, grid, photo fun, πραγματικα βοηθανε και αλλαζουν το κινητο!!!;);) Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το spb mobile shell και είναι πραγματικά πάρα πολύ εντυπωσιακό και γρήγορο. Έχει πράγματα που δεν έχει ούτε το ίδιο το Ν8 και όλα γίνονται εύκολα αρκεί... να μάθεις ου βρίσκονται μιας και έχει αμέτρητες επιλογές.

 

Μια ερώτηση, πως απενεργοποιείται πλήρως; Το κλείνω από την διαχείριση αλλά όποτε πατήσω το πλήκτρο μενού ανοίγει δημιουργώντας σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ίδιο πάθαινα και εγώ στο 5800.Το έχω βγάλει αλλά αν θυμάμαι καλά αυτή πρέπει να είναι η διαδρομή

http://img683.imageshack.us/img683/9992/114ap.th.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Στο opera 10 και 10.1 εχω δοκιμασει στο n8 και τα 2 δεν υπαρχουν αισθητες διαφορες μακαρι οπως ειπατε στην επομενη εκδοση να υποστιριζει το pinch to zoom θα αλλαξει ολος ο browser!!!Επισης μερικες καλες εφαρμογες αλλες απο το ovi και αλλες free απο το internet ειναι: οι fscaller, qtorch, n-desk, grid, photo fun, πραγματικα βοηθανε και αλλαζουν το κινητο!!!;);)

Μην περιμένετε pinch-to-zoom και γενικά συνεχές ζουμ, είναι (ευτυχώς) άλλη η φιλοσοφία του Οpera. Ο Opera κάνει ζουμ σε δύο επίπεδα, και διαμορφώνει έτσι τις στήλες κειμένου ώστε να πιάνουν όλο το πλάτος της οθόνης στο πλήρες ζουμ, χωρίς να απαιτείται scrolling δεξιά-αριστερά για να διαβάσουμε μια γραμμή. Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη προσέγγιση και ο κυριότερος λόγος που προτιμώ τον Opera. Θα ήθελα κι εγώ ένα τρίτο επίπεδο ζουμ, με αναδιοργάνωση των στηλών στα ενδιάμεσα επίπεδα, όμως μέχρι εκεί. Συνεχές ζουμ δεν πρόκειται να υπάρξει (ελπίζω), γιατί θα κατέστρεφε τη μορφοποίηση σε στήλες.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...